I ,.w tÊfe r\ Zeer welluidend zomerprogramma van Cabrio in openluchttheater Soest Huisman en Hakim op De Vrije Teugel /Tl _n 7 CÜl TUUR& WELZIJN! f aru6h0CK Video Groep Soest in C-drie 'De polykroon van Idem Dito' Bruine beertjes naar buiten een halve eeuw geleden WOENSDAG 3 MEI 1995 SOESTER COURANT PAGINA 26 Opening met operaconcert op 1 juni Weer plaats voor nieuwe leden Kindermusical in C-drie Klachten bezorging Soester Courant Kinderparadijs De Vrije Teugel In Dierenpark Amersfoort Groot bevrijdingsfeest kinderparadijs op vrijdag 5 mei NNereldIVinkel Max Havelaar Chocolade Bij het voorjaar hoort nieuw leven 'The wooden man's bride' Artishock in teken van de vlagwissel WOENSDAG 3 MEI 1 Muziekschool houdt muziekmarkt op zaterdag 13 mei Rondje Soest Zomeractiviteiten l SPULLENHULP L "La Traviata""Nabucco", "Car- men" en "Fidelio" - fragmenten uit de beroemdste opera's uit de muziekgeschiedenis - zullen op donderdagavond 1 juni te horen zijn in het grootse concert waar mee de stichting Cabrio de opmaat geeft voor een zeer welluidende zomerprogrammering in het Soes ter openluchttheater. Aan de uit voering wordt meegewerkt door twee Soester koren en een aantal bekende solisten. In de fraaie entourage van de Soester "concertzaal-in-de-buitenlucht" - door sommigen wel omschreven als "klein Verona" - worden deze en de andere uitvoeringen die voor de komende zo mermaanden op het programma staan ongetwijfeld een muzikale belevenis zonder weerga. Na de succesvolle start, vorig jaar, heeft de stichting Cabrio in elk geval alles op alles gezet om een programma te kunnen presen teren dat klinkt als de spreekwoorde lijke klok, hoewel het aantal instru menten aanzienlijk uitgebreider zal zijn. Voor de maand juni is de programme ring inmiddels zo goed als rond en ook dat voor juli is al aardig "ingevuld". Opvallend is de grote muzikale varia tie: van opera tot lichte muziek, van gospels tot marsmuziek en nog veel meer. In het programma zijn verder ook dansoptredens, kindershows en andere activiteiten, zodat heel Soest en wijde omgeving van de zomer mu zikaal geheel aan zijn trekken kunnen komen. Met het grootse operaconcert op donderdagavond 1 juni geeft Cabrio nadrukkelijk haar welluidende visite kaartje af. Te horen zijn o.a. het be roemde duet uit de "Parelvissers" van Bizet, de Habaneras uit "Carmen", het drinklied uit "La Traviata" van Verdi, het Slavenkoor uit "Nabucco" van Verdi, evenals het beroemde "La vergione degli angeli" uit "La Forza del Destino" van dezelfde componist en "Hat man nicht auch Gold beineben" uit Beethovens "Fidelio". De uitvoering is in handen van twee Soester koren: het vanouds bekende mannenkoor Apollo o.l.v. Gerard van Dolder en het - speciaal samenge stelde Cabrio-koor o.l.v. Berna Kousemaker. Zij nemen diverse num mers voor hun rekening en zorgen ook gezamenlijk voor een "muzikale uit smijter". Als solisten treden op de so praan Dobrinka Yankova uit Bulga rije, die in Nederland woont, de con tra-alt Astrid Hela y uit Lelystad, de Soester tenor Georgio Mereu, de bas- bariton Geert van Hecke, verbonden aan de opera van Brussel, en de pianiste Rixt v.d. Kooy uit Den Haag. De presentatie van het geheel wordt verzorgd door de zangeres Gé Neutel, collega van Cabrio's Berna Kouse maker bij het Groot Omroepkoor. De kaarten voor het concert kosten f 15,- en zijn verkrijgbaar bij de VVV aan de Steenhoffstraat en uiteraard 's avonds aan het theater. Het concert Het Cabrio-openluchttheater aan de Soesterbergsestraat biedt ook de komende maanden weer een podium voor prachtige muziek-uitvoeringen. De amateurvideogroep Soest stelt zichzelf open voor nieuwe leden. De videofilmers, die zich in 1992 hebben verenigd, zijn oorspronke lijk afkomstig van een videocursus in het cultureel centrum C-drie. Na afloop van de cursus besloot men samen door te gaan als 'Video Groep Soest'. Vanaf het begin is de groep een 'huiskamergroep' geweest. Dit o.a. omdat het op die manier mogelijk bleef om van tijd tot tijd bij elkaar te komen om eikaars produkten en huiswerkopdrachten te bekijken. Vaak kwam van andere videofilmers de vraag of het mogelijk was lid te worden. Gezien het karakter van de groep is tot dusver besloten geen nieuwe leden toe te laten. Recent ech ter is de groep door omstandigheden een aantal leden kwijtgeraakt. Toen is tevens besloten te proberen aan een eigen ruimte te komen, om hiermee ook andere Soesters in de gelegenheid te stellen deel te nemen. Allereerst werd er gedacht aan C-drie. Hier rea geerde men dan ook direct enthou siast, temeer daar er komend seizoen ook in het cursusprogramma meer aandacht zal worden geschonken aan videofilmen. De videogroep heeft inmiddels al heel wat werk verzet. Met enige regelmaat worden er huiswerkopdrachten ge maakt, van veelal korte produkties. Zo is er recent een kort speelfilmpje van vijf minuten gemaakt, en is er in het verleden een reportage gemaakt van het wel en wee van tuinbouw- vereniging 't Nut. Ook is er aandacht voor die leden die alleen tot doel heb ben het verfraaien van hun eigen vakantiefilms. Er wordt vooral gelet op inhoud, creativiteit, geluid, belichting en montage. Er wordt naar gestreefd om ook onderling elkaar zo veel mogelijk te helpen. De frequentie waarmee de videofilmers bij elkaar komen is in principe één avond in de maand (of zoveel vaker als onderling wordt afgesproken). Afspeelappara tuur is bij C-drie voorhanden. Vanzelfsprekend is het bij lidmaat schap een vereiste dat men minimaal beschikt over een eigen camera, en dat men hiermee het liefst reeds enige er varing heeft opgedaan. De eerste bij eenkomst van de VGS in nieuwe vorm zal in C-drie begin mei plaatshebben. Deze vorm zal deels nog worden inge vuld, waarvoor tevens inbreng van nieuwe leden wordt verwacht. Belangstellenden kunnen contact op nemen met Ivonne Wierink, tel. 14963 (na 18.00 uur). Vijftig jaar geleden werd Neder land bevrijd van de nazi-bezetting. Dit heugelijke feit hebben cultureel centrum C-drie en de Muziek school Amersfoort aangegrepen voor een bijzondere musical, met uitvoeringen op zaterdag 13 en zondag 14 mei. Het landelijk thema, dat de Stichting '40-'45 heeft uitgeroepen voor de her denking is Artikel nummer 1 uit de Grondwet: "Allen die zich in Neder land bevinden, worden in gelijke ge vallen gelijk behandeld. Discriminatie wegens godsdienst, levensovertui ging, politieke gezindheid, ras, ge slacht of op welke grond dan ook, is niet toegestaan." De kindermusical, getiteld 'De polykroon van Idem Dito' sluit hierop aan. De voorstelling gaat over het vie ren van verschillen tussen mensen, en tot wat voor absurde situaties het zou leiden als iedereen gelijk zou zijn. Het verhaal speelt zich af in het land Polemös. Centrale vraag is hoe je ru zie kunt voorkomen. De Moloch van de Melkweg heeft voor alle proble men een oplossing. Hij vindt de polykroon uit die, als je hem opzet, ie dereen gelijk maakt. Want als iedereen gelijk is, heb je geen ruzie meer, maar vrede! Iedereen danst en zingt tege lijk, wat wel handig is bij een musical. Het leidt echter ook tot vreemde tafe relen. Want ineens moet je allemaal hetzelfde zeggen... en tegelijk nie zen?! Gelukkig weten Dahlia de presidents vrouw en Wendelieke Shirley alles tot een goed einde te brengen. Het is goed om te beseffen dat juist het verschil tussen mensen het leven mooi maakt. Het stuk wordt door kinderen ge speeld en gezongen. Voor deze spe ciale gelegenheid hebben de RMA en C-drie subsidies aangevraagd. Met steun van Procar Soest, het Anjer fonds en het comité 50 jaar Bevrijding zijn zij in staat een grote produktie te brengen, met live muziek, een koor, kostuums, een lichtshow en natuurlijk de spelers. 'Kinderen hebben de toe komst' en deze groep krijgt de moge lijkheid om de oorlog opbouwend te benaderen. Speeldata: 13 mei (première) van 20.00 - 22.00 uur, en 14 mei van 15.00 - 17.00 uur in cultureel centrum C- drie, Willaertstraat 49, Soest. Kaartjes f 4,50 per stuk, aan de kassa van C- drie. begint om 20.00 uur. Mocht het weer onverhoopt roet in het eten gooien, dan wordt uitgeweken naar de theater zaal van m.c. Molendael-Soest, schuin aan de overkant. Forellen Elke week is er in de komende zomer maanden in het Cabrio-openlucht theater wel wat te beleven. Op zater dagavond 10 juni bijvoorbeeld staat een "Forellenavond" geprogram meerd, waarin het beroemde kwintet van Franz Schubert op meer dan één manier muzikaal gestalte krijgt. Daar is bijvoorbeeld het Forellenvrouwen- koor, dat op tekst van Jules de Corte een bewerking van FJ. Wertwijn ten gehore brengt; de Poppenkastforelle" wordt gespeeld door Rob Numan; het Forellenkoor zingt bewerkingen over "Die launige Forelle" en Berna Kousemaker zingt liederen van Schubert, w.o. uiteraard "Die Forelle", begeleid door strijkensemble en piano. En om helemaal in stijl te blij ven zijn er die avond ook uiterste sma kelijke vishapjes verkrijgbaar, waar van overigens niet vaststaat of ze van forellen afkomstig zijn. Het Forellen- concert begint om 20.00 uur en de en tree is f 12,50. Seizoensmarkt... In de nieuwe opzet van de Seizoensmarkt - vorige jaren in sep tember aan het Raadhuisplein, dit jaar op verschillende lokaties en al op za terdag 17 juni - speelt het Openlucht theater ook een vooraanstaande rol. Tussen 11.00 en 16.00 uur kunnen de bezoekers genieten van diverse optre dens van "eigen" Soester groepen, zo als de dansschool Gerla, het Soester Muziekgezelschap, het accordeonorkest Animato, het mannenkoor Apollo, de gymnastiekvereniging De Spring- bokken (met o.a. trampolinespringen en jazzballet), en Giorgio Pes van de Spaanse rijschool Alta Scuola Savoya met een demonstratie hogeschool rijden. De politie verzorgt bovendien een demonstratie van de politie hondenbrigade. De rest van het juni-programma meldt o.a. (naast de traditionele "Kerk naar Buiten"-kerkdienst op zondag 11 of 18 juni) een Gospel-avond op zondag avond 18 juni, m.m.v. het jongeren koor Message uit Baarn en de gospelgroep Revelation uit Hilver sum; op op zaterdag 24 juni - onder het aansprekende motto "Soest zingt" een optreden van de Soester koren Chorus Line en Apollo. ...en nog veel meer Voor juli staan o,a. al gepland het koffieconcert op zondag 2 juli (met de Beatrix Pipe Band uit Hilversum en de Soester Boerendansgroep), gevolgd door een optreden van het Soester zigeunerorkest op zondag 16 juli Daar tussendoor, op woensdag 5 en 19 (of 26 juli) is plaats ingeruimd voor een kindershow, de eerste met het clownsduo Joke en Miko, de tweede met Ali Ali, Suleika en de Olifant. Voor augustus staan in elk geval al een Miyazaki-concert (met het Academie Brass Ensemble van de Police Band uit Japan!) en een panfluit-concert in de planning. Voor het welslagen van het zomer-, programma is de stichting Cabrio niet alleen afhankelijk van het weer, maar ook van een aantal welwillende spon sors, zoals Stam Soestdijk, Pandora's Box, slijterij Brouwer. Het K.F. Hein- fonds neemt een deel van de kosten van de renovatie van de toiletten voor zijn rekening en bij het VSB-fonds loopt een aanvraag voor een tege moetkoming in de aanlegkosten van de verlichting. Donderdag 4 mei Vieren Aarron, Machiel en Daniëlle hun verjaardag. We gaan als het mooi weer is, broodjes bakken op het kamp vuur en ook ritjes maken met de prachtige huifkar. Vrijdag 5 mei Groot bevrijdingsfeest (zie elders in deze krant). Zaterdag 6 mei Zijn er geen activiteiten, want alles wordt schoongemaakt en opgeruimd van het grote feest van de vorige dag. Zondag 7 mei Vandaag is iedereen welkom om weer gewoon naar de dieren te kijken en te genieten van ons mooie terrein. Te vens zijn er kleine versnaperingen te koop die door Patrick worden ver zorgd. Maandag 8 mei Is de schoolvakantie weer afgelopen en komt groep 3/4 van de Driesprong voor het project Zintuigen. Om 13.15 uur komt groep 4/5 van de Van der Huchtschool voor het project Mam moeten, waarin we het verleden in het heden gaan opzoeken. Dinsdag 9 mei Komt op 9.30 uur groep 8 van de Prins Willem Alexanderschool voor het pro ject Verzorging. En er komen ook zo'n 100 kinderen voor een leuke school reis in het indianenthema. Om 16.00 uur is er weer de boerderijclub onder begeleiding van Diana en Pieter, waarin er allerlei dingen worden ge daan die met de boerderij te maken hebben. Woensdag 10 mei Is er géén peuter/ouder ochtend, maar moeders en vaders die zin hebben mo gen altijd met de peuters langs komen om dieren te knuffelen en met elkaar te kletsen, 's Middags zijn natuurlijk alle kinderen uit de buurt weer wel kom om met ons allerlei leuke spelle tjes te doen. Het zou wel eens kunnen dat we op jacht moeten naar een vos... Kosten f 2,- p.p. Indien u op woensdag om 18.00 uur de Soester Courant nog niet in uw bezit hebt, künt u tot 18.30 uur naar ons kantoor bellen (tel. 14152). De krant wordt dan dezelfde avond nog nabezorgd. Belt Als u later dan 18.30 uur belt, kunt u de klacht op het antwoordapparaat inspreken. In dat geval krijgt u de krant de volgen de dag in de namiddag bezorgd. Vedelaarpad 53, tel. 18136 Het bruine-berenpaar Moeki en Baloe van Dierenpark Amersfoort werd op 4 januari van dit jaar ver rast met de geboorte van een twee ling. Aan het begin van vorige week kwamen ze voor het eerst voorzich tig uit hun onderkomen. De afge lopen drie maanden hebben ze daar genoten van de zorg van de moederbeer. "In een waterig voorjaarszonnetje zet ten de bruine tweelingbeertjes hun eerste stapjes in het buitenverblijf. Al spelend en dartelend liepen ze achter hun moeder aan en besnuffelden ze hun 'nieuwe' onderkomen. Na een poosje werden de beertjes dorstig en moeder Moeki vleidde zich neer om de kleintjes te laten drinken. De ko mende dagen zullen ze steeds vaker naar buiten gaan met hun moeder. De vader mag voorlopig nog niet bij moe der en de tweeling omdat hij nog aan ze moet wennen. Na ongeveer drie of vier weken wordt geprobeerd of pa er bij kan," aldus een woordvoerder van het dierenpark. In de eerste maanden kon het geslacht nog niet worden vastgesteld. Mario Hoedemaker, zoo manager in Dieren park Amersfoort, legt uit waarom. "De eerste drie maanden trekt de moeder- beer zich samen met haar kleintjes te rug in haar hol. In die periode wil ze door niemand worden gestoord. Ge beurt dit namelijk wel, dan is de kans groot dat de moeder de kleintjes opeet. Dit is een vorm van nestbescherming. Alleen de vaste verzorger komt in de eerste maanden in het verblijf om de moederbeer van voer te voorzien." Bij de geboorte waren de bruine beer tjes slechts zo groot als een hamster en ze wogen zo'n 500 gram. Op dit mo ment zijn ze ongeveer net zo groot als een konijn. Pas over drie jaar zullen ze even groot zijn als hun ouders. "Dat de beertjes zo klein zijn bij de geboorte, ligt waarschijnlijk aan het feit dat ze meestal tijdens de winter- of rustpe riode worden geboren en zodoende alle tijd en rust hebben groter te groeien. Ze hoeven zich nog niet te beschermen tegen de grote, boze we reld," aldus dierverzorger Adri van Zanten. De bruine beer brengt de winter door in een schuilplaats, waar hij in een soort sluimertoestand raakt. Zijn lichaamstemperatuur blijft daarbij normaal, in tegenstelling tot de dieren die een échte winterslaap houden. Op vrijdag 5 mei mogen 23 kinde ren wellicht op de schoot bij Henny Huisman. In elk geval kunnen ze met de populaire presentator een gesprekje aanknopen op het po dium van kinderparadijs De Vrije Teugel. Zij zijn namelijk geselec teerd voor de finale van de mini- playbackshow. In de afgelopen maanden kwamen 133 groepjes, duo's en individuele kinde ren naar het Vedelaarpad om deel te nemen aan de voorronden. Het was de bedoeling dat de zestien besten zou den worden uitgekozen, het werden er uiteindelijk 23. Zij mogen vrijdag middag terugkomen en worden dan geïntroduceerd en gepresenteerd door Huisman die al jarenlang succes boekt met zijn playbackshows op televisie. \S)\^Sticliting Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 28132 Het eerste deel van de mini- playbackshow begint om 13.00 uur, het tweede om 15.45 uur. De prijs uitreiking wordt om 16.45 uur door burgemeester Hans de Widt geregeld. Een ander hoogtepunt van het pro gramma op De Vrije Teugel is de voor stelling die Hakim geeft van 'Ali Baba en een stuk of veertig rovers'. De van Sesamstraat bekende artiest treedt om 14.15 uur op. Twee jaar geleden was hij ook al op de toenmalige kinder boerderij. Op veler verzoek is hij we derom uitgenodigd. Bevrijding In verband met de viering van 50 jaar bevrijding heeft kinderparadijs De Vrije Teugel het feestprogramma dit jaar verschoven van 30 april naar 5 mei. Het aanbod van activiteiten is er niet minder om. Om 10.30 uur ver richt het Hilversumse drum- en buglecorps Beatrix de aftrap met een muzikale rondgang door Overhees. Om 11.00 uur gaan de hekken van het terrein open en kan iedereen tot 17.00 meedoen aan de meest uiteenlopende spelletjes, kijken naar demonstraties en voorstellingen of gewoon de dieren aaien. Kindertheatercircus Elleboog uit Am sterdam geeft in verschillende tenten doorlopende voorstellingen van zijn eigen circusprogramma. Verder zijn er ruim veertig activiteiten, zoals een surfsimulator, een klauterbaan, een Hakim. kikkerluchtspringkussen, een arm- worsteltafel en een stormbaan. Voor de peuters en kleuters is een speel weide ingericht met speciale activitei ten. Toegang De entree tot het terrein van kinder paradijs De Vrije Teugel kost 7,50 gul den per persoon. Kinderen tot en met 2 jaar en 65-plussers krijgen gratis toe gang. Aan deelname van de activitei ten zijn geen kosten verbonden. Onder het motto 'Stuur geen geld, maar neem nog een lekker chocolaatje', is de chocolade met het Max Havelaar-keurmerk geïntrodu ceerd. Er is op dit moment een groot assortiment van deze keurmerk chocolade in de Wereldwinkel te koop. Naast bakjes chocolaatjes met blad en bloemmotieven zijn er mini-reep jes die vervaardigd zijn van cacao uit Brazilië, Ghana, Maleisië, Indonesië en Siërra Leone. Ook zijn er in Zwit serland samengestelde tabletten Mascao-chocolade met cacao uit Boli via en ruwe rietsuiker uit de Filippij nen. Nieuw is de Choca Rica-tablet, met cacao uit Ghana en Siërra Leone en geraffineerde rietsuiker uit Costa Rica. Bij al deze Max Havelaar Keur merkchocolade gaat het erom dat er is ingekocht volgens de principes van de eerlijke handel. Dit betekent dus een rechtstreekse inkoop, een faire prijs, voorfinanciering en ondersteuning bij produktontwikkeling en produktie. Door uw aankoop wordt de ontwikke ling in de Derde Wereld gestimuleerd. Coöperaties, waaraan honderden kleine boerenfamilies verbonden zijn, worden gesteund. Door het samen ver kopen van hun cacaobonen kunnen zij een betere prijs bedingen. De inkom sten gaan voor een deel naar gemeen schappelijke doelen. En ook hier bete kent een faire prijs dat een menswaar dig bestaan mogelijk is. Het voorjaar is de tijd van het jonge leven. Dat is in de natuur zo. Bij men sen is dat patroon niet zo duidelijk, het hele jaar door worden er kinderen ge boren, hoewel er ook enkele pieken zijn. Toch zijn er veel paren die graag een kind zouden willen, maar waar de na tuur het laat afweten. Tegenwoordig zijn er medisch veel mogelijkheden om de natuur een handje te helpen. De grondstoffen voor deze preparaten moeten wel ergens vandaan komen. In de urine van vrouwen die zwanger zijn zitten hormoonstoffen in de urine. Het is altijd het teveel wat het lichaam niet nodig heeft wat op deze manier afge voerd wordt. Er worden medicijnen gemaakt van deze stoffen en de organisatie "Moe ders voor Moeders" zamelt deze urine in. Veel mensen zijn hiermee te helpen en het is natuurlijk verspillend om deze kostbare stoffen zomaar door het toilet te spoelen. Er is echter een pro bleem, hoe kom je in kontakt met vrouwen die in verwachting zijn of het hopen te worden. Meld je aan, het is meer dan welkom. Help mee deze me dische preparaten te kunnen blijven produceren. Zonder jullie hulp is dat uitgesloten. Bel de informatrice uit Baarn, tel. 02154-15802. De vrouwen boven 55 jaar doen in Soest al trouw mee, daar is op dit mo ment geen probleem. Als iemand uit deze groep zich wil aanmelden is dat ook welkom, zij komt dan op de reservelijst. Bij artsen apotheken, verloskundigen etc. staan folders waarop alles duide lijk vermeld staat. In het telefoonboek staat Moeder voor Moeders vermeld onder deze naam. Steenhoffstraat 46, tel. 19577 Henny Huistnan. Donderdag 4 mei: Een van de hoogtepunten van het Rotterdamse Filmfestival van 1994 was de film "The wooden man's bride", die vertoond werd in het pro gramma-onderdeel "De Chinese film'. Regisseur Huang Jianxing beschouwt traditie als een essentiële bron van in spiratie: "Ik wilde dit verhaal verfil men omdat het Chinese volk eigenlijk al honderdduizenden jaren hetzelfde verhaal vertelt. Waarom? Ze hebben al hun geluk en verdriet, pijn en woede$ hoop en idealen in dit verhaal gelegd. Bovenal drukt het voor hen de geest van rebellie uit." Het verhaal speelt zich af in een afge legen dorp in het noordwesten van China in de twintiger jaren. Een jonge vrouw wordt uitgehuwelijkt, eq knecht Kui, die werkt voor de familie van de bruidegom, komt de bruid op halen om haar op zijn rug naar haar toekomstige huis te brengen. Onder weg wordt het groepje overvallen door rovers die het gemunt hebben op de mooie jonge bruid. Kui kan haar aanvankelijk redden, maar wanneer de bandieten hem vervolgens dreigen te doden, geeft de bruid zich over in ruil voor Kui's leven. Kui alarmeert de familie en de bruide gom, die in de consternatie door een noodlottig ongeval overlijdt. Kui gaat dan zelf op pad om de bruid te bevrij den. Helaas is deze redding voor de, bruid slechts de opmaat voor het ware drama: na aankomst in het huis van de bruidegom organiseert de door traditie gedreven moeder een dubbele ceren monie. De gestorven bruidegom wordt begraven en de bruid wordt in de echt verbonden met een houten pop, aan wie zij eeuwige trouw moet beloven. Kui wordt verbannen naar een sojamolen, maar de schoonmoe der kan niet voorkomen dat de twee jonge mensen op elkaar verliefd wor den. Haar onbuigzaamheid brengt een harde wraakactie op gang. Aanvang 20.30 uur; entree f 7,50; c.j.p./65+ F 5,00. Oscar Prinsen Products zal in het ver volg de Europese vlag voeren. Ter ge legenheid hiervan wordt elke bezoe ker een rood-wit-blauw vaandel aan geboden om deze een mooie plek in huis te geven, ter herinnering aan een glorieuze tijd. Maar tijden verande ren... Ter introductie wordt de bezoekers door Oscar Prinsen Products een pak ketje vrijheid aangeboden, met een ansicht en een doosje met daarin o.a. het nieuwe vaandel. Men kan in het bezit komen van dit pakketje tegen de zeer lage prijs van f 2,50. Sta open voor uw nieuwe vaderland! Lang leve Europa, lang leve Europa.. Komt allen. Tevens zal er een expositie te zien zijn van de Zijnsvormgever, afdeling Kunstwaar. Ter gelegenheid van dit heuglijke feit componeerde Cesar Stormvogel een marschmatig Volks lied, dat voortaan voor geheel vere nigd Europa zal gelden. De Jazzformatie Perron 5B komt met de volgende samenstelling: Steve Alteberg-drums; Rob van de Broeck- piano; Semmy Prinsen-tenorsaxofoon; Cesar Stormvogel-piano keyboards; Sander Tekelenburg-bas. Aanvang 21.00 uur. In de Muziekschool Soest aan het Kerkplein wordt zaterdag 13 mei een muziekmarkt gehouden. Tussen 12.00 en 14.30 uur kunnen belangstellenden informatie krijgen over de cursussen, instrumentale lessen, workshops, studiefondsen, huurinstrumenten, les geld en nog veel meer. Docenten van de muziekschool zijn aanwezig om tekst en uitleg te geven. Verder zijn er demonstraties met alle instrumenten die in de muziekschool worden bespeeld. De bezoekers kun nen ook zelf proberen een instrument te bespelen. Diverse ensembles van de school brengen muziek ten gehore. De Muziekschool Soest kent op dit moment geen wachtlijst. Leerlingen die zich nu aanmelden, zijn nagenoeg zeker van plaatsing in het nieuwe schooljaar. door Arie Wandela Zoals bekend organiseert de Soester Kring maandelijks op de le en 3e woensdag bijeenkomsten. Deze lopen tot eind mei en worden hervat in sep tember. In de tussenliggende maanden juni, juli en augustus ligt dit werk stil. Van verscheidene kanten is gevraagd iets in die periode te organiseren. Geen lezingen of dergelijke maar meer op de zomer gerichte activitei ten, zoals bijvoorbeeld wandelingen door bos en duinen, fietsen langs de Eem en door de polder of richting La ge Vuursche, bezoek aan het Dieren park Amersfoort met rondleiding, be zoek aan Groeneveld met bijbehorend landgoed, etc. Geïnteresseerden kunnen zich mel den, ook met eventuele wensen en suggesties, via tel. 17001 (Ton Elderenbosch). kringl kringloopcentrum V y Telefoon 18730 De Schans 20, 3764 AX Openingstijden: Dinsdag, woensdag, donderdag, vrijdag 13.00-17.00 uur; zaterdag 9.00-12.00 uur. Spullen brengen: Dinsdag, woensdag, donderdag, vrijdag 13.00-18.00 uur; zaterdag 9.00-12.00 uur. Spullen ophalen: Na telefonische afspraak. Eerlyk zeggen. Heeft u Arie c gelopen twee weken gemist? maar zitten, doet er ook niet t heeft u er als vaste afnemer deze rubriek natuurlijk wel op te weten waaraan het ty< verdwijnen te wijten was. Al geruime tyd had Arie Mar de buren ter linker- en rechtei met spontane, doch oorverdol hoestbuien uit de slaap gehoi Voor de ontvangers en de afzt zijn dat geen leuke dingen. Ari< onderstelde griep. Een ong< dat volgens overbezette huisa in de maand april alom in het feest vierde. Marie's dia; luidde: een zware kou waartegi allerduurste VSOP als mee niet opgewassen bleek te zijn. Arie's medisch adviseur steld> geklopt en geluisterd te hebben longontsteking vast Tijdens he schrijven van een even onlee< onuitspreekbaar recept deeld met enige opgewektheid medi de patiënt bofte. "Hoezo?" i meerde Arie tussen twee hoestl door. "Man, vyftig jaar geli zou het er voor iemand van leeftijd slecht uitgezien het Vandaag weet de medische w schap met longontsteking wel i Laat je in ieder geval maar le verwennen. Een advies waaraan Marie, wi ders, op onnavolgbare wijze ui ring heeft gegeven, de antibic kuur deed de rest. In zo'n situatie ervaar je ho< voorrecht in sommige gev mensen van deze tgd zijn. Lonj steking vijftig jaar geleden. A al de constatering deed de n: omgeving op zoek gaan naar sen. Voor het geval dat. Tydens de verwennerij kreeg een verhaal onder ogen, geplaai een speciale maandeditie vooi pensioneerden, waarbij in v vlucht duidelijk werd gemaal welke niet te stuiten stroomver ling zyn generatie de afgel halve eeuw is terecht gekomen. Dankzij het bestaan van p prikken, penicilline, kunstha laserstralen, donoractiviteiten generatie die tot overlevers is u roepen. Een halve eeuw geleden, hoe w ook weer? TL - TV - CD - FM, nooit vai hoord! Een partner? Je kreeg op een winderige a' verkering, ging vervolgens stc plukken, verzamelde samen klein startkapitaal voor hi boompje en een kom goudvisse huwelijk werd in negen van de gevallen door een dominee of p ter bevestigd, waarna je vervol ging samenwonen. Je nam kind, je kreeg 't. Gemakken als wasmachines magnetrons waren nog niet i' vonden. Daarvoor in de plaat: wasplank en twee stevige knui een batterij petroleumstellen, als nu grote zorg om werkgeli heid, zonder nooduitgangen WW - WAO - VUT en AOW. In plaats van pizza's, fricad hamburgers en andere culinaii geningen op feestdagen een r ysje van drie of vgf cent Roken schadelijk voor de ge heid? Een ontdekking die nog i plaatsvinden. Desondanks wa pakje, met daarin 20 sigai voor vijftien cent niet voor i èen weggelegd. In het Groot Nederlands Woo boek der Nederlandse taal van 1945 was nagenoeg niets tweeërlei uitleg vatbaar. Een pot was om op te zitten poot om op te staan. Aids was het Engelse woord helpers. De kleur roze stond in relatie t by's. Homo betekende mens. Zakendoen deed je met re Daar kwam geen LAT aan te j Jongens met oorringen, hi yuppies, bomvrouwen? Je koi geen voorstelling van maken. Op de maan lopen? Zelfs Verne, en die wist er toch wa was nooit op het idee gekomei Verandering van geslacht B Wij moesten het doen met w hadden of waren. Wij van voor 1945 zijn de laat neratie die altijd in de verond ling heeft geleefd dat je eec moest hebben om een kind tt nen krijgen. In 1995 een n standje. "Lissen 1945 en vandaag ligt e riode van vijftig jaar. Wat oi kelingen betreft lijkt het voor een reis zonder einde. Dezer vieren we 50 jaar bevrijdini .bevrijding die op tal van ter allerminst bevrijdend heel Werkt. In sommige gevallen z peratiekloven daarvan de hc zichtbare littekens. Desondanks toch maar feest pok al werden wij, die vai 1945, de afgelopen halve eei eens in de war gebracht, op b keerde been gezet, door maat pelijke veranderingen, gew Ppvattingen en geknaag aa men. We hebben 't ('God zij dan! den we vroeger) overleefd. Dat u in goede gezondheid ls de overlevers blijft behoren v 6p 5 mei 1995 toegewenst do< ARIE WANDE

Soester Courant | 1995 | | pagina 25