Hypotheek-adviseurs ...met kennis van zaken. Van Breukelen Vast-goed Soest tapt uit ander (brandstof)vaatje 't Schoofje start feestelijk Ds. Harry Gijsen: 'Ik ben maar een gewone Boodschappenjongen...' JVKo^ I gt en ONVOLDOENDE GEHAALD? BEL TRAMEI! Telefoon 02155-17089 'Braderie-achtige mei-viering geeft beeld van Soest' Derde Wereldgroep Soest sluit jubileumaktie voor Lins af i^GlfWOENSDAG 5 APRIL 1995 SOESTER COURANT Milieuvriendelijke 2-takt mengsmering Al 20 jaar verstand van BIJLESSEN TENTAMENBEGELEIDING EXAMENTRAINING STUDIEBEGELEIDING (Wij zijn verhuisd naar de Soesterbergsestraat 3) Is het fondue, gourmet of zijn het onze alom bekende vlees- en visspeciahteiten waarmee u zich verwent1 Comité komt nog f 12.000 tekort Winkeldief ondanks sportschoenen door politie achterhaald Geluidsapparatuur uit huizen gestolen De kracht van de reclame ligt in de herhaling Koninginnelaan 40, Soest Tel. 02155-17962 Nieuwe predikant voor Soestdijk-Samen-op-Weg I ERENKAPSALOll In Memoriam mej. Evelyn 't Hart PAGINA 9 'P voorwerpen bieders toch taferej comische WC1, -chtpaar dat eli d voor één en ef overbieden, kregen dat ze anier voor zich; ïn. Anderen mi sport van om amer viel zo hi even, en onder ich onmiskenbb ïn, die de veili] hand vonden Dndsen konden voudige amatei veiling bleek o\ vergulde spiegi slen hadden ve ekkelijk onopvj n kantkloster. Ie f de kenners, was liteindelijk op t het schilderijt| dat geveild weri Butzelaar moe 'lazen om de h n Peter Brinke een - veelal p zeer uiteenl t grote welspr an zaken aan brengen. Trudy van de :ns de veiling van de "of: cunst-kopers, ;d of die wel a doel in de bu 1 was ze in el ïn bleek dat c imetje van 350 Amnesty ga» voor de steu landen waa 'f is. Voor ee tosten van d van bestreder lorganisatie i /an giften e Verschillende apparaten, waarmee mltendienstmedewerkers van de ;emeente werken, hebben 2-takt- nengsmering als brandstof. Voor- teelden zijn kettingzagen, blad- lazers en cirkelmaaiers. De tot /oor kort gebruikte mengsmering everde bezwaren op voor mens en iiilieu. ^.verbranding kwamen schadelijke stoffen vrij, zoals lood, benzeen, iromaten en S02. Sommige hiervan rijn kankerverwekkend en kunnen iaarom ook nadelige gevolgen hebben Voor de gezondheid van de mensen, die met deze apparaten werken. Sinds kort maakt men bij de gemeente :er gebruik van een nieuw benzine- ukt, dat deze bezwaren niet heeft, is weliswaar iets duurder, maar dat igt ruimschoots op tegen de milieu- ;ezondheidsbedenkingen. ige week dinsdagmiddag vond in de eentegarage aan De Werf de offi ciële ingebruikneming plaats. In aan wezigheid van onder meer wethouder Van Logtenstein, gemeentesecretaris De Kam en directeur Stads- en Milieu beheer Van Gent werden in de gesloten ruimte van de garage twee korte de monstraties verzorgd. Evert v.d. Hoek van de afdeling Groen en Milieu aaagde met een kettingzaag een aantal .kken van een elzenstam. Zijn col- ia Eus Spek, van de afdeling Reini- ig en Vervoer, demonstreerde de irking van een bladblazer door een p zaagsel te verplaatsen. •lgens chef onderhoud motor- iertuigen Ben Fabriek zou het gezel- hap in het geval van het "oude" (engsel hoestend en kuchend de limte zijn ontvlucht. Met verwonde- ig constateerden de aanwezigen dat luwelijks iets te merken was noch van n blauwe walm, noch van een nzinegeur. 'e bijeenkomst werd ingeleid door ilieuvoorlichter Dick Neuteboom, die vens memoreerde dat de milieu- aatregelen van de afgelopen jaren iede hebben geleid tot een daling van iet totale benzineverbruik (benzine, liesel, super) van 198.500 liter tot .000 liter per jaar. Coördinator ledrijfsinterne milieuzorg Evert de lijff onderstreepte het eigen initia tief van de collega's van de betreffende afdelingen. Het idee werd meegeno men naar Soest van bezoek aan een vakbeurs voor hoveniers en groen- medewerkers. Bij zijn contacten met de buitendienstmedewerkers bleek hem, dat zij zich tot voor kort de nadelige gezondheidsaspecten nauwelijks be- Rondde mengpompvd.ri.r. directeur J. Van Gent, hoofd Groen Milieu P. Klandermans, garage-chef B. Fabriek en opzichter Reiniging J. Landman. wust waren. Nu is men echter om die reden des te enthousiaster over de nieuwe mengsmering. BAR, GRILL RESTAURANT Onze mogelijkheden ziin ongekend. Keuken KI 13.00 mrffitpmi. zaterdag tat 20.00 uur. STEENHOFFSTRAAT 47 SOEST 02155 - 18252 Veertig van de 120 aangeschreven verenigingen en instellingen in Soest hebben positief gereageerd op de oproep van het Comité 50 jaar bevrijding, dat in Soest de fes tiviteiten rond het mei-jubileum coördineert. Ze doen in principe "iets op eigen terrein". Volgens comité-lid Hans v.d. Pol, die vorige week in de talkshow Soestand de laatste stand van zaken gaf, is het alom gehoorde verwijt dat het pro gramma zo'n "braderie-achtig" karak ter heeft dan ook niet terecht. "Het geeft nu eenmaal een beeld van Soest." Vol gens V.d. Pol is het comité - dat vol gens sommigen in Soest wel een heel hoog VVD-gehalte heeft - samenge steld uit mensen die oud-VVD-wethou der Günther Plomp op verzoek van burgemeester Hans de Widt "om zich heen verzameld" heeft. Dat het activiteitenprogramma zo wei nig diepgang vertoont - o.a. met een demonstratie gehoorzaamheidstraining voor honden, waarvan velen in Soest zich afvragen wat dat nu toch wel met het bevrijdingsjubileum te maken mag hebben - bestreed V.d. Pol. "De ernst zit er ook wel in." Hij wees in dat ver band op de expositie in museum Oud- Soest, de concerten en de bijeenkomst van de Raad van Kerken. Allerlei tak ken - sport, muziek, cultuur - zijn in het programma present, aldus V.d. Pol. "Kom kijken, bedenk zelf wat je leuk vindt en ga gewoon feesten!" Hij legde nog eens uit dat het comité van het gemeentebestuur 50.000 gul den mag uitgeven en dat het voor het méér sponsors moet vinden (al geeft de gemeente ook nog een soort garan tie voor het geval de sponsors het erbij laten zitten). Wat de sponsors betreft is het comité nog niet helemaal rond: "We zoeken nog 12.000 gulden," aldus V.d. Pol. 'Kadetjes op je kop' Op Leen Cramers (Radio Soest) ver baasde vraag of het waar is dat er tij dens de jubileumviering heus witte brood boven Soest wordt uitgestort antwoordde V.d. Pol bevestigend. "We hopen het tenminste, want het vliegend apparaat moet nog geregeld worden." Naar verluidt zou het brood ook door een helicopter uitgeworpen kunnen worden. Dat het uitwerpen van brood - V.d. Pol: "jazeker, kadetjes op je kop" - historisch gezien eigenlijk niet klopt (er werd destijds geen afgebakken brood gedropt, maar verpakt meel etc.), vond hij geen bezwaar. "Het gaat om de symboliek." Hoeveel bolletjes er boven Soest naar beneden zullen ko men kon hij nog niet zeggen. Honderden belangstellenden na men afgelopen zaterdag een kijkje bij de creatieve voorjaarsmarkt in De Schoof, het nieuwe sociaal-cul tureel centrum van de SWS aan de Molenstraat. Daar brachten enige tientallen hobbyisten hun produk- ten-van-huisvlijt aan de man/ vrouw. De meeste bezoekers konden uit alle aangeboden spulletjes - variërend van brooddeegfiguren tot aquarellen en van Kennelijk had hij zijn buit, een paar sportschoenen, nog niet aangetrokken. Want nadat een winkeldief actief was geweest in een schoenenzaak aan de Soesterbergsestraat, werd hij op het Nieuwerhoekplein aangehouden. Het betreft een 27-jarige man uit Hilversum die geen onbekende is van de meervoudige kamer van de Utrechtse rechtbank. Hij heeft reeds een aantal criminele activiteiten op zijn geweten. De winkeldiefstal wordt op het lijstje toegevoegd. Elly van Ravenhorst en Hernia Kamphorst openen 't Schoofje. FotoHerman van Dam. zijdebloemen tot poppen, kaarten en droogboemstukjes - ongetwijfeld een goede keus maken voor komende ver jaardagen en andere festiviteiten. De voorjaarsmarkt was in feite - op veler verzoek - een reprise van de druk bezochte Sinter/Kerstmarkt, eind vorig jaar. Hoogtepunt van de dag was de officiële opening van 't Schoofje, de winkel-, les- en doe-het-zelf-werkplaats die een van de vele activiteiten is die in de Schoof hun onderdak hebben gevon den. De hobbyisten kunnen in 't Schoofje op vaste tijdstippen terecht om hun hobby te beoefenen - al dan niet onder deskundige begeleiding - en om de zelfgemaakte produkten te ver kopen aan belangstellende afnemers. Bij wijze van opening deelde Jolanda Dijkman fantasie-bloemen uit aan de 13 vrijwilligsters, die zich op een of andere wijze hebben ingezet voor de totstandkoming van 't Schoofje. Vervol gens openden Elly Ravenhorst en Herma Kamphorst - de twee "drijvende krachten" van 't Schoofje - de versierde toegangsdeur door een aantal ballon nen stuk te prikken. Door een raam te forceren, konden in brekers zaterdag een woning aan de Prins Bernhardlaan betreden. Ze namen een videorecorder, een audioset, een cd-speler en enkele cd's mee. De be woners ontdekten dat toen ze zaterdag avond thuis kwamen. Ook uit een woning aan de De Meent werd geluidsapparatuur gestolen. De dader kwam binnen door een deurslot te forceren en ontvreemdde ook een fototoestel en een televisie. >VS "mee te vragenronde n de Kamer >ok voor de len, die op üijn. Benard: zant je hoort >k geen vo-' is ga je na- Isolatie was ;erder een laakten een t het vlieg- aakt wordt lelicopters,' |j st van alle f komt, die relatief het ndom een ïd worden, van over- Dnd te kij- den, maar niet al te "in te le- ise strijd- eerd wor- >mst ont- de koers ge leden iefope- op een 'We zijn j pleiten orzaam- aldus lard was erleg en dan met en", zo- /olgens ;in. "De r naar- Komende zondagmorgen - 9 april vindt in de (gereformeerde) Julianakerk de officiële intrede plaats van de (hervormde) ds. Harry Gijsen. Hij wordt daar eerst bevestigd door zijn toekomstige collega ds. Pieter van Winden (ge reformeerd). Die is op 20 mei ove rigens ook aan de beurt, maar dan omgekeerd: ds.'Gijsen bevestigt dan ds. van Winden in de (hervomde) Emmakerk. Het voor gaande maakt duidelijk dat Soest- dijk hevig "Samen-op-Weg" is... Gijsen en Van Winden zijn dan ook gezamenlijk beroepen om te voorzien in de dubbelvacature die ontstond na het vertrek van ds. Jan van Buuren (Julianakerk) en ds. Hetty Jansen (Emmakerk). Pastoraal gezien zijn de wijkgemeenten al zo'n beetje in elkaar geschoven en de kerkelijke samenwer king gaat in Soestdijk - na een vrij late start - inmiddels "als op de vleugelen van de wind". Wat dat betreft hebben ze aan ds. Harry Gijsen (41in elk geval een goeie, want de verschillen tussen hervormd en ge reformeerd - als ze nog bestaan - zijn volgens hem "geneuzel". Zo dacht hij er in elk geval over als hij in Zambia - waar hij de laatste vijfjaar werkte - de berichtgeving over de kerkelijke ont wikkelingen in Nederland volgde. "Met de ogen van diér dacht ik wel eens: jongens jongens jongens. Het is abso luut geen opwekkend en spiritueel pro ces, waar je andere mensen warm voor kunt krijgen." Hij spreekt in dat ver band dan ook van een "luxe discussie". Samen-op-Weg, vindt hij, moet ge woon gebeuren. "We kunnen niet meer terug, en dat zou ook onzin zijn." Heel in de verte moet hij nog familie zijn van bisschop Gijsen, de omstre den katholieke prelaat die nog niet zo lang geleden in Limburg de kerkelijke lakens uitdeelde. Maar als geboren Drent, met wortels in de buurt van het oer-protestantse Kampen-IJsselmui- den, zijn de theologen met dezelfde naam zo'n beetje lichtjaren van elkaar verwijderd. Iets heiligs Harry Gijsen is niet afkomstig uit een predikantengeslacht - zijn vader was belastingambtenaar - en was eerst éen blauwe maandag onderwijzer voordat hij dominee werd. "Als kind vond ik dat al een leuk beroep. Een dominee was een man die de hele week kon vis sen en zondags preekte, en had toch ook iets heiligs en belangrijks. Later verdiepte ik me in de vraag wat het christelijk geloof eigenlijk is, en dat is een beetje uit de hand gelopen..." Hij deed de theologiestudie zowel in Groningen als in Kampen en studeerde af op een onderwerp over de verhou ding tussen geloof en natuurweten schap. Wat dat betreft krijgt de Emmakerk in hem een waardig opvol ger van zijn voorganger dr. L. van den Brom, die inmiddels hoogleraar is ge worden en zich ook al met dat thema bezighield. Daarna koos hij bewust voor het predikantschap, wat hem na een studie die voornamelijk in de avon duren plaatsvond eerst drie jaar als parttimer naar Harderwijk voerde (voor o.a. het jeugd- en jongerenpastoraat) en vervolgens vier jaar naar Voorthuizen, waar hij predikant werd van de her vormde deelgemeente, die daar in of naast de hervormde kerk (van gerefor- meerde-bondssignatuur) bestaat. "Zo'n deelgemeente heeft als voordeel dat de mensen er bewust voor kiezen. Er is dus een hoge graad van meelevendheid en bereidheid om na te denken over wat ze geloven." Midden in de bush Hij was in Voorthuizen nog niet uitge keken, maar toen anderen na vier jaar aan hem begonnen te trekken was dat het signaal om na te denken over de vraag of hij zo tot zijn pensioen door wilde gaan. Nee, was het antwoord - ook van zijn vrouw Margriet - en dus kwam hij, om een lang verhaal kort te maken, als zendingspredikant plotse ling in Zambia terecht. Daar hield hij zich - naast een heleboel andere din gen - vooral bezig met de vorming en toerusting van het kerkelijk middenka der, dat nai het vertrek van de "Neder- duits-gereformeerde" Zuidafrikanen (die de kerk in Zambia hadden gesticht) vrij plotseling wegviel. Gijsen werd uitgezonden namens de gereformeerde kerk: "Dat ik hervormd was deed er niet toe, ze keken of je er geschikt voor was. We kwamen terecht op de zendingspost Madzimoyo (wat zoveel betekent als "levend water"), midden in de bush." De existentiële vragen zijn in Neder land niet wezenlijk anders dan in Afrika, vindt hij. "Zowel hier als daar gaat het om de verhouding tussen de christelijke boodschap en wat je in de heersende cultuur aantreft. In Zambia had je nog te maken met de traditio nele religie, met z'n voorvader-verering en geestenwereld. Officieel had de kerk dat wel achter de rug, zeiden ze dan, maar als er iemand ziek was gingen ze toch maar liever naar de traditionele dokter..." Wit mannetje De jonge kerk in Zambia groeide als kool - "soms doopte ik wel 200 300 kinderen in één keer - maar worstelde nog met haar eigen Afrikaanse identi teit. "Ik vroeg wel eens: wanneer is God in Afrika begonnen, en dan zeiden ze: in 1898, toen de eerste blanke zende ling kwam. Alsof God afhankelijk zou zijn van een wit mannetje! Ik heb ze altijd proberen te overtuigen dat de God van de blanken geen vreemde kon zijn, dat ze eerder met Hem te maken gehad moesten hebben..." Wat "heidense wortels" betreft: volgens Harry Gijsen zijn die ook in christelijk Nederland nog duidelijk aanwijsbaar. "Wat verwacht je dan van een kerk die nog geen honderd jaar oud is? En de vraag is ook of dat wel moet. Onze vorm van christendom is een vorm naast andere, even waardevol, die even veel van het geheim laat zien. Dat ge heim kun je toch alleen maar vragenderwijs zoeken, en dat doe je steeds in het gelaat van de cultuur." Dat al het spreken over "boven" van "beneden" komt zegt hij iemand als Kuitert wel na, maar Harry Gijsen houdt ook rekening met een "inslag- van-boven", zoals hij het noemt. "Er zijn toch gebeurtenissen die de dingen volledig op hun kop kunnen zetten. Komt dat dan van binnen, of komen ze als het ware gewoon op je kop vallen? In Zambia heb ik toch wel dingen mee gemaakt, bijvoorbeeld met gebeds genezing, die m'n wereldbeeld volko men op hun kop hebben gezet." Dat gaat daar volgens hem sowieso met veel minder poppekast dan hier in Ne derland, maar de westerse wetenschap heeft ook niet veel meer in huis dan wat modellen en formules, "om het een beetje beheersbaar te maken." Die flauwekul van Jomanda "Natuurlijk, je moet altijd kritisch zijn op de traditionele rimram en de reli gieuze zelfbevrediging, maar er gebeu ren ook dingen die niet in het geijkte plaatje passen. Trouwens, ook in Ne derland geloven mensen nog in de geestenwereld. Kijk maar naar die flau wekul van Jomanda. Dat mens zou eerst 's in Afrika moeten gaan kijken..." Ons westerse wereldbeeld is volgens Harry Gijsen "ook maar een manier van kijken". In beide culturen kunnen vol gens hem verrassende dingen gebeu ren waarbij zich het woordje God laat invullen, vooral op wat hij noemt "de breuklijnen van het bestaan". In Soest gaat het misschien allemaal wat minder hectisch toe dan in Zam bia, maar ook hier wachten Harry Gij- Ds. Harry Gijssen, hier met zijn ge zin: "Dat twee zelfstandige gemeenten uit vrije wil samengaan, is een uitda ging. Foto: Herman van Dam. BEETZLAAN 89, SOEST sen boeiende ontwikkelingen, verwacht hij. "Dat twee zelfstandige gemeenten hier uit vrije wil samengaan is een uit daging. Het komt goed uit dat de vo rige predikanten zo'n beetje tegelijk vertrokken zijn, zodat dat in de tussen tijd geregeld kon worden. Een nieuwe start, met twee nieuwe mensen om dat proces te helpen dragen, dat is heel boeiend." 'Gewoon' Hij kende Soest nog vaag, omdat hij er in zijn jeugd een paar keer op vakantie, is geweest. Met zijn vrouw Margriet en de kinderen Anton-Frans (ll)t Matteke (9) en Harm-Pieter (7) moet hij in de pastorie aan de Regentesselaan zijn draai nog een beetje vinden. In de afgelopen dagen heeft hij al heel wat mensen leren kennen, maar zijn werk begint pas echt als hij komende zon dag bevestigd is en intrede heeft ge daan. Zijn preek gaat dan "gewoon" over de intocht in Jeruzalem, die met Palmpasen nu eenmaal op het rooster staat. "Nee, we moeten het allemaal niet té bijzonder maken. Ik ben maar een Boodschappenjongen en ik stap gewoon in de lijn waar de kerk hier mee bezig is. Met Palmpasen moet je niet preken over iets wat jóu hoog op het paard zet..." Een markante vrouw. Ieder die haar gekend heeft zal het beamen. On geacht de gevestigde meningen volgde zij haar eigen weg. Al jong droomde zij ervan voot de dieren een paradijs op aarde tot stand te brengen. Haar droom is niet hele maal uitgekomen, maar de dieren in haar omgeving hebben haar toe genegenheid kunnen ervaren. Vooral de zorg voor zieke of gewonde die ren was voor haar een opdracht, zon der voor haar een opgave te zijn. De oprichting door haar vader van paardenkamp 't Hart moet voor haar een sublieme belevenis zijn ge weest. Haar liefde voor dieren zal niemand, die haar ooit thuis heeft bezocht ontgaan zijn. Echter haar faam is Soest dankt zij aan haar kunstzinnigheid. Reeds op jonge leeftijd trad zij in de voetspo ren van haar veel te vroeg gestor ven moeder. Zij nam pianoles en bleek een zeer begaafd pianospeels ter. Het verbaasde dan ook niet dat zij na haar schooltijd voor een op leiding aan het conservatorium koos. In de muziek was zij trouwens veelzijdig. Ook als zangeres kennen we haar. Jarenlang zong zij in het Motet en Madrigaalkoor, dat ons in Soest zo dikwijls met prachtige uit voeringen heeft verrijkt. Haar aan wezigheid in dit prachtige koor zal gemist worden. Ditzelfde koor bracht op passende wijze luister bij haar laatste afscheid. Haar muzikaliteit deelde zij overi gens met vele leerlingen. Zij gaf zangles en pianoles aan veel Soesters. En dat deed zij met veel enthousiasme. Met veel leerlingen hield zij een sterke band. Haar ar tisticiteit ging verder dan alleen muziek. Zij was een unieke voordrachtskunstenares. Haar uit voeringen deed zij met grote over gave. Op 27 maart overleed mejuffrouw Evelyn 't Hart, 64 jaar oud. Onder grote belangstelling is zij op 3 april begraven. Met deze bijzondere vrouw verliest Soest één van haar meest markante burgers. De door de Derde Wereldgroep Soest gestarte aktie ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Communidade Educacional do Trabolho (CET) in Lins, Brazilië, heeft ruim f 4500,- opgebracht. Dit bedrag, wellicht wordt het meer, is bestemd voor de aanschaf van sportartikelen en materiaal voor de ca. 250 straatkinderen die op dit projekt scholing, voeding, medi sche verzorging en een vakoplei ding krijgen. De Derde Wereldgroep is uiteraard erg blij met de tot nu toe ontvangen res pons van donateurs en andere belang stellenden in Soest en omgeving. In haar laatste brief schreef Els Koop, die dit projekt vanaf het begin leidt, dat de kinderen zelf dit jubileum nog niet heb ben gevierd wegens de enorme regens die alle wegen onbegaanbaar hebben gemaakt voor vrijwel alle vervoer. Het schooljaar is begin februari weer begonnen, maar... 3,5 miljoen kinde ren zullen nooit naar school gaan, 300.000 verhongeren er per jaar, dui zenden worden koelbloedig vermoord. De kinderen die naar school géón krij gen van de staat elk twee leerboeken, de rest moeten de ouders aanschaffen. Voor de CET betekent dit voor alle kin deren samen onder meer zo'n 2000 schriften, 30.000 vel schrijfpapier, een paar duizend ballpoints en evenzoveel potloden, een paar boeken per kind, kleding, schoenen en zelfs toiletpapier. Een schooluniform is verplicht. Al met al een jaarlijkse investering van vele duizenden guldens voor de CET, en dan hebben we het nog niet over de kosten van voeding, medicijnen en wat al meer. Dat er geen geld over blijft voor sportmateriaal mag duidelijk zijn. De Derde Wereldgroep is dan ook allen dankbaar die hebben gereageerd op de oproep dit jubileumjaar van de Communidade tot iets feestelijks te maken. Had u nog niet bijgedragen aan deze jubileumaktie? Daar kunt u nog steeds iets aan doen. Een gift op postrekening 5634327 of op de rekening bij de Rabobank Soest nr. 3799 29 813 t.n.v. Penningm. Derde Wereldgroep Soest is van harte welkom. Vermeld wel even '25 jaar CET-Lins'.

Soester Courant | 1995 | | pagina 9