J, Multicultureel bevrijdingsfeest in Smitsveen meer dan hartverwarmend Ambtenaren Soest vegen de vloer aan met kerntakenvoorstel van B. en W. ÊVan Breukelen Vast-goed ACTUEEL ;*n Kissebissen over kerntaken Standje van de dag. 102 cm Busgebruik in Soest groeit minder snel dan vorig jaar 'NA 4 WOENSDAG 10 MEI 1995 SOESTER COURANT PAGINA 5 MTIPM 19?5 \M Ml W CAIÜ JA B iJflAWn Commissie wil betere 'fundering' voorstellen Gezellige drukte bij wijkcentrum Forse kritiek van medezeggenschapscommissie De markt in Soest. voor service en kyva/iPefp/ Fksm-Vi Jaap van Zweden Locatelli Vioolconcer ten MOEDERDAG MOEDERDAG Eett schitterende CD van Nederlands beste violist met 4 prettig in het gehoor liggende concertjes voor moeder CD - CD-i - CD-ROM - KOOPVIDEO Steenhotfstraat 13a-15 - Soest - Telefoon 02155-12132 "Voorlopig meer een dictaat dan een discussie," zo kenschetste Jan Visser, raadslid voor GroenLinks- PS, vorige week het College voorstel over de kerntaken, dat uiteindelijk met het nodige plussen en minnen Soest in de komende jaren financieel "gezond" moet zien te maken of te houden. Vol gens Visser gaat het nauwelijks meer om kerntaken of wat dies meer zij, maar om "ordinaire be zuinigingen". Een flink deel van de commissieleden ABZ schitterde vorige week - vermoe delijk als gevolg van de bevrijdings feestelijkheden - door afwezigheid tij dens de "eerste lezing" die de politiek aan het kerntakenvoorstel van B. en W. wijdde. Van de fracties van PvdA, D66 en Gemeentebelangen was hele maal niemand komen opdagen. Slechts één van de "getroffen" instel lingen - de stichting Humanistisch Vormingsonderwijs - maakte van de gelegenheid gebruik om nog eens te pleiten voor handhaving van de subsi die voor godsdienstonderwijs en le vensbeschouwelijke vorming op de openbare scholen (10 mille), die het College wil afschaffen. Veel indruk maakte het pleidooi van mevrouw Blaauw echter niet, al werd zelfs van College-bevriende zijde (de VVD-er Günther Plomp) aangedrongen op een betere "motivering" van de maatrege len, die volgens sommigen op niets gefundeerd lijken te zijn. Vervolgens begon de commissie op gewekt te kissebissen over de voorge stelde bezuinigingen. Visser - die vast stelde dat de discussie-achter-geslo- ten-deuren in de klankbordgroep de mist was ingegaan - wilde zowat alles onaangetast laten, behalve de verho ging van de leges en de reorganisatie van het ambtelijk apparaat, die in 1999 resp. 700.000 gulden en een mil joen moeten opleveren. Hij verklaarde zich o.a. tegen vermindering van de voorlichting via zijn troetelkind Op 't Hoogt, tegen de bezuiniging op de brandweerpreventie, het vormings onderwijs en nog wat posten, maar wat hem vooral dwars zat was de ma nier waarop het College zich had afge maakt van de inspraak en de kritiek uit ambtelijke kringen. "Zelfs de ambte naren krijgen geen antwoord van u," hield hij burgemeester De Widt voor. "U moet toch echt met een betere ver dediging komen." Geen dogma's Jan Pieter Lokker (CDA) vond dat Visser zeurde, omdat hij net zo goed als de coalitiefracties zijn zegje in de klankbordgroep had mogen doen maar toen ook niet met concrete voor stellen was gekomen. Wat hem betreft ging het niet om een financiële, maar een politieke discussie over de ge meentelijke kerntaken. "Kerntaken liggen niet voor eeuwig vast; als je ze tot dogma's verheft kom je klem te zit ten. Het is alleen niet zo duidelijk waar de burger behoefte aan heeft." Hij constateerde dat er in de afgelopen perioden voortdurend wisselende ac centen zijn gelegd: "Eerst was welzijn heilig, toen het milieu, nu weer de vei ligheid, en alles moet ook nog eens 'geïntegreerd'..." Het CDA kan met de meeste voorstellen prima leven, aldus Lokker, maar ook hij had bijvoorbeeld zijn twijfels bij de 50 mille die B. en W. op de brandpreventie willen bezui nigen. "We zijn nog beleid aan het ont wikkelen, dan moet je juist meer geld beschikbaar stellen. Je gaat je toch niet uitkleden als je weet dat 't hardst- ikke winter wordt?" Wiebe Meilof (GPV), na een lange tijd van ziekte weer terug in de politieke loopgraven, stond nog even stil bij de geflopte discussie binnen de klankbordgroep, waaraan hij eer poosje leiding had gegeven. Hij con stateerde ook daarin al een opvallend gebrek aan motiveringen, waardoor het uiteindelijke meet- en weegwerk uiteindelijk toch op het bordje van College was geschoven. Vangnet-regeling Hij kon met de meeste voorstellen wel uit de voeten, al vond hij net als Visser dat de gemeente het schoolzwemmen niet zomaar moest afschaffen, maar dat er voor bepaalde ("culturele") groepen een "vangnet-regeling" ge schapen moest worden. Meilof wist overigens nog niet zo zeker of het fi nancieren van zwemlessen wel een kerntaak was, omdat er statistisch toch aanzienlijk minder kinderen verdrin ken dan in het verkeer om het leven komen. "We hebben ook nauwelijks vijvers in Soest. Misschien zouden we beter geld kunnen uittrekken voor de verkeersveiligheid." Opmerkelijk was Meilofs commen taar op de voorgestelde weg-bezuini- ging van het alcoholmatigingsbeleid. Hij was daar niet tegen, maar stelde wel enigszins misprijzend vast dat sommige collega-politici zich wel erg gemakkelijk lieten meezuigen in het "sfeertje van niet moeilijk doen". Op die manier was de voorbeeldfunctie van de gemeente volgens hem allang ondergraven. "Maar dit is eerlijk ge zegd eerder een oproep tot interne be kering dan een pleidooi voor meer geld..." Ook Rob Joustra (BAM) verweet het College een gebrek aan onderbou wing, uiterst magere motiveringen en een "kille" reactie op de inspraak. Hij deed het voorstel af als een vrij wille keurige keuze. "Dit is eigenlijk een kaasschaaf-discussie die we net zo goed bij de begroting in oktober kun nen voeren." Hem ontging de nood zaak om nu knopen door te hakken. Sneren Joustra verbaasde vriend en vijand door zijn kritiek op het ambtelijke ap paraat, dat zich volgens hem door bij voorbaat al een miljoen in te leveren had "veiliggesteld" voor de verdere discussie. Sneren naar ambtenaren wordt in de politiek algemeen be schouwd als not done en Joustra kreeg dan ook de wind van voren, vooral van Meilof: "Als ik u goed begrijp neemt u het de ambtenaren dus kwalijk dat ze efficiënter willen gaan werken...?" Joustra mompelde vervolgens iets over de modernisering van het ge meentehuis (de hal), die volgens hem voor de kerntakendiscussie uit danste. "Dat had achteraf moeten gebeuren." Bert Krijger (VVD) vroeg zich hardop af wat de zin was van het "gekeuvel", zoals hij het noemde, nu alle partijen hun eigen kerntaakjes koesteren en het College er maar uit moet zien te ko men. Hij verweet Visser dat deze in de klankbordgroep geen inbreng van be tekenis had geleverd en dat het ach teraf dus makkelijk was om kritiek te hebben. B. en W. hadden er volgens Krijger "het maximale" uitgehaald. "En daar wijken wij niet van af." Krij ger begreep absoluut niets van Meilofs "alcoholische aanval" op zijn collega-raadsleden. "Daar wordt hier toch netjes mee omgegaan?" Overdaad schaadt Burgemeester De Widt maakte in zijn reactie duidelijk dat het College wat de voorlichting via Op 't Hoogt betreft meent dat het met "wat minder" ook wel zal lukken. Hij vroeg waarmee Visser zijn bewering kon staven dat de burgers méér voorlichting willen. "Ik heb niet de indruk dat de burgers daar op zitten te wachten. Je hoort juist vaak dat ze de krant niet eens gelezen hebben..." Overdaad schaadt, aldus De Widt. "Het gaat ook niet om de vraag wel-of-niet, maar om het ni veau-waarop." De Widt bleef het antwoord schuldig op Meilofs vraag hoeveel kinderen "buiten de boot vallen" als het school zwemmen niet meer door de gemeente wordt betaald. Visser: "Daar héb je 't nou, dat had u toch allang kunnen na kijken? We hebben het er in de klankbordgroep ook al over gehad. Dan had u met een beter gefundeerd voorstel moeten komen." Krijger maakte zich boos om Vissers "insinua ties", maar dat was ongetwijfeld inge- Een beetje "apart" van de andere feestelijkheden in Soest - maar toch ook weer niet - organiseerde de stichting Vluchtelingenwerk op 5 mei een bevrijdingsfeest in het wijkcentrum aan de Smitsweg. "Multicultureel", zo was het eve nement aangekondigd, en dat klopte. Samen met opvallend veel autochtone Soesters vierden de bewoners van niet-Nederlandse herkomst daar een gezellig bevrijdingsfeest, dat niet al leen door de flink opgelopen buiten temperatuur de omschrijving hartver warmend volop verdiende. Het feest ging van start met een toe spraakje van dhr. Klaas van Urk (Vluchtelingenwerk), die een duide lijk verband legde tussen de gebeurte nissen van een halve eeuw terug - o.a. de jodenvervolging - en de omstandig heden waaronder grote groepen vluchtelingen en asielzoekers vandaag de dag een veilig heenkomen in Ne derland zoeken. Hij onderstreepte daarbij hoe belangrijk het is dat de op vang van vluchtelingen in Nederland en in Soest kan blijven rekenen op een groot draagvlak bij de bevolking. Met Desmond Tutuschool-directeur Ans Mann in de rol van presentatrice ontrolde zich op het plein aan de Smitsweg vervolgens een afwisselend programma. Het sportieye onderdeel, een volleybalwedstrijd tussen een team van Vluchtelingenwerk - onder leiding van Saeied Travoosi uit Iran - en een wijkteam, werd door de eersten Een bevrijdingsfeest vier je niet door op een stoel te blijven zitten. Aan de Smitsweg leefden de bezoekers zich uit in vrolijke dansen. op overtuigende wijze gewonnen. Twee jongedames, Maja Trivanonic uit Bosnië en Sahar Malakonti uit Iran - lazen een paar prachtige verzets- en bevrijdingsgedichten, zoals het be roemde "Verzet begint niet met grote woorden" van Remco Campert - en de groep Nostalgia zorgde voor exotische muziek. Velen waagden zich ook aan een dansje op het plein voor het wijk centrum, waar de bezoekers van "een natje en een droogje" werden voorzien en een kijkje konden nemen bij informatiestands van o.a. Vluchte lingenwerk en Amnesty International. In beleefde formuleringen, maar met een toonzetting die aan duidelijk heid niets te wensen overlaat heeft de medezeggenschapscommissie van de gemeente Soest min of meer de vloer aangeveegd met het College voorstel voor de kerntaken-operatie. "De kerntakendiscussie is helemaal geen kerntakendiscussie," aldus de MC, "en B. en W. zeggen wel dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen en dat arbeid boven inkomen gaat, maar wat gebeurt er dan met de mensen die hun taak zien ver dwijnen? De plannen dragen niet bij aan de beloofde 'rust in de organi satie', en wat gaat er gebeuren als de bezuinigingen niet gehaald wor den? De MC wijst het College er in een uit gebreide brief (gedateerd 12 april en vorige week gepubliceerd in het personeelsblad "Signalen") op dat Soest, in plaats van het wiel nog eens uit te vinden, voor de kerntaken-ope ratie beter te rade had kunnen gaan bij gemeenten waar ze al langer met dat bijltje aan het hakken zijn, zoals Kerkrade. Daar hebben ze de gemeen telijke taken volgens de MC keurig op een rijtje gezet en verdeeld in "opge legde en afdwingbare" tot "vrije" ta ken. Van de 115 in beeld gebrachte ta ken komen er 63 in aanmerking voor heroverweging. Zo'n aanpak leidt vol gens de MC tot een meer verantwoord TEL HEIDEPARK IN BlLTHOVEN I met een kleurrijk, hoogstaand restaurant a la carte i Voor vrijblijvende documentatie- Bel 030 - 28 24 77 i Jan Steenlaan 22, 3723 BV Bilthoven I Gemakkelijk te bereiken, ook met NS. vriendelijke ambiance budgettair verantwoord geven door het feit dat hij - na Meilof - de geheime maar jammerlijk mislukte beraadslagingen in de klankbordgroep had geleid. Over de knie De Widt legde aan het slot Joustra nog even over de politieke knie. Hij hield de BAM-fractievoorzitter fijntjes voor dat de Soester ambtenaren juist alle lof verdienen voor hun inzet om een bijdrage te leveren aan .het opvangen van de miljoenenkorting die het Rijk de gemeente oplegt. "U loopt nog niet zo lang mee, dus u weet misschien niet dat er allang gestreefd wordt naar meer efficiency, ook los van de kern- takendiscussie." Volgens De Widt biedt de kerntaken-operatie wel dege lijk mogelijkheden tot het inkrimpen van bepaalde ambtelijke taken, bij voorbeeld op het gebied van bestuur lijke preventie, energiecoördinatie, emancipatie en andere ambtelijke functies. "Dan worden die ambtenaren dus wel mooi op een zijspoor gezet," stelde Visser misnoegd vast. "Ze worden wel niet ontslagen, maar wat moeten ze dan gaan doen? Laat ze dan het werk maar blijven doen dat ze nu doen..." beeld over de positie van de gemeente en haar verantwoordelijkheden in de huidige samenleving dan wat Soest tot dusver heeft geproduceerd. De kritiek van de MC is tamelijk on gezouten. Uit het voorstel van het Soester College blijkt bijvoorbeeld nergens dat er een serieuze analyse heeft plaatsgevonden van de be staande taken en aan de hand van welke criteria er getoetst is. "Als zo'n analyse wel heeft plaatsgevonden, waarom wordt daarover dan niets ver meld en wordt er geen open discussie gevoerd met de organisatie?" Open discussie Dv. zuiver-financiële discussie over de kerntaken kan wat de MC betreft "zijn eigen weg volgen" in de richting die de gemeenteraad heeft ingezet, maar daarmee is de kous beslist niet af. Er zal een vervolg moeten komen. De MC dringt dan ook aan op een open discussie over de veranderingen, waaraan de politiek en het ambtelijk management actief deelnemen. "Het is beter om goed terecht te komen in een nieuwe organisatie, dan over te zijn of op een verkeerde plaats te zit ten in de bestaande organisatie," aldus de MC. De recente reorganisatie (min der afdelingen) heeft geleid tot genoeg flexibiliteit om de veranderingen mo gelijk te maken. De MC wil de kerntakendiscussie dan ook in een breder perspectief geplaatst zien, waarbij o.m. gelet wordt op de veranderde vraag vanuit de samenle ving, het decentralisatieproces en de regionalisering. Uit het College voorstel is niet duidelijk of daarmee wel rekening is gehouden. Volgens de MC moet de discussie ook leiden tot een herbezinning op kwaliteit en dienstverlening. Grote zorgen Grote zorgen maakt de MC zich over de (rechts)positie van het betrokken personeel. "Als de geraamde bezuini gingen niet gehaald kunnen worden door vut, pensioen of natuurlijk ver loop, worden de bedragen dan naar beneden bijgesteld?" is een van de meest prangende vragen. En als dat niet lukt, moeten de betrokken medewerk(st)ers dan maar omzien naar een functie buiten de ge meente...? Onrust "Het is van groot belang naar het per soneel toe duidelijk te zijn," aldus de MC. "Als werkgever van 300 perso neelsleden mag van u worden ver wacht dat u een visie hebt over de werksituatie." In dat verband noemt de MC zaken als loopbaanbegeleiding en functieverandering, waaraan uiter aard een prijskaartje hangt, en zij dringt er sterk op aan dat het College concrete informatie verstrekt, vooral omdat de recente organisatie aanpassing al heeft geleid tot onrust onder het personeel. Die gevoelens van onrust zijn door het kerntaken voorstel alleen maar versterkt. Ook op de feitelijke inhoud van het voorstel klinkt forse kritiek van de ambtenaren. Zo vraagt de MC zich af wat de College-slogan "arbeid boven inkomen" feitelijk inhoudt. "Denkt u dat die keuzemogelijkheid zich in de praktijk zal voordoen?" Gevreesd wordt ook dat dit uitgangspunt zal lei den naar het werven van "goedkoper" personeel. Verder stelt de MC vast dat de aangekondigde tariefsverhogingen wel degelijk leiden tot hogere lasten voor de burger, terwijl het College zegt dat juist te willen voorkomen. Onbegrijpelijk Ook bij de voorgestelde uitgaven- verminderingen zet de MC kritische kanttekeningen. Ze zijn merendeels taakstellend en deels nog boterzacht, aldus de brief. Met name is er kritiek op het plan om het voorlichtingsblad Op 't Hoogt aan te pakken. "Onbegrij pelijk," aldus de MC. "Op 't Hoogt is juist bedoeld om het kontakt met de burgers te houden. Voorlichting is een taak waarop de gemeente niet mag be zuinigen." Verder worden er harde no ten gekraakt over de bestemming van de vrijvallende salarislasten van en kele medewerkers en wordt gewezen op de onduidelijkheden voor wat be treft de "integratie" van de afdelingen Wegen en Groen. En zijn al die aangekondigde bezuini gingen inderdaad haalbaar, vraagt de MC zich tenslotte af. Als het allemaal niet lukt, komen er dan weer andere bezuinigingsvoorstellen? Eiï waar denkt het College dan aan? De MC adviseert het College dan ook om de kerntakendiscussie te voeren vanuit verschillende invalshoeken en voor zo ver die brede discussie al heeft plaats gevonden de uitkomsten daarvan als nog in het voorstel te vermelden. ii Combi-trex ladder van 279,- nu voor 199,-, Te gebruiken als kamersteiger, vouw- ladder en gewone ladder. Verkrijgbaar bij Sta op Altrex. DOE het: DOE HET ZELF CENTRUM Weteringpad 1 1 3762 EN Soest t-A Tel. (02155) 1 62 28 De grootste specialist Jt NIEUWBOUW (nog 3 woningen vrij) 6 riant gelegen, dubbele, moderne villa's met garage* Binnenkort wordt begonnen met de bouw van 6 villa's aan de Anna Paulownalaan/Oranjelaan te Soest, woonkamer met erker en open keuken 60 m2}, bijkeuken met aansluiting voor wasmachine etc., hal, toilet, m.k. en aangebouwde garage (8 x 3 m) verdieping 3 ruime slaapkamers, badkamer met ligbad en aparte douche, apart 2e toilet met vaste trap en mogelijkheden voor 4e slaapkamer inspraak in de afwerking is mogelijk stelposten voor keuken en sanitair zijn opgenomen alle wanden en plafonds zijn geheel afgewerkt deze woningen worden gebouwd met gebruik van hoogwaardige bouwmaterialen kavels vanaf 276 m2 t/m 498 m2 indeling zolder algemeen Koopsommen vanaf t/m f 549.000,- v.o.n. f 636.000,- v.o.n. plaats adres HELFT VAN DUBBEL WOONHUIS MET GARAGE Soest HEUVELWEG helft van dubbel woonhuis met garage en besloten tuin, hal, toilet, k.k., ruime woonkamer met open haard en parketvloer, moderne keuken met inb.app. verdieping 3 slaapkamers en badkamer met ligbad en aparte douche zolder vaste trap en ruime 4e slaapkamer algemeen deze woning verkeert in goede staat van ónderhóud en is voorzien,van C w Gevraagde koopsom woning indeling indeling Soest NIEUWSTRAAT helft van een dubbel woonhuis met garage en zonnige tuin woonkamer mét open haard, ruime, moderne open keuken met inbouwapparatuUf (oa. koelkast, oven, kookplaat en afzuigkap), ruime hak fóilef, k.k. en m.k. verdieping 4 slaapkamers, douchecel en ruime bergzolder algemeen deze woning verkeert in goede staat van onderhoud adres woning HELFT VAN DUBBEL WOONHUIS MET GARAGE Gevraagde koopsom plaats Soest adres JULIANALAAN woning vrijstaande villa met grote garage (12 x 3mjen schitterende aangelegde tuin (731 m2) indeling hal, toilet, moderne keuken met inbouwapparatuur (o.a. heteluchtoven> koelkast, gasfornuis en afzuigkap), ruime woonkamer verdieping 3 slaapkamers en badkamer met ligbad en 2e toilet zolder bergzolder algemeen deze villa verkeert in uitstekende staat van onderhoud VRIJSTAANDE VILLA MET GARAGE Gevraagde koopsom plaats Soest adres DORRESTEINWEG 38 woning helft van een dubbel woi losstaande praktijkruii Gevraagde koopsom arzien van c.v.I met "en schuur en blokhut plaats Soest adres VAN GOYENLAAN 108/ woning 3-kamer-hoekapparm//C)/ét berging Gevraagde koopsom Koninginnelaan 40, Postbus 471 3760 AL Soest j Hypotheken Tel 02155-17962 Fax 02155-26061 j Qnroerend-goed Over de maanden december tot maart is de groei van het bus- gebruik in Soest gelijkelijk vermin derd. December vertoonde nog stijgingen van ruim 20 tot 30%. In de maanden met werk onderbrekingen (januari en febru ari) liep het niveau aanzienlijk te rug. Het aantal vervoerde reizigers lag wel boven de aantallen die een jaar eerder in de bus stapten. In de maand maart bleek het vervoer toch niet meer het niveau van een jaar eerder te halen. Tussen Soest en Amersfoort bleef de stijging beperkt tot 16%, terwijl in de maand maart 1994 de stijging 24% bedroeg. Tussen Soest en Hilversum nam het aantal rei zigers met zo'n 12% toe, terwijl een jaar eerder de stijging slechts 4% be droeg. Binnen Soest varieert het busgebruik sterk. Van maand tot maand bestaan er per buslijn en per richting grote ver schillen. Van het busvervoer binnen Soest gaven alleen de buslijnen 70 en 73 vrijwel steeds een stijging te zien. Het gebruik van de buslijnen 71 en 74 geeft soms forse stijgingen en dan weer forse dalingen te zien. Na de zeer forse stijgingen in de herfst is het busvervoer tussen Soest en Soesterberg in de winter blijven dalen. Dit geeft aanleiding tot bezorgdheid. Inmiddels is duidelijk dat buslijn 72 (Soest-Baarn-Eemnes) niet geprofi teerd heeft van de structurele groei van het busgebruik in Soest. De reizigersaantallen zijn voortdurend op een te laag niveau gebleven. Het bus bedrijf MIDNET overweegt midden 1996 een ingrijpende wijziging van deze busverbindingen. In juli zal de Soester gemeenteraad moeten besluiten op welke wijze het busplan kan worden voortgezet. Bij de voorstellen zal het busbedrijf ook de gegevens van het onderzoek onder rei zigers, dat in maart werd gehouden, betrekken.

Soester Courant | 1995 | | pagina 5