Hypotheek-adviseurs ...met kennis van zaken. .#\fan Breukelen Vast-goed ■n Oude-ambachtenmarkt Soest jubileert Nieuwegracht 2 is in twee jaar vol ifKfan Breukelen Vast-goed lACTUEELI Visser neemt B. en W. onder vuur over kerntakenoperatie 'Eerst bezuinigingen vaststellen, dan onderzoeken of het kan' Ouderenwerk wordt 'n beetje ontzien bij bezuinigingen \I0ENSDAG 17 ME11995 SOESTER COURANT DE TROMSLAGER Voor uw kompleet verzorgde barbecueparty 02155-22871 SLA UW tromSLAG BIJ DE TROMSLAGER! Onrust onder medewerkers oplossen Van Logtenstein in kerntakendebatje Haalbare aspecten Op Hemelvaartsdag in de Kerkèbuurt: PAGINA 5 Tachtig ambachten Oude rijtuigen Dansgroep JUST FORYOU Van Weedestraat 8 - Soest Blommers als volleerd kraanmachinist Hindernissen Verkeersmaatregelen Oude Ambachtenmarkt Vonderdag Marktdag (gezellig hè!! Kerntaken in commissie ROAVelzijn Expositie van Bo Konings-Stolk in de Bundeling Verkeerscontrole op Hellingweg Koninginnelaan 40, Soest Tel. 02155-17962 MÊM De catering- en partyservice specialist van Soest e.o. Steenhoffstraat 58 - Soest tenten/stoelen/tafels modernste barbecue-apparatuur aantrekkelijke prijzen bel vrijblijvend voor informatie Ook uw adres voor salades, luxe hapjes en ontbijtservice. B. en W. zullen iets moeten doen om de onrust onder de medewer kers van de gemeente, naar aanlei ding van de kerntaken-operatie, weg te nemen. Dat is de strekking van de schriftelijke vragen die Jan bisser (GroenLinks-Prog. Soest) iet College heeft voorgelegd, bisser wil van B. en W. wel eens dui- lelijk horen hoe zij de beoogde bezui nigingen denken te realiseren als de Dlannen om flink te snijden in de sersoneelskosten bij de gemeente zélf, maar ook bij de Muziekschool, C-drie ;n de bibliotheek niet gehaald kunnen worden. "Wat doet u met de perso neelsleden die eigenlijk weg moeten, maar geen kans zien om elders een functie te verwerven?" Visser wil weten hoeveel en welke medewerkers wellicht een andere functie krijgen en welke criteria het College daarbij qua rechtspositie han teert. Hij wil ook weten of B. en W. bereid zijn ze te laten opleiden voor de (noodzakelijk geachte) juridische on dersteuning. "Bent u bereid de onrust onder de me dewerkers, die ontstaan is na de re cente reorganisatie, op een bevredi gende manier op te lossen, in nauw overleg meer de betrokkenen en de medezeggenschapscommissie? En hoe denkt u de leus 'arbeid boven inko men' in de ambtelijke organisatie ge stalte te geven?" Visser wil verder precies horen of B. en W. bereid zijn de vrijvallende sa- larisposten onder te brengen bij de taakstelling pesoneelslasten en welke consequenties er zijn als de "boter zachte" uitgavenverminderingen - hij wijst in dat verband op de vele toege zegde onderzoeken en PM-posten - niet gehaald kunnen worden. Ten slotte wil hij dat het College de inspraakreacties alsnog van een "steekhoudend, beargumenteerd en uitvoerig" commentaar voorziet. Als het om de bezuinigingen gaat kent het spraakmakende kern- takenvoorstel van B. en W. nogal wat "witte plekken", zoals PM- posten, waarop nog geen bedragen zijn ingevuld. Daarnaast kondigt het College op een aantal terreinen onderzoek aan, waarby nog beke ken moet worden hoe de ombuigin gen zullen uitpakken en of dat wel verantwoord is. Zulke onderzoeken heeft het College bijvoorbeeld aangekondigd voor o.a. het wegenonderhoud (wat in 1999 zo'n 400.000 gulden minder moet gaan kosten), het groen-onderhoud (50.000 gulden minder) en de sport (200.000 gulden minder). "Boter zacht", zijn deze bedragen al hier en daar genoemd, want of de bedragen ook maar enigszins haalbaar zijn zal nog moeten blijken. In de raadscommissie Milieu stuitte het Collegevoorstel niet op al te grote bezwaren, althans niet bij de politieke meerderheid. D66, BAM, Groen- Links-PS wezen de meeste voorstel len af, de coalitiefracties VVD en CDA konden er wel mee leven, en Gemeentebelangen bewoog zich er gens daartussendoor. De PvdA deed liever nog helemaal geen uitspraken, in afwachting van de komende leden vergadering die geheel aan de kern taken-operatie gewijd zal zijn. Veel verrassingen waren er niet, maar wethouder Ries van Logtenstein raakte aan het slot van de discussie nog verwikkeld in een heftig dispuut, o.a. metTeeke Glastra van BAM, over de volgorde waarin de besluitvorming moet gaan plaatsvinden. Eerder had Ellen Huberts (VVD) al vastgesteld dat het College de gemeenteraad ei genlijk alleen maar lijkt te vragen om in te stemmen met de onderzoeken en dus nog geen uitspraak over de bedra gen zélf. De wethouder maakte duide lijk dat de raad zich eerst moet uitspre ken over "de richting van het beleid" (en dus de alvast ingevulde bezui nigingsbedragen voor zijn rekening moet nemen), en dat daarné pas het onderzoek van start kan gaan om een en ander te onderbouwen. "Dat kan leiden tot bijstellingen, maar die risi co's kun je wel inschatten," aldus Van Logtenstein. "Het onderzoek zal dus gericht zijn op het hélen van de bedra gen." Glastra leek er niet gerust op. "Je moet toch op z'n minst eerst zo'n onderzoek afwachten voordat je het bedrag in vult? Er kan immers uitkomen dat je juist méér geld beschikbaar moet stel len?" vond hij. "Nee," reageerde Van Logtenstein. "U stelt de getallen vast nadat in de commissie gebleken is dat er haalbare aspecten in zitten." De wethouder kreeg steun van sector- directeur Jaap van Gent, die vond dat de onderzoeken niet als excuus ge bruikt zouden moeten worden om geen getallen te noemen. "Het is ook een kwestie van gewoon je boeren verstand gebruiken. Als de politiek het budget verlaagt, verlaagt ze ook het onderhoudsni veau Voor de 20ste keer wordt donder dag 25 mei, Hemelvaartsdag, in de historische Kerkebuurt van Soest de Oude-ambachtenmarkt gehou den. Een jubileum dus, en dat kun nen de bezoekers merken aan de vele extra's die in dat lustrumjaar toegevoegd worden aan het grootse gebeuren. Het evenement op Hemelvaartsdag begint traditiegetrouw met het dauwt- rappen voor de 'vroege vogels'. Tussen 05.00 en 06.00 uur kan men vertrek ken voor een fietstocht van ongeveer 28 kilometer. De start is bij de schaapskooi op het erf van de fam. V.d. Grift aan de Ferd. Huycklaan. De deelnemerskosten zijn 2,50 gulden. Elk jaar wordt een nieuwe fietsroute gemaakt die langs bekende maar ook langs onbekende plekjes in en rondom Soest voert. De ambachtenmarkt begint om 10.00 uur en eindigt om 17.00 uur. Op de jubileummarkt zijn dit jaar zo'n 80 verschillende oude handwerken te zien. Het is elk jaar voor het organisatiecomité een hele klus om een select gezelschap ambachtslieden naar Soest te halen, maar gelukkig ko men de standhouders graag, omdat zij de Hemelvaartsdagmarkt nog altijd de beste ambachtenmarkt van ons land vinden. Men kan gerust stellen dat er op Hemelvaartsdag weer voor 'elck wat wils' is. Een kleine opsomming: klompenmaken (nog altijd wordt de klomp gemaakt van puur populiere-of wilgehout), midwinterhoorn maken (de midwinterhoorn werd vroeger ge bruikt om de gevaarlijke bovenmense lijke machten te verdrijven of af te schrikken), goastokken maken (een oud hulpmiddel bij het wandelen, maar ook als uitnodigingsstok voor feesten), mandenvlechten van wilge tenen, Grolsche wanten en mutsen breien (werden vroeger door de schaapherders gebreid, waardoor ze ook wel voeshansken of scheepers- hansken werden genoemd), hout snijden en gutsen, kantklossen, zeis hanen (vroeger werden de gewassen gemaaid met de zeis; die werden ge scherpt door hanen, met een hamer en een aambeeld; door kleine tikjes te ge ven werd hij dan aangescherpt), stoelenmatten, knipmutsen maken, bijenkorfvlechten, Staphorster stip- werk (de verf wordt met spijkers aan gebracht), glasblazen, tingieten, koperslager, houtdraaien, beeldengie- ten, rietdekken, netten boeten, spin nen, zadelmaken, mosterd maken, boterkarnen en pottenbakken. Ook op schildersgebied is een en ander te zien. Zo zijn er demonstraties van Hinderlopen schilderkunst en Delfts blauw schilderen en worden kaarsen beschilderd. Verder is er portret knippen en poppenmaken. Vanwege dit jubileumjaar staat er op de markt een nostalgische mobiele miniatuurkermis. In een tentoon stellingswagen kan men in samenspel van licht, muziek en beweging alle kermisattracties van vroeger bekijken. Denk maar eens aan de rups, de zweefmolen, draaimolen en steile wand. Voor jong en oud zal het kijken hiernaar een ware belevenis zijn, te meer daar een echt spelend boekorgel en een authentiek buikdraaiorgel voor de muzikale noot zullen zorgdragen. De Warmbloed Paardenfokvereniging Eemland toont een groot aantal oude rijtuigen van rond de jaarwisseling. Dat gebeurt op het terrein waar ook het schapen scheren (elektrisch en met de hand) plaatsvindt en waar de hoef smid verschillende paarden bekapt en beslaat. Ook extra is een dorsmachine die laat zien hoe vroeger het graan be werkt werd. Daarnaast wordt er weer geploegd en geëgd. Speciaal voor de jeugd is er verschil lend klein vee te zien en zijn er gratis poppekastvoorstellingen. Dit jaar Esprit Part-Two Cartoon Sandwich Betty Barclay Gispa "deSter" Het gemeentebestuur van Soest wil 'dolgraag een goed economisch kli maat houden, waardoor we Soest blij'ven en geen buitenwijk worden van Amersfoort of Zeist. We willen een gezond ondernemersklimaat, waarin iedereen kan groeien maar waarin ook aandacht is voor de milieuproblemen'. Dat zei wethou der Neks Blommers van economi sche zaken vorige week bij de start van de tweede fase van het indus trieterrein Nieuwegracht 2. Blommers verrichtte de officiële han deling door als kraanmachinist een 3,5 ton zware duiker te plaatsen in de ontsluitingsweg Zuidergracht. Dat ge beurde op dezelfde dag dat de eerste bouwvergunning was afgegeven, aan de drankenhandel Belindo. Maandag had de provincie goedkeuring gehecht aan het plan. Als de bedrijven die zich er zullen vestigen zich aan de tot nu toe gemaakte afspraken houden, is nog voor het eind van dit jaar een be gin gemaakt met alle geplande nieuw bouw. Naar verwachting zal Nieuwe gracht 2 in twee jaar zijn gerealiseerd. De afronding is gepland vóór de zo mer van 1997. Nu de eerste fase van Nieuwegracht 2 bijna klaar is kan het ontwikkelen van de tweede fase direct worden voortge zet. Dat is vooral te danken aan het feit dat de gemeente de werkzaamheden hiervoor in particuliere handen haaft gelegd, de speciaal hiervoor opge richte Asbo b.v. Dankzij deze 'priva tisering' is er in Nieuwegracht 2 geen kink in de kabel gekomen. Dat dreigde te gebeuren doordat de grond eigenaren de grond niet aan de ge meente wilden verkopen. Asbo slaagde er wél in hen over de streep te trekken. Dat heeft overigens ook heel wat voe ten in de aarde gehad, liet ing. H.A. van Asch van Asbo weten in restaurant Darthuizen, waar het gezelschap na de officiële openingshandeling was uit genodigd. Niet zozeer de onderhande lingen met de grondeigenaren als wel met de gemeente over de 'priva tisering'. Er moesten heel wat hinder nissen genomen voordat (vooral) het ambtelijk apparaat en het bestuur er eveneens van overtuigd waren dat uit- eindelijk privatisering de beste oplos sing zou zijn om problemen te voor komen en de kans op voortgang van de ontwikkeling van Nieuwegracht 2 te vergroten. Nadat in januari de financiële com missie had ingestemd met de nieuwe constructie, was het raadsvoorstel in februari een hamerslag. Asbo begon direct met het verkavelen van de grond. De gemeente heeft daarvan 10.000 vierkante meter gekocht, vol gens wethouder Blommers als 'ijzeren voorraad'. Zij prees de door- De wethouder plaatste een duiker van 3500 kilogram in de Zuidergracht. tastendheid van ing. Van Asch, 'een doener', wiens voorstel tot priva tisering ook voor de gemeente een uit daging was. "Een kans die we niet durfden te laten liggen," aldus de wet houder. De gekozen constructie was alleen mogelijk door vertrouwen en openheid over en weer. "We hebben het zakelijk en hard gespeeld, maar we konden elkaar na elke vergadering steeds recht in de ogen kijken." De hoefsmid laat ook nu weer zien hoe een paard beslagen wordt. komt volksdansgroep 'De Enscheder Spoilers en Daansers de Krekkel' de Oude-ambachtenmarkt opfleuren. Krekkel is een typische bijnaam voor de bewoners van Enschede. De naam is ontleend aan een soort anijskoek - krekkel genaamd - die jarige kinderen met een kleurig bandje om de arm werd gestrikt. In haar veeljarig be staan heeft 'de Krekkel' zowel natio naal als internationaal een zeer goede reputatie opgebouwd. Bij de dans groep hoort ook een aantal böggels. Dat zijn hoge fietsen, die ook 'hoge bie' genoemd worden. De kleding van de dansers is afgeleid van de klederdracht zoals deze rond de eeuwwisseling in Enschede en om streken gedragen werd. Opvallend voor deze dracht is de donkere kle ding, zowel voor mannen als vrou wen. De reden hiervoor is de bittere armoe die toendertijd vaak voor kwam, zodat men een klederdracht had die zowel voor een begrafenis als een bruiloft geschikt was. Bij de man nen kenmerkt de dracht zich door een geheel zwart kostuum. De kleding van de dames bestaat uit een zwarte rok met een gekleurd jak en zwarte schort. Hierbij steken de van kostbaar Valencienne-kant gemaakte knip mutsen fraai af. In verband met de Oude Ambachten markt op donderdag 25 mei is het noodzakelijk tijdelijke verkeersmaat regelen in te stellen. Op woensdag 24 mei, vanaf 18.00 uur, tot donderdag 25 mei (19.00 uur) zijn de volgende wegen afgesloten voor het verkeer: de Kerkstraat, de Neer- weg (inclusief het grote parkeerter rein), de Eemstraat, het gedeelte Ferd. Huycklaan tussen de P. v.d. Breemerweg en de Kerkdwarsstraat, het gedeelte P. v.d. Breemerweg tus sen de Kerkstraat en de Hooiweg en het gedeelte Kerkpad tussen de Kerk straat en het eerste zijweggetje. Tevens geldj voor de Eemweg een stilstaanverbod aan beide zijden van de weg. plaats adres indeling Soest ALB. CUYPLAAN 4-kamer appartement op de 1 e etage met berging op de begane grond woonkamer, hal, toilet, keuken, bijkeuken, douchecel en 3 slaapkamers algemeen dit appartement heeft een uitstekende ligging Gevraagde koopsom 4-KAMER APPARTEMENT MET BERGING plaats adres woning indeling Soest NIEUWSTRAAT helft van een dubbel woonhuis met garage en zonnige tuin woonkamer met opën haard, ruime, moderne open keuken met inbouwapparatuur fo.a. koelkast, oven, kookplaat en afzuigkap), ruime hal, toilet, k.k. en m.k. verdieping 4 slaapkamers, douchecelen ruime bergzolder algemeen deze woning verkeert in goede staat van onderhoud HELFT VAN DUBBEL WOONHUIS MET GARAGE Gevraagde koopsom plaats adres woning indeling HELFT VAN DUBBEL WOONHUIS MET GARAGE Soest REMBRANDTLAAN helft van een dubbel woonhuis met garage en grote zonnige tuin hal, toilet, kelderkast, woonkamer met parketvloer en keuken verdieping 2 ruime slaapkamers en gróte douchecel algemeen deze woning verkeert in redelijke staat van onderhoud. Grondoppervlakte: 347 m2 Gevraagde koopsom woning Soest BIRKSTRAAT helft van een dwarshuis boerderij 1907) met garage, bijgebouw, welland met aantrekkelijke ligging en fraai uitzicht op de Birkstraat zij-ingang, zijkamer, opkamer, zitkamer, 2 slaapkamers met vaste kasten, kelder onder opkamer, keuken met schoorsteen, douche en gang met toilet verdieping gang, voorslaapkamer, achterzijde met open zolder met rookkast, schoorsteen en geheel beschoten kap met kilgoten algemeen garage met schaapskooi (ca. 10 x 15 m.), fraaie voortuin. Perceel-oppervlakte ca. 5.000 m2 adres indeling HELFT VAN DWARSHUIS BOERDERIJ MET GARAGE EN BIJGEBOUW Gevraagde koopsom plaats Soest adres PETER VAN DE BREEMERWEG 9/ woning authentieke langhuisboerdernX-Xydri achterhuis)gelegen aan de rand van Soest met/^A/^f diverse veeschuren en loods. De boerderij worcj^^k^iven door tuin, moestuin en enkele percelen grasb^ /Gevraagde koopsom Koninginnelaan 40, Postbus 471 3760 AL Soest j Hypotheken Tel 02155-17962 Fax 02155-26061 Onroerend-goed Assurantiën Het College van B. en W. gaat voor er definitieve besluiten genomen worden nog eens om de tafel zitten met de vertegenwoordigers van het ouderenwerk in Soest, de SWOS en de Cosbo. Uitgangspunt is dat de organisaties zelf een vinger in de pap krijgen over de "invulling" van de bezuinigingen als gevolg van de kerntaken-operatie. In de raadscommissie R.O.AVelzijn "scoorden" de heren Groen (Cosbo en ouderenbonden) en Wassenaar (SWOS) vorige week een klein succesje, al is het de vraag of de bezuinigingspijn daarvan minder zal worden. In elk ge val mogen ze eventueel zelf sugges ties doen voor de uitgaven- vermindering die de gemeente vanaf volgend jaar op het oog heeft en die in 1999 zo'n 60.000 gulden moet "op brengen". Nu geeft Soest nog ca. 1 miljoen gulden per jaar uit voor het ouderenwerk. Cosbo en SWOS zien niets in het idee om de deelnameprijs voor cursussen en activiteiten te verhogen. Zij vrezen dat de belangstelling daardoor sterk zal teruglopen, met als gevolg een nog groter isolement voor veel ouderen. Het aanbod om zelf mee te denken over de vraag hoe de bezuinigingen dan wél gerealiseerd kunnen worden werd door de commissie in dank aan vaard. Of dat bijvoorbeeld zal leiden tot een verlaagde afdracht van de bar- inkomsten staat nog niet vast, maar in die richting wordt gedacht. De fracties van het CDA en GPV/SGP/RPF waar schuwden overigens voor een verho ging van de bar-inkomsten door de verkoop van alcohol. Voor het overige ging de meerderheid van de commis sie akkoord met het kerntaken-voor- stel. In de maanden mei en juni zijn in ge zondheidscentrum de Bundeling aan de Schoutenkampweg aquarellen te zien van Bo Konings-Stolk. Ze kwam in 1987 in kontakt met Cristel Fugers uit Soest en leerde daar de grondbe ginselen van het aquarelleren. Later volgde ze anderhalf jaar lessen bij Paul Ovink in Baarn en het afgelopen jaar was ze leerling van Wil Kei lerman in Kortenhoef. Bo Konings wordt aangesproken door verschil lende onderwerpen, die ze in realis tische stijl weergeeft. De politie hield vorige week dinsdag een controle op de naleving van de gesloten verklaring aan de Helling- weg. Rond het middaguur bleken drie automobilisten "in de fout" te gaan. Ze kregen een bekeuring van 50 gulden.

Soester Courant | 1995 | | pagina 5