9 3 Uniformen-resten, bommen en mijnen Dansschool Rellum vangt jongeren op 9 Dansschool 5pMi Drukte in Palmpaasoptocht Kim van de Kamp (11) tekent voorblad Oranjeboekje Expositie bij Mondileder "■"F Muodem van Gemini en Mercury vervuild Vier gewonden bij botsing auto en vrachtwagen Kinderkledingbeurs op Sterrenberg Wim Overgoor Toren Cenakel iets goedkoper Nationaal Fonds Sportgehandicapten houdt collecte IOm de twee weken speciale avond voor Soesterbergse jeugd Kerkdiensten Medische dienst Burgerlijk^tantJ Hulpverlening^ WOENSDAG 12 APRIL 1995 'Vrijheid is blijheid' ANBO vergadert op donderdag 13 april Mensen in Nood Collecte voor het Oranje Comité Schilderijen van Natasja Ahout Meningen van lezers RIOS discrimineert wel Kabouter en leeuw weg uit tuin 'De Drie Eiken' Dienstencentrum draait weer Agenda lers'elde„ e« alsn, "^''^(Enige tijd geleden stond in deze per Q e"^2i krant dat de grond waarop de hui- ainen 'den van Gemini en Mercury zijn P«u&" "en de e' |yd, vervuild zou zijn. Het ee hierbij om het voorheen Ame- -.«su dgSt^rikaanse gedeelte van de wijken, 'taat \verd ^Wat See^ °P ^eze P'ek a^8e" ingen voor?speeld dat de grond zo vervuild kan zijn? -Oot aan de Eerste Wereldoorlog was k dit terrein geheel heide. Na de val van Antwerpen in 1914 vluchtten veel Belgen naar het neutrale Nederland. De vluchtelingen werden geïnterneerd en in kampen ondergebracht. Rond Soesterberg werden vrouwen en kin- ireh opgevangen in het zogenaamde :sdorp. HB.was gelegen waar nu de Mijerij iet pannekoekenhuis aan de foortsestraat) is gevestigd. De mannen werden in het Kamp van Zeist ondergebracht. Om al deze vluchtelin gen een redelijk dak boven het hoofd te geven, werden in hoog tempo ba rakken vanaf het Kamp van Zeist tot aan de Richelleweg gebouwd. Op dat terrein staan nu gedeeltelijk de wijken Mercury en Gemini. De heide werd door deze extra bewoning vrij snel een woestenij en vervuild door afval en uitwerpselen. Na afloop van de Eerste Wereldoorlog werden in dit kampement Neder landse soldaten gedemobiliseerd. Kennelijk had men de gedragen mili taire uniformen niet meer nodig, want deze werden met ladingen tegelijk in de grond begraven. Riemen, jassen, naamplaatjes en vooral petten werden aan de aarde toevertrouwd. Vanwege leegstand raakten de barakken in ver val. Ze werden later afgebroken. autowrak waaruit een Soester or de brandweer moest worden be- lid. indag 3 onstraties Je zeer t iejudo wc d het fet et judowi waren goe noreerd m 3p de foi Cp cfe Amersfoortsestraat zijn vrijdagmorgen vroeg vier inzitten den van een personenauto gewond geraakt en per ambulances overge bracht naar ziekenhuis Eemland, lokatie Lichtenberg. De auto botste omstreek tien over half zeven tegen een vrachtwagen die afsloeg om een inrit van een ter rein in te rijden. Volgens de brand weer reed de personenauto met hoge snelheid over de Amers foortsestraat voordat de aanrijding ontstond. Een geluk bij een ongeluk was dat de auto tegen de rechter achterband van de vrachtwagen botste. Als de auto onder het transportvoertuig was beland, zouden de gevolgen mogelijk erger zijn geweest. Niet temin moest de brandweer uitruk ken om één van de inzittenden, een achttien-jarige Soester, te bevrij den. Hij was bekneld geraakt en hield been-, bekken- en heup- fracturen aan het ongeval over. De bestuurder, een 32-jarige Soes ter, werd in shock-toestand naar het ziekenhuis gebracht. Een 31-jarige Amersfoorter brak zijn been, ter wijl een vijftien-jarige Amersfoor ter klaagde over nekklachten. Op 20 en 21 april zal er op Sterrenberg (woon- en werkgemeenschap voor Verstandelijk Gehandicapten), weer de traditionele kinderkledingbeurs ge houden worden. De beurs is een initia tief van moeders die werkzaam zijn op Sterrenberg. De beurzen zijn ontstaan om de bedrijfscreche 'de Kleine Beer' van extra materialen te voorzien. De opzet is thans veranderd en 20% van de opbrengst gaat naar een goed doel, terwijl 80% van de opbrengst ten goede komt aan de leveranciers van de kleding. De organisatoren nodigen allen van harte uit om te komen kopen en/of kleding in te leveren voor de verkoop. Kleding kan men voor 20 april inleve ren op Sterrenberg op maandag, dins dag donderdag en vrijdag tussen 09.00 en 16.00 uur. De inleverplaatsen zijn creche 'de Kleine Beer', activiteitencentrum 'de Kosmos' (vra gen naar Rinie Peters) of het paviljoen Zuiderkruis (vragen naar Mattie Schreuders), tel. 03463-59327 of 59430. Als men kleding wil inleveren ontvangt men een persoonlijke code die samen met het prijskaartje wordt aangebracht en daarom is het noodza kelijk eerst telefonisch contact met Sterrenberg op te nemen. De verkoop zal worden gehouden op 20 april, 's avonds van 19.00 tot 21.30 uur, en op vrijdagmorgen 21 april, van 09.00 tot 11.30 uur, in gebouw 'de Kosmos' op Sterrenberg. Daarna ontfermde de heide zich weer over dit terrein tot het begin van de ja ren tachtig. Bij de aanleg van de autosnelweg A 28 werden vele resten van destijds be graven kleding en uitrustingsstukken gevonden. De jeugd van toen hield zich bezig met het zoeken naar diverse voorwerpen, vooral de vele soorten uniformknopen. Deze werden gevon den op het terrein waar nu de huizen van Mercury en Gemini staan. Tot aan de Tweede Wereldoorlog viel het ter rein onder het militair oefengebied van de Leusderheide. In de oorlogsja ren legden de Duitsers een spoorlijn over dit terrein aan. In het laatste oor logsjaar werd op dit gebied een munitietrein door geallieerde vliegtui gen beschoten. De trein werd getrof fen en explodeerde. Het terrein lag be zaaid met stukken trein en munitie restanten. Ook hadden de Duitsers hier een kleine opslagplaats voor oefenbommen aangelegd. Dat waren betonnen bommen met stalen staart vinnen. In het beton zaten gleuven met daarin capsules met zwavelzuur. Vlak na de oorlog was op het terrein een oefengebied van de mijnenschool die toen in de Du Moulinkazerne gelegerd was. Honderden onschadelijke mijnen vormden een oefenmijnenveld. Deze raakten om onbekende redenen in de vergetelheid en werden weer ontdekt bij de aanleg van de autosnelweg A- 28. Dit alles heeft zijn invloed gehad op de bodemgesteldheid van de wij ken Mercury en Gemini. Vooral tij dens de grondwerkzaamheden van de huizen nummer 40 tot en met 98 in de wijk Gemini kwam dit duidelijk naar boven. Oude uniformstukken, tiental len bommen en enkele mijnen kwa men toen te voorschijn. officieel Redenratefstrsat 28 G Philips dealer (ook diverse andere merken) Verkoop en reparatie van audio-, video- en huishoudelijke apparatuur. Geopend vanaf 10.00 uur. Maandag de gehele dag en woensdagmiddag gesloten. In de vorige editie van de Soesterbergse Courant stond een kostenopgave voor restauratie toren Cenakel vermeld. Per abuis heeft zich daarin een '0' genesteld en stond er 390.990 gulden. Dat moet zijn 39.990 gulden. Het verschil is wel iets meer dan een nul. Van 16 tot en met 22 april wordt de collecte ten behoeve van het Nationaal Fonds Sportgehandicapten gehouden. Voor dit goede doel worden nog collectanten gevraagd. Men kan zich opgeven bij Corry Langerak, tel. 52708. derde i He n- 'Iaats. I n en room ïoud- berg. asse: >ven, isse: den ïsen Este- der- i' te "In eerdere gesprekken met de Vereniging Soesterbergs Belang (VSB) en mijn ervaringen tijdens een vakantie in Portugal, rijpten plannen om jongelui in ons dorp van dienst te kunnen zijn door ze een eigen home te geven." Dat zegt Andre Rellum, eigenaar van Dansschool Rellum. In een hoekje van de dansschool aan de Rademaker- straat zaten zaterdagmiddag vijf jon gelui. Onder hen Chantal Twigt, Gabri Nellestein en Margot Vivié, geen on bekenden als het gaat om jongelui die zich willen inzetten voor het welzijn van leeftijdgenoten. Zij waren ook nauw betrokken bij de realisering van de Jongeren Ontmoetings Plek aan de Banningstraat. "Het JOP werd een strop, laten we het daar niet meer over hebben. Daar kun- nen we te zijner tijd nog wel een boekje over open doen," is hun reac tie. Spelregels En wat werd hun aangeboden. Om de veertien dagen een zaterdagavond al leen voor deze jeugd. Een voor hen bij uitstek zeer geschikt ruimte om ge woon gezellig met elkaar te praten over alles waar maar over te praten valt. Daarbij hoort een drankje naar eigen keuze en het staat hen vrij om een dansje te maken. Dit alles in een nagenoeg echte dicosfeer. Uiteraard dienen de jongelui zich wel aan de re gels te houden. Het is geen ongecon troleerde instuif voor jan en alleman. ■Jongelui van 12 jaar en ouder zijn wel kom, mits zij zich vooraf duidelijk le gitimeren en zich weten te gedragen. De ruimte immers waar zij te gast zijn, ^1 voor hen een veilige omgeving "toeten zijn. Daarom krijgt deze ge heel op zichzelf staande club een ei gen naam die de jongelui nog gaan be denken. Gedacht wordt aan 'Forever Young'. Nadat men zich als lid van deze jongerenclub heeft aangemeld door het invullen en inleveren van een inschrijfformulier, heeft men toegang. Is het gedrag die avond positief, dan krijgt men bij het verlaten van de zaal een soort stempel van goed gedrag. Indien na drie avonden blijkt dat men drie stempels van goed gedrag heeft gekregen, wordt men lid van de club en krijgt men een eigen clubpas. Deze clubpas, voorzien van foto, naam, leeftijd en adres, is tevens bewijs van toegang. De kosten van de pas zijn vijf gulden en per avond betaalt een lid 3,50 gulden aan entree-geld. De eerste avond staat gepland op za- teidag 13 mei. Voor Dansschool Rellum wordt een proeftijd van drie maanden in acht genomen, met dien verstande dat in juli en augustus van wege vakantie geen clubavonden wor den gehouden. Blijkt na drie maanden dat de proef is geslaagd, dan heeft de jeugd de garantie dat ze om de veer tien dagen op zaterdagavond in Dans school Rellum van harte welkom is. Ook de gemeente Soest en de politie worden hierin gekend. Inschrijving De jongelui hebben tot nu toe enthou siast gereageerd op de plannen van Rellum. Iedereen van twaalf jaar en ouder kan een inschrijfformulier op halen bij Chantal Twigt, Plesman- straat 50, tel. 52080 of Gabri Nellestein, Plesmanstraat 46, tel. 52963. De formulieren moeten wor den ingevuld en met twee pasfoto's worden ingeleverd bij Chantal of Gabri. Op zaterdag 22 april kunnen belang stellenden van 14.00 tot 15.00 uur een kijkje komen nemen. Is men niet te vreden dan krijgt men het inschrijf formulier en pasfoto's weer terug. 'Ge loof maar niet dat er één zich terug trekt. Dit is gaaf en wat we zo graag willen hebben," aldus één van de jon geren. Woensdag 12 april ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Boeteviering, gemengd koor, zr. Marie-Anne Donderdag 13 april (Witte Donderdag) ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 19.00 dameskoor, pastor v.d. Zandt en zr. Marie-Anne Cenakel, Amersfoortsestraat 18 18.00 eucharistieviering NED. HERVORMDE GE MEENTE De Hoeksteen, Buys Ballotlaan 2 19.30 ds. J. van Marion; H.A. GEREFORMEERDE KERK Generaal Winkelmanstraat 99-101 19.30 ds. M.A.A. Nawijn; H.A. STERRENBERG 'De Lichtpunt', Huis ter Heide 19.30 ds. H. Henstra; H.A. DE DRIE EIKEN 16.30 ds. J. van Marion; H.A. Vrijdag 14 april (Goede Vrijdag) ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 15.00 kruisweg 19.00 gemengd koor, pastor v.d. Zandt en zr. Marie-Anne Cenakel, Amersfoortsestraat 18 15.00 viering NED. HERVORMDE GEMEENTE De Hoeksteen, Buys Ballotlaan 2 19.30 ds. J. van Marion STERRENBERG 'De Lichtpunt', Huis ter Heide 19.30 ds. H. Henstra Zaterdag 15 april (Stille Zaterdag) ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 20.30 gemengd koor pastor v.d. Zandt en zr. marie-Anne Cenakel, Amersfoortsestraat 18 09.00 eucharistieviering 21.00 paaswake Zondag 16 april (Eerste Paasdag) ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 10.30 gemengd koor, pastor v.d. Zandt en zr. Marie-Anne Cenakel, Amersfoortsestraat 18 09.00 eucharistieviering NED. HERVORMDE GEMEENTE De Hoeksteen, Buys Ballotlaan 2 10.00 ds. J. van Marion STERRENBERG De Lichtpunt', Huis ter Heide 10.30 ds. H. Henstra Maandag 17 april (Tweede Paasdag) ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 10.30 stille viering Huisarts Vrijdag 18.00 - zaterdag 08.00 uur: P. Creutzberg, Dorpsplein 10, tel. 51700. Zaterdag 08.00 -maandag 08.00 uur: F.P. Prause, Oude Tempellaan 6, tel. 51517. Maandag 08.00 - dinsdag 08.00 uur: W. Brandt (Den Dolder), Dolderseweg 57A, tel. 030-293100. Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts H J.M. Tonino en P.B.E. Tonino- van Schieveen, Kampweg 50, tel. 2467, weekenddienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoord apparaat wie er dienst heeft. GEBOREN Anthonie Benjamin (Ben), zoon van Anita en Mare Ravenhorst, Mercury 217. GEHUWD 7 april: Adriaan van Kooten en Brenda van Dijk, Apollo 145. OVERLEDEN 6 april: Marie Elisabeth Hendriksen- Leco (72), Bloemheuvel 33. Opgaven: Van Maarenplein 1. Hulp Stichting Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen: dagelijks 09.00- 10.00 uur, tel. 51789, b.g.g. 51658 of 51437. Kruiswerk Stichting Kruiswerk N.O. Utrecht 24 uur per dag bereikbaar onder tel. 06-8344* (20 ct. per minuut). Maatschappelijk werk Stichting Thuiszorg en Maatschap pelijk Werk N.O. Utrecht Generaal Winkelmanstraat 103 (geref. kerk), tel. 52606, elke dinsdag en woensdag 09.30-10.30 uur. Grof vuil Tel. 02155-93666. Correspondentie-adres: P. Taai, Van Maarenplein 1, 3769 EN Soesterberg, tel./fax (03463) 51252. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest, tel. (02155) 21841 Druk iras het zaterdag tijdens de Palmpaasoptocht die in Soesterberg was georganiseerd. Ongeveer 180 kinderen deden mee en hadden hun slok feestelijk versierd. Het leverde een kleurrijk plaatje op in de straten van Soesterberg. Kim van de Kamp is een 11-jarige leerling uit groep 8 van de Weth. de Haanschool. Uit de vele ingezon den tekeningen werd die van haar door een deskundige jury als de beste gekozen. Haar tekening siert dan ook het Oranjeboekje. Kim: 'Toen wij het verzoek kregen om een tekening te maken over bevrijding kwam als eerste de Nederlandse vlag bij mij op. Ik had in boeken gelezen en op school van onze meester gehoord hoe die bevrijding is geweest. Vooral de poging van de geallieerden om bij Op donderdag 13 april hoüdt de ANBO, afdeling Soesterberg, de voorjaarsvergadering in de grote zaal van het dienstencentrum van De Drie Eiken. De aanvang is 14.00 uur, de zaal gaat om 13.30 uur open. In deze vergadering zal het bestuur verant woording afleggen van het gevoerde beleid over het jaar 1994 en worden bestuursverkiezingen gehouden. Het tweede gedeelte bestaat uit een bingo. De kledingactie voor Mensen in Nood, die op zaterdag 1 april is gehou den, heeft 2000 kilo kleding opge bracht. Mensen in Nood wil allen die daaraan hebben bijgedragen hartelijk danken. Uw kleding is bij Mensen in Nood in goede handen. De vrijwilli gers zijn van plan om ook het volgend jaar - in dezelfde periode - een kledinginzameling te organiseren voor Mensen in Nood. Om de actie ook dan weer tot een succes te maken vragen ze iedereen om vanaf nu al weer de kleding hiervoor te bewaren. Deze week gaan vele collectanten op pad om de georganiseerde feestweek een financiële basis te geven. Tevens wordt aan elke bewoonde woning het fraaie Oranjeboekje verstrekt. Het bijna tachtigbladig boekwerk bevat een schat aan informatie over allerlei zaken en omstandigheden die zich in de feestweek afspelen of daarmee te maken hebben. Wie niet thuis waren en alsnog een bijdrage willen leveren kunnen dat doen via de Rabobank Soesterberg, rekeningnummer: 39.52.16.540, of via giro 159009 tnv Oranje Comité Soesterberg. Vanaf vrijdag 14 april zijn bij Mondileder-Soutenbeek in Soester berg schilderijen te zien van Natasja Ahout. De meeste zijn uitgevoerd in acryl en zijn figuratief/abstract. Er zijn ook collages en diverse gemengde technieken, die een opmerkelijk resul- 'Geen titel', een van de schilderijen taat hebben opgeleverd. De voorjaar stentoonstelling is dagelijks van 9.30 tot 17.30 uur te bezichtingen (behalve op maandagochtend) en duurt tot 9 juni. Arnhem massaal parachutisten in te zetten met alle gevolgen van dien, heeft op mij een diepe indruk ge maakt. Om die reden heb ik parachu tisten getekend en natuurlijk jui chende mensen. Die hadden in de vijf oorlogsjaren veel geleden en waren hardstikke blij met de bevrijding. Ik hoop dat wij nooit zo'n bange tijd zul len meemaken en we allen ons zullen inzetten voor de vrijheid, want dan is het blijheid'. Dat de kinderen goed hebben nage dacht over de opdracht blijkt uit het feit dat er nóg drie voor een schitte rende prijs in aanmerking kwamen. Het zijn Henrieke Philippi, groep 6 van de Carolusschool; Alonzo Euphrosina, groep 8 van de Weth. de Haanschool; en Monique van Dijk, groep 6 van de Postiljonschool. Zij krijgen op 5 mei om 19.30 uur op het Dorpsplein de door hen gewonnen walkman. Alle tekeningen worden tij dens de tentoonstelling in het Dorps huis van 3 tot en met 5 mei geëxpo seerd. Gaarne wil ik reageren op het artikel tje van de RIOS in de Soesterbergse Courant van 29 maart 1995. Ik betreur het in hoge mate dat via de Klaveijas- club wordt gesuggereerd dat ik de schrijfster was van het artikel, dat was opgenomen in de Soesterbergse Cou rant van 22 maart 1995. Uit dat laatste artikel blijkt duidelijk dat mevr. Boone van de Prof. Lorentzlaan 10 haar artikel heeft doen plaatsen van wege haar slechte ervaringen met de RIOS. Nooit zal ik op een anders vrouw-naam een ingezonden stuk plaatsen. Praatjes als van 'dat zal die vrouw met dat stijve been wel hebben geschreven' betreur ik in hoge mate. Men moet nooit spotten met de handi cap die een invalide heeft. Dat getuigt van weinig niveau. Op het onderwerp terugkomende moet ik mij volledig aansluiten bij de ervaring welke mevr. Boone heeft on dervonden. Ook ik ben in het verleden regelmatig afgewezen voor deelname aan een reisje van de RIOS. De RIOS schrijft in haar reactie: 'Wij zijn voor het begeleiden van rolstoelpatiënten niet opgeleid. De gasten in de rolstoel moeten worden voortgeduwd en denk aan het gevaar van aflopende en op gaande wegen'. Nu, geachte leiding van de RIOS, be kend was, dat zowel ik als mevr. Boone zelf voor deskundige begelei ding had gezorgd en u dus in het ge heel niet de rolstoel behoefde voort te duwen. Maar ik krijg de indruk, dat de leiding van de RIOS liever niet het oponthoud heeft voor andere reizi gers, want alles moet toch tegenwoor dig snel en sneller. Even wachten op de rolstoelpatiënt kost te veel tijd. De leiding van de RIOS schrijft zelf dat de rolstoelpatiënten maar mee moeten gaan met speciaal voor gehan dicapten georganiseerde reizen, zoals van de Zonnebloem en Rode Kruis. Dat wil toch zeggen, dat de rolstoel patiënten bij de RIOS niet welkom zijn. Opmerkelijk is dat in bepaalde bejaardentehuizen in Soest, onder an dere de Vijverhof, juist de rolstoel- patiënten voorrang krijgen bij het boe ken voor een uitstapje, vooral omdat zij zo beperkt zijn in hun bewegings vrijheid en al zo weinig ontspanning hebben. Gaarne wil ik de RIOS nog een goed advies geven. Studeer eens op uw naam 'Reizen Is Ons Streven' en tracht een andere betere naam te kiezen die voor uw doel beter van toepassing is. Mw. S. Rebierre-Stemerding Dorpsplein 62 Uit een tuin aan de Buys Ballotlaan zijn vorige week een betonnen tuin kabouter en een dito leeuw gestolen. De kabouter was ca. 1 meter hoog, de leeuw ca. 70 cm. Diensten Centrum Dorpsplein 18, Soesterberg Telefoon 03463 - 5 14 02 Het dienstencentrum 'De Drie Eiken' draait weer. Dat is voor heel veel men sen een opluchting want het zag er even niet goed uit. Eind '94 leek het erop of het centrum dicht zou gaan, maar dank zij de inzet van velen is dat niet gebeurd. Het normale wekelijke programma, dat wil zeggen de nor male morgen-, middag- en avondaktiviteiten, draait op volle toe ren dankzij een twintigtal gastvrou wen/heren en hun inzet is bewonde renswaardig. Het aantal vrijwilligers is nog te klein, maar bijna iedere week komt er aanvulling. Ook de populaire bingo-avonden vinden al weer voort gang en zelfs het 55+-boekje kwam weer uit. Enkele zaken ontbreken nog aan het programma, zoals de gezamenlijke maaltijd 1 x per maand, maar ook daar wordt aan gewerkt. De werkgroep is weer in gesprek met het SWOS-be- stuur om de problemen die eind '94 tot een escalatie leidden op te lossen. Het dienstencentrum is voor de ouderen van het dorp te belangrijk om verloren te gaan. Dat velen zich daarvoor inzet ten is een goede zaak, aldus de werk- Woensdag 12 april 13.30 Juniorentennis, Sportpark 15.00 Circus, Kampweg Donderdag 13 april 09.30 Damestennis, Sportpark 14.00 ANBO, Drie Eiken Zaterdag 15 april 08.30 Inhaal tennis, Sportpark Maandag 17 april 08.30 Inhaal tennis, Sportpark 12.00 Rondje Soesterberg, Radio Soest Woensdag 19 april Juniorentennis, Sportpark Opgaven voor de agenda: tel. 51252 et ge e- ist iet de op .it. ge- ing ïrd en gde vis. Hij dat in '/coach beker- in Dam.

Soester Courant | 1995 | | pagina 17