'Soest geeft jongeren steeds minder kans op betaalbare woonruimte' sclmciimkcr Akkoord over compensatie Uyland Comité 50 Jaar Bevrijding maakt zich geen (financiële) zorgen meer ^bavthuifen 1 ACTUEEL! Wethouder gaf startschot voor fietstocht natuur- en landschap FHOS: Voorkeur voor andere verdeling van huurverhoging WOENSDAG 26 APRIL 1995 SOESTER COURANT PAGINA 3 Pessimisme op discussieavond CDJA/RKJS SCHOEMAKER technische dienst Loterijprijs van een ton valt in Soest Geen vergunning voor motorakrobaten Alleen BAM, GGS en WD-er Brunekreef tegen Eigentijds bij de tijd. Soest weigert steun aan vogelasiel Banketbakkers presenteren Oranje Boven-taart Wiui van lloorn RENOVATIE f NV0B EN V.Jj party restaurant Ons Restaurant is op afspraak geopend voor (familie) Diners, Recepties, Buffetten, Huwelijken, Vergaderingen, Lunches e.d. ZONDAGS is ons Restaurant tevens vanaf 17.00 uur voor "a Ia Carte"gasten geopend!!! 4 V \VAM-U\IH -3<- Jongeren die op zoek zijn naar een eigen "dak boven het hoofd" ko men in Soest nauwelijks aan de bak, en het wordt alleen maar moeilijker. Onder het nieuwe wo ningtoewijzingssysteem is het aan tal jongeren dat aan zelfstandige woonruimte geholpen is zelfs dras tisch afgenomen. De wachttijd is aanzienlijk langer dan onder het oude systeem. Dat bleek afgelopen vrijdagavond tij dens de discussieavond van het plaat selijk CDJA (de jongerenclub van het CDA) en de r.k. jeugdvereniging RKJS in het Gildehuis. Twee experts, ambtenaar Ben Moons (Huisvesting) en Jan van der Molen (directeur Wo ningstichting Soest) lieten daar hun licht schijnen over deze voor tal van Soester jongeren actuele en zeer nij pende problematiek, waarvoor in de politiek weinig aandacht bestaat. Zowel Moons als Van der Molen wond er geen doekjes om: wie als jon gere in Soest op zoek is naar een be taalbare woning kan het eigenlijk wel op zijn buik schrijven. Soest hééft al heel weinig woonruimte voor jonge ren (onder pakweg de 25 jaar), en er komt nauwelijks iets bij. Volgens Moons, die een huur van ca. 500 gul den per maand zo ongeveer het maxi mum noemde dat jongeren op tafel kunnen leggen, is er ook sprake van een stagnerende doorstroming in de (goedkopere) flats. Het puntensysteem blijkt voor jonge ren extra nadelig uit te pakken, stelde hij vast. "Vroeger kon je je met 18 jaar inschrijven en dan kreeg je op z'n hoogst na een jaar of vier toch wel woonruimte toegewezen. Tegenwoor dig duurt dat veel langer." Een van de oorzaken is dat "oudere" jongeren - ook bij gelijk inkomen - toch voorrang krijgen. NIMBY-effect Ook Van der Molen bleek verre van optimistisch over de kansen die Soes ter jongeren hebben op een eigen woonruimte. Volgens hem stelt het "woonrecht" voor jongeren (vanaf 18 jaar) niets voor. Een van de oorzaken is volgens hem het beruchte NIMBY- effect ("Not In My Backyard"), dat Soest parten speelt. "Bouwen mag je overal, als het maar niet in Soest is." Van der Molen wees daarvoor in be dekte termen naar het gemeentebe stuur. "Als Soest zich twintig jaar ge leden ook zo had opgesteld zouden heel wat gemeenteraadsleden-van-nu niet eens in Soest hebben kunnen wo nen..." Efe WS heeft dan ook steeds meer moeite om aan haar "sociale" ver plichtingen tegenover de jongeren te voldoen, betoogde Van der Molen. Volgens hem bestaat zo'n 70 procent van de nieuwbouw momenteel uit koophuizen, en die zijn doorgaans sniet betaalbaar voor jongeren. In zijn opinie mag een huur beneden de 600 gulden "goedkoop" heten; de om schrijving "betaalbaar" geldt tot f 800 per maand. Nu nog betrekkelijk voor- Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid! Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* delige huurwoningen worden ook steeds minder betaalbaar door de con stante huurverhogingen. Ook renova tie zorgt meestal voor duurdere huren. "De betaalbare woning verdwijnt in Soest daardoor langzamerhand uit het zicht." Als een van de oorzaken noemde hij dat de jongeren politiek geen interes sante groep zijn, in tegenstelling tot de (goed georganiseerde) ouderen, voor wie overigens een groot aantal wonin gen (zo'n 60 h 70 procent van het to taal) uitstekend geschikt is. Het is vol gens hem dan ook onterecht dat de ouderenhuisvesting alle prioriteit krijgt. De gemeente en de woningbouw corporaties spannen zich overigens wel in om iets aan het probleem te doen. Zo is momenteel een onderzoek gaande naar een betere benutting van de bestaande woningvoorraad, als uit vloeisel van de motie die D66 onlangs in de gemeenteraad aanvaard zag. Na de zomer wordt daarover duidelijk heid verwacht. Molenschot? Van der Molen noemde in dit verband bijvoorbeeld de pogingen om leeg staande gebouwen (scholen etc.) ge schikt te maken voor jongeren- V.l.n.r. Ben Moors Huisvesting Martin Oosterveen (CDJA) en Jan v.d. Molen (WS). huisvesting. Hij wees bijvoorbeeld op het voormalige raadhuis aan de Steenhoffstraat, dat echter te duur uit viel voor jongeren. De eenkamer-ap partementen zouden ongeveer 1000 gulden aan huur hebben moeten op brengen, waardoor ze voor jongeren eenvoudig onbereikbaar zouden zijn geworden. Een ander voorbeeld is het gebouw van Molenschot aan de Albert Cuyplaan, dat leegkomt als het verzorgingshuis binnen afzienbare tijd de nieuwbouw aan de Dalweg in ge bruik neemt. De WS is wel voorstander van spe- ciiale projecten voor jongeren, maar politiek ligt dat op dit moment te ge voelig. Van der Molen besloot zijn in leiding dan ook met een welgemeend advies aan de jongeren: "Als je samen bent en allebei verdient, kóóp dan een huis, als het even kan." Na de inleidingen volgde onder lei ding van CDJA-voorzitter Martin Oosterveen nog een geanimeerde dis cussie met de ca. 25 aanwezige jonge lui, waarbij ook diverse persoonlijke huisvestingsperikelen ruimschoots aan bod kwamen. VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI w ri/Ae/ cAu/r/esi na Lang leven de Koningin! Dat vieren we dit jaar met een Oranjevlaai r Een koninklijke vlaai, met een echte vlaaibodem, sinas- u bavaroise, mandarijnen en een feestelijke decoratie. sfQZ Deze week voor de vorstelijke prijs van_Lo. n5 S (Bestellingen uiterlijk een dag van te voren opgeven.) j Neerlands lekkerste vlaaienwinkel vindt u aan de Van Weedestraat 46 II, Soest, telefoon 02155-21059. Koninginnedag geopend van 8.00-12.00 uur. g VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI Wethouder Ries van Logtenstein heeft zaterdag het officiële start signaal gegeven voor een unieke natuur- en landschap fietstocht door het Gewest Eemland. Dat ge beurde bij het milieu-educatief centrum 'de Kwekerij' aan de Molenstraat. Overal in Eemland reden fietsers deze dag voor het eerst de fietstocht die is uitgezet in het kader van het Europees Natuurbeschermingsjaar. Tussen 10.00 en 12.00 uur kan er in de ver schillende gemeenten gestart worden. Elke gemeente heeft een eigen route uitgezet. Alle routes zijn weer onder ling aan elkaar gekoppeld. De Soester route uit de regionale fietstocht is 15 kilometer. In het kader van het Europees Natuurbeschermingsjaar hebben de medewerkers Natuur- en Milieu Edu catie (N.M.E.) van de gemeenten in het Gewest Eemland een fietsdag ge organiseerd. De beschreven fiets routes zijn in een speciale, extra editie van het gewestelijke N.M.E.-Maga- zine opgenomen. De routes voeren door de verschil lende landschappen die het Eemland rijk is. Tijdens het fietsen wordt men door de tekst bij de route beschrijvingen gewezen op de bijzon derheden van de verschillende land schappen. Enkele voorbeelden zijn: de Eempolder, landgoederen, bos landschap, stuwwallandschap, veen- landschap en duinlandschap. De deelnemende gemeenten zijn: Bunschoten/Spakenburg, Leusden, Amersfoort, Eemnes, Woudenberg, Baarn en Soest. Elke medewerker Na- tuur- en Milieu-educatie heeft voor zijn/haar eigen gemeente een fiets route uitgezet. Alle routes uit 'Fietsen door Eemland' kunnen afzonderlijk worden gefietst. De routes passen ech ter ook aan elkaar. De totaalafstand, alle routes dus aan elkaar, is ongeveer 115 kilometer. Kaasmaak-proces Als extra attractie langs de route in Soest werd zaterdag een bezoek mo gelijk aan de ecologische kaas boerderij van dhr. Van den Breemer aan Biltseweg 39. Hier werd het kaas maak-proces uitgebreid uitgelegd en mocht men ook zelf deelnemen. Om ecologische kaas te maken moet er na tuurlijk een aantal maatregelen wor den genomen. Dhr. Van den Breemer doet erg veel om zijn bedrijf zo milieuvriendelijk mogelijk te beheren. Enkele voorbeelden zijn: het vee veel levensruimte geven, gebruik maken van een potstal en het plaatsen van nestbeschermers. Een prijs van 100.000 gulden in de Staatsloterij is in Soest gevallen. Het winnende lot werd verkocht bij Tabakorie De Beer aan de Tamboe rijn in Overhees. De Staatsloterij heeft De Beer daar door benoemd tot 'very Important Service Point'. Deze eer valt alle verkooppunten ten deel, die een lot hebben verkocht waarop een grote prijs is gevallen. B. en W. hebben besloten geen ver gunning te geven voor een auto/ motorstuntdemonstratie van firma Les Aranis-Klaas. Aanvankelijk wilde de firma optreden op het evenementen terrein de Eng, maar de gemeente wilde de omwonenden daar niet con fronteren met nóg een groot evene ment (circussen, kermissen en auto shows trekken er al veel publiek aan). Daarop wilde Les Aranis-Klaas optre den op het parkeerterrein van het sportpark Eemweg. De gemeente reest echter dat de bezoekers hun au- d's dan massaal zullen neerzetten angs de Peter van den Breemerweg. Het is nu zeker dat projectontwik kelaar Uyland financiële compen satie krijgt van de gemeente, om dat hij geen vierde woonlaag met dure penthouses mag realiseren op het nog te bouwen appartementen complex in Soest-Zuid. De gemeen teraad heeft dat donderdagavond bekrachtigd. Alleen de fracties van BAM en Gemeentebelangen Groen Soest (GGS) én VVD-er Sander Brunekreef stemden tegen het voorstel. De ove rige raadsleden vinden het terecht dat Uyland financiële genoegdoening krijgt, nu hij de penthouses niet mag bouwen. De opbrengst van de penthouses was van belang om het totale plan (ver plaatsing van timmerfabriek 't Driftje en BMU, uitbreiding van het winkel centrum en de bouw van twee apparte mentencomplexen) financieel moge lijk te maken. Tijdens het overleg met Uyland had de gemeente aanvankelijk ingestemd met de vierde woonlaag. Maar het gemeentebestuur gaf uitein delijk geen vergunning voor de vierde woonlaag, omdat drieduizend inwo ners van Soest schriftelijk bezwaar hadden gemaakt tegen de hoogbouw. Deskundigen Een arbitragecommissie zal binnen twee maanden bepalen hoeveel geld de gemeente moet overmaken op de rekening van Uyland. Deze commis sie wordt gevormd door drie deskun digen. Uyland en de gemeente mogen ieder één deskundige aanwijzen. De derde persoon wordt in overleg tussen beide partijen aangesteld. De uit spraak van de arbitragecommissie is bindend. Uitbetaling zal geschieden in termijnen en is afhankelijk van de vor dering van de bouwwerkzaamheden. De compensatie-regeling is tegen de zin van BAM, GGS en VVD-er Brunekreef. Zij zijn tegen de compen satie voor Uyland. Volgens Rob Joustra van BAM kan Uyland zich niet beroepen op gewekte verwachtin gen, omdat elke projectontwikkelaar weet dat besluitvorming over een ver gunning voor een bouwplan pas in de gemeenteraad wordt genomen. Harry Witte van GGS probeerde de besluitvorming over de compensatie uit te stellen. "Als gemeente hebben we alle plooien glad gestreken en geld uitgegeven om het Uyland naar de zin te maken. Nu moeten we ook nog eens betalen." Witte pleitte ervoor om nog eens met alle fracties en het college te overleg gen om tot een eenduidig standpunt te komen. Een wat starrere houding van de gemeente jegens Uyland zou wat hem betreft geen kwaad kunnen. "Het gaat nu allemaal zo simpel," aldus Witte die hierin alleen steun kreeg van BAM en D66. Natuurlijk laanstraat 67 baarn RIF 02154-15588 Het bestuur van de Federatie Huurders Overleg Soest (FHOS) betreurt het dat de Woning stichting Soest (WS) in een persbe richt heeft meegedeeld dat het FHOS-bestuur tevreden heeft ge reageerd op de voorgestelde huur verhoging van gemiddeld 3,5 pro cent. Dat is namelijk niet het geval. Tweede secretaris B. Verschoor stelt dat de FHOS faliekant tegen elke huur verhoging is. Dit vanwege de stij gende woonlasten en armoede in Ne derland. Een delegatie van de FHOS, een overkoepelend overlegorgaan voor alle bewonerscommissies, heeft dat naar eigen zeggen bij de WS aan gekaart. Omdat de WS verplicht is de tarieven jaarlijks met minimaal 3,5 en maxi maal met 6 procent te verhogen, kan de FHOS op zich waardering opbren gen voor het feit dat de WS de gemid delde verhoging op 3,5 procent heeft laten uitkomen. "Ze hebben wat dat betreft goed werk gedaan, maar ze hadden wat éléganter kunnen schuiven," zegt het bestuurs lid. Volgens hem hebben alle huurders (op enkele na die in woningen wonen, die over een aantal jaren worden afge broken en waaraan derhalve geen on derhoud meer wordt gepleegd) in gul dens een gelijke verhoging gehad. De FHOS had dat graag anders gezien. Verschoor: "In de wijken \fraar men graag woont, zou je iets hoger kunnen zitten en in de minder populaire wij ken, waar meestal de minima zitten, zou de verhoging wat lager kunnen uitvallen. Wij willen wel een voorstel doen aan de WS, maar we krijgen geen inzicht in wie waar woont." Volgens Verschoor wil de WS de huur verhoging bij de duurdere woningen zo laag mogelijk houden, omdat de betreffende woningen anders niet meer verhuurbaar zouden worden. bh Johan op de markt De gemeente wil geen medewerking verlenen aan het verzoek om finan ciële steun voor het vogelasiel "Woudenberg" in Woudenberg. De be heerders van het asiel dragen nu nog zelf de kosten, maar zijn druk bezig sponsors en donateurs te vinden. Ze willen in het kader van 'Natuur en Mi lieu is ieders zorg' ook een vaste bij drage (zo'n 500 gulden) van de ge meenten in de nabije omgeving. Maar de gemeente Soest vindt dat het finan cieel steunen van een regionaal op vangcentrum niet tot haar kerntaken behoort en bovendien bezit Soest zélf al een vogelasiel. Het comité dat in Soest de festivi teiten rondom het bevrijdings jubileum coördineert is uit de fi nanciële zorgen. Het Soester be drijfsleven heeft voldoende geld in het vooruitzicht gesteld om de kos ten van het zeer uitgebreide en ge varieerde feestprogramma te kun nen dragen. Soest kan dus onbe kommerd aan het feesten gaan.. Enigszins opgelucht maakte comité woordvoerder Frans van Dusschoten dit vorige week bekend tijdens een persconferentie, waarin het officiële programma werd gepresenteerd en een toelichting op de laatste stand van zaken werd gegeven. Het programma is inmiddels huis-aan-huis in Soest en Soesterberg verspreid. Ook de (gro tendeels gebruikelijke) Koninginne dag-activiteiten zijn erin opgenomen. Het comité ging vorig jaar aan het werk met de toezegging van een be drag van 50 mille van de gemeente. Zelf zou het comité daar nog eens 50 mille aan sponsorgelden bij gaan zoe- I Sinds 1963 BOUWBEDRIJF SOEST UITVOERING VAN: NIEUWBOUW VERBOUW S.-,.,-* ONDERHOUD LAANSTRAAT 52 - 3762 KE SOEST TEL. 02155 - 15073 - FAX 02155 - 17496 Pr. Hendriklaan 13761 DS Soest Telefoon (02155) 1 38 07 Diverse mooie luxe party- en diner ruimtes van 10 tot 200 personen recepties tot ca. 350 personen. Prachtige terrassen met rots tuinen en vijvers. Ook voor een gezellig avondje kegelen. Bij mooi weer is het fantastisch vertoeven in onze prachtige tuinen. ken, en dat is dan uiteindelijk toch ge lukt. "Zelfs iets méér," aldus Van Dus- schoten, "zodat we helemaal geen be roep hoeven te doen op de gemeente lijke garantie." Spellenfestijn Namens het Oranjecomité gaf dhr. W.G. Hilhorst een korte toelichting op het Koninginnedag-programma (van 29 april). Dat komt grotendeels neer op wat Soest de afgelopen jaren al kende (de lampionnenoptocht is op vrijdag 28 april!), al is het kinderfeest van De Vrije Teugel verschoven naar bevrijdingsdag. In plaats daarvan wordt er nu een groot "Spellenfestijn" gehouden op het parkeerterrein bij tuincentrum het Vaarderhoogt aan de Dorresteinweg. Nieuw is ook het Turbo-Popfestival -voor de tieners en jongeren, dat 's mid dags op het Raadhuisplein wordt ge houden, en het optreden van het Friendship Gospel Choir, 's avonds op dezelfde lokatie. Na afloop wordt een groot vuurwerk ontstoken op de Eng (niet bij het gemeentehuis maar bij de feesttent). Van Dusschoten en andere leden van het comité 50 jaar Bevrijding gaven vervolgens een korte toelichting op het feestprogramma rond het bevrijdingsjubileum, waarbij o.m. nog eens benadrukt werd dat alle activitei ten - die zich grotendeels zullen afspe len rond de grote feesttent op de Eng - gratis bezocht kunnen worden. Al leen De Vrije Teugel - die o.a. Henny Huisman te gast heeft - vraagt voor het bevrijdingsfeest op 5 mei een entree prijs van f 7,50. Elders in deze krant staat een beknopt overzicht van de activiteiten die vol gende week (t/m 3 mei) plaatsvinden. In de volgende editie wordt het pro gramma van die week nog eens ver meldt. In afwijking van wat het programmaboekje meldt staat al vast dat de kindermusical van 2 mei (15.00 uur) niet in C-drie, maar in de tent op de Eng zal plaatsvinden. Canadezen? Over de komst van Canadese oud strijders naar Soest bestaat nog niet veel duidelijkheid. Het comité is nog druk bezig een aantal "bevrijders" naar Soest te halen en misschien zul len er op 5 mei een aantal aanwezig zijn van de groep die de komende pe riode in Nederland logeert. Enkelen hebben in elk geval tijdelijk onderdak in Soest, maar de Canadezen hebben zelf ook een druk programma af te werken. Over de "concurrentie" van de natio nale manifestatie op de Vliegbasis Soesterberg maakt het Soester comité zich niet al te veel zorgen, aldus Van Dusschoten. "Dat moet je gewoon zien als een aanvulling; het hele land is die dagen in beweging." Wel kon hij mededelen dat op 5 mei rond 17.00 4 uur zo'n 50 F-16 straaljagers vanaf Wageningen over Soesterberg (en Soest) zullen vliegen, ter verhoging van de feestvreugde. Volgens comitélid Armand Trippaers kan het totale programma op onderde len wellicht nog worden aangepast. Voor de "last minute"-berichtgeving daarover is Soest vooral aangewezen op kabelkrant en Radio Soest. Het "zenuwcentrum" van alle activiteiten is de feesttent op de Eng, waar het co mité in principe élle Soesters ver wacht. Oranje Boven-taart De persconferentie werd vorige week even onderbroken voor de presentatie van de Oranje Boven-taart door de Soester banketbakkers Lex Verkley en Burgemeester De Widt mocht als eerste van het Oranje Boven-gebak proeven. Jan Dogterom. Burgemeester Hans de Widt kreeg de taart officieel overhan digd, maar ook het comité en de verza melde pers mochten kennis maken met het gebak, dat speciaal voor het bevrijdingsjubileum is "uitgevonden". Het Oranje Boven-taartje - goed voor zes royale taartpunten - is gemaakt van zanddeeg, frambozen en exotisch fruit. Aan de bovenkant is het oranje. Het is voor f 8,95 verkrijgbaar in de periode tot en met 5 mei, exclusief bij de banketbakkers Verkley (Van Weede straat) en Dogterom (Soesterbergse- straat). 1 TER KENNISMAKING MET HET AFSLANK-APPARAAT bon voor 1 gratis proefbehandeling 1 GELDIG TOT 1-6-'95 Naam: Adres: Woonplaats: De effectieve methode voor: opheffing van cellulite gladstrijken van vetweefsel doelgericht afslanken Bel voor een afspraak: rV Jan de Rooystraat 36, 3762 HM Soest r' Tel. 02155-2 69 14 Tevens schoonheidsbehandeling, pedicure, permanent make-up en zonnebank.

Soester Courant | 1995 | | pagina 3