Stuorgeaigdilanaar neem nog een lekker chocolaatie. Hoofdrol voor Soester basisschool De Bron in Teleac-televisieserie Honsbergenbewoners voorlopig uit de 'financiële nood' met geldautomaat Amersfoortse Soester honderd jaar 1 HANDEL WANDEL t I- RS ISOESTERBERGI IEN? Hogere gasdruk voor Soest Expositie in De Bereklauw Soester warme bakkers werken samen met Zweeds wittebrood GÏNA20 WOENSDAG 3 MEI 1995 SOESTER COURANT Aandacht voor verschillen tussen kinderen PAGINA 21 r t ourant nsdag over' louran Ons Kent Ons De Oude Tempel HnMnHnnBi Klachten bezorging Soester Courant Diner variété bij Lazy Louis op bevrijdingsdag SNS-bank lost belofte in Verjaardagsfeest J. Broekmaat in bejaardencentrum Molenschot Werk van leerlingen Loes Klein Dropping boven Raadhuisplein n Soestand s Kruis, An 'ieter Lokke nd, maar oj kleurlijntji 2st, voelbaa ros van d< holen voor e leerlingei zitten Wc gevolg vai buitenlands^ en heeft logisch al| iar dezelfd] le opheffing Desmonc :tisch voor] een betei repliceerdi rijvoorbeeli en openbar erigens nie nog wel be christelijk! ssen min o )rden, asje erover ze het niel de buur! s zijn hee «choolkeuz veinig sche algens hen ouders prinj onderwijs! valijk geno| re kindere uilen zulki ur wijzen. een Crame van C-drit dio mei de Soester cul mt. Als naj gebrek ordeel ech waardoo binnenko 'cultuur" i ;n. Janse de drempx het cursus o.a. caban tc. Volgen en "Soeste ling betrei lat bieden arlijk opti wel vol. is zijn uit niet graa "Ik haal e b het liefs isen C-dri c - hier ei ver de "C 'lakte. "W et gebouv en. Als da kunnen w na van ei Van een televisiecamera kijken ze bij De Bron, de christelijke basis school aan de Sweelinckstraat in Overhees, tegenwoordig niet meer op. Vorige week was het er in elk geval een komen en gaan van cameramensen en geluidstechnici. Zij maakten in en om de school opnamen voor een nieuwe Teleac- serie, die dit najaar wordt uitge zonden. Voor De Bron is in de zesdelige serie, die vooral bedoeld is om ouders in zicht te geven, een hoofdrol wegge legd. In de uitzendingen draait het vooral om de verschillen tussen kinde ren en hoe de moderne school daar mee omgaat, bijvoorbeeld door extra zorg voor de kinderen die dat nodig hebben. Niet alleen de "inleidende" opnamen voor de eerste aflevering zijn bij De Bron gefilmd. De school figureert ook in een van de uitzendingen waarin wat dieper wordt ingegaan op de uit eenlopende methodes die scholen her en der in het land hebben "uitgevon den" om met de verschillen om te gaan. Wat dat betreft is De Bron een goede keus. De school trok enige jaren gele den al landelijk de aandacht - tijdens de voorronden van de Nationale Onderwijsprijs - met het Duiventil project. De Duiventil bij de Bron is een soort opvangklasje, waar leerlin gen met (dreigende) leer- en ontwikkelingsproblemen tijdelijk worden opgevangen door een speciale leerkracht. De kinderen krijgen daarin - gewoon onder schooltijd - extra uit leg en begeleiding. Geen 'stempel' In de Duiventil ligt de nadruk overi gens op het preventieve karakter, dus het voorkomen van problemen vóór dat ze alleen nog maar met heel veel moeite en geduld opgelost kunnen worden, aldus Riek van den Herik, die het project bij de Bron ontwikkeld heeft en zelf de lessen in de Duiventil voor haar rekening neemt. Volgens haar is een van de grote voordelen van deze aanpak dat de kinderen de school De leerlingen van de Bron lieten hun concentratie niet verstoren door de televisieploeg. Foto: Goos van der Wilt. niet uit hoeven en geen "stempel" krijgt opgedrukt. Voor de Duiventil van de Bron bestaat sinds de deelname aan de competitie voor de Nationale Onderwijsprijs - in middels anderhalf jaar geleden - veel belangstelling uit het landelijke onder wijsveld, en die neemt nog steeds toe. Het Soester "model" van een opvang- klas maakt dus furore, kan men vast stellen. Chocolade met het Max Havelaar Keurmerk Is net zo lekker als alle andere chocolade. Met één verschil. De bonen komen rechtstreeks kleine cacaoboeren, tegen een eerlijke prijs In vele merken verkrijgbaar. Bij vrijwel elke supermarkt. Voor lnformatlei 030 - 334602. Er is in Soesterberg een 'Oude Tempellaan', maar dat is ook vaak het enige wat men van 'de Oude Tempel' weet. Destijds was er het landgoed 'Oude Tempel' dat eigendom was van Jonkvrouw E.A.S. van Holthe tot Echten, later getrouwd met mr. J.F. Baron van Haersolte. Dit landgoed had een oppervlakte van 42 hectare, aan de oostkant begrensd door de Korndorfferlaan en aan de westkant door de Oude Tempellaan. De nog steeds aanwezige oprijlaan aan de Amersfoortsestraat leidde naar een grote villa, die destijds als adres had 'Amersfoortschestraat 123a. Aan de oostkant van de villa staat nu nog de tuinmanswoning nummer 14 en een chauffeurswoning met koetshuis met nummer 16. Ook naar deze huizen was een oprijlaan, die door de wijzi ging van de Amersfoortsestraat is ver wijderd. De rest van het terrein was bos met prachtige oude beukenlanen. In de meidagen 1940 verscholen vrachtauto's van het Nederlandse le ger zich op deze beukenlanen achter in het bos. Het waren terugtrekkende troepen van de Grebbelinie en het be boste terrein bood beschutting tegen vijandelijke vliegtuigen. Na de capitu latie werd de villa al snel door de Duit sers gevorderd en ingericht als hospi taal voor de Luftwaffe. Achter de villa werd een nieuw onderkomen ge bouwd als ziekenboeg, die er nu nog staat. Hij werd gemaakt van Duitse bakstenen, de zogenaamde klooster moffen, die groter waren dan de Ne derlandse bakstenen. Opvallend was dat de vloer van dit gebouw een meter onder het maaiveld werd aangebracht, waardoor een automatische bescher ming tegen bomscherven werd ge creëerd. Op de zijkant van het gebouw was een róód kruis op een wit vlak aange bracht. Het geheel werd door de Duit sers 'Krankenrevier' of ook wel Truppenlazareth' genoemd. De nog aanwezige woonhuizen op het terrein mochten bewoond blijven en kregen een eigen oprijlaan omdat de rest van het terrein voor hen 'Sperrgebiet' was. In dat gebied werden wandelende Duitse militairen gezien die daar van oorlogsverwondingen herstelden. Als gevolg van de grote munitie ontploffing op de Leusderheide wer den ramen en sponningen van deze gebouwen licht beschadigd. In november 1941 werd vanwege de Duitse 'Bauleitung' verordineerd dat gebouwen die hoger dan 15 meter wa ren 'verbouwd moesten worden. Dit betekende dat het grote mooie rieten dak plaats moest maken voor een plat dak. Waarschijnlijk werd dit van dik gewapend beton gemaakt, terwijl ook de muren werden verstevigd. Onder de genoemde verordening vielen ook de hoge mooie beukenbomen. Ze stonden in het verlengde van de toen malige startbaan van het vliegveld en werden daarom gerooid. Andere hoge bomen werden getopt en in 1942 wer den kale bosplekken van jonge aan plant voorzien. Tijdens de vele geallieerde aanvallen moeten de bewoners angstige momen ten hebben doorgemaakt. Aangezien het terrein en de gebouwen in het ver lengde van de startbaan lagen, bevon den ze zich in de vuurlinie. Gealli eerde bommenwerpers hadden de ge woonte om hun bommen in de lijn van de startbaan uit te gooien. Om die re den zijn op het terrein van de Oude Tempel vele bommen ontploft, waar van één vlak naast het zogenaamde 'Lazarethe'. Op een avond werd er door de Duit sers geoefend met zoeklichten. Een Dornier 207 werd door dit zoeklicht ingesloten en trachtte hieruit te ko men. De oefeningen waren zo realis tisch dat de piloot, kennelijk door het zoeklicht verblind, zijn toestel met een daverende klap vlak naast de apart gelegen woningen in de grond boorde. Een ooggetuige herinnerde zich nog het fluitende geluid van de in werking gestelde remklappen. Volgens een an der was het toestel door geallieerde vliegtuigen in brand geschoten en trachtte het alsnog het vliegveld te be reiken, wat niet gelukte. Zeker is dat het een Duitse bommenwerper was die door de crash geheel werd ver- nield. De volgende morgen zochten Duitsers naar her en der verspreid lig gende lichaamsdelen. Op 5 oktober 1944 moesten ook de bewoners van de aangrenzende wo ningen hun huizen verlaten en werden ze gebruikt om Wit-Russen die in Duitse krijgsdienst waren, onder te brengen. Na de bevrijding trof men een vervuild gebouwencomplex aan, waaruit de Duitsers veel van het oor spronkelijke meubilair hadden meege nomen. De villa met bijgebouwen werd nog een korte tijd door Canadese militairen als hospitaal gebruikt. Soesterbergers uit die tijd herinneren zich de naam Bein de Jong, die daar als tolk werkte. Toen de villa daarna werd vrijgegeven, moest het nagenoeg geheel worden gerestaureerd. In 1945 werden het terrein en de ge bouwen van de Oude Tempel verkocht aan de Nederlands-Hervormde Stich ting voor Zenuw- en Geesteszieken. Tussen de daar ook nu nog zo bekende rhodondendronstruiken werd veel mi litair materieel gevonden, zoals hand granaten en losse munitie. De mijn- opruimingsdienst, toen gelegerd in de Du Moulinkazerne, heeft het gehele terrein van dit gevaarlijk spul gezui verd. Het bleek dat de Duitsers daar kennelijk voor hun vertrek diverse uitrustingsstukken, zoals helmen, ba jonetten en munitie, hadden begraven. Alles werd zorgvuldig opgeruimd maar de gevolgen van de bezetting zijn nog steeds te zien aan het gewij zigde uiterlijk van de villa, het daar achter gelegen witte gebouw (zieken boeg), de getopte bomen, de jongere aanplant en de vage krater waar het Duitse vliegtuig is neergestort. De Oude Tempel behoort tot de rijke ge schiedenis van het vliegdorp Soester berg. Indien u op woensdag om 18.00 uur de Soester Courant nog niet in uw bezit heeft, kunt u tot 18.30 uur naar ons kantoor bellen (tel. 14152). De krant wordt dan dezelfde avond nog nabezorgd. Als u later dan 18.30 uur belt, kunt u de klacht op het ant woordapparaat inspreken. In dat ge val krijgt u de krant de volgende dag in de namiddag bezorgd. In een gedeelte van Soest wordt de gasdruk verhoogd van 30 naar 100 milibar (mbar). Dat betekent voor de inwoners van Soest dat zij vanaf 8 mei a.s. een monteur aan de deur kunnen verwachten. De monteur heeft ongeveer een half uur tot drie kwartier tijd nodig om zijn werk zaamheden aan de gasmeter in de meterkast te kunnen voltooien. Het kunnen monteurs van de Regio nale Energie Maatschappij Utrecht (REMU) zijn of monteurs van een door REMU ingehuurde aannemer. Zij moeten in elk geval een legitimatie pasje van REMU kunnen tonen. De werkzaamheden in Soest gaan onge veer een jaar in beslag nemen. Het gaat om in totaal 7092 woningen. Per week worden ca. 150 woningen onder handen genomen. De woningbouw verenigingen zijn op de hoogte ge steld. Wijk voor wijk worden de werkzaam heden opgepakt. Het gaat om de vol gende wijken: 't Hart, Colenso e.o., Soestdijk (Oranjebuurt en Schilders- buurt), de Eng en een gedeelte van Soest-Zuid. De monteurs bellen op twee verschillende tijdstippen aan. Als er dan nog niemand thuis is, wordt er een kaartje in de brievenbus gegooid, waarop een telefoonnummer staat voor het maken van een afspraak. Grotere bedrijfszekerheid Vroeger, toen er nog stadsgas was in Soest, was de gasdruk lager dan 30 mbar. Met de ombouw naar aardgas is dit op 30 mbar gebracht, omdat dit de benodigde druk vopr de aan te sluiten huishoudelijke toestellen is. Tegen woordig is 100 mbar de gebruikelijke distributie-druk. Dit heeft een aantal voordelen. Zo kan er bijvoorbeeld met dunnere leidingen worden gewerkt, wat goedkoper is. Ook ontstaat er een grotere bedrijfszekerheid. Als alle woningen zijn voorzien van de zogenoemde huisdrukregelaars kan de distributiedruk voor de leidingen in de straat0 worden verhoogd naar 100 mbar. Door de drukregélaars blijft de druk in de huisinstallatie (de leidingen in de woning) gehandhaafd op 30 mbar. Tegelijkertijd worden gasmeters ouder dan 20 jaar vervangen door nieuwe, omdat men anders over maxi maal vijf jaar weer terug zou moeten komen. Uiteraard zijn er voor de klanten aan deze ombouwoperatie geen kosten verbonden. 50 jaar bevrijding: voor Lazy Louis reden om op de avond van 5 mei een variété-programma te presenteren, geïnspireerd op de jaren '45-'50. Tij dens het la carte-diner (voorgerech ten v.a. f 7,50, hoofdgerechten v.a. f 24,50, nagerechten v.a. f 8,50) in het restaurant öf onder het genot van een drankje in het café, wordt voor de gas ten een optreden verzorgd door caba retière/zangeres Anne-Marie Konincks en pianist Guus Westdorp. Zij brengen, speciaal voor Lazy Louis, een programma met liedjes van vroe ger (o.a. 'Poen, poen, poen, poen' en 'Als je voor een dubbeltje geboren bent...'), afgewisseld met sketches die de toehoorders terugbrengen naar de tijd van toen. Anne-Marie Konincks startte haar car rière bij het Muzeval-Cabaret en werkte later samen met o.a. Tineke Schouten, Johnny Kraaykamp, Wim Wama en het duo Spaan en Vermee- gen. Zij speelde in verschillende tv- series, waaronder 'Zeg eens z^aah', 'Doet-ie 't of doet-ie 't niet' en 'Sesamstraat'. Sinds 1993 brengt zij samen met pianist Guus Westdorp ca baret/liedjesprogramma's. Lazy Louis is er trots op dit duo te hebben kunnen engageren. Zij staan garant voor een avondje kwalitatief goed cabaret en Lazy Louis voor de culinaire verrassing. Aanvang: 20.00 uur. Toegang gratis. Lazy Louis Jazz café-eethuys, Burg. Grothestraat 37, 3761 CK Soest, tel. 19893, fax. 02155-22394. rm De bewoners van Honsbergen, en een groot aantal andere bewoners van de wijk Klaarwater, zijn voor lopig uit de "financiële nood". Sinds afgelopen vrijdagmiddag kunnen ze - op de stoep - voor con tant geld terecht bij de geld automaat van de SNS-bank. De "flappentapper", zoals hij een beetje oneerbiedig wordt genoemd, is gehuisvest in een groot vierkant blok van o.a. beton en staal. Het gevaarte weegt al met al meer dan tienduizend kilo en werd vorige week woensdag dan ook met de grootst mogelijke om zichtigheid op z'n plaats gezet. Dat ge beurde met een grote kraan, waarmee de witte kubus op de millimeter nauw keurig vanaf een grote vrachtwagen op de stoep werd gemanoeuvreerd. De automaat is een uitkomst voor de omwonenden, die tot eind vorig jaar nog contant geld konden opnemen bij het inmiddels opgeheven post agentschap in de supermarkt. Bij de feestelijke opening van de nieuwe SNS-bank aan de Van Weedestraat (in januari j.1.) beloofde bankdirecteur A. Trippaers al dat de SNS te hulp zou schieten en hij heeft die belofte ge houden, zoals vrijdag bleek bij de feestelijke ingebruikneming. Straks inpandig? Trippaers liet de Honsbergenbe woners weten dat het een tijdelijke op lossing was. De bank is inmiddels in onderhandeling met de firma Hoog vliet - van de supermarkt - om de auto maat in de toekomst "inpandig" in de zaak onder te brengen. "Maar voorlo pig kunt u op deze manier uit de voe ten en ik hoop dat u er gebruik van maakt, "aldus Trippaers. Burgemeester De Widt was uitgeno- Burgemeester De Widt hijst de vlag, met instemming van SNS-direc- teurA. Trippaers (l.). digd voor de officiële opening. Hij hees daartoe de SNS-vlag en stelde verheugd vast dat "twee partijen" - de bank en de buurtbewoners - elkaar mooi konden helpen met deze service- dicht-bij-huis. Ook het gemeentebe stuur is ingenomen met deze tijdelijke oplossing. Iets minder te spreken bleken de eige naars van de (vaste) bloemenkiosk en de (ambulante) broodkraam bij Hons bergen; de een omdat zijn zaak door het gevaarte uit "het zicht" is komen te liggen, de ander omdat hij op deze manier van zijn standplaats bleek te zijn beroofd. Gezien de tijdelijkheid van de voorziening kunnen ze wellicht voorlopig met hun bezwaren leven. Burgemeester Hans de Widt en zijn vrouw zijn gistermorgen op verjaardagsvisite geweest bij J. Broekmaat. De bewoner van Molenschot werd honderd jaar en dat moest naturlijk worden ge vierd. Eigenlijk is Broekmaat geen echte Soester. Hij woont al tien jaar in De Puntenberg in Amersfoort. In verband met nieuwbouw van dat bejaardente huis verblijven de bewoners sinds an derhalf jaar in Molenschot. Waar schijnlijk keren ze nog dit jaar terug naar Amersfoort. Wat Broekmaat be treft kan dat niet snel genoeg gebeu ren. Broekmaat werd in 1895 geboren in Bathmen, was aanvankelijk hoefsmid, maar trad in 1921 als locomotief- bankwerker in dienst bij de Neder landse Spoorwegen in Zwolle. Zeven jaar later zette hij die werkzaamheden in Amersfoort, hetgeen tevens aanlei ding was om in de keistad (Soester- kwartier) te gaan wonen. Zijn eerste vrouw overleed in 1967, zijn tweede eega stierf zes jaar geleden. De Amersfoortse Soester heeft twee zo nen, twee kleindochters en vijf achter kleinkinderen. Zij kwamen gister- De honderd-jarige J. Broekmaat kreeg gisteren bezoek van burgemees ter Hans de Widt en zijn vrouw. Foto: Goos van der Wilt middag op bezoek om het verjaardagsfeest voort te zetten. Zaterdag en zondag 6 en 7 mei, van 14.00 tot 17.00 uur, is in het kunst winkeltje De Bereklauw, Steen- hoffstraat 63 in Soest, gelegenheid om het werk te bezichtigen van cursisten van de schildercursus van Loes Klein uit Hilversum. Loes Klein leert met behulp van de sluiertechniek, haar cursisten te wer ken volgens de natuurwetten met de kleuren tussen licht en duisternis en de atmosferische invloeden op de kleu ren in het algemeen. De sluiertechniek leent zich bij uitstek voor deze manier van schilderen. Laag over laag wor den heel transparant de kleuren opge bracht, waarna vanuit de kleuren de vormen ontstaan die door de fantasie worden opgewekt. Met fantasie wordt gekeken naar het scheppingsproces en pas aan het eind hiervan wordt gestalte gegeven aan deze verbeelding. Het schilderij ontstaat onder invloed van de kleurnuances en de verbeeldings kracht van zijn schepper. Het resultaat van de expositie is een mooie serie aquarellen, waarbij iedere cursist vol enthousiasme gewerkt heeft aan de belevingswereld zoals die tijdens het schilderen ontstaat. Het ligt in de bedoeling dat Loes Klein een nieuwe schildercursus start voor beginners en gevorderden op woens dag-morgen 20 september in De Bereklauw. Inlichtingen: tel. 19176. Vrijdagmorgen omstreeks 10.00 uur zal - als alles meezit - Soest op nieuw getuige kunnen zijn van een "brooddropping". Daarmee wordt de herinnering levend gehouden aan de voedselvluchten die het Rode Kruis in de laatste oorlogs dagen boven Nederland (ook Soest) uitvoerde. Niet weinigen hebben mogelijk hun overleven destijds te danken gehad aan de massale voedseldroppings, die uiteindelijk met toestemming van de Duitsers werd uitgevoerd door gealli eerde vliegtuigen. Vooral het "Zweed se wittebrood" spreekt nog altijd sterk tot de verbeelding van hen die de oor log hebben meegemaakt. Met instemming van het comité 50 jaar bevrijding houden de Soester warme bakkers de herinnering aan "Operation Manna" in stand door ko mende vrijdag zo'n 500 Zweedese wit tebroden uit een vliegtuig boven het Raadhuisplein te laten afwerpen. De broden zijn verpakt in een speciale plastic zak. De samenwerkende bakkers rekenen erop dat het publiek alle broden inza melt, zodat het voedsel na afloop niet zomaar ergens langs de kant van de weg of in het struikgewas achterblijft. Dat zou de herinnering aan de levens reddende operatie van vijftig jaar ge leden immers een wrang tintje kunnen geven, en dat is zeker niet de bedoe ling van de bakkers. Om de inzameling te stimuleren zit als surprise in ca. 25 broden een bon mee- verpakt, die de ontvanger recht geeft op een smakelijk Oranjetaartje. De bon kan worden ingeleverd bij de winkels van Evert van Brummelen (Kerke- buurt), Peter van Buuren (Smitshof). Ab Faas (Birkstraat, Van Weedestraat, Ko- ninginnelaan), Bert-Jan van der Heyden (Tamboerijn), Wim van Leek (Beuken laan) en Wim Rademaker (Laanstraat). Anne Frankstichting Bij al deze warme bakkers is het Zweedse wittebrood nog tot volgende week verkrijgbaar voor f 2,95 per stuk. Van dat bedrag gaat een kwartje naar de Anne Frankstichting en de ge zamenlijke warme bakkers van Soest doen daar hunnerzijds óók nog eens een kwartje bij, zodat de stichting van elk verkocht Zweeds wittebrood f 0,50 ontvangt. De belangstelling voor het brood - dat naar het originele recept is gebakken en volgens velen bijzonder goed smaakt - is buitengewoon groot.

Soester Courant | 1995 | | pagina 20