k m (jeef Moeder eer FirsPladg cadeaubon Neks Blommers aan de Toeareg-thee School vestigt aandacht op overlast Buurtcomité Buntweg teleurgesteld Eigenaar bar 't Juk in onzekerheid i 1 ACTUEEL r Standje van de dag. avo De dag voor alle moeders 25% korting Praten met B. en W. in Overhees 109° Groot deel Nieuwegracht II al verkocht aan bedrijven BlNAe WOENSDAG 10 MEI 1995 SOESTER COURANT PAGINA 7 „Moederdag" Voor altijd iets aparts Dinsdagavond 16 mei, Vijverhof Expositie in C-drie duurt tot 24 mei MR OBS Overhees vraagt om oplossing jongerenproblematiek Plattegrondkasten worden vernieuwd De Soester Duinen MOEDERDAG 14 MEI Bourgondisch Familiebuffet el HeidepariC in Bilthoven Portemonnee uit tas gestolen Buurtbewoners blijven zich verzetten tegen bouwplan Federatie MKB heeft bezwaar tegen uitbreiding Hoogvliet MTIPM René Froger TheBallads T/P. 106.000 van de 140.000 vierkante meter Moederdagpip: va„ PssssssstAktie Dochters, zonen en vaders Geheugensteuntje: a.s. zondag 14 mei Op de gehele collectie sieraden vanaf donderdag 11 mei t/m zaterdag 13 mei Tips: vaasjes dierfiguren parfumflesjes servetringen roerstaafjes glashangers glaspennen èn een kleine verrassing Laanstraat 41 a, Baarn Onder het motto 'Praten met Bur gemeester en Wethouders' wordt dinsdagavond 16 mei in de Vijver hof, Klarinet 39, een bijeenkomst gehouden. Deze avond is speciaal bedoeld voor inwoners van de wij ken Overhees en Klein Engendaal: globaal het gebied dat begrensd wordt door Wieksloterweg, Biltseweg, Koningsweg en de spoorlijn Soest-Den Dolder. Het voltallige College van Burge meester en Wethouders is die avond van 20.00 uur tot circa 22.00 uur aan wezig om te horen wat er aan vragen, opmerkingen, wensen of kritiek leeft onder de ingezeten van deze wijken. Voor de pauze heeft de bijeenkomst het karakter van een forum onder lei ding van burgemeester J. de Widt. De collegeleden zullen trachten de vragen zoveel mogelijk direkt te beantwoor den. Soms zal een definitief antwoord pas later kunnen worden gegeven. Om die reden wordt van het gedeelte voor de pauze een verslag gemaakt. Iedere aanwezige die zijn of haar naam op de presentielijst zet, krijgt het verslag met de antwoorden na verloop van tijd thuis gestuurd. Na de pauze bestaat de gelegenheid om op ongedwongen wijze persoon lijk met de leden van het college te spreken. Het college wordt na de pauze bijgestaan door enkele ambte naren. Voor inwoners uit de wijken Overhees en Klein Engendaal die nog maar en kele maanden in de gemeente Soest wonen is deze bijeenkomst een uitste kende gelegenheid om kennis te ma ken met het gemeentebestuur. Locoburgemeester Neks Blom mers heeft vorige week in C-drie de opening verricht van de exposi tie "Leven aan de rand van de woestijn". Daarin wordt een beeld gegeven van het bestaan van het Toearegvolk in Niger. Bij wijze van openingshandeling roerde Blommers kort maar hevig de Afrikaanse trom, om daarna met ande ren deel te nemen aan een authentiek- Toearegse theeceremonie, die werd verzorgd door een in Nederland wo nende vertegenwoordiger van het nomadenvolk met zijn eeuwenlange tradities. De expositie is naar Soest gehaald door de Derde Wereldgroep en de Wereldwinkel, de plaatselijke organi saties die zich inzetten voor ontwikke lingssamenwerking. Ze is opgezet Na de directie heeft ook de medezeggenschapsraad van de openbare basisschool Overhees de overlast van jongeren in de wijk Overhees onder de aandacht van het gemeentebestuur gebracht. In een brief aan het college wordt ge steld dat structurele aanpak van de problematiek 'zeer noodzakelijk' is. De Stichting Welzijnswerk Soest (SWS) heeft al in haar rapport over de proble matiek voorgesteld om twee lokalen van de voormalige Kardinaal Alfrink Mavo in te richten als buurthuis voor de jongeren. De mede-zeggenschaps- raad van de OBS Overhees oppert de zelfde mogelijkheid. Ze beseft dat de jongeren behoefte hebben aan een ont moetingsplaats, maar stelt nadrukke lijk dat de school al haar energie aan de leerlingen dient te besteden. De jongeren houden zich regelmatig op onder de luifel van het schoolpand aan de Willaertstraat. 's Avonds is het voor leerkrachten, ouders en andere bezoekers vrijwel onmogelijk het ge bouw ongestoord te betreden. De jon geren versperren de doorgang, terwijl In Soest worden binnenkort de elf plattegrondinformatiekasten, waarvan zeven in Soest en vier in Soesterberg, aangepast aan het moderne straatbeeld, wat ook ten goede zal komen aan de presenta ties van het bedrijfsleven. Deze informatiekasten worden voorzien van de actuele plattegronden en het straatnaamregister van Soest en Soesterberg. Dit resulteert in een optimaal systeem van bewegwijzering. Bovendien wor den er op de kasten verlichte bovenbouwen geplaatst. Suurland-Falkplan BV, dochter onderneming van de Wegenergroep, heeft al in 250 gemeenten in Neder land en België plattegrondinformatie kasten gerealiseerd en is marktleider op dit gebied. Met het plaatsen van deze kasten heeft Suurland-Falkplan op zich genomen de kasten de actuali seren, te onderhouden en te verzeke ren tegen mogelijke calamiteiten. Daarnaast heeft zij de toestemming van de gemeente een gedeelte van de kasten te benutten voor commerciële informatie. Daarvoor benadert Suurland-Falkplan in de persoon van de heer Knuvelder, het lokale bedrijfs leven. De bedrijven kunnen deze mo gelijkheid benutten voor naams/merk promotie en ook als wegwijzer naar hun bedrijf. Representatief onderzoek onder de Nederlandse bevolking heeft uitgewe zen dat de plattegrondinformatie kasten jaarlijks meer dan 30 miljoen maal geraadpleegd worden. Promotionele uitingen op de kasten le veren derhalve grote aandachtswaarde op tegen lage kosten en is dus voor bedrijven een uitstekend medium. De kasten zijn door de gemeente ge plaatst en aangesloten op de openbare verlichting. Suurland-Falkplan maakt gebruik van het bekende kaartbeeld als op de losse plattegronden van Suurland-Falkplan, alom verspreid in Nederland. ze soft-drugs gebruiken en bier drin ken, om nog maar niet te spreken van de onfatsoenlijke taal die de jongeren naar de bezoekers uitslaan. "Het be treden van het gebouw wordt door ve len ervaren als 'spitsroeden lopen'. Soms moet men om doorgang vra gen," schrijft de medezeggenschaps raad. Afval Van de jongeren wordt gezegd dat ze veel afval achterlaten. Voorbeelden daarvan zijn zakjes, waarin soft-drugs hebben gezeten, glasscherven, lege bierflesjes en -blikjes. Zowel leer krachten als schoonmakers en banenpoolers zijn elke dag vroeg uit de veren om de rotzooi op te ruimen. Ook 'schuttingtaal' en andere beklad dingen moeten regelmatig worden verwijderd. Met name de lege zakjes hebben tot onrust onder ouders geleid. Aan de directie is al meermalen door ouders gevraagd hoe de school ervoor zorgt dat de kinderen niet worden ge confronteerd met de gevolgen van het gedrag van de jongeren. Op de OBS Overhees vreest men voor een negatieve beeldvorming van de school met alle gevolgen van dien. De wijk Overhees kent een groot scholen bestand. Als een school een negatief imago krijgt, kan dat de werkgelegen heid op die school bedreigen, stelt de medezeggenschapsraad. Voor de luifel bij de ingang is al een hekwerk geplaatst om de jongeren te weren. Gebouwtechnische maatrege len zijn volgens de medezeggen schapsraad een oplossing voor de schoolomgeving, het realiseren van een jeugdhonk vindt ze structureler. door de stichting Eirene, een interna tionale organisatie voor vrede en ge rechtigheid. Blommers liet weten dat ze over ont wikkelingssamenwerking nog wel wat kon leren en zich aan de hand van de expositie graag wilde oriënteren. Wat haar opviel was dat de Toeareg-sa- menleving sterk matriarchale trekken vertoonde. Bij reizende volkeren zijn het vaak de vrouwen die de cultuur in stand houden en doorgeven aan latere generaties, terwijl dat bij gevestigde volkeren meestal de mannen zijn. Ze zag het als een plicht van alle geïnteresseerden om het zaad van de internationale samenwerking te ver spreiden, zodat het tot bloei kan ko men en bij iedereen gaat leven. "En laten we allemaal, als mannen en vrouwen, de aandacht voor andere culturen doorgeven." Namens de interkerkelijke ontwikke lingsorganisatie ICCO sprak ook de heer S. Runia een kort woord, waarin hij o.a. op grond van persoonlijke waarnemingen toelichting gaf op de economische en politieke omstandig heden waarin het Toearegvolk ver keert. Op de panelen in het expocafé van C-drie is daarover veel wetenswaardigs bijeengebracht. Daar naast presenteren ook organisaties als de Derde Wereldgroep, de Wereldwin kel, Milieudefensie en Amnesty Inter national zich op de expositie. Gisteravond hield Joke Reijntjes van de stichting Eirene, die geruime tijd in Niger heeft gewerkt, een lezing met dia's over hetzelfde onderwerp. De ex positie is dagelijks van 10.00 tot 22.00 Neks Blommers gaf bij wijze van opening een rojfeltje op de trom weg. Foto: Goos van der Wilt. uur in C-drie te zien (behalve op zon dag) en duurt tot 24 mei. RESTAURANTS PARTY EN VERGADERCENTRUM verwen moeder met een knapperig verse BRUNCH a 27,50 p.p. Aanvang 12.00 uur Gezellig genieten met het hele gezin of 's avonds met een FEESTELIJK 4-GANGEN KEUZEMENU in ons sfeervolle a la carte restaurant a 37,00'per persoon 28 mei, onbeperkt genieten voor slechts 29,50 p.p. Iedere laatste zondag van de maand met rustige sfeervolle live-muziek, aanvang 15.00 uur Bel en reserveer voor beide dagen, dan zit u zeker. Soesterbergsestraat 188, 3768 MD Soest Telefoon 02155-12739 gratis bruidskamer, bij een door ons verzorgd huwelijksfeest Voor vrijblijvende documentatie: Bel 030 28 24 77 Jan Steenlaan 22, 3723 BV Bilthoven Gemakkelijk te bereiken, ook met NS. vriendelijke ambiance budgettair verantwoord Tijdens het winkelen in een zaak in de Smitshof is een 49-jarige vrouw uit Soest driehonderd gulden armer ge worden. Niet aan boodschappen, maar omdat een dief haar portemonnee uit de tas haalde. De diefstal werd donderdagmiddag gepleegd. Combi-trex ladder van 279,- nu voor199,-. Te gebruiken als kamersteiger, vouw- ladder en gewone ladder. Verkrijgbaar bij Sta op Altrex. DOE HET ZELF CENTRUM I Weteringpad 1 3762 EN Soest I Tel. (02155) 1 62 28 De grootste specialist Terwijl oud-verzetsstrijders nog volop in het nieuws stonden, heeft het Buurtcomité Buntweg e.o. laten weten dat het zich zal blijven ver zetten tegen een artikel 19-proce- dure voor de hoogbouw in Soest- Zuid. Die procedure is nodig om de bouw plannen van de firma Uyland en Macéka Vastgoed voor twee gebou wen in het bestemmingsplan in te pas sen. In een brief van 7 mei wordt de gemeenteraad gevraagd geen mede werking te verlenen aan de ingediende bouwplannen. Of het buurtcomité daarmee succes oogst, is twijfelachtig. In de vergadering van april besloot de gemeenteraad akkoord te gaan met een compensatie-regeling voor Uyland, omdat hij geen vierde woon laag met vier penthouses mag bou wen. Het buurtcomité is teleurgesteld over de wijze waarop het college met het standpunt omgaat van de drieduizend mensen die een handtekening zetten om hun ongenoegen over de hoog bouw te uiten. Volgens de vertegenwoordigers van het comité was er tijdens het onlangs, op verzoek van de raad, gehouden overleg tussen college en comité geen enkele ruimte voor een discussie over de inhoud van de plannen. Ze mochten de bouwplannen zelfs niet inzien. De indruk wordt gewekt dat met de compensatie-regeling voor Uyland te gemoet wordt gekomen aan de wen sen van de buurtbewoners. Volgens het comité is dat allerminst het geval. Zelfs zonder penthouses moet het plan volgens hen worden afgekeurd. Het is geen concessie, maar een aanpassing, omdat anders een omwonende met succes de realisatie van het plan zou hebben kunnen tegenhouden, iets wat vermoedelijk nog steeds kan, stelt het buurtcomité. Onzorgvuldig "Een zo omstreden bouwplan hoort niet vooruit te lopen op, maar te pas sen in het definitieve bestemmings plan. Anders handelen in deze proce dure is onzorgvuldig. Jurisprudentie en de gang van zaken rond De Linden- hof geven al voldoende aan hoe ho gere instanties over dergelijke zaken denken," schrijft het comité in zijn brief aan het gemeentebestuur. Het comité wil alle stukken over het bestemmingsplan en het bouwplan tot zijn beschikking krijgen. Voorts vraagt het zich af hoeveel handteke ningen er moeten worden verzameld, voordat de gemeenteraad inziet dat het plan maatschappelijk onhaalbaar, c.q. ongewenst is. Jan-Willem Hovestad, eigenaar van Bar 't Juk, voelt zich min of meer in de maling genomen. De uitbater van het café in de passage van Honsbergen dreigt de dupe te worden van de uitbreidingsplan nen van supermarkt-organisatie Hoogvliet aan de Wiardi Beckmanstraat. In 1993 liepen Hovestad en zijn vrien din Kirsten Nijstad met het idee rond voor zichzelf te beginnen. Ze lieten hun oog vallen op 't Juk. Omdat de ruimte eigendom is van Super Van Doorn, namen ze contact op met de directie van het supermarkt-concern dat twee maanden geleden uit Soest vertrok. Hovestad: "We wilden 't Juk overne men. Van Doorn zei: 'doe maar, we zijn niets van plan.' Toen hebben mijn vriendin en ik allebei onze goede baan opgezegd en zijn we in 't Juk begon nen. Acht maanden later kreeg ik de huuropzegging. Op 31 juli moeten we er uit zijn. Als we dat toen hadden ge weten, had ik de zaak niet overgeno men. De oude eigenaar had dan de laatste anderhalf jaar gewoon afge maakt, dat had hem niet uitgemaakt." Het steekt Hovestad dat hij niet met een was ingelicht door Van Doorn. Volgens de horeca-man wist Van Doorn in 1993 al van de uitbreidings plannen. "Dat blijkt uit een brief die hij aan zijn advocaat heeft geschre ven," zegt de Soester. De huuropzegging is op zich correct verlopen, maar Hovestad en Nijstad zitten in onzekerheid. De kantonrech ter moet nog officieel het huurcontract ontbinden en bepaalt dan tevens de fi nanciële tegemoetkoming die ver huurder Hoogvliet aan huurder Hovestad verschuldigd is. Hovestad is bang dat hij zijn investering er niet uit haalt. "En dan zijn we failliet. Maar ik hoop natuurlijk dat we er uitspringen. Dan kunnen we voor een baas gaan werken." Volgens hem hebben publicaties over de plannen van Hoogvliet zijn zaak niet goed gedaan. "Sommige mensen denken dat 't Juk al dicht is, een aantal klarlten zie je niet meer en dat merk ik dus aan mijn omzet." Bezwaar 't Juk is niet de enige zaak die moet sluiten als de plannen van Hoogvliet worden gerealiseerd. Ook de huur van het Chinees restaurant is opgezegd. Beide panden worden bij de super markt betrokken. Van belang is dat de passage tussen de supermarkt en 't Juk in het bezit van Hoogvliet komt. Die grond is nu nog in eigendom van de gemeente die bereid is de grond te ver kopen aan het concern. Dat is tegen de zin in van de Federatie Midden- en Kleinbedrijf (MKB), zo heeft het bestuur in een brief aan het college laten weten. De supermarkt beslaat nu circa 1.100 vierkante meter winkelvloeroppervlakte, dat worden er straks 1.500. En dat is, aldus de MKB, in strijd met de gemaakte af spraken en de Facetstudie winkel- beleid die als uitgangspunt voor de Structuurvisie heeft gediend. De MKB vraagt zich af welke waarde dient te worden gehecht aan het perio diek overleg tussen gemeente en MKB als de gemeente zich niet aan de afspraken houdt. In de brief wordt ver zocht af te zien van verkoop van de twaalf vierkante meter gemeente grond, zodat de uitbreidingsplannen van Hoogvliet niet kunnen worden uitgevoerd. Dat verzoek zullen burgemeester en wethouders niet honoreren, blijkt uit de brief die het college aan de federa tie heeft gestuurd. De argumenten van de MKB zijn volgens het college niet zwaarwegend genoeg. Omdat op de grond een winkelbestemming rust, ziet het college geen reden om Hoog vliet tegen te werken. Daarnaast schrijft het college dat de bewoners van Honsbergen geen bezwaar hebben tegen de sluiting van de passage. Uit overleg met directeur Hoogvliet heeft het college begrepen dat het concern de uitbreiding pas zal invullen, zodra een consumenten-onderzoek heeft plaatsgevonden. Het is, meent het col lege, dus goed mogelijk dat niet alle ruimte wordt benut voor de super markt, maar dat er bijvoorbeeld ook een restaurant komt. MOEDERDAG MOEDERDAG J Romantische CD met de mooiste Love Songs uit Frogers repertoire. Met: Winter in America, Who dares veins, You'rea Lady, We'reallalotte c.\'.a. voor moeder CD - CD-i - CD-ROM - KOOPVIDEO Steenhoffstraat 13a-15 - Soest - Telefoon 02155-12132 Aan achttien bedrijven en instellin gen is inmiddels definitief grond toegewezen op de Nieuwegracht II. De koopovereenkomsten met Asbo bv zijn getekend. Tot nu is 106.000 van de 140.000 vierkante meter grond verkocht. De gemeente en Asbo bv bezaten aan vankelijk allebei zeven hectare op Nieuwegracht II. Beide partijen kwa men overeen dat de gemeente haar grond aan Asbo zou verkopen. Dit uit gewerkte idee van H.A. van Asch leidde ertoe dat de ontwikkeling van het bedrijfsterrein na de overeenkomst in een stroomversnelling raakte. Nog dit jaar kan eventueel worden begon nen met de bouw van de eerste bedrijf spanden. Afgesproken was dat de gemeente moest instemmen met de verkoop van grond aan de bedrijven. Met alle acht tien transacties is het college akkoord gegaan. De gemeente neemt zelf 12.000 vierkante meter af, H.A. van Asch Vastgoed bv slokt het grootste perceel op (49.450 vierkante meter). Vast staat verder dat de volgende be drijven zich op Nieuwegracht II zullen vestigen: v.o.f. Van Korlaar en Zonen, Technisch Buro Hoenselaar, Duyst Transport Soest, H.W. Voskuilen (worstmakerij), C.J. van de Heuvel Beheer, Eurotape Holding, de provin cie Utrecht, R, Gros, E.O.G. T. van Rouwendaal, Prefab Beton Soest, B. Strumpel, Van der Linden, De Winter, H.G. van Dorresteijn, G.W. van de Grift onroerend goed en de REMU. Transacties met Brouwer, De Winter, Dorresteijnen Beijer zijn nog niet de finitief. In de koopcontracten van een aantal bedrijven is een instemmings verplichting opgenomen. Daarin wor den enkele voorwaarden gesteld voor het terrein dat de betreffende bedrij ven na de verplaatsing achterlaten. Op die terreinen (in woonwijken) mogen zich geen hinderlijke bedrijven vesti gen. De instemmingsverplichting geldt voor H.A. van Asch, Gros, Van de Heuvek, Wennekes, Elbertse en De Winter. Dat is taal die moeders zal aanspreken: we hebben speciaal voor Moederdag een selektie uit onze nachtmode-kollektie gemaakt. Geschenkideeën die haar aan zullen spreken. Komt u snel even kijken? Dan ziet u wat we bedoelen. MODE DIE VOELT WAT JE BEDOELT Soesterbergsestraat 49a - Soest - Tel. 02155 - 2 35 84

Soester Courant | 1995 | | pagina 7