"Ik ben nog steeds dezelfde Henk van Asch" Verzorgd spel van heren Red Stars Oude glorie op verjaardag van Red Stars 1SP0RTI Blamerende nederlaag SEC Winst Dick van den Broek ENTHOUSIASTE B-JUNIOREN TRAINER VOETBAL zondag WOENSDAG 12 APRIL 1995 SOESTER COURANT Eerlijkheid duurt het langst bij nieuwe hoofdtrainer SEC-zondag PAGINA 21 ZAALVOETBAL BOWLING Bowlers verleggen grenzen met games van boven de 200 KORFBAL Eemvogels staan lange tijd droog tegen RDZ: 3-14 Indrukwekkende inhaalrace van damesteam: 39-39 (25-37) BASKETBAL ATLETIEK Jaap van den Berg: twee marathons in acht dagen tijd Pijnenburgers verbeteren records rmt WATERPOLO Eindelijk weer zege voor waterpolosters VISSEN Willem Hopman pakt kampioenschap van Eemland op de Eem Driedaags internationaal paastoernooi in sporthal Beukendal BASKETBAL t ,j MUGRO De een zegt 'gefeliciteerd', de ander 'succes' met een cynische lach en sommigen zeggen niet eens wat. Dat laatste raakt me wel, want ik ben nog steeds dezelfde Henk van Asch als twee weken geleden. Ik ben een trainer die op zoek was naar een club, niet een Soest-lid dat gaat wer ken bij SEC of tussen aanhalingstekens de 'vijand'." Dat zegt Henk van Asch over de reacties op het nieuws dat hij, de man met het blauw-witte hart, trainer wordt van SEC-zondag. "Toen ik werd benaderd, heb ik een week bedenktijd gevraagd. Ik zat te twijfelen, maar kwam tot de conclusie dat eventuele negatieve reacties van vrienden of kennissen geen reden kun nen zijn om het niet te doen. Dan zou ik mezelf in de maling nemen, want het is altijd mijn ambitie geweest om hoofdtrainer te worden. De kleur van het shirt is niet bepalend voor de men sen die er in lopen. Voor een trainer maakt de kleur niet uit. Ik heb gewoon de kans gepakt. Dat Soest-SEC gedoe speelt bij mij niet. En waarom zou ie mand van Soest niet naar SEC kunnen, als het andersom wel kan?" Vooravond De veertig-jarige aannemer staat aan de vooravond van zijn eerste seizoen als hoofdtrainer. Reeds op zijn eenentwintigste behaalde hij het toen malige D-diploma (Oefenmeester III). Dat zat zo: Sport was de passie van Van Asch. Hij wilde naar de sportacademie, maar pa Van Asch besliste dat zoonlief naar de MTS moest, zodat hij in de zaak kon komen werken. Aldus geschiedde, maar Henk haakte voor het examen af en volgde, samen met onder anderen Cees van Dorrestein, Wout van der Wielen en Gert-Jan Timmer de trainers opleiding. Tijdgebrek lag een vervolg cursus in de weg. Als linkshalf van het eerste elftal van Soest maakte hij wel de promotie naar de vierde en later derde klasse van de KNVB mee. Op het trainers-vlak was hij vijfjaar werkzaam met de C-tjes en D-tjes van Soest en in de jaren van hoofdtrainer Wim Gelhard had hij het tweede elftal onder zijn hoede. Toen Gelhard vertrok, zou Van Asch met Anton Vugts de technische leiding van Soest 1 in handen krijgen. Vugts haakte af en omdat Van Asch niet over het vereiste trainers-diploma voor de derde klasse KNVB beschikt, moest ook hij afzien van de verwezenlijking van zijn droom: trainer worden van Soest 1Om dezelfde reden was hij bijvoorbaat kansloos toen hij na het aangekondigde vertrek van Jan Stroomberg sollici teerde naar de functie van hoofdtrainer in de derde klasse. Herkenbaar Bij vierdeklasser SEC kan hij wel aan de slag. "Ik heb dit seizoen vier keer gekeken en heb vier keer genoten. Niet van het voetbal, maar van de rand verschijnselen. Van de keeper die de bal tegen een tegenstander schiet, zodat de bal in het doel rolt, van die dingen. Sorry hoor, maar ik ben Henk en zeg nog steeds wat ik denk. Het lijkt me aantrekkelijk om de spelers spel- technisch beter te laten voetballen. Mijn doel is om na één seizoen te kun nen zeggen dat we een herkenbaar aan vallend spelletje laten zien. Dat lukt niet in twee of vier weken, dus we zul len af en toe moeten terugvallen op werkvoetbal. Het uitgangspunt is dat er niemand weggaat. Ik hoop echt dat Ronald de Rooij blijft en dat Antek Wojtkowski weer gaat voetballen. En ja, willen we herkenbaar aanvallend voetbal spelen, dan zijn nieuwe spelers welkom." Van Asch benadrukt meteen dat hij geen spelers van Soest zal ronselen. "Als mensen denken dat ik dat toch doe, dan sta ik daar boven. Kijk, als Gerard van Soeren toch naar SVM Boys gaat, kan hij net zo goed bij SEC komen spelen. Dat heb ik hem ook ge zegd. Verder moet de club proberen oud-Seccers terug te halen," aldus Van Asch die in dat verband de namen van Guy Dekker (die in de belangstelling van Soest staat-red.), Saban Aksit en Edwin Brouwer laat vallen. Van Asch zal zich niet te veel ophan gen aan regels, zoals verplicht twee keer per week trainen. Hij beseft dat hij zich daarmee kwetsbaar opstelt, maar vertrouwt erop dat hij met een eerlijke opstelling meer bereikt. "Daarmee wil ik een bepaalde sfeer kweken, waar door er beter wordt gepresteerd. Ik weet uit ervaring dat trainers smoesjes ver zinnen als ze iemand niet willen opstel len. Als je de speler gewoon zegt waarom hij niet speelt, krijg je daar vanzelf respect voor terug. En natuur lijk is een goede elftalleider, zoals Evert Hooyer, heel belangrijk." Flap-uit "Ik ben een flap-uit, heb in het bedrijfs leven geleerd dat je af en toe tot tien moet tellen. Maar in het voetbal zeg ik alles, al heb ik ook geleerd datje soms twee dagen moet wachten. Ik kan ly risch uitwijden over een mooie aanval. Maar als iemand slecht presteert, vraag ik hem ook recht op de man af hoeveel vrouwen hij die nacht ervoor heeft ge had. Ik zal hem de volgende week ge woon weer opstellen, want ik ben een trainer die lang vertrouwen heeft in een spelersgroep. Als na enige tijd toch blijkt dat je een verkeerde keuze hebt gemaakt, zul je niet teveel moeten schuiven in je opstelling om die jongen toch te laten spelen. Ik ben er een voor stander van om spelers op dezelfde plek te laten spelen. Dan krijg je herkenbaar voetbal. Aanvallend voetbal. Want ik Henk van Asch, de man met het blauw-witte hart: "De trainer die op zoek was naar een club, niet een Soest-lid dat kleur van het shirt is niet bepalend voor de mensen die erin gaat werken bij SEC of tussen aanhalingstekens 'de vij- lopen. Voor de trainer maakt de kleur niet uit. Ik ben een and'.Foto: Goos van der Wilt win liever met 5-4 dan dat we 0-0 spe len. Dat je dan ook wel eens met 6-3 verliest, hoort erbij. Wat dat betreft denk ik best dat een keeper me wel eens zal vervloeken." De opstelling van SEC-zondag zal vol gend seizoen niet afhankelijk zijn van randverschijnselen, mits de spelers het niet te bont maken. Van Asch: "Als je de avond tevoren dronken bent geweest en je speelt goed, dan heb je geluk ge had. Dat hou je geen drie wedstrijden vol. Ik ging vroeger de dag voor de wedstrijd ook wel eens óm vier uur naar huis, maar nooit dronken." De zaalvoetballers van SEC, al thans wie er van overblijven, kun nen zich opmaken voor de tweede klasse. Na de blamerende 2-8-ne- derlaag tegen DB Unicar is degra datie voor de groen-witten welis waar niet definitief, handhaving blijft een utopie. SEC en DB Unicar deelden tot maandagavond de voorlaatste plaats met negen punten. Winst was voor beide ploegen dan ook van groot be lang. Binnen elf minuten leken de kaarten geschud. Na die aanvangsfase stonden de Soesters al met 0-3 achter. SEC kreeg voldoende kansen, maar scoorde alleen door een enigszins toe vallige treffer van Jeffrey van Delden. De ruststand werd daardoor 1-3. In de tweede helft verloor SEC niet al leen de wedstrijd, maar ook zijn hoofd. Richard de Bruin liep een tijd- straf op vanwege een overtreding en kreeg aan de kant meteen gezelschap van Marco Martens die zo nodig moest reageren op de beslissing van de scheidsrechter. DB Unicar profi teerde één keer van de meerderheid en kwam op 1-5 toen SEC weer compleet was. Het doelpunt van Fred Bos (2-5) ver zachtte de pijn niet. Theo Zijderveld en De Bruin moesten nog een keer voor twee minuten naar de kant. Het maakte allemaal niet meer uit. Het ge frustreerde SEC was bij voorbaat kansloos en is nu vrijwel zeker van degradatie. De ploeg staat, met nog één duel voor de boeg, twee punten achter op DB Unicar dat een veel beter doelsaldo heeft. De 'levensloop' van SEC was de laat ste vier jaar bepaald grillig. In twee jaar tijd stoomde de ploeg door van de tweede klasse naar de hoofdklasse. De formatie had vervolgens net zoveel tijd nodig om terug te keren in de tweede klasse. De bowlers die in de dinsdag-lea gue van de Soester Bowling Vere niging uitkomen, maken er een gewoonte van om games van meer dan 200 te scoren. Peter Brehler noteerde het dagrecord met een pinfall van 223. Diens ploeg genoot Pascal Vaessen verbeterde zijn persoonlijke record tot 209. Tegen zo wel geweld van het P-team was het team van Karei de Stoute niet opge wassen, al viel de nederlaag niet hoog uit: 3-2. De 5-O-zege die Westra/Koffrie boekte op Ottifantjes was te danken aan onder anderen Carlo Koffrie. Hij scoorde een game van 220, hetgeen hem de derde plaats in de top vijf bij de heren opleverde. Lange tijd slaagden de Eemvogels er niet in de bal door de korf te gooien in het duel met RDZ. Pas na rust opende Astrid Doornekamp de scoorde voor de Soesters. RDZ leidde vlak daarvoor al met 0-10 na een ruststand van 0-8. Kathja Rauch volgde het voorbeeld van Doornekamp en maakte er 2-10 van. Het volgende, aanvals vak kon de draad echter niet oppikken. Opnieuw ston den de Eemvogels lange tijd droog. Nadat RDZ een 2-14-voorsprong had genomen, deed Erik van der Pol nog iets terug voor de Soesters: 3-14. De Eemvogels zaten geen moment in de wedstrijd en knokten voornamelijk tegen zich zelf en de gure wind. In de voorlaatste wedstrijd, die om des keizers baard werd gespeeld, boekten de heren van Red Stars een zege op het tweede team van BS Leiden. Na een ruststand van 48-36 werd het 91-74 in sporthal Beukendal. De laatste jaren verloor Red Stars voortdurend van de Leidse ploeg. Dit seizoen maakten de basketballers een einde aan die slechte traditie door al in Leiden te winnen (85-94). Ook in Beukendal verliep het lekker, al zag het daar in de eerste vijf minuten niet naar uit. Leiden nam een 2-10-voorsprong. Coach Rinus Valk besloot dat de vijf starters het zelf moesten oplossen en liet de wisselspelers op de bank. De boodschap werd begrepen, want vijf minuten later kwam Red Stars langszij en na het rustsignaal oogde de stand op het scorebord aantrekkelijker: 48- 36. De voorsprong van twaalf punten werd uitgebouwd in een tweede helft die een kopie was van de laatste tien minuten van de eerste helft. Valk roemde vooral het verzorgde spel van de spelers en de goede teamsfeer. Uit schieter was letterlijk en figuurlijk John McClain. De Amerikaan miste bijna geen schot en werd met 25 pun ten topscorer. Igor Smink nam 21 pun ten voor zijn rekening. Dames Na de nipte nederlaag tegen koploper Prisma College stonden voor de da mes van Red Stars wedstrijden op het programma tegen Argon en New Stars. Beide teams bezetten de tweede plaats en knokken voor promotie. Vrijdagavond werd met 39-27 van Argon verloren. Red Stars miste net teveel ballen onder het bord en het ge routineerde Argon mocht voor rust, ondanks alle waarschuwingen, toch nog enkele keren via de break scoren. Mede dank zij twee driepunters leidde Argon, dat bikkelhard speelde, in de rust met 20-11Het verschil werd vlot teruggebracht tot zes punten, maar Red Stars kon het laatste stapje niet maken. Argon liep in de laatste drie minuten uit van 33-27 naar een geflat teerde 39-27-zege. Tegen New Stars leek Red Stars twee dagen aanvankelijk onder de voet te worden gelopen. Pas na acht minuten (0-10) zette Yvonne Hurenkamp haar ploeg op het goede spoor, waarna Red Stars zich beperkte tot het stabiliseren van de achterstand: 15-27. Na rust gaf Christel Wessels met een serie van ze ven punten het goede voorbeeld, maar New Stars had in de eerste zeven mi nuten het antwoord klaar: 25-37. In de laatste dertien minuten gooide Red Stars de deur op slot. In de verde diging werd de basis gelegd voor een indrukwekkende inhaalrace. Antoinette van Eeten zette de toon met drie afstandsschoten en een geslaagde break: 33-37. Bij New Stars waren in middels alle stekkers uit de stopcon tacten getrokken. De gasten scooorden in de laatste tien minuten slechts twee vrije worpen en zagen Red Stars op gelijke hoogte komen. De Soesters hadden de laatste 35 se conden nog balbezit, maar slaagden er niet in het laatste schot te verzilveren: 39-39. Jaap van den Berg heeft in acht dagen tijd twee marathons afge werkt. Hij verscheen zowel in Lon den als in Antwerpen aan de start. In de Engelse hoofdstad noteerde het lid van triathlonvereniging De Schieter een tijd van drie uur, 25 mi nuten en twintig seconden. Een week later was Van den Berg in Antwerpen zes minuten en tien seconden sneller. In de voorbereiding op het seizoen testten leden van De Schieter hun loopkwaliteiten. Bea Beijer deed tij dens de Domloop geen slechte zaken. Zij finishte op de halve marathon in 1.47.47. In de Spanderswoudloop boekte Ingeborg van Dijke op de 5 kilometer een tijd van 25.50. Op de 10 kilometer kwam Truus Blom na ruim 56 minuten over de finish. Geertjan Westra (1.04.40) en Hendrik-Jan de Boer (1.05.48) namen deel aan de 15 kilo meter. Gerda van der Veen koos voor de 20 kilometer en was in een con stante race één uur, 45 minuten en der tig seconden onderweg. Dick van den Broek heeft zondag de 10 kilometer van de Spanders woudloop in Hilversum gewonnen. Vorig jaar zegevierde hij nog op de 20 kilometer (1.01.40). Hij finishte in 30.34 met een ruime voorsprong op de nummer twee en liet zien steeds meer in vorm te komen. Bo Menning liet 17.58 op de 5 kilometer noteren en pakte daarmee de zevende plaats. Vrij dag vertrekt Van den Broek met zijn zus Marion naar Portugal voor een trainingsstage van twee weken, waar ook trainer René van Zee (vanuit Oos tenrijk) naar toe zal komen. De lange afstandlopers van AV Pijnenburg gaven acte de présence in verschillende wedstrijden. Op de 15 kilometer in Utrecht, die woensdag plaatsvond sneuvelden al direct persoonlijke records. Erik Tolboom, de snelste Soester in deze wedstrijd, liep naar de zesde plaats in 54.06 (p.r.) op bijna een mi nuut gevolgd door veteraan Harry van Brummelen, die en passant de wed strijd in deze klasse won: 55.03. Ook Hans de Goede snelde naar een re cord: 56.04. Hij werd op ruim één mi nuut gevolgd door Berend Drent, die steeds beter in vorm komt. Jan van de Lee, die het meer van de langere af standen moet hebben, kon met een tijd van 58.25 niet ontevreden zijn. Mart van Hal (dames veterane) liep naar een tijd van 1.03.42. In Utrecht werd zondag de DOM-loop gehouden, een wegwedstrijd over ruim 21 kilometer. Berend Drent gaf zijn visitekaartje af met een tijd van 1.19.42, gevolgd door Hans de Goede in 1.20.16. Van de Lee, in voorberei ding voor de marathon van Rotter dam, liep een puike wedstrijd: 1.22.38; terwijl Marcel de Boer dicht in de buurt bleef 1.23.12. In Hilversum vond tegelijkertijd de Spanderswoudloop plaats over afstan den variërend van 5 tot 20 kilometer. Op de 10 kilometer kwamen uit Peter de Groot, die een tijd van 39.02 nodig had, en veteraan Gerard Roest die 41.48 liet afdrukken. Rob van Waes, eveneens in voorbereiding voor de Marathon Rotterdam, noteerde op de 15 kilometer een tijd van 1.03.45. HET ADRES VOOR UW VERENIGING BEUKENLAAN 86b* 3762 AK SOEST TEL.02155 -13255 FAX 02155 - 25997 Ter uitbreiding van zijn trainerskorps zoekt VVZ'49 een Tot zijn taken behoren: het trainen van de B-junioren op maandag- en woensdagavond het begeleiden van de B-l op zaterdag Gegadigden worden verzocht schriftelijk te reageren voor 19 april bij J. Reitsma, Bosstraat 25, 3766 AB Soest. Telefoon 02155-28101. Eindelijk hebben de dames van De Duinkikkers weer een overwinning geboekt. Na drie opeenvolgend^ nederlagen tegen de koplopers werd met 4-5 van UZSC gewon nen. Met in het achterhoofd dat UZSC een gelijkwaardige tegenstander is, werd fel gestart. Het was echter UZSC dat de score na één minuut opende. Petrousjka Roetman die haar laatste wedstrijd speelde, zorgde tien secon den later voor de gelijkmaker. Dat scoreverloop herhaalde zich een mi nuut later: 2-2. Roetman profiteerde in de tweede periode van het feit dat haar ploeg het betere van het spel had en in de vierde periode zorgde Sonja Pappot met twee doelpunten zelfs voor 2-5. UZSC maakte gebruik van een nume rieke meerderheid in de derde periode en kwam terug tot 3-5. Daarna slopen de zenuwen in de Soester ploeg en het was aan keepster Petra Buist te danken dat UZSC in de vierde periode niet meer dan één keer scoorde. j Aan de Eem is Willem Hopman zaterdag kampioen van Soest, Baarn en Bunschoten geworden. Hij won de titelstrijd die was geor ganiseerd door De Snoekbaars. Scherp vissen werd nagenoeg onmo gelijk gemaakt door de wind die met kracht vijf uit het noordoosten hoge golven veroorzaakte. De 24 deelne mers moesten dan ook alles uit de kast halen om een visje te vangen. Over het algemeen sloegen ze niet veel aan de haak. Met zestien vissen kwam Hopman op een totale lengte van 5.10 meter uit. Dat was genoeg voor de eindzege. Rinus Brons, die tweede werd, ving 4.93 meter vis, Gerrit Kasius werd derde met 3.47 meter vis. Zomer- en winterkampioen Jan Livestro eindigde als Vijftiende met 1.57 meter vis. Pechvogel was Jan Groenewoud. Hij ving helemaal niets. Al dertig jaar wordt er in Soest gedribbeld onder de vleugels van The Red Stars. De basketbalvereniging staat deze maand en in mei stil bij het zesde lustrum. Komend weekeinde staat het traditionele internatio nale paastoernooi op het programma en op zaterdag 20 mei wordt in Aqua Indoor een TVopical Party gehouden voor alle leden en oud-leden. De geschiedenis van Red Stars, dat de eerste jaren zijn thuiswedstrijden in Utrecht en Amersfoort afwerkte, ver klapt veel sportieve successen, waar van de nationale bekerkampioen schappen van de jongens junioren (1978) en meisjes junioren (1981) nog steeds tot de verbeelding spreken. In 1983 bereikten de dames de nationale finale, maar toen kwamen de Soester basketbalsters twee punten te kort om de bokaal te kunnen opeisen. In afgelopen drie decennia eindigden regelmatig jeugdteams bij de beste drie ploegen' van Nederland. Het laat ste grote succes dateert van 1994. De mini's (11-13 jaar) van Red Stars ston den toen in de eindstrijd van het Ne derlands kampioenschap tegenover hun leeftijdgenoten van eredivisieclub Weert. Ondanks een 30-17-voor sprong zat er niet meer in dan zilver: 32-35. Het nieuwe seizoen start Red Stars met twee van de zes herenteams in de tweede klasse van rayon West. De club reikte met de heren overigens nooit hoger dan de eerste klasse. In het verleden kwam de club met de dames wel geruime tijd uit in de eerste divi sie, tegenwoordig speelt het enige damesteam in de eerste klasse van de kern Utrecht. Talenten Dat de senioren op een betrekkelijk anoniem niveau spelen, wordt vooral veroorzaakt door het grote aantal ta lenten dat de club verlaat. Het bekend ste voorbeeld is Sandra van Embricqs die reeds op zestien-jarige leeftijd werd overgenomen door de toenma lige landskampioen, later voor UCLA in de Verenigde Staten speelde, veel vuldig international is, de twee afgelo pen seizoenen met Tonego kampioen van Nederland werd en inmiddels als basketbalster haar geld verdient in België. Renske Peters, eveneens af komstig van Red Stars, speelt momen teel voor de Utrechtse eredivisie vereniging Prisma College. Dieptepunt in de Soester bas ketbalhistorie was 1982. In dat jaar scheidde zich een aantal leden af. Onder leiding van Rinus Valk (in 1965 één van de oprichters van Red Stars) begonnen zij een nieuwe vereniging: PapilionDrie jaar later kwam de on vermijdelijke verbroedering tot stand. Paastoernooi Zowel binnen als buiten de landsgren zen verwierf de club zich een grote naam met het jaarlijkse paastoernooi dat zaterdag 15, zondag 16 en maan dag 17 april voor de 26ste keer wordt gehouden. Nationale topteams en ploegen uit vrijwel alle Westeuropese landen namen er aan deel. Ditmaal wordt de buitenlandse inbreng ge waarborgd door dames van Stevnsgade, een club uit de Deense hoofdstad Kopenhagen, die voor de eerste keer te gast is. De heren van Crystal Palace moeten verstek laten gaan, omdat ze verplichtingen hebben in de Engelse Play-Offs. Het dames- toernooi wordt zondagmorgen ver speeld, 's middags volgt het sterk be zette toernooi voor jongens junioren en de heren komen op maandag aan bod. Hoewel geen van de activiteiten het etiket 'reünie' opgeplakt heeft gekre gen, spelen oud-leden wel degelijk een belangrijke rol. Op zaterdag 15 april staat een 'onderonsje' op het pro gramma tussen het derde, vierde en vijfde team van Red Stars én vier ploegen die worden gevormd door voormalige leden. De gebroeders Tom en Tim van der Mars die in 1978 deel uitmaakten van het succesvolle juniorenteam, zullen er niet bij zijn. Zij wonen in de VS, waar ze vier jaar lang college-basketbal speelden. Rob Katee, destijds spelverdeler van het beste juniorenteam dat Red Stars ooit heeft gehad, komt wel laten zien waar toe hij vandaag de dag in staat is met een basketbal. De eerste basketbaldag wordt 's avonds afgesloten met een barbecue in en rond sporthal Beuken dal. Op dit eetfestijn zullen 150 (oud- )leden aanwezig zijn. Toppers van weleer Ook op het eerder genoemde dames- toernooi zijn overigens toppers van weleer te bewonderen, onder wie zes speelsters uit het juniorenteam dat in 1981 de Nederlandse beker veroverde. Het driedaagse paastoernooi is gratis toegankelijk. Op zaterdag 20 mei komt Red Stars nog één keer terug op het dertig-jarig bestaan. Alle leden en oud-leden zijn dan uitgenodigd voor de Tropical Party in Aqua Indoor die om 21.00 uur begint. De toegang is gratis, maar om 22.00 uur gaan de deuren van het zwembad aan de Dalweg dicht. Daarna kan er niemand meer naar bin nen. De feestcommissie verzoekt leden en oud-leden, die inmiddels op de hoogte zijn van het feest, zoveel mogelijk an dere oud-leden in kennis te stellen van de Tropical Party. Hei meisjes juniorenteam dat in 1981 onder leiding van trainer/coach Hans de Rond Nederlands beker kampioen werd. Foto: Herman van Dam.

Soester Courant | 1995 | | pagina 21