ip Onrust in ouderenwerk en onderwijs Coalitiepartijen Utrecht willen 10 a 15 miljoen anders besteden Receptionisten politie in het nieuw 1 ACTUEEL! scliociimkcr FOTO SWAGER toönderfcid College werkt niet mee aan plannen Griftland College 10,- Bielzen bij terras eetcafé moeten worden verwijderd TWEE VOOR DE PRIJS VAN EEN WOENSDAG 19 APRIL 1995 SOESTER COURANT PAGINA 3 Bezuinigingen werken isolement van senioren in de hand Apparatuur en geld uit keet ontvreemd L<£V£L1^RAM<£ Uw totaalinstallateur P.A. van den DIJSSEL bv voor al uw installatiewerk LOODGIETER VERWARMING ELECTRA bij VERBOUW NIEUWBOUW ONDERHOUD Tevens Laanstraat 34a - Soest Telefoon 02155-12472 Da Costaschool viert in mei 100-jarig bestaan Inbraakpreventie bij katholiek Vrouwengilde Aanhanger tilt auto halve meter van de grond af Geen alcohol op jongerenfestival op koninginnedag Het geldt ook voor Toon van der Linden. Gemeente pakt 'andere' Raadhuis aan Collécte van 23 tot en met 26 april van Hartstichting Sieraden en geld uit huis gestolen Archievendag ook in Soest (22 april) SCHOEMAKER technische dienst Aanvragen voor bijdragen Kermispot kan tot 20 mei Vervolg van pagina 1 Ook vanuit de ouderenbonden is met zorg gereageerd op de bezuinigingsplannen van het col lege van burgemeester en wethou ders. Gevreesd wordt dat veel ouderen in een isolement raken als het mes in de subsidie wordt gezet en de eigen bijdragen voor cursus sen en activiteiten moeten worden verhoogd. Door de tarieven voor de ouderen te verhogen, is het volgens het college mogelijk de besnoeiingen te realise ren. Volgend jaar zou de subsidie ten behoeve van ouderen met tien mille moeten worden verlaagd, het jaar daarna met twintigduizend gulden, in 1998 met veertigduizend gulden en vanaf 1999 zestig duizend gulden op jaarbasis. Het Centraal Overleg Samenwer kende Bonden van Ouderen (Cosbo) heeft geageerd: "Juist het meedoen aan cursussen en activiteiten en het bezoeken van bijeenkomsten in de dienstencentra geeft ouderen moge lijkheden om de sleur van alledag te doorbreken en een sociaal isolement te voorkomen," aldus Cosbo-voorzit ter C. Groen. De heer Wassenaar van de Stichting Welzijn Ouderen Soest (SWOS) liet zich in soortgelijke be woordingen uit. De bezuinigingen zullen y.olgens de Cosbo nog meer gevolgen hebben. Doordat van overheidswege steeds meer moet worden geknipt in de sub sidies, zien de vrijwilligers dat hun werk steeds meer wordt bemoeilijkt. De motivatie van de vrijwilligers lijdt daaronder en de angst bestaat dat om die reden minder mensen zich als vrij williger aanmelden. Deze groep men sen is juist onontbeerlijk voor het ouderenwerk, omdat een groot aantal activiteiten dank zij hen draait. De Cosbo zou het betreuren indien een van de pijlers onder het sociale beleid voor ouderen verzwakt. Groen: "De gemeente zal toch met ons onderken nen dat ook in Soest sprake is van een dubbele vergrijzing en vereenzaming die de komende jaren veel aandacht en extra inspanningen zal vragen van or ganisaties en de gemeente." Onderwijs Aan onderwijsbegeleiding wil het col lege vanaf 1999 jaarlijks 50.000 gul den minder besteden. Dat tot grote te genzin van het directeurenconvent ba sisonderwijs en de Stichting Beheer Humanistisch Vormings Onderwijs (HVO). Binnen het directeurenconvent is on rust ontstaan over de plannen, omdat ze de kern van het onderwijs raken. "We maken ons zorgen dat op geeste lijke zorg voor jongeren wordt bezui nigd. Ook godsdienstonderwijs en le vensbeschouwelijke vorming zijn spe cifieke taken van de overheid," zei mevrouw Kagenaar namens het ge noemde convent. Onderwijsbegeleiding is volgens het convent zeer belangrijk. Ook logopedie en taalonderwijs moeten blijven. Het afschaffen van school zwemmen zal er volgens het convent toe leiden dat een aantal schoolkinde ren buiten de boot valt. (En dat is ge vaarlijk als ze niet kunnen zwemmen- red.). Namens de Stichting Beheer HVO pleitte mevrouw Blaauw voor het be houd van godsdienst- en HVO-lessen op de basisscholen. Zonder de gebrui kelijke subsidie is dat niet meer moge lijk. "De aan de openbare school ver bonden leerkrachten dienen in hun da gelijks onderwijs ieders levensbe schouwelijke achtergrond te eerbiedi gen. Humanistisch Vormingsonder wijs laat kinderen ervaren dat hun ei gen visie op mens en wereld bijdraagt in het leren omgaan met waarden en normen. In deze zin is HVO een on misbare aanvulling op het regulier on derwijs. De afgelopen jaren is duide lijk geworden dat ouders, leerlingen en ook de schoolleiding van de open bare scholen in Soest veel belang hechten aan godsdienst of HVO. Wij zijn van mening dat de bezuiniging in geen verhouding staat tot het verlies aan kwaliteit van het openbaar onder wijs," aldus Blaauw. Sport De Vereniging Sportraad Soest (VSS) wil best praten met het college over de aangekondigde bezuinigingen. De sportsector heeft vanaf volgend jaar al een taakstelling van 128.400 gulden. In het kader van de kerntakendiscussie wil het college vanaf 1999 nog eens 200.000 gulden per jaar bezuinigen. Tot nu toe wil het college die twee dis cussies los van elkaar voeren. Het be stuur van de VSS vindt dat ze niet los van elkaar gezien kunnen worden. Het stelt voor dat zowel de gemeente als de VSS gaan onderzoeken op welke manieren de sport geld kan inleveren, zonder dat daarbij aan kwaliteit wordt ingeboet. Voor het einde van dit jaar moet hier helderheid over ontstaan. Duidelijkheid wil de VSS ook hebben over de middelen die zijn vrijgekomen na het sluiten van het sportpark van voetbalvereniging Soesterberg Vol gens de VSS is een aanzienlijk deel daarvan nog niet ingezet. De VSS is het overigens niet eens met het college dat Soest, SEC en MHC Soest twee velden kunnen missen. Het college wil die velden uit de bespeling en het onderhoud nemen om de hui dige taakstelling van 128.400 gulden te realiseren. In zijn advies stelt de VSS dat de clubs in elk geval één veld zouden kunnen afstaan. Uit een keet aan de Kolonieweg is di verse apparatuur ontvreemd. Inbre kers namen een kopieerapparaat, een fax en batterijen voor een zaktelefoon, alsmede een geldbedrag van tweehon derd gulden mee. Imago, stijl en klasse voor openbare ruimten? Steek uw licht eens op bij: LIJSTENMAKERIJ Soesterbergsestraat 10 - Tel. 27411 Voor de wekelijkse soos van de ANBO, zullen de ouderen straks een hogere bijdrage moeten betalen. De Cosbo en de SWOS vrezen dat daar door meer senioren in een isolement raken. Foto: Goos van der Wilt Bij de mogelijke concentratie van ac commodaties wil de VSS van een aan tal randvoorwaarden uitgaan. Ge dwongen fusies mogen niet plaatsvin den; fusies en andere vormen van sa mengaan mogen evenmin worden be lemmerd en zouden juist door de ge meente moeten worden 'beloond'. Voor wat betreft de invulling van de 'clustering' heeft de VSS een aantal modellen op papier gezet, die het waard zijn te worden onderzocht: - alle voetbalclubs (eventueel met uit zondering van Hees), hockey en honk en softbal naar de Eemweg. - hockey- en softbal naar de Bosstraat. - jeu de boules en andere veldsporten al dan niet mee concentreren. - eventueel terugtrekken zaalsporten uit één of meer dure zalen. - het geld wat door dergelijke maatre gelen eventueel overblijft, moet bij voorkeur ter beschikking worden ge steld aan de sport. Verder beseft de VSS dat een tariefs verhoging van het passepartout-sys- teem, zeg maar de huur van de accom modaties, niet kan uitblijven. Het stelt evenwel met nadruk dat een tariefs verhoging niet kan worden gezien, als een taakstelling. Het college heeft een verhoging van vijf gulden in het voor uitzicht gesteld, om de taakstelling van 128.400 gulden te halen. Dat zou betekenen dat het tarief van de passe- partout elk jaar met vijf gulden zou worden verhoogd. Dat gaat de VSS te ver. In mei viert de Da Costaschool het honderd-jarig bestaan. De protes tants-christelijke basisschool aan de Spoorstraat geeft zelfs een spe ciaal boek uit over de geschiedenis. De feestweek wordt geopend op donderdag 18 mei met een vrolijke optocht door de wijk. Op het pro gramma staan ook een markt met onder meer oude beroepen en een dag waarop spelletjes uit vroeger' dagen worden gedaan. Een spon- sor-blikloop voor straatkinderen in Brazilië en een fietspuzzeltocht voor de leerlingen en hun ouders worden ook in die week gehouden. Het feestprogramma wordt afge sloten met een optreden van de theatergroep Ting. Vanaf 8 mei is in het schoolgebouw een tentoonstelling te zien. Oude foto's voor de tentoonstelling en het boekje kunnen nog onder school tijd worden ingeleverd bij me vrouw Gorter, de directeur van de school. In de Soester Courant van woensdag 3 mei wordt uitgebreid aandacht besteed aan het honderd jarig bestaan van de Da Costa school. Ad Ophorst van politie district Eemland Noord is woensdag 26 april te gast bij het katholiek Vrouwengilde. Hij zal het hebben over inbraak preventie, tips geven en iets over het gedrag van inbrekers vertellen. De bij eenkomst wordt gehouden in gebouw Vogelzang en begint om 20.00 uur. Op dinsdag 9 mei staat een uitstapje naar Oosterhout op het porgramma. De kosten bedragen 75 gulden per per soon. Opgeven moet vóór 5 mei bij A. van Logtenstein, Lange Brinkweg 67, 3764 AB Soest, tel. 15336. Op de Van Weerden Poelmanweg is zaterdagmorgen een aanhanger over de kop gevlogen. De aanhanger was gaan scharen en tilde na de buiteling de personenauto ongeveer een halve meter van de grond. Het ongeluk gebeurde om kwart over negen in één van de bochten op het Soester Hoogt. De oorzaak van het ongeval wordt door de politie verklaard met het feit dat de auto te licht en de aanhanger te zwaar was. Bovendien was de rem op de aanhanger defect. Daarom is pro ces-verbaal opgemaakt tegen de 28- jarige bestuurder uit Soesterberg. Tijdens het tiener-jongerenfestival op zaterdag 29 april mogen geen alcoho lische dranken worden geschonken. Zelfs geen zwak-alcholische dranken, zoals een biertje. De Stichting Welzijnswerk Soest (SWS) had om een ontheffing gevraagd, maar dat verzoek is geweigerd. De ge meente Soest voert een alcohol- matigingsbeleid, waarbij geen ver gunningen voor het schenken van al cohol tijdens manifestaties en evene menten worden afgegeven. Op de an dere activiteiten op koninginnedag mogen evenmin alcholhoudende dran ken worden geschonken. Het tiener-jongerenfestival vindt za terdag 29 april van 13.30 tot 17.30 uur plaats op het raadhuisplein. Een aantal bands zal een optreden verzorgen. Advertentie 1945-1995 Het is aanstaande zaterdag groot feest bij de gezelligste slijter in Har tje-Zuid. Toon van der Linden ontmoet Abraham. Op zich niet zo bijzonder, maar al die mensen met hem, die rondom de dag van de be vrijding vijftig jaar geleden werden geboren, hebben toch iets spe ciaals. En lang niet iedereen is in staat om bijvoorbeeld heel Soest in de feestvreugde te laten delen. Toon kan dat wel. Hij stelt iedereen die er gebruik van wil maken in de gelegenheid een speciaal feest- drankje in te slaan tegen de voor- deelprijs van f 19,45. De Van der Lindens hebben een voordelig "Abraham-hoekje" ingericht in de winkel aan de Soesterbergsestraat. Sommige flessen of kruikjes zijn zelfs van een speciaal etiket voor zien. Zo staat Bols erbij in een fraaie bruine- kruik met een 1945-1995-etiket erop en er is een mooi uitgedoste Bordeaux. Of die 50 jaar oud en lekker is is niet be kend... Wie Toon (wil feliciteren kan dat zaterdag doen. In zijn eigen nieuwe winkel, 't Zal toch raar moeten lopen als daar niet een vro lijk slokje voor u klaar staat! De coalitiepartijen WD, CDA en PvdA stellen het nieuwe college van GS in Utrecht voor, de ko mende collegeperiode 10 a 15 mil joen gulden anders te besteden. De partijen noemen werkgelegenheid, infrastructuur, stads- en dorps vernieuwing cultuurbehoud en ouderenbeleid als beleidsterreinen waar meer geld naar toe zou moe ten. "Dat betekent onvermijdelijk dat op andere beleidsterreinen rekening moet worden gehouden met verminderde uitgaven. Daarbij denken wij aan on der meer apparaatskosten (bevorde ring van efficiency en vermindering van taken). Ook denken wij aan wel zijn en natuur en landschap, waar wij andere beleidsaccenten willen leggen. Dit 'meer', 'minder', 'anders' in ons be leid dient uiteraard gerelateerd te wor den aan de financiële mogelijkheden van de provincie," aldus het voorstel. Deze plannen staan beschreven in het concept-beleidsprogramma 1995-1999 dat de heer C.G.J. van de Oosten (VVD)namens de coalitiepartijen aan de commissaris van de Koningin aan bood, ten behoeve van het nieuwe col lege van GS. Dit ging vergezeld met het voorstel dit tot het beleids programma van het nieuwe college van GS te maken. Het is de bedoeling dat het nieuwe college van Gedepu teerde Staten het beleidsprogramma gisteren heeft vastgesteld, waarna het college het aan Provinciale Staten aanbiedt. PS bespreken het beleids programma 1995-1999 op 26 april a.s., vanaf 20.00 uur. De Vereniging voor Christelijk Voorgezet Onderwijs Baarn/Soest moet een nieuw plan bedenken om de gewenste uitbreiding van het Griftland College aan de Noorder- weg te kunnen realiseren. Het college van burgemeester en wet houders wil namelijk niet meewerken aan een plan met nieuwbouw woningen op het terrein van de dependance aan de Ir. Menkolaan (de voormalige Oranje Nassauschool). De verkaveling, zoals het Baarnse archi- tectenburo A.A. Bos Partners die had ingediend, voldoet niet aan de voorwaarden die de gemeente heeft gesteld. Het plan bevat afbraak van het be staande pand en bouw van nieuwe wo ningen. Daarmee zou de Vereniging voor Voortgezet Christelijk Onderwijs het terrein kunnen afstoten en het hoofdgebouw aan de Noorderweg kunnen uitbreiden. Het college houdt echter vast aan de voorwaarde dat het huidige gebouw behouden moet blijven. Bovendien vinden burgemeester en wethouders dat het plan van Bos Partners zou leiden tot een te hoge bebouwings dichtheid, waardoor er niet voldoende groenvoorzieningen over blijven. In een eerder stadium had de wel standscommissie al een negatief ad vies uitgebracht over het bouwplan. VLAAI VLAAI VLAAI k VLAAI VLAAI k VLAAI VLAAI m U/s Natuurlijk is het leuk om zelf een appeltaart te bakken. Nog leuker is het om bij Neerlands lekkerste vlaaienwinkel een APPELVLAAI te kopen. Van de 28 dagverse soorten kost de APPEL VLAAI deze week slechts (normaal 12,95) Neerlands lekkerste vlaaienwinkel vindt u aan de Van Weedestraat 46 II, Soest, telefoon 02155-2 10 59 VLAAI VLAAI k VLAAI VLAAI k VLAAI VLAAI k VLAAI De bielzen en het glaswerk die de omheining van het terras van Eet café Het Raadhuis vormen, moeten worden verwijderd. Dat is op het gemeentehuis bepaald. Sinds de omheining is aangebracht, beslaat het terras ook een deel van gemeentegrond. De eigenaren van het eetcafé mogen best gemeentegrond gebruiken, maar moeten daar dan wel voor betalen. Dat is volgens de eige naren geen probleem. De omheining was aangebracht, om dat er regelmatig vrachtwagens (die kwamen laden en lossen bij de buur man van het eetcafé) op het trottoir parkeerden. Het gevolg daarvan was dat de bestrating werd vernield. In overleg tussen de eigenaren van Het Raadhuis en een ambtenaar op het ge meentehuis werd besloten het voetpad te repareren. De gemeente en de horeca-exploitanten namen beiden Van 23 tot en met 26 april wordt de landelijke collecte van de Neder landse Hartstichting gehouden, ook in Soest gaan de vrijwillige collectanten langs de deuren. Iedereen kan het slachtoffer worden van hart- en vaatziekten. Op jaarbasis zijn deze ziekten verantwoordelijk voor meer dan 52.000 sterfgevallen. Daarom is het werk van de Neder landse Hartstichting zo belangrijk. De stichting is volledig afhankelijk van giften van particulieren. Van ie dere gulden die de Hartstichting krijgt, wordt 85 cent besteed aan één van de doelstellingen, zoals weten schappelijk onderzoek, patiëntenzorg en preventie. een gedeelte van de kosten voor hun rekening. Ondanks dat gegeven acht het college een omheining rond het terras onwen selijk. Het waren overigens de buren die over de bielzen en glazen hadden geklaagd bij de gemeente. De ge meente zal de buren aanschrijven erop toe te zien dat ladende, dan wel los sende vrachtwagens niet meer op de stoep parkeren. Enkele sieraden en een geldbedrag zijn uit een woning aan de Korte Brinkweg verdwenen. Verantwoorde lijk daarvoor is een inbreker die zon dag via een raam de woning was bin nengedrongen. Op zestig plaatsen in Nederland wordt zaterdag 22 april de Natio nale Archievendag gehouden. Deze 'Archievendag' staat dit jaar in het teken van de bezetting en de bevrij ding. Ook Soest neemt deel aan de 'Archievendag'. Het Museum Oud Soest aan de Steenhoffstraat toont die dag verschillende gemeentelijke archiefstukken uit de periode van de Tweede Wereldoorlog. In tegenstel ling tot hetgeen in de speciale bro chure over de Nationale Archievendag staat, is het gemeentearchief van de gemeente Soest in het gemeentehuis zaterdag 22 april niet geopend. Men moet voor de betreffende archief stukken dus naar het Museum Oud Soest. Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten "'koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid) Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* Dit jaar wordt van woensdag 24 tot en met zondag 28 mei op het Evenemententerrein op de Engh de jaarlijkse Kermis gehouden. Zoals gebruikelijk keert de Stichting Coördinatie Kermissen zo spoedig mogelijk na afloop van de Kermis be paalde bedragen uit aan verenigingen en instellingen die op sociaal-cultu reel of charitatief gebied in Soest of Soesterberg werkzaam zijn. Deze be dragen zijn afkomstig van de pacht sommen. Verenigingen of instellingen die den ken daarvoor in aanmerking te komen moeten vóór 20 mei een schriftelijke aanvraag indienen bij de Stichting Coördinatie Kermissen Soest p.a. ge meentehuis, Raadhuisplein 1, 3762 AV Soest. In de brief moet tevens het doel van de aanvraag omschreven worden en indien mogelijk moet een begroting bijgevoegd worden. Even eens moet men het bank of giro nummer van de vereniging/instelling vermelden. De verdeling van de Kermispot vindt omstreeks oktober (najaar) plaats. UJ De dames die tijdens kantooruren de balies van de politiebureaus in Soest en Baarn bemannen, be schikken sinds vorige week over uniforme kleding. Rita van Galen, Marlies Wouterse en Rita van der Grun (op de foto van rechts naar links) toonden vorige week de 'outfit' die bestaat uit een uniformjas, een blouse met onder an dere het politiewapen als opdruk en een gilet. Daarnaast kunnen ze kiezen uit een broek en een rok. Het politiedistrict Eemland-Noord is één van de weinige korpsen, zo niet de enige, die dienstkleding voor de re ceptionisten hebben aangeschaft, al 9) Foto: Goos van der Wilt wordt de nieuwe kleding om onduide lijke redenen niet gedragen op het bu reau in Bunschoten. De uniforme kleding moet bijdragen tot herkenning en publieksvriende lijkheid. VAN WEEDESTRAAT 85 - 3761 CD SOEST TELEFOON 02155 - 1 39 17 Betalen met pin. FOTO-VIDEO

Soester Courant | 1995 | | pagina 3