;Verkeersonveiligheid in woon omgeving het meest voelbaar Feyenoord en Volendam op scherp TE HARD RIJDEN HOOFDOORZAAK VERKEERSONGEVALLEN *•"- JSkJI Minder snel? Dank u wel! Voetgangers en fietsers vaker bij verkeersongeval betrokken dan autorijder Verbond van Verzekeraars ondersteunt VVN-campagnes De 78ste finale! Feyenoord Volendam Haagse Quick meest succesvol WOENSDAG 10 MEI 1995 SOESTER COURANT PAGINA A 19 'nveiligheidsgevoel Emoties iihii li m Verkeersonveiligheid melden bij VVN of De Voetgangersvereniging Antennes Gevoelens Gedrag Bel 06 -350 340 80 en geef uw mening over verkeers(on)vei I igheid Provinciale verschillen I BeldeWN te hard rijden-lijn 06-35034080 Doel: minder verkeersslachtoffers en minder schade e strijd om de Amstel Cup barst nu pas echt Het aftellen is begonnen. Op 25 mei (Hemelvaartsdag) staan Feyenoord en Volen dam tegenover elkaar in de finale om de Amstel Cup. Een volle Kuip wacht de 22 spelers van de trainers Willem van Hanegem en Wim Rijsbergen. Bloed, zweet en tranen heeft het halen van de finale wel ge kost. Het verlossende doel punt van Mike Obiku tegen Ajax en die van Volen- dammer Jorg Smeets tegen Utrecht vielen na de nodige zinderende voetbalminuten. De strijd om de Amstel Cup gaat nu pas echt beginnen. Beleef het mee in de Kuip of live op TV. :rw jm wf m M- J Jt Van Arum uitblinker RBC laatste finalist uit eerste divisie mmmmm Op elk willekeurig tijdstip zijn er meer mensen te voet of per fiets onderweg dan per auto of openbaar vervoer. En hoewel lopen en fietsen de veiligste vormen van voortbewegen zijn, zijn deze kwetsbare verkeersdeelnemers veel vaker bij verkeersongevallen betrokken dan autorijders en -passagiers. Veilig Verkeer Nederland en De Voetgangersvereniging voeren nu opnieuw samen actie tégen de verkeersonveiligheid en 1 vóór een veilig, leefbaar verkeer voor alle verkeersdeelnemers. Opzet is om burgers te mobiliseren bij het signaleren van verkeersonveilige situaties en daar 't samen met de betrokken wegbeheerders (gemeente, provincie) iets aan te doen. Het terugdringen van hard rijden staat hierbij centraal. Lopen en fietsen zijn ideale ver voersvormen: gezond, geen milieu verontreiniging, weinig ruimtebe slag, geen geluidshinder, weinig par keerproblemen. Toch is het niet altijd even gemakkelijk om voetgan ger of fietser te zijn. Drukke straten oversteken, voorbij flitsende Bracht)auto's, opengebroken trot toirs of winkeluitstallingen op de |Stoep maken het er voor de voetgan ger niet veiliger op. Zeker als de voetganger een kind, bejaarde of gehandicapte is, is het vaak ondoen lijk om op zulke gevaarlijke situaties ongemakken alert te zijn. 2 Voetgangersvereniging staat al im 40 jaar op de bres voor voet- iangers en andere kwetsbare ver keersdeelnemers en werkt aan obsta- kelvrije trottoirs, veilige schoolrou- s, oversteekvoorzieningen, poeplo- stoepen, verlichting en vooral fandacht voor te hoge snelheden. >e te hoge snelheden van gemotori seerde verkeersdeelnemers hebben grote invloed op het onveiligheids- gevoel van alle overige verkeers deelnemers. Uit onderzoek blijkt tevens dat te hard rijden de hoofdoorzaak van ver keersongevallen is. Geen wonder dus dat de onbeschermde, kwetsbare verkeersdeelnemers zich zo onveilig voelen. Ook Veilig Verkeer Nederland is van mening dat er meer aandacht moet zijn voor de provinciale en gemeentelijke wegen dan voor de autosnelwegen. Veilig Verkeer Nederland (VVN) en De Voetgangers vereniging voeren daarom nu gezamenlijk actie om aandacht te vragen voor de proble matiek van de kwetsbaarste ver keersdeelnemers in het verkeer en om het te hard rijden zo veel moge lijk terug te dringen. Uit onderzoek blijkt dat verkeerson veiligheid, vooral in de eigen woon- Mag t wat minder 0 Voetgangers èn gemotoriseerd verkeer verkeersonveiligheid! Wie iets wil doen aan een verkeersonveilige situatie in zijn eigen omge ving, kan contact opnemen met de plaatselijke afdeling van Veilig Ver keer Nederland of met de consuls van De Voetgangersvereniging. Adres sen en telefoonnummers zijn op te vragen bij Veilig Verkeer Nederland in Hilversum, telefoon 035 - 211441 of bij De Voetgangers vereniging in Den Haag, telefoon 070 - 3471501. omgeving, veel emoties oproept. Uiteraard als er ongevallen te betreu ren zijn, maar ook het gedrag van andere verkeersdeelnemers kan door snelheid, lawaai of het onvoldoende rekening houden met elkaar de gemoederen hoog doen oplopen. Veel mensen blijken problemen te hebben met verkeersonveilige situ aties in de eigen buurt. VVN en De Voetgangers vereniging kunnen met hun plaatselijke afdelingen of con suls juist hier een belangrijke rol vervullen. Speciaal verkeersdeelne mers als voetgangers, fietsers en ouderen hebben „goede antennes,, voor het opmerken van verkeerson veilige situaties. Soms ervaren zij letterlijk aan den lijve dat de ver keerssituaties te wensen overlaten. Zij kunnen dus goed constateren hoe het met de verkeers(on)veiligheid is gesteld. Nu het ministerie van Verkeer en Waterstaat het verkeersveiligheids- beleid decentraliseert naar de provin cies en de gemeente, is dit voor de burger de kans om zijn stem te laten horen. Het beleid is ermee gediend als de burger wordt geprikkeld, ini tiatief toont en zijn verantwoorde lijkheid neemt. Temeer daar ver keersveiligheid niet alleen bestaat uit de cijfers van de ongevalstatistieken, maar ook op andere gronden is geba seerd. Zoals gevoelens van onveilig heid. Deze subjectieve beleving van de verkeers(on)veiligheid valt niet in cijfers uit te drukken, maar maakt wel deel uit van hoe burgers het ver keer ervaren. Met de lokale en regionale gegevens over verkeersonveiligheid gaan De Voetgangersvereniging en VVN naar de betrokken instanties, zoals weg beheerders, gemeente en provincie. Veel meer nu dan nu het geval is, moet verkeersveiligheid worden ingebouwd vanaf de eerste planolo gische ideeën voor de wegenaanleg. In een veilig verkeerssysteem is de mens de maat der dingen, niet de auto of welk ander vervoermiddel ook. In een ideale situatie zou een infra structuur via de weg van de natuur lijke evolutie tot stand moeten komen. Hierbij volgen de verkeers maatregelen het natuurlijk gedrag van mensen. Wegen moeten zo zijn ingericht dat het gebruik voorspelbaar is en dat onzekerheid bij verkeersdeelnemers wordt voorkomen. Binnen de bebouwde kom, op pro- Er wordt naar u geluisterd! Veilig Verkeer Nederland heeft een 06- telefoonlijn geopend. Op dit nummer 06-35034080 (circa 75 cent per min.) worden publieksreacties verzameld over verkeers(on) veiligheid. VVN- voorzitter Drs. Harry van den Berg stelt de bellers een aantal vragen. De antwoorden op deze vragen worden na afloop van de huidige campagne over verkeers(on)veiligheid en minder snel rijgedrag gepresenteerd aan de politiek verantwoordelijke personen. Bel daarom nu 06 - 35034080. want ook uw mening telt! vinciale wegen en op ongevalsge- voelige plaatsen, hechten VVN en De Voetgangersvereniging vooral aan een veilige snelheid met een geloofwaardige limiet. Hierdoor zou ook de nu nog vaak voorkomende oversignalering kunnen worden afgebouwd. Verder is De Voetgan gersvereniging voorstander van de invoering van de 30-km grens bin nen de bebouwde kom met uitzonde- Voetgangers en fietsers zijn veel vaker bij een verkeersongeval betrokken dan autorijders en -pas sagiers. Dit blijkt uit onderzoek van De Voetgangersvereniging, dat gepubliceerd is in 'Het Voetgan gers Cijferboek. De cijfers achter de voetganger in het verkeer'. Het in 1993 geregi streerde aantal slachtoffers (doden en gewonden) onder fietsers en voet gangers - ruim 3200 - staat ook in schril contrast tot het werkelijke aan tal slachtoffers, dat ruim 70.000 bedroeg. Onder autorijders en in zittenden werden 45.980 doden en gewonden geteld tegen 19.159 gere gistreerde slachtoffers. Voorts blijkt dat mensen procentueel meer tijd besteden aan het zich verplaatsen te voet of per fiets (samen 48 pet.) dan per auto (35 pet.). Kinderen zijn de kwetsbaarste groep weggebruikers: het aantal verkeers slachtoffers per 1000 inwoners in de leeftijdsgroep van 5 tot 15 jaar ligt twee keer hoger dan gemiddeld. In gebieden waar de snelheidsgrens 50 km/u is, zoals binnen de bebouw de kom, kwamen bijna 1000 botsin gen tussen motorvoertuigen en voet gangers voor. In gebieden met een lagere snelheidsgrens - zoals 30-km gebieden - lag dit aantal op een frac tie hiervan, namelijk 56! Oversteken is voor voetgangers het gevaarlijkst: hier vindt ruim 73 pet. van de ongevallen plaats. Tevens is per provincie gekeken naar het belang van verplaatsingen te voet. Hieruit bleek dat inwoners van de Randstad veel meer lopen dan de voetgangers vereniging inwoners van andere provincies. Het minst wordt er gelopen in Friesland, Drenthe en Overijssel. Gemiddeld is de Nederlander een kwart van de tijd die hij/zij zich per dag in het verkeer begeeft, voetgan ger. In de vrije tijd neemt het aantal verplaatsingen te voet nog steeds toe. Aanleiding van het uitgebreide onderzoek van De Voetgangersver eniging was de onderschatting van het belang van verplaatsing te voet en per fiets in de officiële .mobili- teits- en ongevalscijfers. Doel van het onderzoek was een correcte weergave van de mobiliteit te voet van de Nederlandse bevolking in relatie tot de algehele mobiliteit in ons land. Volgens De Voetgangers vereniging dienen deze reële cijfers door alle overheden te worden gehanteerd om de juiste maatregelen te nemen bij de uitvoering van het verkeersveiligheidsbeleid. Mag t wat minder Bal an VVN zorgt ervoor dat uw mening ovor la hard rijden wordt gehoord door de politiek. Het in Den Haag gevestigde Verbond van Verzekeraars is de koepelorga nisatie waarbij bijna alle in Nederland werkzame verzekeringsmaat schappijen zijn aangesloten. Het Verbond behartigt de gezamenlijke belangen van zo'n 300 leden. Met Veilig Verkeer Nederland (VVN) heeft het Verbond van Verzekeraars al jaren een goede band. De organisatie van Verzekeraars ondersteunt VVN bij bepaalde projecten, zoals de actie "Mag 't Wat Minder?" en bij de campagne gericht op jonge bestuurders. Sponsoring van de VVN-acties door het Verbond van Verzekeraars gebeurt op basis van concrete projec ten. En met name die projecten waarvan de organisatie van verzeke- raars vindt dat ze goed aansluiten bij de eigen prioriteiten. Overigens hebben alle belangwek kende pogingen om de aantallen ver keersslachtoffers en de hoeveelheid schade die in het verkeer optreedt terug te brengen, de warme belang stelling van het Verbond van Verze keraars. Naast de steun aan VVN entameert en financiert het Verbond van Verzekeraars ook wetenschappe lijk onderzoek van de SWOV om de verkeersveiligheid te vergroten. Voorts is men samen met onder meer de ANWB sinds kort actief in het helicoptertrauma-team en heeft men onlangs het initiatief genomen tot het instellen van een 'whiplash'- platform. De historie van de nationale voetbalbe ker begon bijna honderd jaar geleden, aan het einde van de vorige eeuw. In 1899 be twistten RAP en HvV elkaar op het ter rein van HFC (later de Koninklijke HFC) in Haarlem. RAP won na verlenging met 1-0 en werd daarmee de eerste winnaar. Er zouden tot aan de invoering van het be taalde voetbal in Nederland in 1954 nog veertig bekerfinales volgen. Na de invoering van het profvoetbal was de rol van de amateurclubs vrijwel uitge speeld. Op een uitzondering na waren het slechts de betaalde clubs die ver kwamen in het toernooi. Zeker nadat in 1960 het toernooi om de Europa Cup voor bekerwinnaars in het le ven was geroepen, domineerden de tradi tionele Grote Drie: Ajax, Feyenoord en PSV. De laatste keer dat die hegemonie door broken werd was in 1985 toen FC Utrecht de beker won. Helmond Sport werd in de finale in Nieuw Galgenwaard met 1-0 ver slagen door een doelpunt van John van Loen in de laatste minuut. Feyenoord-Volendam op Hemelvaartsdag wordt de 78ste Nederlandse bekerfinale, replays niet meegerekend. Feyenoord won de nationale beker al ne gen keer (waarvan acht keer in eigen sta dion) en was daarnaast nog eens twee maal verliezend finalist (eenmaal in eigen huis). In de finale komt Feyenoord voor het eerst dit seizoen in een bekerwedstrijd uit eigen stadion afwerken. De Rot terdammers moesten daarvoor in uit wedstrijden afrekenen met achtereen volgens FC Groningen, Willem II, Ajax en Heerenveen. De zes Rotterdamse doelpunten werden gemaakt door John van Loen (inmiddels vertrokken naar Japan), Henrik Larsson, Orlando Trustfull, Ruud Heus, Mike Obiku en Regi Blinker. Opvallend is dat Feyenoord in zijnr vier duels slechts zes treffers maakte en tel kens met miniem verschil won. Tegen FC Groningen I -2) en Heerenveen (0- 1weliswaar binnen de normale speel tijd. maar tegen Willem II had Feyenoord strafschoppen nodig en tegen Ajax een doelpunt van Mike Obiku in de sudden death. FC Groningen-Feyenoord 1-2 Willem ll-Feyenoord 1-1 Ajax-Feyenoord 1-2 Heerenveen-Feyenoord 0-1 De matchwinnaars in de halve finales, Mike Obiku (foto boven) en Jorg Smeets. Hans van Arum van Willem ll (nu actief voor RKC) zorgde in een poule-wedstrijd tegen LONGA voor een opmerkelijk feit. Hij maakte in het met 11 -0 gewonnen duel liefst zeven doelpunten. Jack de Gier van Go Ahead Eagles eve naarde bijna de prestatie van Van Arum. Hij bleef tegen DOS Kampen (1-7) steken op vijf treffers. Geen van de amateurclubs wist zich te plaatsen bij de laatste 32. Het tweede elf tal van Ajax echter wel. De door Gerard van der Lem gecoachte ploeg werd uit eindelijk in de kwartfinale uitgeschakeld door FC Utrecht (2-1). Feyenoord haalde voor de vierde keer in vijfjaar de finale. De enige nederlaag in die periode werd geleden in de halve finale in 1993, thuis tegen Ajax (0-5). Dit seizoen werden drie duels beslist door sudden death, drie door een verlenging en twee na strafschoppen. De eerste wedstrijd die door sudden death werd beslist, was Be bekerfinale wordt sinds 19S9 (PSV-FC Groningen 4-1) in de Rotterdamse Kuip gespeeld. De finale om de Amstel Cup op 25 mei sussen Feyenoord en Volendam is de zevende achtereen volgende in 0e Kuip. In eerdere jaren werden er ook ai zestien finales waaronder twee refflys) in het FeyenootrWatlion gespeeld. In de periode 1968-1976 werd Het nationale bekertoernooi regelmatig beslist in Be Kuip. Een traditie leek geboren, maar even zo snel weer losgelaten. De bekerijnale werd opnieuw een rondreizend fenomeenTotdat de KNVB in 1989 De Kuip uitriep tot De bekerfinale is veertien keer beslist in een verlenging, drie keer door een re play, en tweemaal door strafschoppen. De finale die werd gewonnen met het grootste verschil was die tussen Willem II en Groene Ster in 1944. Willem II won met 9-2. Direct daarna volgt de finale van 1974 tussen PSV en NAC die door de Eind- hovenaren met 6-0 werd gewonnen. In 1903 versloeg het Haagse HVV plaats genoot HBS met 6-1 Twee spelers slaagden erin om vier keer te scoren in de finale: de Feyenoorder die in de achtste finale tussen Heracles en Sparta. Door een doelpunt van Hendrie Krüzen, een minuut na het begin van deze extra periode, plaatste Heracles zich voor de volgende ronde (2-1). Hendrie Krüzen schakelde Sparta uit. Volendam won de nationale beker nog nooit, maar was wel één keer verliezend finalist. Op 26 juni 1958 werd in de fi nale tegen Sparta in het Amsterdamse Olympisch Stadion met 4-3 verloren. Volendam bereikte de finale door eerst haar regionale poule met AZ en de ama teurclubs Hollandia en ADO'20 als win naar af te sluiten. Doelpuntenmakers in de voorronde: Miroslav Stefanovic (ze ven). lvica Vukov (twee). André Wa- siman en de inmiddels naar Heerenveen vertrokken Alex Pastoor (beiden één). In de zestiende finale won Volendam vervolgens door doelpunten van lvica Vukov. Jorg Smeets en André Wasiman van het sterker geachte Vitesse. Een ronde later werd het Alkmaarse AZ (ook al tegenstander in de poule-wed strijden) met 3-0 verslagen door goals van Johan Steur. Vukov en Wasiman. Jorg Smeets werd in Almelo in het kwartfinale-duel met Heracles'74 de matchwinner (0-1waarna hij dit her haalde in de halve finale in en tegen Utrecht. Volendam-ADO'20 6-1 AZ-Volendam 1-1 Hollandia-Volendam 1-4 Volendam-Vitesse 3-2 Volendam-AZ 3-0 Heracles'74-Volendam 0-1 FC Utrecht-Volendam 0-1 CRAf* Ajax won de meeste nationale bekers: twaalfmaal. Na de Amsterdammers volgen Feyenoord (negen), PSV (zes) en Sparta en AZ'67 (beide met drie gewonnen bekerfinales). Ajax en Feyenoord wonnen de beker tweemaal als amateurclub, ter wijl PSV dit voor de invoering van het betaalde voetbal in Nederland één keer lukte. In de periode voor de invoering van het betaalde voetbal was het Haagse Quick met vier overwin ningen het succesrijkst, gevolgd door het Haarlemse HFC met drie gewonnen bekers. De eerste winnaar van de natio nale voetbalbeker was RAP. De Amsterdamse club versloeg in 1899 bet Haagse VVV in de ver lenging met 1-0. Van der Kuylen scoorde in '74 een hattrick. Groenendijk in 1935 tegen Helmond (5-2J en Willem H'er Engel tegen Groene Ster. Zeven keer scoorde een speler driemaal in de finale. De laatste keer gebeurde dat door PSV'er Willy van der Kuylen in de door zijn club met'6-0 gewonnen finale te gen het Bredase NAC in 1974. In 1908 won het tweede van HBS met 3- 1 van het tweede van VOC. De laatste keer dat een eerste divisie ploeg de finale haalde was in 1986. RBC uit Roosendaal kwam toen in Amsterdam uit tegen Ajax en verloor met 3-0. Met Willem van Hanegem (20-02-1944) en Wim Rijsbergen (18-01-1952) zit ten er twee oud-Feyenoorders als trainer op de bank. Van Hanegem en Rijsbergen waren zowel bij Feyenoord, als bij het Nederlands elftal jarenlang ploeggenoten. Beiden maakten deel uit van Feyenoord in de glorietijd aan het begin van de jaren zeventig. Samen wonnen ze in 1974 de landstitel en de UEFA Cup. Datzelfde jaar maakten ze deel uit van bet Nederlands elftal dat in Duitsland zilver baalde op het wereldkampioenschap. Van Hanegem kwam 52 keer uit voor Oranje, terwijl Rijsbergen reikte tot 28 caps. Als speler won Van Hanegem de nationale beker met Feyenoord (1969) en AZ'67 (1978). Als trainer won bij de trofee met Feyenoord in 1994. Wim Rijsbergen won de beker als speler alleen in 1985 toen bij bij FC Utrecht onder contract stond. In de finale speelde de huidige Volendam- trainer toen echter niet mee.

Soester Courant | 1995 | | pagina 15