De mooiste keukens en badkamers onder één dak. Oranje- De illegale 'Onderduiker' Aanbevelingen Soester vrouwen voor Wereldvrouwenconferentie Nieuws van de bibliotheek ISOESTERBERÜl PAGINA 24 'Leve de koningin' Op zoek naar voedsel LTV Soesterberg komt voor tweede keer remise overeen Verzetsmensen aanwezig bij dodenherdenking Soesterberg ir- Bevrijding Gestolen auto Meningen van lezers WOENSDAG 3 MEI 1995 SOESTER COURANT Thema-avond, in gemeentehuis Wie aan sport doet leest de Soester Courant Visserskoor uit Bruinisse treedt op in vliegdorp Dankbaar stichting openbare bibliotheek Nieuwe aanwinsten Allmilmö Center Soesterberg Tel:03463-54711 Tel:03463-52194 gevonden door eigenaar Parachutisten van toen springen nu boven Soesterberg TENNIS Klachten bezorging Elke stad of dorp deelde de inwo ners in 1945 mede dat ze bevrijd waren. In Soesterberg ging dat door middel van het onderstaande be richt. SOESTERBERGERS! Eindelijk bevrijd! Ook ons dorp in oranje feesttooi is uitermate verheugd. En geen won der. Geld het voor ons niet: Wij zijn als door een wonder gespaard! Het oorlogsmonster was, alles vertre dend, reeds de grens van ons dorp genaderd. Wij voelden reeds zijn hete adem en het dreunen van zijn voetstappen. Onze woningen zou den een prooi geworden zijn van zijn onvermoeibare vernielzucht. Menig onzer zou hem als een prooi ten offer zijn gevallen. Gelukkig! Gelukkig! - Plotseling is aan zijn heerschappij een einde ge komen en hem is een goddelijk 'halt' toegeroepen. Onmachtig ligt hij thans nedergeslagen en wij be hoeven niet meer beducht te zijn. Goddank! Ja, waarlijk Goddank! Soesterbergers, komt, laten wij deze uitspraak in een daad omzet ten en God danken uit het diepst van ons hart voor deze verlossing. Morgen (Dinsdagmorgen) om 10 uur zal daartoe gelegenheid zijn in de kerkgebouwen van ons dorp. R.K. Kerk: Plechtige Hoogmis. N.H. Kerk: Voorganger Ds. Tuins- tra (Wijkgebouw Postweg). Soesterberg, 7 Mei 1945, De P.C. VII In de oorlogsjaren kende Soester berg een eigen illegaal blaadje 'De Onderduiker' genaamd. Op 17 mei 1945 verscheen het voor de laatste keer met de navolgende tekst. DE EX ONDERDUIKER - 17 Mei 1945 Vandaag nemen wij afscheid van onze lezers(essen) daar de Onderduiker niet meer verschijnen zal. Wij maken U er op attent dat het ex-illegale blad 'Het Parool' iedere avond ad f 0,10 ver krijgbaar is bij den Heer F. Haars te Soesterberg. Op verzoek van eenige lezers, zullen wij U de medewerkers bekend maken, die allen het hunne hebben bijgedragen om de 'Onderdui ker' te doen verschijnen. Oprichters: Sjors van den Berg en M. Couturier. Redactie: M. Couturier, vervanger W.v. Opdorp. Typewerk: B. Rokebrand. Verzorging radio-ontvanger: M.G. Tammer. Verspreiding: Mej. Rupp, Men. Lub, Dorus Tammer, M.G. Tam mer, Sjors van den Berg, Schalk, Ravenhorst en Mej. Clemens. NEDERLANDS NIEUWS De Nederl. Voorlichtingsdienst meld de hedenmiddag, dat het Kabinet Ger- brandy eenparig besloten heeft om af te treden, dit in overeenstemming met vroeger genomen besluiten, dat het Kabinet zou aftreden, wanneer geheel Nederland bevrijd zou zijn. H.M. de Koningin heeft dit ontslag in beraad gehouden en de Ministers gevraagd zolang aan te blijven om H.M. in de gelegenheid te stellen, de toestand rustig te kunnen overzien. EUROPA NIEUWS In Oostenrijk wordt de algehele toe stand gecompliceerder omdat Amerik., Eng., Russ., Bulgaarse en Joego-Slavische troepen ieder een deel opeisen om te bezetten. De Joego-Slaven gaan zo ver om in Kla- genfurt af te kondigen, dat Karinthië en Klagenfurt gehoorzaamheid ver schuldigd zijn aan de Joego-Slaven. President Benes wordt vandaag in Praag verwacht. Evenals vorige dagen hebben Eng. deklandingsvliegtuigen weer bombardementen uitgevoerd op Okinawa. In Foutchou wordt nog he vig gevochten. Mindanao is voor 9/10 in Amerik. handen. Er worden troepen overgeplaatst van Europa naar het Verre Oosten. Ook wordt er op korte termijn 1.500.000 ton materiaal voor het Verre Oosten verscheept. De productie van vlie gende vestingen is nu reeds 200 stuks per maand. Er is een keten van grensposten langs de Nederl. Belgische-Luxemburgsche grens om te voorkomen, dat Duitse Nazis naar deze landen vluchten. Hermann Göring staat reeds 6 maan den op de lijst van oorlogsmisdadi gers. Bij inspectie van de Duitse havens is gebleken, dat Kiel, Wilhelmshaven en Guckshaven nog goed bruikbaar zijn. Het slagschip Ripper is licht bescha digd. Een ander slagschip zeer zwaar. Het Mailschip 'Europa' is vrijwel on beschadigd. De 'Bremen' is totaal ver loren. De haven Amsterdam is in vrij goede conditie, maar door gebrek aan steen kolen nog niet bruikbaar. In september 1995 wordt de vierde Wereldvrouwenconferentie gehou den in Beijing (China). Op uitno diging van de Vrouwenraad Soest waren bijna twintig vrouwen uit verschillende vrouwenorganisaties vorige week donderdag bijeen om te luisteren naar mw. L. Pot- Mothershed, lid van de voor bereidingsgroep, als afgevaardigde van een der N.G.O.'s (non- gou vernemen tal-groups). Mevrouw Pot vertelde hoe zo'n confe rentie met ongeveer twee jaar voorbe reiding tot stand komt, via nationale en internationale bijeenkomsten en vergaderingen. De drie vorige confe renties werden respectievelijk gehou den in Mexico (1975, Jaar van de Vrouw), Kopenhagen (1980) en Nairobi (1985). Vanuit 180 landen ko men de officiële regeringsdelegaties. Daarnaast, bijna even belangrijk, is een schaduwconferentie van de N.G.O.'s, die nauwlettend de gang van zaken in het congres volgen en aan vullende aanbevelingen inbrengen. De hoofdthema's van 'The forward looking strategies (FLS)' zijn: a. be tere verdeling macht; b. betere kennis vrouwenrecht/mensenrechten; c. mid delen voor aktie van vrouwen; d. toe nemende armoede vooral bij vrou wen; e. ongelijke toegang en partici patie economische structuren; f. onge lijke toegang onderwijs, etc. Na deze inleiding werd de parate ken nis ï.v.m. deze conferentie bij de aan wezigen getest. Vervolgens werd het 'Wereldvrouwenspel' in groepjes ver der gespeeld. Vanuit praktijkvoorbeel den uit verschillende continenten moesten korte duidelijke aanbevelin gen geformuleerd worden, die evt. doorgespeeld konden worden naar de wereldconferentie. Het werd goed duidelijk bij de aanwe zigen dat het een hele toer is om vanuit verschillende achtergronden tot een eensluidende tekst te komen. Tot slot werd er over de aanbevelingen plenair gestemd. Hieronder de vier aanbeve lingen: I a. vrouwen dienen de ruimte en de vrijheid te hebben zich te organiseren; b. de werkomstandigheden en de waardering van vrouwen dienen ge lijkwaardig te zijn aan die van man nen; c. e.e.a. dient via nationale wetge ving geregeld en uitgevoerd te worden (gecontroleerd). II de overheden dienen te zorgen dat: a. onderwijs, in het bijzonder voor meisjes, verplicht gesteld wordt, en dat er toezicht op uitvoering is; b. de beeldvorming van vrouwen verbeterd wordt; c. dat het recht van handelings bekwaamheid van vrouwen wettelijk wordt geregeld. III a. zorg voor het milieu is investeren in de toekomst van de komende gene raties; b. meer geld over hebben voor beter milieu wereldwijd; c. vrouwen kiezen voor solidariteit wereldwijd, meer vrouwen op plaat sen waar de besluiten worden geno men. IV a. betere verdeling van werk; b. kinderopvang; c. streven naar economische onaf hankelijkheid. Op vrijdag 5 mei, bevrijdingsdag, staat het Dorpsplein in Soesterberg 's middags in het teken van een op treden van het Bruinisser Vissers koor. Het werd in 1991 opgericht op initia tief van schipper Jaap Huizer. Inmid dels telt het ongeveer vijftig leden die in klederdracht optreden. In verband met het vissen kan niet iedereen altijd aanwezig zijn. Het koor brengt een Nederlandstalig repertoir, aangevuld met Engelse en Schotse ballades, die goed in het ge hoor liggen. Op diverse evenementen kalenders staan ze hoog genoteerd en zo ook in Soesterberg. Binnenkort komt een cd van de zingende vissers uit, met de titel 'Als de zuidwester loeit', opgenomen in de Concertzaal van Zierikzee en muzikaal begeleid door de Oosterlandse fanfare. Be kende liederen zijn onder andere Ketelbinkie, Op de sluizen van IJmuiden, My Bonnie, Op een zee mansgraf, Als de klok van Arne- muiden, de Zuiderzee Ballade en Aan de oever van de IJssel. Het torentje is klaar! We zien het vernieuwde kruis, de bol en de haan in weer en wind staan en de haan draait naar alle windrich tingen. Nu hopen wij dat er van ons torentje een stralende kracht mag uitgaan en dat allen die dit zien en ernaar kij ken mogen weten dat op deze plaats God aanbeden en verheerlijkt wordt, dat, wanneer wij aanwezig zijn voor het H. Sacrament, ook onze harten gericht staan naar alle windrichtingen en meeleven met het vele wat overal in de wereld gaande is. Zo moge ons torentje met het kruis en de haan nog vele jaren, staande in weer en wind, zijn taak verrichten. Wij zijn dankbaar dat wij in staat wer den gesteld deze reparatie te kunnen laten verrich ten. De zusters van het Cenakel Dorpsplein 17B 3769 DA Soesterberg Een mooi leesboek (Marjan Berk) Een oudere vrouw schakelt een escortbureau in voor een probleem loze bevrediging van haar lichame lijke behoeften. Bijzondere behoeften (N. Gaitano) Een inspecteur van politie in Chicago tracht het motief te ont dekken achter een aantal gruwe lijke moorden. Een vriend van de familie (L. Spencer) Een weduwe die liefde opvat voor een veel jongere man, een vriend van haar verongelukte zoon, wordt geconfronteerd met haar familie die de verhouding afkeurt. Als wilde ganzen naar het zuiden vliegen (J.G. Veenhof) In de crisistijd van de jaar '30 zoe ken sommigen aan de Nederlands- Belgische grens hun toevlucht in smokkel. Etiquette (Inez van Dijk) Beknopt alfabetisch overzicht van beleefdheidsregels en omgangsvor men, n.a.v. de televisieserie Teleac. Jeugdboeken A-boeken (6-8 jaar) Thijs gaat naar het ziekenhuis (D. de Saint-Mars) Prentenboekje in stripvorm vanaf ca 5 jaar. Thijs komt onder een auto en wordt met een gebroken been naar het ziekenhuis gebracht. B-boeken (8-12 jaar) Lieve, lieve opa's (A. Kossmann) Prentenboek vanaf ca 7 jaar, waarin opa op zijn kleinkinderen past en dan een gek verhaal vertelt over zijn grootvader. Geesje Zoet en het snoepspook (M. Berk) Geesje woont met een Snoep- spookje uit een oude bakkerij en de kip Jansen in het dorp. Samen be denken ze allerlei lekkernijen en ook de recepten hebben ze in dit boek opgeschreven. C-boek (12 jaar en ouder) Daan verliest en verliefd (W. Daniels) Belevenissen uit het leven van een middelbare scholier, waarin ver liefdheid, puberteit en het schoolle ven centraal staan. Dit jongetje heeft een p> vonden en danst op de riti tnuziek. v. *1 Oranje-gezind of niet. Deze dame en heer laten er geen gras over groeien dat ze het koninklijk huis een warm hart toedragen. Zij draagt een zomers t-shirt met de tekst van de meest gezongen coupletten van het Wilhelmus. Hij showt een sneeuwwit overhemd met opdruk van koningin Beatrix. Overal in Soesterberg versierden bewoners hun tuin in het kader van de wed strijd die de Vereniging Soesterbergs Belang heeft uitgeschreven. Dat levert ori ginele plaatjes op, zoals deze pop, voorstellende een vrouw die in de honger winter '44-'45 op zoek is naar voedsel. Een keuken van topkwaliteit. Daarvoor gaat u natuurlijk naar Allmilmö Center Soesterberg. Ruime keu:e en professionele service. Hetzelfde geldt voor Sanitair en Tegelcentrum Soesterberg als het u om het mooiste sanitair en de fraaiste regels van Soesterberg en omstre ken is te doen. Maar stel nu eens dat u alles bij elkaar wilt zien. In een keer. Niet in een foldertje, maar ter plekke. Met uw eigen ogen. Dan gaat u dus naar Allmilmö Keuken Center en Sanitair- en Tegelcentrum Soesterberg. "Daar vindt u alle topmerken keukens en badkamers onder een dak. Van keukenbladen tot douchebak- ken. Van geglazuurde Italiaanse design tegels tot en met roestvrijstalen afzuigkappen. Uitzoeken be stellen en laten plaatsen. Alles op één en hetzelfde adres. Makkelijker kan niet. Professioneler ook niet. Loop eens bij ons binnen Sterrenbergweg 3-7. 3769 BS Soesterberg. Ruim een dag na de diefstal heeft een Soesterberger zijn auto gevonden. De wagen was in de nacht van vorige week dinsdag op woensdag ont vreemd op de Generaal Winkelman straat. De dader had het slot gefor ceerd en de contact-draden doorver bonden. Dat werd donderdag duidelijk toen de eigenaar op de Christiaan Huygenslaan zijn auto plotseling zag staan. In 1944 sprongen ze boven het Franse Normandië uit de gealli eerde vliegtuigen en zetten daar mee D-day in gang. Over hen gaat de zo bekende film 'De langste dag'. Vijf van die para's van toen hebben dat tot op heden voortge zet. Aangezien die eenheid begin 1945 ook rondom Eindhoven sprong, werd daar spontaan een Airborne-herin- neringsgroep opgericht. De voorzitter van die groep, de Eindhovense Jan Coolen heeft vijf veteraan-parachutis ten van dit beroemde onderdeel bereid gevonden om naar Nederland te ko men. Zondag 30 april sprongen ze tij dens een luchtshow aldaar en zullen dat tijdens het grote miljoenen-kos tende herdenkings-spektakel in Arn hem op 8 mei a.s. nog eens doen. Daar springen ze bijna in de binnenstad op één van de Rijnkades. 'Veel mensen begrijpen niet dat veteranen -thans rond 75 jaar oud- opnieuw graag wil len springen', aldus een enthousiaste Jan Coolen. Zijn vraag was een week geleden kort en zakelijk: 'Kunnen deze dappere mannen ook in Soesterberg springen'. Het gevolg is dat ze op bevrijdingsdag 5 mei worden verwacht, omstreeks 11.00 uur op het Dorpsplein. De begroeting en het welkom zal kort zijn, want ze moeten direct door naar de vliegbasis Soesterberg voor de zo noodzakelijke briefing. Om 13.00 uur stappen ze in een Russische Dakota om daarna de sprong boven de vlieg basis Soesterberg te maken. Onder de veteraan-parachutisten is ook de be roemde Tom Morrison, een goede be kende van ZKH Prins Bernhard, die thans bijna' achtduizend sprongen op zijn naam heeft, dat wil zeggen in to taal bijna 85 uren vrije val. Het zijn geharde mannen en ze zijn er klaar voor. En als het weer hun ook goed gezind is, dan kan men deze bevrijders opnieuw als 'jonge' dappere Amerika nen zien neerkomen. SO Voor de tweede keer in drie wed strijden is LTV Soesterberg remise overeengekomen. In de thuis wedstrijd tegen Randenbroek 4 werd het 4-4, al behoorde een over winning tot de mogelijkheden. Mildred Klinkenberg leek haar partij tegen Dagmar van Boeijen in twee sets te winnen. Na 6-3 kwam ze met 5- 2 voor, maar ze kon het karwei niet af maken. Via 5-7 forceerde de Amers- foortse tegenstandster een derde set af. Ook daarin was Klinkenberg op weg naar een klinkende zege, maar op 4-0 haperde de machine. Wederom werd het 5-7 voor Van Boeijen. Op dat moment had Eugenie Plekkepoel haar verjaardag opgeluisterd door haar enkelspel te winnen (6-2, 6-4). Marco Verhaar en zijn tegenstander wei gerden hun servicegames uit handen te geven. Tot tweemaal toe moest een tie-break de doorslag geven. Verhaar verloor ze beide. Dat verlies werd goed gemaakt door Sander Hilkman die even tijd nodig had om in zijn spel te komen, maar met 6-4 en 6-2 goede zaken deed. In het dames- en herendubbelspel wa ren drie sets nodig. In beide gevallen werd Soesterberg in de eerste set ge klopt, maar werd via de tweede en derde set alsnog gewonnen: 4-2. De winst in de wedstrijd lag voor het grijpen, maar Verhaar en Plekkepoel waren kansloos in hun mix: 1-6, 3-6. In de eerste mix verspeelden Klinken berg en Hilkman twee setpunten in de tie-break. Het werd 6-7 en later 4-6, waardoor de punten na afloop konden worden gedeeld. Soesterberg - Voor de abonnees in Soesterberg is het klachtennummer 02155-21841 (C. van Barneveld). Dat nummer kan op woensdag tussen 18.30 en 19.30 uur worden gebeld voor nabe- zorging op dezelfde dag. Belt u later, dan wordt de Soester Courant op donderdag nabezorgd. Op het Dorpsplein was ht deren op zaterdag. En dat z monstraties en spelletjes zi Soesterberg. De botsauto's voor kindere pulair. De kermis op het tem Kampweg blijft tot en me open. Niet alle Amerikanen zijn massale aanwezigheid van jaarmarkt op de Banningsti hamburgers en andere etens Midden in het totale feestgedruis zit daar die 4e mei. In veel plaat sen weet men daar geen weg mee. Dat herdenken en gedenken geeft volgens menigeen zo'n sombere inslag. Het Oranje Comité Soester berg denkt daar heel anders over. In gesprekken met hen zien zij dat meer als een parel in de rij van feesten. 'Via die 4e mei werd het immers 5 mei', is hun reactie. 'Dank zij dat velen hun leven riskeerden en zelfs hun le ven gaven, kwam die zo felbegeerde vrijheid'. Om die reden heeft het co mité die dag ook een bijzonder accent gegeven. De jarenlang geleden uitge waaierde Soesterbergse verzetsmen sen, komen op die dag even terug in hun Soesterberg, waar zij in die bange jaren 1940-1945 op hun wijze weer stand boden. Er is een soort opvang in De Drie Eiken om daarna het eerste onderwerp van een lange agenda af te werken. Zij zijn met het Oranje Co mité en alle Soesterbergers, de spe ciale gasten van de Koninklijke Luchtmacht. Alleen inwoners die een speciale schriftelijke uitnodiging van de luchtmacht hebben ontvangen, worden verzocht om 10.00 uur bij het Casino aan de Kampweg te zijn, waai ook een bus voor hen gereed staat. De overige bussen vertrekken vanaf 10.00 uur vanaf het Dorpsplein. Die dag staat verder duidelijk omschreven op blz. 53 van het Oranjeboek. Helaas zal de officiële uitreiking van het boek 'Soesterberg 40-45' niet doorgaan, aangezien de drukker dit wegens om standigheden niet tijdig gereed krijgen. In de ruimte van Öansschool Rellum zullen de plaatselijke verzets strijders alle tijd krijgen onderlinge kontakten te leggen. Daarna wordt hen een Indische maaltijd aangeboden en wordt deze bijzondere dag besloten met de herdenkingsbijeenkomst, stille tocht, herdenken bij het monument en de toneeluitvoering 'Het bittere kruid'. Het Oranje Comité Soesterberg wil daarmee allen die in en om het dorp Soesterberg zoveel 'om de vrijheid hebben gedaan, oprecht daarvoor dan ken.

Soester Courant | 1995 | | pagina 23