Ons assurantieteam is net zo thuis in de buurt als u Rabobank Soest/Baarn Ouders op affiches van Manifestatie DE PESSIMIST... Feestprogramma Soesterberg IVARlAi BIJ TRAMEI WERKEN OPTIMISTEN!!! VRIJWEL NIETS IS ONMOGELIJK BEL VOOR INFO: 02155 -17089 DE OPTIMIST... at t. en W. kaatsen bal terug laar ondernemersclub Feestweek is tuinfeest Eerbetoon aan Cor Odijk Nieuwegeins theater speelt 'Het bittere kruid' van Marga Minco F.A.TAMMER Feestdagen in Soesterberg VGlf\|^j )ENSDAG 26 APRIL 1995 SOESTER COURANT PAGINA 13 Dr. Ir. Ton A.C.M. van Vonderen beleeft het weer Winkels dicht op 29 april en 5 mei Nieuw bestuur bij ANBO-Soesterberg Geld en apparatuur uit pand gestolen Ziet in iedere mogelijkheid een moeilijkheid Expositie aan verzetsman opgedragen Beeldjes gestolen uit tuin Aviatik Donderdag 4 mei in officierscasino BIJLESSEN HUISWERKBEGELEIDING EXAMENTRAINING Automobielbedrijf Schrijven voor gevangenen Ziet in iedere moeilijkheid een mogelijkheid 3 Als 7-jarige jongen kan ik mij die nog goed herinneren. Diverse ;eren ben ik op dezelfde plaats ge feest waar de foto is genomen, uist nu na 50 jaar grijpt het je aan n beleef je als het ware weer die ijd van toen." )e persconferentie van de Nationale /lanifestatie 50 Jaar Bevrijding dins- agmorgen 18 april op de vliegbasis loesterberg kende enkele hoogtepun- ?n. Na de opening door Kapitein ter ^ee drs. F.Th. Olivier werd een uit- enzetting gegeven over de achter- jonden en inhoud van de manifesta- ie door de waarnemend voorzitter hr. dr. J.P. Sigmond, Directeur Ko ninklijk Nederlands Leger- en Wapen museum 'Generaal Hoefer'. )e voorzitter Ikol Botma, Directeur an het Militaire Luchtvaart Museum /erd wegens ziekte verontschuldigd, nlangs werd hij getroffen door een artinfarct maar is momenteel thuis erstellende. Mw. P.M. Zorko, Rayon- hef Politie Soest gaf duidelijk aan vaar de vervoersmogelijkheden en - moeilijkheden worden verwacht en aadde met klem aan gebruik te maken an het openbaar vervoer. Vervolgens ;af brigade-generaal b.d. tit. Jonkheer ,J.G. Beelaerts van Blokland op zijn eheel eigen wijze een beeld van ooral de laatste oorlogsjaren en hoe —ij als commandant van de Brigade Tinses Irene de bevrijding van vooral ,e zuidelijke Nederlanden had meege maakt Tot dat onderdeel behoorde ok de toenmalige korporaal Willem ah yonderen. Deze in 1906 geboren getogen Brabander uit Grave was anders dan de zo vele andere jon- lannen in die tijd. Hij trouwde en yit in 1938 zich vader noemen van idr. ir. Ton van Vonderen, werkzaam Difa Measuring Systems BV in la en woonachtig te Bilthoven. Ü&940 kon de 34-jarige Willem van pieren het niet verkroppen dat zijn prland door de bezetter onder de werd gelopen en uitgemergeld 1. Met leeftijdgenoten ging hij Engeland, werd ingedeeld bij de j»ade Prinses Irene, kwam via nandië weer op het vasteland en J zijn aandeel in de bevrijding van Bnkrijk, België en uiteindelijk ook perland. Elevenis t was voor hem een belevenis om in |45 niet alleen weer terug te zijn in derland, maar vooral in zijn ge- ïfde Brabant. Zijn hart moet als geen Cte Verenigde Ondernemers Soester- berg (VOS) hebben besloten op zater dag 29 april (koninginnedag) en vrij dag 5 mei (bevrijdingsdag) 'alle' win kels te sluiten. In de voorjaarsvergadering van 13 april j.1. van de ANBO-afdeling Soes- terberg werd een bestuursverkiezing gehouden met navolgend resultaat. Dhr. J. van Dijk, voorzitter; dhr. H.K. Helmhout, penningmeester; dhr. G. Dusschooten, secretaris; dhr. C.J.M. van Rijthoven, vice-voorzitter. De da mes I.M. Lensink en M. Dusschooten vormen de activiteitencommissie. Geld en geluidsapparatuur zijn vorige week gestolen uit een bedrijfsgebouw aan de Plesmanstraat. De dader ver wijderde een ruit van het pand en sloeg daarna zijn slag. De inbraak werd bij de politie gemeld door een inwoner van Zeist. ander enorm geklopt hebben toen hij met zijn eenheid vechtend zijn woon plaats Grave mocht bevrijden. De be volking zat of thuis in kelders of in bunkers om het vege lijf te redden van al dat oorlogsgeweld. Ook Ton van Vonderen zat met zijn moeder in één van deze bunkers, totdat iemand dat grote nieuws kwam vertellen: 'Kom er maar uit, we zijn bevrijd!' De beelden van toen zijn op het net vlies van Van Vonderen vast blijven zitten en als de dag van gisteren zag hij hoe zijn moeder ineens dansend en springend en huilend riep: 'Willem!' Vanaf een tank sprong katachtig een militair op de grond en in een paar sprongen was hij boven op de bunker. Toen na vijf jaren zag Van Vonderen hoe zijn vader en moeder elkaar om helsden en daarvan is een foto ge maakt die nu 50 jaar na dato de voor plaat is geworden van het begrip 'be vrijding'. Helaas is dhr. Willem van Vonderen in 1965 overleden en kort daarna ook zijn echtgenote. Als een posthuum eerbewijs is die prachtige hereniging vooral voor Ton van Vond eren van zeer grote betekenis. Op de foto Ton van Vonderen voor een kleine pantserwagen waarin zijn vader zich vechtend de weg naar de vrijheid heeft gebaand. c ben t Ikt inden ach| >nge men-l i, Bob de J Armandw het bank-— een brief aan het College van B. en aiieeren yan februari jj. merkte de lni il'"«en'^e Ondernemers Soester- n de fijneber8 met 8en<>egen op dat de ge ren. p^raente met voortvarendheid per- 'en kwijl celen industrie-terrein verkoopt of iw dacht uitgeeft in het bestemmingsplan s waar ik Sóesterberg-Noord. Zij maakt ech- n kennen ter bezwaar tegen de vestiging van c sociaal detailhandel en kantoren, omdat ïn gezel- funest voor de lokale handel zou >en sfeer. zyn rotzooi, Jf ïral waai VOS bepleitte dat zij als enige "er altjjd Belangenbehartiger voor geheel on- de aan- dernemend Soesterberg voor de volle honderd procent de beschikking over de goede ^at terrein moet krijgen voor de bij r het op- ^aar aangesloten bedrijven. Dit is im mers voorlopig het enige en laatste nog uit te geven industrieterrein voor mg weer ge kelen Gouden ®at natuur zich niet naar de :n tijden van mens laat zetten, blijkt wel uit de reacties die het Oranje Comité momenteel krijgt van men- sen die mee doen met de tuin- en iet balconwedstrijd. want bollen staan er nu mooi bij. Als - ze het maar redden tot in de feest- week', is een veel gehoorde opmer king. Het is ondertussen duidelijk dat een groot aantal mensen gehoor geeft aan de oproep van de Vereniging >esterbergs Belang om tijdens de :stweek van 29 april tot en met 6 jei iets feestelijks van hun tuin of bal- in te maken onder het motto: '50 jaar :vrijd, uw tuin 'toont' dankbaarheid', let feestelijke hoeft zich beslist niet te Soesterberg. Het dringende VOS-ad- vies was alleen de uitgifte als bedrijf sterrein en een verbod op detailhandel en dit te toetsen via de Kamer van koophandel en de VOS. In antwoord daarop deelde de ge meente Soest mee dat zij de bezorgd heid van de VOS onderschrijft. Op het periodiek overleg met zowel de Fede ratie MKB Soest als met de Soester Zakenkring, waarin de VOS vertegen woordigd is wordt dit punt regelmatig besproken. De gemeente is van me ning dat dit overleg voldoende moet zijn voor het maken van bindende en adequate afspraken. Zij gaat om die reden voorbij aan het toetsings- voorstel van de VOS en meent dat brieven schrijven dan niet meer nood zakelijk is en een snelle behandeling zelfs in de weg kan staan. beperken tot alleen maar planten en bloemen. Ook kan men, indien men niet van tuinieren houdt, de tuin of het balcon versieren met vlaggen, slin gers, voorwerpen en foto's. Een jury zal, afhankelijk van het weer, maan dag 1 en dinsdag 2 mei de bloemen pracht en de andere versieringen be oordelen. Opgave voor deelname is niet nodig, alle tuinen en balcons worden beke ken! De prijzen die hier mee te verdie nen zijn, worden vrijdag 5 mei vanaf 18.30 uur op het Dorpsplein uitge reikt. Indien men nog meer informatie wil hebben, kan men contact opnemen met G. Lamers, Rumpler 21 of blad zijde 32 van het fraaie Oranje boekje nog eens doorlezen. V .,-V. Soesterberg eert al sinds de jaren 50 verzetsman Van Angeren met een straat. Op 4 mei zal ook de naam van de Andries Ste- merdingstraat worden onthuld. Hij was eveneens een Soesterberger wiens verzetsdaden hem noodlottig waren. Ondanks veel lobbyen is het niet ge lukt om voor mei 1995 een straat te noemen naar Cor Odijk, de derde ge sneuvelde verzetsman van Soester berg. Daarom wordt de tentoonstel ling 'Soesterberg 1940-1945', die plaatsvindt in de bevrijdingsweek, Op gedragen aan Cor Odijk. Cor Odijk werd op 7 mei 1913 gebo ren te Zuilen. In de jaren 30 was hij pikeur, paardenverzorger, voor Van Gend en Loos op de manege bij Oud- Leusden. Daar leerde hij Prins Bernard kennen, en er werd in het vooruitzicht gesteld dat Odijk voor Prins Bernard kon gaan werken. De oorlog stak daar echter een stokje voor. Toen de Duitsers op 10 mei bin nenvielen was Odijk net een maand getrouwd met de Wilde, een Soesterbergse dame. Ze woonden tij delijk bij haar ouders op de Verlengde Postweg, thans Gen. Winkelman straat. In het eerste oorlogsjaar ver huisden ze naar Ede, waar Cor Odijk een functie in het georganiseerde ver zet had. Wat hij allemaal precies deed, vertelde hij niemand, zelfs zijn vrouw wist er het fijne niet van. Wel bracht zij in haar kinderwagen illegale krant- jes voor hem rond. De Duitsers wisten schijnbaar toch iets, want er kwam een huiszoeking. Cor Odijk was op dat moment niet aanwezig en zijn vrouw weigerde iets te zeggen. De Duitsers pakten toen haar baby uit de box en hielden een pistool tegen haar hoofdje. Onder dreiging haar te vermoorden werd zij zo gedwongen te vertellen waar haar man was. Deze werd toen opgepakt en afgevoerd. Hij wist echter op een of andere manier uit de trein te springen en te ontkomen. Zijn vrouw kreeg be richt dat hij ondergedoken zat in Den Haag. Met haar baby in de kinderwa gen is zij toen van Ede naar Den Haag gelopen, waar ze zich herenigden en Het wordt zo langzamerhand een een tonig verhaal, maar weer heeft een dief toegeslagen in een tuin. Aan de Aviatik liet hij vorige week zijn oog vallen op twee beeldjes die engelen voorstellen. Een vrouw uit Soester berg deed aangifte van de diefstal. In de laatste weken worden regelmatig beelden, kabouters en andere objecten uit tuinen ontvreemd. woonden op de Elleboogstraat. Hier kregen zij nog twee zonen. Ook in Den Haag vervulde Odijk een rol in het verzet; wat hij echter alle maal heeft gedaan, is altijd geheim ge bleven. Hij scheen een rol te spelen bij een geraamde aanslag op Seys- Inquart, waarna er een klopjacht op hem werd gemaakt. Hij is toen op de fiets naar Utrecht gevlucht. Zijn vrouw is toen lopend in de sneeuw on derdak gaan zoeken bij haar ouders in Soesterberg, waar ze later ook weer in contact kwam met Cor. Ook in Utrecht had hij een rol in het verzet, hij scheen een sectieleider te zijn. Tot aan de be vrijding liep hij regelmatig van Utrecht naar Soesterberg en vice versa. Bij de bevrijding was er een taak weggelegd voor het voormalig verzet, verenigd in de B.S., om de orde te handhaven. Dus ondanks de feestvreugde hadden Cor Odijk en zijn maten het druk. Er bleek nog een per soon door de Duitsers vastgehouden te worden en op 7 mei werd besloten om naar de Duitsers te stappen en vrijla ting te eisen. Als de groep hun kwartier op de Marnixlaan verlaat, wordt de groep beschoten door Duitse militairen. De B.S.'ers, ongewapend en ongedekt worden genadeloos neergeschoten. Cor Odijk sterft, op zijn 32e verjaar dag, samen met elf anderen. De ware toedracht van het gebeuren is niet be kend; fanatieke Duitse militairen kon den de capitulatie niet verdragen, wa ren wraaklustig of juist doodsbang. Op dezelfde dag stierven er na een schietpartij tussen de B.S. en DuitserS in het Wilhelminapark te Utrecht nog eens zeven B.S.ers. Cor Odijk liet een vrouw en drie kinderen achter. Me vrouw Odijk-de Wilde en een van haar zonen wonen nog altijd in Soester berg. Op woensdag 3 mei zal om 10.00 uur de tentoonstelling officieel geopend worden door mevrouw Odijk-de Wilde. Op donderdag 4 mei speelt de Stichting Nieuwegeins Theater in het Officierscasino in Soesterberg Margo Minco's "Het bittere kruid". De voorstelling is gratis toegankelijk en begint om 21.00 uur, na de Nationale Doden herdenking. Op dit moment zijn de repetities van "Het bittere kruid" in volle gang. Het is een voorstelling die van iedere me dewerker veel vergt. Niet alleen van de spelers, maar zeker ook van de de cor en de grimeploeg. Regisseur Fred Goeth heeft als uitgangspunt geno men: "De oorlog is in zwart-wit ge filmd...". En zo zal het toneelbeeld er dan ook uit komen te zien. Waarom heeft de Stichting Nieuwegeins theater gekozen voor "Het bittere kruid?" In de eerste plaats omdat in 1995 wordt herdacht dat er een zeer donkere periode eindelijk werd afgesloten. En hoewel de meeste van de medewerkers jonger zijn dan 50 iaar, blijkt het onderwerp van deze produktie iedereen nog steeds zeer aan te spreken. Het is het verhaal van de joodse fami lie Meyerson, waarvan het meisje Stella als enige de oorlog overleeft. Het ook het verhaal van machteloos heid en onderdrukking. En in 1995 moeten wij helaas constateren dat er nog steeds rassen worden onderdrukt en uitgemoord. Het thema van "Het bittere kruid" blijft dus actueel en springlevend. Regisseur Fred Goeth heeft gewerkt naar een sobere en ingetogen voorstel ling, gebracht in de vorm van een docu-drama. Juist die soberheid en bijna afstandelijke benadering maakt het geheel afschuwelijk aangrijpend. De voorstelling gaat op 28 april in Theater de Kom in Nieuwegein in pre mière. Op 4 mei is zij te zien in het Officierscasino in Soesterberg en op 6 mei in Theater 't Fulco in IJsselstein. De Rabobank is een bank met een idee. Het idee dat je samen sterk bent. De Rabobank heeft als geen ander een traditie van samenwerken en bouwen aan relaties. Het is een bank van mensen vóór mensen. Dat merkt u al snel in het persoon lijke contact. Elke Rabobank staat midden in de samen leving. Daarom zijn we vaak betrokken bij activi teiten in het bedrijfs leven, verenigingen en scholen. We weten wat er leeft. Kortom, we zijn een assurantiekantoor in een bank die net zo thuis is in de buurt als u. Ook 's avonds is ons assurantie-team, op afspraak, voor u beschikbaar. Voor afspraken 02155-96362/96369. Mazda 626 2.0GLX H-back '90 12.250,- Opel Astra 1.4 i 3-drs, als nieuw '92 17.500,- VW Golf 1600 3-drs '86 6.250.- Fiat Uno 45 3-drs, LPG '88 5.950,- Mazda 626 GT2.0i LPG, elektr. ramen '86 6.250,- Ford Scorpio 2.4 i CL LPG, st.bekr., ABS, centr. vergr... '90 11.950,- 1 Opel Kadett 1.3 S 3-drs '85 4.500,- Ford Siërra 2.0 nu '85 3,500,- Volvo 240 station LPG-onderbouwv.a. '84/'85 3.500,- 1 Opel Rekord 2.0 S Berlina-uitv., trekhaak '84 3.250,- Renault 21 4-drs, 5-bak '86 -4.950,- Mercedes 190 D sport velgen, centr.vergr. '86 13.750,- Audi 80 4-drs, automaat '86 6.250,- Div. goedkope auto's met APK-keuring vanaf 750,- I UW VOORDEEL! 'APK Keuringsstation Gratis herkeuring 1 Schade reparatie Tas- en spuitwerk 1 Klaar terwijl u wacht Perfecte service! Postweg 58 (ind.-terrein)- Soesterberg Telefoon 03463 - 5 33 81 Open: 8.00-18.00 u. Vrijdag koopavond Zaterdag open van 9.00-16.00 u. Vrijdag 28 april is er van 14.00 tot 16.00 uur 'Schrijven voor gevangenen' in het Dorpshuis. Ditmaal gaan de brieven naar Kenia, Israël, Iran en Peru. Een ieder is van harte welkom. In koortsachtig tempo werkte het Oranjecomité haar draaiboek voor de festiviteiten af. Vanuit de bevol king is een spontane hulp gestart om het comité al die dagen een handje te helpen. Daarvoor is een ieder van harte wel kom en opgeven via dhr. Wim Koevoets, tel. 52962 of mw. Anneke Pley, tel. 51612 wordt op prijs gesteld. Donderdag 27 april wordt het spits af gebeten door toneelver. Ultice Dulci met de voorstelling 'De derde' in de Hoeksteen, aanvang 21.00 uur. Het Oranjecomité heeft gedurende al die feestdagen haar hoofdkwartier geves tigd in het oude postkantoor aan het Dorpsplein. Daar kan men terecht voor aankoop van bevrijdingsvlaggen, kaarten (indien nog aanwezig) voor Eén van de bands die optreden is The Lazy Beast met o.a. de rauwe stones-stem van George Legierse en het subtiele gitaargeluid van Willem van Doezelaar. diverse aangelegenheden, voor infor matie of hulpverlening, gevonden voorwerpen enz. enz. Het Oranje comité doet een dringend beroep op de Soesterbergse bevolking de her denking op 4 mei op de vliegbasis Soesterberg bij te wonen. Daartoe staan op die dag vanaf 10 uur militaire bussen op het Dorpsplein gereed voor gratis vervoer heen en terug. Zij die een speciale schriftelijke uitnodiging hebben ontvangen van de Luchtmacht Staf, worden verzocht om 10 uur in De Drie Eiken te zijn waar ook voor hen een bus gereed staat. Donderdag 27 april 20.30 Utile Dulce speelt het toneel stuk 'De Derde' (De Hoeksteen). Vrijdag 29 april 18.00 Badmintontoernooi BC Bad- so (Banninghal). 20.30 Utile Dulce speelt het toneel stuk 'De Derde' (De Hoeksteen). Zaterdag 30 april 08.00 Reveille door Odeon. 08.45 Toespraak burgemeester Hans cfe Widt en zingen van Wilhelmus (Dorpsplein). 09.00 Jaarmarkt (Banningstraat). 09.00 Versierde tuinen. 09.00 Op de foto met 09.00 Kermis (Kampweg). 09.00 Optreden De Garderobo's (Dorpsplein). 10.00 Koffiedrinken 55-plussers (De Drie Eiken). 10.00 Bevrijdingsdansen voor echtpaar (Dansschool Van Rellum). 13.00 Optreden D'Ecoleté (Dorps plein). 13.00 Rondritten met de K2 voor kinderen. 14.00 Bingo (De Drie Eiken). 16.00 Optreden Go Yellow (Dorps plein). 18.00 Optreden Lulu Bites Betty (Dorpsplein). 20.00 Optreden Lazy Beast (Dorpsplein).' 20.00 Disco t/m 16 jaar (Dorps huis). 22.45 Vuurwerk (Ijsbaan). Zondag 30 april 12.00 Springkussen t/m 4 jaar (Dorpshuis). 12.00 Billboards. 12.00 Kermis (Kampweg). 14.00 Modelvliegen (Sportpark Sterrenberg). 14.00 Optreden Henk van Ulsen (Dorpshuis). 16.30 Ballonnenwedstrijd (Sport park Sterrenbergweg). 20.00 Spel: Kapitein Haak (Dorps plein). Maandag 1 mei 09.00 Versierde tuinen. 09.00 Billboards. 10.00 Straattekenen (Dorpsplein). 11.00 Springkussen (Dorpsplein). 11.00 Kermis (Kampweg). 13.00 Fietspuzzeltocht (Dorpsplein). 14.00 Push-cartrace (Wethouder de Haanschool). 20.00 Concert Odeon en PVO (Dorpsplein). 21.00 Levend Stratego (KVO kan tine). Dinsdag 2 mei 09.00 Springkussen (Dorpsplein) 09.00 Kermis (kampweg). 1000 Voorstelling theatergroep Kees (Peuterspeelzaal De Pruttel- pot). 10.00 Versierde tuinen. 10.00 Billboards. 11.30 Voorstelling theatergroep Kees (De Pruttelpot). 14.00 Fietspuzzeltocht (start Dorpsplein). 19.00 Spuitvoetbal (veldje Mercury). 19.30 Bridgedrive (De Drie Eiken). 20.00 Versierde fietsen (start Dorps plein). 20.00 Rondgang Odeon en Voor waarts Zeist. 21.15 Lampionoptocht (start veldje Mercury). Woensdag 3 mei 10.00 Evenementenmarkt (Postiljon- school). 10.00 Overzichtstentoonstelling (Dorps huis). 10.00 Rondrit K2 (Postiljon- school). 10.00 versierde tuinen. 10.00 Billboards. 11.00 Kermis (Kampweg). 13.00 Klaverjastoernooi (De Drie Eiken). 14.00 Levend Stratego voor kinde ren (KVO kantine). 14.00 Boetseren (Dorpshuis). 14.00 Springkussen (Dorpsplein). 15.00 Draaiorgel De Sik. 15.00 Bereiden gaarkeuken maal tijd (Dorpsplein). 19.30 Optreden Esbergkoor (De Heyberg).

Soester Courant | 1995 | | pagina 13