Hüc- 540- li 'Herdenking gevallenen' is in Soest nog lang geen achterhaalde zaak mim Soest viert enthousiast bevrijding in afgeladen Petrus en Pauluskerk 1 ACTUEEL Standje van de dag. avo Inspraak 'Woonomgeving wijk De Engh' op 15 mei VAN ESS E N Gezin kraakt woning in flat WOENSDAG 10 MEI 1995 SOESTER COURANT PAGINA 3 Vele honderden bij kranslegging Soest geeft ook 100 gulden voor Dachau-Monument Werkzaamheden aan Gallenkamp Pelsweg Mr. G.B. Spruit Officier O.N. Bijna thuis ook vuurwerk WtipU Mlil AD ^IVMHn weuren!Uw«*f°tma,en' Na overleg met WS en politie vertrokken Wie van Soest houdt leest de Soester Courant Aanstekelijke 'preek' van Beelaerts Aanzienlijk meer mensen dan in de voorafgaande jaren hebben op 4 mei deelgenomen aan de plechtige herdenking van de gevallenen uit de Tweede Wereldoorlog bij het monument aan de Inspecteur Schreuderlaan. Rondom het plant soen bij Braamhage waren vele honderden Soesters rondom acht uur aanwezig, uit alle geledingen van de plaatselijke samenleving en van soms ver daarbuiten. Tevoren vond in de Mariakerk aan het Nieuwerhoekplein een drukbezochte bijeenkomst plaats, zoals in Soest sinds jaar en dag gebruikelijk als het om een "lustrum-herdenking" gaat. Onder de aanwezigen bevond zich ook een delegatie uit de Poolse zuster stad Kozle. De kerk was zó vol dat sommigen genoegen moesten nemen met een staanplaats. Na het welkomstwoord door comité voorzitter W.G. Hilhorst hield burge meester De Widt een toespraak, waarin hij o.a. herinnerde aan de ma nier waarop hij vroeger de 4 mei plechtigheden had ondergaan. "Als je tijdens de twee minuten stilte iemand zag doorlopen of rijden wist je zeker: die is 'niet goed'. Wij wel, gelukkig..." Op de school die de burgemeester in zijn jeugd bezocht las de rector op die dag steevast de lijkrede van Pericles voor (uit 430 voor Christus): "Wij sluiten niemand uit in ons openbare leven of in onze omgang met elkaar. Wij zijn niet achterdochtig jegens el kaar, ook zijn we niet jaloers op onze buurman als hij doet waar hij zin in heeft; we kijken niet zuur naar die mensen die, hoewel onschuldig, niet aangenaam in de omgang zijn." Volgens de burgemeester zal 4 mei, naarmate er minder mensen zijn die eigen herinneringen aan de bezettingstijd hebben of geliefden her denken, een ander karakter krijgen. "Maar niet het karakter dat wij er, in onze kinderlijke hoogmoed, aan ga ven, hoop ik: 'wij zijn goed na de oor log', maar met de vraag: 'Welk recht heb ik om hier te staan?'. Idealen Het thema van de nationale 4 mei-her- denking - het gelijkheidsbeginsel en het verbod op discriminatie, zoals ver ankerd in artikel 1 van de Grondwet - noemde hij tijdloos, "omdat er kenne lijk idealen zijn die wij maar niet ver wezenlijken kunnen". De Widt noemde in dat verband ook de manier waarop in Duitsland en Japan bij het verleden wordt stilgestaan. "Vaak vin den wij dat ze er méér aan zouden moeten doen, maar hoe zit dat bij ons?" Hij refereerde daarbij aan de affaire Poncke Princen en stelde de vraag of de Nederlandse reactie op het Indone sisch nationalisme achteraf gezien wel zo verstandig was. "Is het verwijtbaar dat men toen het inzicht-van-nu niet had, en is dat een reden om excuses aan te bieden? Waren de politiële ac ties gerechtvaardigd, niet in de staats rechtelijke maar de morele zin van dat woord, en was desertie een morele plicht of laf verraad? Volgens De Widt bereikte de discussie een diepte punt bij de vraag of 'oorlogsmisdaden gepleegd mogen worden in een 'goede' oorlog'." Gelukkig raken we de valse twee deling goed-fout langzamerhand kwijt, aldus de burgemeester. "De meeste mensen waren goed noch fout, maar onmachtig, niet toegankelijk voor de verschrikking en ook onver schillig, zoals dat nu vaak het geval is tegenover Bosnië, Tjetsjenië, Rwan da, Burundi en Koerdistan. "Ons wa pen tegen de honger in de wereld is een girobiljet. Wij zien alles met onze genotmiddelen onder handbereik." Aansporing De vierde mei moet een aansporing blijven om herinneringen te ordenen en met elkaar te delen, aldus de burge meester, om ons op het verleden te be zinnen, om ons de vraag te stellen naar de rechtvaardigheid van onze kritiek op anderen, om ons pijnlijk bewust te zijn van onze onmacht en om ons en elkaar de vraag te stellen wat we dan wél kunnen doen. "Omdat er steeds verleden bijkomt, omdat de herinne ring bijkleurt door nieuwe gebeurte nissen, blijft dit nodig, ook als 'de oor log' zeventig of honderd jaar voorbij Na de burgemeester sprak ook ds. J.W. Huisman, voorzitter van de Raad van Kerken. Herdenken is volgens hem vooral voorbehouden aan de nabe staanden van de slachtoffers, maar ook een plicht van komende genera ties. Met een verwijzing naar Nobelprijswinnaar Elie Wiesel, die na teruggekeerd te zijn uit het vernietigingskamp getuigenis aflegde van de feiten en gebeurtenissen, opdat de doden niet in de vergetelheid zou den raken. "Want achter elk feit en elke gebeurtenis staan nog steeds ge zichten van mensen, gemarteld, ge dood, gefusilleerd, vergast; gewone mensen: mannen, vrouwen, kinderen; joden, zigeuners, homosexuelen, ge handicapten, militairen, koeriersters, verzetsmensen. En daarachter anderen die niet willen en kunnen vergeten, omdat wonden nauwelijks sluiten en omdat nieuwe onrecht zich steeds op nieuw openbaart." Emoties Volgens ds. Huisman kunnen de hef tige emoties van pijn, verdriet, woede, opstandigheid en schuld niet devalue ren, ook niet na vijftig jaar. "Waar ze in oprechtheid en medeleven worden gedeeld geschiedt iets van vrede en veiligheid. De emoties houden niet alleen de gedachtenis levend, maar zijn tevens een appél op onze keuzes nu en onze verantwoordelijkheden morgea Want het kwaad marcheert nog verder op de maat van wreedheid, oorlog en dictatuur. Concentratiekam pen zijn geen verleden tijd, fascisme is nog lang niet uitgestorven, eng natio nalisme steekt de kop weer op. We ge denken in dankbaarheid en respect hen voor wie de gewetensvraag 'dit is slecht en dat is goed' de hoogste prijs heeft betekend, het offer van hun le ven. We hopen dat ooit, zoals in de Psalmen staat, gerechtigheid en vrede elkaar kussen en dat God zich ont fermt over allen die de wonden van het verleden met zich meedragen." De viering werd omlijst met fluitspel, poëzie en koorzang en besloten met het Wilhelmus, waarna de honderden aanwezigen zich in een stille tocht naar het monument begaven. Daar waren op dat moment al enige honder den Soesters verzameld, die na de tra ditionele zang van Apollo en de twee minuten stilte getuigen waren van de kranslegging door de burgemeester, en vertegenwoordiger van het verzet, het Oranje Comité en de scholieren van het Griftland College, evenals de aanwezige Polen. Aan het défilé langs het monument werd opnieuw deelge nomen door vele honderden, van wie de meesten ook bloemen legden. De gemeente Soest heeft honderd gul den bijgedragen voor het oprichten van een nationaal monument in het Vondelpark. Daarmee is het college tegemoet gekomen aan het verzoek van de Stichting Nationaal Dachau- Monument. Die heeft alle gemeenten in Nederland aangeschreven en ge vraagd honderd gulden bij te dragen. Als alle gemeentebesturen gehoor ge ven aan dat verzoek, is het financiële plaatje rond en kan in het Vondelpark een nationaal Dachau-Monument worden opgericht. Het Monument is ontworpen door beeldend kunstenaar Niek Kemps die is begeleid door de Werkgroep Kunst Oude Stad. Hij ontwierp een tijdloos monument, een 60 meter lange gang van 2,5 meter breed, opgebouwd uit twee groene muren van taxus en een blauwstenen vloer met 350 (geselec teerde) namen van concentratiekam pen. De totale kosten zijn geraamd op 475.000 gulden. De eerste gift was overigens van prins Bernhard. In verband met de bouw van een aan tal nieuwe woningen nabij de Gallen kamp Pelsweg vinden in de periode 11 tot en met 18 mei in die straat rioleringswerkzaamheden plaats. Op sommige momenten kan het verkeer hier wat hinder van ondervinden. De aanwonenden blijven gewoon bereik baar. Burgemeester De Widt, geassisteerd door twee vertegenwoordigers van de Eemgeuzen, onderweg naar de krans legging. Foto: Goos van der Wilt. Het lijstje van negen Soesters die ter gelegenheid van Koninginnedag een koninklijke onderscheiding hebben gekregen, vereist nog een belangrijke aanvulling. Ook onze plaatsgenoot mr. G.B. Spruit, die in Soest o.m. be kend is door zijn functie als onafhan kelijk voorzitter van de commissie voor de bezwaarschriften van de ge meenteraad, behoort tot de gelauwerden. Hij werd benoemd tot Officier in de orde van Oranje Nassau. De versierselen werden hem uitge reikt door burgemeester Opstelten van de gemeente Utrecht. Spruit is daar werkzaam als directeur van de bestuursdienst. Donderdag op de markt. Na een gezellig avondje barbecuen besloten bewoners van de Smitsweg zondag naar de Eng te gaan om naar het vuurwerk te kij ken. Bijna hadden ze thuis ook vuurwerk gehad. Voordat ze hun woning verlieten, plaatsten ze de barbecue bij de voordeur. Die vatte later vlam. Het is aan een buurman te danken dat de brand niet de gehele woning in de as legde. Hij ontdekte dat er rook onder de voordeur vandaan kwam en alarmeerde de brandweer. Die bluste het vuur en schat de schade op 15.000 gulden. Op zondag 14 mei bezwijkt Hij met plezier. Natuurlijk laanstraat 67 baarn 02154-15588 De gemeente presenteert op maan dag 15 mei het plan voor verbete ring van de woonomgeving van de wijk De Engh. Het plan bevat on der meer voorstellen voor het uit breiden van sport- en spel- voorzieningen in die wijk. Daar naast worden op verschillende plaatsen extra banken geplaatst. Onder de wijk De Engh wordt ver staan het gebied dat begrensd wordt door de Molenstraat, Alb. Cuyplaan, Dalweg en Spoorlijn plus de flats tus sen de Dalweg en Talmalaan. Bewo ners van de wijk kunnen het plan in zien in het buurthuis De Engh aan de Albert Cuyplaan. Dat kan op 15 mei van 14.00 tot 16.00 uur en van 20.00 tot 21.00 uur. Vertegenwoordigers van de gemeente zijn aanwezig om de reakties aan te horen. Het plan vloeit voort uit het project 'wijkbeheer' dat de gemeente dit jaar in De Engh gaat uitvoeren. In het ka der daarvan zijn diverse gesprekken gevoerd met bewoners, jongeren, de woningbouwvereniging, huismeesters en andere instanties. Daaruit bleek dat er vooral behoefte was aan uitbreiding van de speelvoorzieningen. Naar aanleiding van de inspraakreakties wordt het plan - voor zover noodzakelijk - bijgesteld. De gemeente streeft ernaar de voorzienin gen nog voor de zomervakantie te rea liseren. MOEDERDAG Dutch Swing College Band Swinging Favourites MOEDERDAG O/» 5 mei 1945 werd de DSC-Band opgericht. Op deze jubileum CD spelen zij santen niet DeepRiver Quartet, Rosenberg trio, Pint Jacobs Louis van Dijk hits als Don 't fettce me in, Bei tnir bist du sclion, SentinientalJourttey e.v.a. aaq r voor moederw M CD - CD-i - CD-ROM - KOOPVIDEO Steenhoffstraat 13a-15 - Soest - Telefoon 02155-12132 snelle^""9' 03® 1 ,n afdruk- 1 Bii ontwikkelen van KODAK GOLD i 24 opnamen i Per film MINOLTA PANORAMA 28 Volledige automatische compactcamera 28-70 mm groothoek objectief Met datumachterwand Van 699,- voor ZUIDPROMENADE 15 "HARTJE ZUID", SOEST TEL. 02155 -1 28 74 Aanbiedingen geldig zolang dl Ruim een etmaal is begin deze week een flatwoning aan de Varen straat gekraakt geweest door een gezin. Na overleg met eigenaar de Woningstichting Soest (WS) en de politie besloten de krakers maandagmiddag de flat te verla ten. Volgens directeur J. van der Moolen van WS zagen ze in dat het geen zin had langer te blijven. Hoewel de offi ciële bewoners met de noorderzon wa ren vertrokken, was er nog een geldig huurcontract aanwezig. In juridische zin was er daarom geen sprake van een leegstaande woning en dus had de WS stappen kunnen ondernemen om de krakers te laten verwijderen en de woning te ontruimen. Enige tijd geleden was de politie door de vrouw uit het gezin gebeld. Ze ver telde dat ze een woning zou gaan kra ken. Omdat ze niet bekend maakte wanneer en waar kon de politie geen actie ondernemen. Maandagmorgen belde de vrouw weer naar de politie om mee te delen dat ze met haar ge zinsleden een woning aan de Varen straat had gekraakt. Buiten waren al spandoeken opgehangen om de aan dacht te trekken. Vermoedelijk was het hen om die aan dacht te doen. De vrouw vertelde dat ze al sinds 1984 staat ingeschreven als woningzoekende, maar nog steeds geen woning toegewezen heeft gekre gen. Dat lijkt directeur Van der Moolen van WS ietwat sterk. "Als ze al zolang staat ingeschreven, had ze zeker al een aantal keren een woning aangeboden hebben moeten krijgen." Volgens Van der Moolen is de vrouw niet meer dan één van de 6.500 men sen die hebben gereageerd op de woonbonnen van het nieuwe toewijzingssysteem. Per jaar komen er niet meer dan achthonderd woningen vrij, dus de kans dat iemand een wo ning krijgt aangeboden is slechts één- op-acht. Daarbij komt nog eens dat in woners van de zeven Eemlandse ge meenten binnen deze regio de voor keur krijgen. Het gezin komt uit Utrecht. Van der Moolen: "Ze hebben gepro beerd een sociale indicatie te krijgen. Daarmee krijg je voorrang. Maar hun situatie was kennelijk niet zwaar ge noeg 100 cm Combi-trex ladder van 279,- nu voor 199,-. Te gebruiken als kamersteiger, vouw- ladder en gewone ladder. Verkrijgbaar bij Sta op Altrex. DOE HET ZELF CENTRUM Weteringpad 1 3762 EN Soest Tel. (02155) 1 62 28 De grootste specialist "Vrijheid zit diep in de mensen, ook de vrijheid om in het café te gaan zitten als ze in de kerk ver wacht worden." Dat betoogde de Commissaris van de Koningin, jhr. P.A.C. Beelaerts van Blokland, af gelopen vrijdag tijdens zijn toe spraak ter gelegenheid van de 50e bevrijdingsdag in de afgeladen Petrus en Pauluskerk. Daar werd o.a. met enige tientallen schoolkin deren een feestelijke viering gehou den. De bijeenkomst onder leiding van pas tor Jan Houben leek niet erg op een normale kerkdienst. Daarvoor zaten er vermoedelijk ook te veel notoire on gelovigen in de kerk, die echter van Beelaerts genoeg stof tot overdenking kregen aangereikt. Zijn "preek" zat vol bijbelse wijsheden en verwijzin gen, op een manier waarop de Utrechtse "CdK" het patent lijkt te hebben: voor de vuist weg en door spekt met een ongelooflijke hoeveel heid kwinkslagen en grappen, waar door er van tijd tot tijd massale lach salvo's door de kerk klonken. Beelaerts sprong weliswaar van de hak op de tak, maar bond zijn toehoor ders in elk geval op het hart niet bij de pakken neer te gaan zitten nu de helft van de Nederlanders volgens modern onderzoek "geestelijk moe" blijkt te zijn, en de vrede en de vrijheid na te jagen. Hij riep zijn gehoor zelfs op uit aller mond de oude zegenwens tot el kaar te spreken: "Sta in vrijheid en de vrede zij in u." Tevoren had hij zich vooral tot de jeugd in de kerk gewend, o.m. met herinneringen aan zijn eigen oorlogs ervaringen. "Oorlog is zo absurd datje het woord onmenselijk niet eens kunt gebruiken. Vrijheid bestaat niet van zelf, en voor je 't weet is het kapot." Van de vrede van Jesaja (de tot ploeg scharen omgesmede zwaarden) was volgens Beelaerts nog maar weinig te recht gekomen. "De wereld is ellendi ger dan ooit..." Dat in Nederland "alles geregeld" is en dat iedereen zo vrij is als een vogel in de lucht - "iedereen heeft een ijskast vol en we kunnen tevreden achterover leunen" - stond volgens hem in schrille tegenstelling tot bijvoorbeeld de dreiging die zich ook tegenwoordig nog (of weer) tegen joodse gebouwen en bezittingen richt. "Dat hou je toch niet voor mogelijk?" aldus Beelaerts. Wilde ezels Hij constateerde "dat ook bij ons de dingen nog niet helemaal in orde zijn" en dat de vrijheid "sterke mensen" vraagt, die soms - als de al evenzeer bijbelse "wilde ezels" - maar beter niet naar de ezeldrijver kunnen luisteren. Via bijbelse figuren als Paulus, de Barmhartige Samaritaan en Job-in- vrije-vertaling ("Is het door ons in zicht dat de vogels vliegen?, dat is wereldliteratuur") kwam Beelaerts tenslotte uit bij de duiven, die na de dienst op het Kerkplein de vrijheid kregen. Daarvoor had ook ds. Huis man, voorzitter van de Raad van Ker ken, een gesprek aangeknoopt met de Op het Kerkplein kozen de duiven - vredessymbool bij uitstek - na de vie ring de vrijheid. Foto: Goos van der Wilt. ca. vijftig kinderen, die de scholen vertegenwoordigden waar in de afge lopen weken de "kunstwerken" zijn gemaakt die nu in de kerk te bewonde ren waren en daarna nog in het mu seum Oud Soest, schuin aan de over kant. De viering sprak de aanwezigen in het algemeen bijzonder aan. Beelaerts' aanstekelijke verhaal, de koorzang en de feestelijke entourage maakten de bijeenkomst misschien wel het hoog tepunt van de bevrijdingsviering in Soest, die op ander terreinen volgens velen "qua inhoud" nogal tegenviel. Bloemen Voor en na de bijeenkomst was er ge legenheid voor de bezoekers om een "persoonlijke" bloem te kopen, die de Vrouwen voor Vrede later die dag gin gen aanbieden bij het wijkcentrum aan de Smitsweg. Daar werd 's middags een multicultureel bevrijdingsfeest gehouden met de Soester vluchtelin gen en asielzoekers. Alle bloemen - zo'n 200 - kregen die bestemming. Wat de kopers ervoor gaven bleek uit eindelijk zelfs nog zo'n 300 gulden extra op te leveren, dat Vrouwen voor Vrede met plezier afstonden aan de stichting Vluchtelingenwerk Soest. Wat die ermee gaat doen is nog niet bekend.

Soester Courant | 1995 | | pagina 3