nd[ f >n I Hees promoveert via strafschoppenserie Soest punt verwijderd van na-competitie Enkelspelen nekken LTC Soestdijk Complimenten voor TV Soest-Zuid Irene Koelewijn: Constante factor in wisselvallige volleybalwereld stopt W>H ■m Hans Uitdenbogaard helpt Soesters aan tweede feest in zes weken VOETBAL zaterdag on en w Gelijkspel bij ZPC (1-1) voor ploeg van Dick Schinkel VOETBAL zondag Mentale weerbaarheid moet worden aangesterkt en en TENNIS Soester tennisploeg nestelt zich aan kop van vierde klasse TENNIS eo<<(( Print VOETBAL zondag SEC-zondag geeft zege thuis uit handen: 2-2 ZAALVOETBAL Hees met twee invallers simpel langs SSOH: 7-2 Sanitair VOLLEYBAL WOENSDAG 26 APRIL 1995 SOESTER COURANT PAGINA 19 Honderdzevenentwintig doelpuntloze minuten voetbal en twaalf straf schoppen waren er nodig om een beslissing te forceren. Het was Erwin de Gier die de doorslaggevende 'pingel' benutte, maar de meeste eer kwam zaterdagmiddag Hans Uitdenbogaard toe. Al moest hij verschil lende keren naar de bovenhoek van zijn doel, de sluitpost van Hees hield zich voorbeeldig staande, gaf bovendien het goede voorbeeld door te gen FC MM de eerste trap vanaf elf meter te benutten en stopte er even later zelf twee. Hees kreeg de meeste en ook de beste kansen, maar telkens vergisten de Soesters zich in de afmetingen tussen de palen Vreemd genoeg kreeg Uitdenbogaard meer werk te verrich ten dan Michel Prins van FC MM. Hij En dus kon het gebeuren dat Hees voor de tweede keer in zes weken een groot feest op touw zette. In maart had het bestuur de bloemen en champagne besteld, een fust bier klaar staan en de plaatsen in een restaurant gereser veerd. Het feestje werd gevierd, maar na vijf dagen kwam de KNVB met het vriendelijke, doch dringende verzoek of Hees toch ook eerst maar even met de algemeen periodekampioen van de andere derde klasse wilde afrekenen. Het clubbestuur reageerde veront waardigd, riep verkeerd te zijn voor gelicht door de voetbalbond, maar een aantal lieden binnen de vereniging vond dat de clubleiding de hand ook in eigen boezem diende te steken. De eerste drie weken werd er dan ook niet echt lekker getraind. Pas de laatste vee weken keerde de motivatie op jandringen van Teus van Kommer te- jug en leefde de beslissingswedstrijd veer. Gedupeerd In het veld viel daar aanvankelijk niets van te merken, stelde ook Uitdenbogaard vast. Pas in de eind fase van de eerste helft drong Hees aan. De ploeg was weliswaar gedu peerd door de blessures van het aanvalsduo Paul Castein (botbreuk) en Errol Scheffer (kniebanden), maar Jiad toch meer in huis dan de tegen stander uit Maarsbergen die de periodetitel te danken hadden aan het feit dat VVOM kampioen was gewor- was er klaar voor. Uitdenbogaard ranselde de bal twee keer uit de bovenhoek, één keer onder de lat van daan, stond op de juiste plaats toen Henk Plantagie in de 35ste minuut de mooiste mogelijkheid van de wed strijd kreeg en ging nog een paar keer met succes gestrekt. De held voelde de na afloop even geë motioneerde Uitdenbogaard zich al lerminst. "De eerste hoge voorzet pakte ik goed en daarna pakte ik die bal in de korte hoek. Dan ga je groeien en weetje datje de nul kan houden, als IsLJBH - t er achterin geen gekke dingen gebeu ren." Verlenging Niemand slaagde erin te scoren, ook de invallers Rein Westra (voor Tjeerd Altena) en Robert Schadee (voor Johan van den Brink) niet. Na 95 mi nuten was het 0-0, na 32 minuten ver lenging nog steeds, want de raak ge kopte bal van Wout Blankestijn werd afgekeurd, omdat hij de doelman zou hebben gehinderd. En dus kwam het goed uit dat Hees in de voorgaande week had getraind op het nemen van strafschoppen. "Afge sproken was dat ik de eerste sowieso zou nemen," doelde Uitdenbogaard op de bal die hij via de binnenkant van de paal in schoot. Vervolgens stopte hij de eerste strafschop van FC MM, evenals de vierde. "Je probeert altijd te kijken wat de speler doet, hoe hij zich opstelt, hoe z'n lichaam staat. Bij de tweede die ik stopte, wist ik zeker dat hij voor hem de linker hoek zou kie zen. Hij stond veel te scheef. Maar ja, je moet ook geluk hebben," wees Uitdenbogaard op de twee straf schoppen, waarbij op de verkeerde hoek gokte. FC MM kwam niet verder dan drie benutte strafschoppen. Hetzelfde gold voor Hees. Ewout Jansen, die tijdens de competitie de penalties verzilverde, schoot hoog over en naast. Peter van den Deijssel, die voorafliep te moppe ren omdat hij eerst geen pingel mocht nemen en toen toch weer moest, schoot recht op de keeper af die bleef staan. Behalve Uitdenbogaard mikten Blankenstijn en Westra wel raak. In de eerste 'om-en-om' mikte Jan de Vries de bal op de lat, Erwin de Gier kreeg een halve minuut later al zijn jube lende mede-spelers over zich heen. In deze situatie zal Erwin de Gier niet scoren. In de strafschoppenserie besliste hij het promotieduel wel. Op de achtergrond Tjeerd Altena. De belangen in de wedstrijd tegen ZPC waren voor Soest groter dan voor ZPC, hetgeen zeker in de eer ste helft merkbaar was aan het spel van de blauwhemden. Zij hadden zoveel moeite met het ontregelen van de vele korte combinaties van de thuisclub dat ze nauwelijks aan aanvallen toe kwamen. Een glanzende aanval bracht hen wel de 0-1-voorsprong waarmee gerust werd. In de tweede helft kreeg Soest meer kansen, maar het was ZPC dat via een strafschop op 1-1 kwam. Bij Soest ontbraken wegens een schorsing d'Aquino, Van den Deysel en Stalenhoef, terwijl ZPC uit voor zorg enkele 'kaarthouders' buiten de ploeg had gelaten. In de nogal tamme openingsfase had ZPC het grootste spelaandeel, maar ze wisten doelman Gerard van de Bedem nauwelijks te verontrusten. Harvey Gambier kopte uit eeen hoekschop over, en een hand vol verdere corners waren meestal een prooi voor de Soester doelman. Na een kwartier kwam Paul van der Grift tot een afstandsschot dat juist over ging. Raymond Brandes produ ceerde een mislukte kopbal na een vrije trap en ook een poging van Michel Vlaswinkel eindigde ver naast het doel. Op slag van rust kwam Soest met een glanzende aanval die de openingstreffer opleverde. Van den Bedem bereikte met een verre uittrap Ferenc Kleinegris die Peter van den Berg aanspeelde. Uit diens voorzet scoorde Vlaswinkel met een ferme omhaal, die halfhoog via de paal in het doel belandde onhoudbaar voor doel man Sander Duindam. Schroom Na rust bleek Soest de schroom van zich afgeworpen te hebben en trok met vlijmscherpe combinaties ten aanval. Michel Vlaswinkel troefde de verde diging af, zijn felle inzet werd door Duindam ten dele gekeerd, maar in de rebound mikte Kleinegris te hoog. Uit een corner van Jeroen van Veen- endaal kopte Wilfred Janmaat fraai naar de verste hoek, waar Rik Beek man de bal vanaf de doellijn weg- kopte. Een goede voorzet van Van Veenendaal leverde Van den Berg een kopkans op. De bekeken bal over Duindam heen belandde op de lat. Bij een Soest aanval werd balverlies geleden, waardoor Michel Groente man vrij baan kreeg. Er restte Van der Grift slechts een noodingreep. De uit stekend fluitende Steur kende ZPC te recht een strafschop toe, die door Groenteman werd benut: 1--1. Met nog een kwartier te gaan, laaiden de emoties hierna op. Marciano Bouman kon een vrije trap die hij ver oorzaakte niet verkroppen en werkte Kleinegris tegen de grond, waarna hij met rood kon vertrekken. In de slotfase maakte de geroutineerde Rini de Meyer opzettelijk hands wat hem geel opleverde, zodat ZPC on danks de voorzorgmaatregelen toch gehandicapt aan de na-competitie zal moeten beginnen. Soest heeft zondag in de thuiswedstrijd tegen Xanthos aan een punt genoeg om aan die na- competitie te mogen deelnemen. Technisch is alles voor elkaar, taktisch zit het ook allemaal wel goed, maar op het mentale vlak zullen de heren en dames van LTC Soestdijk nog progressie moeten tonen. Die conclusie kon worden getrokken na de 7-1-nederlaag van de tweedeklasser tegen Warande. Soestdijk stapte met een 4-0-achter- itand uit de enkelspelen, terwijl het volgens trainer/coach Harald Wernsen met 1-3 voor had kunnen staan. Freddy Forger verloor de eerste set in de tie-break en liet het vervolgens af weten (6-1); Taco Koelewijn liet zich teveel beïnvloeden door de tegenstan der en verloor enigszins onnodig in drie sets en Saskia Huizinga vergat het na de eerste set af te maken. Alleen Linda Morssink was tegen A2-speels- ter Floor Vioen bij voorbaat kansloos: 6-2,6-1. LTC Soestdijk was op de beslissende momenten niet bij de les. Een spre kend voorbeeld was het dames dub belspel. Linda Morssink en Huizinga kwamen in de eerste set met 4-5 en op eigen service met 0-40 voor. De drie setpunten werden verspeeld, waarna Warande het afmaakte: 7-6, 7-5. De neuzen bij Soestdijk staan allemaal dezelfde kant op. Maar tussen de oren zit het niet altijd goed. Wernsen ha mert er bijna dagelijks op dat de tennissers op standaard momenten hun beste tennis moeten laten zien, soms even moeten overschakelen op 110 procent. Van de wijs "Qua slagen zit het wel goed, taktisch ook. Ze moeten zich alleen niet van de wijs laten brengen. Dat zijn zaken die ik nu al tienduizend keer heb gezegd, maar ik zal het ook voor de 10.001ste keer moeten zeggen. Ze moeten het echter zelf doen. Als het technisch fout zit, kun je er op trainen. Maar bij ons was het mentaal onvoldoende. Terwijl we er zo dicht tegenaan za ten." Wernsen is optimistisch gestemd over het verdere verloop van de competitie, waarin handhaving de doelstelling is. Hij baseert zich op onder meer de dub belspelen en de mix-partijen. Koele wijn en Peter Dijkema pakten in drie sets het enige punt voor Soestdijk en in de gemengde dubbels leverden de koppels Dijkema/Morssink en Huizinga/Forger goede partijen af. Wemsen: "Het was 'close'. Als het straks in één wedstrijd wel lukt, zitten we goed. Ze moeten het zelf voelen en zien." Pieter Verbrugh, trainer van TV Soest-Zuid, schroomt nooit kriti sche kanttekeningen te plaatsen als die op hun plaats zijn. Na de wed strijd tegen Bosheim 3 kon de ^tennistrainer echter niets anders doen dan zijn ploeg een compli- nent geven. Na de 1-7-overwin- ning staat het team fier aan kop in de vierde klasse. Namens TV Soest-Zuid moest alleen /lariëlle van Soest een punt afstaan. Zij verloor met 6-4, 6-0 van Merel Broers die twee weken geleden nog net het eerste team van het gerenom- neerde Bosheim in de eerste klasse had gespeeld. Een incident in de eerste partij gaf nogelijk de doorslag. Tot 4-4 hield Van Soest het bij. Toen Broers op 5-4 was gekomen en zowaar een setpunt koesterde, ontstond een discussie over het aantal keren dat de bal zou zijn gestuiterd. Het punt ging naar Broers en Morssink pakte geen game meer. Voor de rest had Bosheim 3 niets in te brengen. Verbrugh: "We hebben een riante overwinning behaald op een club die de naam heeft over een goede opleiding te beschikken. Bosheim heeft goede enkelspelers, maar die hadden niets te vertellen, omdat wij gewoon goed stonden te spelen. Merel Broers is natuurlijk een bepalende speelster en die zal nog wel wat punt jes pakken." Arno Jellema: dominant. In het dubbelspel hadden Van Soest en Sonja Huizinga de zaken na de eerste (verloren) set echter onder controle. Door bijna iedere bal op Broers' part ner Anoek Los te spelen, werd de zege veilig gesteld: 7-5, 2-6, 1-6. En in de eerste mix was Arno Jellema zo over heersend, dat Broers sowieso geen stempel op de partij kon drukken. Bosheim 3 kreeg geen schijn van kans. De dominantie van Jellema was zo groot, dat Huizinga zich na afloop afvroeg wat ze nog op de baan deed. Verbrugh bezwoer haar dat ook haar rol van belang was geweest. Spierpijn De trainer vergat zondag even zijn spierpijn, opgelopen nadat hij de dag ervoor weer voluit een wedstrijd had gespeeld, omdat Rishi Panday duide lijke sporen van herstel vertoonde. Verbrugh was niet zeker van het punt in het herendubbelspel, waarin Panday aan de zijde van Xander de Groot stond, maar kon opgelucht adem halen: 2-6, 2-6. Ook in de mix met Mariëlle van Soest gaf Panday aan dat hij op de goede weg is. "Hij is nog niet helemaal de oude, maar dat komt dit seizoen nog wel," aldus Verbrugh die voor de tweede competitiewedstrijd Jellema en Huizinga als eerste mix had laten op draven. Het tweetal beschaamde, zo als al eerder gemeld, het vertrouwen van de trainer niet. HET ADRES VOOR UW VERENIGING BEUKENLAAN 86b* 3762 AK SOEST TEL.02155-13255 «FAX 02155-25997 In de laatste tien minuten gaf SEC tegen Utrecht een 2-0-voorsprong uit handen. Het werd op de Bos straat-West na negentig leuke mi nuten 2-2. Twee minuten voor tijd kreeg Rik Nedersigt een rode kaart, omdat hij een tegenstander een elleboogstoot had gegeven. De scheidsrechter stond er met zijn neus bovenop toen de dit jaar gedebuteerde verdediger van SEC zijn zelfbeheersing in het gedrang voor het Soester doel verloor. De kaart was te recht, maar de scheidsrechter ging te ver door Utrecht een strafschop te ge ven. Op het moment dat Nedersigt uit haalde, moest Utrecht volgens Ruud Maas namelijk nog een hoekschop ne men. De bal werd echter op de stip ge legd en even later was het 2-2. Jammer voor SEC dat evenals de gas ten vrij uit kon voetballen. Utrecht, dat dank zij de straf voor VVOM een periodetitel in de schoot kreeg gewor pen, stond na tien minuten al met 1-0 achter. Marco Mariens die als rechts buiten zijn verdediger telkens te snel af was, werd door Ronald de Rooij voor de doelman gezet en maakte in die situatie geen fout. SEC liet zich vervolgens zakken, maar kreeg wel de beste kansen. Zo leek De Rooij te gaan scoren, maar de bal werd op de doellijn weggewerkt. Na 68 minuten was het alsnog raak. Jeffrey Dorrestein werd weggestuurd en zorgde voor 2-0. Vanaf dat moment begon Utrecht te drukken. Door de ballen hoog in de doelmond te plaatsen, zette Utrecht SEC enigszins met de rug tegen de muur. Toen Jos Kramer een kwartier voor tijd geblesseerd uitviel, werd de verdediging nog minder solide. En in de tachtigste minuut viel het doelpunt uit de lucht. Even later ging Nedersigt in de fout. Even lekker invallen in het eerste. Dat was maandag het parool van Teus Verwoerd bij het door bles sures geplaagde Hees. Hij scoorde vier treffers in de wedstrijd tegen SSOH die met 7-2 werd gewonnen. Omdat Peter de Jong en Stefan van Ameringen geblesseerd zijn en Edwin Lazonder in het buitenland verblijft, deed coach Reijer Looijsen een be roep op VerWoerd en Robert Hagen. Hees kwam geen moment in de moei lijkheden in Beukendal en legde vooral in de tweede helft zijn wil op aan de tegenstanders. Behalve Ver woerd, die in het tweede team speelt, droegen Joop Karssen (twee) en Eric Looijsen bij aan de produktie. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Telefoon (02155)-1 3014 Na twee sets stond Laura Oostrom klaar om in te vallen. Met een bos bloemen in haar hand. Daarmee kreeg Irene Koelewijn zaterdag een kleurrijk afscheid bij Stam/SoVoCo, al was het jammer dat De Bunt tijdens het slotakkoord tegen degradant ATC (3-0) lang niet zo gevuld was als normaal gesproken. De 31-jarige volleybalster verdiende na twaalf jaar een luider applaus, al is ze de laatste die dat zal beamen. "Ik heb altijd zoiets gehad van: bij gebrek aan beter ben ik in het eerste gekomen," zei Koelewijn een dag voor haar laatste wedstrijd. Het te kent de bescheidenheid, waarmee ze jarenlang een vaste waarde voor haar team en de club was. Irene Koelewijn was geen volleybal ster die de sportvloeren in den lande of ballen aan gort sloeg, die op de voor grond trad of zich moest laten horen. Ze was wel een midaanvalster die de ballen precies daar kon leggen, waar ze moesten liggen. Een sportster die aan het net bijna onverslaanbaar was, in het midden over een perfecte timing beschikte en ogenschijnlijk kon blij ven hangen alsof ze op een onzicht bare stoel stond. Maar bovenal was Irene Koelewijn een constante speels ter en dus een topper in de eerste divi sie, waarin wisselvalligheid troef is. "Timing is belangrijk voor een midaanvalster. Je moet op tijd hangen. Maar als ik snel naar buiten moet, is mijn timing niet altijd goed. Ik heb al tijd op het midden gestaan. Soms leek het me lekker relaxed om op buiten te staan. Daar heb je minder te doen. Maar ik heb te weinig kracht voor bui ten en mijn armslag is te langzaam." Zenuwachtig Twaalf jaar lang nam ze onbewust ve len in het ootje. Want wie had gedacht dat de medewerkster van de afdeling sport van de gemeente Soest een koele kikker zonder nervositeit was, komt bedrogen uit. "Ik liet niets merken, maar ik was altijd zenuwachtig voor de wedstrijd. Het klopt dat ik me niet opwind over andere dingen. Ik laat me niet gek maken. Ik ga ervan uit dat ie dereen z'n best doet. Iemand kan domme fouten maken, maar dan zal ik niet V ,aad worden. Als ik het zelf doe, bijvoorbeeld door een derde bal in het net te slaan, dan schaam ik me. Maar ik was wel zenuwachtig. In de eerste set was ik altijd heel snel moe van de zenuwen. Ik weet nog dat Werner Paans zei: Jij hebt de eerste set nodig om erin te komen. Hij liet me altijd staan, omdat hij wist dat het al leen maar beter zou gaan." Met Paans is tevens de trainer ge noemd die Koelewijn bijna alles bij bracht wat ze nu kan. Op haar zes tiende sloeg ze voor het eerst tegen een volleybal. Drie jaar later kwam ze in het eerste van Olympia (derde divi sie, later promotieklasse) terecht en na de fusie met SVV in 1985 haalde Paans haar bij de hoofdmacht. "Ik kon niet bovenhands serveren en geen goede rol maken. Ik zat bij allemaal routiniers en was één van de jongsten, speelde ook niet altijd. Maar ik heb veel van Werner geleerd." In het laat ste seizoen hanteerde Koelewijn, op aanraden van trainer Servaas Klute, de sprong-service. De uitvoering zag er, eerlijk gezegd, niet uit. Het rendement was beter. Koelewijn om een beschrijving van haar volleybal-capaciteit vragen, le vert allesbehalve een reëel beeld op. Ze gaat volledig voorbij aan het feit dat ze niet voor niets jarenlang een vaste keus was. Met uitzondering van het seizoen 1992-'93 toen gezins uitbreiding de prioriteit kreeg boven de sportieve verplichtingen. Trainen Jarenlang maakte ze drie, het laatste seizoen zelfs vier keer per week de gang naar de sporthal. Elke maandag, woensdag, donderdag en 'zaterdag werd alle vrije tijd ingeleverd ten be hoeve van het volleybal. Na ruwweg dertienhonderd trainingen en onge veer driehonderd wedstrijden hoeft dat niet meer. "Ik stond overdag nooit te juichen dat ik 's avonds moest trai nen. Alleen na mijn zwangerschap had ik zin om lekker te trainen. Of de derde training op donderdag zin heeft? Ik weet het niet. Maar je bént onder- dèel van het team, dus moetje komen. Bovendien was die derde training al tijd op de wedstrijd gericht. En al had den ze me de gelegenheid geboden om één keer minder te trainen dan de rest, dan had ik dat niet gedaan." De 1.75 meter lange Soesterse kreeg nooit concrete aanbiedingen van ere divisieclubs, al werd haar ooit verteld dat er belangstelling zou zijn. "Ik denk dat ik te oud was. Zelf heb ik nooit het idee gehad dat ik in de eredivisie zou kunnen spelen, ik heb er ook geen be hoefte aan. Ik zou ook gestopt zijn als we met Stam/SoVoCo waren gepro moveerd. Nee, ik was niet teleurge steld dat we het niet haalden." De actieve volleybal-loopbaan van Koelewijn is ten einde. Op welke wijze ze gaat aftrainen, weet ze nog niet. "Het is belangrijk dat ik wat blijl doen. Het voordeel van een teamsport is dat je wel moet. Als ik het op eigen houtje moet doen, laat ik het erbij zit ten. Maar ik heb nog geen concrete plannen, ik zie het wel. Wat StanV SoVoCo betreft, blijf ik in de jeugd commissie zitten. Voor eventuele an dere activiteiten sta ik ook open, maai je moet ervoor oppassen datje niet zo veel dingen doet, dat je weer zoveel weg bent." Vertrouwen Hoewel op dit moment nog maar zes speelsters uit het eerste team over zijn en ook uit het tweede team (dat nog kans maakt op promotie naar de tweede divisie) geconfronteerd wordt met een leegloop, heeft Koelewijn vertrouwen in de toekomst van de club. "Het zou beter zijn als er mensen van de club in het eerste zouden ko men. Anders loop je net risico dat de mensen het team niet meer herkennen. We zijn dit jaar begonnen met de pro motie van volleybal op basisscholen en in het voortgezet onderwijs. We proberen de jeugd gek te maken voor volleybal. Dan is het belangrijk dat er een goed vervolg komt met goede trai ners. Het is wel vaker gebeurt dat er weinig mensen over bleven en het komt ook nu wel op zijn pootjes te recht. Als je een goede opleiding hebt, is zo'n jaartje niet erg. We moeten nu gaan kijken of de jeugd goed genoeg is voor dames 1. Nee, de jeugd trainen is niet mijn favoriete bezigheid. Ik kan wel zien wat ze fout doen, maar vind het moeilijk te zeggen hoe ze het moe ten verbeteren." struif Karakteristieke houding van Irene Koelewijn. Op weg om een mede-speelster te felicteren. Blijdschap na het zoveelste ge scoorde punt.

Soester Courant | 1995 | | pagina 19