^Hervormde kerk de Hoeksteen verdwijnt [s de JOP definitief 'n flop? Verkeersexamen op de basisscholen Amnesty krijgt VSB-prijs 1995 Sterrenberg op weg naar nieuwe zorg WOENSDAG 17 MEI 1995 e kogel is door de kerk Utdaging aan de jeugd 41e Avondvierdaagse in Soesterberg Schrijven voor gevangenen Oranje Comité evalueerde Kerkdiensten Medische dienst Burgerlyk^tandjj Hulpverlening^J 'De Drie Eiken' Bingo-avond Bewonersraad geïnstalleerd Bewonerscommissie Prof. Lorentz- en Simon Stevinlaan Ledenvergadering VSB nieuwe stijl KORFBAL KVO-Elburg 13-7 Rellum's dansparen naar NK Dansen Agenda li r; nlftnlftt li tl iv r rilt 71 ft arin de koor- ;n en produ- Vries, twee- 50cc weg- )torminnend ter van een :staande uit ïotorbladen, □oter van de nomineren, ind gekozen de bij beho ren bijzon- al-dag is de eelnemende et nieuwste nd merk. rij bevelen aan het gereformeerd jrkcentrum te behouden en te itemmen als kerkcentrum voor dé Samen op Weg-gemeente, op »orwaarde echter dat besloten >rdt dit kerkcentrum uit te brei- sn en te herinrichten, in het bij- ►nder de kerkruimte met de tarop aansluitende ontmoetings- timte.' ldus het advies van een onpartijdige immissie, bestaande uit de her- ide W. Kruit te Waddinxveen en gereformeerde J. Bethlehem uit :usden, op een vraag die de kerkera- n van de plaatselijke hervormde en :reformeerde kerk destijds hadden :steld. Beide heren staan binnen de :rvormde en gereformeerde kerken in Nederland op dit gebied als deskun- igen bekend. Gezien de voortgaande nderlinge samenwerking tussen de eide kerkgenootschappen, het terug- apend kerkbezoek en de verminde- ng van het aantal leden, worden veel erken gesloten. )ok in Soesterberg ziet men zich ge- oodzaakt één van beide kerken af te toten, een proces waar men al meer an tien jaren mee bezig is. In het be gin stonden de partijen vrij fel tegen over elkaar en voerden zoveel argu- nenten aan, waardoor van enig ge- .prek over het afstoten van een ge- >ouw geen sprake kon zijn. Door de aren heen zijn partijen dichter naar lkaar toegegroeid, ook uit noodzaak. Iet was langzaam maar zeker onver- intwoord twee dure gebouwen te laten >estaan ten koste van het pastorale verk. iet lot hadden de beide kerkeraden in landen van de genoemde deskundi gen gelegd, met de afspraak dat zij :ich bij hun uitspraak zouden neerleg den. De kogel was door de kerk en de gemeenteleden van beide kerken wa ren schriftelijk van het plan in kennis gesteld. Tevens werden ze uitgeno digd om op donderdag 11 mei te 20.00 uur in de ontmoetingsruimte van de gereformeerde kerk daarover met el kaar te spreken. Eensgezindheid Wie verwacht had dat men op deze avond vuurwerk zou zien, kwam be drogen uit. De leiding van de avond was in deskundige handen van de voorzitters van beide kerkeraden en de voorzitters van hun beheers commissies. Een aanvullend rapport werd uitgereikt en na een korte lees- pauze kon men de nodige vragen stel len. Uiteraard was er de teleurstelling bij een groep hervormde gemeentele den. Dat juist hun kerk - die zij moge lijk mee hadden opgebouwd, waarin hun huwelijk was gesloten, hun kinde ren waren gedoopt, hun ouders en vrienden de laatste eer was bewezen - nu moest verdwijnen deed terecht pijn. Toch had men alle begrip voor de geschetste situatie en was er de moed om nu Samen op Weg te gaan. Ook van gereformeerde zijde werd onder kend dat de status als eigen kerk voor bij was. Na een grondige renovatie (en wie weet met opnieuw de naam Hoek steen) wordt dat de nieuwe ruimte van het protestants-christelijk centrum van Soesterberg. Zoals één van de gemeenteleden het uitdrukte: 'Niet meer gereformeerd of hervormd, maar samen 'onze' kerk'. Op 23 mei zullen de beide kerkeraden hun definitief standpunt innemen, met andere woorden: dan zal worden be sloten het kerkelijk centrum aan de Buijs Ballotlaan af te stoten. Een sa mengestelde commissie zal een studie maken over renovatievoorstellen voor een nieuw kerkelijk centrum aan de reacties een ver ie Eiken, leze mid dhr. P.C. ;en te be familie moeilijk ege plek i de vele geven proble kt opne- 51407 of mw, )ok voor dag kan Ic in tien- gnes arin s op ters ige, Jan aar, ou- ler- ht- itje itje /eg i.4 Aan de Banningstraat en naast de ijsbaan staat sinds geruime tijd de Jongeren Ontmoetings Plek (JOP). Op verzoek van en in overleg met jongeren werd dit onderkomen voor de jeugd gebouwd. Aanvan kelijk had het enig succes; regel matig zag men de jeugd er een bal letje gooien of zo maar even wat praten. De JOP voldeed aan de opdracht: een plek waar jongeren elkaar ontmoeten. Uit gesprekken met jongeren blijkt dat er diverse groepen bestaan met nogal wat verschillen van meningen. Van enige coördinatie of onderlinge sa menwerking is geen sprake, eerder kan men spreken van elkaar totaal af wijzen. De één beticht de ander van zaken die het daglicht niet kunnen ver dragen. Daarbij wordt het gebruik van verdovende middelen niet geschuwd. Voor allen is de JOP destijds opge richt, maar wat voor de één een soort home is, lijkt voor de ander een obsta kel dat koste wat het kost vernield moest worden. Een brug slaan tussen de verschillende groepen is heel moei lijk, het gezond verstand zou hierin moeten zegevieren. 'Zolang er een paar jongelui rondlopen met het doel alles wat goed en mooi is te vernielen, blijft het dweilen met de kraan open', is een reactie. Toch zijn er iedere keer weer dweiiers die het proberen. Ze zoeken naar mo gelijkheden om onze jeugd iets te bie den. Opmerkingen van 'in mijn tijd was dat anders' snijden hier geen hout, het komt nu aan op een elkaar willen verstaan, ontspanning en plezier ma ken zonder agressie en vernielzucht. Intussen ligt daar de vernielde JOP Destijds gemaakt van oersterk materi aal, maar zelfs staal moet buigen voor een vuurwerkbom. Bouten en moeren vakkundig vernielen duidt op een ge drag dat niets te maken heeft met be grip voor een ander. De wanden zijn besmeurd met kreten waarvan de dader(s) het alleen maar hebben van horen zeggen. Dat alles moet dan het stempel 'stoer' dragen. Stoer is om die rotzooi samen op te ruimen. Die uitdaging ligt er. De gemeente Soest wil de JOP herstellen indien van de kant van de jeugd, even tueel geassisteerd door hun ouders, de JOP wordt schoongemaakt. De ge meente biedt zaterdag 27 mei alle reinigingsmiddelen aan die men daar voor nodig heeft. Ze worden 's mor gens om elf uur bij het JOP neergezet. Als het schoon wordt staat de ge meente garant om de schade van f 3500,-- te herstellen. Indien niemand zich voor deze schoonmaakbeurt aan meldt, is dat voor de gemeente het te ken dat de jeugd geen prijs meer stelt op de JOP. Hij zal dan worden verwij derd. Links de Hoeksteen, rechts de gere formeerde kerk. Gen. Winkelmanstraat. Totdat alles is gerealiseerd zal men gebruik blijven maken van de oude Hoeksteen. De Sticht Gooise Wandelsport Bond organiseert in Soesterberg voor de 41e keer de bekende Avond(wandel)vier- daagse. Onder leiding van Frits Hagmeijer zal het evenement dit jaar op maandag 29 mei van start gaan en op donderdag 1 juni vindt de grote fi nale plaats. De laatste dag zal iets anders zijn dan voorheen. Het opstellen voor het de- filé vindt nu plaats op het grote evenemententerrein aan de Kampweg. Dit is gedaan uit veiligheidsover wegingen. Ook zal men op de derde avond de Vlasakkers niet meer via de Haksteeg (tegenwoordig het Meijer- laantje) verlaten, maar via de Spottersplaats aan de van Weerden Poelmanweg. Ook zal daar de be kende verzorging van de wandelaars plaatsvinden. De routes gaan weer door de prachtige omgeving van Soesterberg. De in schrijving voor deelname staat open vanaf maandag 22 mei tot en met vrij dag 26 mei, van 18.00 uur tot 20.00 uur op het adres Koppenlaan 22 te Soesterberg Telefonische opgave is niet mogelijk. Vrijdag 19 mei, een week eerder dan gewoonlijk i.v.m. het Hemelvaart- weekend, is er in het Dorpshuis gele genheid om te schrijven voor gevan genen. Van 14.00 tot 16.00 is een ieder van harte welkom. Deze keer gaan de brieven naar Bosnië en Algerije. 'Laten we de zaken snel afwerken om te voorkomen dat we iets vergeten. Het ligt nu nog vers in het geheugen en straks gaat onze aandacht naar iets anders.' Met deze oproep riep Wim Koevoets als voorzitter zijn leden van het Oranje Comité bijeen. Hier en daar was duidelijk zichtbaar dat men in tien dagen veel had ingezet, soms iets te veel. De opdracht was echter voltooid, en hoe! Natuurlijk zat het weer mee, maar alle zaken werden uitgevoerd zoals ze gepland waren en soms nog beter. Daarom heerste er een lacherige stemming bij de acht men sen. Zij - en met hen een hele grote achterban - hadden het toch maar ge klaard. In zijn dankwoord noemde dhr. Koevoets onder andere de voorbeel dige inzet van de Vereniging Vrijwil lige Brandweer Soesterberg onder lei ding van dhr. Van Dee. Bijna elke dag zorgden zij dat het extra zware werk werd verricht. Binnen een zeer korte tijd stond er een podiumwagen, maar nog sneller was hij weer weg. Dhr. Martin Drankier, die zich bijna dag en nacht had ingezet voor vervoer van zoveel dingen per luchtmacht voertui gen. John Marijnen, die niet alleen voor voertuigen en beveiliging zorgde, maar ook mee kluste als er iets te doen viel. De EHBO, duidelijk op alle plaatsen aanwezig en hier en daar de nodige eerste hulp verlenend. Dhr. Van Loo, eigenaar van het oude post kantoor, die geheel vrijwillig zijn ruimte had afgestaan voor de opvang van mens en veel materiaal. Het werd een lange rij van namen en instellingen die hadden meegeholpen om de '10-daagse feestweek' echt tot een feest te maken. Gelukkig was er weinig in de mineur te noemen. Eenkele verenigingen waren er duide lijk op uit om financiële winst te ma ken, wel wetende dat het budget daar toe te klein was. Ook werd een Neder landse vlag, in bruikleen van de ge meente Soest ontvangen, uit de vlag- gemast op het Dorpsplein ontvreemd. Het comité verzoekt de dader(s) be leefd maar dringend deze terug te ge ven of neer te leggen bij de voordeur van één van de leden van het Oranje Comité. Verder was er veel lof over de mede werking van de bevolking zowel in het versieren van hun huizen en straten, maar ook door de opkomst. Het was de bedoeling dat Soesterberg een waardig en groots feest zou vieren met als basis '50 Jaar Bevrijding'. Het Oranje Comité Soesterberg is daarin volledig geslaagd. Zondag 21 mei ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19.00 cantores Zondag 10.30 gemengd koor Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Zondag 09.00 eucharistieviering; an dere dagen 07.30; gebedsdiensten: da gelijks 12.15, 15.30 en 18.00 uur. De kapel is de hele dag open. NED. HERVORMDE GEMEENTE De Hoeksteen, Buys Ballotlaan 2 10.00 ds. J. de Boer, Ermelo; H.A. GEREFORMEERDE KERK Generaal Winkelmanstraat 99-101 10.00 ds. M.A.A. Nawijn en ds. J. van Marion; H.A. STERRENBERG 'De Lichtpunt', Huis ter Heide 10.30 ds. H. Henstra Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: F.P. Prause, Oude Tempellaan 6, tel. 51517. Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts HJ.M. Tonino en P.B.E. Tonino- van Schieveen, Kampweg 50, tel. 52467, weekend dienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. GEBOREN 5 mei: Michelle, dochter van Martin en Petra Pols, Rademakerstraat 48. 9 mëi: Tyier, zoon van Ilse de Rijk en Dan Brennan, Simon Stevinlaan 66. OVERLEDEN 13 mei: Jan Nicolaas Hubertus (Wally) Buitendijk (40), Kampweg 76. 14 mei: Robert (Bobbe) van den Broek (40), Chr. Huijgenslaan 56. Opgaven: Van Maarenplein 1. Hulp Stichting Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen: dagelijks 09.00- 10.00 uur, tel. 51789, b.g.g. 51658 of 51437. Kruiswerk Stichting Kruiswerk N.O. Utrecht 24 uur per dag bereikbaar onder tel. 06-8344* (20 ct. per minuut). Maatschappelijk werk Stichting Thuiszorg en Maatschap pelijk Werk N.O. Utrecht Generaal Winkelmanstraat 103 (geref. kerk), tel. 52606, elke dinsdag en woensdag 09.30-10.30 uur. Politie Dorpsplein 17A, tel. 51555; werkda gen 12.00-13.00 uur, elke donderdag 19.00-21.00 uur; overige tijden: tel. 02155-19444; alarmnummer: 06-11. Grof vuil Tel. 02155-93666. Diensten Centrum Dorpsplein 18, Soesterberg Telefoon 03463 - 5 14 02 Vrijdag 19 mei wordt vanaf 20.00 uur in het dienstencentrum van De Drie Eiken een bingo-avond gehouden. De kaarten kosten f 6,- per stuk, inclusief een kopje koffie. Tijdens een feestelijke ledenver gadering van de Vereniging Soes- terbergs Belang, gehouden in de fraaie ruimte van Dansschool Rellum, werd het zogenaamde 'bravootje' uitgereikt. De VSB be loont daarmee personen of instel lingen op grond van hun bijzon dere aktiviteiten. Voor dit jaar werd de plaatselijke afdeling van Amnesty International in de schijnwerpers gezet. De heren De Boer en Schaafsma, le den van deze afdeling, waren uitgeno digd om iets meer te vertellen over hun werk in Soesterberg. Dhr. Schaafsma gaf een korte uiteenzetting over het ontstaan in 1968 in Nederland op basis van het recht van vrije me ningsuiting. Bekendheid heeft Amnesty International gekregen van wege haar geweldloze acties tegen on der andere rassendiscriminatie. In 1970 werden de akties uitgebreid met protesten tegen martelingen en doodstraf. In dat jaar werd ook begon- Annelie Mees overhandigt de kaars aan de heren Schaafsma (l.) en De Boer. nen met de schrijfgroepen, bestaande uit een adoptiegroep die thuis protest brieven schrijft en een groep van on geveer tien mensen die één keer per maand in het Dorpshuis brieven schrijven voor gevangenen. Deze groep wordt geleid door Riet Sukking. Annelie Mees, woordvoerder namens de Ver. Soesterbergs Belang, zei dat de plaatselijke afdeling al enige tijd hun bijzondere aandacht had. Juist dat trouw elke keer opkomen voor de me demens, zonder veel ophef, was vol doende redenen om Amnesty Interna tional de VSB-prijs toe te kennen. De verbaasde en verraste heren De Boer en Schaafsma kregen een houten kaars aangeboden waarin het bekende mo tief van Amnesty International was verwerkt. 'Tijdens het schrijven zal deze kaars als een brandend symbool in het midden staan', aldus een dank bare hr. Schaafsma. Een jarenlang proces van renova tie en nieuwbouw bij Sterrenberg werd vrijdag 12 mei afgesloten, tevens de dag van de verpleging (verzorging) en de geboortedag van Florence Nightengale. Met ge noegen werd teruggeblikt op wat werd bereikt, met tegelijk de con statering dat, als het om wonen gaat, zelfs het gerenoveerde en nieuwe Sterrenberg niet meer ge heel voldoet. De ontwikkelingen zijn voortgegaan, de gebruikerswensen veranderd. Het is een omslag in denken die Sterren berg als een markeringspunt in haar feestweek NOVA 1995 vierde. 'We zijn op een kruispunt aangekomen waarin we moeten bepalen welke rich ting we nu op zullen gaan', aldus drs. N.W.J. Speelman, algemeen directeur, in zijn openingswoord. Na hem kwa men sprekers als drs. H. Mannen, di recteur Gehandicaptenbeleid van het Ministerie van V.W.S, dhr. P. Bottelier, voorzitter van de Nederlandse Vereni ging voor Gehandicaptenzorg, ir. G. Tjalma, vice voorzitter van de Johannes Stichting, en drs. W.D.J. Lucas, Accountmanager Account IV van de Zorgverzekeraar ANOVA. Allen benadrukten de zorgver nieuwing waarin het accent naar de gebruiker gaat. Echter hoe vernieuwen als oude regels niet veranderen; als verbouw en nieuwbouw vanwege financiële tekor ten niet meer mogelijk zijn? Gedacht werd aan het stichten van een Zorg vernieuwingsfonds met een persoons gebonden budgetfinanciering. Binnen Europa heeft Nederland met 2.09% het hoogste aantal verstandelijk ge handicapten, opgenomen in zorg centra zoals Sterrenberg. Duidelijk werd dat men zich wil herbezinnen op de vraag hoe men met verstandelijk gehandicapten wil omgaan. Daarin klonken respect en ruimte voor deze medemens door, luisteren naar de be woners en hun wensen in het beleid betrekken. Dit alles werd geconcretiseerd in de installatie van een bewonersraad van de afdeling Orbis, een afdeling voor mensen met uitdagend of anderszins zeer aandacht vragend gedrag. De drie dames en drie heren van de bewoners commissie werden aan de ronde tafel uitgenodigd voor een gesprek. De vraag wat zij onder de bewonersraad verstonden, werd snel en goed door hen vertaald, onmiddellijk gevolgd door wensen als meer zakgeld, eigen telefoon, langere vakanties, minder bezuinigingen, aansluiting op de ka bel-radio/tv, een eigen douche, maar ook minder beperkingen en meer vrij heden. Dhr. Mannen installeerde deze bewonerscommissie met de afspraak dat zij over een half jaar telefonisch kontakt zullen opnemen met de Staatssecretaris voor een gesprek, om daarin nog eens hun wensen kenbaar te maken. Op de basisscholen in Soesterberg zijn de verkeersexamens gehouden. Eerst een theoriegedeelte waarvoor de meesten slaagden, met straks het echte rij-examen. De fietsen dienen dan wel in orde te zijn, dus zullen vaders en moeders hier en daar nog wat moeten sleutelen. Op de foto de groep van de Weth. de Haanschool. Correspondentie-adres: P. Taai, Van Maarenplein 1, 3769 EN Soesterberg, tel./fax (03463) 51252. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest, tel. (02155) 21841 Bijna de helft van de bewoners Prof. Lorentzlaan 101 t/m 179 en Simon Stevinlaan 50 t/m 80 heeft positief ge reageerd op het plan om een bewonerscommissie op te richten. Op woensdag 10 mei werd een bijeen komst gehouden waaruit een commis sie is ontstaan. Ze bestaat uit mw. A. Eerkens, mw. M. van der Zon, mw. C. Kamphuis-Jansen en dhr. S.J. van der Blij. Het correspondentieadres is: Prof. Lorentzlaan 105, 3769 GC Soesterberg. De commissie gaat proberen alle klachten en wensen over de wonin gen, de omgeving, etc, met de Woningstichting Soest en de ge meente Soest te bespreken en naar een oplossing te zoeken. Ook zal daarbij het onderhoudswerk ter sprake ko men. De bewoners zullen tijdig van alle relevante informatie op de hoogte worden gebracht. De Vereniging Soesterbergs Belang is afgestapt van haar tradtionele jaar lijkse ledenvergadering. Deze bestond voorheen uit het lezen van rapporten en verslagen, aangevuld met cijferma teriaal, en na de pauze het bespreken van een bepaald thema. Werden des tijds alleen vergaderruimten gebruikt, nu had men onderdak gevonden in de mooie ruimte van Dansschool Rellum. Deze had men met versieringen ge tooid waardoor het een feestelijk ge heel werd. Een groot aantal leden had aan de uit nodiging gehoor gegeven en hoorde Annelie Mees, geflankeerd door de secretaris mw. Lensink en penning meester dhr. Naseri, de bijeenkomst op een feestelijke wijze openen. Snel werden de noodzakelijke dingen be sproken en afgehandeld, waarna het een ontspannende en gezellige avond werd. Gezien de tijd '50 jaar geleden', werd in verhalen en gedichten stilge staan bij het Soesterberg van toen. Een dansshow, gegeven door het echtpaar Rellum, bracht de handen op elkaar, maar daarna werd iedereen op de dansvloer uitgenodigd en binnen een paar minuten werd een nieuwe dans geleerd. Verder was er zang en spel met veel onderling kontakt die zorg den voor een ledenvergadering die ze ker door een soortgelijke zal worden gevolgd. Na vorige week verloren te hebben van de koploper Woudenberg moest KVO nu winnen om op de tweede plaats te blijven. In het begin gaven de ploegen elkaar weinig ruimte, wat re sulteerde in een 5-5 ruststand. Daarna was KVO sterker en maakte het de aanvallen beter af, waardoor de eind stand 13-7 werd. Doelpunten werden gemaakt door Monique v.d. Hooff 4x, Rob de Peuter, Jaap v.d. Hoek, Mien Driessen en Sity Vissia 2x en Wietze Hoekstra lx. Overige uitslagen: KV02-Ddik3 9-9, KV03-HKC5 13-9, Esdo5-KV04 3- 4, DOC Al-KVO Al 8-6, Antilopen A3-KVO A2 10-7, Doorn C2- KVO Cl 0-4. De collecte voor het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten heeft in Soester berg f 793,80 opgebracht. Op zondag 21 mei worden van 10.00 tot 18.00 uur in het IVA-gebouw, Buntlaan 2 te Driebergen, de Neder landse Danskampioenschappen ge houden. Tevens staat die dag in het te ken van het 10-jarig bestaan van de Algemene Nederlandse Dansleraren Vereniging (A.N.D.V.). De finales worden door het dansorkest The Blue Sound begeleid. De dansparen van Dansschool Rellum hebben zich ter dege voorbereid voor deze bijzondere landelijke krachtmeting. Supporters geven hen juist dat stukje extra en zijn derhalve van harte welkom. Toegangskaarten zijn aan de zaal ver krijgbaar f 15,00 p.p. Woensdag 17 mei 13.30 Minicomp junioren, Sportpark Donderdag 18 mei 08.30 Tenniscomp dames, Sportpark 09.45 koffiemorgen PCOB, E>rie Ei ken Vrijdag 19 mei 20.00 Bingo, Drie Eiken Zaterdag 20 mei 08.30 Tenniscomp district, Sportpark 11.00 Korfballen KVO, Sportpark 14.00 open muziekdag, gebouw Odeon Zondag 21 mei 10.00 ITAL-Dag Luchtvaart Museum 10.00 Tenniscomp KNLTB, Sportpark 10.00 Ned. Danskampioenschappen Driebergen Dinsdag 23 mei 20.00 Tennis grabbelavond. Sportpark Woensdag 24 mei 13.30 Mini-comp junioren, Sportpark Opgaven voor de agenda: tel. 51252.

Soester Courant | 1995 | | pagina 11