Overschot jaarrekening 1994 is geen reden belastingverlaging Parkeerplaatsen bij Alfrink mavo "Het is nu aan de inwoners om er iets moois van te maken" Rondje Raadhuis ["■j»tU feit Zie pagina 2 soest beter bebust Spreekuren Telefoonnummers Agenda Mijn vraag... Snoeien beplanting leidt tot dichtere begroeiing Belasting Burgemeester over feestelijkheden: Reserves Boffertje Iedereen in Soest en Soesterberg kan wel iets van zijn of haar ga ding vinden in het zeer uitge breide programma voor zowel Koninginnedag als de Bevrij dingsfeesten. "Er is voor jong en oud, voor iedereen, dagenlang van alles te doen. Ik hoop echt dat ook iedereen er op inhaakt en van de mogelijkheden gebruik maakt die de programma's bie den. Deze festiviteiten kunnen een belangrijke bijdrage leveren aan een stuk saamhorigheid in een tijdperk van individualise ring. Ik hoop ook dat we met el kaar, als alles achter de rug is, kunnen zeggen: het waren goede dagen". Burgemeester J. de Widt is vol lof over hetgeen in Soest en Soesterberg aan festiviteiten is georganiseerd. "Het zijn dagen van herdenken en feestvieren. De bevolking kan hieraan een bijdrage leveren door massaal de vlag uit te steken". De burge meester maakt van de gelegen heid gebruik om al bij voorbaat iedereen te bedanken, het Co mité 50 Jaar Bevrijding Soest/ Soesterberg, de Oranjecomité's en besturen en leden van diverse verenigingen in de gemeente "die zich enorm hebben ingezet ter voorbereiding van allerlei festiviteiten". De heer De Widt heeft vastge steld "dat de programma's er voortreffelijk uit zien. Het is nu aan de inwoners van Soest zelf Burgemeester J. de Widt om ervoor te zorgen dat zij de feestelijkheden als geslaagd be schouwen. De organisatoren hebben alles goed voorbereid, het is nu echt aan de inwoners van Soest en Soesterberg om er een groot feest van te maken", aldus de burgemeester. Naast de wens dat iedereen die bij activi teiten betrokken is er straks met voldoening op zal terugzien, zo wel medewerkers als deelne mers, heeft de burgemeester nog één wens: "Ik hoop dat het weer ons welgezind zal zijn"! Het gemeentehuis is voor het pu bliek geopend van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 12.30 uur. Het Informatiecentrum (tel. 93777) in de hal van het gemeen tehuis is elke werkdag tussen 8.30 en 16.30 uur geopend. De afdeling Burgerzaken (tel. 93411) is dagelijks van 8.30 tot 13.30 uur geopend. Daarnaast zijn deze beide afdelingen samen met de afdeling Huisvesting (tel. 93893, echter alleen van maan dag tot en met vrijdag van 8.30 tot 10.00 uur, daarna via tel 93411) ook open op de vrijdagse koopavond, van 19.00 tot 20.00 uur. - De dependance Burger- en Sa menlevingszaken in het Dorps huis te Soesterberg (tel. 03463- 51412) is voor het publiek geo pend op dinsdag en donderdag van 14.00 tot 16.00 uur. De afdeling Sociale Dienstverle ning houdt in het Dorpshuis zit ting, elke woensdag van 11.00 tot 12.00 uur. Burgemeester en wethouders houden spreekuur na telefoni sche afspraak. Burgemeester J. de Widt en wet houder P.V. ten Hove kan men spreken na telefonische afspraak met secretaresse mevrouw S. van Doorn, telefoon 93443. Een afspraak met de wethouders N. Blommer-Biezeno en R. van Logtenstein kan men via secre taresse mevrouw L. Vogel, tele foon 93511 Belangrijke telefoonnummers zijn: 06-11 algemeen alarmnummer (politie, brandweer, ambulance). 93 777 Informatiecentrum. Hier kunt u terecht met uw vragen over de gemeente. 93 459 Klachtentelefoon. Voor Klachten over door de gemeente niet of te laat beantwoorde brie ven of het niet nakomen van toe zeggingen. 93 665 Informatietelefoon. Op dit nummer is een bandje aange sloten met gemeentelijke infor matie over raadsvergaderingen enzovoort, maar ook over opge broken wegen in de gemeente. Speciaal voor slechtzienden. 93 666 Infolijn afvalstoffen. Voor al uw vragen over afval zo als klein chemisch afval (KCA), groente-, fruit- en tuinafval en zovoort. 93 666 Grof vuil ophalen (aan melden van 8.00 tot 12.00 en van 12.30 tot 16.00 uur. 93 458 Klachtentelefoon milieu. Voor al uw vragen en klachten over milieu. Met uitzondering van klachten/vragen over afval en groen. Voor noodgevallen te lefoon 19 444 (politie), 24 uur per dag. 93 705 Meldpunt Sociale Veilig heid. Voor al uw klachten en vra gen over onveilige plekken, van dalisme, discriminatie, rascisti- sche en aanstootgevende leuzen. 25 346 Meldpunt woonomge ving. Kleine klachten over de woonomgeving die in ongeveer een uur kunnen worden opge lost. Deze worden binnen 24 uur verholpen. De maandelijkse gemeente raadsvergadering en alle verga deringen van gemeentelijke commissies worden gehouden in het gemeentehuis aan het Raadhuisplein en beginnen om 19.30 uur, tenzij anders aange geven. woensdag 3 mei, commissie al gemene bestuurszaken. dinsdag 9 mei, commissie ruim telijke ordening, verkeer en wel zijn. woensdag 10 mei, commissie milieu en openbare werken. donderdag 11 mei, commissie fi nanciën. donderdag 18 mei, gemeen teraadsvergadering. Op 't Hoogt: een publieks functie! Is er geen goedkopere ruimte be schikbaar voor Radio Soest op zolder? •k Schoofparty's. Metaalverwerkend bedrijf Carnaud Metal Box Closures Benelux aan de Koningsweg. - Dat is in de volksmond toch gewoon Lindner? •k Wethouder Blommers in de commissie financiën: "Grond is in Soest bijna schaarser dan geld". •k Er zit eigenlijk maar weinig schut in die sloperij. •k De politie moet huur betalen voor de kantine in het gemeen tehuis om er te mogen lunchen. - Is dat in het kader van het be leid: meer blauw op straat tussen de middag? k Marcel Vossestein (verkeer) in de Amersfoortse Courant: "De geluidswal rond Klein Engen- daal is niet betaald door de auto mobilisten maar door de bewo ners van de wijk". k Architect H. van Zuyland. k De firma Uyland krijgt als com pensatie voor het niet doorgaan van een vierde bouwlaag geen grond maar geld. - Geld is toch ook het slijk der aarde? k Taxi Tacket Systeem. k Vahstal (bouwwerkgevers) con tra Visser (bouwbond). - In welk verband hebben we die namen vaker gehoord? k Laat de gemeente Radio Soest nu wel of niet naar de kelder gaan? k De Kabelkrant Soest verloor kennelijk even de objectiviteit uit het oog, schrijvende: 'Hier mee biedt Soest Uyland compen satie aan voor de niet toegestane vierde bouwplaag aan het Driftje'. Populair tuinmeubilair k Soesterberg: stelletje kleredie- ven k Zijn ze bij de Muziekschool nu the last post aan het instuderen Uitgave gemeente Soest Staf Voorlichting Raadhuisplein 1 Telefoon 02155 - 93 459 93 460 Naam:man/vrouw Adres: Telefoon: Ik zou aan het college van burgemeester en wethouders het volgende willen vragen: Insturen vóór vrijdag 5 mei aan Staf Voorlichting, Antwoordnummer 120, 3760 VB Soest. (Een postzegel is niet nodig). In het najaar 1994 heeft er een verjongingssnoei plaatsgevonden van de beplanting tussen de Cimbaal en de Bazuin. Hierdoor zullen de heesters veel jonge scheu ten gaan vormen en zal er binnen twee tot driejaar weer een dichtere begroeiing ontstaan. Burgemeester en wethouders ant woorden dit aan een bewoner van de Cimbaal. Hij had gevraagd waar de extra dichte beplanting blijft. Deze was volgens hem toegezegd in verband met de aanwezigheid van een speelplaatsje. Hij had ge constateerd dat de beplanting ge snoeid was, zodat er eerder sprake is van een open dan van een dichte beplanting. Ook in 1995 is de gemeente Soest vroeg met de presentatie van de jaarre kening 1994. Evenals in de afgelopen jaren is er een positief resultaat, over 1994 een bedrag van 1,7 miljoen gulden. "Dat lijkt heel veel, maar het is heel weinig", zegt wethouder mevrouw Neks Blommers (financiën), "want onze totale begroting is ongeveer 125 miljoen". Misschien dat naar aanlei ding hiervan iemand zal denken dat de belastingen omlaag kunnen. "Maar dat is niet waar", zegt mevrouw Blommers. "Die 1,7 miljoen is niet over omdat er teveel belasting wordt betaald, maar omdat we een groot bedrag van het rijk hebben gekregen in het kader van de Wet Voorzieningen Ge handicapten. Daar is veel minder beroep op gedaan dan gedacht werd, dus daardoor hebben we flink wat over". Dit geld wordt niet uitgegeven. "Het komt in een spaarpot, want we weten niet hoe de aanvragen zich in de tweede helft van dit jaar zullen ontwikkelen. Het zou kunnen dat er een soort stuwmeer is geweest doordat mensen nog bij de 'oude' instantie een aanvraag hebben inge diend die straks alsnog bij de ge meente komen". De verwachte vrees "dat we er heel veel op toe zouden moeten leggen", is niet uit gekomen. Overigens wordt er bin nen het gewest overleg gevoerd om de WVG-regeling eventueel te ver soepelen. Over een paar maanden kan de raad hierover een voorstel verwachten. Mevrouw Blommers noemt de po sitieve 1,7 miljoen op de jaarreke ning "een keurige uitkomst. Maar zonder het grote overschot van de WVG was het kantje boord, dan was het echt maar net positief ge weest. Verder heeft de rente dit jaar erg mee gezeten. Als die tegenvalt, merkt de gemeente dat natuurlijk ook". Er word scherp begroot in Soest, zegt de wethouder. Daarom werkt de gemeente ook met een voorjaarsnota, de jaarrekening en tussentijdse berichten. "Om de vin ger aan de pols te houden en te kun nen zeggen: als iets meevalt, kan daar nog geld aan uitgegeven wor den, maar als het tegenvalt kan dat niet. Dat wordt nauwlettend be waakt". Het zittende college van burge meester en wethouders heeft vol gens mevrouw Blommers nadruk kelijk als uitgangspunt, "dat belastingverhoging echt het laatste is waar we aan beginnen. We wil len binnen het bestaande budget trachten zoveel mogelijk te realise ren. Dat zullen we ook in de ko mende jaren proberen. Alleen als het rijk doorgaat met allerlei dingen op ons af te wentelen, dan weet ik het niet, want de gemeente heeft na- tuurlijk ook verplichtingen, bij voorbeeld naar instellingen. We proberen algemene belasting verhoging zo lang mogelijk uit te stellen, want het komt steeds vaker voor dat de burger zelf moet bijdra gen aan allerlei voorzieningen. Maar als ik hoor wat er allemaal op ons af gaat komen... Uiteindelijk is het toch een kwestie van dé tering naar de nering zetten". "Toch willen we proberen binnen de middelen die we hebben, de uit kering van het rijk en de belasting opbrengsten, uitkomen. Of zoiets lukt, kun je in de jaarrekening te rugvinden", zegt mevrouw Blom mers. Een jaar kent financieel gezien twee belangrijke momenten. Het ene betreft de begroting -"dan schrijf je op wat je denkt te gaan doen en wat je denkt dat het gaat kosten"-, het andere de jaarreke ning. "Dan kijk je wat je hebt ge daan en wat het heeft gekost; en ook wat je niet hebt gedaan. Ten slotte kan niemand koffiedik kij ken, want dat blijft het bij een be groting". Het geld is al uitgegeven, waarom is de jaarrekening dan zo belang- Als onderdeel van de verbouwing en herinrichting van de voormalige Kardinaal Alfrink mavo aan de Di Lassostraat heeft de gemeente ook een plan voor de omgeving ervan opgesteld. Daarin was voorzien: vergroting van het aantal openbare parkeerplaat sen, indeling, basketbalveld' en opschoning van het terrein rondom de mavo. In de afgelopen maariden is over het parkeren overleg geweest met het bestuur van De Vijverhof. De uitbreiding van het openbare parkeren geeft ruimte aan de algemene wensen, onder andere vanuit de buurt. rijk? Wethouder Blommers: "In de eerste plaats omdat het overzicht nodig hebt om de volgende begro ting te maken. Daarvoor moet je weten: waarom heb ik gedacht dat ik zoveel moest uitgeven en waarom is het anders geworden? Moet ik in de volgende begroting hetzelfde bedrag opvoeren? Het is van belang dat te weten, omdat je de uitgaven bij de inkomsten moet laten aansluiten. Want als je in de begroting te hoge bedragen raamt en later blijkt dat iets voor de helft kon, dan betekent het datje het geld een jaar lang niet hebt kunnen ge bruiken voor iets wat eigenlijk óók nodig is. Daarom is het belangrijk zo nauwkeurig mogelijk te ramen; en dan moet je ook weten wat de invloeden zijn op een bepaalde ra ming". De gemeente Soest krijgt elk jaar ongeveer 45 miljoen binnen: 37 miljoen van het rijk, 8 miljoen aan onroerende-zaakbelasting. Daar naast krijgt de gemeente geld voor een aantal overdrachtbelastingen, bijvoorbeeld voor de sociale dienst en het onderwijs. Van al dat geld kan niet alles, inclusief de schul den, betaald worden. Daarom wordt een beroep gedaan op de re serves, per 31 december 1994 een bedrag van 58,5 miljoen. Het 'overschot' van 1,7 miljoen op de jaarrekening wordt niet uitgege ven, maar bewaard. "Soms heb je een meevaller, een andere keer een tegenvaller. Nu is het de kunst om aan de hand van de jaarrekening goed te bekijken hoe die mee- of tegenvallers zijn ontstaan. Zijn die meevallers maar eenmalig, dan is het een boffertje. Als ze structureel zijn, dan is het interessant want dat betekent dat je ruimte hebt voor andere dingen. Dan kun je extra keuzes maken uit zaken die je nu moet laten liggen". Als je zo'n 'keurige' jaarrekening hebt, moet er dan toch een discus sie over kerntaken worden ge voerd? "Ja", zegt mevrouw Blommers, "omdat de stijging van salarissen en prijzen gewoon door gaat. Als we dus niets zouden doen, zouden we op een goed moment forse tekorten krijgen". Daarom is de kerntakendiscussie wel degelijk van belang. Omdat daarin duide lijkheid moet ontstaan over het in de hand houden van de bedragen, terwijl aan de andere kant.de vraag gesteld wordt: is het redelijk dat de gemeente zoveel bijdraagt aan be paalde zaken of zouden de gebrui kers méér moeten bijdragen? Hoe zijn nu de verhoudingen, wat be taalt de gemeente, wat betalen de burgers zelf, vinden we dat redelijk, hoeveel gebruikers zijn er? Dat zijn allemaal dingen waarbij je de jaar rekening als een soort onderlegger gebruikt. Dat kun je hier allemaal uithalen". Neks Blommers De nu afgesloten jaarrekening 1994 wordt op donderdag 11 mei behan deld in de commissie financiën en een week later, op 18 mei, in de ver gadering van de gemeenteraad.

Soester Courant | 1995 | | pagina 33