7 Soest is al eeuwenlang strijdtoneel 9000 meter tuin- plezier! "DE BOSRAND" 1 ACTUEEL! [Massaal bezoek Nationale Manifestatie F eestprogramma Nationale Manifestatie Honderden Soester scholieren creatief en actief Lezing en tentoonstelling in museum Tentoonstellingen over discriminatie, oorlog en bevrijding utTimeZ /yy5 WOENSDAG 3 MEI 1995 SOESTER COURANT PAGINA 17 Activiteiten bevrijdingsfeest op vliegbasis in trek 'Bevrijdingskunst' in museum Oud Soest HET SOESTER TUINCENTRUM WIEKSLOTERWEG 37 (W.Z.) SOEST TEL. 02155-16776 In bibliotheken Soest en Soesterberg tfliijdind' ,v« Kr~TJ^ De vliegershow was een van de hoogtepunten tijdens het grootscheepse evenement op de vliegbasis Soesterberg. Tot en met zondag 7 mei zijn er gevarieerde activiteiten op het terrein van defensie. Foto: Herman van Dam. Ongeveer honderdduizend mensen hebben in het afgelopen weekeinde een bezoek gebracht aan de vlieg basis in Soesterberg. De Nationale Manifestatie 50 Jaar Bevrijding die daar tot en met komende zon dag plaatsvindt, kende daarmee een opvallend begin. De organisa toren hadden in het eerste week einde op 50.000 mensen gerekend. Iedereen vergaapte zich aan de oude voer- en vliegtuigen die her en der stonden opgesteld. Zoals de Austin Bellenwagen, de Diamond Wrecker, de High Speed M4 en de GMC Dukw. De vliegerdemonstratie op zondag middag was wellicht een van de hoog tepunten van het grootscheepse eve nement van de Nederlandse strijd krachten. Demonstraties van onder meer de Ko ninklijke Marechaussee en de brand weer van de vliegbasis sponnen zich als een draad door het programma. Kinderen konden zich laten schmin ken als een gecamoufleerde militair en aardig om te zien was ook het bivak van de reënactmentgroepen. De leden van die groepen speelden militair-his torische situaties na. Afgelopen maandag werd op de vlieg basis een symposium gehouden en gisteren werden verschillende films en documentaires over de Tweede We reldoorlog vertoond. Voor vandaag verwachtten de organisatoren 50.000 mensen, onder wie in elk geval meer dan drieduizend veteranen, tijdens de herdenkingsdag voor veteranen. Staatssecretaris C. Gmelich-Meyling sprak vanmorgen een welkomst woord. Een gevarieerd programma volgde meteen daarop. Het manifestatieterrein is morgen tot 13.00 uur gesloten. Dit in verband met de herdenking van de gevallenen op de vliegbasis. Op de rol staat verder het symposium 'Zorg voor militairen, toen en nu'. Op de verzamelaarsdag (vrijdag) wordt gerekend op de komst van vijftigduizend mensen. De klapper wordt zaterdag als de vliegdag 'Vleu gels der Victorie' de revue passeert. Op de vliegbasis zullen dan naar schatting 150.000 mensen 'bivakke ren'. De Indische dag op zondag is het laatste onderdeel van de Nationale Manifestatie 50 Jaar Bevrijding. 1? tmm Hf- Oude legervoertuigen banen zich een weg over de lan dingsbaan tijdens de Nationale Manifestatie 50 Jaar Bevrij ding. In het eerste weekend kwamen ruim honderdduizend mensen een kijkje nemen. Foto: Herman van Dam. Donderdag 4 mei In verband met de herdenking is de vliegbasis tot 13.00 uur gesloten. Vanaf dat moment kunnen belang stellenden tot 17.00 uur weer vrij rondkijken bij de verschillende ten toonstellingen en opgestelde voer en vliegtuigen. Vandaag wordt ook het symposium 'Zorg voor militai ren, toen en nu' gehouden. Vrijdag 5 mei 10.00 Verzamelaarsbeurs in hangar 1. Allerlei voorwerpen en aanden ken uit de Tweede Wereldoorlog zijn op deze beurs verkrijgbaar. Voorwerpen van Nazi-signatuur worden niet aangeboden. 17.00 Flypast van 50 F-16's van de Koninklijke Luchtmacht. Zaterdag 6 mei 10.00 Vandaag worden 150.000 be zoekers verwacht op de Vliegdag 'Vleugels der Victorie'. Vliegtuigen speelden een belangrijke rol tijdens de Tweede Wereldoorlog. Ze zaai den dood en verderf tijdens bom bardementen op bijvoorbeeld Rot terdam en Dresden en vochten be slissende slagen uit, zoals tijdens de 'Battle of Britain'. Ook dropten de vliegtuigen voedsel voor de hongerende bevolking. De Nederlanders zagen en hoorden de Amerikaanse en Engelse vlieg tuigen dagelijks overkomen op weg naar Duitsland. Vandaag kan men de 'Vleugels der Victorie' nogmaals langs zien komen. Het exacte vlieg- schema zal nog nader bekend wor den gemaakt. In elk geval kiezen zowel historische als moderne vliegtuigen het luchtruim. Te zien zijn onder meer vier Piper Cubs, twee Austers, een Douglas, een Dakota, een Supermarine Spitfire LF Mk IX, een Lockheed P-38, een Boeing B-17, een Li-2 (Russische Dakota), tien helikop ters, twee F-27's, twaalf F-16's en 1 C-130. Verder komen verschillende demoteams, waaronder die van de Koninklijke Luchtmacht en The Grasshoppers, in actie. Zondag 7 mei 10.00 Indische markt in hangar 1. 16.30 Défilé van 70 voertuigen van 'Historie Warwheels'. 16.55 Sluiting Nationale Manifes tatie 50 Jaar Bevrijding door het neerhalen van de vlaggen. Het verzoek van de Raad van Ker ken te Soest aan de plaatselijke scholen om ter gelegenheid van de vijftigste herdenking van de bevrij ding bevrijdingssymbolen te ver vaardigen is een groot succes ge worden. Honderden kinderen van een tiental scholen zyn de afgelo pen weken actief geweest. Gezien het resultaat hebben ook de leer krachten zich niet onbetuigd gela ten. Het zijn ware kunstobjecten geworden; de moeite waard om te bezichtigen. Het meest opvallende kunstwerk is van de Ludgerusschool van de Vosseveldlaan. Heel vernuftig is Ne derland ten tijde van de bevrijding uit gebeeld en daarboven tientallen para chutisten, die uit de lucht komen val len. Een kleurrijk fotogeniek geheel! De duif is een terugkerend element in de tentoonstelling. Zowel basisschool De Werveling als basisschool De Bron kozen als bevrijdingssymbool een vredesduif. De ene school koos voor een kubistische, abstracte benadering, de ander voor een aan ketenen van dictatuur, oorlog, geweld gebonden duif. Het grootste object is een indrukwek kend en boeiend tweeluik van de Insingerschool. De kinderen van de Van der Hucht- school uit Overhees vallen op met hun mastiek van brooddeeg gemaakt, in wit-zwart vol symboliek, dat ze de toepasselijke titel 'broodnodige vrij heid' hebben meegegeven. De basisschool De Achtbaan valt niet alleen op vanwege de kwantiteit - ze ven tableaus! - maar ook door een kwalitatieve creativiteit. De Da Costaschool valt in de hal van Museum Oud Soest op met twee kleurrijke hangende 'luchters', waarbij we ogen te kort komen om hangers vol symboliek tot hun creatief recht te la ten komen. De kinderen van de kindernevendienst van de Wilhelminakerk verrassen met een kijkdoos. Naast de genoemde kunstprodukten zijn er nog diverse in teressante tekeningen van de Prof. Waterinkschool, De Driesprong en de Wan weeclub te bezichtigen. De tentoonstelling is op woensdag 3 mei van 19.00 tot 21.00 uur, op don derdag 4 mei na de dodenherdenking van 20.30 tot 22.00 uur, op vrijdag na de bevrijdingsviering in de Petrus en Pauluskerk vanaf ca. 13.30, en op za terdag en zondag van 13.30 tot 17.00 uur in Museum Oud Soest te bezichti gen. "Soest is nooit groot geworden. Reden daarvan waren de vele oor logen die het dorp in de loop der eeuwen getroffen hebben." Dat betoogde de Soester amateur geschiedvorser Henk Gerth vrijdagavond tijdens een goed be zochte lezing in het Gildehuis, voorafgaande aan de officiële ope ning van de oorlogstentoonstelling in het museum Oud Soest. Lezing is wellicht een wat al te groot woord. Gerth nam zijn toehoorders mee op een zevenmijlslaarzentocht door de geschiedenis van ons dorp, die heel wat minder vreedzaam is geweest dan menigeen misschien zou ver wachten. Zonder zijn toehoorders las tig te vallen met al te veel details schetste Gerth op ietwat jongensboek achtige toon en nogal voor-het-vader- land-weg een aantal "hoogtepunten", als men het zo noemen wil. Hij startte in 1356 bij de Slag op de Eng, waar een legertje van de Graaf van Holland onder aanvoering van Gijsbrecht van Nijenrode de strijd aanbond met de Utrechters. De plun deraars trokken zich weinig aan van de schans en een andere versterking ("het slot") en vierden hun lusten bot in de kerkebuurt, maar een dag later verscheen het bisschoppelijk lqger on der bevel van Otto van Laar, maar schalk van Eemland, en werd de Eng voor het eerst het strijdtoneel tussen "Hollanders" en "Stichtsen". Er moet op de Soester heuvel heel wat bloed vergoten zijn, want in 1481 was het opnieuw raak en werd Soest min of meer platgebrand. Alleen de Oude Kerk bleef intact. In 1527 en 1528 ver toonde de legendarische Maarten van Rossum zich met zijn plunderende en brandschattende manschappen. De Tachtigjarige Oorlog moet verder betrekkelijk rustig aan Soest voorbij zijn gegaan, want in de boeken is daar over weinig te vinden. Pas in 1787 vonden onder de rook van Soest weer echte gevechtshandelingen plaats: Christoffel Pullman sneefde heldhaf tig bij de verdediging van paleis Soestdijk, waar de Pruisen stadhouder Willem V te hulp snelden tegen de pa triotten (volgens Gerth de eerste actie groep in de Nederlanden). Mobilisatie Kort stond hij vervolgens stil bij de mobilisatie in de Eerste Wereldoorlog, waaraan Soest het Witte Paardstraatje te danken heeft (de cavalerie was gele gerd aan het Kerkpad), om vervolgens snel door te stoten naar de Tweede Wereldoorlog. In de voorafgaande mobilisatie, aldus Gerth, waren zo'n 4000 infanteristen en cavaleristen in Soest ingekwartierd. Burgemeester Etes Tombe maakte in 1939 al een ontruimingsplan voor zo ongeveer half Soest - verwacht werd dat ons dorp midden in de vuurlinie zou ko men te liggen - waarbij de bestem- TUINCENTRUM DE BOSRAND WIEKSLOTERWEG TUINCENTRUM DE BOSRAND NVHS08 30 WI1H1N3DNIIU D3AUI3101SMM ONVHSOfl 30 BE1H1N3DNI3I In de drie vestigingen van de Openbare Bibliotheek in Soest en Soesterberg is deze maand veel te zien (en te lezen) over discrimina tie, oorlog en bevrijding. De Openbare Bibliotheek aan de Albert Cuyplaan heeft haar vitrines in gericht met boeken over oorlog, ver zet, bevrijding, racisme, facisme en discriminatie. Deze romans en infor matieve boeken gaan over de Tweede Wereldoorlog, maar ook over oorlog en verzet nu, over joodse vluchtelin gen en over de vluchtelingen van deze tijd. De boeken die tentoongesteld zijn kunnen geleend worden. Ook de cen trale Jeugdafdeling heeft een expositie met boeken en platen over de Tweede Wereldoorlog ingericht. Alles wat hier staat is te leen. Pesten De jeugdbibliotheek en de filialen in Overhees en Soesterberg hebben in hun tentoonstelling tevens aandacht besteed aan het onderwerp pesten. Er zijn veel boeken over dit verschijnsel geschreven, zowel spannende verha len voor kinderen, maar ook boeken voor ouders en opvoeders hoe ze hier mee om moeten gaan. Pesten is van alle tijden. Er komt steeds meer aandacht voor, aandacht die hard nodig is want als je de zonde bok bent kun je het jarenlang zwaar te verduren hebben, zonder dat je er iets aan kunt doen. De relatie van pesten met discriminatie is duidelijk. Beide gedragingen zijn gebaseerd op irratio nele, verwerpelijke ideeën. De tentoonstellingen blijven de hele maand mei te zien (en te leen) in de bi bliotheken. De tentoonstelling over Soest en de oorlog in Museum Oud Soest werd vrijdagavond geopend door Henk Gerth. De medewerker van het museum hield een lezing. De expo sitie in het gebouw aan de Steenhoffstraat is nog de gehele maand te zien. Foto: Herman van Dam. ming van de evacués aanvankelijk wel eens wisselde. In plaats van Friesland werd het uiteindelijk de kop van Noord-Holland waar zo'n 10.000 Soesters (mét varkens, koeien en paar den) werden ondergebracht. Van de oorlogshandelingen in mei 1940 merkte Soest niet al te veel, stelde Gerth vast. Bij de vliegbasis werden drie Duitse vliegtuigen neer gehaald en onder aanvoering van commandant Groart bestreed de Soes ter brandweer het vuur tussen het schieten door. De eerste Duitser ver toonde zich op 13 mei in Soest en op 17 mei keerden de evacués terug. De eerste doden Met grote stappen baande Gerth zich verder een weg door de bezettingstijd in Soest, waarbij hij bijvoorbeeld het eerste bombardement (juni 1940) meldde en in augustus de eerste En gelse luchtaanval op "Fliegerhorst" Soesterberg. Het leven in Soest ging vooral z'n gewone gang. De "tamme" Duitsers moesten ook niet veel van de NSB-ers hebben, wist Gerth te mel den. De eerste doden van Soest vielen op 15 november 1940, toen een Duits vliegtuig bommen loste boven het huis aan de Lange Brinkweg 44. In april 1941 was er een grote brand in een Duitse munitie-opslagplaats op de Leusderheide, waarbij de explosies een middag lang voortduurden. In juli van dat jaar viel de eerste Soester, Gerardus Dorrestein, onder vijande lijk vuur, nadat o.a aan het Nieuwer- hoekplein de ruiten van een NSB-win- kelicr waren ingegooid. In dat jaar vond ook de arrestatie plaats van re chercheur P. de Vries, volgens Gerth "een hele grote", die het verzet in Soest organiseerde. Ook belichtte hij de rol van inspecteur Schreuder. In maart 1942 stortte een Duitse bom menwerper neer aan de Talmalaan, waarbij een aantal doden te betreuren was. In dat jaar werd Soest ook opge schrikt door de executie van inspec teur Schreuder en van de "33 van Soesterberg". In 1943 vond de eerste overval plaats van de "illegaliteit". Het bevolkings register werd op last van burgemeester Des Tombe door Groart in spertijd met een bakfiets naar de Wieksloot ge bracht en daar verstopt. Bij een over val op het politiebureau werden o.a. 6 pistolen buitgemaakt op de bezetters. 'DoUe boel' In kort bestek passeerde nog een aan tal incidenten en namen de revue, zo als de Silbertanne-moorden en de overval op het huis aan de Van Lenneplaan. Dolle Dinsdag (septem ber 1944) was volgens Gerth echt "een dolle boel" in Soest. De NSB-burge- meester Van Goor den Oosterling, die in oktober van dat jaar de ondergedo ken Des Tombe opvolgde, was vol gens Gerth geen al te kwaaie: "wel fout, maar geen verrader". Hij waar schuwde in elk geval als er een razzia op komst was. Ook de aanslag op de Viersprong (Nieuwerhoekplein) en de boerderij van Kok (aan de Brink) kwam ter sprake. Volgens Gerth was het een re presaille voor het doorknippen van een Duitse telefoonlijn. Op het laatst van de oorlog vonden er artilleriebeschietingen plaats tussen de Duitsers en de Engelsen en werd Soesterberg gebombardeerd door 200 vliegtuigen, maar op 6 mei ging op het gemeentehuis aan de Steenhoffstraat eindelijk de vlag uit. In de bossen van Pijnenburg werden na de bevrijding zo'n 20.000 Duitse soldaten vastge houden, nadat ze aan de Jachthuislaan ontwapend waren. De laatste Duitser vertrok uit Soest op 26 mei, nadat de eerste geallieerde soldaat Soest op 7 mei had bereikt. Na Gerth's lezing somde museum voorzitter Anton van den Dijssel ook zijnerzijds nog enkele oorlogswetens waardigheden op, voordat hij de aan wezigen voorging naar de entree van het museum. Burgemeester De Widt onthulde daar - bij wijze van officiële opening - een exemplaar van de pro clamatie die in Soest na de bevrijding werd verspreid. In het museum is in de komende periode een schat aan foto's, geschriften, documenten en voorwer pen uit de oorlogsjaren in Soest en omgeving te zien. De toegang is voor lopig gratis. ^Anotltez omair z&up PubQic Qiii ^>et Van Weedestraat 63 3761 CA Soest Tel. 02155-12424

Soester Courant | 1995 | | pagina 16