kerngezonde Da Costaschool 100 jaar Soesterse koestert pamflet uit Japans interneringskamp r~7CT?ö)) brilcentrum nota Feestprogramma 4 Mei-viering in Mariakerk vóór herdenking gevallenen KtTAKAl Mi Soest 50 jaar geleden 'Van Dolle Dinsdag tot het Blikken Tijdperk' Vuur vernielt caravans Bad guy? StronGlasses. ^12 WOENSDAG 3 MEI 1995 SOESTER COURANT PAGINA 13 Ouders spelen belangrijke rol op oudste christelijke school Historisch boek en kaartenactie Morgenavond om 19.00 uur Edelsteenslijperij "De Sprong Vlugschrift hield de moed erin Klachten bezorging Soester Courant De redding nabij ïonderd jaar, kerngezond en (oede vooruitzichten. Dat gaat al- emaal op voor de Da Costaschool. De oudste protestants-christelijke pasisschool van Soest telt momen cel 205 leerlingen en is daarmee fcer verwijderd van de opheffings- norm die het ministerie van onder lijs hanteert. )e prognoses stemmen tot tevreden- eid en onderstrepen de stabiliteit. Het zit wel goed. We zijn van plan m nog minstens honderd jaar door te aan," zegt directeur mevrouw G.J. lorter. Zij baseert haar optimisme op nder meer de verjonging van de uurt. Bovendien is de Da Costa- chool na de sluiting van de Groen van Vinstererschool de enige protestants- hristelijke basisschool voor Soestdijk :n 't Hart. let schoolteam staat er niet alleen 'oor. Het percentage ouders dat op snigerlei wijze meewerkt is met meer 'an vijftig procent opvallend hoog te oemen. Dat de ouders zo'n grote be- idwilligheid tentoonspreiden, komt olgens groepsleerkracht G.J. van fembde doordat de Da Costaschool ich openstelt richting vaders en moe- ers. "Wij hebben een lage drempel, ijn een 'oudervriendelijke' school, ds ouders een probleem of een idee ebben, dan luisteren wij." serieus )irecteur Gorter: "De school is een erlengstuk van thuis. Dat de ouders met ons mee denken, is belangrijk. Wij vinden ze niet lastig, zien ze niet als een bedreiging. Wij zijn er blij mee dat ze ons helpen. Als je die hulp niet zou hebben, zou je als school veel minder dingen kunnen doen. Ouders worden bij ons serieus genomen." Dat laatste geldt niet in de laatste plaats ook voor de kinderen om wie het tenslotte allemaal gaat. Naast het traditionele onderwijs besteedt het schoolteam veel aandacht aan de indi viduele begeleiding. De leerlingen le ren elkaar te accepteren. Het recht van de sterkste geldt niet op de Da Costa school. Om dit te bereiken dienen de kinderen zich te houden aan de regels die de school heeft opgesteld. Die re gels zijn er om duidelijkheid te ver schaffen aan de scholieren. Binnen die lijnen kan iedereen zich vrij bewegen. De bedoeling is dat iedereen zich op die manier veilig voelt en zich zelf standig kan ontwikkelen tot een onaf hankelijk individu. Van Vembde: "De vorming en de op voeding begint natuurlijk thuis. Op school gaat het voornamelijk om het overbrengen van kennis, maar dat kan overgaan in bewuste opvoeding als bijvoorbeeld twee kinderen ruzie heb ben gemaakt op het schoolplein. Het is dan de taak van de leerkracht om te analyseren en de rol van de kinderen aan te geven." Bijbel "Het is een drieëenheid: de leerlingen, de ouders en de school," zegt Van Vembde die daarmee onbewust de link Kinderen van de Da Costaschool maken kijkdozen. Op de tentoonstel ling, die 8 mei wordt geopend, is nog veel meer te zien. Foto: Goos van der Wilt legt naar de christelijke identiteit van de school. Want de Da Costaschool is en blijft een 'School met den Bijbel'. Gorter: "Niet alle kinderen hebben een christelijke achtergrond, maar hun ouders moeten die van ons accepteren en dat doen ze ook. Vanuit die christe lijke achtergrond willen we de zorg voor onze naaste uitdragen. Het ge loof is onze identiteit." Als een rode draad door de educatie op de Da Costaschool loopt verder de creatieve vorming, waarvoor een be leid is uitgestippeld. De leerkrachten kunnen niet lukraak inschrijven op een 'leuk projectje'. Elk jaar doet ie dere groep mee aan een vooraf be paald project van de Stichting Kunst zinnige Vorming Eemland (SKVE). Daarbij komen alle kunstvormen aan bod. Geschiedenis Het is alweer 102 jaar geleden dat de vereniging voor protestants-christelijk onderwijs (PCO) werd opgericht. Van subsidie voor onderwijs hadden ze toen nog niet gehoord in Den Haag, zodat de vaders en moeder kwartjes en dubbeltjes bijeen legden. Dank zij deze spontane fondswerving kon op 16 april 1895 de deur van het eerste gebouw van de Da Costaschool wor den geopend. Het onderkomen stond Maandag 8 mei Om 19.30 uur wordt de tentoonstel ling '100 jaar Da Costaschool' geo pend door drie generaties van de fa milie Akkerman die allemaal op de school hebben gezeten of nog zit ten. Te zien zijn veel spullen die oorspronkelijk de school toebe hoorden, maar later aan Museum Oud-Soest zijn geschonken. Het museum heeft de voorwerpen op zijn beurt beschikbaar gesteld. De organisatoren hebben niet iedereen kunnen bereiken, maar alle leerlin gen, ouders en leerkrachten van vroeger zijn welkom. Zondag 14 mei Om 10.00 uur begint in de Emmakerk aan de Regentesselaan een 'School- en Kerkdienst', waar aan (oud-)leerlingen hun medewer king verlenen. Donderdag 18 mei Op het programma staat een op tocht voor de kinderen in oude kle ding in de omgeving van de school. Verder worden er ballonnen opge laten, buttons gemaakt en t-shirts en tegels beschilderd. Vrijdag 19 mei De leerlingen kunnen meedoen aan tal van oude spelletjes en voor de bovenbouw wordt de film 'Back to the Future' vertoond. Hoogtepunt van de dag is de sponsorloop voor de straatkinderen van Brazilië. Maandag 22 mei In de ochtenduren wordt alle aan dacht opgeëist door de beroepen- markt. Na de lunch gaan de kinde ren naar de atletiekbaan aan de Wieksloterweg, waar AV Pijnen burg een sportprogramma met ze afdraait. Vanaf 18.30 uur is er voor het hele gezin een fietspuzzeltocht. Dinsdag 23 mei Leerkrachten en scholieren gaan te rug in de tijd met pen en inkt, de sponzendoos, een lei en wat al niet meer. Vanaf 13.15 uur gaan ver schillende groepen op excursie naar de brandweer, de politie, de gemeentelijke afdeling milieube heer of afvalverwerking. Het be treft een vervolg op de beroepen- markt. Woensdag 24 mei Theater Ting geeft voorstellingen in de school. De festiviteiten van de Da Costaschool worden afgesloten met een disco- en playbackshow voor de groepen vijf tot en met acht. achter de huidige Julianakerk aan de Julianalaan. Omdat er verder geen christelijke school in Soest was, kwamen de kin deren uit alle delen van Soest. Veel leerlingen waren een uur onderweg om te voet de school te bereiken. Op hun rug droegen ze een 'stukkezakje' met brood voor tussen de middag. Hun route veranderde in 1905, omdat de school moest verhuizen naar de toenmalige Veenhuizerstraat (nu: Prins Bernhardlaan). Het oorspronkelijke gebouw was te klein geworden en de Julianakerk had meer ruimte nodig. De PCO had grond gekocht en liet vier lokalen en een woonhuis bouwen. Nog voor 1920 beschikte de school over zeven lokaleii. Nederlandse en Canadese militairen namen in de tijd van de Tweede We reldoorlog hun intrek in het school- pand en na de bevrijding moest het gebouw worden opgeknapt. Natuur lijk waren daar weinig middelen voor. Het zou dan ook nog geruime tijd du ren, voordat een en ander er weer fraai uitzag. Omdat er geen verharding was, speelden de kinderen 's zomers in een woestijn en in de winter in een mod derpoel. Later werd het open terrein betegeld en verfraaiden vier kastanje bomen de speelplaats. Omdat er in middels meer christelijke lagere scho len waren gesticht, zoals de Insinger- en de Savornin Lohmanschool, hoef den de kinderen niet meer van zo ver te komen. Op 6 oktober 1978 werd het school- pand gesloopt en verrees een modern gebouw, waarin vandaag de dag aan acht groepen wordt lesgegeven. Ter gelegenheid van het honderd jarig bestaan van de Da Costa school is een historisch boekje uit gegeven. Het is samengesteld door Henk Gerth, medewerker van Mu seum Oud-Soest en oud-leerling van de school. In het boekje worden voormalige leerlingen aan het woord gelaten over hun ervaringen in de school. Het boekwerk is rijk geïllustreerd met oude foto's en is verkrijgbaar op de school aan de Spoorstraat. Daarnaast houdt de school een kaartenactie. Alle leerlingen heb ben in de afgelopen maanden een tekening gemaakt. Per groep wer den door een jury van leerkrachten, ouders en kinderen de beste uitge zocht. Van die acht tekeningen zijn duizend ansichtkaarten gemaakt. Een mapje van acht kaarten kost vijf gulden. De kinderen zijn in middels begonnen met de verkoop ervan. De opbrengst wordt benut om de kosten van de festiviteiten te dekken. BAR, GRILL RESTAURANT Midweek-aktie Vleesfondue of gourmet geheet compleet verzorgd 27.50 Ome bekende a h carte specialiteiten dog steeds ongeëvenaard! STEENHOFFSTRAAT 47 SOEST borafgaande aan de jaarlijkse ierdenking van de gevallenen uit le Tweede Wereldoorlog, die om 10.00 uur plaatsvindt bij het mo nument aan de Insp. Schreuder- an, wordt in de Mariakerk ieuwerhoekplein) om 19.00 uur len bijzondere viering gehouden. >e bijeenkomst staat geheel in het te len van "4 mei". Na orgelspel door lert Muts worden de aanwezigen toe- esproken door de heer W.G. Hilhorst, amens het comité Herdenking ïevallenen. Vervolgens zingt het lannenkoor Apollo o.l.v. Gerard van Jolder het lied "Beati", waarna burge meester J. de Widt een toespraak zal louden, gevolgd door "Menuet en Va- iatie" van J.J. Quantz, vertolkt door Annette van Oostenbrugge en Petra Kok (dwarsfluit). Ds. J.W. Huisman, voorzitter van de Raad van Kerken te Soest, houdt daarna een toespraak, gevolgd door "Benedictus" en "Ecce quo modo moritur" door Apollo en de voordracht door mevr. E. Sneep van het gedicht "Ongenoemde dode" van Yge Foppema. De viering wordt met gebed afgesloten door pastor H.M. Goddijn, waarna gezamenlijk het Wilhelmus wordt gezongen. Alle aanwezigen wordt daarna ver zocht deel te nemen aan de stille tocht naar het monument bij Braamhage, waar de gebruikelijke herdenkings plechtigheid zal plaatsvinden om pre cies 20.00 uur, gevolgd door de krans- legging en het jaarlijkse défilé. 25 ^aaft 11 eigen collectie gouden sieraden met edelsteen en brillant zilveren sieraden met edelsteen en colliers reparaties, colliers knopen etc. eigen slijperij Lange Brinkrveg 66 Soest Tel. 02155-13042 Vrijwel alle aandacht is in deze weken van herdenken gericht op de wederwaardigheden tijdens en voorafgaande aan de bevrijding in Nederland, maar in Nederlands Oost-Indië was de strijd 50 jaar geleden nog lang niet voorbij. Elk gunstig bericht over de gang van zaken in het moederland werd daar - in het diepste geheim - met vreugde begroet. Dat gold bijvoorbeeld voor het pam flet dat op 29 juni 1945 (de verjaardag van prins Bernhard) door vliegtuigen werd afgeworpen boven het Japanse interneringskamp Kampili. Mevrouw Bartstra uit Soest, die daar destijds ge vangen zat, bewaart nog kostbare her inneringen aan dat moment. "De pamfletten waren bedoeld voor de Indonesische bevolking en dus in het Maleis gesteld. Op de achterkant stond de tekst in het Nederlands: 'Ko- NEDERLAND BANGKJT LAGI Seri Bagtnda Maharadja Rato, Wilhelmina berrechra laai di-Nedtr- land Kedjadien wi diraiekan dengen legale kegembiraan oleh orangt Mande dan Indonesië dixlaeroch doenia Dengan eetlepel moengkm segenep Moeeran dmegen Belande den In donesië bebos. d.ban,ateh Neemt Seeikat ckan iitaempahkan ka- Indonniu hotel mengoesi, Kale ,eng mmindas rdjat Indonesto. Genibtratab pendoedoeh lodomsiu. Djangén. koealtr. INOONESIA MESTl BANGKIT POE LA ningin Wilhelmina terug in Neder land'. Dat gaf ons - 1600 vrouwen en kinderen - de moed om vol te hou den," aldus mevrouw Bartstra. "Vijf mei is bevrijdingsdag, maar voor ons duurde het nog maanden, tot 15 au gustus, toen de wapenstilstand werd gesloten." Kort na het afwerpen van de pamflet ten werd het kamp met brandbommen vernietigd, waardoor veel van het schamele bezit van de vrouwen in Kampili en ook de pamfletten verlo ren gingen. Een van de vrouwen kon een pamflet ruilen tegen een blik sui ker, dat ze had gekregen toen ze iets anders "verkocht",,herinnert mevrouw Bartstra zich. "Ze kon haar vlucht- rugzakje, met daarin het pamflet, nog net op tijd uit de brandende bamboe- loods redden. Later is het ook afge drukt in het kampboek 'Zo verging het ons', samengesteld uit de dagboeken van kampgenoten. Het was voor ons het eerste teken uit de andere wereld en gaf ons veel goede moed." De volledige tekst van het pamflet luidt: "De Koningin is terug in het Vader land. Nederland is weer herrezen. H.M. Koningin Wilhelmina is weer op de troon van Nederland. Deze gebeur tenis werd met grote vreugde gevierd door Nederlanders en Indonesiërs over de gehele wereld. Zo vlug moge lijk zal de volle kracht van Nederland en vrij Indië, gesteund door de gealli eerde landen, zich storten op Indië om Si Katé (de Japanners), die het volk van Indonesië onderdrukt, weg te ja gen. Weest verblijd, volk van Indonesië. Weest niet bevreesd! Indonesië moet weer herrijzen!" Indien U 's woensdags om 18.00 uur de Soester Courant nog niet in Uw bezit heeft kunt U tot 1830 uur naar ons kantoor bellen (tel. 14152). De krant wordt dan dezelf de avond nog nabezorgd. Als U la ter dan 18.30 uur belt kunt U de klacht op het antwoordapparaat inspreken. In dat geval krijgt U de krant de volgende dag in de bus. Notities uit het oorlogsdagboek van Marinus Brouwer 27 April 1945 Regenachtig weer. De hele dag rustig. Middags planten gepoot. 28 April 1945 Overdag rustig. We eten soep van de Hap-Hap. 's Avonds weten we niet wat we eten moeten. Alles is op. In de schuur staan nog wat aardappel schillen. "Kunnen we daar geen koek jes van bakken?" zegt Joop. We was sen ze goed en dan koken en... bakken we ze. Iedere krijgt een paar koekjes. Ik eet ze lekker op. 29 April 1945 Geen nieuws. Men zegt dat Goebbels overleden is. 30 April 1945 Heel Soest is spergebied, 's Middags aardappelen voor de Don Bosco-keu- ken geschild. We eten ongepelde gerst van de gaarkeuken. Wat hebben we 's middags lang werk met eten. Pelletje voor pelletje moet uitgezogen worden. Eerst hebben we geprobeerd het in de appelzeef fijn te maken, maar de scherpe pinnen blijven er nog in zit ten. Als je het eet is het net of ze met naalden in de mond zitten te prikken. 1 Mei 1945 's Morgens staan we vroeg op om melk te halen. Ondanks de spertijd zijn er om half zeven al mensen op straat. De flesjes woren eerst omge spoeld, want het zijn er nogal veel. We gaan altijd met z'n drieën op pad. Ieder neemt zowat drie flesjes mee. De ene boer geeft een kwart liter, een ander een halve. "Zullen we opstappen?" zeg ik. "Het is nog geen acht uur," zegt Rietje. "Ach, wat geeft dat? Er lopen al zo veel men sen op straat." We besluiten dus om te gaan. Op het Kerkpad roept iemand opeens: "Halt! Es ist noch kein acht Uhr, schnell nach Hause!" We maken een omweggetje en lopen verder. Nieuws: wederom pakketten uitge strooid. Gaarkeuken: we eten vandaag van de Hap-Hap: Soep met drie blaadjes an dijvie! 2 Mei 1945 Van de gaarkeuken thuisgekomen bleke het niet veel bijzonders: een beetje bonensoep. Een half uur later horen we geronk van vliegtuigen. Ze gooien voedsel uit. Langzaam en sta tig komen ze nader, in groepen van negen. Enige Duitsers lossen schoten. De mensen zijn woedend! Er komen er steeds meer. De mensen klimmen op de daken en zwaaien met zakdoe ken. Je kunt goed de tekens op de vliegtuigen onderscheiden. Een paar vliegtuigen werpen iets van hun la ding in de polder. Ik ga er gauw met de fiets naar toe, maar de Duitsers hou den er-al de wacht. We hoopten weldra iets meer op de bon te krijgen, maar we hebben er nooit iets van gezien. 3 Mei 1945 's Morgens komen er weer voedsel- vliegtuigen over. Veel Duitsers trek ken over de straat, 's Avonds voor melk uit geweest, maar ik mag er niet door. Daarna sta ik in de rij voor sla. Groot niëuws: Berlijn gevallen! Eén caravan is volledig in as opge gaan, een andere is aanzienlijk be schadigd door een brand die donderdagmiddag woedde op een parkeerplaats aan de Varenstraat. De brandweer houdt rekening met brandstichting. Het vuur ontstond 's middags rond half drie. Even later werd de brand weer ingeschakeld die met één auto- takspuit en elf man uitrukte. De cara van waarin de brand ontstond, kon niet meer worden gered. Met een straal middeldruk werd overslag naar de tweede caravan voorkomen, maar de brandweer kon niet voorkomen dat ook die caravan werd beschadigd. De technische recherche stelde met een een onderzoek in en belastte zich tevens met het opsporen van de eige naren. VQn weedestraat 87 - 3761 cd soest V 'I,

Soester Courant | 1995 | | pagina 12