:Iacwmi_ IOUTPOST w® Soest-zuid vecht tegen de bierkaai Elders werkt 25 jaar bij gemeente Soest PVO-serenade voor Joop Oversteegen Soest blijft almaar groter groeien K 'Verdwenen zaag' herrijst in vijver Modernisering kabelnet Soest gaat vijf miljoen kosten dl len VVD: 'Spullenhulp hoeft niet op te draaien voor dure bouw' Remu voorziet snelle ontwikkelingen Overstekend kind aangereden 'AGINA 2 WOENSDAG 17 MEI 1995 SOESTER COURANT PAGINA 3 Hevig verzet tegen flatbouw aan Driftje Vlaggenist en klokkenluider Vijftig jaar zeer actief in de muziek Prullenbak fikt Commissie akkoord met bouwpauze Boerenstreek oud ist en Spaanse schonen 14?5 Autokraakjes Van Den Brink Impasse over huur duurt voort Voor het "upgraden" van het Soes- ter kabelnet - zeg maar moderni seren - wil de Remu de komende jaren forse investeringen gaan doen. In totaal zal er zo'n vijf mil joen gulden gaan zitten in de plan nen om het aantal zenders uit te breiden en de afnemers een uitge breid pakket van eigentijdse tech nologische snufjes te kunnen bie den. Regio-manager P. Jonkman van de Remu hield vorige week in de raads commissie Milieu (en aanverwante zaken) een met veel Engelse termen doorspekt betoog, waarin hij de ko mende ontwikkelingen schetste. Tele communicatie, abonnee-tv, toegang tot de elektronische snelweg - binnen kort is zowat élles mogelijk voor de Soester kabel-abonnees. En voor die extra diensten zullen ze vermoedelijk I niet eens veel meer hoeven te betalen. De Remu gaat graag mee in die ont wikkelingen, niet alleen omdat ze dat zelf zo interessant vindt, maar vooral omdat de afnemers erom vragen. "De druk neemt toe," aldus Jonkman. "De mensen willen een steeds ruimere keus uit de mogelijkheden die er zijn." Het kabelnet in Soest is inmiddels sterk verouderd, dus er moet sowieso wat gedaan worden, verduidelijkte hij. Hoewel sommige fracties zich met be trekking tot de nieuwe technieken af vroegen "of we daar met z'n allen nou echt op zitten te wachten" stemden de meeste commissieleden met de plan nen in. Dat het kabelnet (nu nog steeds eigendom van Soest) niet alleen beter, maar ook duurder wordt - en bij ver koop dus meer zal opleveren - wordt dan ook beschouwd als een plezierige bijkomstigheid. Als het net niet wordt gemoderniseerd wordt het trouwens ook veel minder waard. Programmaraad Wethouder Ries van Logtenstein deed vervolgens opnieuw een poging om de commissie te bewegen om deel te ne men aan de programmaraad, die de Remu moet gaan adviseren over de tv- zenderkeuze. Eerder kon de commis sie het daarover al niet eens worden en Van Logtenstein had nu bedacht om namens Soest dan maar een "waarne mer" te benoemen, die bij de pro grammaraad gaat zitten. De commissie vond dat wel een aardig idee. "Zoekt u vrijwilligers?" vroeg Ellen Huberts (VVD). "Waarom doet u het zélf niet?" informeerde Harry Witte (GGS). Maar daar voelde de wethouder niets voor, en gelukkig bood het kersverse VVD-raadslid Bartho Anderson zich geheel eigener beweging aan voor het baantje, tót hij ontdekte dat het hem vermoedelijk drie vrije dagen zou gaan kosten, waardoor zijn enthousiasme aanzien lijk bekoelde. Met nauwelijks minder dan satanisch genoegen klonk in de commissie ver volgens de suggestie om het waarnemerschap dan maar te gunnen aan het Gemeentebelangen-raadslid Diny Hartering, die sinds haar benoe ming vorig jaar vooral is opgevallen door haar onopvallendheid en op geen enkele wijze deelneemt aan het ge bruikelijke "raadswerk". Harry Witte begon al zuur te kijken bij deze onver hoedse aanval op zijn fractiegenote, maar Van Logtenstein wilde er niet aan. "We gaan niet iemand aanwijzen die er niet is." Hij zou een lijstje ma ken waarop éventuele belangstellen den voor het waarnemerschap hun naam konden invullen. Zolang zich niemand beschikbaar stelt wordt de functie waargenomen door ambtenaar Johan Hilhorst. Nieuwe jurk - leuke Mouse! Vonderdag op de markt Op de Weegbreestraat raakte zater dagmiddag een 4-jarig kind uit Den Haag gewond, toen het met een speel kameraadje plotseling de weg over stak en daarbij tegen een passerende auto opliep. De bestuurder, een 55-ja- rige Soester, kon haar niet meer ont wijken. Met schaafwonden aan ge zicht en armen werd het naar zieken huis de Lichtenberg in Amersfoort ge bracht. Na observatie mocht ze weer naar huis. Drieduizend handtekeningen - kun je daaromheen als gemeentebe stuur? De meerderheid van de raadscommissie R.O. van Soest lijkt die vraag met ja te beantwoor den. De tegenstanders van een ar tikel 19-procedure voor de bouw van appartementen aan het Driftje (plan Uyland en V.d. Grift) krijgen op die manier geen poot aan de grond. Het ging vorige week weer eens ouderwets toe in de commissie vergadering R.O., waarin zeven in sprekers linksom of rechtsom hun on overkomelijke bezwaren tegen het voorstel lieten horen. Gewezen werd o.m. op dreigende parkeeroverlast, het ontbreken van een totaal(bestem- mings)plan, aantasting van de privacy en het woongenot, en vooral op het feit dat de gemeente de problemen met Uyland "over de rug" van de om wonenden wil gaan oplossen, ondanks maar liefst drieduizend handtekenin gen tegen het "hoogbouwdrama" (van dertien meter hoogte). "We zullen ons tot onze laatste snik verzetten." De tegenstanders kregen gehoor bij Harry Witte (Gemeentebelangen), die de plannen veel te onduidelijk vond en meende dat het College 3000 handte keningen niet zomaar kan negeren. "Het wantrouwen van de burgers wordt veroorzaakt door de wijze van besluitvorming," aldus Witte. Jan Vis ser (GroenLinks-PS) was ook tegen. Hij voelde hooguit voor medewerking aan een kleinschaliger plan. Loet Jan sen (D66) had de indruk dat het plan er even wordt doorgedrukt" en ook Ank Hugen (BAM) was het er niet mee eens. 'Zoenoffer' Dat woog echter niet op tegen de "bierkaai", die in dit geval bestond uit de fracties van CDA, VVD, PvdA en GPV/SGP/RPF. Ze gingen, de een iets royaler dan de ander, akkoord met het voorstel. Bart Krol (CDA) wees er wel op dat aan de bezwaren van de 3000 protesterenden al tegemoet is geko men met het "zoenoffer" van de ver laagde noordwand, waarvoor Soest al behoorlijk in de buidel moet tasten. Of er nu een artikel 19 procedure wordt gevoerd of een bestemmingsplan procedure maakt volgens de VVD niets uit: het resultaat is toch het zelfde. Wethouder Pieter ten Hove kon vast stellen dat de meerderheid zich kon vinden in de procedure, waarbij de ge meenteraad de beslissing zal nemen. In de tweede ronde werd de discussie nog eens dunnetjes over gedaan, waar bij opmerkelijke verwijten klonken. 'Farizeese houding' Zo was er een inspreker die de CDA- fractie ronduit "een farizeese hou ding" voor de voeten wierp en de WD-er Krijger betoogde dat zijn fractie in dit geval wél voor een artikel 19-procedure is- en niet tégen, zoals bij de Lindenhof - omdat er in Soest- zuid een "visie" aan het bouwplan ten grondslag ligt. Voor de raadsvergadering van 18 mei heeft het College het concept-raadsbe sluit vorige week ingediend. Daarin wordt gesteld dat de raad op 20 juli een definitief besluit over de bouw plannen kan nemen, in plaats van op 19 oktober (bij de vaststelling van het bestemmingsplan). De belangen van de appellanten worden daardoor niet geschaad, aldus B. en W., omdat er op 20 juli al een zorgvuldige afweging kan worden gemaakt. Over de "maatschappelijke weer stand" tegen het appartementen gebouw, met name de bouwhoogte van ca. 13 meter, merkt het College op dat dat geen probleem is. "Een derge lijke hoogte is zeer goed mogelijk voor een gebied met een centrum functie." De provincie en de welstandscommissie staan positief te genover de bouwplannen. De muziekvereniging PVO rukte maandagavond op vrij wel volle sterkte uit naar het Hazepad, om de nietsvermoe dende Joop Oversteegen een heuse serenade te brengen. Aanleiding voor het muzikale huldebetoon was het feit dat Oversteegen die dag precies 50 jaar onafgebroken lid van PVO bleek te zijn. Hij heeft zich bij de Soester muzikanten een bijzondere plaats verworven, o.a. als oprichter en diri- gent van de Big Band en de Eemlander Blaaskapel. Ook vervulde hij diverse bestuursfuncties en is hij al jarenlang degene die jonge PVO-ers de klarinet-kunst bijbrengt. Het bleef overigens niet bij muziek alleen. Namens de ANUM (Alg. Ned. Unie van Muziekverenigingen) werden hem een oorkonde en een insigne aangeboden. Foto: Goos van der Wilt. -4) N De brandweer moest vorige week uit rukken na een brandmelding bij de spoorwegovergang Ossendamweg- Nieuweweg. Bij aankomst bleek het om een brand in een prullenbak bij de skateboardbaan te gaan. De brand is vermoedelijk aangestoken. Het op de juiste wijze hijsen, kno pen en vouwen van een vlag is een kunst die maar weinig mensen ver staan. Eén zo'n 'kunstenaar' is de vijftigjarige Soester Jan Elders. Al twintig jaar hijst hij in Soest op bijzondere dagen de vlaggen voor de gemeente. Bovendien is Elders dit jaar vijfentwintig jaar in dienst van de gemeente Soest als timmer man. Een druk bestaan voor iemand die ook nog eens op Koninginnedag en op 4 en 5 mei de klokken van de Oude Kerk aan de Torenstraat luidt. Toch was de taak van vlaggenist vroeger nog veel zwaarder dan nu. Toen stonden er bij elke invalsweg in Soest zes vlagge- masten en moest Elders op bijzondere dagen alles bij elkaar zo'n vijftig vlag gen hijsen. Als het dan had geregend en de vlaggen waren nat dan droogde hij al die vijftig vlaggen van twee bij drie meter in zijn huis. Samen met zijn vrouw vouwden Elders de vlaggen weer op. Een tijdrovende en nauwkeu rige klus. Vernielingen Sinds de jaren tachtig gaat het er door bezuinigingen veel minder spectacu lair aan toe met de versieringen in Soest. Nu wordt er enkel nog bij het gemeentehuis, de brandweer en bo venop de Oude Kerk gevlagd. Elders vindt er tegenwoordig niet veel meer aan: "Tegenwoordig hebben we veel last van vernielingen. Vlaggen wor den verbrand en masten worden soms afgebroken. Mensen pikken zelfs de touwtjes uit de vlaggen om op de cam ping te gebruiken." Bij zijn woning aan de Goudvink heeft hij een vlagge- mast in zijn tuin staan, waaraan altijd een welkomswimpel waait. Jan Elders is een perfectionist. Wat betreft de vlaggen moet alles kloppen: de kleur, de maat, het vouwen, de kno pen en de tijden van het hijsen van de vlag. Dat moet ook wel, want er wordt op zijn werk gelet. "Vanaf de Smitsflats houden mensen mijn werk met verrekijkers in de gaten", aldus Elders. 'Best zwaar' Ook het luiden van de klokken van de Oude Kerk moet nauwkeurig gebeu ren. "Je moet heel regelmatig aan de touwen trekken, want als je een keer overslaat, is dat meteen te horen." Vooral sinds bij de renovatie van de Oude Kerk de klokken wat zijn ver zwaard, is het luiden fysiek best zwaar volgens Elders. "Af en .toe blijf ik bij het klokkeluiden op Koninginnedag voor de lol aan het touw hangen, dan vliegje zo zes meter de lucht in." Jan Jan Elders in actie op het dak van het gemeentehuis. Foto: Herman van Dam. Elders, die in het dagelijks leven be last is met het onderhoud van gemeen telijke instellingen, is van plan tot zijn vut deze taken voor de gemeente Soest te vervul lep. er Zijden pecialiste ing voor rouw 75 Soest, 24528 Ie 7aKV en. merken ibeperkt dseurs. i waar u indeerd e zuid), eid! I 29 98 EASY DREAMING Jackpot - Mexx Just B - S'Oliver for MEN and WOMEN Van Weedestraat 8a 3761 CE Soest Telefoon 02155-23324 Je kunt als gemeentebestuur mooie plannen maken, maar de werke lijkheid pakt altijd anders uit. Dat blijkt in het bijzonder op te gaan voor de Structuurvisie, waarmee Soest een paar jaar geleden de "wildgroei" aan woningbouw plannen te lijf wilde gaan. Waar je ook kijkt in Soest, overal worden nieuwe huizen gebouwd; hier vier, daar acht, verderop twee, en zo gaat het maar door. In de praktijk blijkt dat er - in plaats van de 625 nieuwe huizen die tussen 1995 en 1999 gebouwd zouden mogen worden - al gerekend kan worden op een aantal van 708. En of het daarbij blijft is zeer de vraag. De over schrijding komt voor het leeuwedeel door allerlei "sluipende" inbreidings- i projecten, waardoor kleine stukjes binnen de bebouwde kom worden vol gebouwd. Die ontwikkeling is som mige politieke partijen een gruwel - Imet name GroenLinks-PS, Gemeen tebelangen en D66 hechten zéér aan de grenzen die in de Structuurvisie ge steld zijn - maar haar tegenhouden, dat kan niemand. In de raadscommissie Milieu/Volks huisvesting bleken de andere partijen - CDA, VVD, PvdA, GPV/SGP/RPF en de BAM - er overigens geen al te grote problemen mee te hebben. Deze frac ties vonden dat er van de nood maar een deugd gemaakt moest worden en dat het resterende bouwvolume zo "volkshuisvestelijk" mogelijk ver deeld moest worden, dat wil zeggen: ten behoeve van het nog immer om vangrijke bestand van Soester woningzoekenden, die privé geen dure huizen kunnen neerzetten. Volgens Harry Witte (GGS) voelen veel Soesters zich bedreigd door de oprukkende nieuwbouw. "Je hebt in het dorp bijna geen stukje groen meer of er komt een bouwplan, en dan liefst voor huizen van een ton of vier, of nog duurder." Hij vond dat het College zo veel mogelijk de boot moest afhou den, "anders komen we gigantisch in de problemen". Warme broodjes Wethouder Ries van Logtenstein maakte duidelijk dat er voor de ge meente weinig te "sturen" valt. Alle nieuwe huizen die in Soest beschik baar komen gaan als warme broodjes weg. Voor de 70 goedkope huizen die de WS in de Boerenstreek gaat bou wen melden zich op de dag van de in schrijving al 800 gegadigden! "Maar onze intentie is niet de zaak maar vol te plempen..." Van Logtenstein legde de commissie overigens nog - een beetje geheimzin nig - de suggestieve vraag voor of zij iets zou voelen voor een nieuw project van redelijk goedkope woningen, bui ten de al bekende plannen om. De commissie wilde graag horen welk "droomproject" de wethouder in z'n hoofd had - "kom maar met concrete plannen" - maar hij liet het achterste van zijn tong niet zien. Motie? De meeste fracties konden leven met de "temporisering" van de nieuwbouw in de Boerenstreek. Alleen Wil Ste kelenburg (PvdA) wees erop dat dat mogelijk nadelige effecten zou kun nen hebben op de exploitatie, want met de grote voorzieningen - wegen, riolen, groen, etc. - kan Soest daar niet wachten. De voorstanders van "goed koper bouwen" daagde ze uit om nu maar eens met een motie te komen om de grondprijzen te verlagen. De meer derheid van de Soester politiek heeft zich daar altijd tegen verzet. "En wij beginnen er niet meer aan, we hebben het lang genoeg geprobeerd..." Soesterbergsestraat 122 - Soest Telefoon 02155 - 1 27 06 Op 21 mei A sper ge- Wijnproe ver ij X van 14.00 tot 18.00 uur J met aansluitend een aspergemenu p voor f 67,50 p.p. p.s. reserveren gewenst. VLAAI VLAAI VLAAI k VLAAI VLAAI k VLAAI k VLAAI Zo noemen wij de door de zon gerijpte abrikozen op de SPAANSE VLAAI. Samen met een heerlijke bavaroise en afgewerkt met schuimpjes en amandelen kost deze vlaai geen 17.95 maar 2 Neerlands lekkerste vlaaien vindt u tenslotte aan de Van Weedestraat 46 in Soest. Tel. 02155-21059. VLAAI VLAAI k VLAAI k VLAAI k VLAAI VLAAI VLAAI De zaag die voorheen was afge beeld op de muur van de Ha- verweerdflat, maar inmiddels door grootscheepse verbouwingen is verdwenen, keert terug. Op de hoek Dalweg/Koningsweg wordt een kunstwerk geplaatst met een wel heel toepasselijke naam: 'De verdwenen zaag'. Het kunstwerk komt te staan in een vijver en de fundering is al gelegd. Een zaag van 6 meter hoog en 1.20 meter breed, wordt schuin geplaatst met de tanden dreigend naar de weg gekeerd. De Soester kunstenaar Eg- bert de Rooy gaat de zaag maken. De woningbouwvereniging St. Joseph is opdrachtgever van het kunstwerk, dat wordt geplaatst in het kader van het renovatieproject aan De Akkeren, Dalweg en Haverweerd. De woning bouwvereniging schenkt het kunst werk aan de gemeente, omdat het komt te staan op grond die eigendom is van Soest. Eventueel onderhoud in de toekomst komt ook voor rekening van de gemeente. Veel tijd zal dit on derhoud waarschijnlijk niet in beslag nemen, omdat 'De verdwenen zaag' van cortenstaal wordt gemaakt. Dit is ijzer met een paar millimeter dik roestlaagje. De kosten van de 'De verdwenen zaag' zijn begroot op een bedrag van f 39.405,00. De provincie betaalt het overgrote gedeelte van dit bedrag, de rest moet de woningbouwvereniging St. Joseph zelf betalen. Wanneer 'De verdwenen zaag' er komt te staan is nog niet duidelijk, omdat de bouwver gunning er nog niet is. Vorig jaar verdween de "oude" zaag achter de nieuwe appartementen in de knik van het flatgebouw. Foto: Goos van der Wilt. Op de Beukenlaan is vorige week een auto opengebroken. De dader bleek ook een ernaast geparkeerde transportbus gekraakt te hebben en daaruit de radio te hebben ontvreemd. Aangifte werd gedaan door een 50-ja- rige Soester. Aan de Weegbreestraat werd eveneens een auto opengebro ken. Daaruit werden 10 cd's meegeno men, zoals de 29-jarige eigenaar de politie meldde. Ook aan de Rubenslaan bleek een autokraker ac tief te zijn geweest. Hier nam hij een cassetterecorder weg, die volgens de politie zo oud was dat de vernieling nog duurder uitvalt dan het gestolen apparaat. RESTAURANT Bij ons bent U uit en toch thuis. De gemeente Soest en Spullenhulp verschillen nog steeds van mening over de hoogte van de huursom. Het kringloopcentrum voelt er niets voor om extra te betalen voor de ecologische snufjes waarmee de gemeenteraad het nieuwe gebouw aan de Schans destijds heeft opgetuigd. Spullenhulp heeft inmiddels diverse aanmaningen ontvangen, maar ziet om principiële en financiële redenen geen mogelijkheden om aan die opge legde verplichting te voldoen. "We hebben gevraagd om een sober ge bouw van 450.000 gulden. De ge meenteraad heeft da* op eigen initia tief aangevuld met 56.000 gulden voor de ecologische extra's, en dat vinden we heel mooi, maar wij hebben er nooit om gevraagd." Omdat ook de gemeente geen duimbreed toegeeft is er een impasse ontstaan. Spullenhulp heeft zich inmiddels - na een en andermaal bij het College pro test te hebben aangetekend tegen de hoge huur - tot de gemeenteraad ge wend. Als de hogere huur echt betaald moet worden zou dat consequenties kunnen hebben voor de werkgelegen heid, en dat moet het gemeentebestuur toch ter harte gaan, vindt het bestuur. 'Reconstructie' De affaire kwam vorige week bij de rondvraag ter sprake in de raads commissie Milieu. De VVD-fractie heeft het College inmiddels schrifte lijk gevraagd om een "reconstructie" van de besluitvorming over het ecolo gisch bouwen. "Zonder deze exacte gegevens kunnen we geen duidelijk standpunt innemen," aldus de fractie. De VVD stelt alvast wel expliciet vast dat Spullenhulp niet de dupe mag wor den van de hogere bouwkosten omdat de raad zo nodig ecologisch wilde bouwen. Wethouder Ries van Logtenstein wilde niet ingaan op de kwestie, die door Wil Stekelenburg (PvdA) werd omschreven als een "slepend con flict". "Ik héb geen conflict met Spullenhulp," betoogde hij. "Ik ben al leen maar wethouder en het is de ge meenteraad zelf geweest die het hele tracé van het besluitvormingsproces over de bouw heeft doorlopen. Er zijn beslissingen genomen en contracten getekend." Hij beloofde bij een andere gelegenheid op de kwestie terug te ko men.

Soester Courant | 1995 | | pagina 3