De inzet van Nederlandse strijdkrachten DE SOESTER COURANT Iene mie WOENSDAG 3 MEI 1995 SOESTER COURANT WOENSDAG 3 ME11995 Nationale Manifestatie '50 jaar Bevrijding' op vliegbasis Luchtgevecht Ontsnapping Onderzeedienst HERUITGAVE VAN DE SOESTER COURANT VAN 5 MEI 1945 TER GELEGENHEID VAN DE 50E BEVRIJDINGSDAG Lang gewacht,. Toch bevrijd Hoe ons blad zal verschijnen. DE LAATSTE DAGEN Wat wij weten moeten, V< Het is vijftig jaar geleden dat er een einde kwam aan de Tweede We reldoorlog, zowel in Europa als in Azië. Nederland werd bevrijd door geallieerde legers, bestaande uit onder anderen Canadezen, Polen, Engelsen en Amerikanen. Wat minder mensen weten is dat Nederlandse soldaten ook hebben bijgedragen aan de geallieerde overwinning. De Nationale Manifestatie "50 Jaar Bevrijding" wordt georganiseerd door de vijf krijgsmachtmusea van het Ministerie van Defensie en wil laten zien dat het niet alleen Engelsen, Amerikanen en Russen waren die Duitsland en Japan bestreden. Van de meidagen van 1940 tot 15 au gustus 1945 streden Nederlandse militairen op alle fronten, ter land, ter zee en in de lucht, van de ijskoude poolzee tot de ondoordringbar jungle van Nieuw-Guinea. In de luchtstrijd boven Holland speelde zich in die meidagen een merkwaardig gevecht af. Een Neder landse Fokker D-XXI jager werd ach tervolgd door drie Duitse Messerschmitt Bf-110 jagers. De Ne derlandse vlieger Roos merkte dat hij niet tegen zo'n overmacht opgewassen was en besloot uit zijn toestel te sprin gen met zijn parachute. Hij wierp het cockpitdak af om eruit te komen, maar door toeval kwam die kap in de pro peller van een van de Duitse terecht. De Messerschmitt stortte neer en de twee andere Duitsers toestellen bra ken geschrokken het gevecht haastig af, niet wetend wat voor geheim wa pen die Hollander had gebruikt. De oorlogsdreiging in Europa nam eind jaren dertig toe en Nederland mo biliseerde de strijdkrachten om haar neutraliteit te bewaken. Zo was het land ook ongeschonden door de Eerste Wereldoorlog heen gekomen. In 1940 viel Duitsland Frankrijk, België en ook Nederland binnen, ondanks her haalde beloften van Hitier om onze neutraliteit te eerbiedigen. De strijd was een ongelijke. Duitse troepen be zetten direct met luchtlandingstroepen een aantal bruggen over de Maas, waardoor Duitse legers ons land bin nen konden stromen. Tegelijkertijd werden twee luchtlandingsdivisies aangevoerd om de vliegtuigen Ypenburg, Ockenburg en Valkenburg rond Den Haag te bezetten en regering en Koningin gevangen te nemen. De Nederlanders boden echter meer te genstand dan verwacht. Zo haalde de Nederlandse Luchtverdediging, met haar verouderde gevechtsvliegtuigen en de afdelingen luchtafweer, meer dan 300 Duitse vliegtuigen neer. Hier onder bevonden zich maar liefst 220 transportvliegtuigen Junkers Ju 52. Ook in de overige gevechten boekte het Nederlandse leger enige succes sen; de luchtlandingstroepen bij Den Haag werden teruggeslagen en ook op cb Afsluitdijk, bij Kornwerderzand, werd de vijand gestuit. Desondanks werd Nederland onder de voet gelo pen, de Duitse overmacht was te groot. De Grebbelinie werd doorbro ken en het bombardement op Rotter dam op 14 mei en de dreiging met meer bombardementen deden de Ne derlandse legerleiding besluiten de wapens neer te leggen. Capitulatie Na de capitulatie ontkwamen veel mi litairen naar Engeland om vandaar uit de strijd voort te zetten. Zo ook de Koninklijke Marine en een groot deel van de Nederlandse koopvaardijvloot, die met veel materieel een welkome aanvulling voor de geallieerde oor- logs- en handelsvloot vormden. De marineschepen hervatten direct de strijd, met escortediensten voor convooien, patrouilles met onderzee boten en verkennings- en aanvals- vluchten door de Marine Luchtvaart dienst. Veel konvooien voeren door de ijzige poolzeeën langs Noorwegen naar Moermansk in Rusland, om het Rode leger van materieel te voorzien. Rusland was in 1941 bij de strijd be trokken geraakt, toen Duitsland het op 22 juni was binnengevallen. Azië De oorlog speelde zich ook af in Azië, waar de Japanners op 7 december 1941 Pearl Harbour aanvielen. Bijna heel Nederlands-Indië werd door de Japanners bezet. Het KNIL (Konink lijk Nederlands Indisch Leger), dat meer een politieleger was en niet was getraind en bewapend voor een regu liere oorlog, en de Koninklijke Marine deden wat in hun vermogen lag. Zij moesten het al gauw afleggen tegen de geoefende Japanse strijdmacht. Onze vloot in Indië ging daarbij ten onder tijdens de Slag in de Javazee (februari 1942). Slechts een klein deel van Nieuw-Guinea bleef onbezet. Vanuit Australië en Amerika werden weer Nederlandse strijdkrachten op gebouwd om de Japanners te bestrij den. Zo trainde in Amerika de Mariniersbrigade en vlogen vanuit Australië en Nieuw-Guinea het 18e en 120e Squadron van de Militaire Luchtvaart KNIL aanvalsmissies. Er waren echter ook troepen achtergeble ven in Indië, die een guerillaoorlog voerden tegen de Japanse bezetter. Zeer gevaarlijk werk, omdat ze de kans liepen onthoofd te worden als ze gevangen werden genomen. Er wer den in totaal, zowel in Europa als in Indië zo'n 60.000 Nederlandse mili taire krijgsgevangen gemaakt. Zij hebben het einde van de oorlog in Een beroemde ontsnapping was die van Bob van der Stok tijdens "The Great Escape". Van der Stok was als jachtvlieger in de meidagen van 1940 in actie geweest en in 1941 naar Enge land ontkomen. Hij vloog daar voor de .Engelse luchtmacht, werd in 1942 neergeschoten en kwam in het krijgsgevangenkamp Stalag Luft III. Van der Stok nam plaats in de ontsnappingsorganisatie 'Big X' en groef tunnels om het kamp uit te ko men. Op 24 maart 1944 was het zover, 76 krijgsgevangenen wisten door de tunnel 'Harry' te ontsnappen. Van der Stok was nummer 23 en wist als één van de slechts drie werkelijk Engeland te bereiken. De overigen ontsnapten werden opgepakt en 50 van hen wer den op direct bevel van Hitier ver moord. Van der Stok nam weer dienst bij de RAF en vloog tot het einde van de oorlog bij 322 (Dutch) Spitfire Squadron. M-38 Landswerk pantserwagen van de Nederlandse cavalerie, zoals inge zet tijdens de meidagen van 1940. Foto: Legermuseum Delft kampen moeten afwachten. Alhoewel enkelen er in slaagden uit de kampen te ontsnappen, zelfs uit het beruchte Colditz. Invasie In Europa wees alles in 1944 op een invasie van Frankrijk. Een deel van het voorbereidend werk daarvoor werd gedaan door het 320e Squadron van de Koninklijke Marine, die met B- 25 Mitchel bommenwerpers bruggen, spoorwegemplacementen, Duitse vliegvelden in Frankrijk, België en Nederland aanvielen. Op 6 juni 1944 begon de Invasie op de stranden van Normandië, operatie Overlord. Hier mee werd ook het Russische leger ont last, dat aan het Oostfront streed. Kort na de Invasie werd ook de Neder landse Brigade "Prinses Irene" bij de strijd ingezet. De Brigade kwam in ac tie tijdens Operatie "Market Garden", de Slag om Arnhem. In het najaar en de bitterkoude winter van '44-45 vochten zij verbitterde gevechten in zuid-oost Nederland. Hierbij werden zware verliezen geleden. Slechts het gebied onder de grote ri vieren kon worden bevrijd. De rest van Nederland moest nog een laatste oorlogswinter beleven. In april 1945 gingen de Geallieerden over tot voedseldroppings om de ergste honger in West Nederland te lenigen. Pas na overgave van de Duitse strijdkrachten, op 5 mei 1945, kon de rest van Neder land worden bevrijd. De Engelse, Canadese, Amerikaanse en Poolse troepen werden enthousiast binnenge haald. In de Pacific was door het Geallieerde opperbevel besloten Japanse verster kingen te passeren en te isoleren en zo snel mogelijk de aanval op Japan zelf te openen. Indië werd hierbij gepas seerd en afgezien van aanvallen uit de lucht moest de bevolking van Neder lands-Indië wachten tot na de Japanse capitulatie voor zij geallieerde troepen zagen. Japan gaf zich op 15 augustus 1945 over, na atoomaanvallen op Hiroshima en Nagasaki. Helaas bete kende het einde van de Tweede We reldoorlog nog geen vrede voor Indië, de oorlog ging over in de de kolonisatiestrijd van de Republiek In donesië tegen het Koninkrijk der Ne- derlanden. B-25 Mitchell bommenwerper van 320 squadron Marine Luchtvaart dienst wordt opgebomd voor een mis sie boven bezet Europa, ca. 1944. Foto: Militaire Luchtvaart Museum Een bijzondere actie van de onderzee dienst vond plaats op 28 november 1941 in de Middellandse Zee. De Ne derlandse onderzeeboot 0-21 was aan het einde van een patrouille op weg naar de Engelse marinebasis Gibraltar toen de uitkijk in de avondschemering een vreemd schip waarnam. Hij riep de commandant, die door de plaats en het lage silhouet aan een vijandelijke onderzeeboot dacht. Op dat moment begon de onbekende met een blauwe morselamp te seinen. De commandant had wel de torpedobuizen laten laden en hij hield de vreemde boot continu in het vizier. Het sein was duidelijk Duits en dus liet de commandant een torpedo afvuren. De U-boot draaide weg en een tweede torpedo werd ge lanceerd. Even later werd een doffe klap gehoord en een enorme waterzuil met vlammen en rook werd zichtbaar. De Duitse boot zonk direct en slechts enkele overlevenden konden worden gered, waaronder de commandant. Gevraagd waarom hij het vuur niet had geopend, antwoordde hij dat de Nederlandse 0-21 erg veel op een U- boot leek en hij geen eigen schip had willen torpederen! UITGAVE; DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK Bijvoegsel van het feestnummer ter gelegenheid van de bevrijding der Gemeente Soest Toen wij In de eerste dagen van October 1944. onder de oogen van den bezetter, in het geheim ons bevrijdingsnummer schre ven en drukien. waren ook wij nog zeer optimistisch Ben geallieerde doorbraak zou immers niet lang meer op zich laten wach ten. Wij allen hebben ons geduld echter nog lang op de proel moeten stellen. Bovendien moesten wij ons haasten, want de toevoer van electrische stroom zou over eenige dagen worden afgesneden. Ons blad werd ingepakt en opgeborgen en ontsnapte in Februari nog juist aan ont dekking door de weermacht, die de berg plaats vorderde, waarin, naast andere ge heime bescheiden, de pakken waren opge slagen. Men zal het ons dus niet euvel duiden, dat de inhoud van enkele toen geschreven artikelen door den loop der gebeurtenissen is achterhaald. Dit bijvoegsel is dan ook gewijd aan enkele noodzakelijke correcties en minder prettige historische aanvullingen. De winter, die bezet Nederland achter den rug heelt, zal in het boek onzer vader- landschc historie beschreven staan in zeer sombere kleuren. Wij herdenken allereerst de vele slachtoffers van terreur. Toen de bezetter zijn nederlaag nog en kele maanden uitgesteld zag. heelt hij geen gelegenheid voorbij laten gaan, om den chaos, die zijn eigen land bedreigde, ook over ons gebied te brengen. Omvangrijke vernielingen werden uitge voerd en een massale deportatie begon De dreiging van razzia's hing iederen man tusschen 16 en 60 jaar ieder oogenblik van iederen dag boven het hoofd. Talloo- zen zijn opgepakt, maar ook dikwijls op zeer handige wijze weer ontsnapt. Wij in Soest zagen de grauwe collonnes uit Hilversum en het Gooi langs mar- cheeren en Soesterberg verleende hulp aan den eindeloozen stoet van gevangenen uit Rotterdam. Soest zelf beleefde zijn eersie groote raz zia op 9 November. Het resultaat was poover, hoewel de mof ten genoeg schreeuw den. dreigden en schoten Zij vonden la ter handiger methoden, waarbij de Land wacht hand- en spandiensten verrichtte door meerdere permanente vallen open te stellen De mannen, die zich vrijwillig meldden voor arbeid in Hoevelaken en elders, waarbij hun gouden bergen wer den beloofd en waartoe in roerende woor den door den waarnemend burgemeester op hun gemoed werd gewerkt, waren zoo gering in aantal, dat de ortskommandant tot krasse maatregelen overging. Zoogenaamd wegens sabotage, gepleegd aan een telefoonkabel, werd op 25 Octo ber de boerderij van de wed. Kok aan den Korte Briakweg en op 26 October de sociëteit ..De Soestet Kring" in brand gestoken. De menschenjacht is sedert den algeraee- nen arbeidsdienstplicht van januari 1945 nog eens in verscherpten vorm voortgezet. Het ondergrondsche verzet werkte echter rustig door, ondanks de oflers, die het ook in Soest nog te brengen had. Wij herdenken hierbij met name den heer H. van Breukelen. die voor het vaderland is gevallen en herinneren aan de gebeurtenis sen van de laatste weken, waardoor een deel van de verzetsbeweging dreigde te worden opgerold en waarbij de heer Smit in handen van den vijand viel. Naast de reeds genoemde personen vielen nog als slachtoffers der Duitsche terreur de navolgende gemeentenarenD. Kroon, G. Schuilenburg. Ir. Menko. I- van den Brink. Ir. Bos en G. van Angeren. De laatste was te Soesterberg woonachtig. Vervolgens behoort aan ons eeresaluut aan den burgemeester een welkom bij den terugkeer van Burgem. Mr. A. L. des Tombe te worden toegevoegd. In October 1944 werden hem eischen ge steld. die hij niet kon en mocht inwilligen. Men verlangde de aanwijzing van arbei ders voor werk aan stellingen en spoor wegen. Mr. des Tombe weigerde dit en trok de consequenties uit die weigering. Hij dook onder en deelde ook op deze wijze de trouwe plichtsvervulling van ve len zijner burgers Hij ging niet ver van Soest en er bleef geregeld contact met hem bestaan. Hem zal weer gaarne het vertrouwen worden geschonken, dat zijn tijdelijken N.S.B.-op- volger. den heer Van Goor den Ooster- lingh, zoo stelselmatig is geweigerd. Deze partijman, die een lang gekoesterde wenscb in vervulling zag gaan, bleek allerminst een krachtfiguur. De ernstige problemen, waarvoor hij gesteld werd, bleken hem te machtig. Hij was de slaafsche dienaar van weermacht en partij-instanties achter de schermen en het door hem ingestelde bureau voor bijzondere zaken voerde talrijke burgers in de klauwen van de weermacht. Deze droeve figuur in de donkerste periode van de geschiedenis van Soest, zullen wij allen gaarne zoo spoedig mogelijk vergeten. Het ontbreken van een krachtig gezag heeft bet voedselprobleem bovendien acuut gemaakt. Er is in Soest honger geleden en er zijn menschen van ontbering omgekomen. In dezen drukt op den bezetter een schuld, die niet zwaar genoeg kan worden geboet. In ons hoofdblad hebben wij de plannen voor ons blad in de toekomst ontwikkeld. De meer dan slechte papier-situatie en de technische moeilijkheden van het oogen blik zijn echter oorzaak, dat ons blad voor- loopig slechts éénmaal per week kan ver schijnen en wel des Vrijdags. Voorloopig kan nog geen bezorging ge schieden en uitsluitend losse verkoop plaats hebben aan ons bureau VAN WEEDESTRAAT 35. alsmede aan de navolgende adressen: Bureau Amersf. Courant, Torenstraat lc. Sigarenmag j. G Wijnands, Birktstr. 31a. Leesbibliotheek F. v. d Schoot, Öraamw 25. Drogisterij ,,'t Westen Nieuwe weg 6. Sigarenmagazijn A. Rademaker, Laanstr. 44. H. de Vries. Kapper. Koninginnelaan 24a. De prijs der losse nummers is 6 cent. Advertenties voor het eerstvolgende num mer worden vanaf heden aangenomen aan ons bureau Van Weedet.tcaat 35, ingang naast Bazar „De Luxe". In dit opzicht gaan ook vele burgers van Soest niet vrij uit De zwarte handel heelt gewoekerd als nimmer te voren. Aardap pelen en rogge zijn verkocht tegen fantas tische prijzen. De prijzen van melk, boter en eieren waren eveneens fabelachtig. De organisatie van het vervoer werd, na dat aanvankelijk auto's van de openbare diensten, op benzine uit een geheimen voorraad, hadden gereden, op schandelijke wijze gesaboteerd door enkele bezitters van particuliere vrachtauto's. Op den langen duur ontstond gebrek aan alles. De bonnenlijsten krompen en het eten van de centrale keuken was beneden alle critiek. Geleidelijk is hier en daar een geringe verbetering ingetreden en nimmer is een wittebrood met zooveel gejuich ontvangen als dat van het Zweedsche Roode Kruis! Wij gelooven niet, dat men één centrale zondebok voor den voedselnood kan aan wijzen. Wel werd ter plaatse druk ge kaatst met het balletje van de verant woordelijkheid en ook de Centrale keuken was het onderwerp van duizenden wreve lige gesprekken. Eigenbelang, baatzucht, gierigheid en ge brek aan naastenliefde schiepen in breede kringen een meedoogenlooze gezindheid, die afgunstig deed zijn op iederen aardap pel en op iedere snede brood. Des té gun stiger steekt hierbij af een streven als dat van de H.O.K.A.M (Helpt Onze Kinde ren Aan Maaltijden), die in „Eemland" honderden kinderen van krachtig middag eten voorzag en dat van de I.K.O. (Inter- Kerkclijk Overleg), dat in vele gezinnen iets van het allernoodigste bracht. De Centrale keuken, die op 29 October z$h werk bngon, leverde in de eerste 11 wéken reeds meer dan een halt miliioen porties af. De noodzakelijke aanvulling van voedsel voor nagenoeg elk gezin moest worden verkregen door de ongelooflijke prestaties van duizenden vrouwen en meisjes, die de verre tochten naar de vetpotten van Drente. Overijssel. Groningen en Fries land hebben gemaakt, totdat de bezetter ook dat onmogelijk maakte. Honderden kilometers liep men met wa gens en zwaar beladen fietsen, met mud den aardappelen en rogge, met spek en worst. Wie zal ooit in de Viérdaagsche nog 'n buitengewone prestatie kunnen zien Soest als evacuatieoord. De duizenden vluchtelingen uit Arnhem en omgeving hebben in onze gemeente ook bijzondere problemen veroorzaakt. Zij werden gastvrij ontvangen, maar niemand had daarbij aan den langen duur van hun verblijf gedacht. Hoe langer zij bleven zonder uitzicht op spoedigen terugkeer, des te sneller groeiden allerlei kleine, niet te vermijden tegenstellingen tot conflicten en ruzies. Meestal was het voedsel aanleiding tot de moeilijkheden, maar er waren nog vele andere zorgen, als verlichting, brandstof, kleeding. dekking, ongedierte, ziekte en gebrek aan onderdak. Gelukkig kon in dit alles eenigermate wor den voorzien. Brandstof werd gevonden in de vaak op onverantwoordelijke wijze omgehakte hoornen in meerdere lanen en op den Lazarusberg voor kleeding en dekking zorgde het actieve Centrale Ma gazijn; de onvolprezen dienst van den heer v. Dalen aan de Bosstraat ontsmette meer dan 1500 gevallen van ongedierte voor de ziekei? kon aan den Hellingweg een nood-ziekenhuis worden ingericht en in stand gehouden, terwijl wij voor de ver schaffing aan onderdak denken aan het vele uitstekende werk, dat verricht is door den heer Nijhuis. die in de school aan de Beetzlaan een druk bezocht nachtasyl ver zorgde en door den heer van Dalen, wiens verschillende t/ehuizen voot ouden van dagen en a-sociale elementen aan de Bosstraat en op Hees onder uiterst moei lijke omstandigheden bergen werk hebben verzet^ Zoo heeft men, zoowel op dit terrein als op dat van de voedselvoorziening, naast het botste egoïsme, hartelijk hulpbetoon gezien. De Toekomst. De samenwerking van allerlei gezindten en levensbeschouwingen, die, na de aan vankelijke verwarring op evacuatie-gebied, is gedemonstreerd, kan waarborgen, dat ook de toekomstige sociale nooden in Soest eendrachtig zullen worden opgelost. Wij zijn het aan de nagedachtenis van hen die vielen verplicht, de handen ineen te slaan bij den wederopbouw in vrijheid van onze gemeentelijke samenleving, die wij thans beginnen, Veel zeer veel werk wacht ons I 24 Maart. De legergroep Montgoraery steekt den Rijn over. Ongelooflijk snel ruk ken de troepen in Duitschland op en berei ken ook de Ned. grens. Onze hoop herleeft. Paschen nadert!' Paschen, het feest van op standing en herrijzenis. Zal Paschen ook de herrijzenis en vrijma king van ons lend voltooien 1 Wij volgen de berichten met ingehouden adem. Wij hooren de eerste Nederlandsche plaatsnamen. Mechelen en Dinxperlo be vrijd. Het is Paschen, De lucht ls grauw en storm vlagen jagen donkere wolken over ons ge teisterd land. De Duitschers trekken weg en bommen rege nen op hun in oostelijke richting jagende colonnes. Tweede Paaschdag. Enschede bevrijd. Hen gelo bereikt, 'n Nieuw offensief in de Betu we. Snel volgen de goede berichten elkan der op. 't Oosten van 't land is vrij. Zouden ze over den IJsel komen 7 Ja, zij ko men I Zij komen nu werkelijk I Apeldoorn l.Amersfoort en danJa, ook Soest is vrij. 'n Nieuwe lente doet de oude takken botten. Nederland herrijst I En met Nederland Soest. Rangen, nnderscheidingsteekenen enz. van de Geallieerde Troepen. De kleur van alle uniformen is khaki (kéki). Bij her Engelscbe, Nederlandsche. Pool sche en Noorsche leger dragen de onder officieren en manschappen een uniform met liggende, gesloten kraag en de offi cieren bovendien een boord met stropdas in khaki kleur. Bij het Amerikaansche leger dragen alle militairen, dus ook de onderofficieren en de manschappen een boord met stropdas in genoemde kleuc. Bovendien dragen alle militairen op de linker bovenmouw een band met den naam van het regiment, waartoe zij behooren, b v. SUMMERSET. Voor het Nederlandsche leger is dit NETHERLAND; voor het Canadeesche leger CANADA voor de Polen POLAND en voor de Noren NORWAY. Alle raDgen, welke in het Hollandsche leger voorkwamen, vinden we ook in de geallieerde legers. De rangen laten we hieronder volgen. Achter de rangen vermelden we achtereen volgens de uitspraak der rangen, de aan spreektitels en de overeenkomstige rangen in het Hollandsche leger. Bij het uitspreken der rangen moet de klemtoon worden gelegd op dat gedeelte der woorden, dat met schuine letters is gedrukt, terwijl de wordt uitgesproken als in het woord bek, de als in me, de als in beest en de u als in zus. De rangen zijn de volgende: Lance corporal (laans kopprêl), tevens aanspreektitel. Soldaat le klas, Corporal (kopprêl). tevens aanspreektitel. Korporaal. Sergeant (sudjent), tevens aanspreektitel. Sergeant. COURANTENBEZORGERS gevraagd voor de bezorging van .De Soei- ter Courant" en andere bladen. Ook flinke jongens komen in aanmerking. Aanmelding aan ons bureau Sergeant-major (sudjent médjê). Serg.-Maj. Second lieutenant (lè/ckênt lèffènnent}. Tweede luitenant. First lieutenant (fust lèffènnent). Eerste luitenant. Captain (fcêpten). Kapitein- Major (médjê) Majoor. Lieutenant-colonel (lèffènnent kunnêï). Lui tenant-kolonel. Colonel (Jcunnêl). Kolonel. De aanspreektitel voor Sergeant-majoor en alle Officieren is sir (su). De onderscheidingsteekenen zijn als volgt Bij het Engelscbe, Canadeesche, Neder landsche, Poolsche en Noorsche leger zijn de onderscheidingsteekenen voor Soldaat le klas. Korporaal en Sergeant aange bracht op de beide bovenmouwen en be staan uit 1. 2 of 3 lintjes in V-vorm, welke in elkander zijn geschoven, zooals bij de Duitsche uniformen. Soldaat le klas 1 V. Korporaal 2 V's. Sergeant 3 V's. Sergeant-majoor Kroon op benedenmouw. Tweede luitenant 1 Ster. Eerste luitenant 2 sterreD. Kapitein 3 sterren. Majoor 1 Kroon. LuiteDant-kolonel, 1 Kroon en 1 Ster. Kolonel 1 Kroon en 2 Sterren. Bij het Nederlandsche. Poolsche en Noor sche leger zijn bif de rangen van Majoor. Luitenant-kolonel en Kolonel de Kroon vervangen door een z.g. Balk. Verder zijn bij het Engelscbe en Canadee sche leger de onderscheidingsteekenen voor de officieren aangebracht op de belde schou derbedekkingen en bij het Nederlandsche, Poolsche en Noorsche leger op beide revers. Bij het Amerikaansche leger zijn de onder scheidingsteekenen voor Soldaat le klas, Korporaal en Sergeant op den kop ge plaatst. dus met de punt der V's naar boven. Tevens is voor Sergeant-majoors de Kroon vervangen door drie a's. zooals bij Ser geants. De belde beenen van de onderste A 2*in echter met een lint verbonden, zoodat een driehoek wordt verkregen. Bij dit leger zijn de onderscheidingsteeke nen der officieren ook aangebracht op de schouderbedekkingen. De sterren zijn ook hier vervangen door z.g. balken. Daar in het aantal balken echter verschil bestaat met de reeds ge noemde legers, laten wij hieronder nog een beschrijving volgen Tweede luit. 1 balk van goud of gele stof. Eerste luit 1 balk van zilver of witte stof. Kapitein 2 balken van zilver of witte stof. Majoor kroon van zilver of witte stof. Luitenant-kol. kroon van goud of gele stof. Kolonel kroon 1 balk van zilver of witte stof. Verder bevinden zich bij de geallieerde legers nog de navolgende hoofdofficieren: Lieutenant general (lèffènnent gêoëtél). Lui tenant-generaal. General (pênêrêl). Generaal. De personen van deze rangen zijn kenbaar aan resp. 1 en 2 sterren op de helm, ter wijl generaal Eisenhouwer 3 sterren op zijn helm heeft. Zeven uur in den moi de weilanden, de winc Aap de Steenhoffstra slaapt, wordt men ont: verend voorbijrazen v« werk. Men denkt: To maar ziet (door de goi Vos op de Soester vui dan 3 jaar rust weer Aan het politiebureau manning aan boord o.i uniform, die het gehei dering moet behoeden, der papieren, die uit foort is gevlucht en Roode—kruis-vlag worc gespannen: die moge beschieting op de op< nemen bij het filiaal den heer Muller aan voor Zaandam. We rijden nu op illeg geld, dat ondanks het een handigheidje is vri huis van de firma Alt officieele distributievoc legale wijze verkregen voor Soest te halen. Het is maar goed, dat even voor Hilversum les geen benul heeft ei bak kijkt. Men Iaat oi Misschien schudden s( het wijze hoofd over legaliteit, maar dit is bij waf er in deze 4 door Soester overheid en bovendien: wij moet ln buitengewone tijder maatregelen. De spoormannen stakei zij aan adressen en aa een deel van hun w< moet toch worden geda vensmiddelen Voor onz niet in gevaar komen. Albert Heijn N.V. is re wijze tegemoet gel staan voor ons open, niet door de edel-Gei ontvreemd. Als wij di< September, in Zaandan wij daaromtrent een morgen zullen de p worden; zend auto's, We laten daar geen gi wordt opgebeld en di voor de voedselvoorzic te werken) reeds de w< lijk heeft geweerd, rt Jeidtef* van haat -eom zen -de V8 manscha brandweerauto en 'n a Kooy naar Zaandan voert onderduikers m Wij zelf hebben dien i sterdam bodedienst ve goederen gehaald en g< lemmerdijk stapt onze zijn ouders gaan veri handvol brieven postei voor Zaandam. Wij jci damsche havens en 1 gezicht. Petroleumtank als conservenblikjes, e reus verspert hef IJ, gen verwrongen over havens, de loodsen zi gen zijn scheefgezakt bouw. Een Amsterdamsche p er ook onder den hot brug ll/2 ton dynamic evenwel machteloos, heel weinig redden. M ook redden: wij lader tjes rollen af en aan, zen, met blikken, n den kaas. Wij lat havermout, puddingpot dermeel en waschpoet li's, 122 colli's, het h< gewekte chef, in een niersjasje, geeft beve weg naar de cantine, 1 koek en pap eten er en een halve ton he rijden terug en speurt wolkten hemel af. We de brandweer-colonne pen een oogenblik. prachtig doelwit vorn vliegtuig Iaat zich zier naar Soest. In record lost, benzine wordt bi ning voorzien van Sor gaan nog een keer. Ei ons geen tegenslag. Bij de Hembrug komt gemoet. De V8 is f boschbrandweerwagen op de banden. Dat geven. Door een of andere beschikking blijft ecf is dan al zes uur ge\ dat de pakhuizen ges we door. Het persor schik in gekregen en morren bereid ook no; Soest met een stands I waalf ton goederen ter burgerij, jong en Daarbij blijft het ni< rijden er weer 4 au zoo gaat het door. 2 Huizen om zout en k Sterdam om 3i/2 ton

Soester Courant | 1995 | | pagina 7