(0p& En dit zijn de knallers van deze week: 1000 648 299 99 498 J Muziekschool met sluiting bedreigd Gemeente houdt 1,7 miljoen over WPE laat verleden herleven op de Eng Toekomst Radio Soest blijft onzeker MAG BFST WOÉDEN. 3 Actueel 3 Actueel 4 Varia Soesterberg Soester tieners hoesten 10 diefstallen en 5 inbraken op ONS WERK iÊ^an Breukelen SLAGERIJ „ZUID" ISiilS e JAARGANG NO. 34 J§ ■SB WOENSDAG 19 APRIL 1995 Bezwaren instellingen en verenigingen tegen bezuinigingen Weer kat beschoten in Soest-Zuid Snelheidscontrole: 102 bekeuringen in dertig minuten Man herinnert zich niets van botsing College houdt geld in verband met bezuinigingen in de knip Ook bekentenis van afpersing HET VLEESCENTRUM J. Majoor trekt ook in derde ploegwedstrijd mooiste vore mmÊm College wijst structurele subsidie lokale omroep van de hand Schouder karbonade Rundergehakt Asperges Geroosterde achterham Sinaasappelsap Tiramisu VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest Fysio Fitness Promotions 8> 1.98 Inbreker steelt schoeisel en tas Revolutionaire facelift wmmWmi Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Telefax 02155-24904 Postbank 126156 Abonnement: Soest/Soesterberg per halfjaar f 13, Buiten Soest f 26, Losse nummers 75 ct Gecontr. opl. 11.650 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG L De Muziekschool Soest moet slui ten, meer ouderen komen in een isolement, 'anderstaligen' en Ne derlandse laaggeschoolden hebben geen kans meer op werk, de open bare bibliotheek en C-drie worden voor het blok gezet en in het basis- A onderwijs zal een aantal kinderen buiten de boot te vallen. Deze ont ij wikkelingen zijn te verwachten als de bezuinigings-operatie in Soest wordt uitgevoerd, zoals het college dat in zijn voorlopig standpunt heeft verwoord. Dat stellen woord voerders van de betreffende instel lingen en verenigingen. Voorzitter Veen van de bestuurs commissie van de Muziekschool Soest voorspelt het einde van de school aan het Kerkplein als de ge meentelijke bijdrage vanaf 1999 jaar lijks van 800.000 naar 550.000 gulden daalt. "Dan kan de directeur de lam pen uit en de deuren op slot doen," stelde Veen vorige week dinsdag tij dens een inspraakavond in het ge meentehuis. Op de school is met lichte verbijste ring gereageerd. De taakstelling die het college voorstelt is twee keer zo j hoog als dat het schoolbestuur had verwacht. Het ging ervan uit dat de Soester school net zoveel zou moeten inleveren als de twee andere scholen h Amersfoort en Hoevelaken (110.000 gulden). Dat is volgens Veen het maximale be drag dat de muziekschool kan inleve ren, al zal dat nog tot gevolg hebben dat de eigen bijdragen van de leerlin gen zal stijgen van dertig naar veertig procent. Stemt de raad in met het voorlopige standpunt van het college, dan zal de Muziekschool veel minder lessen kunnen geven. Ontslag is dan onvermijdelijk voor een aantal mede werkers die vervolgens wachtgeld moeten ontvangen. "Er staat dan een fors aantal leraren op straat, we heb ben bijna geen inkomsten meer en op de overhead-kosten kan niet worden bezuinigd. Dan moetje sluiten," aldus Veen die vindt dat het op een kwalita tief goede manier muziekles geven aan kinderen een kerntaak is. "Onze muziekschool staat bekend als één van de beste in Nederland." TVema'87 Henny Visser-Dumoulin, directeur van Trema'87, wil dat de gemeenteraad de door het college geplande structurele bezuiniging van 100.000 gulden (vanaf 1999) tegen houdt. Zij hoopt dat de basiseducatie voor mensen met een lage of helemaal geen opleiding gespaard wordt. Gebeurt dat niet, dan voorziet direc teur Visser dat anderstaligen, vluchte lingen, nieuwkomers, uitkeringsgerechtigen en vroegtijdige schoolverlaters geen kans meer maken op een baan in de maatschappij. Zij zullen na de bezui nigingen niet meer hun taal-, reken- en sociale vaardigheden kunnen verbete ren bij Trema'87, omdat het aantal cur sussen sterk afneemt en de wachtlijs ten veel te lang zullen worden. "Nu moeten potentiële cursisten vijf maan den wachten als wij geen ruimte heb ben in een cursus die aansluit op hun niveau. Dat wordt straks jaren op de wachtlijst staan," aldus Trema'87-di- recteur Visser. Bibliotheek/C-drie Zoals twee weken geleden al in deze krant werd gemeld, zal de bezuiniging De Muziekschool Soest zal waar schijnlijk worden gesloten als de ge meente de subsidie structureel ver laagt van 800.000 naar 550.000 gul den per jaar. Dat zegt voorzitter Veen van de bestuurscommissie van de mu ziekschool. Foto: Goos van der Wilt op de begrotingen van de Stichting Openbare Bibliotheek en de Stichting C-drie volgens de twee instellingen grote nadelige gevolgen hebben. In to taal moet over twee jaar 50.000 gul den, het jaar daarna 150.000 en de ja ren daarna 300.000 gulden worden be spaard. Het college is er bij de vast stelling van zijn concept-voorstel van uitgegaan dat de Stichting Openbare Bibliotheek straks nog maar één (hoofd)-vestiging in C-drie zal heb ben. Dat zou in elk geval lagere huisvestingslasten tot gevolg hebben. Namens beide stichtingen vroeg bibli otheek-voorzitter Hijdinga om extra tijd. Hoewel wordt onderzocht in hoe verre de bibliotheek deels in het ge bouw van C-drie en deels in een te rea liseren uitbouw kan worden onderge bracht, is het niet zeker dat deze vorm van samengaan wordt verwezenlijkt. "Geef ons alstublieft de mogelijkheid om nieuwe uitgangspunten te kiezen. Daarna kunnen we wel zien waarop we kunnen bezuinigen." (lees verder op pagina 3) Onrust in ouderenwerk en onderwijs. Bielzen bij terras eetcafé moeten worden verwijderd. College werkt niet mee aan plannen Griftland College. Officiële bekendmakingen van de gemeente Soest. Matrixborden geven snelheid aan. Soesterberger gewond bij botsing. Groot feest op W. de Haanschool. Bewoners: "Banningstraat moet worden hersteld." Sfeer proeven tijdens paastoer- S nooi Voor de tweede keer binnen enkele dagen is in Soest-Zuid een kat be schoten. Het huisdier werd in kop en rug geraakt. Volgens de politie is de kat naar de dierenarts gebracht. Vüe eigenares deed donderdag morgen aangifte van de schietpartij die op de Braamweg plaatsvond. Enkele dagen daarvoor was op de nabijgelegen Oude Utrechtseweg ook al een kat geraakt door kogels uit een windbuks. In een half uur tijd heeft de politie za terdag 102 automobilisten betrapt op te hard rijden. De snelheidscontrole werd tussen tien over twaalf en tien over half één op de Biltseweg gehou den. In dat tijdsbestek passeerden 466 voertuigen. Meer dan twintig procent reed harder dan de toegestane snelheid van 80 kilometer per uur. De topsnel heid bedroeg 124 kilometer per uur. Op de Nachtegaalweg is vrijdagnacht een auto tegen een lichtmast en een geparkeerde auto gebotst. De dader reed door, maar kon later in zijn wo ning worden aangesproken door de politie. Op de Di Lassostraat trof de politie namelijk een beschadigde auto aan. Aan de hand van de spören kon worden vastgesteld dat de auto van de 20-jarige Soester tegen de lichtmast en de andere auto was gebotst. De Soester zei zich niets van de aanrij ding te kunnen herinneren. Drankge bruik wordt niet uitgesloten} maar het was te laat om te kunnen vaststellen of de man inderdaad onder invloed ver keerde toen hij de aanrijding veroor zaakte. Uit de jaarrekening van 1994 blijkt dat de gemeente vorig jaar 1,7 mil joen gulden heeft over gehouden. Dat is ruim één miljoen gulden meer dan waarmee rekening was gehouden. Dit jaar zal die extra meevaller niet automatisch inhou den dat het gemeentebestuur met geld gaat strooien. Integendeel, in verband met de bezui nigingen die het rijk de gemeente Drie jongens uit Soest van 14 en 15 jaar hebben bekend dat ze op 19 maart hebben geprobeerd een der tien-jarige plaatsgenoot af te per sen, Ook hoestten ze vijf inbraken en tien diefstallen op. Twee van hen waren bijna twee weken geleden aangehouden door een zeven- tien-jarige Soester. Hij betrapte ze toen ze bij een dansschool aan de Albert Cuyplaan een bromfiets wilden stelen en leverde ze even later over aan de politie. Die hield ze enkele da gen vast op het bureau en stelde een onderzoek in dat leidde tot de aanhou ding van een derde jongen. Op 19 maart dwong het drietal nabij station Soest-Zuid een jongen te stop pen. Ze bedreigden hem met een alarmpistool en eisten geld van de jon gen. Het slachtoffer had evenwel geen geld bij zich en slaagde erin te ont snappen, waarna hij zich, geheel over stuur, bij de politie meldde. Verder hebben de jonge criminelen woning-inbraken op de Wiardi Beck- manstraat, de Ferdinand Huycklaan en het Kerkpad en twee auto-inbraken op hun geweten. Ze verklaarden ook ze ven bromfietsen en een fiets te hebben gestolen. Twee jongens zijn voorge leid aan de officier van justitie. Op grond van hun leeftijd werden ze met een op vrije voeten gesteld, al bete kent dat niet, aldus een woordvoerster van de politie, dat ze hun straf zullen ontlopen. heeft opgelegd, wil het college de uit komsten van de kerntakendiscussie afwachten, alvorens een besluit wordt genomen over de besteding van de extra gelden. In verband met de bezui nigingen zal de gemeente de subsidies voor een groot aantal instellingen en verenigingen moeten verlagen. Wel licht dat er, dank zij het extra over schot, in totaliteit minder kan worden gekort dan de bedoeling is. Hoewel de gemeente het geld in de knip wil houden, zal toch ruim 120.000 gulden worden uitgegeven. Het gaat om 80.000 gulden ten be hoeve van de digitalisering van de ge gevens van de Wet Voorziening Ge handicapten (wvg), 15.000 gulden voor nieuw meubilair voor Trema'87, 16.000 gulden voor een milieutoets en 9.000 gulden voor de (tweede) bekis ting voor de begraafplaats. De financiële meevaller van 1994 werd voor een deel veroorzaakt door dat de Afvalverwerking Utrecht (AVU) de tarieven met terugwerkende kracht verlaagde. Dat leverde 234.000 gul den op. Daarnaast kreeg de gemeente Soest 205.000 gulden van de ge meente Hilversum. Het betreft wacht gelden voor de voormalige wethouder Günther Plomp, die door Soest in plaats van Hilversum waren uitge keerd. Het exploitatieresultaat van de centrale antenne-inrichting bracht een extra voordeel van 95.000 gulden op en van het budget voor de wvg werd één ton overgehouden. Birkstraat49 - Soest - Tel. 12477 SUKADELAPJES H cn per kilo1 1 Zie advertentie pag. 10 Altijd kwaliteit en betaalbaar. JAZZ-POP-MUSICAL- KLASSIEK NIEK VAN KLAVEREN zangpedagoog GROTE COLLECTIE TROUWKAABTEN BEUKENLAAN 86b» 3762 AK SOEST TEL.02155 -13255 FAX 02155-25997 "Vurtzo, goeja." Op de Eng gingen zaterdag twaalf leden van de Warmbloed Paardenfokvereniging Eemland (WPE) terug in de tijd. Met paard en ploeg trokken ze op ambachtelijke wijze hun vore op een van de meest landschappelijke plekjes van Soest. Het leverde fraaie beelden op die het verleden opdiepten. Het had alles te maken met de derde ploegwedstrijd van de WPE die, net als in de twee voorgaande jaren, werd gewonnen door de Eemnesser agrariër J. Majoor. Met 85 punten bewees hij deze oude kunst het beste te verstaan. De vore die hij trok was zo recht als maar kon. En op alle onderdelen (vore trekken, aanstorten, het ploegwerk, de kopeinden en de gehele afwerking) scoorde hij het hoogst. G. van Dorresteijn uit Soest legde beslag op de tweede plaats. Hij kreeg 69 punten van de jury. Derde Werd I. de Góoijer uit Eemnes en de vierde plaats was voor de Soester J. Schoonderbeek en zijn kleinzoon. Tijdens het ploegen op ambachtelijke wijze komt het er op aan het paard het werk te laten doen. Ploeg en paard be geleiden, daar gaat het om. Forceren werkt averechts. Volgens bestuursle den is het niveau van het ploegen beter geworden dan vorig jaar. Waaruit kan worden opgemaakt dat de WPE-leden Historisch plaatje anno 1995. Foto: Herman van Dam. in het afgelopen jaar hebben geoe fend. Dat er maar twaalf WPE-ers meededen (vorig jaar zeventien) had te maken met ziekte van enkele leden. De leden van de WPE beperken zich niet alleen tot de wedstrijd en de voor bereiding daarop. Velen zoeken naar oude ploegen en schaffen zich er één aan, zodra ze er één hebben gevonden. Ze hebben nog een jaar de tijd om te oefenen om Majoor tijdens de vierde ploegwedstrijd van de troon te stoten. Tot die tijd mag de Eemnesser de wisselprijs (een sculptuur van een ploegende boer achter een span paar den) thuis bewaren. Het college is niet van plan Radio Soest ook na 1997 structurele sub sidie toe te kennen. De gemeente raad hoeft in elk geval geen voor stel te verwachten voor een jaar lijkse bijdrage aan de lokale om roep. Dat is de inhoud van de reactie van burgemeester en wethouders op de discussie die twee weken geleden in de commissie abz werd gevoerd. Daarmee komt ook de beschikbaar stelling van de kelder van het gemeen tehuis in gevaar. Het plan is om de kel der te verbouwen tot studio-ruimte, omdat Radio. Soest per 1 januari het onderkomen op het terrein van Me disch Centrum Molendael moet heb ben verlaten. De verbouwing kost de gemeente, volgens de raming, 123.000 gulden. Daarna zou de Radio Omroep er gratis gebruik van mogen maken, min of meer in ruil voor een aantal uitzend uren voor voorlichtingsdoeleinden van de gemeente. Voorwaarde De leiding van Radio Soest heeft ech ter laten weten dat een gemeentelijke subsidie van 20.000 gulden per jaar voorwaarde is om te kunnen blijven bestaan. Tot nu heeft de omroep geen andere inkomsten-bron kunnen aan boren. Tot en met 1996 krijgt Radio Soest een aflopend bedrag van de gemeente, daarna is de koek op. Omdat het col lege, mede gelet op de komende be zuinigingen in het kader van de kern takendiscussie, niet van plan is een structurele subsidie toe te kennen, zou het voortbestaan van Radio Soest ern stig worden bedreigd. In dat geval heeft het, aldus het college, ook geen zin om de kelder te verbouwen tot stu dio-ruimte. Het oorspronkelijke voor stel, dat deel uitmaakte van de voorjaarsnota die morgenavond in de gemeenteraad wordt behandeld, is dan ook teruggenomen door het college. Of dat betekent dat Radio Soest over twee jaar uit de ether verdwijnt, is nog Vncfi-oms/] zie pagina 5 2 kilo kilo 1298 nu 500 gram vers van 't mes 100 gram 289 I pak a 1 liter pak 500 gram van 795 n.u SPORTIEF AFSLANKEN BIJ zie pagina 18 Soesterbèrgsestraat 55 Soest - Telefoon 28484 Fax 28415 week extra voordelig: Diverse soorten gehakt 1 kg van 17.90 Q QQ voory.yo Licht gezouten rauwe ham 100 gram van 3.98 voor Kom nu naar ons in "Hartje-Zuid" en probeer ook onze maaltijden uit. maar de vraag. Niet uitgesloten is dat, via welke invalshoek dan ook, alsnog een potje wordt gevonden, waaruit geld kan worden gegenereerd voor de omroep. Nog onlangs haalden directeur Peter Ensdorff en voorzitter Armand Trippaers een 'oud plan' uit de kast. Dat omvat een verhoging van het cai- abonnement met bijvoorbeeld twee kwartjes, hetgeen neerkomt op zes gulden per jaar per huishouden. Het zou Radio Soest per jaar 100.000 gul den kunnen opleveren, uitgaande van 17.000 aansluitingen. Waaruit duide lijk moge zijn dat het voortbestaan ook met een lagere verhoging van het cai-abonnement zou zijn gewaar borgd. Of de gemeenteraad met dit idee zou kunnen instemmen, moet nog blijken. Ensdorff en Trippaers stellen dat Ra dio Soest in deze gemeente een hoger bereik heeft dan de regionale omroep Radio Utrecht, waarvoor alle huishou dens ongevraagd tien gulden meer moeten betalen. Uit de auto van een dertig-jarige man uit Maarssen zijn zaterdag schoeisel en een aktentas met inhoud gestolen. De wagen stond geparkeerd bij de Bergjes. Zonwering Soest 8EETZIAAN 24» - 02155-19706 udio ance Andeweg" Vosseveldlaan 47 Soest Beh. volgens, afspr. 02155-12013

Soester Courant | 1995 | | pagina 1