'Centrilab is geen analyse-fabriek' Spullenhulp-kunstveiling bezorgt Joest tapt ui Amnesty bedrag van 3500 gulden Dans als kunstvorm op OBS Overhees Slotbal met snert voor dans-senioren Vliegbasis Deelen ook in beeld als heli-alternatief voor Soesterberg Ds. Harr gewone onvoldc VARIA r 5I1ERT JM»* m S5cm J.R. van Beijnum viert 40-jarig jubileum Jonge Soesters (14) zitten dagen vast op politiebureau Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Klapstuk: schilderij van 375 gulden HUeuvriendelijke 2- Scapino begeleidt kinderen van basisschool B1JLE! EXAMEI 1 (Wij zijr Winterfeest bij dansschool Gerdie van Kooten PvdA-kamerlid Zijlstra te gast bij VOVS Nieuwe predikai SOESTER COURANT PAGlIfOENSDAG 5 APRIL 19 Ambtsjubilea van veertig jaar ko men tegenwoordig niet vaak meer voor. Het gebeurt maar zelden dat mensen - ook als ze zelf directeur van een onderneming zijn - zo lang bij één en dezelfde "baas" blijven. Alleen daarom mag het jubileum van Centrilab-directeur J.R. van Beijnum al een bijzonderheid he ten. Het feest wordt komende vrij dag (7 april) met een receptie in Darthuizen gevierd. Het lange dienstverband - Van Beijnum is trouwens als directeur-aandeelhou der z'n éigen baas - wijst in dit geval absoluut niet op een gebrek aan wat vandaag de dag wordt aangeduid als flexibiliteit. De jubilaris heeft een af wisselende carrière achter de rug en schrok er niet voor terug om van tijd tot tijd de bakens te verzetten en een andere baan te aanvaarden. De geboren Nijmegenaar (1930) begon ook niet bij Centrilab, want dat bestond in 1955 nog niet eens. Het bedrijf aan de Koningsweg dateert van 1965, maar is in zekere zin de voortzetting van de n.v. Chemisch-Technisch Laborato rium in Huis ter Heide, waar Van Beijnum veertig jaar geleden als ana list begon. Zijn belangstelling voor schei- en natuurkunde was al op school gewekt. "Ik had docenten die veel ex perimenten deden. Dat ging voor me leven, vooral omdat ik nogal visueel ben ingesteld." Van Beijnum begon zijn loopbaan in zijn geboortestad bij een kunst zijdespinnerij, waar hij zich o.a. bezig hield met water-onderzoek, wat voor de produktie van onschatbaar belang was. Later stapte hij over naar een verf- fabriek in Zaandam (tegenwoordig Sigma), en nog weer later kwam hij in dienst bij het raadgevend adviesbureau Loby de Bruijn, dat zowel de overheid als de industrie als "afnemers" had. Sinds 1969 is Van Beijnum verbonden aan Centrilab en vanaf 1983 is hij di recteur van het onafhankelijke labora torium, dat in de loop der jaren een steeds belangrijker rol is gaan spelen op het gebied van water-onderzoek en milieuverontreiniging, maar zich ook bezighoudt met produktcontrole en verzekeri ngsexpertise Water Water speelt bij Centrilab een belang rijke rol. Het bedrijf onderzoekt bij voorbeeld constant de zwemwater kwaliteit in meer dan 400 zwembaden, van de Wadden-eilanden tot Zeeuws- Vlaanderen. De strenge controle van het zwemwater is wettelijk voorge schreven en "monsterploegen" van Centrilab bepalen o.a. de micro biologische samenstelling ervan. Steeds omvangrijker worden de milieu taken van Centrilab, zoals het onder zoek van bodem- en grondwater- verontreiniging, de aanwezigheid van toxische stoffen (in de "binnenlucht"), bijvoorbeeld in diverse takken van in dustrie, en ook het onderzoek en de identificatie van asbest, waarvan som mige "variëteiten" zeer gevaarlijk kun nen zijn. Centrilab speelt daarnaast een rol bij de controle van met name che mische en farmaceutische produkten en treedt in bepaalde gevallen ook op als expert bij verzekeringsschade. Bij brand vormen bijvoorbeeld vaak ook chemische aspecten een factor van be tekenis. Het "produkt" dat Centrilab zijn klan ten levert is onderzoek en advies. Dat produkt komt tot stand door het werk van ca. 30 medewerkers op uiteenlo pend niveau, waarvan men zich overi- gens niet moet voorstellen dat ze voort durend door microscopen zitten te tu ren, op jacht naar gevaarlijke en gif- Twee jongens van veertien jaar hebben enkele dagen vastgezeten op het poli tiebureau van Soest. Ze werden vrijdagavond aangehouden, toen ze met een betonschaar het slot van een bromfiets probeerden te slopen en wa ren maandagmorgen nog steeds te gast van de politie. Verwacht wordt dat door de aanhouding van de jongens meer inbraken en diefstallen kunnen worden opgelost. Het tweetal werd vrijdag op de Albert Cuyplaan betrapt door een buurt bewoner. Hij hield de jongens aan en belde de politie op. Die nam de twee Soesters mee. tige stofjes. Giftig is volgens Van Beijnum overigens een rekbaar begrip. "Ik heb als chemicus geleerd met de meest gemene dingen om te gaan, maar giftigheid is soms heel subtiel. Gewoon keukenzout is uiteindelijk ook een do delijk gif; het hangt er maar van af hoe veel je binnenkrijgt. Veel stoffen zijn door de manier waarop ze worden toe gepast ongevaarlijk." Moderne technieken Centrilab is een modern bedrijf. Van Beijnum herinnert zich nog wel dat er vroeger aanzienlijk meer gewerkt werd met glazen kolven en reageerbuizen: "Ik heb alle moderne technieken zien komen, dat is een voorrecht dat de mensen né mij nooit meer zullen heb ben." Tegenwoordig vinden de meeste processen "instrumenteel" plaats en de computer is in elk lab niet meer weg te denken. Het onderzoekswerk is in de loop der jaren ook steeds specialisti- scher geworden. "De een houdt zich bezig met olie, de ander met metalen, en de technieken worden ook steeds ingewikkelder." Als directeur besteedt Van Beijnum het grootste deel van zijn tijd uiteraard aan het managen van het bedrijf, maar daar naast is hij actief betrokken bij een aan tal "randverschijnselen" (oneerbiedig gesproken), die min of meer recht streeks voortvloeien uit zijn grote ken nis en ervaring en zijn "maatschappe lijk engagement", om dat ouderwetse woord maar eens te gebruiken. Zo is hij naast bestuurslid van de Soester zakenkring al vanaf de oprichting in 1980 lid van de gemeentelijke commis- sie-Milieubeheer, adviserend lid van de Kamer van Koophandel (o.a. ook lid van de milieucommissie van de geza menlijke Utrechtse kamers), lid van de adviescommissie water en bodem (de milieucommissie van de provincie) en sinds kort ook bestuurslid van het nieuwe waterschap Vallei en Eem. Al deze activiteiten combineert hij ook nog eens met intensieve internationale kontakten op zijn vakgebied; zo was hij nog niet zo lang geleden mede-or ganisator van een congres in Rotter dam. Niet zonder zorgen "Een prachtig vak, en altijd weer enorm boeiend," zo omschrijft hij zijn beroep. Het mag eigenlijk geen verwondering wekken dat de kinderen Van Beijnum in zekere zin de voetsporen van hun vader hebben gevolgd; zijn dochter is inmiddels apotheker in Spakenburg, zijn zoon is chemicus bij de Shell in Amsterdam. Scheikunde is nog altijd een vakgebied met toekomst, maar Van De jubilerende directeur Van Beijnum van Centrilab. Beijnum is wat dat betreft niet helemaal zonder zorgen als hij naar de ontwik kelingen kijkt. "Mijn angst is dat de automatisering zo snel voortschrijdt dat de laboratoria een soort analyse-fabrieken worden. Dat zal ongetwijfeld gevolgen hebben voor de werkgelegenheid. Nu al worden we bijna dagelijks geconfronteerd met vrije sollicitaties, maar ons bedrijf is vol bezet, dus we hebben helaas geen plaats. Het zijn ontwikkelingen die je misschien niet kunt tegenhouden, maar je hoeft ze natuurlijk ook niet te pousseren." Wat Centrilab zelf betreft maakt hij zich overigens geen al te grote zorgen. "We zijn géén analyse- fabriek. In dit bedrijf léveren we een onderzoekspakket met maatwerk en hoge kwaliteit. We zijn niet voor niets onlangs nog gecertifieerd als 'Ster-lab', en dan moet je voldoen aan bijzonder strenge eisen, strenger dan de normen voor ISQ-9000 bijvoorbeeld." De uiterste nauwkeurigheid, daar draait het om bij Centrilab. "Een fout in het onderzoek kan enorme gevolgen heb ben, en bij dit soort buitengewoon ge voelige onderzoekingen kun je als je niet oppast op allerlei manieren de fout in gaan. Je moet dus altijd heel zeker zijn van je gegevens." Een zorgwek kende ontwikkeling vindt hij overigens ook de neiging - vooral bij de politiek - om uit economische overwegingen de strenge eisen wat af te zwakken. Als voorbeeld noemt hij het dioxine-onder zoek (een terrein waarop Centrilab zich overigens niet beweegt). "Omdat die strenge eisen miljoenen kosten hoor je hier en daar al geluiden om ze af te zwakken, onder het motto dat het met die giftigheid allemaal wel niet zo'n vaart zal lopen..." Receptie Centrilab viert het 40-jarig jubileum van zijn directeur komende vrijdag met een feestelijke receptie, die van 15.30 tot 18.00 uur in restaurant Darthuizen aan de Prins Hendriklaan 1 wordt ge houden. Wie de heer en mevrouw Van Beijnum wil feliciteren is daar harte lijk welkom. Opmerkelijk is overigens het feit dat de Van Beijnums het op prijs stellen dat ze niet worden' overladen met de gebruikelijke cadeaus, maar in plaats daarvan om een gift vragen voor een project van de Stichting Foster Parents Plan in Madras (India). De heer en mevrouw Van Beijnum hebben vanaf 1988 een Foster Parents-pleegkind in Indonesië en sinds kort ook in India. Steenhoffstraat 9A, tel. 22195 "The Green Kitchen" "The Green Kitchen" is een nieuwe stijl van lekker en gezond koken en eten voor diegenen die willen genieten van pure smaken en verse ingrediënten. De nadruk ligt hierbij op de landelijke pro dukten van het seizoen: groenten en kruiden. "The Green Kitchen" is een combinatie van de beste regionale ge rechten uit de Franse keuken, de tradi tionele Italiaanse gerechten, het goede van de Hollandse keuken en het lande lijke van de Engelse couuntry-keuken. Er wordt gewerkt met verse ingrediën ten en verse tuinkruiden. Tijdens deze cursus wordt in twee groepen gewerkt: een "koude keuken" en een "warme keuken". Iedere cursist komt in beide keukens aan bod. Na het koken wor den alle gerechten geproefd en kan men wat mee naar huis nemen om ook de thuisblijvers te laten meegenieten. Na tuurlijk krijgt u de recepten mee naar huis. Eerste les meebrengen: theedoek, schort, groot mes, klein mesje, snij plank, beslagkom, garde, schaar, be stek, pan en bakjes. Aanvang cursus: dinsdag 25 april van 19.30-21.30 uur. Docent: mevr. A. Gen- uit-Schippers. Cursusadres: Bakkerij van Buuren, Nieuweweg 19. Cursus prijs: f 130,- ingrediënten f 45,- (stencilkosten via docent). Aantal les sen: 6. Inlichtingen en inschrijving bij de Volksuniversiteit Soest/Soesterberg, Steenhoffstraat 9a. Tel. 22195. Openingstijden kantoor: maandag en woensdag van 13.00-16.00 uur; dins dag en donderdag van 10.00-13.00 uur. "Het lijkt wel een veiling, zo druk," grapte zondagmiddag een van de meer humoristisch aange legde bezoekers van het Ar- tishockgebouw aan de Steenhoff straat. En dat was ook zo, want in de grote expositiezaal vond op dat moment onder grote publieke be langstelling de (ongedwongen) openbare verkoop plaats van een bijzondere collectie "kringloop kunst." Die was in de afgelopen weken inge zameld bij Spullenhulp, het Soester kringloopcentrum aan de Schans. Uit het enorme aanbod van huisraad selec teerden de medewerkers een aantal weken lang de mooiste zaken, vooral schilderijen en andere wandver sieringen, maar ook meubels en boe ken met "iets bijzonders". Al die spullen kregen een plekje op de veiling, die zondag voor de tweede keer in het bestaan van Spullenhulp werd gehouden. De eerste keer - vorig jaar - leverde dat zo'n 2400 gulden op. Die kwamen toen uitstekend van pas voor de inrichting van het nieuwe gebouw aan de Schans, waarin Spullenhulp na een jarenlang verblijf aan de Parallel weg onderdak vond. Dit jaar was dat niet nodig, maar het succes van de veiling van vorig jaar werkte inspirerend genoeg om het eve nement te herhalen. Ditmaal was de opbrengst van de 130 stukken bestemd voor Amnesty International - Spullen hulp steunt met regelmaat "goede doe len" in Soest of ver daarbuiten - en dat heeft heel wat mensen aangesproken. In Artishock was het in elk geval heel druk, en - gelukkig - bestond het pu bliek niet alleen uit kijkers, maar ook uit kopers. erschillende apparaten, waarme aitendienstmedew erkers van d :meente werken, hebben 2-takt lengsmering als brandstof. Voor eelden zijn kettingzagen, blad lazers en cirkelmaaiers. De tc oor kort gebruikte mengsmerin iverde bezwaren op voor mens e lilieu. la verbranding kwamen schadelijl offen vrij, zoals lood, benzee romaten en S02. Sommige h.erv: iin kankerverwekkend en kunn. aarom ook nadelige gevolgen hebb L.oor de gezondheid van de mensen, c iet deze apparaten werken, iinds kort maakt men bij de gemeei chter gebruik van een nieuw benzu rodukt. dat deze bezwaren niet het et is weliswaar iets duurder, maar -eegt ruimschoots op tegen de miln ,n gezondheidsbedenkingen. /oriee week dinsdagmiddag vond in •emeentegarage aan De Werf de o •iële ingebruikneming plaats. In a vezigheid van onder meer wethou /an Logtenstein, gemeentesecret; De Kam en directeur Stads- en Mili leheer Van Gent werden in de geslc •uimte van de garage twee korte ■nonstraties verzorgd. Evert v.cfH ✓an de afdeling Groen en Mi zaagde met een kettingzaag een aa plakken van een lega Eus Spek, van de afdeling Re loven-en-bieden op voorwerpen ging en Vervoer, rï®™onstn\errïC kennelijk voor de bieders tochwer^n8 van een bladblazer o moeite waard waren. hoop zaagsel te verplaatsen. Dat leverde vaak komische tafereVolgens chef onderhou m op. Zo was er een echtpaar dat elkvoeriuigen ®en Faboe zou e g gedurende enige tijd voor één en^chap in het geval van zelfde schilderij bleef overbieden,tmen8se1.. hoestend v„,wr dat ze in de gaten kregen dat ze ruimte zijn ontvluc kunstwerk op die manier voor zichz1**11^ constateerden e wel erg duur maakten. Anderen mt™uwelijks ^ts te merken was nocl ten er duidelijk een sport van om leen blauwe bedrag waarbij de hamer viel l'^D^yjefnkomsl werd ingeleid m n? n°P h k"'e^°f deLWlieuvoorlichter Dick Neuteboo, pubhek bevonden ztch onnuskenb;™^^emoreerde dat de m ook enige handelaren die de ve.li^ van de afgelopen een kolfje naar hun hand vonden de hfbben geïeid tot een dalin duidelijk over meer fondsen kondenl ™ea benzineverbruik (bei elzenstam. Zijn Loven-en-bieden De meeste voorwerpen - "kunst" bleek ook nu weer wel een héél rekbaar be grip te zijn - vonden voor kleine prijs jes hun weg naar de kopers. Soms was er helemaal geen belangstelling, ook niet als veilingmeester Wim Butzelaar - "eenmaal... andermaal..." - die zich met de nodige humor van zijn ernstige taak kweet, heel royaal de prijs liet zak ken. Maar in een behoorlijk aantal ge vallen ontstond er een zeer levendig De leerlingen van de OBS Over hees hebben zich vorige week uit geleefd op de dansvloer. In totaal werden drie voorstellingen gege ven in het kader van een project met Scapino. Scapino probeert dans als kunstvorm op school geaccepteerd te krijgen. On der professionele leiding werkten de scholieren op één dag naar een voor stelling toe. De kinderen uit de groepen 1 en 2 brachten woensdag 'Foeksia' op de planken in de speelzaal van de open bare basisschool aan de Willaertstraat. Een dag later waren de groepen 3,4 en 5 aan de beurt. De leerlingen waren te zien in de sportzaal van C-drie, waar ze 'De Juf is een Heks' opvoerden. Tot slot stond vrijdag 'Nova Tychonica' op het programma. Die voorstelling was vrijdag te zien in C-drie en werd uitge- 9Leerlingen uit de groepen 5, 4 en b van de OBS Overhees tijdens de voor stelling van 'De Juf is een Heks'. beeld door de kinderen uit de drie hoog ste groepen. schikken dan de eenvoudige amatei bezoeker. diesel, super) van 198.500 lit 188.000 liter per jaar. Coörd Het klapstuk van de veiling bleek o\ bedrijfsinterne milieuzorg Ev< rigens niet het fraai vergulde spieg. Kruijff onderstreepte het eigen wandkastje, zoals velen hadden vi wacht, maar een betrekkelijk onopv," lend olie verfje van een kantkloster. li I voor de liefhebbers, of de kenners, wt de biedingen liepen uiteindelijk op I 375 gulden, waarmee het schilderijl het duurste stuk was dat geveild wei Veilingmeester Wim Butzelaar moe halverwege even uitblazen om de h mer over te geven aan Peter Brinkei die met name de boeken - veelal "hi torische" uitgaven op zeer uiteen! pende gebieden - met grote welspi kendheid en kennis van zaken aan i man en vrouw wist te brengen. Amnesty-voorzitter Trudy van d( Berg toonde zich tijdens de veiling diep onder de indruk van de "offe vaardigheid" van de kunst-kopers, was de vraag gewettigd of die wel a lemaal voor het goede doel in de bu del tastten. Na afloop was ze in el geval dik tevreden, toen bleek dat Ir verkoping het lieve sommetje van 350 gulden had opgebracht. Amnesty het geld o.a. gebruiken voor de steu aan werkgroepen in landen waa Amnesty nog niet actief is. Voor ee deel worden ook de kosten van d werkgroep in Soester ervan bestredei want de mensenrechtenorganisatie i volledig afhankelijk van giften e donaties. Het dansseizoen bij dansschool Gerdie van Kooten voor senioren werd vorige week dinsdag afgeslo ten met een dansmiddag in winter- kleding. Buiten op het terras stond een 'snert-kraam', waar de leerlin gen gratis erwtensoep geserveerd kregen! Mede door de sneeuw leek het terras van p.v. De Vriendschap op een mondaine wintersport plaats! Gerdie van Kooten heeft leerlingen vanaf 55 jaar in drie categorieën te weten beginners, gevorderden en vergevorderden. Tijdens de cursussen (die 20 lessen omvatten) leert men de Quickstep, Engelse Wals, Tango, Rumba, Cha Cha Cha en Jive. De se nioren leren precies dezelfde danspas sen als de jeugdiger leerlingen bij an dere dansscholen, alleen het leertempo wordt aangepast. In verband met de momenteel zeer po pulaire Weense Wals-muziek (André Rieu) verlengt dansschool Gerdie van Kooten het dansseizoen met vier les sen gedurende de maand april. Op deze cursus leert men o.a. de 'Veleta' en de Weense Wals. Ook het volgend dansseizoen zal weer vol activiteiten zijn voor de senioren van Soest. Medio oktober wordt er weer een cursus voor beginners geor ganiseerd. Het staat nog lang niet vast dat de vliegbasis Soesterberg straks wordt aangewezen als onderko men voor de nieuwe trans- porthelicopters van de Lucht macht, al probeert Defensie het op allerlei manieren wel zo ver te krij gen. Volgens het PvdA-kamerlid M. Zijlstra is ook de vliegbasis Deelen wellicht geschikt als "heli haven" voor de komende Chinooks en Cougars. Zijlstra was vorige week te gast bij de jaarvergadering van de VOVS (Vere niging Overlast Vliegbasis Soester berg) in het Kontakt der Kontinenten. Volgens VOVS-voorzitter S. Benard hadden de omwonenden van Soester berg een "paradijselijk" 1994 achter de rug, omdat het aantal klachten fors daalde (door het vertrek van de Ameri kaanse F-15's). Dit jaar zal waarschijn lijk nog rustiger zijn, maar voor 1996 ziet de vereniging de komst van de nieuwe zware transportheiicopters met vrees en beven tegemoet. Bij wijze van nostalgie liet Benard de ca. 60 aanwe zige leden nog een bandje met het oor verdovende geluid van een door startende F-15 horen, zodat ze nog even konden horen wat ze al een poosje "ge mist" hadden. Zijlstra liet weten min of meer nolens volens naar Soesterberg gekomen te zijn, omdat hij nog niet in staat was een helder standpunt in te nemen. De be sluitvorming in het kabinet is nog niet afgerond, met name over de "uit plaatsing": het overhevelen van mili taire activiteiten uit de ecologische hoofdstructuur (de groene gebieden in midden-Nederland) naar de onrenda bele landbouwgronden van bijvoor beeld Oost-Groningen. De besluitvorming over de heli- copterbasis moet in elk geval in het komende half jaar plaatsvinden, want de Chinooks komen hoe-dan-ook eind 1995 al, aldus Zijlstra. "En we zullen ze toch érgens moeten neerzetten." De PvdA-fractie zal wat hem betreft bij de uiteindelijke keuze een aantal harde voorwaarden hanteren. Hij onder streepte bijvoorbeeld dat ook de kos ten van woningisolatie (zo'n 35 mil joen) in de financiële afweging betrok ken moet worden, nu Defensie met gelegenheidsargumenten (althans vol gens de VOVS) de helicopters niet meer - zoals eerder als uitgangspunt werd gehanteerd (maar dat was vóór dat de Amerikanen weggingen) - op Eindhoven gestationeerd wil hebben. Centraal Zijlstra wees er overigens op dat de helicopters ten dienste komen te staan van de Luchtmobiele Brigade (Schaars- bergen), maar ook andere onderdelen van Defensie moeten bedienen. Daarom moet de heli-haven ook zo centraal mogelijk liggen. "Want van uit Oost-Groningen moet je dan wel heel erg lang vliegen..." Daarom kiest Defensie liever voor Soesterberg, ook al om nostalgische redenen (bakermat van de luchtmacht), maar wat Zijlstra betreft komt mogelijk ook de vliegba sis Deelen in aanmerking. Die ligt trou wens dichter bij Schaarsbergen. Wat de functie van Soesterberg als COB-basis betreft (bijvoorbeeld in geval van cri sis) leek ook Gilze-Rijen hem een al ternatieve mogelijkheid, maar Zijlstra dacht niet dat er aan de bestemming van Soesterberg als reservebasis nog te tor nen viel. VOVS-voorzitter Benard hoorde bij Zijlstra "tussen de regels door" - on danks het feit dat het kamerlid geen stellige uitspraken wilde doen - toch een aantal optimistische geluiden. "Tot zo ver zijn we niet erg ongelukkig," was zijn voorzichtige conclusie. In de discussie maakte Zijlstra overi gens duidelijk dat de standpunten bin nen de coalitiefracties op dit punt nog niet uitgekristalliseerd zijn. "Het is nog niet aan de orde geweest, maar de PvdA-fractie heeft geen andere opstel ling dan tot dusver." Hij beloofde de opmerkingen van de VOVS "mee U nemen" in de schriftelijke vragenrond! die aan de behandeling in de Kamei voorafgaat. Isolatie Dat geldt bijvoorbeeld ook voor de dure isoleringsmaatregelen, die op zichzelf ook al geen pretje zijn. Benard: "Een ongezonde situatie, wantje hoon geen vliegtuigen, maar ook geen vo gels, en als het mooi weer is ga je na tuurlijk toch naar buiten." Isolatie was volgens hem dan ook eerder een "ramp" dan een "uitkomst". De leden van de VOVS maakten een en andermaal duidelijk dat het vlieg lawaai, of dat nu veroorzaakt wordt door vliegtuigen of door helicopters, altijd nog bóven de overlast van alle andere militaire activiteiten komt, die in en rondom Soesterberg - relatief het drukstbevolkte gebied rondom een vliegbasis - intensief beoefend worden. Zijlstra vond de concentratie van over last reden genoeg onvgoed rond te kij ken naar andere mogelijkheden, maar hij bevestigde dat Defensie niet al te zeer geneigd lijkt te zijn om 'in te le veren", zelfs nu de Nederlandse strijd krachten min of meer gehalveerd wor den. Te lief? Aan het slot van de bijeenkomst ont stond nog enige discussie over de koers van de VOVS zelf. Sommige leden vonden de vereniging wat te "lief' ope reren en drongen aan op een Greenpeace-achtige aanpak. "We zijn aan de verliezende hand. Wij pleiten niet voor burgerlijke ongehoorzaam heid, maar voor een betere PR," aldus een van de leden. Volgens Benard was er echter langs de weg van overleg en overtuiging meer te bereiken dan met hekkenknipperij en spandoeken", zo als hij het omschreef. Ook volgens Zijlstra had harde actie geen zin. "De argumenten worden niet beter naar mate u meer lawaai maakt." Komende zondagmorgen - vindt in de (gerefor Julianakerk de officiële plaats van de (hervori Harry Gijsen. Hij wordt d bevestigd door zijn toe collega ds. Pieter van Wi reformeerd). Die is op 20 rigens ook aan de beurt, i omgekeerd: ds.'Gijsen dan ds. van Windei (hervomde) Emmakerk. gaande maakt duidelijk dijk hevig "Samen-op-V Gijsen en Van Winden zi gezamenlijk beroepen om in de dubbelvacature die het vertrek van ds. Jan (Julianakerk) en ds. He (Emmakerk). Pastoraal ge wijkgemeenlen al zo n bee geschoven en de kerkelijk, king gaat in Soesldijk - na start - inmiddels "als op c van de wind". Wat dat betreft hebben ze r Gijsen (41) in elk geval eet de verschillen tussen her\ reformeerd - als ze nog t volgens hem "geneuzel", er in elk geval over als hi waar hij de laatste vijf jaa berichtgeving over de kt wikkelingen in Nederland de ogen van dütir dacht jongens jongens jongens luut geen opwekkend en ces, waar je andere mens kunt krijgen." Hij spree band dan ook van een "lu Samen-op-Weg, vindt woon gebeuren. "We kur terug, en dat zou ook on Heel in de verte moet h zijn van bisschop Gijse den katholieke prelaat d lang geleden in Limburp lakens uitdeelde. Maa Drent, met wortels in dt oer-protestantse Kamp den. Zijn de theologen naam zo'n beetje lichtj: verwijderd. Iets heiligs Harry Gijsen is niet af

Soester Courant | 1995 | | pagina 8