"Ik koop bewust alleen kattebak-vulling met een milieukeur" Zelf composteren: eenvoudiger dan u denkt Nieuwe uniformen en uitmonstering regiopolitie Folder thuiscomposteren Gemeenteraadslid Ank Hugen: WOENSDAG 26 APRIL 1995 OP THOOGT PAGINA 4 GROENTE-, FRUIT-EN TUINAFVAL APART Géén GFT-afval GFT-afval EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF Wijziging Gemeentegids 1995 Straatnaambord schoongemaakt Vragen over bestrating Smitsweg Eengezinswoning is niet voor alleenstaanden Ank Hugen-Strijker (46) is sinds november vorig jaar gemeente-raadslid voor 'Burgers met een Andere Mening' (BAM), de jongste politieke partij van Soest. Ank en haar man Wim wonen aan de Türfstreek. Ze hebben een kater als huisdier. Vanwege zijn rode vacht gaven ze hem de naam 'Sam bal'. In de wandeling is het de koosnaam 'Sammie' geworden. "Eigenlijk ben ik door Wim een tijd. Sammie hebben we nu vier kattenmens geworden," vertelt Ank. "Vroeger was ik zelfs een beetje bang voor katten. Ik vond het maar eigenzinnige beesten, die zo maar op je schoot konden springen. Nu zou ik Sammie voor geen geld willen missen." De liefde voor kat ten gaat bij Ank nog iets verder. Ze draagt ook een kattenbroche op haar pakje, en op het t.v.-meubel staan twee paar kristallen katjes. "Uit Polen," vertelt Ank, 'gekocht op de laatste Kerstmarkt in de Kerkebuurt." "Vier en twintig jaar geleden kre gen, tot groot plezier ook van onze drie kinderen, van de ene op de an dere dag maar liefst twee katten in huis. Eén witte 'op bestelling' uit een nestje van kennissen en - hele maal onverwacht - nog een zwarte met blauwe ogen. Voor de laatste ging ik spontaan door de knieen toen een jongetje op de kinder boerderij me vroeg of ik die wou kopen. Die dieren zijn al lang uit de jaar. Sammie is een van de 6000 katten, die de gemeente Soest "rijk" moet zijn (teruggerekend van de circa 2 miljoen voor heel Nederland). Jaar lijks wordt er in ons land 60 kg kattebakvulling per kat wordt ge kocht. Dezelfde hoeveelheid, voor Soest dus 360.000 kilo per jaar, belandt dus bij het huisvuil. Tot voor kort mocht dit uitsluitend in de groene container voor restafval worden gedeponeerd. Sinds kort is er echter composteerbare katte bakvulling, die bij het GFT-afval mag worden gedaan In de bruine container, dus. Dit geldt uitslui tend voor kattebakvulling met het enige echte miliekeur (vuist met stempel). Ank Hugen:"Sinds enkele maan den koop ik bewust uitsluitend kattebakvulling met milieukeur. Alleen dan kan ik er 100 van op aan dat het spul tot compost ver werkt kan worden. In Soest hebben vrijwel alle dierenspeciaalzaken en supermarkten al een of meer mer ken met dat milieukeur te koop. Door de bank genomen is het spul niet duurder dan de andere produk- ten. Behalve het belang voor het milieu heb ik er ook nog een finan cieel argument voor. Als de korrels in de bruine bak komen bespaart dat de gemeente 55 gulden per ton (1000 kilo) aan verbrandings- of verwerkingskosten. Voor Soest is dat dus al gauw 20.000 gulden op jaarbasis. Dat werkt door in het ta rief voor het ophalen van huisvuil, dat u en ik via de maandnota van de REMU betalen. Nogmaals, ik let wel goed op het Milieukeur! U weet wel, die vuist met dat stempel. Alleen dat kun je vertrouwen. Daar staan twee minis teries achter. Economische Zaken én VROM (Milieu) Andere merken scher men soms ook met het milieu, maar dat is mij te vaag. Ik kan dat niet controleren. Daarom ben ik zo blij met het milieukeur. Wat ik natuur lijk helemaal niet wil is dat er ver keerd spul in de bruine bak terecht komt. Deze handige GFT-sticker kunt u afhalen bij het informatiecentrum in de hal van het gemeentehuis aan het Raadhuisplein 1 in Soest of bij de dependance Publiekszaken in het Dorpshuis aan het Dorps plein in Soesterberg. As van open haard Asbakinhoud Vogelkooizand Stofzuigerzakken (en inhoud) Honde- en katteharen Luiers Melkpakken en vruchtesappakken Kattebakkorrels zonder milieukeur VROM 94348/8/8-94 11870/159 Schillen en resten van groenten, fruit, aardappelen Etensresten (jus, vet, botjes, visresten (ook graten), kaas/ broodkorsten Eierschalen Pinda's en noten (doppen) Koffiefilters, koffiedik, theebladeren en theezakjes Snijbloemen, kamerplanten, gras, stro en bladeren Klein snoei-afval en planten, zoals gras (geen grond) Kattebakkorrels met milieukeur Ongeveer de helft van ons huishoudelijk afval bestaat uit groente-, fruit en tuinafval (gft): organisch afval zoals aardappelen en groenteresten, schil len van fruit, plantenresten maar ook afval uit de tuin. Het is zonde om dat zo maar weg te gooien of te verbranden. Want wat we aan de aarde ont trokken hebben, moeten we ook weer teruggeven. Dat is juist de reden om dit gft-afval apart in te zamelen. Het nieuwe en nuttige produkt dat van gft-afval wordt gemaakt is gft-compost. En het is mooi meegenomen dat composteren ook nog eens goedkoper is dan verbranden. Vandaar dat gemeenten vanaf 1 januari 1994 wettelijk verplicht zijn het gft-afval apart in te zamelen. Van de gemeenten gaat het gft-af val naar een verwerkingsfabriek. Voor Soest is dat de VAM te Wijs ter. In grote hallen wordt daar het composteren op gang gebracht. Allerlei bacteriën breken bij de juiste temperatuur en vochtig heidsgraad het organisch materiaal af en er vormt zich gft-compost. Na 6 tot 8 weken is de compost klaar voor gebruik. Hoe schoner de com post, des te groter ie gebruiksmoge lijkheden ervan zijn. Vandaar ook het belang, van een goede schei ding thuis. Ga maar na wat het ef fect is van een batterij of ander schadelijk materiaal in het GFT-af val. De compost die hieruit ontstaat is van mindere kwaliteit. Zelfcomposteren Het aardige van composteren is: u kunt dat ook thuis doen. Het enige dat u hiervoor nodig heeft is een plaats in een tuin en organisch af val. Ongeveer tweederde van wat in de gft-container gaat is gemakke- lijk te verwerken op uw eigen composthoop- Praktisch alle tuin afval bijvoorbeeld. Maar ook ma teriaal uit de keuken, denk maar aan restanten van rauwe groente, eierschalen, koffiedik en overblijf selen van fruit. Gekookte etensres ten, brood, kaas, botjes en visgraten zijn minder geschikt. Ze verteren te langzaam en vertragen zodoende de omzetting van afval naar com post, Bovendien komen daar mui zen op af! Daarom kunt u dat beter aan de gemeente meegeven. Hoe meer mensen thuis composteren, des te minder gft-afval er door de gemeente wordt ingezameld. En dat scheelt in de verwerkings kosten. Bovendien komt het eind- produkt, de compost, direct uw ei gen tuin ten goede. Ondiepe kuil In een grote tuin is altijd wel een hoekje te vinden waar u een composthoop kunt aanleggen. Een ondiepe kuil graven is eigenlijk het enige wat u moet doen. Daardoor komen de bodemdiertjes gemakke lijker aan hun voedsel, het gft-af val. Wel is het handig het materiaal wat u erop gooit een beetje te ver snipperen. Dat bevordert de snel heid van het composteren. Het zelfde geldt voor een goede belichting en voldoende vocht. De beestjes, die aan het werk gaan, hebben veel zuurstof nodig. Daarom moet de hoop ook niet worden aangestampt. Als u het af val goed gemengd heeft, komt er normaal gesproken voldoende lucht en vocht bij. Maar het is goed om zo af en toe de hoop te 'keren', dat wil zeggen, om te gooien. Dan kunt u ook zien of het materiaal niet te nat of te droog is. Een werkende composthoop moet "klam" zijn, als in een tropisch woud. Na zo'n drie maanden (in de win termaanden duurt het langer) heeft u mooie, zuivere eigen compost voor in de tuin! Compostvaten Sommige tuinen zijn misschien wat klein voor een composthoop. Daarom zijn er bij tuincentra, e.d. compostvaten te koop in ver schillende maten en soorten. Ook bestaat de mogelijkheid een z.g. VAM-vat (inhoud 240 liter) te kopen bij de afdeling Reiniging en Vervoer van de gemeente. Omdat de gemeente belang heeft bij zelf composteren (vermindering ver- werkings- en transportkosten), re kent zij daarvoor een extra voorde lige prijs (f. 69,75). Betaling van dit bedrag kan uitslui tend per bank of giro, waarbij u al tijd uitdrukkelijk uw adres moet vermelden. Het compostvat wordt de dag na binnekomst van de beta ling op uw adres afgeleverd. Als u tijd wil winnen kunt u ook met een betalingsbewijs van uw bank te recht bij de Werf. De (werk)dag daarop bent u dan in het bezit van het VAM-vat! Als uw belangstelling is gewekt voor thuiscomposteren, dan heeft de gemeente voor u gratis een praktische handleiding beschikbaar. De brochure "Maak uw eigen compost" van het ministerie van VROM kan worden afgehaald in het gemeentelijk Informatie centrum, Raadhuisplein 1, de Dependance BurgerzakenDorpsplein 17, Soesterberg en op "De Werf' (naast de Brandweerkazerne). Als u een exemplaar toegestuurd wil krijgen, kunt u bellen naar de Infolijn Afvalstoffen 02155 - 93 666. In de zojuist verschenen Gemeentegids 1995 staat op pag. 19 een storende fout. Onder het hoofdstuk 'Gemeenteraad' is bij de politieke partij BAM (Burgers met een andere mening) de funktie van fractievoorzitter aan de verkeerde per- Het straatnaambord De Brik in Soesterberg is niet of nauwelijks herkenbaar door de vervuiling als gevolg van groene aanslag. Een bewoonster van De Brik is hier door bezoekers op attent gemaakt. Zij vraagt aan burgemeester en wet houders of het bord weer herken baar gemaakt kan worden. B. en w. laten haar weten dat het straatnaambord zal worden schoon gemaakt. Waarom is het gedeelte van de Smitsweg tussen de huisnummers 3 tot en met 15 niet opnieuw bestraat? Deze vraag heeft een be woner van de Smitsweg gesteld door gebruik te maken van de vragenbon op de voorpagina van Op 't Hoogt. Hij wil bovendien weten waar de kastanjeboom is gebleven die op de parkeerplaats stond. Burgemeester en wethouders laten weten dat het bewuste gedeelte niet binnen de grenzen van het her inrichtingsplan voor het gebied is opgenomen. Overigens is de tegel verharding niet dringend aan her straten toe. Wat de kastanjeboom betreft: deze is weggehaald omdat hij anders midden op de weg zou staan. Bij de inspraakronde over het her inrichtingsplan is de omwonenden verteld dat de boom zou worden gerooid, aldus b. en w. soon toegeschreven. De fractievoorzitter van BAM is name lijk de heer R. Joustra. Gelieve daar in voorkomende gevallen rekening mee te houden. Onze excuses voor deze fout. Niet te geloven dat ik knaap nog een vers schreef over de zilverwitheid van een berke- stam en om mij heen grootse dronkenschap van de bevrijding: het water was whisky gewor den. Alles zoop en naaide, heel Europa was één groot matras en de hemel het plafond van een derderangshotel. En ik bedeesde jongeling moest nodig de reine berk bezingen en zijn bescheiden blader- pracht. Remco Campert, Niet te geloven Alleenstaanden van 50 jaar en ouder mogen wel naar een benedenwoning met twee slaapka mers en een tuintje. Alleenstaanden die jonger zijn dan 50 mogen ook naar een bovenwoning met balkon. Dit antwoorden burgemeester en wethouders op de vraag van een bewoonster van De Gouden Ploeg. Zij vraagt zich af waarom aan al leenstaanden flats worden toege wezen, soms -zoals in haar geval- zelfs zonder balkon. Dat alleenstaanden niet naar een eengezinswoning mogen, is om te voorkomen dat te veel gezinnen met kinderen in een flatwoning moeten wonen. rangl Rangonderscheidingstekenen politie Pet inspecteur Pet commissaris Pet hoofdinspecteur t hoofdcommissaris Wing Anker onklaar Een aantal inwoners is geïnteres seerd in de wijzigingen in de uni formen en de uitmonstering daarop van de regiopolitie. Daarom is be sloten deze wijzigingen in beeld te brengen door het publiceren van deze twee foto's. Sinds de opheffing van zowel de gemeentepolitie als de rijkspolitie en de invoering van de regiopolitie, zijn ook de uniformen veranderd. Het lichtblauwe jasje en de donkere broek zijn voor de uniformdienst vervangen door een zwart jack en een donkerblauwe broek met zwarte bies. In de zomer hoeft het jack niet gedragen te worden. Dan is een blauw overhemd met korte mouwen toegestaan. Ook het dragen van een stropdas is dan niet verplicht. De rang van adjudant is vervallen. Na de rang brigadier volgt inspec teur. Deze is te herkennen aan de kroon als uitmonstering. Voor een hoofdinspecteur is daaraan een balk toegevoegd, een commissaris is herkenbaar aan een toegevoegde lauwertak en een hoofdcommissa ris aan twee gekruiste zwaarden. De rangonderscheidingstekenen zijn overgenomen met welwillende toestemming van de divisie Logistiek van het Korps landelijke politiediensten, alwaar de onderscheidingstekenen verkrijgbaar zijn. Adspirant Agent Hoofdagent Brigadier Inspecteur Hoofdinspecteur Hoofdcommissaris Vangsnoer Armkoord dames

Soester Courant | 1995 | | pagina 36