TENNISSPECIAL - SOESTER COURANT - SEIZOEN 1995 TC Soestdijk Legt mentaal examen af iOuter versterkingen bij Soest-Zuid Sfeer bepalend bij LTV Soesterberg 3ENSDAG 5 APRIL 1995 SOESTER COURANT 5 (H)-Bsl ependel tussen tweede en derde klasse moet afgelopen zijn TENNIS Van Soest en Huizinga van Schrikslaan naar Bosstraat TENNIS Trainer Hans van Weelden zet vereniging in de steigers TENNIS PAGINA 21 Red Starsl ted Starsl lt gependel tussen de tweede en de derde klasse moet nu maar eens fcelopen zijn, vinden ze aan de Schrikslaan. Al vijfjaar reist LTC Soest- Kk heen en weer tussen de tweede en de derde klasse. In dit kalender- pr moet het zondag mix-team zich bewijzen en het verblijf in de tweede psse continueren. De vereniging zit daarmee meteen aan de top van sportieve ladder, want de clubkas is niet zodanig gevuld dat overal 'elers vandaan gesleept kunnen worden. trainingen zijn gratis en de dames J heren acteurs hoeven geen contri- Ktie te betalen, maar daarmee is de |ek op. Het is ook de reden dat LTC >estdijk geen derde dame kon aan- fckken, iets wat wel bovenaan het Erlanglijstje van trainer Harald wernsen stond. Jet liefst had ik drie dames en drie Iren in verband met de zware wed- ïrijden die we voor de boeg hebben. Haar bij de dames is dat helaas niet Jelukt. We kunnen niet veel bieden. Jaarom is de tweede klasse ook het ogst haalbare voor LTC Soestdijk," legt Wernsen die voor het vierde jaar "j de club actief is. liettemin meent Wernsen dat zijn Inge ploeg gemotiveerd aan de com- jetitie zal starten. 'Twee jaar geleden n we pech, hadden we oudere >elers die op hun retour waren en was sfeer niet optimaal. De sfeer die er u heerst, is zolang ik er ben, nog nooit o goed geweest. En ik heb nu een team het spelers die allemaal willen. Dat Jcheelt een stuk. Ik denk dat we goed lenoeg zijn." 'Bovenkamer' Of dat lukt, zal met name afhangen van de situatie in de 'bovenkamer' van de spelers. LTC Soestdijk staat aan de vooravond van een mentaal examen. Taco Koelewijn, Freddy Forger, Peter Dijkema (nieuw), Linda Morssink en Saskia Huizinga zijn allemaal BI-spe lers, maar zullen in april en mei regel matig tegenover (oud) A-tennissers staan. Wernsen: "In de tweede klasse wordt er anders getennist. We krijgen veel te genstanders tegenover ons die hun hoofd koel houden als ze enkele bal len mis slaan. Aan de techniek ligt het niet, vooral het mentale vlak zal dit seizoen belangrijk zijn. We moeten meer met ons koppie spelen, de men tale factor wordt belangrijk." Rustpunten in het eerste team van LTC Soestdijk zijn volgens de C-trainer Morssink en Dijkema. De laatste komt uit Bunschoten en won vorig jaar veel B-toernooien. Omdat hij hogerop wilde, nam Dijkema, een goede be kende van Wernsen, de wijk naar LTC Soestdijk. Hij koos niet voor het geld, maar puur voor het spel en is volgens Wernsen een positief ingestelde jongen. Dijkema zal, zoals de zaken er nu voor staan, niet in de singles uitkomen. Forger wordt eerste heer, gevolgd door Koelewijn die het heren dubbel met Dijkema zal spelen. In de gemengde dubbels zijn Dijkema en Morssink aan elkaar gekoppeld en stappen Forger en Huizinga samen de baan op. Opstelling "Ik ga uit van de opstelling die volgens mij het sterkste is. Maar dat betekent niet dat die zo blijft. Als ze niet preste ren, zoals ik wil, verandert de opstel ling. Als iemand een setje of een game uit handen weggeeft, is dat jammer voor ze. Maar dan gooi ik de boel om. Zo is dat afgesproken. We spelen nu op een hoog niveau en dan telt alleen het collectief. Als we over het collec tief praten, praten we ook over het col lectief. Vroeger zeiden de spelers 'ja, maarDat is nu niet meer zo, persoon lijke wensen tellen niet meer." Met name voor Forger zal de competi tie een test zijn. Wernsen: "Als hij lek ker in zijn vel zit, speelt hij goed. Als hij punt voor punt speelt, wint hij tach tig procent. Maar hij kon ook wel eens een waas voor zijn ögen krijgen. Dat moet nu over zijn. Daar wil ik het niet meer met hem over hebben. Freddy ipoèf ër nu gewoon staan. Als hij zich goed instelt, is hij de beste 'singelaar'." Hoopvol Over Koelewijn is Wernsen hoopvol gestemd: "Hij wil A-toernooien spelen en traint veel, onder meer met de A- selectie van Gelderland. Hij is harder gaan slaan, beter gaan retourneren, di recter gaan tennissen en gaat vaker naar het net." Ook Huizinga heeft progressie ge boekt. Zij benut haar sterke fore-hand vaker, beschikt nu over een betere volley, terwijl ook haar tweede service vooruit is gegaan. Omdat ze zich be wuster van haar eigen spel is gewor den, verwacht Wernsen dat de jongste telg van de ploeg minder fouten zal maken en vaker zal toeslaan. Hoewel Morssink in verband met haar tijdrovende studie in Amsterdam niet vaak met het team kon trainen, heeft Wernsen een 'goed gevoel' over haar. De basis van de eerste dame is prima en ze neemt veel ervaring in haar ba gage mee. Zo is de trainer van LTC Soestdijk ook gerust over het dames- en herendubbel. Voorbereiding De voorbereiding als team was daar entegen niet ideaal. Evenals Morssink kon aanwinst Dijkema doordeweeks niet in Soest trainen. Om dat te com- /0SCb LTC Soestdijk gaat de zware competitie in met vijf spe- Saskia Huizinga, Taco Koelewijn, Linda Morssink en trai lers. V.l.n.r. zijn dat Peter Dijkema, Freddy Forger (inzet), ner/coach Harald Wernsen. Foto: Herman van Dam. penseren oefenden Morssink en Dijkema regelmatig samen in Amster dam. Dijkema slaat regelmatig bij Popeye Gold Star tegen een balletje. Koelewijn volgde buiten de team-trai ningen ook nog privé-lessen bij Wernsen. Ze komen allemaal wel aan hun uren. Maar als team trainen we op zaterdag anderhalf uur en op zondag twee uur met drie teams op twee vel den. Eigenlijk is dat te weinig. Desal niettemin denk ik dat we goed genoeg zijn om in de tweede klasse te blijven. Het moet nu maar eens zijn afgelopen dat we meteen weer degraderen." Het eerste team van TV Soest-Zuid onderging dit seizoen Rishi Panday, Arno Jellema, Mariëlle van Soest en trainer/ veel veranderingen. V.l.n.r. Xanderde Groot, Sonja Huizinga, coach Pieter Verbrugh. Foto: Goos van der Wilt 2< 1 1 1 1 l; Voor TV Soest-Zuid was de afgelopen winter het jaargetijde van de ver anderingen én de versterkingen. Het eerste zondag mix-team heeft zelfs zoveel aan kwaliteit gewonnen, dat de bovenste plaats in de vierde klasse eigenlijk het enige resultaat is, waar de tennisformatie van Pieter Verbrugh zich na afloop van de zeven competitiewedstrijden tevreden mee kan stellen. Verbrugh is niet de laatste om dat te beamen. "Soest- Zuid gaat voor de bovenste plek." Twee jaar geleden behaalde de ploeg de titel in de vijfde klasse, nu lonkt de derde klasse. Van de kampioensploeg is alleen Xander de Groot over. Maar ten Zoetelief was vorig jaar al vertrok ken en vervangen door Arno Jellema, nu zijn Rachel Beijer (gestopt in ver band met haar baan/opleiding bij de marine) en Floortje Brouwer (naar het tweede team) uit zicht. Beiden hadden sowieso plaats moeten maken voor Mariëlle van Soest en Sonja Huizinga die vorig seizoen met het tweede van LTC Soestdijk nog tegen TV Soest- Zuid speelden en toen het kampioen schap binnen sloegen. "Het is natuurlijk heerlijk dat je die twee dames erbij hebt," zegt Verbrugh over het tweetal dat in de jeugd al bij Soest-Zuid speelde. "Ze hebben een aantal jaren derde klasse ervaring, al geeft dat geen garantie dat je in de vierde klasse al je potjes wint. Toch is het een grote versterking. Ze steken er bovenuit. Dat hebben ze vorig jaar na tuurlijk wel bewezen. Maar het bete kent dat ook het tweede is versterkt met Floortje Brouwer. Zij blijft voor Soest- Zuid een gemotiveerde speelster en kan de aansluiting met het eerste team rea liseren." Van Soest staat betend als een speels ter die alleen maar voor de punten speelt. Spektakel is van haar niet te verwachten, wel succes. Over Huizinga zegt Verbrugh: "Ze heeft een arrogante uitstraling die het team zelfvertrouwen geeft en waar de tegenstanders niet te gen kunnen." Aanwinst Een aanwinst is ook Rishi Panday, een A-speler uit Vleuten die twee jaar ge leden nog in de eerste klasse speelde en de laatste jaren bij Verbrugh in Doorn traint. "Hij ging voor de inter nationale toernooien, maar koos van de ene op de andere dag voor zijn studie. Hij zit bijna de hele tijd in de boeken en tennist voor zijn ontspanning. Hij is sfeergevoelig. Zo lang hij het naar zijn zin heeft, zit het wel goed. Hij voelt geen druk en kan lekker vrijuit tennis sen." Verbrugh heeft de knoop nog niet door gehakt, maar zoals het er nu naar uit ziet, zal Xander de Groot in elk geval elk wedstrijd een single spelen. Bij die keuze komt een beetje het clubbeleid om de hoek kijken. Verbrugh: "Hij is een echte tennisser van Soest-Zuid. Hij is het visitekaartje van de club en dat moet zo blijven. Ik heb de indruk dat hij Arno nu voorbij gaat. Arno kan vlammen, maar ook blunderen. Xander is een constante speler." Om de beurt Jellema is volgens Verbrugh de beste dubbelaar. Maar omdat hij nog veel plezier beleeft aan de singles, zullen Jellema en Panday om de beurt het tweede single-spel voor hun rekening nemen. In het herendubbel wordt De Groot de ene week met Jellema en de andere week met Panday de baan op gestuurd. "Ervan uitgaande dat De Groot elke week een single speelt. Niets staat nog vast," voegt Verbrugh Haar aan toe. Huizinga komt in de mix naast Panday te staan, Van Soest dubbelt met Jellema. De trainer: "Dat baseer ik op de par tijen die ik tot nu toe gezien heb. Sonja kan niet tegen de wisselvalligheid van Arno, terwijl Mariëlle hem tot de orde kan roepen. Bovendien is het beter dat Sonja naast een stabiele speler als Rishi staat." Dat De Groot niet in het ge mengd dubbelspel voorkomt, is vol gens Verbrugh simpel te verklaren: "Xander kan niet leiden, hij moet ge leid worden." De Groot was overigens vorig seizoen de speler die de grootste sprong voor waarts maakte. In de afgelopen maan den is hij alleen maar beter en boven dien fysiek sterker geworden. "Als je Xander wilt behouden, zul je volgend seizoen hoger moeten spelen," meent Verbrugh. Contributie Die stap kan Soest-Zuid nog wel aan, maar een hoger niveau lijkt vooralsnog een utopie. De vereniging torst op haar schouders nog een schuldenlast mee als gevolg van de investeringen voor het nieuwe clubhuis en de derde overdekte baan. Volgens Henk Rouwhorst, voor zitter van de technische commissie, is er dan ook geen financiële ruimte om spelers iets te bieden. Bij Soest-Zuid betalen de selectie-spelers gewoon hun contributie en slechts de helft van het trainingsgeld wordt door de club ver goed. Meer zit er niet in, nu niet en straks niet. "Dat is, gezien de begro ting, het beleid van de club," zegt Rouwhorst. "Als we hogerop komen, kunnen we proberen iets binnen de top af te romen voor het eerste team. Dat zou dan misschien ten koste moeten gaan van een vierde of vijfde team, waarvan je weet dat het toch niet ho gerop komt. Maar een veel hoger ni veau is onder de huidige condities niet haalbaar. Iedereen is vrij om te komen. Maar als de één wat krijgt, krijgt ie dereen dat." De situatie is duidelijk. Verbrugh meent dat het daarom juist kenmerkend is dat spelers als Panday, Van Soest en Huizinga toch voor Soest-Zuid hebben gekozen. De trainer zal na dit jaar wat meer afstand nemen van de vereniging, waar hij inmiddels enkele jaren werkt. Jellema volgt momenteel een opleiding en neemt in 1996 de functie van Verbrugh over. "Maar ik ben wel be reid om nog langer bij de selectie te blijven." Dat zal ook zeker gebeuren als het aan de technische commissie ligt. Rouw horst: "De samenwerking met Verbrugh is zo ideaal, dat we niet zit ten te wachten op de dag dat onze we gen zich scheiden." LTC Soestdijk 2e klasse Trainer: Harald Wernsen (C) Spelers: Saskia Huizinga (17) BI Linda Morssink (20) BI Peter Dijkema (23) BI Freddy Forger (20) BI Taco Koelewijn (20) BI Competitieprogramma: 9 april: LTC Soestdijk-Dekkertennis 23 april: Warande-LTC Soestdijk 30 april: LTC Soestdijk-Brederode 7 mei: Metselaars 3-LTC Soestdijk 14 mei: Merlenhove-LTC Soestdijk 21 mei: LTC Soestdijk-Popeye GoldStar 4 28 mei: Meren wijk-LTC Soestdijk TV Soest-Zuid 4e klasse Trainer: Pieter Verbrugh (C) Spelers: Mariëlle van Soest (20) BI Sonja Huizinga (20) BI Arno Jellema (26) BI Xander de Groot (18) BI Rishi Panday (20) BI Competitieprogramma: 9 april: TV Soest-Zuid-At Risk 1 23 april: Boshcim 3-TV Soest-Zuid 30 april: TV Soest-Zuid-Blaricum 1 7 mei: Joy Mozaiëk 5-TV Soest-Zuid 14 mei: Groenvliet 1-TV Soest-Zuid 21 mei: TV Soest-Zuid-Iduna 6 28 mei: Gverburg 2-TV Soest-Zuid LTV Soesterberg 5e klasse Drainer: Hans van Weelden (B) Spelers: Eugenie Plekkepoel (23) C1 Mildred Klinkenberg (35) Cl Sander Hilkman (23) BI Marco Verhaar (23) B2 Competitieprogramma: 9 april: LTV Soesterberg-Maarssenbroek 23 april: Woerden 1-LTV Soesterberg 30 april: LTV Soesterberg-Randenhroeck 7 mei: Irminloo-LTV Soesterberg 14 mei: LTV Soesterberg-Nijkerk 2 21 mei: Bos en Duin 2-LTV Soesterberg 28 mei: Ütrai 2-LTV Soesterberg Als het op het sportieve vlak even tegenzit, staat de sfeer ervoor garant dat het eerste team van LTV Soesterberg niet in een neerwaarste spi raal terecht komt. De onderlinge band is namelijk het sterke punt van de club en speelde dan ook een rol van betekenis toen trainer/coach Hans van Weelden de selectie-teams ging samenstellen. Waarmee overigens niet is gezegd dat de Soesterbergers zich vrijblijvend in de competitie van de vijfde klasse zullen storten. Integendeel. De voorbereiding is zelfs serieuzer dan in voorgaande jaren. De trainings intensiteit op de baan werd opge schroefd van één naar anderhalf uur. Daarnaast is het aantal oefen wedstrijden verhoogd en wordt er een uur onder begeleiding van een speciale trainer aan de conditie gewerkt. Ook is er een fysiotherapeut aangetrokken. "Het is de bedoeling dat het aantal trainingsuren gedurende het seizoen verder wordt uitgebreid," zegt Van Weelden. Terugkeer De sfeer is volgens de Amersfoortse tennistrainer, sinds zestien maanden werkzaam bij LTV Soesterberg, mede bepalend geweest voor de terugkeer van Sander Hilkman. De 23-jarige Bi- speler komt oorspronkelijk uit de jeugd van Soesterberg, maar was de laatste zes jaar lid van Randenbroeck, waar van het vierde team dit seizoen één van de tegenstanders is. Hilkman is een 'baseliner', naar het oordeel van Van Weelden een bekeken, rustige tennis ser met veel ervaring en weinig aan wijsbare zwakke punten. Even oud is Marco Verhaar, maar daar mee houdt iedere vergelijking met Hilkman op. Verhaar is de tegenpool van Holkman en moet het hebben van zijn service-volley spel. Van Weelden: "Hij is iets te ongeduldig, maar heeft een behoorlijke lengte. Daarvan profi teert hij wanneer hij serveert. Ik ben ervan overtuigd dat de dubbel goed gaat lopen. Deze jongens vullen elkaar aan en accepteren elkaar. Dat is belangrijk in een dubbel." Het enige gezicht dat vorig seizoen al te zien was in het eerste team, is dat van Eugenie Plekkepoel, ook al 23 jaar en evenals Hilkman iemand die vanaf de baseline weinig fouten maakt. In 1994 won ze dertien van de 21 partijen en ook dit seizoen verwacht Van Weelden dat de degelijke speelster hoog scoort. Op grond van haar leeftijd is Mildred Klinkenberg een 'buitenbeentje', maar binnen Soesterberg is er niemand die de 35-jarige routinier uit het eerste kan houden. "Ze heeft de plek verdiend. Ze is all-round, wacht haar kansen af, maar kan als het moet ook aan het net haar partijtje spelen. Vooral in het dubbel spel zal ze haar waarde hebben," luidt het oordeel van haar trainer. Gezien de poule-indeling mikt Van Weelden op een plaats bij de eerste vier. Handhaven ligt eerder op het puntje van de tong van de trainer dan een eventuele titel. "Er is keihard getraind, maar we spelen voor een plek in de vijfde klasse. Een aantal clubs in onze klasse beschikt over een eigen hal. Dat zijn traditioneel sterke teams die twee of drie uur meer trainen dan wij," al dus Van Weelden die tijdens het winter seizoen met de selectieteams moet uit wijken naar De Harskamp in Soest. Niettemin is Van Weelden optimistisch gestemd over de kansen van zijn ploeg. "Bij een club waar de sfeer goed is, vangen ze elkaar op als het wat minder gaat. Soesterberg moet zich vooral pro fileren als een vereniging, waar er bin nen de selectie een hechte band is. Daarom hebben we twee dissonanten, een dame en een heer, uit de selectie gezet." Opbouw Van Weelden's invloed is sinds zijn komst naar de Kerklaan merk- en zicht baar geworden bij LTV Soesterberg. 'Opbouw' is het toverwoord van de Amersfoorter die eerder actief was bij Leusderpark, Alta en Soesterkwartier en als actief speler met Hoogland één seizoen in de derde klasse uitkwam. "In het afgelopen seizoen zijn het tweede en het derde team gepromoveerd. We gaan gefaseerd proberen meer jeugd in de selectie te brengen. Daarom hebben we nu al jonge spelers in het vierde team gestopt. De selectiespelers moe ten hun uitstraling gebruiken om de jeugd te stimuleren. Niet door geld te geven, maar door faciliteiten te bieden moeten we de jeugd aan ons binden. De tijd dat spelers voor een trainings pak naar een andere club gaan, moet maar eens afgelopen zijn," meent de B-trainer die, voordat hij in Soesterberg neerstreek, gedurende elf jaar structuur bracht in Soesterkwartier. Het jeugdstimuleringsplan van Soester berg komt van onder anderen zijn hand. Ouders worden enthousiast gemaakt om te participeren in de organisatie. Om de vastheid in het spel van de jonge tennissers te bevorderen, is een rally competitie ingevoerd, waarbij het erom gaat wie de bal het langste in het spel kan houden. Een interne jeugd- competitie is op touw gezet en in juli gaan tientallen jongeren naar een sport kamp in Delden. Ideeën Van Wëelden heeft nieuwe fundamen ten gelegd voor Soesterberg en zou met plezier ook de steigers plaatsen en het voegwerk uitvoeren, maar zijn contract loopt in oktober van dit jaar af. In juni of juli wordt besloten of zijn verbinte nis wordt verlengd. "Ik wil wel blij ven, maar dan voor een langere termijn. Zodat ik de onderbouw wat meer om hoog kan brengen. Ik heb nog ideeën genoeg. Gelukkig heb ik veel steun van de technische commissie. We hebben ook afgesproken dat er voor elk pro ject een coördinator komt. Die mensen moeten de lijn doorzetten die is inge zet. Maar iedere club moet ook scherp blijven. Als een evenement niet meer loopt, moet je iets nieuws bedenken." "Ik heb bewust gekozen om als club- en opbouwtrainer te functioneren. Het is leuk om een club vanaf de jeugd aan zien te geven. En om kinderen met wie je bent begonnen, later competitie te zien spelen." O Hans van Weelden (links) rekent op handhaving van LTV Plekkepoel en Marco Verhaar (v.l.n.r.) komen uit in de vijfde Soesterberg. Sander Hilkman, Mildred Klinkenberg, Eugenie klasse. Foto: Goos van der Wilt

Soester Courant | 1995 | | pagina 21