50% Vi Reacties van Lezers amaa evexr7„,weerde rtórt Wet- lrtAOU,„'7acrt'<l (Her)ken uw omgeving Erfenis en uitvaart regelen bij testament Naar de pen Hl gegrepen WVG: Goed voor gemeenten! Waar zijn de spelletjes op straat toch gebleven? Hulp bij opsporing ouderdomspensioen kantooi Volksverhalen gebundeld in WOENSDAG 26 APRIL 1995 SOESTER COURANT PAGINA 2j FWOENSDAG 26 APRI 6e JAARGANG NR. 4 ZWO/V6 0£€ffËMM//V&£> PrtW VAMPZyWPXs' \H0P/ew£#'rz&4 Paart/v/erzü Nieuw bij SWOS: Cursus 'pergamano' Secretariaten Ouderenbonden Cursus 'Jeu de boules' Noodkreet! Eenzaamheid Nog niet zo lang geleden... Aktiviteiten KBO-Soest(erberg) Aktiviteiten ANBO-Soest Aktiviteiten PCOB-Soest V 4 Klusjesdienst voor ouderen Belangrijke telefoonnummers Wie durft? Spreekuur Sociale Verzekeringsbank Ook heren welkom bij SWOS-cursussen G 2220 VAN 1995,-NU Met: "Hoe Soest aan PASO-avond over 'symboolkaarten' OPIC De Seniorenpagina valt onder verantwoordelijkheid van de Stichting Welzijn Ouderen Soest. Hebt u iets over of voor oude ren te melden, neem dan con tact op met of schrijf naar: Werkgroep Publiciteit SWOS, p.a. Albert Cuyplaan 101, 3764 TM Soest, telefoon 13786 of 23681. De volgende Seniorenpagina zal verschijnen in de Soester Courant van woensdag 24 april 1995. Kopij graag vóór maandag 8 mei inleveren bij de redactie; adres: zie hiernaast. SENIOREN PAGINA Voor vele ouderen zal het vakantie- programma "de Vakantieman" niet onbekend zijn. Een pro gramma, waarin vakantie-perike len worden belicht. Prijzen en voorwaarden worden vergeleken, lokati es worden beoordeeld. Het kan ook leerzaam zijn, want men hoort soms dingen, waar men op bedacht moet zijn als men straks zelf een vakantie gaat boeken. Ook worden bekende en minder be kende bestemmingen aangeprezen. In de wintertijd is vooral Spanje favoriet bij velen. Een aardig onderdeel van het pro gramma is dat vakantiegangers in Spanje op straat worden uitgeno digd op een grote landkaart van Europa aan te geven waar men zich bevindt, m.a.w. waar ligt Spanje op de kaart. Het is dan ook bedroevend te constateren, dat vele - ook oude ren - vakantiegangers op geen stuk ken na op de kaart kunnen aange ven waar hun vakantieland ligt, laat staan hun vakantieplaats. Men plaatst de punt van de stok na enig twijfelen rustig in Polen, Duitsland of enig ander Europees land in plaats van in Spanje. Jong geleerd, oud gedaan? Is de aardrijkskundige kennis dan zo slecht? We hebben het toch vroe ger allemaal moeten leren? Vroeger wisten we precies waar Spanje op de kaart te vinden was, maar we konden er niet heen. Nu kunnen we er heen en weten niet meer waar het land ligt. Is "jong geleerd oud ge daan" aan het verbleken? Vermoedelijk is een en ander het logisch gevolg van het boeken van een vakantiebestemming via een reisbureau. Men hoeft zich er niet in te verdiepen waar de bestem ming ligt en welke route men moet nemen. Men wordt er immers heen gebracht en op de plaats van be stemming afgeleverd. Dat men de tijdelijke woonplaats op de land kaart niet exact weet te vinden is nog tot daar aan toe, maar dat men het hele vakantieland (in dit geval Spanje) op geen stukken na kan lokaliseren geeft toch te denken. T.D. Tijdens deze cursus leert men de Columbiaanse techniek voor het maken van kaarten van perkament papier. Deze speciale papiersoort bezit een aantal eigenschappen die verschillende bewerkingen zoals overnemen, schilderen, perforeren, ciseleren (reliëf maken), knippen en dorseren mogelijk maakt. De werkstukken dit u met die hand werk kunt maken zijn heel origi neel. In de cursus wordt deze tech niek stap voor stap behandeld. De lessen nemen per keer 1 Vi uur in beslag en vinden om de week plaats. Deze ruimte heeft men no dig om de opdrachten thuis te kun nen uitvoeren. Het basispakket dient door de cursist zelf te worden aangeschaft en de kosten bedragen f 125,-. Hier mee kan men tijdens de cursus di rect aan de slag. Men kan dit materialenpakket via de docente bestellen. De cursus omvat 10 lessen en de eerste les is op maandag 7 augus tus van 9.30-12.00 uur in De Vijverhof. Kosten: f 99,-. Nadere informatie of aanmelding: secretariaat van de St. Welzijn Ouderen Soest. In het blad Ooit van de Fa- cultatieven verzekeringen N.V. le zen we een behartenswaardige en duidelijke bijdrage van mevrouw Mr. Anja Hansma, werkzaam op het notariskantoor Dijkstra de Graaff uit Apeldoorn. Met een sim pel voorbeeld geeft zij aan hoe be langrijk het is om bepaalde zaken notarieel te regelen. Zij schrijft het volgende: Het ontbreken van een testament kan ongewenste gevolgen hebben. Dat kan ik u laten zien aan de hand van een situatie die ik een jaar geleden ben tegengekomen. Ik zal de overle dene om wie het gaat mevrouw Jan sen noemen. Het uitgangspunt is de wet die be paalt wie de bezittingen en de schul den van een overledene erft. Als ie mand, zoals mevrouw Jansen, niet getrouwd is en geen kinderen heeft, erven ouders, broers en zusters. Als broers en zusters zijn overleden, wor den hun kinderen in hun plaats erfge naam. Heeft de overledene geen broers of zusters, dan wordt de erfe nis verdeeld tussen familieleden van vaders- en moederskant. Mevrouw Jansen woonde voor haar overlijden in een bejaardencentrum. De heer en mevrouw Pietersen waren goede kennissen van haar en besteed den veel aandacht aan mevrouw Jan sen, die geen naaste familie had. Zij was niet alleen ongehuwd en kinder loos, maar ook enigst kind. Haar va der kwam uit een gezin van zes kin deren en haar moeder had negen broers en zusters. Mevrouw Jansen had leuke meubeltjes en op haar bank rekening stond ongeveer f 50.000,-. Na het overlijden van mevrouw Jan sen kwamen de heer en mevrouw Y i K Pietersen op ons kantoor. Zij deelden mee dat mevrouw Jansen gezegd had dat haar bezittingen na haar overlijden voor hen zouden zijn. Uit inlichtingen die ik heb ingewonnen bij het Cen traal Testamentenregister in Den Haag bleek, dat mevrouw Jansen geen tes tament had gemaakt. Ik heb de heer en mevrouw Pietersen teleur moeten stellen, want door het ontbreken van een testament waren ze geen erfgena men. Omdat mevrouw Jansen geen broers of zusters had, bepaalde de wet dat haar erfenis verdeeld moest wor den tussen familieleden aan zowel va ders- als moederskant. Via de Bevolkingsregisters van di verse gemeenten heb ik geprobeerd gegevens over de broers en zusters van haar ouders te achterhalen. Aan gezien alle broers en zusters van haar ouders ook al waren overleden, ben ik vervolgens op zoek gegaan naar hun eventuele kinderen en kleinkinderen. Enkele neven en nichten van me vrouw Jansen waren geëmigreerd naar Amerika, Canada en Australië. Na veel speurwerk heb ik uiteindelijk alle erfgenamen gevonden. Aan som mige erfgenamen kwam uiteindelijk een bedrag toe van f 75,-. Had mevrouw Jansen een testament gemaakt, dan had zij zelf kunnen be palen aan wie haar bezittingen zouden toekomen. Ze had bijvoorbeeld een bedrag in geld kunnen nalaten aan de heer en mevrouw Pietersen en haar overige bezittingen aan een goed doel. Het maken van een testament is vrij eenvoudig. U kunt contact opnemen met een notaris en een afspraak ma ken. Tijdens het gesprek met de nota ris of kandidaat-notaris kunt u aange ven aan wie u uw bezittingen wilt nalaten. i, •ANBO-Soest: mevr. R. Mulder, Talmalaan 28, 3761 AN Soest, tel. 16795. KBO/St. Jozef: H. Henken, Va leriaanstraat 75,3765 EK Soest, tel. 17938. PCOB-Soest: mevr. J. van der Bijl-de Jong, Buntweg 13,3768 AV Soest, tel. 10845. ANBO-Soesterberg: G. Dus- schooten, Gen. Winkelmanstraat 41, tel. 03463-53338. PCOB-Soesterberg: mevr. Meyerink, Chr. Huygenslaan 108, tel. 52041. Aan de Gemshoorn in Overhees zijn vier jeu de boules-banen, die door de gemeente tijdens de zomer maanden aan de SWOS ter be schikking worden gesteld. Spel materiaal en begeleiding worden door de SWOS verzorgd. Dus, da mes en heren, u kunt naar hartelust spelen. Het is een spel dat zich ge makkelijk laat leren en niet aan leeftijd is gebonden. De banen zijn op woensdagochtend vanaf 10 uur beschikbaar en de kosten voor deze activiteiten bedragen f 40,-. Nadere informatie: secretariaat van de St. Welzijn Ouderen Soest, tel. 23681. Voor het overige cursusaanbod ver wijzen wij u naar het cursusboekje dat medio juli 1995 huis-aan-huis zal worden verspreid. Wij hebben u hard nodig! Senio ren-vervoer kan niet zonder te lefoon-dienst! Ons nummer, 19190, is de kern van het hele vervoer-systeem. Wij zoeken met spoed vrijwilligers voor deze functie, zowel dames als heren. Senioren kunnen in Soest "de Bus" bellen voor opgave betref fende het "waarheen-hoe laat- de retourtijd en welke dag". Zo'n aanvraag is een gezellige babbel en u hebt de taak hun wensen te noteren en in te vullen op het rijders-rooster. Boeiend en afwisselend werk (mèt koffie!) Uiteraard wordt u eerst grondig ingewerkt. Een halve dag! Een vorm van naas tenliefde voor uw medemens. Probeert u het eens vrijblijvend! Zij, èn wij, kunnen niet zonder u. U belt ons voor een afspraakje? Doen! Heel graag! Werkdagen van 9.30-13.00 uur, tel. 19190. Bij voorbaat hartelijk dank en tot ziens! Team Senioren(ouderen)bus Je kunt alleen zijn, zonder eenzaam te zijn. Je kunt ongehuwd zijn en je heel geborgen en gelukkig voelen. En je kunt gehuwd zijn en met dui zenden mensen samen en je toch verschrikkelijk eenzaam weten. Eenzaamheid is een morele kwaal, die niet te genezen is met de men sen zo maar op elkaar te plakken. Meer dan ooit zitten de mensen dicht opeen in flatgebouwen, in winkelstraten, superbazars, cine mazalen, dansgelegenheden en va kantieoorden. En juist daar wordt de eenzaamheid drukkender en veel scherper aangevoeld. De eenzaamheid, die zoveel men sen vandaag teistert, groeit uit een diepe geestelijke leegheid, uit on zekerheid, uit een niet geborgen zijn. Ook de meeste psychiaters staan hier machteloos en vele men sen hebben geen geld voor een psy chiatrische behandeling. Er wordt wel wat verlichting geboden, maar zelden genezing. De therapeut heeft over de grond oorzaken van de moderne een zaamheid geen macht. Deze zijn. van zuiver geestelijke aard en hier moet de mens op de eerste plaats zichzelf genezen. Het gaat om geest en hart, om geestelijke geborgen heid, die alleen maar mogelijk is in een sfeer van echte liefde. Maar in de mate dat men zijn hart verkocht heeft aan een hoop mate riële luxe-prullen, schijnt men on bekwaam te zijn in dit soort liefde. Men zoekt in de duisternis, in de verdoving. Men is nergens meer thuis. Men staat overal buiten, in de kou. En men kan niemand meer geborgenheid bieden, niemand meer herbergen! Toch kan er redding zijn, maar dan moet men zelf daarmede bezig blij ven. Blijft men zoeken, dan is er een grote mogelijkheid dat men op de een of andere dag iemand ont moet, die in staat blijkt te zijn om je eenzaamheid te verwijderen en je weer zodanig op de been weet te houden, datje de eenzaamheid van vroeger geheel vergeet. P. de Roos De Wet Voorziening Gehandicap ten (WVG) blijkt goed uit te pak ken voor de Gemeenten en minder goed voor de gehandicapten en 65+-ers. Dag- en weekbladen be richten daarover en een enkel blad had het zelfs over een "Rampwet". In een publicatie van de gezamen lijke Ouderenbonden (ANBO), KBO, en PCOB) wordt gesteld dat uit een onderzoek van een accountantsbureau zelfs blijkt dat gemeenten 15 tot 45% van de WVG-gelden overhouden en dat het nog maar de vraag is hoe deze resterende gelden zullen worden aangewend. De wet trad vorig jaar 1 april in werking en geeft ouderen en gehan dicapten het recht op vervoers voorzieningen, rolstoelen en wo ningaanpassingen als zij te maken krijgen met functiebeperkingen. Nu blijkt dat het aantal mensen dat gebruik maakt van de WVG fors achterblijft bij de verwachtingen. Enerzijds omdat men geen gebruik maakt van de mogelijkheden die de wet biedt, maar anderzijds omdat gemeenten, belast met de uitvoe ring van de wet, zich niet altijd aan de wet houden. In de ene gemeente hoeft bijvoorbeeld geen eigen bij drage betaald te worden en in een andere gemeente houdt men zich zelfs niet aan de wettelijk gestelde eigen bijdragen. Het komt zelfs voor dat de aanvrager méé uit ei gen zak moet betalen, dan de ver strekte voorziening kost. Duidelijk is wel dat er nog veel onbekendheid bestaat over de WVG. Dat is ook een van de rede nen dat veel mensen nog geen be roep gdaan hebben op de WVG- voorzieningen. Mede daardoor houden veel gemeenten geld over van het gereserveerde WVG-bud- get. Meer en gerichtere publiciteit is noodzakelijk. De WVG is niet de enige regeling die voorziet in hulpmiddelen en aanpassingen. In de tabel hieronder treft u de voorzieningen aan die mogelijk worden gemaakt door de vier belangrijkste regelingen. Gemeente WVG Auto-aanpassingen Bouwgrond voor uitbreiding wo ning Bruikleen-auto's Buiten wagens Collectief aanvullend vervoer Driewielfietsen Fietsaanpassingen Huurderving vergoeding Inrichtingskosten] Kilometervergoeding eigen auto Kinderrolstoelen Leefkilometers Rolstoelen Rolstoeltapijt Rolstoeltaxi vergoedingen Sportrolstoelen Taxi vergoedingen Tijdelijke huisvesting Verhuiskosten Verstelbaar aanrecht Verstelbaar bad Woningaanpassing tot f 45.000 Ziektekostenverzekering AWBZ ADL-clusterwoningen Alarmeringsapparatuur Assistentie Alg. Dag. Levensverr. Communicatie-voorzieningen Dieetpreparaten (dieetprodukten+aanv. verz.) Gehoorapparaten Hoog/1 aag-bedden Huishoudelijke hulp Medicijnen Signaleringsapparatuur Telefoneer-hulpmiddelen Woningaanpassingen boven f45.000 GAK/GMD AAW Blindengeleidehond Doventolk Onderwijsvoorzieningen Werkvoorzieningen Woon-/werkverkeer vergoeding Gemeente BIJZ. BIJSTAND Elektriciteitskosten Kledingslijtage Ontwikkeling en ontspanning Stookkosten Dieetkosten (als die niet door een andere instantie betaald worden) Is het niet zo dat er een heleboel spelletjes in het niet zijn opgegaan? "Oehop Henk, kom je spelen?" klonk het vroeger voor de deur van ons huis en dan stonden vriendjes op de stoep. "Wat zullen we gaan doen?" was de vraag. Het lag er dan aan of de school nog wachtte of dat het woensdagmiddag of zaterdag middag was. Dan was er doorgaans wel tijd voor een spel. Wij - ik woonde toen in Zeist - gin gen dikwijls naar het bos. Als de ploeg groot genoeg was speelden we indiaantje. De ene partij, de Sioux, bezat de vlag (een lap aan een stokje) en de anderen - de Apa chen - moesten proberen het kamp van de Sioux te benaderen en de vlag te roven. Dat was spannend! Het hield je zo bezig, dat de tijd werd vergeten. Thuis eerlijk op biechten dat je niet op de klok had gelet. Trouwens, hoe moest je in het bos op een klok kijken? En welke jongen van een jaar of tien had in mijn tijd een horloge? En als je er al een had, dan mocht je het toch zeker alleen op zondag en feestda gen dragen. Wie speelt er nu nog in het bos? Wanneer is het knikkertijd? Dat ontstond. Het was er ineens en dan zag je overal knikkeren. Soms ging het spel rond een in het zand gegra- Woensdag 26 april: Soos klaverjaswedstrijd in De Vijverhof: toegang vrij, 14.00 uur. Maandag 1 mei: Dagtocht bloemmozaiëk - Breezand. Woensdag 3 mei: Mariaviering in Mariakerk, 09.30 uur. Woensdag 10 mei: Soos kaar ten in De Vijverhof, 14.00 uur. Woensdag 17 mei: Soos kaar ten in De Vijverhof, 14.00 uur. Woensdag 24 mei: Soos kaar ten in De Vijverhof, 14.00 uur. Zondag 28 mei: Dagtocht passie spelen Tegelen. Woensdag 31 mei: Soos kaar ten in De Vijverhof, 14.00 uur: slui ting van seizoen. Info soos: mevr. R. Groen, tel. 17580. Info reizen: mevr. R. Korte, tel. 13960. Info evenementen: mevr. A. Jacobs, tel. 15350. Dinsdag 25 april: Busreis Ooijpolder, f51,-: opgave bij mevr. Ephraim, tel. 16317, of mevr. Slot, tel. 24677; Zondag 23 april: Praaatmiddag in De Vijverhof, 14.30 uur, toegang vrij; Vrijdag 12 mei: Jubileumreceptie in De Vijverhof, 16.00-17.30 uur. Soos: Iedere donderdag in Hons- bergen, 14.00 uur, toegang f 1,00; incl. 2 consumptiebonnen. Op 11 mei is er geen soos. Dinsdag 9 mei: 10.00-12.00 uur, bowlen in C-drie. Maandag 15 mei: Dagtocht Bra bant met een boottocht door de Biesbosch; opstapplaatsen: Vijver hof, Honsbergen, Ichthuskerk, Mariënburg; info en aanmelden: mevr. H. v.d. Wal, tel. 15846. Dinsdag 23 mei 10.00-12.00 uur: bowlen in C-drie. Laatste speeldag van dit seizoen. Fietsen: vanaf 26 april worden er weer fietstochten door de omge ving georganiseerd. De tochten worden gehouden op woensdag 26 april, 10 en 24 mei en vervolgens om de 14 dagen. Vertrek vanaf spoorwegovergang Soest-Zuid om 9.30 uur. Info: mevr. H. v.d. Wal, tel. 15846. ven potje. Soms werd er van de rand van de stoep gegooid en ging het er om of in de goot een even aantal knikkers rolden. In dat geval had de speler gewonnen. Vroeger of later -ik weet het niet meer- werd er gepiktold. Een tol werd op straat aan het draaien ge bracht en dan joeg je het speeltuig met een zweep voort. Soms zeilden de tollen hoog in de lucht. Er was ook nog een tol die bijna rond was. Hij liep puntig toe en bovenop zat een knop. Je wond over de dikke tol naar onderen toe een touwtje. De kunst was om de tol weg te werpen en het touwtje aan te trekken. De "dikkont" stond dan fraai te draaien. Hoe gladder de onder grond hoe langer die tol in bewe ging bleef. Er was ook nog een hoepeltijd. Een oud fietswiel fungeerde als hoepel. Met een stokje bracht je de hoepel in beweging. En hollen maar. Wie erg gelukkig was had een ijzeren hoepel met een staafje er aan. Je hoefde dan niet te slaan. Je hield het staafje vast en als je liep draaide de hoepel lustig over de weg. Ziet uw tegenwoordig meisjes nog wel eens hinkelen en touwtje springen? "In spin, de bocht gaan in; uit spuit de bocht gaat uit", zon gen ze dan. Twee meisjes draaiden een groot touw en de anderen moesten op de woorden van het liedje in of uit de bocht springen. En over springen gesproken: De jongens doen niet meer aan bok springen. Eén gaat er gebogen staan en de anderen springen met de han den op diens rug en gespreide be nen over de "bok" heen. Waar zijn de spelletjes gebleven? Tegenwoordig vermaakt de jeugd zich achter de computer met elek tronische spelletjes. Zouden de kin deren van vandaag, als zij volwas sen zijn, ook zo gelukkig terugden ken aan hun "avonturen" met hun kornuiten? Henk Koster De Klusjesdienst voor ouderen is ontstaan om oudere mensen in huis bij te staan. De vrijwilligers komen op verzoek kleine klusjes doen. Daarbij kan worden gedacht aan het ophangen van een schilderij, de cv-ketel vullen, tl-buizen en lampen vervangen, stopcontacten herstel len, rolgordijnen gangbaar maken en lekkende kranen repareren. Voor een klusje wordt 2,50 gulden in rekening gebracht. Voor twee klusjes moet dus vijf gulden worden betaald. Ook eventuele bijkomende materiaalkosten worden in rekening van de aanvrager gebracht. De medewerkers verwijzen de oude ren desgewenst ook door naar hulp verleningsadressen. De Klusjes dienst is een initiatief van de drie ou derenbonden in Soest. Het centrale meldpunt van de Klus- jesdienst is de SWOS, tel. 23681. Ouderenbus 19190 Maaltijdvoorziening 16324 Ouderenalarmering 14114 S.W.O.S. 23681 C.M.D. W004 Kruisvereniging 06-8344* Seniorenvoorlichting 27997 Klusjesdienst23681 De tijden veranderen, hoor ik zo dikwijls zeggen. En dan bedoelt men over het algemeen dat het niet meer is zoals vroeger. Het res pect voor ouderen is verdwenen. De jeugd is veel vrijer geworden. Maar ook de moraal van de volwassenen is totaal veranderd. Men is vrijer, allerlei taboes zijn verdwenen. Kerk en gebod zijn door velen verlaten en het kind op de lagere school zegt Frans en Gerard tegen de onderwijzer die trouwens tegenwoordig leraar wordt ge noemd. En ook op de middelbare scholen wordt er getutoyeerd te gen leraren. Het ontzag voor gezag is nagenoeg verdwenen. En wie de stelling poneert, heeft het niet over de opmerkelijke veranderin gen in de spelletjes. Kom nu, beste lezers (en lezeres sen niet te vergeten), ik geloof niet dat er niemand in Soest of Soesterberg is, die geen ervarin gen van vroeger heeft. Het op schrijven van een herinnering aan die goede oude tijd, welke misschien niet altijd zo goed was, is niet zo moeilijk. Het hoeft geen literair werkje te wor den. Gewoon neerschrijven, zo als het in u opkomt. De redaktie is best bereid moge lijke foutjes of kleine zonden tegen de stijl er voor u uit te ha len. Overwin uw schroom; kruip nu eens niet in uw schulp. Pak de pen en stuur ons een stukje over wat lang geleden gebeurde. U krijgt dan een plekje in de Seniorenpagina, welke goed ge lezen wordt dat durf ik uit erva ring te stellen. U kent het adres nog waarheen u uw artikeltje moet sturen? Redaktie Seniorenpagina p/a Albert Cuyplaan 101 3764 TM Soest. Sedert 6 februari 1987 houdt de Sociale Verzekeringsbank, district Amersfoort, op de vrijdag ochtenden van 10.00 tot 11.00 uur spreekuur te Soest, afdeling Sociale Dienstverlening, Raadhuisplein 1 De spreekuurlocatie is goed met het openbaar vervoer bereikbaar. Het gemeentehuis is ongeveer 15 minu ten lopen van het treinstation Soest dijk en de buslijnen 70 en 74 stop pen voor het Gemeentehuis. Tele fonische informatie over de aan komst- en de vertrektijden van de bussen en treinen via 06-9292 (niet gratis). Men kan op het spreekuur terecht met vragen over kinderbijslag, AOW-pensioen, AWW-pensioen voor weduwen, weduwnaars en wezen en gemoedsbezwaren. De Sociale Verzekeringsbank is verder bereikbaar aan de Stadsring 181 te Amersfoort, telefoon nr. 033- 769 911; postadres: postbus 4100 3800 EC Amersfoort. Uit onderzoek is gebleken dat het aantal deelnemers aan de cursussen voor senioren (55plus) van de St. Welzijn Ouderen te Soest voor het grootste deel uit vrouwelijke cur sisten bestaat. Dit is voor het be stuur van de werkgroep Cursussen en Activiteiten reden om eens te inventariseren of er behoefte be staat om speciaal voor de heren cursussen op te zetten. Om een beeld te krijgen van de wensen die er onder deze groep senioren bestaan vèrzoeken wij u een aantal vragen te beantwoorden Bent u op de hoogte van het cursus aanbod van de SWOS? Zo ja, kunt u hierin iets van uw gading vinden? Zoudt u een cursus speciaal vooi heren willen volgen? Zo ja, waar gaat uw voorkeur naai uit? Bent u eventueel bereid mee te werken aan de opzet van nieuwe cursussen? U kunt uw reactie zowel telefonisch als schriftelijk doorgeven aan: St. Welzijn Ouderen Soest, Albert Cuyplaan 101, k A506, 3764 TM Soest, tel 02155-23681. Op 1 januari j.1. is het Project Niet Opgevraagde Pensioenen (PNOP) opgericht. Dit is een gezamenlijk initiatief van de Vereniging van Bedrijfspensioenfondsen, de Stich ting voor Ondernemingspensioen- fond-sen, het Verbond van Verze keraars en het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds. Belangrijk nieuws voor alle perso nen die in het verleden bij verschil lende werkgevers in dienst zijn ge weest, niet meer over bewijzen of opgaven van premie-vrije aanspra ken beschikken, of niet weten waar zij het ouderdomspensioen kunnen opvragen. Zij kunnen zich vanaf 1 april 1995 wenden tot het PNOP, een centraal punt waar pensioen uitvoerders gegevens melden van ouderdomspensioenen, die niet binnen 3 maanden na de ingangs datum zijn opgevraagd. De pen sioenuitvoerders voeren een actief opsporingsbeleid om ervoor te zor gen dat aanspraken op ouderdoms pensioen niet worden misgelopen. Men moet wel zélf contact opne men met het PNOP. Komt degene die informatie vraagt in het bestand voor, dan wordt hij zij telefonisch doorverwezen naar de desbetreffende pensioenuitvoer der. Voor informatie over de proce dure inzake het aanvragen en gege vens over de hoogte van het pen sioen, kan men bij deze pensioen uitvoerder terecht. Dit project duurt twee jaar. Het PNOP is vanaf april 1995 be reikbaar onder telefoonnummer 020-6074777. Miep Jak-van Bussel KA Voor elke branche e een kasregister op complete afrekenautt pasklare (en bet; En...uw oude kassa k G 2230 (als G 2220 ma VAN 2595,- NU PRIJZEM ZIJN EXCL. 17,5% I SOEST-NIJVE BAARN - NIEU' Hoe kwam Soest aan zijn na' Wat deed de Ouwe Beer in Soesterveen? En wat staat er op onderkant van de Amersfoor kei? Op deze en nog veel meer gen wordt antwoord gegeven in Basilisk en andere volksverha uit de provincie Utrecht. Het betreft een bundel van 28 vo verhalen, alle geschreven op rijm. werden opgetekend door D.J Teding van Berkhout. Hij komt in voorwoord tot de conclusie Utrecht een saaie provincie is en a minst de spil van Nederland, waa alles draait. De auteur kon met beeld evenwel geen vrede hebber trok er op uit om de provincie Utr< grondig te bestuderen. Op zijn tochten ontdekte hij een g scharen heksen, spoken, geesten zelfs een basilisk die hem inspir den. "Hun aantal was zo groot, dal mij verbaast dat hun bestaan nit opgevallen aan al die reizigers die gelijks de provincie doorkruisen moeten wel doof en blind zijn, anders waren zij toch allang uitges om zich te verlustigen in de aar van dat geheimzinnige volkje?" Teding van Berkhout hield zijn c en oren wel open en tekende tal volksverhalen op. Sagen en lege die door de eeuwen heen van mon mond gingen. 'De Basilisk en andere volksverh uit de provincie Utrecht verschijr uitgeverij Optiek en is in de boek del verkrijgbaar voor 15 gulden. Ter introduktie één voorbeeld. Hoe Soest aan zijn naam kwam Lange, lange tijd geleden was er nog geen Amersfoort; had van Baarn, Soest of Soest du no8 geen sterx'eling gehoord 't Was al heide en moerassen Morgenavond (27 april) organi PASO-Soest een avond in De Vr schap, Nachtegaalweg 8A, aan 20.00 uur. Roelof Zwitser houd voordracht over symboolkaarten A Entree: leden f 2,50; anderen f 7,50 Zonnestudio

Soester Courant | 1995 | | pagina 28