lïK Besturen bijzonder onderwijs dringen aan op overleg huisvestings-problemen WEGENS VERBOUWING GESLOTEN TOT WOENSDAG 12 APRIL Informatie slachtoffers van inbraak Huurverhoging gemiddeld 3,5 procent Compensatie voor Uyland vanwege schrappen vierde woonlaag in Zuid Evan de ven schociiiakcr 1 ACTUEEL! Libris. De Complete Boekhandel. Compostactie loopt gesmeerd Bezwaren tegen afgewezen door huurverhoging huurcommissie Soest telde vorig jaar 250 vluchtelingen en asielzoekers Buurtcomité Soest-Zuid vreest herhaling problemen 14.95 -.WOENSDAG 5 APRIL 1995 SOESTER COURANT College wil liever nieuwe beleid van rijksoverheid afwachten Politie speelt met 'terugkoppeling' in op wens van burgers SCHOEAAAKER technische dienst Gemeente levert 27 pallets af 72e UTRECHTSE ANTIEKSALON Avondopenstelling gemeentehuis Woningstichting Soest acht minimum-grens verantwoordelijk Bewonerscommissie gaat in beroep Bejaarde vrouw bestolen van tas De wonderlijke rode, Engelse telefooncel komt in Hartje-Zuid te staan Onafhankelijke commissie moet omvang vaststellen Jaarverslag Vluchtelingenwerk tó Radio uit auto Bewoners sturen brief aan gemeenteraad Abrikozenvlaai 0 27 cm. van 12.9510.00 Victoria vlaai 0 27 cm. appel/rum, PAGINA 3 (Vervolg van pagina 1) Het overleg over de spreiding van allochtone leerlingen en andere onderwijszaken, moet volgens Kees Boerkoel (PvdA) worden ge combineerd met de discussie over de huisvestings-problematiek van alle basisscholen in Soest. Hij vindt dat een en ander niet los van elkaar kan worden gezien. CD A-er Jan Pieter Lokker lanceerde onlangs het voorstel om de huisvestings-problemen van Alle scho len te bespreken. De besturen van de vereniging voor protestants-christelijk onderwijs Soest (PCOB) en het katho liek basis onderwijs (KBO) steunen het I voorstel van Lokker van harte. Na de vergadering van de commissie algemene bestuurszaken van afgelopen maandag zijn ze echter niet optimis tisch over de mogelijkheid van zo'n fjiscussie. Burgemeester Hans de Widt, die onderwijs in zijn portefeuille heeft, getracht hierin een grote mate van xughoudendheid. et college vreest dat Soest zich fïnan- iieel in de vingers snijdt als het op ei- jen houtje de problemen van de huis- •esting probeert op te lossen. Alleen ils de maatregelen budgettair-neutraal :unnen worden gerealiseerd, is het col- [ege te porren voor actie. 'e Widt noemt het onverstandig voor- it te lopen op het rijksbeleid dat mo- ;elijk na 1 januari 1997 wordt gewij- igd. Bovendien, zo stelde de burge- neester, is het vrijwel zeker dat Soest n de nabije toekomst 400.000 gulden linder krijgt van het rijk voor onder ijs. Hij baseert dat op het voornemen [van de rijksoverheid om 160 miljoen te bezuinigen op de onderwijs-begro- ting. De Widt: "geef geen blanco che- ique af, want we weten niet waar we [beginnen en eindigen." Extern bureau Hoewel het college bang is voor grote uitgaven, vindt het dat Soest maar weer eens een extern bureau in de arm moet nemen om de huisvestings-problema tiek onder de loep te nemen. Ook de fracties van BAM, D66 en Gemeentebelangen Groen Soest stel len zich voorzichtig op ten aanzien van een diepgaande discussie. Het CDA, de VVD en Groen Links/Progressief Soest vinden dat het overleg er wel moet ko men, zonder dat daarbij bij voorbaat beloftes worden gedaan natuurlijk. Met de steun van de PvdA zal de discussie mogelijk toch gevoerd worden, al stelt Boerkoel de voorwaarde dat alle zaken in de discussie worden betrokken. Niettemin spreken woordvoerders van de PCOB en de KBO van 'een gemiste kans'. De twee schoolbesturen hebben elkaar gevonden wat betreft de discus sie over de huisvestings-problematiek. Ook het bestuur van de Van der Huchtscholen wil een discussie op gang brengen. Optimisme heerst evenwel niet binnen de besturen. Voorzitter J.A.F. Lergner van de PCOB verwacht niet dat De Widt naar hen toe zal komen om het overleg te openen. Volgens hem hoe ven eventuele maatregelen geen geld te kosten. Gezien de ontwikkelingen in het basis onderwijs is het waarschijnlijk dat bin nenkort bestaande schoolgebouwen worden verkocht. Als de gemeente op die terreinen de bouw van dure wonin gen mogelijk maakt, is de opbrengst van de grond wellicht hoger dan de boekwaarde. Die middelen kunnen, al dus Lergner, als het gemeentebestuur dat wil, worden vrij gemaakt voor het onderwijs. Volgens Lergner loopt de gemeente juist het risico van kapitaalvernietiging als nu geen beleid wordt uitgestippeld. "Een school die nu een nieuw dak krijgt, zou over twee jaar kunnen wor den gesloten. Wij zouden willen dat we met de gemeente naar een convenant werken, waar iedereen zich aan houdt. Dan moeten we allemaal bloeden. De één offert hier wat op, de ander daar, maar we worden er allemaal beter van." Twee petten De PCOB en de KBO vinden dat het gemeentebestuur een oplossing moet bedenken voor het 'twee petten-ver haal'. De gemeenteraad vormt name lijk tevens het bestuur van het open baar onderwijs. Bij de besturen van het bijzonder onderwijs bestaat enigszins de indruk dat het gemeentebestuur/ openbaar schoolbestuur alleen de eigen belangen wil dienen. In Nederlandse gemeenten zijn voor beelden bekend van stichtingen die in plaats van het gemeentebestuur het bestuur van het openbaar onderwijs vormen. De PCOB en de KBO vinden dat in Soest ook voor zo'n constructie moet worden gekozen. Dat maakt het volgens Lergner meteen makkelijker voor de directies van de openbare ba sisscholen om vrijuit aan de discussie over de huisvesting en andere zaken deel te nemen. Zo lang het gemeente bestuur tevens schoolbestuur is, zullen die directies namelijk niet gauw een andere mening dan hun werkgever (het gemeentebestuur) durven te ventileren. Winkelcentrum "Hartje-Zuid" - Tel. 12419 De Kantoorvakhandel, Steenhoffstraat 13, naast het postkantoor, is open. Daar verkopen ze boekenbonnen én het boekje "Soest in Oorlogstijd" fl. 22,50 Sinds vorige maand houdt de poli tie slachtoffers van woning-inbra ken op de hoogte van de gang van zaken betreffende het onderzoek. Drie weken na de inbraak krijgen de betreffende burgers een brief. Daarin staat in hoeverre de politie ge vorderd is in het onderzoek of dat het onderzoek is stopgezet, omdat het is vastgelopen. De politie noemt dat 'te- Eigen i vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid! Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* rugkoppeling' naar het slachtoffer. Het is de bedoeling dat de politie ook nog een tweede brief opstelt. Die moet drie maanden na de aangifte naar de gedu peerde burger worden verzonden. De politie besloot hiertoe naar aanlei ding van vragen van slachtoffers die vorig jaar te gast van de politie waren tijdens de jaarlijkse lunch-bijeenkomst. Ook afgelopen zaterdag werd zo'n bij eenkomst gehouden. Bij die gelegen heid zette de politie de bedoeling van de brieven uiteen. Als de dader van een inbraak wordt aangehouden, stelt de politie een brief op voor het slachtoffer. Dié brief wordt eerst naar justitie verstuurd. Als de be treffende inbraak door justitie wordt gebruikt voor de rechtszaak tegen de dader, krijgt het slachtoffer bericht over wanneer de zaak voorkomt. Het slacht offer kan dan desgewenst de zaak bij wonen. Zaterdag werd tevens meegedeeld dat De politie waakt ook over de 'inwen dige burger'. Foto: Herman van Dam. de politie in regionaal verband een informatiemap ontwikkelt. Zodra die klaar is, zal die worden uitgedeeld aan slachtoffers van woning-inbraken. In de map zitten onder meer folders van de politie, informatie over preventie en de Stichting Slachtofferhulp die ook hulp biedt aan mensen bij wie is inge broken. Een groot aantal mensen blijkt dat overigens nog steeds niet te weten Aan de belangstellenden werd zaterdag verder meegedeeld dat de politie de kabelkrant wil gaan gebruiken om be paalde gestolen goederen die zijn te ruggevonden, te vertonen. Het gaat hier met name om persoonlijke bezittingen waarvan de politie de eigenaar niet heeft kunnen traceren. Via publikatie op de kabelkrant hoopt de politie de eigenaar te kunnen achterhalen. De actie van de gemeente Soest om elk huishouden een gratis 30-liter- zak GFT-compost te verstrekken loopt nu twee weken en blijkt prima aan te slaan. Zaterdagmiddag waren verscheidene afhaaladressen(tuincentra en bloemis terijen) al door hun eerste voorraad pallets 1 pallet 90 zakken) heen. De afdeling Reiniging en Vervoer heeft inmiddels de volgende aflevering ver zorgd. Inmiddels zijn in totaal 27 pal lets afgeleverd. Degenen, die de waardebon in Op 't Hoogt van 22 maart mogelijk gemist hebben, kunnen toch op een oer aihaal- adressen terecht. Na het plaatsen van naam en handtekening voor ontvangst krijgt men ook een gratis zak mee Zoals bekend is de actie bedoeld om de inwoners bekend te maken met het product dat het resultaat is van de scheiden GFT-inzameling. In Soest gebeurt dit al 5 jaar. De afhaaladressen zijn: Vaarderhoogt, Dorresteinweg 72; Soester tuin centrum, Wieksloterweg WZ 37; Bloe misterij Van Oest, Eigendomweg 80; Bloemisterij Scholten, Middelwijk straat 28 en in Soesterberg Karweihuis, Rademakerstraat 5. Postiljon Hotel "Utrecht-Bunnik" Snelweg A12 (Utrecht - Arnhem), Bunnik De vindplaats voor beter antiek! Kosteloze taxatie van schilderijen door beëdigd taxateur. Bemiddeling bij verkoop Zaterdag 15apr. 11-18 uur Zondag 16apr. 11-18 uur Maandag 17 apr. 11-18 uur Verenigde Nederlandse Antiquairs 085 - 648181 03405 - 69222 Op Goede Vrijdag, 14 april, is het ge meentehuis gesloten en dan vervalt 's avonds ook de avondopenstelling. In verband hiermee is het gemeentehuis (afdeling Publiekszaken) donderdag avond 13 april tussen 19.00 en 20.00 uur geopend. Warme stroopwafels, lefkerl Donderdag op de MARKT. Woningstichting Soest (WS) heeft de gemiddelde huurverhoging voor 1995 vastgesteld op 3,5 pro cent. Dat is de minimum-grens van het ministerie van volkshuisves ting. Ook voor de volgende jaren acht WS een verhoging van 3,5 procent reëel en economisch ver antwoord. Sinds 1993 mogen de woning corporaties zelf bepalen welke huur verhoging ze invoeren, mits die gemid deld minimaal 3,5 en maximaal 6 pro cent is. Staatssecretaris Tommei ver wacht dat de gemiddelde verhoging in ons land op 4,5 procent zal uitkomen. WS heeft gekozen voor de ondergrens. Volgens de woningstichting heeft de Federatie Huurders Overleg, een over koepelend overlegorgaan van alle bewonerscommissies, positief gerea geerd. "Ze ziet daarin een welkome bijdrage om vanuit de sociale verhuur ders de woonlastenproblematiek aan te pakken," aldus WS in een persbericht. De directie van de stichting laat weten dat tot en met 1999 geen extra verho ging verwacht hoeft te worden. Ook in 1996 tot en met 1999 zal WS, zoals de zaken er nu voor staan, de huurprijs met gemiddeld 3,5 procent verhogen. Keuken Met de Federatie Huurders Overleg heeft WS overeenstemming bereikt over de vervanging van het standaard keukenblok. In een notitie zijn enkele uitgangspunten vastgelegd. Indien een keukenblok toe is aan ver vanging als gevolg van normale slij tage, zal op kosten van WS een ander standaard keukenblok worden ge plaatst. Huurders van WS mogen het standaard keukenblok ook vervangen door een blok naar eigen keuze. Toestemmming wordt alleen verleend, indien het keukenblok minimaal aan dezelfde kwaliteits-eisen voldoet. De huurder is bovendien zelf verantwoordelijk voor de kosten, de plaatsing, het onderhoud en de verzekering. Als de huurder vertrekt, heeft hij het recht de zelf geplaatste keuken mee te nemen. Mocht hij langer dan tien jaar de betreffende woning hebben ge huurd, dan zorgt WS voor een nieuw keukenblok. In het andere geval moet de vertrekkende huurder zelf het stan daard keukenblok laten (her)plaatsen. Natuurlijk mag de huurder zijn eigen keuken ook in de woning achterlaten. Mocht de nieuwe huurder daar geen prijs op stellen, dan plaatst WS op ei gen kosten een nieuw standaard keukenblok. Wil de nieuwe huurder het niet-standaard keukenblok houden, dan dient hij zelf zorg te dragen voor het onderhoud ervan. Zodra het niet-stan daard keukenblok toe is aan vervan ging, zorgt WS voor een nieuw blok. De vertrekkende huurder kan inbouw- apparatuur desgewenst ter overname aanbieden aan de nieuwe huurder. WS zal daar echter niet in bemiddelen. De Huurcommissie uit Utrecht heeft vorige week het bezwaar af gewezen, dat bewoners van HAD- flats hadden ingediend tegen de huurverhoging 1994-1995. Per 1 juli 1994 voerde woningbouw vereniging St. Joseph, de eigenaar van de flats aan de Haverweerd, de Akkeren en de Dalweg, een huurverhoging door. Het betrof vier procent voor de flats en zes procent voor de splitswoningen. Een groot aantal bewoners diende een collectief bezwaar in, omdat ze na het groot ondefhoudsproject klachten had den over gebreken in hun woning. Een bejaarde vrouw uit Soest is maan dag bestolen van haar tas, waarin per soonlijke spullen zaten. De tas werd uit haar auto gestolen, die de tachtig-ja rige vrouw onafgesloten op de Van Weedestraat had achtergelaten'. In een woning aan de Jacob Catslaan is ingebroken. De inbreker vernielde een deur. Niet bekend is wat hij heeft meegenomen. De bewonerscommissie HaverAkker zou de bewonerscommissie Haver Akker niet zijn als ze ze niet in beroep zou gaan tegen de uitspraak. Volgens P. Molegraaf van de bewoners commissie gaat de huurcommissie voorbij aan het feit dat de woningen per 1 juli vorig jaar gebreken vertoon den en dat met name de bewoners van de bovenste etage nog steeds hinder ondervinden van kookluchten van an dere bewoners. In een persbericht heeft Molegraaf la ten weten dat zoveel mogelijk informa tie wordt verzameld om binnen twee maanden bij de kantonrechter bezwaar aan te tekenen tegen de uitspraak van de huurcommissie. In dat verband zal contact worden opgenomen met onder meer de Nederlandse Woonbond. Molegraaf: "Duidelijk moet zijn dat het niet alleen gaat om een onredelijke huurverhoging. Het gaat er ook om dat we nu eindelijk eens worden verlost van de ongemakken en overlast van het ongewenste, nieuwe ventilatiesysteem." het huidige modebeeld Natuurlijk laanstraat 67 baarn 02154-15588 De gemeente Soest zal de Heer Uyland compensatie aanbieden, omdat hij geen vierde bouwlaag mag realiseren op de geprojec teerde bebouwing in Soest-Zuid. De omvang van de compensatie moet worden bepaald door een onafhankelijke instantie. Die zal komen te bestaan uit een des kundige die door Uyland wordt aange steld, een deskundige die de gemeente mag aanwijzen én een deskundige die door zowel Uyland als de gemeente wordt uitgezocht. Het advies van de onafhankelijke commissie is bindend. Althans, dat stelt het college voor in zijn raadsvoorstel dat morgenavond in de commissie financiën en op donder dag 20 april in de gemeenteraad wordt besproken. Dat raadsvoorstel is gelanceerd, nadat het college overleg heeft gepleegd met Uyland. Voorgesteld wordt de helft van de compensatie in een geldbedrag uit te keren. De andere helft wordt verre kend met de bouwexploitatiebijdrage die Uyland aan de gemeente moet be talen voor de bebouwing van een per ceel aan de Eigendomweg. De hoogte daarvan is vastgesteld op 195.000 gul den. Mocht dat niet voldoende zijn om de compensatie te realiseren, dan zal de gemeente bekijken of Uyland bouw grond kan worden aangeboden. Indien dat niet mogelijk blijkt, zullen het col lege en Uyland om de tafel gaan zitten om te bekijken op welke wijze aan de compensatie-regeling kan worden vol daan. Bezwaren In elk geval krijgt het buurtcomité Soest-Zuid, wat betreft de bouwhoogte, zijn zin. De gemeente is tegemoet ge komen aan de bezwaren tegen de vierde In het zojuist verschenen jaarver slag van de stichting Vluch telingenwerk Soest/Soesterberg wordt teruggekeken op het jaar 1994, waarin de oorlog in Bosnië voortduurde en de burgeroorlog in Algerije escaleerde. In Iran en Irak was er nauwelijks sprake van ver betering van de mensenrechten. Naast Somalië, waar de rust ook nog niet terugkeerde, waren dit de landen waaruit in 1994 de meeste vluchtelingen kwamen. Op 31 december 1994 waren er 250 vluchtelingen in Soest; 70 van hen zijn asielzoekers, 180 zijn erkend als vluch teling of mogen hier in ieder geval tij delijk blijven. In het verslagjaar wer den 8 asielzoekers uit Soest het land uitgezet (1 naar Marokko, 6 naar Is raël en 1 naar Iran). Twee asielzoekers vertrokken vrijwillig. In de jeugdher berg werd vanaf november nood opvang geboden aan 40 asielzoekers. Zij zijn inmiddels weer uit Soest ver trokken. Alle vluchtelingen die in Soest aankwa men werden persoonlijk door een van de tien vrijwilligers van Vluchtelingen werk opgevangen en wegwijs gemaakt. Naast het eigen opvangprogramma heeft de stichting in 1994 veel aandacht besteed aan samenwerking en afstem ming met andere organisaties, zoals met de maatschappelijke dienstverle ning, huisartsen, Riagg, sociaal cultu reel werk, enz. Voor drie cliënten slaagde Vluch telingenwerk erin hereniging met hun gezin tot stand te brengen. Op het gebied van taai-onderwijs-werk heeft de stichting goede resultaten ge boekt: 95% van alle vluchtelingen met een verblijfsvergunning volgt taalles, zit op een beroepsopleiding of heeft betaald werk. Een aantal vluchtelingen doet bovendien vrijwilligerswerk. De stichting spreekt wel haar zorg uit voor de toekomst. Door de bezuinigin gen bij het arbeidsbureau zal het steeds moeilijker worden om alle vluchtelin gen een geschikte taalschool te laten volgen. Voornemens De stichting heeft ook een aantal voor nemens voor 1995: - een computer cursus voor vluchtelingen; - een cur sus maatschappij-oriëntatie, speciaal voor Somalische vrouwen; - extra aan dacht voor Somalische jongeren; - meer aandacht voor voorlichtingsactivi teiten, om het draagvlak voor de op vang van vluchtelingen te behouden; - uitbreiding van de opvanggroep voor vluchtelingen met ernstige psycho-so- ciale problemen. Dit alles zal slecht mogelijk zijn als de stichting erin slaagt-het aantal vrijwil ligers uit te breiden. Wie belangstelling heeft voor Vluch telingenwerk, kan zich opgeven als vrijwilliger: telefonisch op tel. 26053. Men kan ook de informatiefolder of het jaarverslag opvragen. Vakmanschap is meesterschap, dit alles bij: LIJSTENMAKERIJ Soesterbergsestraat 10 - Tel. 27411 woonlaag op het appartementen gebouw dat tussen de Soester bergsestraat en de Schoutenkampweg zal worden gebouwd. Uyland had een vierde laag met dure penthouses gepland. Dat was nodig om' het totale project financieel mogelijk te maken. Het project bevat namelijk ook de verhuizing van timmerfabriek 't Driftje en Bouwmaatschappij Uyland (BMU) die nu nog aan 't Driftje zijn gevestigd. Die verhuizing kost 3,9 mil joen. Zonder de vierde woonlaag zou het totale bouwplan in duigen zijn ge vallen. De auto van een 43-jarige vrouw uit Soest is vorige week opengebroken. Dat gebeurde in de nacht van disndag op woensdag. De wagen stond gepar keerd op de Willaertstraat. De dader nam de radiocassetterecorder mee. Het buurtcomité mag dan, wat het bouwplan in Soest-Zuid betreft, gerust zijn gesteld, het is allerminst te spreken over de compensatie-re geling voor Uyland, zoals het col lege die voorstelt. In een brief aan de gemeenteraad laat het comité dat weten ook. Net als bij het zogenoemde herenakkoord van vorig jaar is het comité beducht voor de juridische consequenties. De vrees bestaat dat er op het nieuwe perceel, dat Uyland mogelijk krijgt, vergelijk bare problemen zullen ontstaan. "Noch de hoogte van de compenstatie, noch de periode waarin het voortgaande gebakkelei zich kan voortzetten, is be grensd," aldus het comité dat vorig jaar drieduizend handtekeningen verza melde. Het raadsvoorstel wordt door het co mité als 'heilloos' afgeschilderd. "Het privaatrechtelijk beslag dat het ge meentebestuur op de de nog komende publiekrechtelijke procedures heeft gelegd en nu weer legt, zal door buurt bewoners en comité zeker worden be nut in het verzet tegen bouwmassa' en -hoogte. Tenzij het gemeentebestuur nog tijdig en redelijk aan eigen, zelfs oudere zwart-op-wit toezeggingen aan ons tegemoet komt." Als de raad toch beslist Uyland com pensatie te bieden, dan geeft het comité de voorkeur aan een éénmalig vast be drag ineens. Soest moet dan ook maar meteen een bedrag ter compensatie aanbieden voor de verlaging van de hoogbouw aan het Driftje, iets ver derop. Zodat ook daar maximaal drie verdiepingen mogen worden gebouwd. "Daarmee zou de gemeente eindelijk weer eens de handen vrij hebben om de belangen van burgers op een fat soenlijke wijze te dienen," schrijft het comité in zijn brief. VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI m TVe/Y/w/i/ie/i) Uit ons schone zuiden, deze week verse room, nougatinekorrels, nu fl Aanbiedingen geldig t/m zaterdag 8 april. Neerlands lekkerste vlaaienwinkel vindt u aan de a Van Weedestraat 46 II, Soest, telefoon 02155-2 10 59 VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI

Soester Courant | 1995 | | pagina 3