- :mwm& welzijn r 'De Polykroon van Idem Dito' /Tl ~n nieuws ocRl 'Sint Joris en de draak' OT Nieuws van de bibliotheek Kunstwerk van de maand Akki Haak Band blijkt inderdaad heel bijzonder Acht eigenzinnigen in een tuin flntJóhOCK Courantenreclame is niet te vervangen WOENSDAG 17 MEI 1995 SOESTER COURANT PAGINA 18 WOENSDAG Uitverkochte kindermusical in C-drie Zaterdag 20 mei in C-drie Vrijwilligers Vakature Bank I Vakatures PYO werkt mee aan Spantconcert stichting openbare bibliotheek oapak. A A Kinderparadijs De Vrije Teugel NMereldI/I/Inkel Natuurzuivere bloemenhoning Beeldententoonstelling in de Hazelaar ANV^f Reisgids Nederland V olksuniversiteit Soest/Soesterberg Nieuwe cursussen 'L'Odeur de la papaye verte' Cultuurhistorische fietsroutegidsen over Heuvelrug Rondje S< CUM LAUDE GEZAKT Wie aan spot leest de Soestei De theaterzaal van het cultureel centrum C-drie is afgeladen. Zo'n 180 mensen bezetten de stoelen en zelfs de trap om op zaterdagavond de première van de kindermusical "De Polykroon van Idem Dito" bij te wonen. De musical, uitgevoerd door de kindertheatergroep van C- drie, wordt begeleid door muzi kanten van de Muziekschool Soest. Het eiland Polemos op de planeet aarde bestaat tweehonderd jaar en dat moet gevierd worden. De voorberei dingen voor het feest verlopen niet be paald soepel. De mensen maken onderling constant ruzie. Iedereen is ook zo verschillend. Idem Dito, een afgod uit de Melkweg, heeft een oplossing: de Polykroon. Idem Dito (gespeeld door Quirine), geeft Xenopaia (gespeeld door Bas), de op dracht om de mensen door middel van de kroon gelijk te maken. Maar wat is het saai als iedereen hetzelfde is. De Polykroon wordt afgezet en de inwo ners van Polemos zijn blij dat iedereen weer verschillend is. Ze besluiten voortaan eikaars kromme neuzen, dikke buiken, sproeten en grote voe ten te respecteren. De lampen gaan aan, het publiek gaat staan en applaudisseert enthousiast. Fototoestellen flitsen en bloemen wor den uitgedeeld. Op het podium staan ruim twintig opgeluchte gezichten te stralen. "Het ging te gek", is de eerste reactie van regisseur Herman Kamp horst. Samen met Coleta Lustenhouwer oefende hij een cursus jaar lang iedere donderdagmiddag met de kinderen. Zenuwen Het resultaat, een mix van zang, dans en toneel, is geweldig. De acteurs heb ben de inhoudelijk pittige teksten, vlekkeloos gebracht. Alleen in het be gin waren een paar stemmen wat moeilijk te verstaan, maar dat kwam waarschijnlijk door de zenuwen. De spanning vooraf was1 groot. Een uit zondering was de fantastische hoofdrolspeelster Quirine, die na af loop zei: "Ik was geloof ik de enige die vooraf niet zenuwachtig was". Een speciale vermelding verdient 'de pre sident'. Deze rol werd met veel humor Trotse gezichten na de geslaagde première van de kindermusical. Op zaterdag 20 mei brengt het ge mengd koor Tourdion uit Amers foort een uitvoering van het theaterstuk 'Sint Joris en de Draak' (The Reluctant Dragon) in cultureel centrum C-drie. Een sa tirisch sprookje vol (Engelse) hu mor met een positieve boodschap. 'The Reluctant Dragon' is in de origi nele vorm een kinderverhaal geschre ven door Kenneth Grahame. Hij publi ceerde dit in 1898 in zijn verhalen bundel 'Dream Days'. Aan de ene kant is het een charmant verhaal over een draak die liever gedichten schrijft dan vecht; anderzijds is het een allegorie over rechtvaardigheid en verzoening. In het stuk zijn diverse muziekstijlen te herkennen. De stijl van begin en einde tonen het meest verwantschap met die van de musical, waarbij men zich in de finale in een film van Walt Disney waant. Daarnaast hoort men een echte Bachse fuga en een heuse rock 'n roll. Tot slot wordt ook de opera even aangedaan in de vorm van een terzet. Tourdion tijdens de repetitie van 'Sint Joris en de draak'. De solisten in dit stuk zijn leden van het koor. 'Sint Joris en de draak' wordt volledig in het Engels uitgevoerd on der begeleiding van een klein, spe ciaal voor dit stuk geformeerd ensem ble. Voor de regie is een professionele regisseur aangetrokken. Aanvang: 20.30 uur. Kaarten: f 10,-, CJP/Pas 65 f7,50 VW Soest, Steen- hoffstraat 9a, tel. 12075; of C-drie, Willaertstraat 49, tel. 22188. gespeeld door Saritha. Voor het eerst was de kindermusical van C-drie opgesierd door prachtige kostuums, gemaakt door Martien Luteyn. Dit was mogelijk door sponsoring van Procar B.V. en het An jer Fonds. Over twee jaar krijgt Soest weer een kans om een voorstelling van de kindertheatergroep bij te wonen, want dan wordt de musical "Alice in Wonderland" uitgevoerd. Smitsweg 311, telefoon 12630 6-125: Stichting voor hulpverle ning aan vluchtelingen Soest zoekt contactgezinnen die af en toe een vluchteling willen bezoeken of uitno digen. Met name wordt een contact gezin gevraagd voor een Chinese vluchteling. 16-115: Dezelfde instelling vraagt gastheren/gastvrouwen om 1 x per week de koffie en ontvangst tijdens de spreekuren te verzorgen; maandag 10.00 - 13.00 uur, of vrijdag 13.00 - 15.00 uur. 11-105: Centrum voor verstandelijk gehandicapten Huis ter Heide vraagt weekendhulp voor de kinderboerderij, voor o.a. dieren voederen, helpen bij geboorten. 14-109: Vrijwilligersorganisatie Baarn-vraagt mensen die patiënten in het ziekenhuis willen halen en bren gen van de ziekenzaal naar de thera pie-afdeling. 17-115: Dezelfde organisatie vraagt gastvrouw/heer in verzorgings tehuizen. 19-134: Kringloopcentrum Spul- lenhulp zoekt twee vrijwillig(st)ers voor reparatie van elektrische appara ten (tv's, radio's enz.) Informatie: Vrijwilligers Vakature Bank Soest e.o., Smitsweg 311, dinsdag t/m donderdag 9.00 - 12.00 uur, tel. 12630. Na een lange periode van voorberei ding zal op zaterdag 20 mei in Bussum het Spantconcert gehouden worden. Hieraan wordt meegewerkt door drie muziekverenigingen, dit jaar voor het eerst ook muziekvereniging PVO uit Soest. Samen zullen zij voor een dave rend concert zorgen. Het programma bevat werken die allemaal min of meer betrekking hebben op de bevrij ding van ons land, 50 jaar geleden. Hoogtepunt is onder andere: 'A tribute to the liberators' van Henk van Lijnschooten. Hierin zijn vele be kende melodieën te horen uit de lan den die meewerkten aan de bevrij ding. De orkesten staan deze avond onder leiding van dirigent Peter Rie ken. Het zijn bij dit concert niet alleen de orkesten die van zich laten horen. Ook de slagwerkers van de drumbands ko men uitgebreid aan bod. Onder leiding van Martin Oosterdijk zullen ook stukken samen met de orkesten ten gehore worden gebracht. Al met al een leuk concert dat voor ie dereen, jong en oud, de moeite meer dan waard zal zijn. Iedereen is dan ook van harte welkom. Het concert wordt gehouden in theater 't Spant te Bussum en begint om 20.15 uur. Kaar ten zijn te bestellen bij K. de Boer, tel. 02159-38081, of op 20 mei aan de kassa van 't Spant. Het programma boekje kost f 10,- en is tevens bewijs van toegang. Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Het kunstwerk van de maand is van Tom Eijzenbach en heeft geen titel. Het is een ets en het formaat is 66 x 51 cm. Tom Eijzenbach werd geboren in 1951 in Utrecht. Hij volgde een op leiding aan de Gerrit Rietveld Aca demie te Amsterdam van 1970 tot en met 1974. In 1979 werd zijn werk bekroond met het Gouden Penseel voor het mooist getekende kinderboek: Roald Dahl's "Het wonderlijk ver haal van Hendrik Meijer". In 1980 ontwierp hij voor de PTT een kinderpostzegel. Naast zijn werk voor dagbladen en periodieken maakt Eijzenbach veel vrij werk dat met regelmaat in bin nen- en buitenland tentoongesteld wordt: in het Singermuseum in La ren, de Amsterdamse galerie Petit, de Utrechtse galerie Jas, het Cen traal Museum en in de Royal Tunbridge Wells in Groot Brittan- nië. Het vrije werk wordt uitgevoerd in aquarel, krijt- en potloodtekening, gewassen- en pen- tekening. Ook maakt hij etsen. Hij signaleert, con stateert, regiseert, maar vooral demaskeert hij. Het echte en on echte in de mens is ongeveer wat Eijzenbach probeert vast te leggen in zijn werk. Zomersluiting De Kunstuitleen is in de maand juli gesloten. Kunstuitleen Soest is gevestigd in bibliotheek Overhees aan de Willaertstraat 49, naast Cultureel Centrum C-drie, telefoon 12468. De openingstijden zijn: maandag en vrijdagavond van 18.30 tot 20.30 uur: woensdag- en vrijdag middag van 14.00 tot 17.00 uur. Vedelaarpad 53, tel. 18136 Donderdag 18 mei: Groep 1/2 van de Carolusschool komt voor het project 'Jonge dieren'. Mis schien is er al weer een klein geitje of het eerste lammetje geboren... Ook komt er een groep kleuters waarmee we van alles gaan doen wat met het vroegere boerenbedrijf te maken heeft (natuurlijk veel dieren knuffelen). Om 15.45 uur vieren Joyce, Rik en Deijen hun verjaardag, natuurlijk met een ritje met onze mooie huifkar. Vrijdag 19 mei: Om 9.30 uur komt groep 4 van de Da Costaschool voor het thema 'Jonge dieren' en is er ook een school uit Am sterdam. Om 13.15 uur verwachten we groep 5 van de Wegwijzer. Dit keer gaan we echt de dieren verzorgen, hokken uitmesten, borstelen, hoeven verzorgen enz. Dus trek oude kleren aan! Zaterdag 20 mei: Om 11.00 uur is het Kinderparadijs voor publiek open en vieren om 13.30 uur Marleen, Marrits, Kim en Daisy hun verjaardagen. Met mooi weer doen we lekker veel buiten. Zondag 21 mei: Vanaf 11.00 uur is het Kinderparadijs geopend en kunt u er ook terecht voor kleine hapjes en drankjes. Maandag 22 mei: Groep 1/2 van de Regentuuter komt voor het project 'Jonge dieren' en om 13.15 uur groep 4 van de Carolusschool. 's Middags begint om 16.00 uur weer de kookclub. Dinsdag 23 mei: Om 9.30 uur komt de Godelinde- school uit Hilversum voor een school reis met als thema Indianen. Om 16.00 uur begint de boerderijclub. We gaan dan weer allerlei leuke dingen doen die met de boerderij te maken hebben. Ook wordt de akker door de kinderen goed onderhouden. Woensdag 24 mei: Er zijn weer twee scholen met hun kinderen op ons mooie terrein om er een gezellige schoolreis van te maken. Om 14.00 uur zijn alle gezellige kin deren weer van harte welkom om leuke activiteiten te doen. De Akki Haak Band gaf afgelopen zaterdag in Artishock een optreden waarin ruimschoots plaats bleek te zijn voor onverwachte wendingen, waarin de nodige humor niet ont brak en de chaos wel eens dreigde maar nooit werkelijk kon toeslaan. Ariadne 'Akki' Haak was in een paar nummers als zangeres te horen, maar voornamelijk schitterde ze als tromboniste. In dit opzicht waren haar bijdragen aan het geheel nogal be scheiden; wat meer solo-ruimte voor zichzelf zou de muziek zeker ten goede zijn gekomen. Opvallend was het pianospel van Burton Greene: in sommige passages herinnerend aan de 'free-jazz' en (iets minder duidelijk maar wel voortdu rend) aan Thelonious Monk. Drum mer Clarence Becton bleef gedurende het hele concert fascinerende bijdra gen leveren waarbij gebruikelijke en ongebruikelijke speeltechnieken wer den afgewisseld. Hij liet een paar fraaie solo's horen die (in tegenstelling tot wat bij drümsolo's vaak het geval is) werkelijk iets toevoegden aan de Ny^Stichting Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 28132 Honing is een produkt dat door bijen uit nectar of honingdauw wordt ge maakt. Er mag niets worden toege voegd. Honing is dus altijd een natuurprodukt. De in de Wereldwinkel verkochte honing is natuurzuiver. Ze wordt van de nectar van verschil lende tropische bloemen in het Lacandona oerwoud op de grens van Mexico en Guatemala gemaakt. Het is dus bloemenhoning. De honing wordt in grote vaten vanuit de producerende landen naar Neder land vervoerd. Ze is dan meestal ver- suikerd. De honing wordt in ons land in potjes gedaan. Bij een temperatuur van maximaal 40°C wordt de honing weer vloeibaar. De 5e editie van de zomer- tentoonstelling bij de Hazelaar in Soest bestaat dit jaar uit werk van acht eigenzinnige beeldhouwers. In de alledaagse werkelijkheid is ei genzinnig zijn geen pré. Het wordt immers bijna altijd ervaren als dom en lastig. In de schone kunsten echter is eigenzinnigheid haast de belangrijkste voorwaarde om te overleven. Eigenzinnigheid staat daar tenslotte bijna gelijk aan ei genheid. Ofschoon er een lichte tendens bestaat naar een zekere vervaging van het persoonlijke in de kunsten, blijven de boeiendste uitingen toch die van eigenzinnige mensen die zich niet aan de waan van de dag wensen te binden. Bij de Hazelaar is deze zomer van 21 mei tot 11 september werk te zien van een achttal kunstenaars die behalve hun beeldende kwaliteiten hun eigen heid als voornaamste gemeenschappe lijk kenmerk hebben. Over Eric Claus is bijna alles al ge schreven net als over de Brit Anthony Heywood. Waar Claus de romanticus is die het traditionele beeldhouwen van opbouwen en modelleren van een nieuwe jas voorziet door zijn onderwerpkeuze en zijn volstrekt ei gen manier van kijken, gebruikt de Brit Anthony Heywood traditionele technieken om eigentijdse onderwer pen gestalte te geven. Heywood ge bruikt bij voorkeur afval om zijn beel den op te bouwen en giet ze vervol gens in brons. Daarna beschildert hij zijn werk zo, dat de onderdelen weer op het afval gaan lijken waaruit hij zijn beelden opbouwt. Door zijn onderwerpkeuze, die mede wordt be paald door wat hem aan de huidige maatschappij stoort, is het effect van zijn werk dikwijls tweeledig. Ener zijds dwingt het de toeschouwer tot nadenken over de wereld waarin we leven en anderzijds roept het vraagte kens op over wat kunst tot kunst maakt. Claus is door zijn wat verbor gen romantische inslag een beeldhou wer die de kijker eerst tot goed kijken dwingt om daarna een bevrijdende herkenning op te roepen. De Franse beeldhouwer Gérard Auvray lijkt geïnspireerd door Afri kaanse kunst. De maskers die hij op staken zet worden door hem van zulke poëtische namen voorzien als 'wachter van de hoop', 'wachter van de angst' en 'wachter van het oneindige'. Eenzaam of gegroepeerd wachten zij de toe schouwer op. Dikwijls voorziet hij zijn werken van relativerende onderti tels, die net als de staketsels die zijn maskers tot lijf dienen ogenschijnlijk gewicht en gewichtigheid tot een mi nimum terugbrengen. Elsbeth Pluimers vervaardigt haar monumentale werken in keramiek. Voor haar geldt dat ieder materiaal be zield is en dat ook de zogenaamde dode materialen al dan niet verborgen krachten bezitten. Hoewel zij niet be paald haar eigen geologie schept, is er in haar manier van werken een sterke fascinatie te ontdekken voor zowel biologie als fysisch geografische pro cessen. Enerzijds lijkt zij bezig met het verstenen van bewegingen en an derzijds dwingt zij de beweging tot 'Cabinet I' (brons en staalvan Anthony Heywood. rust in een beeld als de Poëtenzetel. De in Den Haag wonende en wer kende Carla Förster (geboren en op geleid in de voormalige DDR) is ge boeid door bijna alle schriftelijke neerslag van de wortels van de mense lijke beschaving, van mythologie tot bijbel tot interpretatie van bijbel. Ook van filosofische werken is zij een gre tig lezer. Het geeft voedsel aan haar werken in natuursteen en marmer, die bovendien worden gekenmerkt door een liefdevolle behandeling van het materiaal. Haar voorliefde voor filosofie wordt gedeeld door de beeldhouwer Marcel van Zijp, die binnen dat gebied vooral geboeid lijkt door overgangen en ver bindingen. Zijn kruizen en cirkels zijn eerst niet meer dan dat wat zij verbeel den om daarna een zekere morbiditeit op te roepen. Wellicht zijn ze echter in wezen uiting van een geboeidheid door de al dan niet spirituele overgang die de dood voor velen behalve het absolute einde ook vertegenwoordigt. Hella de Jonge is de meest figuratieve van het achttal exposanten in de zomerse beeldentuin van de Ha zelaar. De mens en dan vooral de ge kwelde of door omstandigheden ge vangen mens vormt haar centrale thema. Haar beelden zijn opgebouwd uit zowel gedraaide als geboetseerde onderdelen van klein of worden direct in was gemodelleerd en daarna in brons gegoten. Het werk van Joop Hollanders con trasteert hiermee, door het volledig ontbreken van verwijzingen naar vorm of oorsprong het meest. Met groot vakmanschap bouwt Hollanders complexe volumes op die een spel op leveren van horizontalen en vertik- alen, holle en bolle vlakken. Zijn werk is haast te lezen als een woordenloze taal, als een mogelijke taal der dingen. De toeschouwer begrijpt als vanzelf wat Hollanders bedoelt, maar kan het evenmin als de beeldhouwer verwoor den. Gelukkig zijn er beelden die dat voor ons doen. Joseph Vandersteen composities. En dat op een buitenge woon onnadrukkelijke wijze, alsof het hem allemaal gemakkelijk af ging. Na een concert als dit vraag je je af hoe het toch komt dat deze band niet bij een veel groter publiek bekend is. Hun muziek ligt niet echt moeilijk in 't gehoor en bevat een gezonde dosis gekkigheid waardoor de luisteraar zich aangenaam verrast weet. Dit bleek nogmaals de volgende dag in Amersfoort tijdens een straatoptreden in het kader van het jazzfestival al daar. Zeker binnen dat festival-aan bod, maar zelfs in de concertserie van Artishock is de Akki Haak Band bui tenbeentje - een groep met een unieke bezetting en een geheel eigen benade ring. H Steenhoffstraat 9A, tel. 1 20 75 Nederland is een heerlijk land om op vakantie te gaan of op een vrije dag een tochtje te maken. De gevarieerde landschappen, het stedenschoon en de vele monumenten die ons land rijk is (de kastelen, molens, kerken, gedenk tekens, waterwerken, boerderijen e.d.) staan wat dat betreft altijd garant voor succes. Om het genot te vergroten heeft de ANWB in samenwerking met de VVV's in Nederland acht lezenswaar dige boekjes samengesteld, die het beste als Reisgids Nederland om schreven kunnen worden, een beetje in de geest van de ANWB-Reisgidsen voor het buitenland. De acht gidsen kosten f 24,50 en behan delen de volgende gebieden en plaatsen: Amsterdam, Rottendam, Wadden eilanden, Friesland, Het Groene Hart, Veluwe, Zeeland en Zuid-Limburg. Wie de achtergronden leert kennen van een gebied, kan nog intenser ge nieten. De gidsen volgen een herkenbaar stra mien: eerst wordt een hoofdstuk ge wijd aan de geschiedenis van het ge bied. Aan de hand van kaartjes, foto's en plaatjes en een overzicht van histo rische feiten wordt inzicht verkregen in de soms roerige achtergronden. Vervolgens is er uitgebreide informa tie over natuur, landschap en milieu. Daarna worden de sociaal-economi sche aspecten van het gebied onder de loep genomen in het hoofdstuk Wonen en Werken. Aan het slot van deze in leidende hoofdstukken wordt het cul turele klimaat geschetst (waaronder informatie over bouwstijlen, architec tuur, monumenten en culturele evene menten) in Kunst en Cultuur. In de concrete plaats- en streek- beschrijvingen worden bepaalde as pecten en feiten nader uitgewerkt en de (vnl. fiets- en wandelroutes stimu leren de lezer om bepaalde zaken eens zelf aan de hand van een route beschrijving 'in het veld' te bekijken. Het vierde en laatste blok wordt ge vormd door de praktische informatie, waarin men allerlei adressen en gege vens vindt over vervoer, verhuur, eve nementen, wandelen, fietsen, café's, restaurants, musea, markten e.d. Steenhoffstraat 9A, tel. 22195 Bridge (Acol-systeen) Goede wijn behoeft geen krans! Dat geldt zeker voor de begin nerscursussen bridge waarvoor ieder jaar grote belangstelling bestaat. Er worden twee beginnerscursussen ge geven: één 's middags en één 's avonds. Aanvang cursussen: dinsdag 19 september, 14.00-16.00 uur en 20.00-22.00 uur. Docent: mevr. M. Zwiers. Cursusadres: voormalig Kar dinaal Alfrink Mavo, Di Lassostraat 65. Aantal lessen: 12 van 2 uur. Cur sus: f 160,- (boek f 12,50 via do cent). In januari 1996 start een vervolgcursus van 10 lessen. Videofllmen voor beginners Videofilmen staat volop in de belang stelling. Als u in het bezit bent van een camcorder en graag iets meer wil we ten over de vele, vaak verrassende, mogelijkheden van dit apparaat dan is deze cursus beslist iets voor u. Het omgaan met de camera en een film in houdelijk vormgeven komt in een drietal lessen uitgebreid aan de orde. O.a.: introductie film licht, kleur, scherpte geluid, omgaan met camrecorder, accu's, truc en effect, voorzetlenzen, opnametechniek, een voudig monteren. Natuurlijk worden ook vragen beantwoord. Aanvang cursus: donderdag 28 sep tember, 20.00-22.30 uur. Docent: hr. H. Dijkstra. Cursusadres: Combi van Essen, Zuidpromenade 15, Winkel centrum "Hartje Zuid". Aantal lessen: 3 van 2Vi uur. Cursusprijs: f 95,- (in structie videoband f 20,-). Inlichtingen en inschrijving: Volks universiteit Soest/Soesterberg, Steen hoffstraat 9a, tel. 22195; maandag en woensdag 13.00-16.00 uur; dinsdag en donderdag 10.00-13.00 uur. Steenhoffstraat 46. tel. 19577 I Donderdag 18 mei: Was bij Proust's 'A la recherche du temps perdu' de smaak van een cakeje die de stroom herinneringen in gang zette, in '1'Odeur de la papaye verte' roept de geur van de papayavrucht as sociaties en jeugdherinneringen op. De papaya is voor filmer Tran Anh Hung het symbool van de traditionele, patriarchale wereld, waarin van vrou wen vooral dienstbaarheid wordt ver langd. Hij onthoudt zich van een uit- gesproken oordeel over deze naar slaafsheid neigende volgzaamheid, en schetst op beheerste poëtische wijze het leven in een vrouwen gemeenschap waarin de rol van de man uiteenloopt van egoïstische leeg loper tot prins-op-het-witte-paard. Hoofdpersoon van '1'Odeur de la papaye verte' is Miu, die in het begin van de jaren vijftig als tienjarig meisje toetreedt tot de huishouding van een redelijk welgesteld middenstands gezin, waar ze door een oudere ge dienstige liefdevol wordt ingewijd in de geheimen van het huishouden. Zonder te oordelen ondergaat Miu ge duldig alle gebeurtenissen in het ge zin, dat meerdere malen berooid door de vader wordt achtergelaten. Naast de dagelijkse routinehandelingen ver diept ze zich in de weelderige flora en fauna van de tropische tuin rond het huis. Na tien jaar moet Miu vertrek ken. De echtgenoot van haar werk geefster is overleden, de geldzorgen nemen toe. Ze treedt in dienst bij een huisvriend van de familie, een pianist, voor wie ze al vanaf de eerste ontmoe ting warme gevoelens koestert. Hoewel dit niet direct zichtbaar is, werd de film geheel opgenomen in een Franse studio. Filmen in Vietnam was te duur en daarom werden huis, tuin en het aangrenzende straatje zorgvuldig binnenskamers nagebouwd. In deze kunstmatige omgeving staan brede maatschappelijke ontwikkelingen op het tweede plan. Des te groter is de aandacht voor het detail, sereen in beeld gebracht en liefdevol gefilmd. Tranh Anh Hung werd in 1962 in Viet nam geboren, maar vertrok in 1974 met zijn ouders naar Frankrijk. Daar doorliep hij de middelbare school en een filmopleiding. Na twee korte films is 1'Odeur de la papaye verte Tranh Anh Hungs eerste speelfilm. In Cannes won de cineast hiermee in 1993 de debuutprijs: de Camera d'Or.manhattan. Aanvang: 20.30 uur. Entree: f 7,50; cjp/65+ f 5,-. De Schoof, De Engh, De Praatpaal, tel. 12527 tel. 21987 tel. 19546 Speel-o-theek 'Stap voor Stap' Alb. Cuyplaan 200. VerkleedklerenSinds een week kunnen leden van de speel-o-theek verkleedkleding lenen. In de doos die men kan lenen zit behalve verkleed kleding met bijbehorende attributen voor zes kinderen tussen drie en zes jaar, tips voor een kinderfeestje. Men kan momenteel kiezen tussen twee do zen: 'Sprookjes' en 'Boevenbende'. Het kost f 15,- (excl. borg) Men kan de doos ongeveer een week thuis houden. De provincie brengt deze maand twee nieuwe fietsroutegidsen uit in de reeks 'Cultuurhistorische routes in de pro vincie Utrecht'. Het zijn boekjes over de Utrechtse Heuvelrug-Noord/Eem- land en Utrechtse Heuvelrug-Zuid/ Gelderse Vallei. Met deze boekjes speelt de provincie in op de toenemende belangstelling voor monumenten en cultuurhistorie. Tegelijkertijd zijn de gidsen een handreiking aan de recreant om per fiets kennis te maken met het uitge breide cultuurhistorisch erfgoed van de provincie Utrecht. De gidsen beslaan vrijwel heel ooste lijk Utrecht. Aan de hand van een fietsroutekaart, beschrijvingen en il lustraties krijgt de fietser een beeld vai? historie van de streek, de over blijfselen daarvan en van de land schappelijke schoonheid. Ieder deel bevat drie fietsroutes: het zijn de Lustwaranderoute, Greb- belinie-route, Leusderheideroute en de Nieuwe Vuurscheroute, Nieuwe Eemlandroute en de Zeistroute. De routes gaan zoveel mogelijk over vrij- liggende paden en zijn gemiddeld 45 km lang. Ze lopen door een afwisse lend gebied van bossen, heide, weilan den, etc. Bij iedere route is het moge lijk de afstand te bekorten door op een aangegeven punt een stuk af te snij den. De gidsen zijn uitgegeven in samen werking met uitgeverij Buyten en Schipperheyn uit Amsterdam. Reeds eerder zijn de volgende delen versche nen: het Kromme Rijn Gebied", "De Lopikerwaard" en "De Hollandse Waterlinie'.'. De boekjes over de Heuvelrug en om streken zijn na 13 mei verkrijgbaar in de boekhandel en de ANWB en VW- kantoren voor respectievelijk f 15,90 en f 17,90. door Arit Arie's zoon kwam vt idee aandragen. "Doe zoals ik met M< buiten de deur reser zelf koken. Je zult zi< het vindt en het sein met geld." Arie voor het eerst de keuken. De gedacl aan. Alhoewel. Met van een maaltijd was dat Marie elders verbi der gekomen dan he ongelukkig uitgevalle en had hij zich behol vele rookworsten. Teneinde op zeker te j Arie enige damesbla goedwillende, doch o ginnelingen met simpe vooral oogverblinder plaatjes van advies d tips over hoe malse moeten worden gebra ze knipogend in de bn te sudderen. Marie was, voor dat ei ren gedaan, de eerste Arie moest nemen. Met grote reserve wer van de chef-kok-voor vangen. "Waar begin je aan? af in een toonzetting bazing vooral want tolkte. Arie vervolgens het aspect toelichten en de een culinair festijn in zicht stellen. Ergens in geloven hee opzicht, meer met ge^ verstand te maken. Z als het ander werd n; vangst nemen van h< Marie in stelling gebra "Zowel mijn gevoel a stand vertellen mij ds grote puinhoop uitlo haar prognose. Arie zocht en vond eei De avond voor Moede generale repetitie plaa hankelijk van het cu! taat, de eventuele bra de gevolgen van een m< dende indigestie zou voor een dag later na repetitie worden overv nomen. Om de maaltyd voot een kans van slagen t< Arie het simpel tijden: repetitie. De totstand het voorgerecht bleek zien een fluitje van eer Weliswaar waren de loen iets te groot ui: slierten ardennerham, bieding, camoufleerdei misser. "Lukt het je?" inforn zorgzaam en zenuwacl huiskamer. "Een kind kan de was c de zelfstandige huisma trots mede. Hiet schillen van de was een operatie die hindernissen verliep. E ruim te jassen vielen i dan was geprogramm de arbeidsvreugde van een geduchte knauw twee vingers zich oc schilbeurt hadden aan; De ellende begon pas j te komen en feest te v de verbranding van de Afgekeken van Marie deskundig met bruin mosterd ingesmeerd, 1 een uit de losse hand ve veelheid zout- en pep< volgens in de braadpai overgelaten. Terwijl sissende geluii en duidelijk maakten naar hun zin hadden foon. Een juffrouw van De formeerde met warmi familie tevreden was O' abonnement van de i krant. Dat was de fami deze blijde boodschaj PTT wederom haar di Arie's zoon aan de lij een beetje, vader?" v met geforceerde opge Het culinaire brein di verslag van de gebeu dan toe en verstrekte informatie over de vei stelling van het 4-gang "Klinkt goed, lijkt n veronderstelde de nazi "Leg neer die telefooi deerde Marie uit de aangesprokene lancec als een raket naar de pl uit het bericht hem trof er Marie aan die drietig gezicht de reei niet meer knipogende in ogenschouw nam. "Vergeten het gas lag< stelde ze zeer trefzel zwarte hompen uit de "We kunnen toch nieu stelde Arie in navolgii Kan voor. Morgen nieuw een poging." "Jij doet morgen ni Marie. "Wij eten sam buiten de deur. "Fricadellen met frites len. Nergens kun je nu ren," stelde Arie mi vast. "Hoeft ook niet lieverd daan. Ik wist immers h lopen," klonk het niet houden leedvermaak. ARIE W

Soester Courant | 1995 | | pagina 18