Lintjesregen treft negen Soesters Opnieuw vrijwillig naar Nederland Groot bevrijdingsconcert van Ned. Motet- en Madrigaalkoor Officiële herdenking krijgt zijn beslag op Raadhuisplein Tweede deel programma feestweek Soest Organisaties wijkcentrum vieren multicultureel bevrijdingsfeest WOENSDAG 3 MEI 1995 SOESTER COURANT PAGINA 11 Eén officier, twee ridders, zes medailles f£JL <nr* Bevrijding Bevrij dingsconcert in Julianakerk Fietstweedaagse: start om 18.30 uur Zaterdag 6 mei a.s. GERANIUMMARKT volop keuze in de leukste tuinplanten! Canadese bevrijders in Soest: "This is once in a lifetime Verkeersexamen voor scholieren: 489 geslaagden Vernielers kiosk in de duinen op heterdaad betrapt Alles in één hand! DE TROMSLAGER Negen inwoners van Soest(erberg) delen dit jaar in het koninklijk huldebetoon, dat volgens de tradi tie afgelopen vrijdagmorgen - aan de vooravond van Koninginnedag plaatsvond. Burgemeester De Widt reikte de onderscheidingen uit aan zeven van hen in het ge meentehuis. De publieke tribune van de raadzaal zat volgepakt met familieleden en be kenden van de "gelauwerden", van wie sommigen onder valse voorwend sels naar het gemeentehuis waren ge lokt, al zullen de meesten vermoede lijk wel nattigheid hebben gevoeld. Burgemeester De Widt verspilde geen tijd met uitgebreide beschouwingen over het fenomeen van de lintjes regen, maar schetste van elk een be knopt overzicht van hun levensloop en maatschappelijke functies, waarvoor ze "in de prijzen" bleken te zijn geval len. Officier De hoogste onderscheiding - officier in de orde van Oranje-Nassau - was voor dr. ir. W. van Vonno uit Soest, president-directeur van het (ook al "koninklijke") bouwbedrijf BAM Groep in Utrecht, met een omzet van 1,3 miljard per jaar en 4300 man per soneel. Vai Vonno (64) bekleedde bestuursfuncties bij diverse techni sche opleidingsinstituten en is mo menteel nog voorzitter van o.a. het Economisch Instituut voor de Bouw nijverheid en de stichting Bouw research. Hij geldt als een uitstekende representant van "bouwend Neder land". Ridder De benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau was een complete verrassing voor pastor G.A.T. Huis kamp (75) uit Soesterberg, die vorig jaar zijn 50-jarig priesterjubileum vierde. Vanaf 1947 is hij werkzaam geweest in de missie. Tot 1952 was hij leraar in het missiehuis St. Jan in Soesterberg; tot 1963 was hij werk zaam in Franstalig Canada, later ook in Deurne en van 1966 tot 1970 werkte hij opnieuw in Soesterberg (Kontakt der Kontinenten). De laatste jaren was hij pastor in Utrecht en Woudenberg, tot hij in 1994 afscheid nam. Pastor Huiskamp heeft zich al tijd ingezet voor de oecumene en was daardoor ook bij protestanten geliefd. Gouden medailles Van de eremedailles in goud waren er twee: voor dhr. H.I. Jorna (69) - in Soest vooral bekend als oud-voorzit ter van de commissie Ouderenbeleid, maar al jaren actief voor de stichting Moveo (die oorlogsgewonden ont spanning geeft) en op het terrein van de verzorgingstehuizen (o.a. Mariën- burg) en in de Maria-parochie in Soestdijk - en voor oud-verzekerings inspecteur R.J. Mulders (72), die o.a. al jaren actief is in het bestuur van de Nederlandse Caravan Club en sinds 1989 zelfs voorzitter van de Interna tional Caravanning Association ICA. Mulders was verder bestuurslid van de De "decorandussen" in Soest: v.l.n.r. de heren Van Vonno, Stevens, mevr. Wiemans, Mulders, Jorna, Huis kamp en Geers, geflankeerd door bur gemeester De Widt. Foto: Herman van Dam. fotoclub in Amsterdam en is o.a. de trotse bezitter van de zilveren stads- medaille van de hoofdstad. Zilveren medailles Burgemeester De Widt reikte ook drie eremedailles in zilver uit. De eerste was voor dhr. P. Geers (70) uit Soesterberg, oud-medewerker van Defensie en daarnaast o.a. actief als jeugd-trainer en -begeleider van de voetbalvereniging Soesterberg Velen kennen hem als krantenbezorger en als "stille werker" voor de stichting Help de Polen, thans de jumelagestichting. De tweede ging naar dhr. J.C. Stevens (69) uit Soester berg, die sinds 1950 dames- en heren kapper is in zijn woonplaats. De derde was voor mevr. Ria Wiemans-Hen driks uit Soest, oud-medewerkster van de Soester Courant, en plaatselijk zeer actief als bestuurslid van de EHBO, de Vrienden van de Hartstichting en de jumelagestichting. Elders werden vrijdagmorgen nog twee Soesters koninklijk onderschei den. Ritmeester P. Ringelberg werd benoemd tot ridfJpt" in.de orde van Oranje-Nassau ("met de zwaarden") en oud-regiocoördinator PTT-trans- port L. Minderhout kreeg één ere medaille in goud. i 1 Op de Ossendomweg ontmoette ik hem. Het was in het laatste oorlogs jaar. Ik groette hem: "Dag mijnheer Frenkel. Verwonderd stond hij stil "Ik ben De Wit.reageerde hij. Nogmaals zei ik: "Dag mijnheer Frenkel.Ik herkende hem van ja ren terug toen hij sigarenfabrikant was in Amsterdam. Ik had toen con tact met hem in verband met accijns op tabak. Hij gaf zich gewonnen en verzocht mij om 'niets tegen mijn vrouw te zeggen'. Dat beloofde ik met de grap: "Ik zeg nooit iets tegen mijn vrouw. De oorlog was voorbij en wie stond er op bevrijdingsdag aan de voor deur? Toen hij mij zag, riep hij: "Ik ben weer Frenkel geworden Een overlevende die in mijn buurt ondergedoken moet hebben gezeten Waar hij had gezeten, wist ik niet. Ik weet het nog niet, Strous Zaterdagavond 6 mei: Zaterdag 6 mei zal er een bevrijdings concert gehouden worden in de Julianakerk aan de Julianalaan te Soest. Medewerking wordt verleend door het groot Katwijks jongerenkoor Eben-Haezer o.l.v. Martien van der Knijff en eveneens door het Soester Gemengd Ichthuskoor o.l.v. Johan Dekker. Het orgel wordt bespeeld door Arie de Korte uit Ridderkerk. Ds. R. van Kooten zal de meditatie verzor gen over "Vijftig jaar vrijheid'. De avond begint om half acht. De toegang is vrij. Er wordt een collecte gehouden voor de onkosten. Deelnemers aan de fietstweedaagse van Tempo Toer Soest moeten om 18.30 uur vertrekken vanaf het club gebouw van de vereniging aan de Industrieweg. Dat laten de organisato ren weten. In het programmaboekje van het Oranje Comité wordt de indruk ge wekt dat er tussen half zeven en half negen kan worden gestart. Willen de fïetsliefhebbers de route kunnen vol brengen, dan zullen ze echter om half zeven 's avonds op pad moeten gaan. Leukwodestofle! Donderdag op de markt "Now is the month of maying...", zo is het concert getiteld dat het Ne derlands Motet- en Madrigaalkoor geeft op zondagmiddag 7 mei in de heaterzaal van Medisch Centrum Molendael, Soesterbergsestraat 125. -Iet koor staat onder leiding van diri gent Gerard van Amstel en wordt be- jeleid door Gerbrand Komen op or gel. Het concert bestaat uit een 11-tal werken van zeer verschillende aard, Dassend in de sfeer van de bevrijding. Vóór de pauze worden o.a. twee be kende Nederlandse volksliederen ge zongen, het 'Wilhelmus' en 'Merck toch hoe sterck', maar dan in een vier stemmige bewerking van Ton Koop man. Verder werken van Zoltan Ko- daly, Alessandro Scarlatti, Samuel Seb. Wesley en het 'Te Deum' van Wolfgang Amadeus Mozart. Na de pauze worden er mei- en dans liederen gezongen; 'Now is the month of maying' en 'Now is the gentle season', beide van Thomas Morley, 'Der Tanz' van Frans Schubert, 'Tanzlied aus Poniki' van Bela Bartok en 'Danza, danza' van Hendrik An-driessen. Met medewerking van alle aanwezigen wordt tenslotte het 'gewone' bekende Wilhelmus gezongen. Het concert, dat mogelijk gemaakt is door de ING-Bank, begint om 15.00 uur en de toegang is gratis. Gelieve te parkeren op de grote parkeerplaats. Zolang de voorraad strekt. Alleen zaterdag 6 mei a.s. terï»s BLOEMENHUIS "Hartje-Zuid": Zuidpromenade 9. Tel. 02155-16877. Soest "De Smitshof": t Smitsweg 14. Tel. 02155-22300, Soest Fax. 02155-29221 Op vrijdag 5 mei van 9.00 tot 10.00 uur De officiële herdenking van '50 Jaar Bevrijding' vindt op vrijdag 5 mei plaats op het Raadhuisplein. Het gemeentehuis vormt dan het decor voor een programma dat ongeveer een uur in beslag neemt. Om negen uur 's morgens begint het Groot Gaesbeeker Gilde met een op treden. Dat voorbeeld wordt gevolgd door de volksdansgroep Radost en muziekvereniging PVO. De shows vinden plaats op het grote plein, tus sen en onder de grote, blauwe kubus sen. Om 9.45 uur arriveren de estafettelopers met het bevrijdings vuur. Zij starten die ochtend om 4.00 uur vanuit Wageningen en lopen via Rhenen, Eist, Amerongen, Leersum, Doorn, Maarn en Soesterberg naar Soest. Rond tien voor half tien worden ze ter hoogte van Medisch Centrum Molendael aan de Soesterbergsestraat 'opgepikt' door de politie en onder es corte begeleid naar het Raadhuisplein. De route die ze volgen, gaat over de Soesterbergsestraat, de Kerkstraat, de Torenstraat, de Middel wijkstraat, de Steenhoffstraat en de Dalweg. Om kwart voor tien ontsteekt burgemees ter Hans de Widt de vlam en na een korte toespraak van hem speelt PVO het Wilhelmus en wordt de Neder landse vlag gehesen. Letterlijk en figuurlijk het hoogtepunt van de herdenking vormt wellicht de dropping van broodjes. Om 10.00 uur zal een vliegtuig boven het Raadhuis plein cirkelen en door Soester bakkers gebakken broodjes droppen. In een aantal van deze verpakte broodjes zit een bon, waarmee de vinder bij de Soester bakkers een gratis Oranjetaart kan afhalen. "Niemand zei dat we moesten, we meldden ons vrijwillig aan om te gaan." Marcel Fortier en Charles S. MacLeod waren twee van de 100.000 Canadezen die tijdens de Tweede Wereldoorlog met steun van de andere geallieerde militairen Nederland bevrijdden. Vijftig jaar na dato zijn ze twee van de 12.000 Canadezen die ruim een week in ons land verblijven om verschillende herdenkingen bij te wonen. "Ik zie uit naar de evene menten, waar iedereen bij elkaar is en dat we misschien vrienden tegen komen die we een tijd niet hebben gezien," zegt Fortier. Hij logeert, vergezeld van zijn vrouw, bij de familie Veldhuizen aan de Prins Hendriklaan. MacLeod is te gast bij de familie Van Heteren aan de Esdoorn laan. De twee Canadezen ontmoetten elkaar zaterdag voor het eerst, onder het genot van een Oranje Bitter in de 'Van Heteren-residence'. "This is once in a lifetime," wijst MacLeod op het unieke karakter van het massale bezoek van de Canadese bevrijders. Het is de eerste keer dat hij na de oorlog voet zet op Nederlandse bodem. Kort na zijn huwelijk vertrok hij naar Engeland, vanwaar hij in 1943 met het West Nova Scotie regiment van de lst Canadian Division naar Sicilië werd gestuurd. In april 1945 voegde hij zich bij de geallieerde troe pen in Nederland. Toen hij terug keerde in zijn vaderland zag hij voor het eerst zijn vijf jaar oude bloedeigen zoon. Gevechten Fortier landde in juli 1944 op het strand van Noord Frankrijk. Caen was al bevrijd, maar de sympathieke Cana dees raakte in Normandië verwikkeld in hevige gevechten. Zware strijd werd eveneens geleverd bij de Schelde en op Walcheren. Het 2lst Canadian armed regiment van de 4th Division moest later drie maanden lang zijn geduld beoefenen bij Den Bosch en Rosmalen. Het zuiden was voor een groot deel bevrijd van de na zi's, maar bevroren wegen en de rivie ren hielden de geallieerden tegen. "We stonden 's ochtends op, gingen in onze tanks zitten en schoten vervolgens over de rivier op de vijand. Toen we dat eenmaal hadden gebroken konden we doornikken. Na de bevrijding heb ben we onze tanks in Hengelo gezet en schoongemaakt. We zijn weggelopen en hebben de tanks nooit meer ge zien," vertelt Fortier die in 1955 (toen hij gelegerd was in het Duitse Soest) al eens terugkeerde en zeven jaar gele den naar Europa kwam om nog eens dezelfde route als in de oorlogsjaren te volgen. Tussen de Canadians en de Nederlan ders ontstond een speciale band. "We hadden de tijd niet om contact te leg gen met de Fransen en gingen in snel treinvaart door België. In Nederland konden we niet verder door de winter. We hadden de tijd om de mensen en hun cultuur te leren kennen," vertelt Fortier. Hij herinnert zich ook de er barmelijke toestand. "We zagen de stervende kinderen. De soldaten kon den hun maaltijd niet eten en gaven hun voedsel aan de kinderen." Herinnering Zowel MacLeod als Fortier benadruk ken dat er in de afgelopen vijftig jaar geen dag voorbij is gegaan, zonder dat ze op de een of andere manier aan de oorlog worden herinnerd. Elk jaar is er een reünie voor veteranen, maar door de enorme uitgestrektheid van Canada (vijfduizend kilometer breed) kan niet altijd iedereen aanwezig zijn. Ook tus sendoor wordt er veel over de Tweede Wereldoorlog gepraat. En anders komt de herinnering vanzelf boven drijven als de nieuwsprogramma's da gelijks verhalen over de oorlogen die vandaag de dag woedden. Fortier: "Elke dag praten we er wel over. Misschien ben ik sentimenteel, maar ik heb mijn cottage in de stijl van de militaire architectuur gebouwd. Als ik daar ben, hijs en strijk ik elke dag de vlag." MacLeod en Fortier zijn inmiddels ook in het bezit van de speciale bevrijdingsvlag. Fortier zal die alleen meenemen als zijn gastheer en -vrouw beloven hem op te zoeken. "Iedereen heeft zichzelf overtroffen om het ons naar de zin te maken. Vanaf het mo ment dat we op Schiphol landden, wa ren er overal mensen. Dit maak je nooit meer mee," vullen Fortier en MacLeod elkaar aan. Beiden zijn positief verrast door het feit dat hun gastfamilies al van te vo ren telefonisch contact opnamen. "Ze vroegen van alles. Wat voor kussens we wilden, je kunt het zo gek niet be denken." Kortom, voor de tweede keer in hun leven maken Fortier en MacLeod en duizenden andere Cana dezen een glorieuze intocht in Neder land. In de wetenschap dat veel van hun strijdmakkers hun leven moesten geven voor de vrijheid van West-Eu ropa. Gastvrijheid Ete Veldhuizens en de Van Heterens zullen er van alles aan doen het hun bevrijders zo goed mogelijk naar de zin te maken, behalve de officiële her denkingen staat er wellicht een tochtje op het programma naar de plekken waar de twee Canadezen tijdens de Tweede Wereldoorlog waren. De gast vrijheid is groot, want zonder de eer dere komst van de gasten was er wel licht geen vrijheid geweest. Alle Canadezen en twee leden van hun gastgezin kunnen tijdens het verblijf tot en met 10 mei gratis gebruik ma ken van het openbaar vervoer. Het past allemaal in de sfeer van 'Thank You Canadians', zoals op een groot spandoek bij de afslag Baarn van de A-1 te lezen valt. Opnieuw zijn Fortier en MacLeod vrijwillig naar Nederland gekomen. Ditmaal onder prettige om standigheden. Foto: Herman van Dam. V.l.n.r. het echtpaar Van Heteren, Charles S. MacLeod, Marcel Fortier en zijn vrouw en het echtpaar Veld huizen. Voor nieuws over de bevrijding zie ook pagina 13 Op de basisscholen in Soest is vorige week het schriftelijke verkeersexamen van Veilig Verkeer Nederland afgeno men van kinderen uit groep 7. In totaal namen 517 leerlingen deel aan de test. Zes van hen lukte het om het maxi male aantal punten van veertig te ha len. Om het verkeersdiploma in bezit te krijgen, moesten de scholieren mi- nimaai 26 punten scoren. In Soest wa ren er 28 die daarin niet slaagden. De politie heeft vrijdagavond vijf jon gens in de leeftijd van 14 en 15 jaar aangehouden, die bij de kiosk in de duinen ter hoogte van de Foekenlaan vernielingen hadden aangericht. Ze beschadigden daar o.m. het dak door de leien los te trekken en weg te smij ten. De politie kon direct al twee kna pen aanhouden en na een korte achter volging ook nog drie anderen. Ze wer den meegenomen naar het bureau. De schade zal verhaald worden en de kna pen komen vermoedelijk in aanmer king voor een alternatieve straf in het kader van het HALT-project. Donderdag 4 mei 19.00 Herdenkingsdienst in de Mariakerk aan de Burgemeester Grothestraat 76. Na afloop van de dienst stille tocht naar het oorlogs monument aan de Inspecteur Schreuderlaan, waar om exact 20.00 uur de dodenherdenking be gint. Vrijdag 5 mei 09.00 Optreden volksdansgroep Ra- dost, Groot Gaesbeeker Gilde en PVO (Raadhuisplein). 09.45 Aankomst estafettelopers met bevrijdingsvuur (Raadhuisplein). 10.00 Dropping broodjes met vlieg tuig (Raadhuisplein). 11.00 Diverse activiteiten op kinder paradijs De Vrije Teugel met o.a. Henny Huisman en Hakim (Vedelaarpad). 1100 Tentoonstelling bevrijdings symbolen (Petrus en Pauluskerk). 1130 Viering in de Petrus en Pauluskerk met medewerking van diverse koren. 12.30 Loslaten duiven (Kerkplein). 14.00 Diverse activiteiten op en rond De Eng, met o.a. muziek, paarden en rijdend circus van de brandweer (De Eng). 14.00 Multi Cultureel Bevrijdings feest (De Praatpaal). 20.00 Nostalgisch Oranjebal met medewerking van de Big Band van PVO, Conny Vink, het trio Piet Daalhuyzen en het Hilversumse City Orkest (De Eng). Het Nostal gisch Oranje bal wordt gesponsord door de Soester NVM makelaars. Zaterdag 6 mei 10.00 Braderie in Soest-Zuid. 12.00 Optreden PVO (Winkelcen trum Soest-Zuid). 12.00 Optreden Odeon (Van Wee- destraat). 14.00 Optreden PVO en Odeon (De Eng). 14.00 'Fly-Over' van historische en moderne vliegtuigen boven Soest en Soesterberg. 14.30 Bevrijdingsvolksdansbal m.m.w. accordeonvereniging Anima- to, volksdansgroep Radost en orkest 'Vranje' (De Eng). 15.00 Optreden PVO (Van Weede- straat). 15.00 Optreden Odeon (Winkel centrum Soest-Zuid). 20.00 'Hoog Bezoek....Geen Pa niek'. Voorstelling van Het Soester Applaus en De Rietpluim van het blijspel van Jan van Rosmalen in drie bedrijven (De Eng). 20.00 Korenzangavond (De Eng). Zondag 7 mei 13.30 Penalty en gaten schieten voor jeugd bij Hees (Kooiweg/Ver lengde Oude Utrechtse weg). 14.00 Bevrijdingsoptocht door Soest en Soesterberg met ongeveer zeventig oude voertuigen in origi nele staat, bemand met 150 vetera nen uit Canada, Groot Brittanië en de Verenigde Staten. 15.00 Bevrijdingsconcert van het Nederlands Motet- en Madri gaalkoor, gesponserd door de ING Bank (Medisch Centrum Molendael Soest). 20.00 Slotfeest 'Soest 50 Jaar Be vrijd', gesponsord door Yves Rocher (De Eng). 22.30 Vuurwerk, gesponsord door de SNS bank (De Eng). In het wijkcentrum Soesterveen aan de Smitsweg 311 vindt ko mende vrijdagmiddag (5 mei) een bijzonder evenement plaats: een multicultureel bevrijdingsfeest. Van 14.00 tot 16.30 uur is er van alles te beleven. Het feest is geboren uit de samenwer king van een aantal organisaties die in het wijkcentrum hun thuisbasis heb ben: Vluchtelingenwerk Soest/Soes- terberg, buurthuis De Praatpaal, het Turks centrum en het Internationaal Vrouwencentrum. Het programma begint om 14.00 uur, als oorlog, bevrijding en vluchtelin gen de thema's zijn voor poëzie en an dere voordrachten. Om 14.30 uur be gint het onderdeel met Bosnische lied jes en muziek. Op het terras zullen drankjes, buitenlandse hapjes en ijs verkrijgbaar zijn. Kinderprogramma Eveneens om 14.30 begint een spe ciaal kinderprogramma, waarbij de jeugd haar hart kan ophalen met schminken, buttons maken, kegelen, elektronische spelletjes, doelschieten, stoeptekenen, grabbelton en nog veel meer. Aan het feestprogramma wordt mee gewerkt door de muziekgroep Nostal- gia. Verder staan er kraampjes van o.a. Amnesty International en wordt er een volleybalwedstrijd gehouden tussen een team van Vluchtelingenwerk en een wijkteam. In het wijkcentrum is dan inmiddels (tot 12 mei) ook de ex positie "Asiel in Nederland" te bezich tigen. De toegang is gratis. Kinderboerderij Professionele barbeques Professionele snackwagen Oud-Hollandse haringkar IJskar en Snoepkraam Catering- en Partyservice Sla uw tromslag bij de Tromslager Steenhoffstraat 58 - Tel. 02155 - 2 28 71

Soester Courant | 1995 | | pagina 10