r s Vliegbasis Soesterberg: 'Nationale Manifestatie 50 Jaar Bevrijding' 14.95 Soest 50 jaar geleden TM//////////Ml lil /F- k Tentoonstelling over oorlog gratis in Museum Oud Soest Verzetsman vanuit dodencel: 'Ik voel me volkomen rustig' DE TROMSLAGER 'Van Dolle Dinsdag tot het Blikken Tijdperk' Verhalen Utrechtse scholieren over 50 jaar vrijheid 3IN/j WOENSDAG 26 APRIL 1995 SOESTER COURANT PAGINA 9 Van zaterdag 29 april tot en met zondag 7 mei ng iken ïige Zaterdag 29 april, 13.30-17.30 uur: rbo-popfestival op Raadhuisplein BROMFIETSVERZEKERINGEN ik Verzet en bevrijding bij poëziekring Reumapatiënten per bus naar de Veluwe Wedgwood Van 28 april tot en met 5 mei KRO/RKK-televisie op 30 april Bevrij dingsfeest in Honsbergen 'Vergeten schande' voor f24,90! Hartelijk gefeliciteerd Koeltechniek! Catering- en Partyservice y/// $5* TRAITEUR CATERING PARTY SPECIALIST Het „zomert" weer! Party's, tuinfeesten, asperges en aardbeien. Wij maken van iedere combinatie een succes. 4 A N 420 nder- i wel, arge- ichts- Op de vliegbasis Soesterberg vindt van zaterdag 29 april tot en met zondag 7 mei de Nationale Mani festatie 50 Jaar Bevrijding plaats. Negen dagen lang is het 'verboden terrein' gratis toegankelijk en kun nen de bezoekers kijken naar de monstraties, optredens, films, vs en tentoonstellingen. De or- isatoren verwachten 340.000 bezoekers. Voor het uitgebreide programma op zaterdag 6 mei wordt al gerekend op 150 .000 belangstellenden, tijdens de Indiëdag op 7 mei zullen volgens de prognose nog eens 25.000 mensen onder de slagbomen van de vliegbasis rijden. De inzet van de Nederlandse Strijd krachten tijdens de Tweede Wereld oorlog is de rode draad van de Natio nale Manifestatie 50 Jaar Bevrijding. In dat kader werkten verschillende musea en instanties mee aan de ten toonstelling 'Strijd voor Vrijheid'. Die beslaat 1.200 vierkante meter in hangar 4 en is elke dag in de feestweek te bezichtigen. In hangar 3 kunnen de bezoekers te recht voor een informatiemarkt. Hier wordt een breder inzicht gegeven van instellingen die zich met de Tweede Wereldoorlog bezighouden. jikers kend, Is zijn 1??? Zaterdag 29 april 11.00 Opening Koninklijke Marechaussee. 11.20 Demonstratie motorteam Kon. Marechaussee. 11.50 Demonstratie peleton Kon. Marechaussee. 12.30 Concert trompetterkorps Kon. Marechaussee. 13.30 Demonstratie historische voertuigen. -14.00 Demonstratie brandweer vliegbasis. "14.30 Concert trompetterkorps Kon. Marechaussee. 15.00 Demonstratie historische voertuigen. 15.30 Lopend concert drumband NATRES. En verder de gehele dag vanaf 11.00 uur: camouflage schminken kinderen in hangar 1bivak van reënactmentgroepen en static show van voer- en vliegtui gen. Zondag 30 april 11.30 Demonstratie historische voertuigen. 12.00 Demonstratie pantserwagen peleton Kon. Marechaussee. 12.20 Demonstratie brandweer vliegbasis. 13.00 Demonstratie helikopter Korps Mariniers. 14.00 Demonstratie historische voertuigen. 14.00 Vliegershow met o.a. manlife kite. En verder de gehele dag vanaf 11.00 uur: camouflage schminken kinderen in hangar 1bivak van reënactmentgroepen en static show van voer- en vliegtui gen. Maandag 1 mei 13.00 Ontvangst gasten in het Casino voor symposium 'Bedrijfsleven in bezettingstijd'. Het aantal beschikbare plaatsen is 400. Deze activiteit is alleen bestemd voor genodigden. Op het manifestatieterrein op de vliegbasis zijn de vaste programma-onderdelen. Dinsdag 2 mei 11.00 Vertoning documentaire in hangar 1. 11.00 Vertoning van films uit de Tweede Wereldoorlog. Woensdag 3 mei 09.30 Ontvangst veteranen '40-'45. 10.55 Welkomstwoord staatssecretaris C. Gmelich-Meyling. 11.00 Demonstratie bereden artillerie de 'Gele Rijders'. 11.25 Start en vertrek 'Battle of Britain Memorial Flight'. 11.20 Optreden muziekkorps wielrijders anno 1940. 11.40 Demonstratie met 25 pdr geschut getrokken. 11.30 Lunch veteranen. 12.00 Optreden Big Band 'Pro-motion'. 13.10 Landing verkenners Korps Commandotroepen. 13.35 Demonstratie Luchtmobiele Brigade. 14.05 Parachutedropping Korps Commandotroepen. 14.30 Demonstratie F-27 'Troopship'. 14.30 Vliegprogramma historische vliegtuigen. 14.40 Fly-past vliegtuigen Kon. Luchtmacht. 114.45 Demonstratie SAR-helikopter AB 412. 14.50 Demonstratieteams Kon. Luchtmacht. 14.52 Demonstratie Pilatus PC-7 lesvliegtuig. I 15.01 Fly-by Orions Marineluchtvaartdienst. 15.05 Demonstraties Grasshoppers, Alouette III. 15.30 Défilé voertuigen. 16.00 Opstelling static voertuigen. Op zaterdag 29 april (Koninginne dag) organiseert S.W.S. een Uirbo- popfestival op het Raadhuisplein. Het festival begint om 13.30 uur en duurt tot ongeveer 17.30 uur. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar de Schoof aan de Molenstraat 142, waar f2,50 entree moet worden be taald. Tijdens het festival treden er twee bands op en draait er een house-dj. 'No Kiddin' bestaat onder meer uit 8 bandleden en komt uit Zeist. Zij spe len disko, soul, funk en rock en hun repertoire beslaat de periode van 1970 tot nu. De band is ruim negen jaar ge leden begonnen en zij staan volgens eigen zeggen, garant voor een swin gend feest. 'No Limits' is een ook een 8-koppige band uit Amersfoort die dansbare mu ziek speelt (soul, funk en top-40 mu ziek). Het is geen statische band, maar maakt er een leuke act van op het po dium. "No Limits" bestaat 7 jaar en in de huidige bezetting al zo'n 2,5 jaar. DJ. Nuc zal het festival openen met swingende housemuziek en zal tussen de twee bands door ook nog draaien. Op het festival bestaat de mogelijk heid om wat te drinken en te eten. Alle tieners en jongeren zijn van harte welkom op het Raadhuisplein. Gratis toegang!! ?r st Spartamet, Sparta Rabbit, Saxonette, Rivolet, Hercules en Yamaha TiffanyU3,Z Bromfietsen met automatische versnelling 175,00 Bromfietsen met te schakelen versnelling525,00 Alle genoemde premies zijn voor de periode mei 19951/m mei 1996, op basis van wa dekking. Voor informatie: Verrips van Rouwendaal b.v. M Burgemeester Grothestraat 11/a, 3761 CJ Soest NVM Postbus 153, 3760 AD Soest 'M*KELAAH Telefoon 02155-16467 Langs de start- en landingsbaan en op de platforms van de vliegbasis is een static show te zien van historische en moderne voer- en vliegtuigen, zoals de Leopard-, de Sherman- en de Stuarttank. Tijdens de manifestatie zullen histori sche vliegtuigen de vliegbasis Soesterberg gebruiken als thuisbasis. Vandaaruit voeren ze herdenkings- vluchten boven Nederland en België uit. Natuurlijk zijn onder meer de Spitfire, de Dakota en de Lancaster te zien. Hieronder het complete programma van de Nationale Manifestatie 50 Jaar Bevrijding tot en met woensdag 3 mei. Op vrijdag 28 april organiseert de poëziekring Eemland in het kader van de 'vijftigste mei' een avond over verzets- en bevrijdingspoëzie. Margreet van der Valk houdt over dit onderwerp een korte inleiding. De na druk zal echter liggen op de gedichten zelf. Ook bezoekers kunnen zelf-ge- kozen of zelfgeschreven poëzie voor dragen: liefst met een korte toelichting waarom ze een gedicht kozen, respec tievelijk schreven. Verzetsgedichten waren in de Tweede Wereldoorlog een belangrijke factor in de strijd tegen de bezetter. Vaak gaf men ze mondeling door, ze werden clandestien gedrukt en met levensge vaar verspreid. Anonieme, soms stun telige versjes gingen van mond tot mond en werden op een geheimzin nige manier gemeengoed onder de be volking. Maar ook bekende dichters schreven indrukwekkende oorlogs poëzie. 'Het Lied der achttien doden' van Jan Campert is daarvan een be roemd voorbeeld. Na de oorlog overspoelde een golf van bevrijdingspoëzie ons land. Er waren schitterende gedichten bij, die ons tot op de dag van vandaag weten te ont roeren. Toch is het genre in zijn geheel in de loop der jaren een beetje in de verdrukking geraakt: de beperkte the matiek, het gelegenheidskarakter en het 'geweld van de vijftigers' zijn daar wellicht debet aan. De viering van de vijftigste verjaardag van de bevrijding is een goede aanlei ding om deze poëzie te ontdoen van stofnesten en haar waarde en schoon heid opnieuw te ontdekken. De avond wordt gehouden in galerie 't Juffersgat, Korte Gracht 21, Amersfoort. Aanvang: 20.00 uur; toe gang f 6,50. Reserveren: tel. 033- 638575 ('t Juffersgat), tel. 033-632902 (Marga Hiemstra) of 033-953076 (Margreet van der Valk). Op woensdag 10 mei maakt de Reuma Patiëntenvereniging Baarns/Soest een uitstapje. Per bus gaat het gezelschap naar de Veluwe. De koffie wordt ge bruikt in Epe, daarna vervolgen de rei zigers hun weg naar Staphorst. Daar staan een diner en een show met kle derdrachten op het programma. Voor dat de terugreis wordt aanvaard, krijgt iedereen nog koffie met krenten- wegge. De kosten voor leden en introducés bedragen 25 gulden. SINCE 1759 EDME. Het ontwerp is bijna aan zijn tweede eeuw toe. Wat komt door de klassieke eenvoud met een hoge gebruikswaarde. Ongedecoreerd al indrukwekkend, maar leent zich ook voor de kostbaarste decors. Nieuw van Edme plain: schoteltje voor een theezakje U vindt Wedgwood\s Edme in de collecties van van de Weedestraat 54a - Soest In het kader van de viering van 50 jaar bevrijding is in het museum Oud-Soest een tentoonstelling te bezichtigen, waar veel fotografisch en ander materiaal over de Tweede Wereldoorlog te zien zal zijn. Deze tentoonstelling wordt ingeleid en geopend middels een lezing, die zich niet zal beperken tot de laatste oorlog, maar bij de vroegst bekende oorlogshandelingen in en om Soest start. Op vrijdagavond 28 april houdt H. Gerth een lezing in de grote zaal van het Gildehuis. Dit is in hetzelfde pand gevestigd als het museum Oud Soest. De lezing is gratis toegankelijk, zal om 20.00 uur starten en ongeveer een uur duren. Ligt de komende dagen in het gehele land het accent sterk op de laatste oor log, in Soest hebben zich in de loop der eeuwen nog veel meer, voor die tijd misschien veel catastrofaler krijgshandelingen voltrokken. Reeds uit de 13e eeuw is bekend dat de Eng strijdtoneel was van de twist tussen Utrecht en Holland. Deze schermutse- In 1943 werd op de Leusderheide Jan van Straelen uit Bussum gefu silleerd, 27 jaar oud. Vanuit zijn dodencel had deze verzetsman brieven geschreven aan zijn fami lie: officiële brieven, die door de censuur gingen, maar ook illegale briefjes - met potlood op wc-papier geschreven en naar buiten gesmok keld in lege tandpastatubes en an der verpakkingsmateriaal. Onlangs werden die illegale briefjes teruggevonden door Herman Post in Soest: ze vielen uit een boek uit de na latenschap van diens vader. Post ont cijferde ze met een loep en raakte zo gefascineerd dat hij in de geschiedenis van Van Straelen is gedoken. Deze da gen komt het boek uit dat hij over hem heeft geschreven. Samen met KRO's Wil van Neerven maakte hij ook een tv-documentaire die op zondag 30 april door KRO/RKK wordt uitgezon den, met als titel 'Ik voel me volkomen rustig' (22.28 uur, Nederland 1). Herman Post: "Het is een portret van een hele gewone jongen uit Bussum, die in het verzet raakte vanuit de r.k. Ook in dienstencentrum Honsbergen wordt op 5 mei een bevrijdingsfeest gehouden. Dat begint 's morgens om half tien met het hijsen van de vlag. Daarna is er koffie met oranje gebak voor de bewoners. Zij kunnen zich om 12.00 uur te goed doen aan de lunch die bestaat uit soep en Zweeds witte brood. Tussen 15.00 en 17.00 uur staan de koffie en thee, alsmede porties poffertjes klaar. Om de feestvreugde te verhogen, speelt een draaiorgel vro lijke muziek. Voor de bewoners van Honsbergen is in het dienstencentrum aan de Wiardi Beckmanstraat een tentoonstelling over de bevrijding ingericht. Verzetsman Jan van Straelen. verkennerij. Vanuit de dodencel schreef hij heel opmonterende briefjes aan zijn familie. 'Maak je geen zorgen, ik ben volkomen rustig'. Het is onvoor stelbaar hoe het geloof hem op de been hield. Hij ging bijna blijmoedig de geweerlopen tegemoet." lingen hadden dan wel geen mondiaal karakter, het gevolg was meermalen wel, dat het gehele dorp platgebrand en geplunderd werd. Onnodig te zeg gen, dat op zo'n moment van een re gelrechte ramp gesproken kon wor den. Deze gebeurtenissen zullen gedurende het eerste deel van de lezing aan bod komen, waarna de heer Gerth vanzelf bij de laatste oorlog zal belanden, de aanleiding tot deze lezing en tentoon stelling. Na de lezing opent burgemeester Hans de Widt de tentoonstelling officieel. Daarna is er gelegenheid om kennis te nemen van een grote verzameling fo to's, boeken, geschriften en voorwer pen uit de periode '39-'45. En aange zien het hier een lokale activiteit be treft, zal de nadruk liggen op Soester zaken en aangelegenheden. Wat het voor de organisatoren zo uniek maakt, is dat dit waarschijnlijk voor de mees ten de laatste kans zal zijn om op zo'n grote schaal soortgelijk materiaal ver zameld te zien. Na deze uitgebreide viering van de 5e mei, achten velen het waarschijnlijk dat de herdenkin gen langzamerhand een wat beschei dener karakter gaan krijgen, al zal de herinnering aan deze ingrijpende jaren nog lang voortleven. Voldoende reden dus om deze kans niet voorbij te laten gaan! Alhoewel de tentoonstelling veel lan ger zal duren leek het de Stichting Oud Soest een passend gebaar om in de eerste week, als er al meerdere fes tiviteiten in het teken van de herden king van het eind van de 2e W.O. ge pland staan, de openingstijden wat te verruimen en tevens geen entree te vragen voor de tentoonstelling gedu rende die periode. Dit betekent in con- creto dat tijdens de volgende openingsuren: 29-04-95: 13.30 - 17.00 uur; 30-04-95: 13.30 - 17.00 uur; 03-05-95: 19.00 - 21.00 uur; 04- 05-95: 20.30 - 22.00 uur; 05-05-95: 13.30 - 17.00 uur en 19.00 - 21.00 uur, 06-05-95: 13.30 - 17.00 uur; 07-05- 95: 13.30 - 17.00 uur de portemonnee niet getrokken hoeft te worden, om kennis te nemen van een unieke verza meling uit deze periode en betrekking hebbend op deze omgeving. Herstel: De roman "Vergeten schande?" van de Soester schrijfster Anita Verkerk-van Zalk - abusievelijk aangekondigd als "Verborgen schande?" - kost in de boekhandel geen f 29,90, zoals eerder gemeld, maar slechts f 24,90. 1 1 met uw nieuwe pand. Graag hebben wij uw receptie mede tot een succes eemaakt. Sta uw tromslag bij de Tromslager. «HSV» Steenhoffstraat 58 - Tel. 02155-22871 Notities uit het oorlogsdagboek van Marinus Brouwer 20 April 1945 Men zegt dat de Tommy's voor Amersfoort vechten. Het lijkt er niet op, want de Moffen lopen nog rustig door de straten. Om negen uur het Rode-Kruisbrood afgehaald. Dat zal vanavond dus weer een extra sneetje brood wezen en wel een sneetje witte brood! 's Middags beginnen de kanonnen van de Moffen te schieten. Ze staan op de Bosstraat. Veel mitrailleurs worden aangebracht aan de kant van de Eem. Steeds meer Duitsers komen met ka nonnen. Ze hebben geen paarden en geen auto's meer, en nu moeten ze hun kanonnen zelf in stelling brengen. Nu dit alles weer gebeurt worden de mensen pessimistisch. Zouden de Tuuiiny's dan nooit komen? We beplakken de ruiten, want de Moffen blijven dag en nacht doorschieten, niet achter elkaar maar met tussenpozen. 21 April 1945 Om zes uur al opgestaan om melk te gaan halen. Er is namelijk een boer die aan iedereen melk verkoopt. Men krijgt voor vijf cent, dat is een kwart liter. 's Avonds naar de Hooiweg. Daar zijn ze aan het fietsen vorderen. ïk loop er goed doorheen. Verder de dag rustig. 23 April 1945 Het schieten van de kanonnen blijft de hele dag aanhouden. Men kan de gra naten in de polder zien ontploffen. 24 April 1945 's Nachts kan ik niet slapen door het felle oplichten van het kanonvuur, 's Morgens ben ik al vroeg op. Als we 's middags naar de Donbosco-keuken gaan horen we ineens een gefluit en gesuis boven ons hoofd. Een harde plof volgt. "Ze schieten terug," zeggen de mensen. Er zijn niet veel kinderen, dit keer. Het eten gaat ook niet orde lijk. Iedereen is zenuwachtig. De ka pelaan zegt dat we zo dicht mogelijk langs de huizen moeten lopen, dan hebben we zo gauw geen last van scherven. De granaten komen neer bij de Beukenlaan. Er zijn enige doden en enkele huizen zijn kapot. 25 April 1945 De Moffen blijven doorschieten, 's Morgens vroeg op melk uit. Om een uur of negen komen er weer kogels over. Ik ga de kelder in. 's Nachts ko men er ook granaten over. Pijlsnel gie ren ze als vuurtongen door de lucht. Ze komen achter op de Molenstraat terecht. Er worden enige huizen ge raakt. Drie doden vallen te betreuren. De mensen in de buurt gaan in de bun kers slapen. Het afweergeschut is al een paar dagen geleden naar elders vertrokken. Het keldergat hebben we versterkt met zandzakken, die ons moeten beschermen tegen de scher ven. We moeten vannacht in de kelder sla pen. Die wordt schoongemaakt. Kof fers met waardevolle papieren en nog andere spullen worden erin gebracht, 's Avonds gaan we vroeg naar bed, niet zozeer om te slapen, maar om ons te beveiligen tegen granaatscherven. Buiten horen we het gebulder van de kanonnen en het geknetter van de mi trailleurs. Het valt niet mee om met z'n elven in de kelder te slapen. Hij is niet erg groot. Sommigen slapen met op getrokken benen. Ik word 's nachts een paar keer wakker. Ik heb stijve benen, want rechtuit liggen kan ik niet. 's Morgens ben ik al vroeg wakker. 26 April 1945 's Morgens Rode-Kruisbonnen ingele verd voor brood. Overdag rustig, 's Avonds om een uur of elf hoor ik ko gels overfluiten, nu richting Baarn. Enige vliegtuigen in de lucht. De laat ste dagen zijn er niet vfel vliegtuigen te zien geweest. We besluiten nog maar een paar nachten in de kelder te slapen. Openingstijden: dagelijks van 10.00 - 20.00 uur - zondag van 15.00 - 20.00 uur 's woensdags gesloten F.C. Kuyperstraat 3 3761 EG Soest Tel.: 02155-24664 "Vijftig jaar vrijheid: moeten we daar allemaal zo blij mee zijn? Ik vraag het me soms af. Wij hier, die nu de vrijheid van 50 jaar vieren, hebben het misschien nu heel goed. Maar kijk eens verder... Bosnië, Ruanda, Israël, Tsjetsjenië, Cuba en ga zo maar door. Er zijn in de afgelopen 50 jaar zoveel oorlogen geweest en ze zijn er nog steeds en dan hebben wij het over 50 jaar vrijheid, is dat realistisch?" Zo begint één van de verhalen in het boekje '50 jaar vrijheid: verhalen van scholieren uit de provincie Utrecht'. In dit boekje zijn de verhalen opgeno men van deelnemers aan de verhalen- wedstrijd '50 jaar vrijheid' die de pro vincie aan het begin van dit jaar uit schreef. De provincie organiseerde deze wedstrijd onder middelbare scholieren, omdat zij het belangrijk vindt dat ook jongeren actief aan de herdenking van de bevrijding kunnen deelnemen. Marijn Letschert, die het winnende verhaal schreef, heeft op kosten van de provincie een bezoek gebracht aan Polen. Daar vond een in ternationale ontmoeting plaats tussen jongeren en oud-gevangenen; Neder- r land vaardigde uit iedere provincie een jongere en een oudere af. De reis werd georganiseerd door het Neder lands Auschwitz Comité. In de verhalenbundel komen diverse onderwerpen aan de orde. Een aantal verhalen gaat over de oorlog met al haar gruwelijke gebeurtenissen; onuit wisbare herinneringen en traumati sche ervaringen die blijven terugko men. Sommige verhalen gaan over het heden: kan men zich wel bevrijd voe len als er nog zoveel ellende in de we reld is? In weer andere verhalen wordt over de bevrijding en herdenking daarvan geschreven. Het is een boekje met heel verschillende gedachten óp het thema '50 jaar vrijheid' van scho lieren anno 1995. Het boekje telt zo'n 70 pagina's. De verhalen zijn geïllustreerd met foto's. Geïnteresseerden kunnen de verhalen bundel bij de Provincie Utrecht bestel len: schriftelijk, bij mevr. R. Esveld, kamer G 019, Achter St. Pieter 200, 3512 HT Utrecht; of telefonisch op nummer 030-582228. Het boekje kost f 6,- (inclusief verzendkosten) en f 3,- als het wordt opgehaald (tussen 9.00- 12.00 en 14.00-16.00 uur) op het hier boven genoemde adres.

Soester Courant | 1995 | | pagina 9