Olney Blijd: 'In Soest gaat alles wat liever toe dan in Amsterdam' Kunst te koop voor Dom Pomocy-Kozle oruóhocK I CULTUUR WELZIJN I Maskerade speelt 'Dwergenhart' O' Nieuws van de bibliotheek Nieuwe jeugdboeken Duo 'T(w)o Do' buitenbeentje WOENSDAG 12 APRIL 1995 SOESTER COURANT PAGINA 24 Nieuwe coördinator Int. Vrouwencentrum Woensdag 19 april in C-drie stichting openbare bibliotheek De bibliotheek is behekst! Paasjubel in M.C. Molendael Verdraagzaamheid Expositie vanaf 15 april bij Levelframe SMG-concert met saxofoons in C-drie Kinderparadijs De Vrije Teugel L<£V<£U=RAM& Paasfeest in de Praatpaal Buurthuis De Engh Speel-o-theek 'Stap voor Stap' Wim van l)owrn GROEI «.BLOEI SOEST] Bloemschikwedstrijd Fototas uit auto Gestolen auto in Soest gevonden NNereldH/inkel Een grote wens "Niet vasthouden aan de traditio nele rolpatronen, dat is voor migrantenvrouwen heel belang rijk. Als ik zelf volledig Surinaams zou blijven kwam ik geen stap ver der in de Nederlandse samenle ving. De maatschappij stelt nu een maal eisen aan je." Dat zegt Olney Blijd (42), de nieuwe coördinator van het Internationaal Vrouwencentrum in Soest, die eind vorig jaar Nel Koning in dezelfde (parttime) functie opvolgde. Olney is afkomstig uit Amsterdam, waar ze zich in 1972 na haar vertrek uit Suri name vestigde. Eerst was ze admini stratief werkzaam bij een blinden bibliotheek, maar later werd ze maat schappelijk werkster en de laatste ja ren was ze coördinator van het allocht onen-overleg binnen de gemeente Amsterdam. Met name in die functie - waarin ze zich inzette voor de allocht onen binnen het ambtelijk apparaat - heeft ze gemerkt dat er aan de positie van migrantenvrouwen nog heel wat verbeterd kan worden. Haar sociale gedrevenheid, zoals ze het noemt, werd haar in Suriname met de paplepel ingegoten. "Mijn moeder was een heel zelfstandige vrouw en als meisje kreeg ik van haar veel mensen kennis en levenservaring mee. Ik groeide op in Wageningen, waar de te genstellingen wit (Nederlanders) en zwart (Surinamers) behoorlijk scherp waren. Als kind heb ik heel wat mis standen gezien, en dat heeft me strijd baar gemaakt." Inslikken In haar Surinaamse jaren heeft ze van uit die strijdbaarheid wel geageerd, maar toch ook heel wat moeten inslik ken. "Ik kan niet tegen onrecht, maar in die tijd kon je er nergens mee naar toe. In Suriname lieten de mensen de dingen meestal maar gebeuren, al heb ik er wel een verbale kracht ontwik keld. Maar ja, als ook dat geen effect heeft..." Eenmaal in Nederland heeft ze vooral geleerd wat "organiseren" inhoudt en dat komt haar in haar nieuwe baan bij het Internationaal Vrouwen centrum uitstekend van pas. Een van haar belangrijkste taken is kader vorming, want daar is met name bij de migrantenvrouwen grote behoefte aan. "Als je de vrouwen meekrijgt kun je - langs een omweg - ook de mannen emanciperen. Dat is van groot belang, want als de mannen niet meedoen ont staat er een kloof, die zich niet zo makkelijk laat overbruggen. Omge keerd geldt overigens hetzelfde." Vrouwen hebben dus een belangrijke taak in het groeiproces dat emancipa tie heet, "en voor de rest heb je natuur lijk bij migranten onderling net zulke verschillen als bij gewone Nederlan ders". Migrantenvrouwen moeten keuzes maken, daar ontkomen ze niet aan, is Oleny's overtuiging. "Ze zullen zich in de cultuurverschillen moeten verdie pen, hun omgeving moeten verkennen en actief betrokken zijn." In dat op zicht speelt het Vrouwencentrum een belangrijke rol, omdat het de vrouwen bij het maken van die keuzes de hel pende hand biedt. "Het is en proces dat je op gang moet brengen, niet al leen door de vrouwen de dingen te la ten zien, maar ze ook uit te nodigen om actief mee te doen en zelf actie te ondernemen." Extra uren Als coördinator is het vooral Olney's taak om intiatieven te nemen en kont akten te leggen met allerlei maat schappelijke organisaties op het ter rein van de gezondheidszorg, het wel zijnswerk en het onderwijs. Aan de 20 uur die haar daarvoor officieel ter be schikking staan heeft ze lang niet ge noeg. "Je maakt hier altijd extra uren, omdat er altijd wel ontwikkelingen zijn die op je afkomen en waar je als persoon op moet inspelen. Hier werkt structureel iedereen over, want er zijn geen middelen om de functie verder uit te bouwen. We leveren wat dat be treft met minimale middelen een maximale inspanning, die in elk geval genoeg rendement oplevert om de continuïteit te waarborgen. Anders kun je ook niks opbouwen, want het gaat natuurlijk vooral om het effect." Dat effect is niet zo makkelijk te me ten, geeft ze toe. "Emancipatie is nu eenmaal een continu proces dat heel langzaam verloopt. Maar je kunt wel iets waarnemen aan de instroom bij bijvoorbeeld instellingen als Trema '87 en de Vrouw Werkwinkel, waar migrantenvrouwen worden geschoold en voorbereid op een positie in de maatschappij. Wat dat betreft zijn we nog lang niet tevreden, maar ook niet ontevreden. Je ziet steeds meer vrou- Op woensdag 19 april speelt Stich ting Maskerade "Dwergenhart" in cultureel centrum C-drie. "Dwer genhart" vertelt over een schilde rij, een dwerg en een prinses. De schilder Velazquez schilderde haar: prinses Marguarita, de Infante breekbaar als glas. Op haar 15e keize rin van Oostenrijk, op haar 22ste dood. In de bizarre wereld van het Spaanse hof, met zijn strenge etiquette en ba rokke rituelen, ontmoeten de prinses en een dwerg elkaar. De naïviteit en het grote hart van de dwerg verstoren het evenwicht aan het Spaanse hof en laten twijfels ontstaan in het hart van de prinses. "Dwergenhart" is geïnspireerd op het sprookje "De verjaardag van de infante" van Oscar Wilde en de serie etsen 'Los Disparates', die de Spaanse schilder en graficus Goya rond 1820 maakte. Zoals Goya maakt Maskerade een keuze uit dwaasheden, vooroorde len en bedriegerijen, ingegeven door eigenbelang. In een opeenvolging van korte scènes worden hedendaagse spreekwoorden uitgebeeld. Het middeleeuwse zotten- feest (de Bouffon), waarbij door mid del van uitvergroting en parodie de omkeerbaarheid van waarheid en dwaasheid aan de kaak wordt gesteld, loopt als een rode draad door de voor stelling. Er wrodt gebruik gemaakt van maskerspel, schaduwspel, spel met poppen, spel met objecten. De voorstelling begint om 14.00 uur en is geschikt voor kinderen vanaf 6 jaar. Entree: kinderen f 6,-, volwasse nen f 8,50. Albert Cnyplaan 202 3764 TW Soest Prentenboeken Annabel en de prins van haar dro men, van Collette Hellings en Alex de Wolf. De koning vindt dat zijn dochter nu maar eens moet trouwen en laat vele prinsen op bezoek komen. Als de prinses er genoeg van heeft, gaat ze zelf op zoek bij de vijver... Maar dit loopt heel anders af dan je zou ver wachten Mormeltje, van Irma Lauridsen. Mijnheer Dorreman koopt een waakhond, denkt hij. Maar na zes maanden is Boris het hondje nog steeds een mormeltje, en een goede waakhond is hij ook al niet, maar de lieveling van de buurt. Mijnheer Dorreman is het zat en laat Boris in het bos achter. B-boeken (8-12 jaar Geesje Zoet en het snoepspook, van Marjan Berk. Geesje woont met een snoepspook uit een bakkerij en de kip Jansen in een dorp. Samen bedenken ze aller lei lekkernijen, van caramelijs tot brandnetelsoep en appeltaart. Een origineel boek, een mengelmoes van een kookboek en een sprookjesach tig verhaal. King Kong, met tekeningen van Anthony Brown. Het klassieke verhaal van Edgar Wallace, nu met platen van Anthony Brown. De reuzenaap King Kong kan alleen rustig gehouden worden door knappe meisjes aan hem te ge ven. Zijn verlangen wordt hem ten slotte noodlotig. De tekeningen pas sen heel mooi bij dit onwerkelijke verhaal. C-boeken (12 jaar en ouder Willa, dansend in het licht, van Ruth White. Een boek over verdriet, maar ook over de vriendschap en liefde en de manier waarop Tiny weet te overle ven, ja zelfs te overwinnen dankzij Willa. Informatie boeken Lekker eten met Asterix: kook boek voor bijdehante jonge smul papen. N.a.v. de vele avonturen waarin Gallische en Romeinse eetgewoon ten een grote plaats innemen, kon een kookboek natuurlijk niet uitblij ven. Hierin een uitgebreide keuze aan hoofdgerechten, tussendoortjes en lekkernijen. Alleen: het recept voor de toverdrank staat er niet in Magie met Martijn, van Fay Presto. Mooi verzorgd goochelboek met be schrijving van een groot aantal ori ginele trucs met vier verschillende moeilijkheidsaanduidingen. Het is geïllustreerd met veel leuke, komi sche kleurentekeningen die verhel derend zijn. Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuyplaan 202, 3764 TW Soest, tel. 02155-15210. Woensdag- tot en met zaterdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30- 21.00 uur. Openbare bibliotheek Overhees /Willaertstraat 49, 3766 CP'Soest, tel. 02155-12468. Dinsdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Maandag- en vrijdagavond van 18.30- 20.30 uur. Openbare Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b, 3769 DA Soesterberg, tel. 03463-52017. Woensdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. Olney Blijd. wen die bewust een keus maken en zelfstandig op de dingen afstappen. Dat is goed, want het is kwalijk als je ze bij de hand neemt en de dingen voor hen gaat regelen." Wegwijs Een onderdeel van haar taak is ook het kontakt en de samenwerking met zusterorganisaties. Het IVC speelt een belangrijke rol als een laagdrempelige voorziening die de migrantenvrouwen wegwijs maakt in de Soester samenle ving en ze letterlijk de weg wijst naar instellingen als de Vrouw en Werk winkel, de gemeente en het welzijns werk, maar ook de peuterspeelzalen en kinderdagverblijven. In Soest heeft ze intussen geproefd dat er erkenning en waardering is voor het werk van het Internationaal Vrouwen- centrum. "Wat ik nog wel mis zijn al lochtonen op strategische posities, bij voorbeeld in beleidsfuncties bij de ge meente of in de politiek. Er zou een beter afspiegeling moeten zijn. Maar hier in Soest gaat het allemaal ook wat liever toe dan bijvoorbeeld in Amster dam, daar gaat het soms hard tegen hard." In de jeugdbibliotheek aan de Albert Cuyplaan kun je van begin april tot begin mei even lekker grie zelen bij de tentoonstelling 'Hek sen'. Daar staat namelijk een afzichtelijke heks, vergezeld van de haar altijd omringende ratten, vleermuizen, slangen, zwarte kat en ander gespuis. Vroeger werden vrouwen op de brandstapel verbrand omdat de mensen dachten dat ze heksen wa ren. Dit waren vooral vrouwen die alleen woonden en geen kinderen hadden, dat vonden de mensen maar vreemd. Gelukkig kunnen vrouwen tegenwordig leven zoals ze zelf willen en word je niet zomaar vreemd gevonden. We weten ook dat heksen niet echt bestaan. Toch?... Ze bestaan in ieder geval wel in boeken! In de bibliotheek vind je heel veel boeken over heksen, leuke, grappige en spannende boe ken. Ze zijn te vinden in de buurt van de heks, kom maar kijken. De jeugdbibliotheek is iedere dag geo pend. Op zondag 16 april, Eerste Paasdag zal er 's morgens om 7.30 uur weer een Paasjubel zijn in de kerkzaal van het ziekenhuis aan de Soesterbergsestraat 125. Het is voor de zesde keer dat deze paasjubel plaats zal hebben. De Chris telijke Koorvereniging "Sursum Corda" bereidt de jubel voor met veel samenzang, afgewisseld door koor- en kinderzang, begeleid door orgel en trompetten. Het geheel staat onder lei ding van dhr. W. ter Haar. Iedereen is van harte welkom. Verdraagzaamheid is op woensdag morgen 19 april het onderwerp van een lezing in de Soester Kring door Eit Algra uit Soest. Algra gaat ervan uit dat op basis van verdraagzaamheid discriminatie kan worden bestreden. De grondslag van tolerantie is dat alle mensen in waarde gelijk zijn. Er be staan verschillen tussen mensen. Dat mag niet tot een waardeoordeel lei den. Deze uitgangspunten bepalen on der meer de inhoud van zijn lezing, Aanvang 10.00 uur, koffie vooraf en in de pauze, in "De Deel". Kerkstraat 11b, achter de Oude Kerk. Bijdrage in de kosten f 3,50 incl. koffie of thee, Komende onderwerpen: 3 mei: Natuurwandeling Soester Duinen; 17 mei (50ste bijeenkomst): Soest zoals het vroeger was, door Henk Gerth. In formatie: tel. 17001. Er zijn al heel wat (hulp)goederen vanuit Nederland naar Polen ge bracht, maar kunstwerken vanuit Polen naar Nederland, dat komt (nog) niet zo vaak voor. De ver koop-tentoonstelling die bij Level frame wordt gehouden is dan ook uniek, en zeker de bestemming: het kindertehuis Dom Pomocy in Kozle. Beeldend kunstenaar Jozef Drong, werkend en wonend in de Pools- Tsjechische grensplaats Cieszyn, heeft een groot aantal schilderijen ter beschikking gesteld voor de expositie. De opbrengst is bedoeld om het kin dertehuis in Kedzierzyn/Kozle, de Poolse zustergemeente van Soest, te helpen. Gezien de stijl en de techniek - herkenbaar figuratief - zullen velen in Soest de schilderijen van Jozef Drong kunnen waarderen. Dat is althans de verwachting van Regina Bos-Seidig uit Soest, die het initiatief heeft genomen voor de expo sitie nadat ze Drong vorig jaar in Kozle ontmoette. Regina was daar om bij Dom Pomocy persoonlijk de op brengst van een eerdere actie voor het kindertehuis af te leveren. Samen met Bert Krijger is Regina ook initiatief neemster van de stichting "Dom Pomocy" Kozle, Polen i.o. te Soest. Op zaterdag 22 april van 20.00 uur is in cultureel centrum C-drie het Soes ter Muziekgezelschap te beluisteren. Het SMG brengt een avond vol mu ziek, rondom de saxofoon. Naast de gebruikelijke groepen en orkesten zal er dit keer daarom meer aandacht zijn voor saxofonisten. Er zal een saxofoonjubilee worden gespeeld. Er wordt samen gespeeld, met daarin en kele solostukken. Het repertoire voor de avond zal be staan uit o.a. een selectie uit de musi cal Hair, het Jurassic Park-thema, Hongaarse dans, de Salamanca (Spaanse dans) en het thema uit Schindler's List. Entree: f 4,50 voor volwassenen en f 3,- voor kinderen. Vedelaarpad 53, tel. 18136 Donderdag 13 april Om 9.30 uur is de volwassenenclub weer present. Leuke activiteiten doen in een gezellige sfeer voor slechts f 2,50. Ook om 9.30 uur: groep 1/2 van de Wethouder de Haanschool voor het natuurproject "Ganzenpad'. Om 13.15 uur komt groep 8 van de Prins Willem Alexanderschool voor het project 'Verzorging'. Na schooltijd komen Joyce, Charlotte en Robin hun verjaardagsfeest vieren. Vrijdag 14 april Omdat het vandaag Goede Vrijdag is, zijn er geen activiteiten. Wel is het ter rein gratis toegankelijk en kan ieder een genieten van de dieren en de mooie omgeving. Men kan een kopje thee, koffie en enkele kleine versnape ringen tegen een schappelijke prijs ko pen. Ook kunnen kinderen voor 50 cent gebruik maken van de draaimo len of een ritje met de pony maken. Zaterdag 15 april Vandaag zijn Lindsey, Michel, Lonneke en Esther jarig en dat komen zij om 13.30 uur vieren met al hun vrienden. Maandag 17 april Op Tweede Paasdag evenmin activi teiten. Wel de mogelijkheid tot het brengen van een bezoek (zie vrijdag). Donderdag 18 april Onze eerste schoolreis van dit sei zoen. Het is De Windroos' uit Amersfoort. Deze kinderen krijgen een prachtig programma aangeboden en zullen moe, maar voldaan naar huis gaan. Om 16.00 uur staan Piter en Diana klaar om een grote groep kinde ren te ontvangen die meedoen met de 'boerderijclub'. Woensdag 19 april Om 9.30 uur start de peuter/ouder activiteit. Om 11.00 uur komt juf frouw Jos haar verjaardag vieren met de kinderen van haar klas. Om 14.00 uur start de toneelgroep haar voorstel ling voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar. Dan zijn ook Daniëlle, Vincent, Robin en Erwin jarig en die komen ook met hun vrienden kijken. Na de voorstelling hog heel veel acitiviteiten te doen. Om 14.15 uur komen een boel kinderen van De Schoof op bezoek om onze dieren eens te verwennen. Mededelingen! Wij proberen onze service nog verder uit te breiden door enkele medewer kers op zondag aanwezig te laten zijn. Zij houden toezicht op de gebeurtenis sen, kunnen u informatie geven en schenken ook een lekker kopje koffie en thee. Er worden binnenkort ook poffertjes verkocht en enkele kleine versnaperingen. Zo maken we het ge zelliger om zondag langs te komen en naar de dieren te kijken. Tevens be staat dan de mogelijkheid om tegen een kleine vergoeding van 50 cent ge bruik te maken van de draaimolen of een ritje op de rug van de pony te ma ken. Agenda: 5 Mei spetterend feest met als topattraktie Henny Huisman. Binnen kort meer nieuws. Op 22 juni geeft Rob de Nijs een con cert op ons buitenpodium. We hopen dit jaar veel Soesters te mogen be groeten. Schrijf datum alvast op de kalender. Ruim vier weken lang, vanaf ko mende zaterdag, zullen de kunstwer ken te zien zijn bij lijstenmakerij Levelframe aan de Soesterberg sestraat 10. De opening vindt zaterdag plaats om 10.00 uur. De eerste week is Jozef Drong zelf aanwezig om de ver- kochté werken te endosseren. De openingstijden zijn: maandag 13.00- 18.00, dinsdag-donderdag 09.00- 18.00, vrijdag 09,00-21.00, zaterdag 09.00-17.00, zondag 10.00-17.00 uur. De initiatiefnemers zijn overigens nog op zoek naar vrijwilligers die tijdens de tentoonstelling als "suppoost" wil len optreden (inl. tel. 28196 of 16959). De opbrengst wordt gebruikt voor de financiering van een aantal voorzie ningen in het kindertehuis, met name apparatuur (magnetrons) voor de etage-verdeelkeukens, waardoor de maaltijden voor de patiënten die ge voerd moeten worden warm geser veerd kunnen worden. De 72 geeste lijk en lichamelijk gehandicapte be woners van Dom Pomocy - het meren deel wordt met de hand gevoerd - wor den tot dusver onder zeer eenvoudige omstandigheden verpleegd: het eten wordt in dekens op temperatuur ge houden en opgewarmd op een kook- plaatje. Ecologie Jozef Drong maakt als kunstenaar ge bruik van verschillende vormen, van grafische technieken tot schilderijen. Een voorbeeld van de kunst van Jo zef Drong. Bewaart u ook alles in een laatje? Laat het inlijsten bij: LIJSTENMAKERIJ Soesterbergsestraat 10 - Tel. 27411 De werkelijkheid van het leven staat bij hem voorop. Hij analyseert het in gewikkelde mensenlijk wezen en laat daarvan elementen terugkomen in zijn afbeeldingen. Al vroeg overtuigd dat ook de kunstenaar een bijdrage moet leveren aan het ecologisch bewustzijn draagt zijn werk de waarschuwing dat men de ecologische afhankelijkheid niet ongestraft kan vergeten. Drong heeft veel portretten geschil derd - menselijke figuren in een geva rieerde omgeving - maar ook land schappen. Verder illustreerde hij o.a. boeken en tijdschriften voor kinderen. Hij exposeerde met grote regelmaat in Polen en Tsjechië en is vrijwel jaar lijks deelnemer aan de "plener", de in ternationale kunstmanifestatie die o.a. in Kedzierzyn/Kozle plaatsvindt. Hij heeft inmiddels veel prijzen en onder scheidingen gekregen. Een buitenbeentje in de concert serie van Artishock verscheen za terdagavond in de gedaante van het duo 'T(w)o Do', bestaande uit Fluitist Mark Alban Lotz en bassist Tjitze Vogel. Hun repertoire is opgebouw uit een groot aantal vrij korte stukken waar binnen geen plaats is voor breedsprakigheid. Een duet heeft vaak wel iets weg van een dialoog en in het geval van 'T(w)o Do' gaat het dan om een gesprek tussen twee mensen die de kunst verstaan om de conversatie levendig en boeiend te houden zonder een woord te veel te gebruiken. Mark Alban Lotz maakte veel gebruik van dubbeltonen, alsook van de tech niek waarbij wordt gezongen in plaats van geblazen over de fluit. Als dat zo te pas kwam bleek hij te beschikken over een rauwe en ongepolijste toon, maar daarnaast benutte deze opmerke lijke fluitist veel fluistertonen en ruisachtige klanken. Ook bespeelde fel. 12527 tel. 21987 tel. 19546 De Schoof, De Engh, De Praatpaal, Op zaterdag 15 april zal er in buurt huis 'De Praatpaal' aan de Smitsweg in Soest een film te zien zijn over het le ven van Jezus. De film, die al op tal van plaatsen wereldwijd te zien was, geeft een zo getrouw mogelijk beeld van het leven en de persoon van Jezus. De organisatie is in handen van een aantal enthousiaste buurtbewoners en eigenlijk wordt dit ook vóór de buurt gedaan. Niettemin is iedereen wel kom. De toegang is vrij en er is het één en ander geregeld voor de kinderen. Aanvang: 14.30 uur, met een kop thee. Informatie: tel. 19880. Alb. Cuyplaan 200, 3764 TW Soest, tel. 21987. Vrywillig(st)ers gezocht! Voor de instuif op de woensdag middag van 14.00 tot 15.30 uur zoe ken wij mensen die mee willen hel pen. Elke week is er een andere activi teit voor de 4 _- 7 jarige kinderen uit de buurt. Er komen gemiddeld 20 kinde ren per keer. Lijkt het je wel wat, of wil je eerst meer informatie? Kom dan langs op de woensdagmiddag of maak een afspraak. Maandag t/m vrijdag tel. 17615; woensdagmiddags 15.30 - 16.00 uur tel. 21987. p/a Buurthuis De Engh Albert. Cuyplaan 200, 3764 TW Soest, tel. 21987. Nieuw Speelgoed! De speel-o-theek heeft 20 stuks nieuw speelgoed aangeschaft. Leden kunnen dit vanaf dinsdag 11 april lenen. Er is een mapje met illustraties aanwezig waarin staat beschreven om welk speelgoed het gaat en hoeveel en welke onderdelen het bevat. Leden hebben een brief thuisgestuurd gekregen waarin aangegeven is om welk speelgoed het gaat, bijv. een aan tal Simplex puzzels, een Little Tikes brandweerauto, een speelstad om zelf op te bouwen, een Chicco-treinset en een houten loopauto etc. Oranje Vrijmarkt Bel voor informatie over het reserve ren van grondplaatsen en kramen voor de vrijmarkt naar de speciale Oranje- Vrijmarktlijn, tel. 11568. hij de fluit meer dan eens door met de vingers op de kleppen te roffelen (zon der het instrument aan te blazen) wat de tonen een percussief karakter ver leent. Veel van deze technieken bren gen met zich mee dat het instrument dan wel erg zacht klinkt - zodoende is naast enige versterking ook stilte on ontbeerlijk en die was er: het publiek luisterde gedurende de beide sets aan dachtig. Bassist Tjitze Vogel zorgde voortdu rend voor een fraaie tegenstem. Hij liet horen hoe je krachtige baslijnen kunt neerzetten zonder hard te spelen en dat boeiende solistische bijdragen ook mogelijk zijn in een minder dan razendsnel tempo. (Op 13 mei is Tjitze Vogel weer in Artishock te ho ren, maar dan met geheel andere mu ziek, namelijk in de groep van tromboniste Akki Haak, waarover t.z.t. meer in deze courant.) Het optreden in Artishock deed niet onder voor wat Vogel enLotz presteer den op hun cd 'Moskly Harmiess' (Edition Collage 470-2), overigens een van de opvallendste releases van de laatste tijd. Duetten hebben een on miskenbare charme, onder meer om dat het geheel veel beter te overzien is dan bij een grotere groep en omdat de dialoogvorm zo sterk tot de verbeel ding spreekt. Maar een duet vergt ook veel concentratie; niet slechts van de musici, maar ook van de luisteraars. In het onderhavige geval werd dat beetje extra moeite ruimschoots beloond. I Sinds 1963 bouwbedrijf soest UITVOERING VAN: NIEUWBOUW VERBOUW f,11IAB RENOVATIE f NV0B EN -J/ ONDERHOUD LAANSTRAAT 52 - 3762 KE SOEST TEL. 02155 - 15073 - FAX 02155 - 17496 Groei en Bloei organiseert op vrijdag avond 21 april weer de jaarlijkse bloemschikwedstrijd in drie catego rieën: beginners, gevorderden en vergevorderden. De stukken worden tentoongesteld in het Milieucentrum aan de Molenstraat, tijdens de ruil beurs op 22 april, waar om 11.00 uur de prijsuitreiking plaatsvindt. Plaats van de wedstrijd: Gemeentelijk Milieucentrum, Molenstraat 157, Soest Tijd: 19.00 - 22.00 uur. Inschrijfgeld: f 10,-. Aanmelden tot uiterlijk woensdag 19 april bij Corrie Kuiper, tel. 14206, liefst tussen 18.30 en 19.30 uur, of overdag via antwoordapparaat. Een 56-jarige bewoner van het Claroenstekerpad ontdekte vorige week dat onbekenden zijn auto had den opengebroken. De buit bestond uit een tas met foto-apparatuur. Een 34-jarige vrouw uit Baarn heeft haar auto weer terug. Het voertuig was begin deze maand in haar woonplaats gestolen, maar werd donderdag morgen op de Dorresteinweg aange troffen. Steenhoffstraat 46, tel. 19577 Donderdag 13 april 'Mina Tannenbaum' In de eerste speelfilm van Martine Dugowson worden de hoofdrollen ge speeld door twee actrices die hard op weg zijn een carrière te maken en waarmee filmhuisbezoekers al bekend zijn: Romane Bohringen (uit 'Les nuits fauves) en Elsa Zylberstein (uit 'Van Gogh'). Mina en Ethel zijn op precies dezelfde dag in 1958 geboren. Toch treffen ze elkaar pas voor het eerst bewust als ze tien zijn, en allebei op balletles zitten. Mina is een beetje scheel en moet een bril op, terwijl Ethel te dik is. Ze wor den vriendinnen en we zullen ze de hele film door blijven volgen, tot 1991. Vaak zien we ze op hetzelfde bankje zitten in Montmartre, waarbij kapsels, kleding en de hits van die tijd erop wijzen dat de jaren verstrijken. De gesprekken gaan meestal over de liefde: bij beiden wil het niet zo luk ken een vriend te vinden. Mina blijkt een groot talent op schildergebied. Maar door haar verle genheid durft ze de wrede tekenleraar niet van repliek te dienen en haar leuke medestudent niet aan te spreken. Ze ontwikkelt zich tot een succesvol kunstenares, terwijl Ethel aanleg blijkt te hebben voor de journalistiek. Ze heeft een niet-joodse vriend, tot groot ongenoegen van haar bazige moeder. Als ze voor moeder's pressie dreigt te bezwijken, ziet Mina dat als verraad aan al datgene wat ze op hun bankje altijd besproken hebben. Joods nest Het verhaal van Mina Tannenbaum Iaat zich moeilijk navertellen, ook al omdat we het einde niet willen verra den. Het is een kroniek van de vriend schap van twee meiden die eigenlijk helemaal niet bij elkaar passen: de een onzeker en pinnig, de ander joviaal en levenslustig. Wat ze delen is niet al leen hun geboortedatum, maar ook het milieu waaruit ze komen: ze komen allebei uit een joods nest. Mina's ouders hebben het concentratiekamp overleefd maar hebben nooit meer vreugde gekend. Altijd is er de oorlog en als Mina een paar Duitse vrienden mee naar huis wil nemen, is Leiden in last. Ook Ethel heeft heel wat met haar moeder te stellen. AÏs Mina aan het eind van de film haar tv aanzet, valt ze in een Rondom-10- achtig programma, waarin slachtof fers van de kampen aan het woord zijn. Opeens ziet ze haar eigen moeder in beeld, die een foto van haar dochter ophoudt en zegt: "Wij waren ongeluk kig. Mijn dochter zou gelukkig kun nen zijn. Maar ze wil het niet." De vraag is echter: wil Mina dat niet, of kén ze het niet. Martine Dugowson maakte met 'Mina Tannenbaum' een veelbelovend regiedebuut. Ondanks al het getob van de beide hoofdfiguren weet ze de stijl steeds licht en humor vol te houden, met tal van subtiele cameragrapjes. Aanvang: 20.30 uur. Entree: f7,50, CJP/65+ f 5,-. \^\^Stichting Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 28132 Als de weefsters in Guatemala hun produkten op de locale markt verko pen krijgen zij daar weinig geld voor. In ieder geval niet voldoende om het gezin te voeden en zeker niet genoeg om kleren te kopen of om voor de kin deren de school te betalen. Het is voor deze vrouwen heel belangrijk als ze via de Fair Trade Organisatie hun pro dukten in de Wereldwinkels kunnen verkopen. Dan zijn ze in ieder geval verzekerd van een hogere prijs. Een weefster bij de coöperatie "Nueva Esteranza" in Guatemala vertelde dat men ook andere produkten heeft be dacht die via de Fair Trade Organisatie verkocht kunnen worden. Steeds is men met andere ontwerpen aan de slag. Toen ze geen werk hadden en hun pro dukten niet konden verkopen, ver diende alleen de man. Nu er wel werk is, is de vrouw belangrijker dan voor heen. Het is niet meer zoals vroeger, toen de mannen het idee hadden dat een vrouw het niet kon, dat een vrouw nooit vooruit kon komen of iets kon leren. Deze opvatting leeft niet meer bij de mannen. De grootste wens van de weefsters van Nueva Esperanza" is dat de coöperatie groter wordt. Zij willen graag dat ook anderen iets verdienen. Hun belang rijkste doelstelling is dat alle vrouwen leren naaien om daarmee hun man bij de zorg voor het gezin te kunnen hel pen.

Soester Courant | 1995 | | pagina 24