I m, Alles loopt gesmeerd bij TV Soest-Zuid Situatie dreigend voor LTC Soestdijk Meer perspectief voor De Gemshoorn 55SeüÖd S.O. SOEST Z.P.C. Vijf dagen Soester Schaakfestival Strakke organisatie, toch gemoedelijk Bevrijdingsdag MHC Soest Jarig Red Stars sluit af met Tropical Party in Aqua Indoor WOENSDAG 10 MEI 1995 SOESTER COURANT PAGINA 19 Tweede opeenvolgende 8-0-zege brengt kampioenschap nog dichterbij ENNIS Ruime nederlaag drukt tennissers dieper onder rode streep TENNIS Jeu de boulers hopen op nieuwe impuls aan de Koningsweg JEU DE BOULES Ook heren nagenoeg zeker van handhaving HOCKEY VOETBAL zondag Soest moet eerst thuis tegen ZPC VISSEN Jeugdvis-wedstrijd De Snoekbaars op zaterdag 27 mei VISSEN Solo-visser wint koppelwedstrijd van De Snoekbaars "Gaan onze jongens voor een stunt zorgen Zondag 14 mei 14.30 uur Van 24 tot en met 28 mei in dienstencentrum De Vijverhof 25ste Jeugdtoernooi Soest met o.m. Ajax, Feyenoord en Bremen VOETBAL Pleter Verbrugh kan beter over weg met een tennisracket dan de oliepeilstok van zijn auto. Omdat hy niet wist waar de peilstok zit, gooide hij af en toe maar een liter tje olie in zijn motor. Een grote rookpluim leverde zondag op de Al het bewijs dat hij zijn wagen 'dronken' had gevoerd. Ongeveer twaalf uur later kon de tennistrainer van Soest-Zuid zijn spe lers een grote pluim geven. Voor de jpeede keer op rij won de inmiddels doodverfde kampioen van de vierde passé met 8-0. glitmaal was Joy Mozaïek, met oud pestdijk-speelster Lizette van der jolk in de gelederen, het slachtoffer. der Kolk was met Saskia Bendrikse de enige van de Amster damse club die het Soest-Zuid moei lijk maakte. De aanvallend ingestelde tennisster versloeg Mariëlle van Soest in de eerste set in de tie-break. Daarna hanteerde Van Soest haar eigen spel. Ze vertraagde, speelde half hoge bal len en won via 4-6 en 3-6. Variatie Sonja Huizinga stond tegen Saskia Hendrikse drie uur op de enige baan die beschikbaar was voor de wed strijd. De geïrriteerde Huizinga werd aanvankelijk van de baan gemept (6- 2), maar bracht daarna meer rust in haar hoofd en meer variatie in haar spel. Via twee keer 4-6 bracht ze Soest-Zuid op een 0-2-voorsprong. De heren hadden nauwelijks tegen-" stand te duchten van Joy Mozaïek en maakten er binnen een uur een einde aan. Arno Jellema stond geen enkele set af, wat volgens Verbrugh een teken is dat Jellema het begint te leren om tot het einde toe gedisciplineerd te tennissen. Verbrugh dacht dat zijn ploeg in het dubbelspel een punt zou moeten af staan. Hij keek zijn ogen echter uit en zag Van Soest en Huizinga fel en goed spelen en als winnend koppel van de baan stappen (1-6, 6-7). Rishi Panday en Xander de Groot voldeden aan de verwachtingen door gemakkelijk te winnen en de stand op 0-6 te brengen. Vermoeidheid Pas om half acht 's avonds kon Soest- Zuid zich opmaken voor de mix-par tijen. De vermoeidheid bij Sonja Huizinga was er de oorzaak van dat Jellema de kar moest trekken. On danks verlies in de eerste set, haalde Soest-Zuid ook hier de winst binnen. Verbrugh: "Dan zie je toch dat ze voor elk punt gaan en niet denken dat ze volgende week of de week erna toch wel kampioen worden." Van Soest en Rishi Panday hadden het gemakkelij ker: 0-6, 4-6. Met 29 punten uit vier wedstrijden kan Soest-Zuid de titel dus nauwelijks nog ontgaan. De tegenstand vindt Verbrugh dit seizoen vooral bij de he ren zwaar tegenvallen. "Je kunt zeg gen dat onze heren minimaal in de derde klasse thuishoren of dat onze te genstanders in de vijfde klasse moeten spelen. Ik hou het op de eerste gedach- tengang. Ik ben ervan overtuigd dat als we zondag tegen Soestdijk zouden moeten spelen, we dan met 6-2 win nen. Ja, dat durf ik best te zeggen en later nog wel te herhalen ook." De competitie is op dit moment echter het belangrijkste voor Soest-Zuid. De tennisploeg staat er zo rooskleurig voor, dat het bijna niet meer fout kan gaan. Tot nu toe loopt alles gesmeerd bij de formatie. En mochten de spelers hun concentratie dreigen te verliezen, dan zal Verbrugh ongetwijfeld wat olie op het vuur gooien. langzamerhand begint de situatie oor LTC Soestdijk dreigend te vorden. Na de 7-1-nederlaag tegen Metselaars 3 spookt het angstbeeld an degradatie boven het tennis- omplex aan de Schrikslaan. )e hoop van Harald Wernsen was ge- estigd op de dames. Maar Linda tforssink zat zondag niet goed in haar el, sloeg veel dubbele fouten en liet le zege lopen: 4-6, 7-5, 6-1. Dat ook Jaskia Huizinga winstkansen bezat, ileek in de eerste set die ze met 2-6 jvertuigend won. Daarna wilde ze er ïen schepje bovenop doen, wat vol gens coach Wernsen helemaal niet no dig was. De zet van Saskia Huizinga pakte verkeerd uit, de tweede en de derde set leverde ze in. Taco Koelewijn had niets in te bren gen tegen A2-speler Jos Koeman (6-3, 6-3). Hetzelfde gold voor Freddy Forger die met 6-1 en 6-4 verloor van Cees-Jan Schuilenberg, drie jaar gele den nog Nederlands kampioen tot achttien jaar. Het herstel kwam niet in de dubbel spelen. De dames voldeden wederom niet aan de verwachtingen van Wernsen (6-1, 6-4) en Forger en Peter Dijkema leverden een slechte partij af tegen Marl Fleischeurer en Schuilen- burg. Pas in de mix-partijen liet LTC Soest dijk wat zien. Morssink en Koelewijn speelden een prima partij, maar trok ken net het kortste stokje: 7-6, 7-5. Het enige punt werd in het tweede ge mengd dubbel gehaald. Huizinga en Dijkema waren daar verantwoordelijk voor: 6-7, 6-3, 3-6. Degradatie "Ik gokte op de dames, maar zij lieten het afweten," legde Wernsen zich neer bij de vierde nederlaag in net zo veel, wedstrijden. Het heeft er alle schijn van dat Soestdijk opnieuw na één jaar afscheid moet nemen van de tweede klasse. Degradatie kan wellicht in de komende twee ontmoetingen worden afgewend als met Merlenhove (uit) en Popeye GoldStar 4 (thuis) wordt afge rekend. Elke Nederlander die wel eens in Frankrijk is geweest, heeft onge twijfeld de herinnering aan een pleintje waar patanque wordt ge speeld. 'Ge-jeudebouled' zeggen ze enkele honderden kilometers noor derlij ker. Op het sportpark Koningsweg waren zondag 52 jeu de boules-banen uitge legd voor de tweede van drie wedstrij den in het kader van de nationale com petitie. Driehonderd beoefenaars pro beerden op het terrein van De Gemshoorn de weg naar promotie te plaveien. Het triplette van De Gemshoorn dat in de derde klasse uitkomt, is dat wat be treft inderdaad op de goede weg. Amoud Deelen, Albert en Justin Wuring moeten nog afwachten hoe ze op 20 mei in Laren presteren, maar legden zondag de basis voor wat mo gelijk tot een overgang naar de tweede Na maandenlange onzekerheid gloort de zon boven het complex van MHC Soest. Zowel het eerste herenteam als het damesteam I vochten zich door de donkere wol ken heen en stelden hun plaats in de eerste klasse veilig. De dames namen het in de voorlaatste I wedstrijd op tegen Strawberries. On- danks de hitte op het kunstgrasveld liet de ploeg van de coaches Van Heemskerk en De Laat fraai hockey zien. De bal circuleerde in de ploeg snel rond waardoor Strawberries de HET ADRES VOOR UW VERENIGING BEUKENLAAN 86b* 3762 AK SOEST TEL02155 -13255 FAX 02155 - 25997 gehele wedstrijd achter de feiten aan liep. In de eerste helft bezweek de Zandvoortse veste, doordat Soest drie maal fortuinlijk kon uithalen. In de tweede helft werden nog twee doel punten aan het totaal toegevoegd: 5-0. De heren speelden tegen koploper Alecto. In de eerste helft waren beide ploegen tegen elkaar opgewassen. Alecto nam door een velddoelpunt de leiding en Wouter van Rensen trok na een fraaie strafpush de stand weer ge lijk. Net voor rust kwam Alecto weer op voorsprong na een fraai opgezette aanval. Acht minuten voor rust moest Herman Stam na een verbale overtre ding met een rode kaart de dug-out in, waardoor Alecto met een man meer si tuatie de partij kon afmaken. Toch creërde Soest in de tweede helft vol doende kansen om een kostbaar punt te verzamelen. Een schitterend doel punt van Alecto haalde echter een flinke streep door de rekening: 3-2. In de laatste competitiewedstrijd speelt MHC Soest thuis tegen Reigers dat ook nog kan degraderen. Soest is zo goed als zeker van handhaving doordat het een beter doelsaldo heeft dan Strawberries. klasse kan leiden. Op de gravelbanen kwam nog een triplette van De Gemshoorn in actie. Ralph en Fie van 't Klooster en Wouter van Bloemendal spelen in de vijfde klasse. Duidelijk werd dat De Gemshoorn aan de Koningsweg veel meer perspectief heeft dan aan de Gemshoorn, waar de club medio jaren tachtig haar oor sprong had. Daar had de vereniging de beschikking over twee banen en moesten de jeu de boulers bij omwo nenden aankloppen als de nood te hoog werd. De Gemshoorn heeft overigens nog steeds niet de beschikking over een clubhuis. De 22 leden doen er van al les aan geld te genereren, maar hebben nog niet voldoende financiële midde len om hun accommodatie te vol tooien. Gelukkig, zo stelde voorzitter Rineke Hurenkamp, kan De Gemshoorn een beroep doen op de honk- en softbal - vereniging De Knickerbockers. "Om één uur waren alle frisdranken op, maar De Knickerbockers hebben ons geweldig geholpen." Hurenkamp hoopt dat De Gemshoorn dank zij de betere faciliteiten aan de Koningsweg een impuls krijgt in de vorm van nieuwe leden. Dick Schinkel, trainer van Soest, heeft niet zijn zin gekregen. Zijn ploeg moet zondagmiddag eerst thuis tegen ZPC spelen in de na- competitie van de tweede klasse B. ZPC kwam afgelopen zondag op eigen veld niet verder dan een gelijkspel (1-1) tegen Neerlandia/ SLTO. Schinkel had gehoopt op een nipte nederlaag van de laatste ploeg, zodat hij komende zondag eerst naar Neer-landia/SLTO had moeten reizen. De wedstrijd Soest-ZPC op zondag 14 mei begint om 14.30 uur, een half uur later dan de gebruikelijke aanvangstijd van de blauw-witten. Op zondag 21 mei gaat Soest op be zoek bij Neer-landia/SLTO. De winnaar van deze driekamp speelt op 28 mei tegen de algemeen periodekampioen van 2A om één plaats in de eerste klasse. Op de nationale hengelsportdag op zaterdag 27 mei houdt De Snoekbaars de jaarlijkse jeugd- viswedstrijd. Zoals altijd is de vijver op de hoek van de Koningsweg en de Obrechtstraat het sportieve strijdtoneel. Deelname staat open voor jeugd tot en met 14 jaar uit Soest, Baarn en Bunschoten. De wedstrijd trekt meestal ongeveer honderd deelne mers. De aanvang van de jeugdvis- wedstrijd is om 9.30 uur. Drie uur later wordt het eindsignaal gege ven, waarna de prijsuitreiking plaatsvindt. De Snoekbaars kan nog enkele vrijwilligers gebruiken. Voor meer informatie kan contact worden opgenomen met Willem van de Kraats, tel. 16895 of Bert Giele, tel. 12461. Het humeur van Bart van Dijk was zaterdag niet stuk te krijgen. Hij was in zijn eentje, maar won toch de koppelwedstryd van De Snoek baars die aan de Eem werd gehou den. Van Dijk haalde 22,16 meter vis uit het water. Omdat zijn maatje het liet afweten, Werd eenderde van zijn vangst bij zijn totaal opgeteld. Daar mee kwam hij uit op 29,55 meter, 42 centimeter meer dan het koppel Nol Koot/Aart Schipper. Derde werd het koppel Jan Livestro/Willem van Soeren. Aan de wedstrijd namen slechts tien koppels deel. Volgens de organisato ren van De Snoekbaars is dat te ver klaren door het 'lange' weekeinde, waardoor potentiële deelnemers hun dag op een andere manier vulden. Niettemin werd in totaal 190,67 meter vis gevangen. (2e wedstrijd na-competitie) Van woensdag 24 tot en met zon dag 28 mei zijn het schakers die de klok slaan in de grote zaal van De Vijverhof. Het dienstencentrum aan de Klarinet is dan het ontmoe tingspunt en strijdtoneel voor deel nemers aan het Schaakfestival dat is georganiseerd door de Stichting Soester Schaakfestival en de Soes ter Schaakclub. Er wordt een Zwitsers-, een rapid- en een snelschaaktoernooi gehouden. Aan het Zwitserstoernooi kunnen maximaal 210 schakers meedoen die negen ronden spelen. Voor de winnaar ligt tweeduizend gulden klaar. Verder zijn er prijzen van 1.250 gulden tot 100 gulden. Op het Rapidtoernooi va riëren de prijzen van 100 tot 25 gul den, tijdens het snelschaaktoernooi kunnen succesvolle deelnemers maxi maal veertig gulden incasseren. Speeltempo Het Zwitserstoernooi is het belang rijkste onderdeel van het Schaak festival. Het speeltempo is veertig zet ten in één uur en 45 minuten. Dan wordt de klok 45 minuten vooruit ge zet, waarna de partij wordt beëindigd volgens het FIDÉ-reglement voor het versneld eindigen van partijen. De deelnemers kunnen één van de vier eerste ronden overslaan, mits ze dat voor aanvang van het toernooi mel den. In dat geval krijgen ze een half punt voor die ronde. Het is mogelijk om aan twee of drie toernooien mee te doen. Mocht een deelnemer twee partijen tegelijkertijd moeten spelen, dan krijgt hij een 'bye' en een half punt voor de partij die hij noodgedwongen moet overslaan. Schaakliefhebbers kunnen van 2 tot en met 5 juni (BSG-Interpolistoernooi) en van 16 tot en met 18 juni (Schaak weekeinde) opnieuw aan de bak, als ze dat willen. De speler die over de drie hoofdtoernooien het meeste aan tal punten scoort, kan nog eens dui zend gulden in ontvangst nemen. Voor het Schaakfestival geldt in dit verband alleen het Zwitserstoernooi. Deelname aan het Zwitserstoernooi kost 65 gulden (40 gulden tot en met achttien jaar). Voor het rapidtoernooi moet tien gulden worden neergelegd, voor het snelschaaktoernooi 7,50 gul den. Inschrijven voor het Schaak festival in Soest kan tot en met 14 mei door overmaking van het betreffende bedrag op bankrekening 98.35.90.133 t.n.v. Stichting Soester Schaakfestival te Hilversum. Voor telefonische infor matie kan contact worden opgenomen met Rob Prinzen, tel. 25028, Bert Bouwmeester, tel. 23193 of Rob van Aurich, tel. 035-249626. Programma Woensdag 24 mei 19.15 opening 19.30 le ronde Zwitserstoernooi Donderdag 25 mei 10.30 Rapidtoernooi 12.30 2e ronde Zwitserstoernooi 18.30 3e ronde Zwitserstoernooi Vrydag 26 mei 12.30 4e ronde Zwitserstoernooi 18.30 5e ronde Zwitserstoernooi 19.00 Snelschaaktoernooi Zaterdag 27 mei 12.30 6e ronde Zwitserstoernooi 18.30 7e ronde Zwitserstoernooi Zondag 28 mei 09.30 8e ronde Zwitserstoernooi 14.00 9e ronde Zwitserstoernooi 18.30 Prijsuitreiking Iedereen die wel eens op de leden lijst van The Red Stars heeft ge staan, of wiens naam daar nog steeds op prijkt, kan op zaterdag 20 mei de Tropical Party in Aqua Indoor bijwonen. De bas ketbalvereniging sluit daarmee de festiviteiten rond het dertig-jarig bestaan af. Het lustrumfeest voor leden en oud-le den begint om 21.00 uur in het zwem bad aan de Dalweg. Na 22.00 wordt niemand meer binnen gelaten. Uiter aard is het de bedoeling dat de bezoe kers badkleding meenemen. Ze kun nen hun dagelijkse 'kloffie' in gesloten kluisjes achterlaten. De toegang tot het feest is gratis. De feestcommissie van The Red Stars heeft geen uitnodigingen naar (oud- )leden gestuurd, omdat het onmoge lijk zou zijn iedereen te bereiken. Aan voormalige en huidige leden, die in middels op de hoogte zijn, wordt dan ook gevraagd zoveel mogelijk ex-rode sterren in te lichten. "We hopen dat er veel mensen komen en mikken in dat verband een beetje op mond-op-mond reclame," zegt Vincent Klarenbeek van de feestcommissie. In het paasweekeinde begroette de basketbalclub al zo'n veertig tot vijftig oud-leden. Zij namen toen actief deel aan het toernooi voor oud-leden en 'bleven hangen' tijdens de barbecue avond die daarop volgde. "Als doorsnee-voetballer moet je tot je 65ste tegen SEC, KVVA, Woudenberg en Amersfoortse Boys spelen. Hier kunnen ze in hun jeugd ook een keer tegen clubs met een grote naam voetballen. Som mige jochies kleden zich de avond van te voren al om en liggen tril lend van de zenuwen in hun shirt in bed. Dat is de drijfveer voor de club." Theo Westerveld heeft het over het in ternationale jeugdtoernooi van sport organisatie Soest dat op 13, 14,20,21 27 en 28 mei voor de 25ste keer wordt gehouden. Opnieuw zijn clubs als Ajax, Feyenoord, Werder Bremen, Eintracht Frankfurt, Borrussia Dort- mund en KV Mechelen van de partij. Evenals Westerveld die in 1971 al de organisatie in handen had en soms wel zestien toernooien per jaar op touw zette. Nu komen alleen de F-, E- en D- pupillen en de C-junioren nog aan bod. "Die B-junioren en al die ouderen komen met veertien spelers en één be geleider. Dat zijn sfeerloze toer nooien. Die kleintjes nemen papa's, mama's, opa's en oma's mee." Gezelligheid Gezelligheid is één van de grootste uitgangspunten van Westerveld. Hoe wel een strakke organisatie een voor waarde is voor een internationaal kwalitatief sterk toernooi, druipt de gemoedelijkheid ervan af als de D- en E-tjes gelikte acties en schijnbewegin gen maken en de scheidsrechters op professionele wijze proberen te beïn vloeden. Het toernooi wordt bijgewoond door familie en kennissen, maar ook door 'prominenten' als jeugdtrainer Co Adriaanse en hoofd-scout Tonnie Pronk van Ajax. De grote clubs spelen namelijk graag tegen elkaar op derge lijke toernooien. Niet voor niets zijn Ajax en Feyenoord al sinds 1974 vaste gasten van Soest. Volgens organisator Westerveld slaat Eintracht Frankfurt het toernooi zo hoog aan, dat de Duitse club bereid is de reiskosten te delen. Dit jaar heeft Westerveld ook het C-toernooi opgekrikt door onder meer Feyenoord en vier clubs uit Bel gië uit te nodigen. Contacten Maar het meerdaagse voetbal evenement is meer dan alleen voetbal binnen de lijnen. Belgische vaders en móeders die reeds voor het middaguur aan een Hoegaarden nippen, kaderle- den van de clubs die in de bestuurs kamer een broodje eten, kinderen die slapen in de jeugdherberg, mee gereisde supporters die een bed in een hotel zoeken, het hoort er allemaal bij. Om nog maar niet spreken van de on derlinge contacten. Maria Hereman, destijds jeudgsecretaris van Soest, ontmoette tijdens één van de editie zelfs haar huidige echtgenoot, Her man Toelstra, in die tijd jeugd- bestuurslid van DCG. De tijden zijn veranderd. Begin jaren zeventig stond er vijfduizend gulden op de begroting voor alle toernooien van Soest. Tegenwoordig is voor de jeugdtoernooien een budget nodig van 25.000 gulden. Westerveld sprokkelt het geld zelf bij elkaar bij sponsors. Dat doet hij zo al een kwart eeuw lang. Dit jaar zet hij er een punt achter, al is tot nu toe hij de enige die dat gelooft. "Ik voel me 25, ik kan nog vijf jaar of tot mijn dood doorgaan. Maar dan zal toch iemand anders het moeten doen," zegt Westerveld die na het tiende toer nooi ook al stopte om er alsnog vijf tien jaar aan vast te plakken. De naam van Michel Vlaswinkel ligt op het puntje van zijn tong als de gedood verfde opvolger ter sprake komt. Westerveld meent echter dat een aan tal mensen de schouders onder de or ganisatie moet zetten. Voor de uitvoe rende taken heeft hij altijd een beroep kunnen doen op een onmisbaar leger vrijwilligers, nu gaat het er ook om dat er mensen opstaan die de voorberei dingen treffen. "Ik heb al plechtig af scheid genomen van de sponsors en gevraagd of ze vriendelijk willen zijn voor mijn opvolgers." Programma Zaterdag 13 mei 10.30 uur F-pupillen met o.m. Ko ninklijke HFC, Zeeburgia, SDO en Zaandijk. Zondag 14 mei 10.00 uur C-junioren met o.m. Ajax, Feyenoord, Lierse SK en KV Mechelen. Zaterdag 20 mei 10.30 uur Dames C-junioren met o.m. Valleivogels en Jonathan. Zondag 21 mei 10.00 uur Dames met o.m. Spaarnestad, Brabantia en Edesche Boys. Zaterdag 22 mei 10.30 uur D- en E-pupillen (poule wedstrijden) met Ajax, Feyenoord, Sparta, Willem n, Werder Bremen, Borrussia Dortmund, Eintracht Frankfurt, KV Mechelen en Lierse SK. Zondag 23 mei 10.30 uur D- en E-pupillen (kruis finales en finales). Organisator Theo Westerveld: "Hier kunnen ze in hun jeugd ook een keer tegen clubs met een grote naam voet ballen. Foto: Ad Aarts 4

Soester Courant | 1995 | | pagina 19