2baxtL Op 1e Paasdag staan wij op ons paasbest voor u klaar. 2e Paasdag geopend! "DE BOSRAND" IvarWi Voorlichting voor Turkse ouders uigen Provincie rijdt proef op eigen wegen amersfoort 033 - 610812 f Bronsplastieken van Harriët Meerdink in raadhuisvitrines Brochure over boerenerven Biologisch tuinieren bij 't Nut: dubbel gezond Fietstocht door natuur en landschap van het Eemland Affaire over botsing krijgt eindelijk een 'happy end' WOENSDAG 12 APRIL 1995 SOESTER COURANT PAGINA 13 Over opvoeding en onderwijs in Soest het restaurant Glaasje(s) op... Knelpunten voor 22 meter-voertuigen in kaart Vergadering Kamer van Koophandel ^r; KvK waarschuwt voor malafide advertentiewerver 13*14.15 April OPEN HUÜ Bromfietser kneust knie bij ongeval Voor iedere klant hebben wij Paaszaterdag en 2e Paasdag een leuke attentie. HET SOESTER TUINCENTRUM WIEKSLOTERWEG 37 (W.Z.) SOEST TEL. 02155-16776 QNVRSoa aa mhin33m.il GaAwaioiSMM qnvrsor aa MiuNaarau, Zaterdag 22 april, ook vanuit Soest Cheque voor Marion Stolwijk Wiui van lloor» $5 Ij -éi Soesterse geschept door bromfietser Enkele tientallen l\irkse vaders en moeders van leerlingen van de Soester basisscholen hebben de af gelopen weken deelgenomen aan een speciale voorlichtingscursus onder opvoeding en onderwijs. De cyclus werd zondag feestelijk afge sloten in het Internationaal Vrou wencentrum. In twee series - ouders van leerlingen in de groepen 3 en 4 of van de groepen 7 en 8 - maakten ze kennis met een scala van onderwerpen die voor de meeste Soesters met schoolgaande kinderen doorgaans wel vertrouwd zijn. Aan de orde kwamen o.a. het Ne derlandse onderwijssysteem en de po sitie van allochtone leerlingen in Soest, de ontwikkeling van het kind, Pr. Hendriklaan 1 - 3761 DS Soest Telefoon 02155- 1 38 07 de rol van de taal, het belang van spe len en speelgoed. Verder was er aan dacht voor de "schoolcultuur", de kontakten met de ouders, regels, rech ten en plichten, buitenschoolse activi teiten en voor problemen als school verzuim etc. Bij de cursus werd o.a. samengewerkt door de OBD, de gemeente, de leer krachten OETC (eigen taal en cultuur) en een flink aantal andere instanties en organisaties. Doel van dit alles: van de ouders de kennis over en de betrok kenheid bij het onderwijs aan hun kin deren vergroten. De cyclus werd zon dag afgesloten met een gezellige bij eenkomst. boter, Vonderdag op de MARKT. Op de Vredehofstraat hield de politie vorige week een 71-jarige automobi list uit Baarn staande, die door zijn rij gedrag de aandacht trok. De man had volgens de politie zo'n beetje de hele breedte van de weg nodig. Hij werd meegenomen naar het bureau, moest zijn rijbewijs inleveren en kreeg een proces-verbaal. I Vorige week heeft de provincie Utrecht een praktijkproef gehou den op haar eigen wegen. Met een 22 meter-voertuig met ondeelbare achteras is bekeken bij welke boch ten en kruisingen zo'n voertuig in de problemen komt. Sinds 1 januari is het niet meer nodig om een ontheffing te hebben om met 22 meter-voertuigen op de provinciale wegen te mogen rijden. Dat rijden met dergelijke lange voertuigen zonder be stuurbare achteras gaat echter niet al tijd zonder problemen. Als stukje ser vice naar de vervoerders toe heeft de provincie Utrecht besloten de knel punten op haar wegen in kaart te bren gen. Het gaat hierbij om punten waar het zeer moeilijk of onmogelijk is een 22 meter-voertuig te laten passeren. Het is de bedoeling de knelpunten mee te nemen in toekomstige recon structieplannen. Maar er zijn natuur lijk ook knelpunten die snel kunnen worden opgelost door eenvoudige onderhoudsmaatregelen. Te denken valt dan aan het verplaatsen van bor den of bermverharding. De 59 knelpunten zijn gedeeltelijk Morgenmiddag, donderdag 13 april, vindt de 143e openbare vergadering plaats van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Eemland. De bij eenkomst begint om 16.00 uur en wordt gehouden in het kantoor van de Kamer. Op de agenda staan o.a. de ge bruikelijke jaarstukken. door de vervoerders zelf in kaart ge bracht. De provincie heeft in 1994 een brief gestuurd aan die vervoerders met de vraag of hen knelpunten in het Utrechtse bekend zijn. Tegelijkertijd hebben provinciemedewerkers met computermodellen een knelpunt inventarisatie gemaakt. Daarnaast hebben ook de kantonniers (weg werkers) van de provincie een aantal knelpunten aangegeven. De provincie koppelt de resultaten van de praktijkproef terug naar de vervoerders en naar hun belangen vereniging TLN, die ook betrokken is geweest bij de proef. Daarnaast kan de proef dienen als voorbeeldfunctie voor andere overheden. Het 22 meter-voertuig met ondeel bare achteras, dat door de provincie wordt gebruikt voor de praktijkproef. De bijrijder achterop houdt via een portofoon contact met de bestuurder in de cabine. Een scherp observatievermogen en een subtiel vormgevoel stellen de beeldend kunstenaar Harriët Meerdink in staat de gevoelige bronsplastiekjes te maken die mo menteel te bewonderen zijn in de vitrines in het gemeentehuis. Begonnen als autodidact heeft Harriët Meerdink zich door de jaren heen sterk ontwikkeld en een gedegen ken nis omtrent techniek en anatomie op gedaan, die zij op haar beurt weer heeft trachten over te brengen op de vele cursisten aan wie ze les heeft ge geven. Ze heeft regelmatig opdrach ten, o.a. het beeldje 'Zondagskinderen' voor het gelijknamige tv-programma van Jos Brink, maar geen drang zich adrukkelijk te manifesteren. Het niet '{gebreid aan de weg timmeren ver aft haar de rust en ruimte om zon dek pressie van buitenaf te werken; va® haar een voorwaarde om tot de ïonbentratie te komen die haar werk ergt. Naast het werken in haar atelier, indt ze het plezierig 'het veld' in te "Koe" in brons van Harriët Meerdink. trekken om direct naar de natuur te modelleren. Een prachtige koe en een groep pony's zijn hiervan o.a. het re sultaat. De tentoonstelling is tot stand geko men in samenwerking met De Haze laar Sculptures in Soest. Talloze ondernemers hebben de laat ste dagen een brief van incassobureau Com INcass in hun bus gevonden, waarin zij gesommeerd worden een bedrag van f 289,- te betalen. Onder nemers worden hiervoor gewaar schuwd. Dit bedrag zou nog betaald moeten worden voor de vermelding in een re gionale bedrijvengids van "Uitgeeverij Industriële Branche voorziening Nederland" (UIBN), dat inmiddels failliet is. Het gaat om on dernemers die in 1993 en 1994 gerea geerd hebben op misleidende antwoordkaartjes die UIBN via direct mail verstuurde, met een aanbieding voor een zogenaamde "gratis" adver tentie. Pas na retourzending van de kaart bleek deze een listige kunstgreep te bevatten, die de ondernemer ver plichtte tot betaling van f 289,- voor vermelding in een bedrijvengids bui ten de eigen regio. De Kamer van Koophandel Amers foort raadt ondernemers die nu een dergelijke rekening van Com INcass hebben ontvangen, dan ook af deze te betalen. In een kort geding dat de Zutphense Kamer van Koophandel enige tijd geleden heeft aangespannen tegen een soortgelijke uitgeverij, Universal Business Guide (UBG), die precies dezelfde misleidende antwoordkaartjes hanteerde, heeft de Arnhemse rechter nl. een verbod op deze verwervingsmethode uitgespro ken en UBG opgedragen reeds ont vangen geld aan de ondernemers terug te betalen. RAMEN DEUREN KOZIJNEN SERRES en VERBOUWINGEN SHOWROOM: Radiumweg 5, 3812 RA Amersfoort Openingstijden Ma van 13.00 - 17.00 Di t/m vrij. van 10.00 - 17.00 uur Zaterdag van 10.00 -15.00 uur Onlangs heeft de commissie van de Koningin, jhr.drs. P.A.C. Beelaerts van Blokland, het eerste exemplaar in ontvangst genomen van de voorlichtingsbrochure 'Boerener ven in Utrecht; Eemland en Gelderse Vallei'. Deze eerste bro chure uit een serie van drie vormt het resultaat van een onderzoek dat de Boerderijenstichting Utrecht in de afgelopen jaren heeft verricht. Met dit Boerenervenproject nam de Boerderijenstichting Utrecht (BSU) het initiatief tot historisch onderzoek naar de indeling en beplanting van boerenerven en -tuinen. Twee jaar lang werkte een speciale project medewerker, af en toe geholpen door stagiaires, aan dit project. Veel infor matie werd verkregen uit interviews met bejaarde agrariërs. Tijdens zo'n gesprek werd aan de hand van hun herinneringen het beeld van vroeger gereconstrueerd en meteen gevisuali seerd in een mental map; een platte grond waarop zoveel mogelijk details werden opgetekend. Dit onderzoeksresultaat vormt de ba sis voor een drietal voorlichtings brochures, waarvan elk een deel van de provincie bestrijkt. Op deze wijze wil de BSU bevorderen dat er bij de inrichting en beplanting van de ruimte rond de boerderij recht gedaan kan worden aan de historische en land- schappeljke achtergrond. Eeuwenlang bestond er namelijk een harmonie tussen het agrarisch bedrijf en het landschap. Boerderijen pasten 'naadloos' in hun omgeving. Het ge cultiveerde gedeelte van het erf, de tuin, was vrijwel altijd op het voorerf te vinden, terwijl op het achtererf te vinden, terwijl op het achtererf de zelfde soorten bomen en struiken te zien waren als in het omringende land- schapv Dat beeld onderstreepte de hechte samenhang tussen boerenbe drijf en omringende natuur. Modernisering en bestemmingswijzi ging veranderen dit beeld. Door de nieuwe vormen beginnen het beeld te bepalen. De harmonie met het land schap dreigt verloren te gaan. Daar naast zien we een toenemend aantal boerderijen overgaan in handen van stedelingen, die vanuit hun totaal an dere woonwensen het uiterlijk van boerderij en erf volledig veranderen. Bij de Boerderijenstichting realiseert men zich heel geod dat nieuwe ontwikkeligen in de agrarische sector nodig zijn om te kunnen overleven. Maar er zijn wel degelijk oplossingen denkbaar waardoor traditionele aspec ten bewaard kunnen blijven, of waar door de totaalindruk van een boerde rijcomplex niet al te veel gedomineerd wordt door nieuwe elementen. Geen 'receptenboek' De eerste brochure, waarin het Eemland en de Gelderse Vallei cen traal staan, is thans gereed. Binnen kort volgt het deel over het Kromme Rijngebied en de Lopikerwaard. Het derde deel behandelt het Veenweide, Vecht- en Plassengebied. De brochu res zijn niet bedoeld als "recepten boek1'. Als boerderij bewoners er door aan het denken gezet worden, zodat ze zelf tot wat landschapvriendelijker oplossing komen dan nu vaak het ge val is, dan is het doel bereikt. De uitgave werd mogelijk gemaakt door een extra subsidie van het pro vinciaal bestuur, aangevuld door bij dragen van het Anjerfonds, de stich ting K.F. Hein Fonds en het Fentener van Vlissingen Fonds. De brochures zullen worden verspreid onder zoveel mogelijk boerderijbewoners in de pro vincie. Overige belangstellenden kun nen ze bestellen raison van f 10,- ex clusief verzendkosten. Op de Birkstraat heeft maandag een aanrijding plaatsgevonden tussen een auto en een bromfiets. De bromfietser, een zeventien-jarige Amersfoorter, kneusde daarbij zijn linker knie. TUINCENTRUM DE BOSRAND WIEKSLOTERWEG TUINCENTRUM DE BOSRAND Na een wat verregend en koud voorjaar zijn de leden van de bio logische tuinbouwvereniging 't Nut aan de Jachthuislaan druk bezig met de voorbereidingen voor een gezond en vruchtbaar moestuin jaar. De vereniging, opgericht in 1977, be wijst al jaren dat het goed mogelijk is de eigen groenten te telen zonder kunstmest en synthetische bestrijding smiddelen. De zandbodem aan de Jachthuislaan wordt met stalmest en compost gevoed zodat de bodem op een natuurlijke manier wordt verrijkt. Gemiddeld telde de vereniging door de jaren een ledental van zeventig milieuvriendelijk tuinders. Op het mo ment zijn er nog enkele tuinen be schikbaar van honderd vierkante me ter of meer, Het is nog vroeg genoeg om een moestuin te beginnen. De omgeving van de Jachthuislaan biedt volop kan sen voor een rekreatieve beleving van de natuur. Dat is éénmaal gezond. Zo teelt men de lekkerste groente van ei gen grond en dat is twéémaal gezond! Gelukkig is de dreiging van huizen bouw in deze omgeving, waar veel in woners van Soest een ommetje fietsen of wandelen, voorlopig afgewend. De kosten zijn in verhouding tot an dere rekreatieve voorzieningen erg laag. Overigens mogen er geen tuin huisjes worden geplaatst op de tuinen. De contributie bedraagt f 25,- per jaar. De huur per vierkante meter grond is f 0,85.Dan betaalt men nog eenmalig een borg van f 50,- per honderd vier kante meter tuin. Belangstelling? Bel met de heer Van Beek, tel. 02154 - 1 33 46. Hij helpt graag verder. Voor informatie over het biologisch tuinieren kan men natuurlijk de biblio theek raadplegen. Er is een tijdschrift verkrijgbaar bij de tijdschrift handelaar, dat zich speciaal richt op de biologische tuinder: "Moestuin". Daarnaast is er een goed bruikbaar boek geschreven voor de BRT-instruc- tieve omroep. Dienst volwassenen vorming: Ekologisch tuinieren: ISBN 90-800626-1-8. Op zaterdag 22 april a.s. om 10.00 uur vindt de officiële start plaats van een unieke natuur- en land schap fietstocht door het Gewest Eemland. Overal in Eemland zul len fietsers voor het eerst de fiets tocht kunnen rijden die is uitgezet in het kader van het Europees Natuurbeschermingsjaar. In Soest zal de fietstocht starten bij het Milieu Educatief Centrum de Kweke rij, Molenstraat 157. Er kan tot 12.00 uur gestart worden. De Soester lus van de regionale fietstocht is 15 kilometer. Speciaal voor deze dag houdt de heer Van de Breemer open huis op zijn eco logische kaasboerderij aan de Biltseweg 39. In het kader van het Europees Natuurbeschermingsjaar hebben de medewerkers Natuur- en Milieu Edu catie (N.M.E.) van de gemeenten in het Gewest Eemland een fietsdag ge organiseerd. De beschreven fiets routes zijn in een speciale, extra editie van het gewestelijke N.M.E.-Maga- zine opgenomen. Deze route beschrijving is op 22 april gratis bij de start verkrijgbaar. De routes voeren door de verschil lende landschappen die het Eemland rijk'is. Tijdens het fietsen wordt men door de tekst bij de route beschrijvingen gewezen op de bijzon derheden van de verschillende land schappen. Enkele voorbeelden zijn: de Eempolder, landgoederen, bos landschap, stuwwallandschap, veen- landschap en duinlandschap. De deelnemende gemeenten zijn: Bunschoten/Spakenburg, Leusden, Amersfoort, Eemnes, Woudenberg, Baarn en Soest. Elke medewerker Na tuur- en Milieu-ecucatie heeft voor zijn/haar eigen gemeente een fiets route uitgezet. Alle routes uit 'Fietsen door Eemland' kunnen afzonderlijk worden gefietst. De routes passen ech ter ook aan elkaar. De totaalafstand, alle routes dus aan elkaar, is ongeveer 115 kilometer. Kaasboerderij Als extra attractie langs de route in Soest, is op zaterdag 22 april een be zoek mogelijk aan de Ecologische kaasboerderij van dhr. van de Breemer, Biltseweg 39. Hier wordt het 'Kaas maak'-proces uitgebreid uitge legd en mag men ook zelf deelnemen. Om ecologische kaas te maken moet er natuurlijk een aantal maatregelen worden genomen. Dhr. Van de Breemer doet erg veel om zijn bedrijf zo milieuvriendelijk mogelijk te behe ren. Enkele voorbeelden zijn: het vee veel levensruimte geven, gebruik ma ken van een Potstal en het plaatsen van nestbeschermers. Deze en andere maatregelen worden op zaterdag 22 april zeker toegelicht. Startplaats: Milieu Educatief Centrum 'de Kwekerij', Molenstraat 157. Start- tijd, zaterdag 22 april, 10.00 - 12.00 uur. Informatie: Dick Neuteboom, Ge meente Soest, afdeling Groen en Milieu, tel. 93454. 8000 m2 woonideeën Een beleving in Vormgeving Makkelijk bereikbaor Bunschoten/Amersfoort rechterkant Het heeft wel even geduurd - al met al ruim anderhalf jaar - maar uit eindelijk heeft Marion Stolwijk dan toch gekregen waar ze recht op had: een vergoeding voor de schade aan haar auto als gevolg van een botsing in september 1993 op de Smitsweg. Marion botste daar tegen een paar betonblokken die een aannemers bedrijf - tijdens werkzaamheden aan de oversteekplaats - op het wegdek had geplaatst. Over de vraag wie z'n schuld dat was is lang gesteggeld, want de gemeente (opdrachtgever) schoof de aansprakelijkheid door naar de aannemer (uitvoerder), die de ver antwoordelijkheid trouwens even hard weer terugschoof, en in de tussentijd Sinds 1963 BOUWBEDRIJF SOEST UITVOERING VAN: NIEUWBOUW VERBOUW i 1An RENOVATIE f NV0B - EN T£ ONDERHOUD LAANSTRAAT 52 - 3762 KE SOEST TEL. 02155- 15073- FAX 02155- 17496 kon Marion naar haar centjes fluiten. Min of meer ten einde raad zocht ze - samen met haar verzekeringstussen persoon, Adviesbureau Van Ginkel - de publiciteit, o.a. met het RTL5-pro- gramma "Breekijzer". Dat leverde aanvankelijk nog niet veel op, maar wel werd daardoor de rechtsbij stand- verzekeraar LAR gemobiliseerd. Die bood aan om Marion, als het eventueel tot een rechtszaak zou komen, daarin bij te staan. Dat was kennelijk genoeg om de diverse instanties over de streep te helpen. Vorige week volgde bij Van Ginkel de langverbeide ontknoping van het drama: Marion kreeg van adviseur Ton Snikkers een reuze-cheque uitge reikt met het schadebedrag, dat inmid dels (inclusief de rente) was aange groeid tot een dikke 1800 gulden. Dat komt mooi uit, want over een paar weken gaat ze trouwen en zo loopt de hele affaire alsnog uit op een echt "happy end". Marion liet de overwin ning extra zoet smaken met een flink stuk vlaai voor alle betrokkenen. Een 53-jarige bewoonster van de Middelwijkstraat is vorige week ge wond geraakt toen ze op het fietspad voor haar woning werd geschept door een bromfietser. De 24-jarige Amersfoorter reed aan de verkeerde kant van de weg, zodat ze hem niet had opgemerkt. De vrouw kreeg een hersenschudding.

Soester Courant | 1995 | | pagina 13