-[MÏÜEEJ: geopend IjVKoJ^ I Jasmijn is iedere morgen al heel vroeg naar de knoppen veilingvers dag-in,dag-uit) Spektakel op Brazilië-avond 'De Bron' Lindenhof viert de verjaardag van Sophie (80), maar met een domper Inpakken en wegwezen! Van Breukelen Vast-goed ^Yan BreukelenVast-goed JH 'AqÜ^r- WOENSDAG 12 APRIL 1995 SOESTER COURANT Opbrengst f 4000,- voor kinderproject Hulde voor drie 'zilveren' jubilaressen IERENKAPSALOt Politie houdt op Birkstraat inbreker uit Amersfoort aan 't daarderhoogt Monumenten Soest herkenbaar aan wit/groen schild PAGINA 5 m de BLOEMENHUIS "Hartje-Zuid": Zuidpromenade 9, Tel. 02155-16877, Soest "De Smitshof": Smitsweg 14, Tel. 02155-22300, Soest Fax. 02155-29221 Dat je van een Paasviering een heus spektakel kunt maken heeft 'De Bron' donderdagavond op overtuigende wijze laten zien. Ruim 700 bezoekers kregen een lambada-competitie, modeshows, toneeluitvoeringen, een rad van fortuin, formule-1 races, Brazi liaanse gerechten en ga zo maar door voorgeschoteld. Niets was te dol om deze speciale avond vorm te geven. Een feest met een zilveren randje, dat was het afgelopen zaterdag in de Lindenhof, het spraakmakende gezinsvervangende tehuis aan de Van Weedestraat. Zelfs de medede ling dat de omwonenden weer naar de rechter stappen om het gemeenteraadsbesluit (waarbij als nog een vergunning voor de nieuw bouw van het tehuis werd ver leend) weer aan te vechten kon daar niets in veranderen. Maar een domper was het natuurlijk wel. Drie bewoonsters van de Lindenhof vierden zaterdag hun "zilveren" jubi leum: Sophie de Goede (80), Antje van Reeken (54) en Mia van Denderen (48) maken al een kwart eeuw deel uit van de vaste groep bewoners, die bijna vanaf het begin - de Lindenhof zelf vierde twee jaar terug het 25-jarig be staan - het (vele) wel en het (niet wei nige) wee hebben meegemaakt. Sophie vierde vorige week bovendien haar 80e verjaardag, zodat het een dubbel feest werd. "Als Sophie makkelijk kon praten zou ze een dik boek kunnen schrijven over alles wat ze hier heeft meegemaakt," zeggen Lindenhof-manager Gea Ha zelaar en groepsleidster Herma Dragt, die haar en haar mede-bewoners bege leidt. Want in die 25 jaar is er in de zorg voor de verstandelijk gehandi capte bewoners enorm veel veranderd. Sophie is met haar hoge leeftijd daar van het levende bewijs. Ze is vermoe delijk een van de oudste bewoonsters van tehuizen la de Lindenhof. Sinds haar komst naar de Lindenhof is Sophie opgebloeid. Hier kon ze volop deelnemen aan activiteiten - sporten, zwemmen, boodschappen doen - zoals ze dat thuis nooit had gekend. Herma: "Sophie is een pittige vrouw die alles goed oppikt. Het is gewoon een heel leuk mens met een sterke persoonlijk heid en veel belangstelling." Domper Het feest had nóg mooier kunnen wor den als de afgelopen week niet bekend werd dat zo'n 75 bewoners van het Nassauplantsoen en omgeving alsnog L de gang naar de rechter zullen maken om het omstreden Lindenhof-besluit - waarover in de politiek zo veel te doen is geweest - juridisch aan te vechten. Veel willen Gea en Herma er niet over kwijt. "Maar we hadden heel stilletjes gehoopt dat het nu allemaal voorbij zou zijn en dat we ons met de bewo ners eindelijk eens zouden kunnen verheugen;op een nieuw gebouw." Sophie de Goede mag dan een goed voorbeeld zijn voor wat er in de zorg aan verstandelijk gehandicapten in de afgelopen jaren is bereikt, haar situa tie maakt tegelijk ook pijnlijk duide lijk waarom de Lindenhof zo bitter hard toe is aan nieuwbouw. "Van de 25 jaar dat ze hier is zit ze al meer dan de helft te wachten op een nieuw onder komen. Een eigen kamer heeft ze niet; al die tijd heeft ze die moeten delen met een ander. Ze is nooit alleen, en dat kón ook niet. Zelfs de huiskamer deelt ze met een groep van tien andere bewoners..." Ménsen De woonsituatie van Sophie en ande ren is in de loop der jaren sterk ver slechterd. "We gunnen haar zo graag nog een plekje dat wél aan alle eisen voldoet," aldus Gea en Herma, "maar waarschijnlijk zal ze daar nu nóg lan ger op moeten wachten." Denk niet dat de problemen rondom de nieuwbouwplannen aan de bewoners voorbijgaan, benadrukken ze. "Wie dat zegt weet absoluut niet wat deze vorm van gezondheidszorg inhoudt. Er wordt eigenlijk alleen maar over het gebouw gepraat, ook in de poli tiek, alsof de Lindenhof niet meer is dan een pand. Er wordt gemakkelijk vergeten dat het om 24 ménsen gaat die hier wonen. Het lijkt soms wel alsof daar totaal geen aandacht voor bestaat. Van; alle omwonenden is er ook nog nooit iemand geweest om ge woon eens een kijkje te nemen hoe de mensen hier leven. Ze zeggen natuur lijk dat het ook niet om de bewoners gaat, maar daar gaat het óns juist wel om." Sophie, Antje en Mia willen niets lie ver dan op dit bijzondere plekje van Bloemen op het verjaardagsfeest van Sof ie (zittend). Foto: Goos van der Wilt BEETZLAAN 89, SOEST Soest blijven wonen. Ze hebben in de omgeving hun vaste routes, de winke liers kennen hen, ze hebben hun eigen 'kringetje' opgebouwd. "Ze wonen hier goed naar hun zin, en dat is voor hen heel erg belangrijk. Je kunt deze mensen niet zomaar wegstoppen in een pand ergens achteraf. Hier zijn ze op hun manier betrokken bij het leven van alledag. Dat is geen fabeltje, zo is het werkelijk," aldus Gea en Herma. Gevoel "Onze bewoners zijn wel verstande lijk gehandicapt, maar hun gevóel is niet beschadigd. In dat opzicht steken ze net zo in elkaar als jij en ik, en mis schien is hun gevoel zelfs wel beter ontwikkeld, "vindt Gea. "Ze hebben ook heel goed door wat er aan de hand is. Als er weer een vergadering is ge weest in het gemeentehuis vragen ze altijd hoe het afgelopen is. Het heeft ook heel veel pijn gedaan dat som mige mensen aan het Nassauplantsoen vorig jaar - toen de nieuwbouw plannen weer om zeep geholpen wer den - de vlag uitstaken. Het was heel moeilijk uit te leggen waarom andere mensen zo blij konden zijn." Strijdbijl Het is de teamleden van de Lindenhof er niet om begonnen de "bewoners" als wapen in de strijd met de omwo nenden in te zetten, zoals hun wel eens verweten is. Herma: "Maar ze worden wel de dupe van de gang van zaken. En omdat ze het zelf niet kunnen moe ten anderen de strijdbijl voor hen op pakken, net zo goed als ouders dat voor hun kinderen doen." Door de recente ontwikkelingen is er een schaduw over het feest geworpen, maar dat heeft zaterdag de vreugde toch niet lang kunnen temperen. Mu ziek was er natuurlijk, en cadeautjes. Zo kreeg Sophie een cassetterecorder. Airtje een fototoestel en Mia een mooie badjas. En bloemen waren er ook. Directeur H. Wesseling van de ASVZ - waarvan de Lindenhof een onderdeel is - kwam ze persoonlijk aanbieden. En feesten, dót kunnen de bewoners van de Lindenhof. Herma Dragt: "Het zijn geen muurbloempjes, maar echt feestbouwers. Ze zijn er gek op." De paasviering is geënt op de zogehe ten 'veertigdagentijd'. Deze periode van inkeer gaat vooraf aan Pasen. Sommige gezinnen leggen in deze tijd geld opzij voor een goed doel. De school heeft dit gebruik vertaald naar een groter project met het thema: 'Een nieuw begin'. Doel van dit project: het inzamelen van geld en goederen voor de 'Comunidade Educasional do Trabalho' in Lins, Brazilië. In dit kinderproject krijgen meer dan 250 kinderen voeding, scholing en een vakopleiding. Als eerste gingen de kinderen aan de slag. Zij verzamelden geld en goede ren, verrichtten hand- en spandiensten en lieten geen statiegeldfles onge moeid. Ze kookten zelfs een complete maaltijd voor de meesters en juffen en fabriceerden de'mooiste dingen om op de avond van 6 april te verkopen. Maar ook de ouders lieten zich niet onbetuigd. Een groot aantal zette de schouders onder dit project. Zo weren er talrijke ideeën aangedragen en wer den tijdens de voorbereiding en op de avond zelf bergen werk verzet. Om het festijn compleet te maken had den zich circa 80 sponsors gemeld. Op een dergelijk aantal, te veel om alle maal te noemen, had niemand gere kend. Met hun bijdrage bezorgden zij de Brazilië-avond een extra dimensie. Het hoogtepunt van de avond, toen de temperatuur in de school inmiddels Braziliaanse waarden had bereikt, was de verloting van een voetbal. Deze bal was door het Braziliaanse voetbalta lent Ronaldo (PSV) voorzien van zijn handtekening. Het grote succes van deze avond stemde ook de 'tijdelijke dependance' van de Banco do Brazil tot tevreden- Leerlingen van De Bron in de weer voor Brazilië. Foto: Goos van der Wilt heid. Dankzij de inzet van leerlingen, ouders, leraren en sponsors kon de bank aan het einde van de avond een petto-opbrengst van f 4000,- noteren, geheel voor de Braziliaanse kinderen. Ibizanu voor 575,-p.p. Maltanu voor 645,-p.p. Rhodosnu voor 695,-p.p. Middellandse Zee Cruisenu voor 959,-p.p. Isla Margaritanu voor 1199,- p.p. _w SoBsterbergsestraat 22 3768 EJ Soest Een 24-jarige Amersfoorter is in de nacht van zondag op maandag, kort na één uur, aangehouden door de politie. De politie had op hem de achtervol ging ingezet, nadat hij had ingebroken in een bedrijf aan de Birkstraat. De man ging er op een snorfiets vandoor, maar de politiewagen bleek over meer vermogen te beschikken. De Amersfoorter had een jutezak bij zich, waarin 35 ontvreemde pakjes sigaret ten en inbrekers-werktuig zaten. De politie nam de spullen in beslag. TU IN-ADVIESCENTRUM Dorresteinweg 72b Soest, 02155 -12883 Een monument is alleen een monu ment als er monument op staat. On geveer op die gedachte is het be sluit gestoeld van B. en W. om voor 2500 gulden een stuk of 90 schild jes te gaan aanschaffen, waarmee de (gemeentelijke) monumenten voortaan herkenbaar zullen zijn. De schildjes krijgen - gelukkig - "een duurzame doch eenvoudige uitvoering". De bevolking hoeft dus niet te vrezen dat de gemeente het geld zomaar over de balk smijt en verspilt aan ingewikkelde schildjes die niet eens lang mee gaan... De schildjes worden uitgevoerd in de (gemeentelijke) kleuren wit en groen, min of meer in navolging van de rijksmonumentenschildjes, die zoals bekend blauw-wit zijn. Veel gemeenten in het land hebben monumentenschildjes die qua vorm en afmeting zo'n beetje over eenkomen met de rijksschildjes, maar dan met een afwijkende kleurstelling, en Soest moet' dus niet achterblijven. De monumen tencommissie meent in elk geval dat de herkenbaarheid van de mo numenten gediend wordt met de schildjes. "In geval van calamiteiten biedt de aanwezigheid van dit kenmerk voordelen waarover ook internatio nale afspraken zijn gemaakt," staat er - nogal raadselachtig - in het ambtelijk advies, waarmee het ver zoek van de monumenten commissie wordt ondersteund. Wat daarmee bedoeld wordt is het Col lege volstrekt duidelijk, want het heeft geheel conform het advies be sloten. De Soester monumentencommissie is trouwens een opvallend nijver gezelschap, want zij zal - in overleg met de eigenaren - door zelfwerk zaamheid zorgdragen voor het aan brengen van de schildjes. plaats Soest adres NIEUWSTRAAT woning helft van een dubbel woonhuis met garage en zonnige tuin indeling woonkamer met open haard, ruime, moderne open keuken met inbouwapparatuur (o.a. koelkast, oven, kookplaat en afzuigkap), ruime hal, toilet, k k en m.k. verdieping 4 slaapkamers, douchecel en ruime bergzolder algemeen deze woning verkeert in goede staat van onderhoud HELFT VAN DUBBEL WOONHUIS MET GARAGE Gevraagde koopsom f315.000,- Koninginnelaan 40, Postbus 471 3760 AL Soest Hypotheken Tel 02155-17962 Fax 02155-26061 Onroerend-goed I Assurantiën NIEUWBOUW (nog 3 woningen vrij) 6 riant gelegen, dubbele, moderne villa's met garage. Binnenkort wordt begonnen met de bouw van 6 villa's aan de Anna Paulownalaan/Oranjelaan te Soest, woonkamer met erker en open keuken 60 m2}, bijkeuken met aansluiting voor wasmachine etc., hal, toilet, m.k. en aangebouwde garage (8 x 3 m) verdieping 3 ruime slaapkamers, badkamer met ligbad en aparte douche, apart 2e toilet met vaste trap en mogelijkheden voor 4e slaapkamer inspraak in de afwerking is mogelijk stelposten voor keuken en sanitair zijn opgenomen alle wanden en plafonds zijn geheel afgewerkt deze woningen worden gebouwd met gebruik van hoogwaardige bouwmaterialen kavels vanaf 276 m2 t/m 498 m2 indeling zolder algemeen Koopsommen vanaf t/m f 549.000,- v.o.n. f 636.000,- v.o.n. plaats adres woning indeling Soest KONINGINNELAAN vri|staand woonhuis met grote garage (11x4 m.), aparte wasruimte, blokhut, hondekennel en mooi aangelegde tuin op 658 m2 grond hal, kelder, meterkast ruime living (ca. 50 m2) met open haard, moderne Open keuken met Miele inbouwapparatuur (ca. 16 m2 mei o.a. afwasmachine, keramische kookplaat, oven, afzuigkap, koelkast, magnetron), studeerkamer en toilet verdieping 3 ruime slaapkamers, overloop en badkamer m$t ligbad, aparte douche en 2e toilet algemeen deze woning verkeert in zeer goede staat van onderhoud. De garage is geheel uitgevoerd in spouwmuren en heeft een grote zolder. De gehele begane grond van de woningen gedeeftelijk de leverdieping isv.v. laminaatvloeren VRIJSTAAND WOONHUIS MET GARAGE Gevraagde koopsom plaats adres indeling algemeen Soest adres KONINGINNELAAN ^>1 *- woning centraal geleCjéh, multifunctioneel vrijstaand woon/kantoor en/of winkelpand met garage én berging op ca 774 Qm2 grond ruime kelder, keuken, hal, toilet, bijkeuken en 3 kantoren (ca. 22 m2, 22 m2en 15 m2) verdieping 4 kantoren/slaapkamers, (ca. 50 m2, 10 m2,13 m2 en. i 5 m2), douche met toilet en overloop dit object heeft meerdere gebruiksmogelijkheden o a. kantoor/detailhandel/wonen en is voorzien van veel vaste kastruingte. Uitbreidingsmogelijkheden kantoorruimte i 65 m2. Het pand verkeert in goede staat van onderhoud VRIJSTAAND W00N/KANT00R EN/OF WINKELPAND MET GARAGE EN BERGING Gevraagde koopsom plaats adres woning indeling Soest JULIANALAAN vrijstaande villa met grote garage (12 x 3.m.) en schitterende aangelegde tuin (731 m2) hal, toilet, moderne keuken met inbouwapparatuur (o.a. heteluchtoven, koelkast, gasfornuis en afzuigkap), ruime woonkamer verdieping 3 slaapkamers en badkamer met ligbad en 2e toilet zolder bergzolder algemeen deze villa verkeert in uitstekende staat van onderhoud VRIJSTAANDE VILLA MET GARAGE Gevraagde koopsom plaats Soest adres DORRESTEINWEG woning helft van een dubbel woonhuis voorzien van cv., met losstaande praktijkruimte, stenen schuur en blokhut indeling kelderkast, toilet, woonkamer, luxe open keuken v.v. inbouwapparatuur en bijkeuken verdieping 3 slaapkamers én badkamer met ligbad/douche, toilet en vaste wastafel, met vaste trap naar zolder algemeen deze woning is grotendeels voorzien van dubbele beglazing en verkeert in goede staat van onderhoud HELFT VAN EEN DUBBEL WOONHUIS MET PRAKTIJKRUIMTE Gevraagde koopsom plaats Soest adres RUBENSLAAN 210 woning 3-kamerappartement (vh, berging op de beganp verdieping met Gevraagde koopsom plaats Soest adres KONINGINNELAAN 42. woning winkel/kantoor met rui* ragkelder Huurprijs per maand Koninginnelaan 40, Postbus 471 3760 AL Soest j Hypotheken Tel 02155-17962 Fax 02155-26061 Onroerend-goed Assurantiën - U

Soester Courant | 1995 | | pagina 5