Hulleman optiek GOUDEN SNAAR's "Steady shot" Bezuiniging hangt als molensteen om nek van C-drie en bibliotheek ansmarathon voor ierenambulance Wisseling in commissie Minderheden ACTUEEL Kunstuitleen Soest gaat kunstwerk verloten ;e®" 'ichUW paashaas- ■•"Dlhuzaren-, zalm- [RAT]°f eiersalade. 02155 22871 Jroen-onderhoud i'oekenlaan e.o. De wonderlijke rode, Engelse telefooncel komt in Hartje-Zuid te staan I 'Kerntakendiscussie fietst door plannen heen De MARKT in Soest Inbrekers nemen gereedschap mee Inbraak in woning aan Wieksloterweg Dp zaterdag 15 april bij Slingerland jï^rOENSDAG 5 APRIL 1995 SOESTER COURANT Zorg om tegenstellingen in Turkse gemeenschap BLAUPUNKT CC-894 SONY CCD-TR2000 Steenhoffstraat 13a-15 - Soest - Telefoon 02155 -1 21 32 'Italiaanse handdoek' van I. van Ingen De Soester Duinen 'ner, de g^LlÈ TROMSLAGER xraad. ureï PARTY-SERVICE 9600 Ga^e salade- en oud buffet- ARiJ(Voor p articuliere 'TjlyW0 bedrijvcn! "V I Vv Qtestel tijdig erken ïidsweg i oest Steenhoffstraat 58 - Soest ijppdracht van de afdeling Groen en lilieu worden in de periode 10 t/m 14 pril onderhoudswerkzaamheden ver- ,cht aan de beplanting van de 'oekenlaan, Gentiaanlaan, Esdoorn- lan en Prunuslaan. In de bosachtige ermen zal een dunning en zuivering an de begroeiing plaatshebben. Het aatste slaat op het verwijderen van ijnerikaanse vogelkers, die op ver- chillende plaatsen de omgeving dreigt >verwoekeren. Tevens zal een drie- Amerikaanse eiken worden gekapt, ze zouden wegens sterk vermin de vitaliteit een gevaar voor hun geving kunnen gaan vormen. soesl iut, zon- /vde ge- i en uit- vendien )alseen toereik. royale hal. Het n biedt onder- "Ik denk nog steeds dat B. en W. een goeie bibliotheekvoorziening in stand willen houden. Ik hoop in elk geval dat dat overeind blijft. Maar de bezuiniging die ze ons willen opleggen hangt ons als een molen steen om de nek. Die kerntaken discussie fietst door onze plannen heen. Drie ton is gewoon veel te veel..." Guus Kruis, directeur van de openbare bibliotheek, snapt best dat het gemeen tebestuur érgens het geld vandaan moet zien te halen om de portemonnee van Soest de komende jaren redelijk gevuld te houden. "Als het bij ons niet lukt, krijgt een ander het natuurlijk voor z'n kiezen. Maar je moet ook kijken naar wat redelijk is. De verwachting dat de bibliotheek en C-drie door gezamen lijke huisvesting sémen drie ton kun nen inleveren is niet redelijk. Dat gaat onvermijdelijk ten koste van de werk gelegenheid." De omstreden bezuiniging is een van de grootste "porties" waarmee het Col lege de dreigende tekorten op de be groting wil opvangen. Het gemeente bestuur denkt dat door de fysieke sa menvoeging van de bibiliotheek en C- drie besparingen mogelijk zijn, o.a. op de huisvestingskosten en het manage ment. Wat dat betreft haken B. en W. slim in op de plannen die de bieb en C- drie zelf al een poosje in de week heb ben staan: de integratie van beide in stellingen, wat op zichzelf nog nergens in het land vertoond is. Wat de bibliotheek betreft is het stout moedige plan ingegeven door de pro blemen die zich al geruime tijd voor doen met de huisvesting. Het voorma lige schoolgebouw aan de Molenstraat/ Albert Cuyplaan is 28 jaar oud, er is geen lift en iemand met een rolstoel kan er niet in. Bovendien is er veel achter stallig onderhoud. Onlangs kwam een van de zware natuurstenen platen bo ven de ingang spontaan naar beneden Een kettingzaag en twee bosmaaiers zijn vrijdagnacht vanuit een gebouw van de gemeente aan de Maatweg ge stolen. De inbrekers kwamen binnen door een ruit te vernielen. Op de Nieuweweg werd een woning volledig doorzocht door inbrekers. Zij namen echter niets mee. Bij een inbraak in een woning aan de Wieksloterweg Westzijde is vorige week een aantal sieraden buitgemaakt. Onder de gestolen spullen bevond zich een hoeveelheid gouden tientjes. De deur was opengebroken, constateerde de 65-jarige bewoonster, die de politie op de hoogte stelde. zetten, waar een kind op een haar na werd gemist. Daar komt nog bij dat het gebouw in middels veel te klein is geworden. De collectie moet op allerlei ongewenste manieren worden ingepast - "je kunt er eigenlijk je kont niet keren", zegt Guus Kruis - en de opstelling heeft veel weg van een doolhof. De huidige in richting is erg inefficiënt. Er zijn nu twee uitleenpunten, boven en beneden; met één uitleenpunt is minder perso neel nodig en kan de bieb wat vaker open. Want dat is een van de voornaam ste oogmerken: betere service aan het lezend publiek. Eén vestiging "Daar is de laatste jaren intensief over nagedacht," aldus Guus Kruis, "en dan blijken de opties beperkt: óf je ver spijkert hier weer wat, of je denkt aan nieuwbouw, óf we gaan naar C-drie." De bibliotheek is in elk geval bereid een van de twee vestigingen in Soest op te heffen voor één (beter) onderko men, maar kan zich niet zonder grote consequenties terugtrekken uit het fi liaal in Overhees. "Het huurcontract met C-drie loopt nog 15 jaar; we beta len jaarlijks dik een ton. En éls we al toestemming zouden krijgen om het huurcontract open te breken zit C-drie weer met een tekort van een ton." Met de vorige directeur van C-drie, Pim Jonker, heeft Guus Kruis al eens plan netjes gemaakt voor gezamenlijke nieuwbouw op een andere plaats in Soest, maar dat bleek algauw wat al te ambitieus. Ook de huidige lokatie van C-drie bleek onhaalbaar voor een ge zamenlijk nieuw gebouw. Het planne tje verdween daarom in de ijskast en de bibliotheek zocht zelfstandig verder naar mogelijkheden, waarbij o.a. ge dacht werd aan het open terrein aan de Smitsweg. Linksom of rechtsom draai de elk plan uit op een groot tekort, en bovendien bleef het probleem bestaan dat C-drie met een gat van een ton in de exploitatie zou komen te zitten. Bij wethouder Neks Blommers vond Guus Kruis wel gehoor voor de pro blemen. "Het College vond dat er sprake is van een reëel probleem, maar stond ook op het standpunt dat één bibliotheekvestiging genoeg is. De op tie met C-drie is volgens B. en W. de beste, omdat daarmee ruimte wordt bespaard." Bouwen op plein? De plannen voor het samengaan wor den op dit moment nog bestudeerd door de besturen van de beide instellingen, Guus Kruis. maar Kruis ligt alvast een tipje van de sluier op. De leeszaal zou bijvoorbeeld in het expo-café van C-drie onderge bracht worden; er zou een gezamenlijke receptie komen en ook kantoren en vergaderruimten zouden gezamenlijk gebruikt worden. Maar er zal ook nieuw aangebouwd moeten worden. De gedachte is niet zozeer het dichtplempen van de vijver bij C-drie, zoals eerder wel eens ter sprake is ge weest, maar bouwen op het plein voor de huidige hoofdingang, die op zich zelf dan eindelijk aan de voorkant van het gebouw zou kunnen komen. De details moeten nog verder uitgewerkt worden - Kruis doet dat samen met de nieuwe directeur van C-drie, Jacques Jansen - aan de hand van een "pro gramma van eisen". Eén nieuwe grote bibliotheek in Over hees, dat moet kunnen, vindt ze. "Voor twee-derde van alle leden in Soest maakt het niets uit en worden we zelfs beter bereikbaar. De grootste groep le den woont nu eenmaal in Overhees. Alleen de leden in Soest-midden moe ten een stuk verder." Rauw op de huid Maar of het zo ver komt is een kwestie van geld. Hoevéél de nieuwbouw/ver bouwing van C-drje moet gaan kosten is op dit moment nog niet te zeggen, maar de aankondiging van drie ton kerntaken-bezuinigingen is haar rauw op de huid gevallen. "Dat maakt het allemaal nog een stuk moeilijker. Die kerntakendiscussie fietst opeens door alle plannen hèen. De samenvoeging kan nooit drie ton opleveren, zoals het College kennelijk verwacht. Het kan écht niet. Drie ton is gewoon veel te veel. We kunnnen niks met zo'n bedrag, tenzij we de werkgelegenheid inkrim pen. Maar dat gaat dan ook weer ten koste van de dienstverlening en onze doelstelling was juist dat we méér open zouden zijn..." Over de werkgelegenheidsconsequen- ties van de dreigende bezuiniging - de bibliotheek heeft 40 medewerkers op 18 formatieplaatsen, dus relatief veel parttimers - durft Guus Kruis nog niét hardop na te denken. Ze rekent erop dat het College en de gemeenteraad gevoelig zullen zijn voor haar argu menten. "Ik denk nog steeds dat B. en W. een goeie bibliotheekvoorziening in stand willen houden. Ik hoop in elk geval dat dat overeind blijft. Maar de bezuiniging die ze ons willen opleggen hangt ons wel als een molensteen om de nek." PAGINA 7 uyale lirek- vloer rdie- :n2e naar Een schitterende videocamera voor de mooiste opnames. Deze camera zorgt ervoor dat zelfs filmen vanuit de hand trillingsvrij is. Het HI-8 videosysteem geeft de hoogst mogelijke beeldkwaliteit en met het hifi stereo geluid wordt alles levensecht. Met de 10 x zoom en de automatische scherpstelling is deze camera ook door iedereen te. gebruiken. De minimale lichtgevoeligheid is 3 lux wat in slecht verlichte situaties nog een goed resultaat geeft. Geschikt voor beeld- Blaupunkt CC-894 nauwkeurige montage d.m.v. time code. Normale prijs f 3599,- Gouden Snaar prijs Compleet met lader/voeding, accu, afstandsbediening en aansluitkabels. voor televisie, video, camcorders, hifi-stereo, cd's voor persoonlijk advies en een stipte service voor betaalgemak bijv. Pincode binnen 8 dagen omruilgarantie voor installatie en instructie voor extra garantieverzekering tot 5 jaar 2799, In een bijzondere bijeenkomst - waarvoor ditmaal de raadzaal werd gebruikt - heeft de gemeente Soest vorige week de nieuwe ad viescommissie Minderheden geïn stalleerd en de oude commissie uit gezwaaid. De wisseling van de wacht is gebaseerd op een nieuwe verordening, waardoor de verte genwoordiging van de verschil lende organisaties anders geregeld is. In de nieuwe commissie zitten de Turkse en Marokkaanse deelnemers namens hetTurks Platform, het Marok kaans Comité en het Turkse Vrouwen comité - de zgn. "zelf-organisaties" - en zijn de Nederlandse leden benoemd om hun specifieke deskundigheid op het gebied van wonen, welzijn, werken en educatie. Onafhankelijk voorzitter was en is Dik Stroband. De leden van de oude commissie wer den o.a. uitgewuifd door wethouder Neks Blommers, die in het College van B. en W. de minderhedenportefeuille beheert. Ook burgemeester Hans de Widt was van de partij, evenals een flink aantal gemeenteraadsleden. Wat dat betreft maakte de nieuwe commis sie een uitstekende start, omdat er in het verleden - en niet zonder reden - vaak geklaagd is over het gebrek aan belangstelling van de politiek. Commissievoorzitter Dik Stroband stelde in zijn toespraak vast dat de in terne verschuivingen het overleg in de commissie niet gemakkelijker maken. Volgens hem zal er nogal wat tijd no dig zijn om aan elkaar te wennen. Hij pleitte dan ook voor betere scholing van de commissieleden. Interessanter dan de onvermijdelijke officiële plichtplegingen was de discus sie in de wandelgangen, waaruit toe nemende bezorgdheid valt te constate ren over de onderlinge tegenstellingen binnen de Turkse gemeenschap. Enkele leden deden de suggestie aan de raads leden om zich verder in deze proble matiek te verdiepen. Mogelijk krijgt de raadscommissie ABZ binnenkort een Belgische tv-documentaire te zien, waarin aandacht wordt besteed aan de groeiende invloed van fundamentalistische groeperingen bin nen de Turkse gemeenschappen in Eu ropa. Neutrale informatie Met name oud-lid Halil Sert (Turks Comité) pleitte voor neutrale, objec tieve informatie - de documentaire zou daarvan een goed voorbeeld zijn - waarmee de Soester politiek zich beter zou kunnen laten voorlichten over dé onderlinge Turkse verhoudingen. Hier en daar worden bijvoorbeeld duidelijke relaties gelegd tussen de Turkse groe pering MGT en de fundamentalistische stromingen binnen de Turkse moslim gemeenschap. De MGT is sinds enige tijd ook vertegenwoordigd in hetTurks Platform en daardoor in de commissie Minderheden. Op zaterdag 15 april houdt Dans- centrum Slingerland weer een dansmarathon voor een goed doel. De opbrengst is dit keer bestemd voor de Dierenambulance. De sponsoractie begint om 18.00 uur en is om 24.00 uur afgelopen. I Slingerland heeft al vaker met groot succes dergelijke dansmarathons voor het goede doel georganiseerd. De jeugd it zelf op pad met lijsten en probeert bij familie, vrienden en kennissen een kleine bijdrage los te krijgen voor een prestatie die zij op hun beurt op de dansvloer neerleggen. Je kunt bijvoor beeld voor een paar minuten betalen. Hoe meer minuten er worden verkocht hoe langer de geldophaler of -haalster ervoor moet dansen. Alles wordt ge controleerd en elke gedanste minuut wordt aangetekend en door een com missie voor akkoord gesigneerd. Aan de hand van die 'gedanste lijst' wordt achteraf verantwoording aan de spon sors afgelegd. De dierenambulance gevestigd aan de Birkstraat heeft dringend behoefte aan een groot zuurstofapparaat. Het is nog De gaande en komende leden van de commissie minderheden. Foto: Herman van Dam. Volgens Wim van den Bergh, een van de scheidende leden van de commis sie, bestaan er inderdaad grote verschil len in de Turkse gemeenschap, al geldt dat niet minder voor de Nederlanders. Dat de tegenstellingen naar buiten ko men hoort volgens hem bij de "groei- verschijnselen". "Je kunt niet meer pra ten over dé Turken of dé Marokkanen. Wie had in Soest ooit iets vernomen over Alevieten. En niemand weet dat hier ook Koerden wonen..." Van den Bergh houdt het erop dat het gaat om een paar families, die niet met hun her komst te koop lopen. Meer zorg baart hem overigens de verdeeldheid in de Marokkaanse gemeenschap van Soest, waar sprake is van vrij scherpe tegen stellingen. vrij onlangs voorgekomen dat ten ge volge van een ferme brand een aantal dieren het even niet meer zag zitten. Dank zij apparatuur van de Soester brandweer zijn al die dieren na hun benauwde avontuur weer op hun ge zonde pootjes terecht gekomen. Er is 2.000 gulden nodig. Het zuurstof apparaat wordt in een van de twee ope rerende dierenambulances gemonteerd, zodat er direct ter plekke zuurstof kan worden toegediend. Gebrek aan lucht komt nogal eens voor bij verkeersonge lukken, maar ook zieke dieren die van huis worden gehaald kunnen vaak een extra dosis zuurstof goed gebruiken. De deelname aan de marathon is gra tis, ook voor mensen die geen cursist zijn bij Slingerland. Bezoekers mogen f 3,50 bijdragen aan het streefbedrag van f 2.000,-. Daartegen zal niemand bezwaar hebben. Er worden tussen het marathondansen door allerlei andere leuke dingen gedaan, zoals play-back- optredens en dansdemonstraties. Voor meer informatie kan contact wor den opgenomen met Slingerland (maandag tot en met zaterdag tussen 10.00 en 20.00 uur), tel. 17954. MONTUUR INCLUSIEF VERTE- OE LEESGLAZEN IN KLEUR (TOT S±4 C2), DIVERSE MODELLEN BRILLEN - OOGMETING - CONTACTLENZEN OptometrisL O.V. - Contactlensspecialist A.N.V.C. BURG, GR0THESTRAAT 10 - 3761 CM SOESTDIJK - TELEFOON 02155 - 1 38 59 's Maandags gesloten Met het hele gezin genieten van een knapperig verse brunbh, met daarbij allerlei heerlijkheden waar de pasen om bekend staat en natuurlijk eieren zoeken voor de jeugd. Beide dagen vanaf 12.00 uur, p.p. f27,50. 's Avonds serveren wij een paas-4-gangen keuze menu om 18.00 uur, p.p. f 37,50. Ook serveren wij in onze spe ciale gourmet/steengrill-ruim- te een paasgourmet menu. Aanvang 18.00 uur, p.p. f32,50. Bel en reserveer: 02155 - 1 27 39 SOESTERBERGSESTRAAT 188 SOESTDUINEN TEL. 02155-12739 De start van de loterij is op woensdag 5 april; de trekking op woensdag 3 mei. Lootjes kosten f 2,50 per stuk. Ze zijn ;e koop in de Kunstuitleen en in de bi bliotheken in Soest en Soesterberg. Het winnende nummer zal bekendgemaakt worden in de Kunstuitleen en de bibli otheken d.m.v. duidelijke aankondigin gen. Andere prijzen zijn: vijf jaar abonnementen op de Kunstuitleen, ter waarde van f81,- per abonnement, en tien exemplaren van 'Nederland Mu- seumland', een handig boek voor zon dag en vakantie. Het bevat een uitge breid overzicht van diverse Neder landse musea. De Kunstuitleen Soest, gevestigd in de Bibliotheek Overhees, verloot een kunstwerk. De titel van het kunstwerk is 'Italiaanse hand doek'. Het is een aquarel van de kunstenares I. van Ingen, uitge voerd in allerlei tinten blauw. Het formaat is 51 x 42 cm.

Soester Courant | 1995 | | pagina 7