I0UTP0ST Voor een kleurrijke zomer! DE BOSRAND Nationale Manifestatie doorslaand succes Historische colonne is Soest te vlug af Soest 50 jaar geleden Standje van de dag. El avo B. JANSEN X e Soest ziet er (geen) brood in Moslims vieren het Grote Feest PA 'IVM WOENSDAG 10 MEI 1995 SOESTER COURANT PAGINA 9 Ongeveer 500.000 bezoekers kijken ogen uit op vliegbasis Soesterberg FIETSENHANDEL Gevonden voorwerpen Manifestatie m nts? MTIPM - Mi i TIP. 19?5 'Af Genade voor recht HET SOESTER TUINCENTRUM n WIEKSLOTERWEG 37 (Wl) SOEST TEL 02155-16776 QNVHsoa ua hhihjamiol 03MH3i[ns»3iM amasoH aa wimwrami Uit de Soester Courant van 11 Mei 1945: Soest viert de bevrijding Ons Bevrij dingsnummer. Openbare Bekendmakingen. I. Net als de verschillende parades van de bevrijders is de Nationale Manifestatie 50 Jaar Bevrijding een doorslaand succes geworden. Het aantal bezoekers werd met on geveer 500.000 ruimschoots over troffen. Belangrijker nog was dat de demonstraties, shows en ten toonstellingen een goede, maar vooral diepe indruk achterlieten. Anderhalve week geleden waren al meer dan 100.000 mensen het hek van de vliegbasis Soesterberg gepasseerd. De topdag was zaterdag. Toen kwa men niet minder dan 225.000 nieuws gierigen een kijkje nemen bij de spec taculaire vliegshow, het hoofdgerecht van de negen-daagse manifestatie. Authentieke vliegtuigen, waarmee de bevrijding stap voor stap dichterbij kwam, maar ook de hypermoderne en indrukwekkende Apache-helikopter, er waren blikvangers genoeg. Het pu bliek werd op zijn wenken bediend met ogenschijnlijk gewaagde ma noeuvres met onder meer de B-25 •MitcheH bommenwerper, de Spitfires en de Fokker F-27 Friendship. Herinnering Eigenlijk vallen de vliegshow en veel ndere activiteiten op de vliegbasis hoeilijk te beschrijven. Maar de honderdduizenden mensen dragen de visuele herinnering voor altijd op hun Netvlies. En zullen nog dagenlang fo to's in albums plakken, talloze keren de zelf geproduceerde videofilm be- pjken en regelmatig hun ervaringen [verbaal onder de loep nemen. Menig bezoeker heeft dezelfde beelden al vijftig geleden opgeslagen. Combi-trex ladder van 279,- nu voor 199,-. Te gebruiken als kamersteiger, vouw- ladder en gewone ladder. Verkrijgbaar bij Sta op Altrex. DOE HET ZELF CENTRUM Weteringpad 1 3762 EN Soest Tel. (02155) 1 62 28 De grootste specialist 3 Alleen al veertigduizend mensen ko zen zaterdag voor de fiets als vervoer middel. Politie en defensie zetten 160 mensen in om alles in goede banen te leiden. De medewerkers van het Ne derlandse Rode Kruis hadden geluk kig weinig werk om handen. Op zondag was het aanzienlijk rusti ger tijdens de Indië-dag. Volgens de fensie en politie kwamen toen tiendui zend belangstellenden een kijkje ne men. Voor velen een teleurstelling was de optocht van historische voertuigen die om twee vanaf paleis Soestdijk zou starten en via de hoofdweg door Soest naar Soesterberg zou trekken. Een on bekend, maar groot aantal mensen zou geen glimp van de veertig in plaats van de zeventig aangekondigde voer tuigen opvangen. De stoet vertrok eer der dan gepland en arriveerde dan ook aanzienlijker vroeger op het Dorps plein in Soesterberg. Woede Daar ventileerde colonneleider Vermeulen zijn woede. "Ondanks dat duidelijk met de politie was afgespro ken, dat wij onze tanks en halfrups voertuigen uit de Palmkazerne in Bussum zouden halen, was dat ineens onmogelijk. Deze moesten via opladers worden vervoerd. Hier be grijp ik niets meer van. Overal rijden we met deze rupsvoertuigen en nu kon dat niet." "Zowel politie als motorrijders pro- beerden enkele voertuigen met alle Duizenden hadden zich vrijdag op en rond het Raadhuisplein verzameld, in afwachting van de reprise van de his- torische voedseldropping. Dat viel even tegen: géén vliegboot, maar een eenmotorig vliegtuigje, en géén Zweeds wjttebrood, maar een inderhaast bij eengebrachte hoeveelheid broodjes. Naar verluidt gaven de luchtmacht-au toriteiten op het laatste moment geen toestemming voor de dropping. Laten we zeggen: 50 jaar geleden ging het royaler toe. De foto laat zien dat oud jong Soest het schaarse brood dat er toch nog viel uiteindelijk maar "broe derlijk" deelden. Het 'Idoel Adha' (in het Ihrks 'Kurban Bayrami') is een heel oud feest, dat ontstaan is bij de Bedoeïnen, die de eerstelingen van hun kudden offerden. Evenals het christendom heeft de islam feesten van de bevolking in hun religies opgenomen; de geboorte van Christus wordt gevierd op dezelfde tijd als men vroeger het midwinter feest vierde. Zo is het Grote Feest ontstaan. De Is lam heeft dit feest gehistoriseerd tot een herhaling van het offer van Ibrahim (Abraham). De datum van dit feest is afhankelijk van het tijdstip waarop de eerste nieuwe maan in de twaalfde maand (de maand Hadj) van het islamitisch jaar aan de hemel ver schijnt. Alle moslims vieren dit feest op hetzelfde tijdstip. Het geeft hun een gevoel van wereldwijde eenheid en solidariteit. De bedevaartgangers naar Mekka sluiten hun reis altijd af met het offeren van een offerdier. Men voelt zich op die manier eenmaal per jaar verbonden met de bedevaartgangers ook al kan men zelf niet naar Mekka gaan. Van 9 tot en met 12 mei wordt dit feest gevierd. In Soest is er in het slachthuis gelegenheid om de dieren ritueel te la ten slachten. Ieder neemt daarna zijn offerdier mee naar huis. De regel daar bij is dat de eigenaar een derde deel van het dier zelf mag consumeren, een derde deel moet men zijn buren geven en een derde deel is voor de armen. Op die manier kan ieder, ook hij of zij die geen geld heeft, het Offerfeest mee vieren. Veel moslims sturen het geld dat eigenlijk nodig is voor het schaap naar ouders of familie in het land van herkomst. Ze vinden dat de familie het harder nodig heeft dan zijzelf. In het beste pak, liefst in iets nieuws, begint men de feestdag met een morgengebed in de moskee. Men feli citeert elkaar en gaat naar huis, De da gen worden gevierd met familie bezoek, lekker eten, het uitwisselen van geschenken en indien mogelijk het bezoeken van de doden. Heeft u moslim-buren, -collega's of -vrien den? Laat dan niet na hen met het Grote Feest te feliciteren. Commissie Islam-christendom Raad van Kerken Soest geweld uit de optocht te drukken door verkeersgevaarlijke manoeuvres uit te halen. Ze hebben zelfs gepoogd orga nisatoren omver te rijden," ging ie mand van de algehele leiding heel ver in zijn beschuldiging. Doordat de voertuigen uit Bussum niet mochten meerijden, en gezien de hectische omstandigheden, begon de optocht eerder. Dit ondanks dat bij pa leis Soestdijk nog even werd gewacht of prins Bernhard zich nog zou laten Bezoekers van de Nationale Mani festatie zwaaien tiaar de 'bevrijders' tijdens de imposante vliegshow op zaterdagmiddag. Oude en moderne toestellen kozen daar het luchtruim voor een onvergetelijke luchtparade. Foto: Goos van der Wilt. VOOR OPTIMAAL FIETSPLEZIERI! Ook haal- en brengservice Laanstraat 36 - Soest - tel. 13429 zien, hetgeen niet gebeurde. Veel mensen mochten dan tevergeefs een plaatsje langs de route innemen (de Koninklijke Marechaussee kwam na drie uur melden dat de historische voertuigen niet meer langs zouden ko men), degenen die de voertuigen wel zagen, keken hun ogen uit. Ook toen het laatste voertuig passeerde. Op een jeep stond een nagemaakte tank. Via een geluidsinstallatie werd het geronk van de tank nagebootst. Dat de tank nep was, werd snel duidelijk. Het ka non was door de warmte van de zon krom getrokken. Op de vliegbasis Soesterberg zijn tijdens de Nationale Manifestatie 50 Jaar bevrijding diverse voorwer pen gevonden. Deze kunnen door de eigenaar worden opgehaald bij de heer F. de Wit op de Brigade KMar Soesterberg, afdeling Ge vonden Voorwerpen. Telefonisch is deze afdeling te bereiken onder nummer 03463-51403, toestel 217. Het gaat om de volgende gevonden voorwerpen: 1 Fuji fototoestel; 1 blauw/wit ge ruite blouse; 1 fietstas met inhoud; 1 kleine verrekijker in tasje; 1 arm band; 1 armband met bedeltjes; 3 zonnebrillen; 1 leesbril; 1 Vasio horloge; 1 SOS ketting; 1 zwart kunstlederen tasje (Samsonite); 1 Samsung draagtasje; 1 fotorolletje in koker; 8 fietssleuteltjes, 1 voor zet zonnebril; 1 giromaatpas van J.R.C. Meeuse; 2 portemonnees. CLOSE HARMONY Jackpot - Mexx - Just B Levi's - Gapstar - Column for MEN and WOMEN Van Weedestraat 8a 3761 CE Soest Telefoon 02155-23324 Vele honderden Soesters hebben zondagmiddag urenlang tevergeefs staan wachten op de aangekondigde optocht met historische legervoertuigen, die Soest onderweg naar Soesterberg zou passeren. De colonne zou omstreeks twee uur doorkomen, maar de "oudjes" deden het kennelijk nog zó goed dat ze een uur te vroeg kwamen. Toen stond er na tuurlijk bij wijze van spreken geen kip langs de route... Het Comité 50 jaar Bevrijding - voor wie deze misser het zoveelste hoofdbreken opleverde - heeft nog geprobeerd de colonne te bewegen tot een extra rondje door Soest, maar dat mislukte. Bovenstaande foto - van mevrouw H.A. Kamp horst-Vonk - werd genomen vanuit Mariënburg en toont de colonne op de Vredehofstraat. Een echte "toevalstreffer"! Gilbert O'Sullivan Zijn Grootste Hits MOEDERDAG MOEDERDAG j Eindelijk op CD verkrijgbaar! Wie kent ze niet, nummers zoals Nothing Rliymed, AloneAgain, Claire.v.a. voor moeder CD - CD-i - CD-ROM - KOOPVIDEO Steenhoffstraat 13a-15 - Soest - Telefoon 02155-12132 Met dank aan de Soester Courant voor de herdruk van het eerste nummer, wat is uitgekomen direct na de oorlog, zou ik het volgende willen zeggen. In het eerste stukje ('Nederland is vrij') is mij opgevallen en ik citeer dit letter lijk: "Naast onze vreugde past ons echter een woord van grote dank, grote dank allereerst aan Hem, die al les bestierd en die, hoe groot het lijden der mensheid ook moge zijn geweest, alles ten goede heeft gekeerd." Ook in de ingezonden stukjes van de geeste lijkheid komt deze dank aan God tot uiting. Het doet ons enerzijds huive ren en anderzijds verblijden, dat het Nederlandse volk zijn God niet heeft vergeten. Nu is het wel zo dat nood leert bidden, maar net zoals een joods spreekwoord zegt, 'Vergeten is Ballingschap, herin neren is verlossing', en dat wordt in deze tijd niet meer gedaan. Het is fijn, dat we na vijftig jaar deze bevrijding mogen vieren, maar heeft het ons wat gebracht? Heeft het onze harten be werkt? Dat de Heere God ook blijdschap geeft en dit tot uiting doet komen in de festiviteiten die we mogen houden. Door het verlaten van ons christelijke geloof komen we in de moeilijkheden en breekt alles af, wat reeds was opge bouwd in geloof. Er staat in de Heilige Schrift; 'Wie God verlaat heeft smart op smart te vrezen', en dat is een waar woord. Laten we niet aflaten, de Heere God aan te lopen als een waterstroom en Hem smeken om erbarming voor deze wereld en in zonderheid voor ons per soonlijk en voor ons land. Misschien dat God onze gebeden verhoort en ge nade voor recht zal laten gelden. C.J. van Nieuwkerk Door de redactie ingekort. TUINCENTRUM DE BOSRAND WIEKSLOTERWEG TUINCENTRUM DE BOSRAND Vijf jaar lang is er voor de vrijheid ge vochten. Nu zij eindelijk herwonnen is, wandelt heel feestvierend Soest als door een paradijstuin vol Oranjeboomen. Wij ontdekken tel kens weer nieuwe vruchten aan nieuwe boomen en de grenzen van den tuin zijn nog lang niet te zien. Het spijt ons, dat de grenzen van ons blad voorloopig eng zijn. Wij kunnen daarom de feestelijke gebeurtenissen slechts kort vermelden. De vreugde is uitbundig en ieder oogenblik worden wij ons meer be wust, dat de ondraaglijke spanning is weggenomen. Vooral bij het gieren van granaten, de niets ontziende vor dering van huizen, fietsen, vee en le vensmiddelen; weg de angst voor raz zia's; verdwenen het werkeloos af wachten vlak achter het front. Er is werk aan den winkel, wij kunnen onze vreugde uiten; wij zijn eindelijk vrij. Vrijdagavond kwam het bericht van de Duitsche capitulatie, die Zaterdag morgen te 8 uur zou ingaan. Onmid dellijk was er, vooral langs de hoofd straat, openbare vreugde. De ontnuch tering was den volgenden morgen des te grooter. Er gebeurde niets, geen ,Tommy te zien. Integendeel, de Duitschers rukten de vlaggen af, die hier en daar werden uitgestoken. Zoo ging de dag voorbij, totdat tegen den avond een klein vliegtuig landde nabij de Van Lenneplaan. Het had een geal lieerd officier aan boord, die de onder handelingen kwam voortzetten. Zondagmorgen meldde Londen, dat de Duitschers in Nederland dien dag zouden capituleeren. Tegen 1 uur ont ving de politie de mededeeling, dat de plaatselijk bevelhebber der Duitsche strijdkrachten geen bezwaar had tegen openbaar vreugdebetoon. Onmiddellijk gingen overal de vlag gen uit. Kerkklokken luidden, de stra ten waren plotseling vol van nationale kleuren, etalages werden feestelijk in gericht, kinderen liepen met vlaggen en mutsen, onze Soester courant, die onmiddellijk verscheen, werd bij dui zenden uit de handen van de verspreiders gerukt. Toch was de vreugde niet onverdeeld. De gehate weermacht patrouilleerde nog druk en zelfs werden nog menschen gevorderd voor het ingraven van geschut. Maar het getij was niet meer te keeren, P.V.O. concerteerde voor een duizend koppige menigte in het rosarium en toen bekend werd, dat burgemeester AJL. des Tombe zeer spoedig zou terugkeeren, groeide de feestvreugde met de minuut. Te kwart voor vijf arriveerde deze met een auto, waarin ook de Plaatselijk Commandant der Nederlandsche Binnenlandsche strijdkrachten, briga dier P. de Vries, had plaats genomen, voor het gemeentehuis. Het enthou siasme was geweldig. Het was een ontroerend oogenblik toen Mr. A.L. des Tombe de ambtsketen opnieuw werd omgehangen. Tot de eerste symbolische bevrij dingsdaden behoorde het herdoopen der straten, die op hoog bevel andere namen hadden ontvangen. Dit werd in optocht eigenhandig door den burge meester aan Wilhelminalaan, Juliana- plein, Julianalaan en Prins Bernhard- laan verricht. Ook de Wilhelmina- boom en de Bemhardboom ontvingen weer de oude namen. De andere straatnaamborden werden afgerukt en ook weermachtborden moesten er aan gelooven. Teruggekeerd op het raad huis dankte Mr. des Tombe de burgerij voor het onvergetelijk welkom, dat hem werd bereid. "Laten wij feestvie ren', zei hij, zooals een volk maar feest kan vieren, dat 5 jaar onder slavernij heeft moeten zuchten! Met een drie werf hoera op vorstenhuis en vader land werd de plechtigheid besloten. Des avonds keerden in Soest de 24 mannen terug, die bij de razzia op 2 Mei door SS en Landwacht gevankelijk waren weggevoerd. De vreugde was vooral groot in de gezin nen. Maandagmorgen kwamen de eerste Engelsche tanks en lichte gevechts wagens doorrijden en met hen arri veerde inspecteur Van den Essenburg weer in Soest. Zij werden met onbe schrijflijk enthousiasme toegejuicht en met bloemen bestrooid. Groote co- lonnen stonden rond het middaguur opgesteld in de omgeving van het Pa leis Soestdijk en velen maakten per soonlijk kennis met onze bevrijders. Des middags werden in Braamhage storm- en strijdgroepen van de N.B.S. door den P.C. geïnstalleerd. De hoof den van dienst werden aan elkander voorgesteld, de burgemeester hul digde den P.C. die in de afgeloopen 5 jaren zijn man heeft gestaan als weinig anderen. Van die weinigen was de bur gemeester er zelf één "de ziel van ver zet in Soest", zooals den PI. Comm. hem in z'n antwoord noemde. De spanning ontlaadde zich nu langs vele wegen. Men gevoelde zich steeds méér vrij. Zingende en hossende troe pen trokken den geheelen avond door de straten, auto's en motoren waren weer te voorschijn gehaald, men zag weer talrijke padvinders in uniform en vele onderduikers op den weg en een enorm aantal fietsen bleek de vorde ring te hebben overleefd. Aan een spertijd dacht niemand meer. Van de vele volbezette wagens, die Maandag avond rondreden, verdient er één bij zondere vermelding. Hij bevatte twee Canadeesche piloten, die reeds zeven maanden in Soest waren ondergedo ken. Toen men hen ontdekte, waren de toejuichingen niet van de lucht. Zij werden op de schouders rondgedragen bij het vreugdevuur, dat tegen half tien op den Eng werd ontstoken van de thans overbodig geworden verduis teringspapieren. De brandstapel werd bekroond door een weermachtbord, dat symbolisch mag heeten voor onze meening omtrent de moffen: Achtung, Mauer, Muur! Gezongen werd er in de straten van Soest tot in den nacht. Dinsdagmorgen begon om half zeven de vreugde op nieuw. Honderden Engelsche tanks, motoren en vrachtauto's daverden voorbij, er kwam geen einde aan de toejuichingen. Er zal voorloopig ook geen einde komen aan ons vreugde betoon, dat ons allen overstroomt als een diepdoorvoelde weldaad. Onze courant, die, tegelijk met de eer ste vlag, Zondagmiddag op straat ver scheen, is buitengewoon op prijs ge steld. Wij zijn dan ook ten zeerste er kentelijk voor de tallooze blijken van waardeering voor inhoud en techni sche verzorging, die wij mochten ont vangen. Wij publiceeren nog enkele rectificaties en aanvullingen. Bij de instanties, die zich op het gebied van de kindervoeding in de laatste moei lijke maanden verdienstelijk maakten, moge nog met eere worden genoemd de de "Don Bosco Kinderkeuken" in de parochie Soest, die van vele zijden medewerking ondervond. In de oorlogskroniek stond verder on der de gijzelaars de naam P. Reeringh vermeld. Dit moet zijn: J. van Wee ring. Tenslotte wordt door het Bestuur van het Ned. Roode Kruis medegedeeld, dat de gewijzigde omstandigheden de in het bevrijdingsnummer vermelde oprichting van een Informatiebureau ten gemeentehuize overbodig hebben gemaakt. 1. Particulieren mogen niet met auto of motorrijwiel op den weg komen. 2. Voorraden benzine, olie en andere motorbrandstof, alsmede motorrijtui gen in de meest uitgebreide be- teekenis, moeten ter registratie binnen 24 uur aangegeven worden ten ge meentehuize. 3. Het is verboden tot eenige demon stratie over te gaan tegenover Duitschers, N.S.B.'ers en dergelijke. De bevelen tot juiste liquidatie van deze aangelegenheden worden binnen zeer korten tijd tegemoet gezien. 4. Aangezien de Duitschers, volgens de overgave-voorwaarden, voorloopig in hun kwartieren blijven, wordt het publiek met klem aangeraden zich niet in hun omgeving op te houden. 5. Teneinde onnoodige conflicten te vermijden, wordt den leden der N.S.B. opgedragen, zich niet in het openbaar te begeven. De PI. Commandant B.S. P.J. de Vries. Naaimachine-reparatie LEERTOUWER Molenstr. 137 - Tel. 2106 W. J. TT. SCHAFFELAAR Inrichting voor heilgymnastiek- En massage. Stedhouderslaan 62 - Soest V,

Soester Courant | 1995 | | pagina 9