E 'Eigen honk voor jongeren kost niet veel, behalve politieke moed...' Multicultureel Festival voor Jongeren De CVB hypotheek gunstig en goedkoop. Bank Soesterberg neemt na zestien jaar afscheid van Alouette-helikopter amersfoort 033 - 610812 1 ACTUEEL r 'Het doel is ontspanning, of juist sensatie natuurlijk' MEI STUNT belbouw JNaI WOENSDAG 17 MEI 1995 SOESTER COURANT wil vooral 'positief denken' Zaterdag 20 mei in De Schoof i SOSJ streeft naar eigen honk: ACNÉ PROBLEMEN? Neoderma-peeling 250,- Inzameling voor rommelmarkt van actie voor Peris Nieuwe expositie in Molendael-Soest Wie aan sport doet leest de Soester Courant PAGINA 7 )KTOR Een proefproject van pakweg één jaar, met een beperkte investering: enkele tienduizenden guldens mis schien. Dat is wat de Stichting Welzijnswerk Soest zo ongeveer voor ogen staat. Het SWS-bestuur overlegde vorige week met een aantal min of meer rechtstreeks betrokkenen over de plannen voor een eigen "honk" voor de jongeren in Soest. Voor het gesprek - een direct vervolg op de publicatie van het onderzoeks rapport "In Contact..." van SWS- jongerenwerkster Fabienne Venecourt, waarin onontkoombaar de conclusie wordt getrokken dat jongeren in Soest hard toe zijn aan zo'n eigen "ontmoe tingsplaats" - is ook de politiek uitge nodigd, maar die schitterde door af wezigheid. Het toeval wil dat uitgere kend de raadscommissie Welzijn die avond haar eigen vergadering heeft. Zo loopt er wel eens wat mis in Soest. Wie er wel zijn: de kersverse Stichting Ontspanning Soester Jongeren, met een drie man sterk bestuur: voorzitter Peter Schriekenberg, secretaris Leo- nard Kooy en penningmeester Suat Yigitsoy. Zij vertegenwoordigden naar eigen zeggen zeker zo'n 500 jon geren - en misschien nog wel meer - die allemaal enthousiast zijn gemaakt voor het plan om in de voormalige Alfrink-mavo ook een ruimte voor jongeren in te richten. Ze hebben al schetsplattegrondjes van hoe-het-zou- moe ten-worden. "Hoe nu verder?" is de vraag. Er wor den onder leiding van SWS-voorzitter Hans van den Berg snel zaken gedaan. Een stukje voorgeschiedenis - o.a. over de sluiting van de Vangrail, de nieuwbouw van de Schoof (en tussen door het succesrijke, zij het tijdelijke experiment van het voormalige Cola- pand) - mondt uit in de constatering dat de SWS graag iets voor de jonge ren doet, maar ze liefst niet allemaal in de Schoof, het nieuwe buurtcentrum aan de Molenstraat, wil zien opdagen. De Schoof niet "De Schoof ligt excentrisch en is mul tifunctioneel. Het is nu eenmaal geen gebouw om zomaar even binnen te lo pen; er vinden allerlei gestructureerde activiteiten plaats die last kunnen on dervinden van de 'ongeorganiseerde' jongeren, en dat is dus niet de bedoe ling," aldus Van den Berg. De Schoof heeft daarvoor intussen het nodige leergeld betaald. Er moet dus iets an ders komen, een "eigen huiskamer", waar jongeren zich op hun gemak kunnen voelen en elkaar een beetje in de gaten houden, zonder anderen te hinderen. "Een plek waar je koffie of een biertje kunt drinken, een sigaretje roken, een praatje maken en muziek luisteren." De SWS heeft, na de aderlating voor de Schoof, geen geld voor het opzet ten van zo'n honk, is Van den Bergs boodschap aan de jongeren. Het is dus de gemeente die het proefproject zal moeten financieren, maar duur zal het niet zijn. Er moeten aparte toiletten komen, en een buffetje, "maar dat kost niet veel, behalve politieke moed". De SWS kan hooguit een beroepskracht voor een aantal uren proberen vrij te maken, en de rest zal van vrijwilligers moeten komen. Het honk zal toch ze ker tien dagdelen per week geopend moeten zijn, van de late middag tot de vroege avond, om maar wat te noe men. Boerenstreek? Er is - afgezien van de financiële peri kelen - één "maar": Is er sowieso nog wel ruimte over in de Alfrink-mavo? Het gebouw is intussen vrijwel geheel verhuurd aan een diversiteit van Soes ter instellingen, en niemand weet ze ker of de andere huurders wel zullen staan te juichen bij de komst van het jongerenhonk... De eerste afspraak is dat daar zo snel mogelijk naar geïnfor meerd zal worden. Er is toch in de eer ste plaats behoefte aan een honk in Overhees, of minstens daar in de buurt, want daar wonen de meeste jonge gezinnen. Of misschien is (straks) de Boerenstreek een moge lijkheid...? Maar zo lang kan er niet gewacht worden. De kosten dan. "Iemand zou er 50.000 100.000 gulden in moeten durven steken," zegt Van den Berg. "Dat is toch relatief een klein bedrag. Mis schien ziet de politiek een gaatje. Zij zou zo'n stap moeten durven zetten, maar vindt de gemeenschap van Soest het dat waard?" De politici zijn er niet, dus tegenspraak is er niet. Wel meldt Van den Berg dat hij voor 6 juni alvast een afspraak heeft gemaakt met wet houder Ten Hove. Drieëenheid Het woord is dus aan de politiek. Die wil graag in kontakt komen met de jongeren, weet SWS-directeur Jaap Het bestuur van de nieuwe Stichting Ontspanning Soester Jongeren - v.l.n.r. Suat Yigitsoy, Peter Schriekenberg en Leonard Kooy - wil zo snel mogelijk aan het werk voor een eigen honk. van der Kooij, dus ze krijgt binnenkort daarvoor een uitgezochte gelegen heid. Peter Schriekenberg (van de nieuwe jongerenstichting) ziet het al helemaal voor zich: een drieëenheid van de SWS, de SOSJ en de toekom stige geldschieter, in casu de ge meente, die het project gezamenlijk van de grond gaat tillen. Schriekenberg is intussen al heel wat keren bij de mavo wezen kijken. Eer der had hij zijn oog laten vallen op de hele bovenverdieping, zo'n 500 vier kante meter ("Dan kun je ook je rom mel kwijt"), maar het oude biologie- lokaal - 55 meter - en de fietsenstal ling - 30 meter -kunnen er ook mee door. Van den Berg lijkt haast te hebben: Laten we zo snel mogelijk een nette brief aan B. en W. sturen met het ver zoek of ze ons alsnog in aanmerking willen laten komen voor een stuk van de mavo. Ik neem aan dat we daarvoor nog vóór de zomer het groene licht kunnen krijgen," stelt hij optimistisch vast. Met het werven van andere fond sen kun je pas beginnen als je een con creet plan, met uitgewerkte tekenin gen, op tafel kunt leggen. Volgens Schriekenberg is er in Soest grote be reidheid om mee te betalen aan het project. "De winkelcentra willen ook best wat betalen, om van de overlast af te zijn." Een project Van de omschrijving "proefproject" moet hij overigens niet veel hebben. "Wat is nou een project? Daar kunnen jongeren zich niks bij voorstellen. Dat is een woord van de politiek." "Nou," verduidelijkt Van den Berg, "het betekent dat het eindig moet zijn. Je moet er dus weer van óf kunnen..." Maar de SWS-voorzitter houdt er het liefst de moed èn de vaart in. "Positief denken," is het parool. "Als je van te voren al gaat zitten denken dat het niks wordt, en dat de politiek toch niet over de brug komt, dan wordt het na tuurlijk niks." De boodschap is duide lijk. Als het aan de SWS en de SOSJ ligt had het honk er bij wijze van spre ken gisteren al gestóón. Nu nog even de politiek zien te overtuigen. ar wmm Op zaterdag 20 mei organiseert Stichting Welzijnswerk Soest, in samenwerking met het Internatio naal Vrouwencentrum en de Turk se Vereniging, een Multicul-tureel Festival voor jongeren in De Schoof. Op het festival dat om 16.00 uur begint en tot middernacht zal du ren, treden diverse artiesten op. Na een inleidende toespraak zal een Algerijnse cabaretier, Karim Mounir, het programma openen. Daarna wordt er gevolksdanst en treden er een Turkse en een Marokkaanse band op. Verder zal er Saz-muziek te horen zijn en komt er in het begin van de avond de 'Master of Bubbeling'. Er worden ook diverse Turkse hapjes uitgedeeld die ter beschikking zijn ge steld door de Turkse bakkerij 'Emek' aan de Nieuwstraat, de Turkse kruide nier 'Pamukkale' aan de Steenhoff- straat en de groenteboer in winkelcen trum de Smitshof. Om 21.00 uur barst er een party los met allerlei soorten muziek en rond 21.30 uur zal er via een quiz een reis naar Istanbul te winnen zijn, voor de Nederlandse jongeren die vragen over Turkije goed beantwoorden. De reis wordt ter beschikking gesteld door reisburo 'Nazar Holiday' in Utrecht. De entree is f 5,- en je moet tussen de 16 en 23 jaar zijn. "Veel groepen jongeren verza- r.zich hoeken, pleintjes en veldjes. Ouderen, omwonen den en anderen kunnen dit zien als een vorm van overlast of ver vuiling, of ze voelen zich even tueel bedreigd. Terwijl de jonge ren geen kwaad in de zin hebben worden ze enigszins gedwongen de regels qua samenscholing, rondzwerven en algemene over last te overtreden." Zo analyseert Peter Schriekenberg, voorzitter van de pas opgerichte Stichting Ontspanning Soester Jon geren (SOSJ) de situatie voor veel "opgeschoten" jeugd in Soest. De oorzaak is volgens hem simpelweg dat er geen mogelijkheid wordt aangeboden om zich elders te ont spannen en sociaal kontakt te ma ken. "Zelf waren we ook vaak ge dwongen om ons op deze wijze te vermaken. We zien dat vandaag de dag het ongerief zich over vele de len van Soest heeft verspreid en dus echt een probleem genoemd mag worden," stelt hij vast. Bij een probleem hoort een oplos sing, en die hééft de SOSJ. Met zijn medebestuursleden Suat Yigitsoy en Leonard Kooy besloot hij het heft in eigen hand te nemen en de SOSJ op te richten. "Het doel is een ontmoetingsplaats met vrije inloop en mogelijkheden tot ontspanning, of juist sensatie natuurlijk." Positieve energie De SOSJ wil een stukje van de Alfrink-mavo ombouwen tot een gezellig honk, waar ook evenemen ten georganiseerd zullen worden, naast de mogelijkheid om een kopje thee te drinken, even te bab belen, een potje poul of een kaartje te leggen. "We willen een ruimte creëren vol positieve energie, die elke dag open moet zijn van 13.00 tot 19.00 uur (inloop) en van 19.00 tot 23.00 uur (open huis). Schriekenberg schat het aantal be zoekers per dag op honderd. "Het werk zal gebeuren door onszelf en eventueel de SWS, met als over koepelend orgaan de gemeente. Als de SOSJ de ontspanning regelt en de activiteiten, dan regelt de SWS het welzijnswerk, waardoor beide beter functioneren. Met de ge meente als bakermat zouden we Soest kunnen voorzien van nog veel meer nieuwe, frisse ideeën en enerverende evenementen." De hypotheken van de CVB Bank staan bekend om hun uitsteken de voorwaarden en hun realiteit: géén stunttarieven, géén hypo theektarieven die in het begin aantrekkelijk zijn, maar later zo danig worden bijgesteld dat de cliënt het voordeel dubbel en dwars terugbetaalt. De CVB han teert gedurende de gehele loop tijd van de hypotheek een perfec te rente. Wanneer u van plan bent een huis te kopen, mag u de CVB niet voorbij lopen. Uw CVB agent geeft u advies op maat. U bent voor meer informatie van harte welkom op onderstaand adres. CVB BANK. UW IDEE VAM EEM BAMK. Voor meer informatie: Soest: 02155-28378; Soesterberg: 03463-52917. Zonnebank 5 x voor In mei minikuur Middelwijkstraat 29 - Soest Telefoon 02155-25860 Op Hemelvaartsdag vindt op het ijsbaanterrein aan de Geerenweg in Baarn de jaarlijkse actiedag van de werkgroep "Baarn helpt Peris" plaats. Ook in Soest telt men veel sponsors voor de hulpverlening aan dit Roem eense dorp. De actiedag kent o.a. trekkerbehendigheidswedstrijden, touw trekwedstrijden, verloten, kinderspe len en een rommelmarkt. Voor dat laatste wordt op zaterdag 20 mei bij de Open Hof aan de Veenbesstraat nog een spullen-inzameling gehouden. Men kan de spullen kwijt van 10.00 tot 12.00 uur. In medisch centrum Molendael-Soest (Soesterbergsestraat 125) is een expo sitie ingericht van keramisch werk van Marrie de Boer en schilderijen van Betty van der Woude. De kunstwerken zijn tot 19 juni te bezichtigen. In de vitrines is keramisch werk van Marrie de Boer (1945) uit Zwolle te zien. Zij maakte aanvankelijk voor werpen en sieraden van klei en werkt nu met lapjes klei, die ze omvormt tot speelse objecten: tulpvormige vazen, schalen, maskers, bustes, mens- en dierfiguren, geïnspireerd door niet- westerse vormen. Marrie de Boer ex poseert regelmatig in het hele land. Aan de wanden zijn schilderijen van Betty van der Woude-Hettinga (1924) te zien. Ze begon in 1983 met olieverf schilderijen en stapte later over op natuurzijde: wandversiering, shawls, kleding, lampekappen, kussens, das sen etc. Ze exposeerde in binnen- en buitenland, werkte mee aan diverse publikaties op het gebied van zijde schilderen en hield lezingen in o.a. Nederland, Canada en de V.S. Een deel van haar werk wordt als prent briefkaart uitgegeven. (door Annemarie Mulder) Tot september heeft Soesterberg een helikopterbasis zonder heli kopters. Na een verblijf van zestien jaar op de Vliegbasis Soesterberg, vertrokken maandag 15 mei de laatste negen Alouette-helikopters naar de vliegbasis 'Gilze-Rijen'. De pers werd uitgenodigd om de Alouette III door de lucht naar zijn nieuwe thuisbasis te begeleiden. De regen slaat op de glazen koepel van de Alouette-helikopter. "Dat was niet voorspeld", merkt piloot Cees van Vark op. Ik mag links naast hem plaatsnemen. De motoren worden aangezet, de wieken draaien en het ge luid is oorverdovend. Gelukkig krijg ik een hoofdtelefoon opgezet. Vanuit de verkeerstoren wordt in het Engels afgeteld. Bij 'go' taxiën de helikopters naar de startbaan en stijgen we op. De formatie van negen Alouettes vliegt in een v-vorm als afscheid nog eenmaal over Soesterberg en Soest. Door mijn hoofdtelefoon hoor ik de vliegverkeersleiding bedanken voor het werk dat de piloten en hun heli kopters voor het 298-Squadron van Vliegbasis Soesterberg hebben ver richt. Dan wordt de route ingezet via een lage vlucht boven vliegbasis Deelen naar de nieuwe thuishaven Gilze-Rijen. Vanuit mijn riante positie naast de pi loot, heb ik een schitterend uitzicht over Soest Als eerste vallen de Soesterduinen als een gele vlek het meest op en vervolgens natuurlijk de skyline van de Smitsflats. Na even zoeken zie ik ook mijn eigen huis. Na een laatste blik op de slingerende Eem, is Soest uit het zicht verdwenen. Slecht weer I Rechts doemt een donkergrijze regen bui op. De helikopters maken een grote bocht om hem te ontwijken. "Met de Alouette vliegen we nooit in slecht weer. Je moet altijd de horizon kunnen zien, anders is het te gevaar lijk", vertelt de piloot. Ik luister met lede ogen, want langzaam maar zeker wordt duidelijk dat we midden in de bedreigende bui vliegen. De helikop ter heeft het moeilijk en ik ook. Al schuddend en slingerend is de mooie v-vorm waarin de Alouettes net nog vlogen, verdwenen. De bui drijft snel over en de rust keert terug. We vliegen met een gangetje van 150 kilometer per uur op een hoogte van 160 meter. Op de Veluwe stuift een groep herten door het ge ronk van schrik uiteen. De zon breekt door en de temperatuur in de glazen koepel stijgt. Midzomer moet dit broeikaseffect onhoudbaar zijn. Het geschud en gedanst van de helikopter begint na anderhalfuur toch invloed te krijgen op mijn maag. Gelukkig meldt de piloot op dat moment dat Gilze- Rijen in zicht is. De Alouette III, die dit jaar zijn dertig ste verjaardag viert, gaat in Gilze- Rijen deel uitmaken van het nieuwe 302-Squadron. De ruimte die de Alouettes op Soesterberg achterlaten, wordt vanaf september dit jaar opge vuld door dertien Chinook-transport- "Fasten your seatbelts". Pers bege leidt de afscheidsvlucht vanaf de vlieg basis Soesterberg. helikopters, ook wel 'vliegende vrachtwagens' genoemd. De lengte van een Chinook bedraagt van kop tot staart ongeveer 33 meter. 'Misverstand' Volgens majoor Reinhart is het een misverstand dat zo'n grote helikopter automatisch ook meer lawaai maakt. "Het geluid van de Chinook is veel doffer dan het scherpe geluid van de Alouette III. Alleen bij snel draaien en dalen, maakt het toestel veel geluid. Ze zullen bovendien vooral in de buurt van Deelen, Assen en in het bui tenland hun oefen vluchten uitvoeren", aldus de majoor. Tijdens de meeste vluchten vliegen helikopters op een hoogte van ongeveer 150 k 250 meter. Boven aaneengesloten bebouwing moeten zij tenminste 210 meter boven het hoogste punt blijven. Maar voorlo pig is Soesterberg dus een van de be langrijkste helikopterbases van de Koninklijke Luchtmacht zónder heli kopters. Vanuit een helicopter heb je op 150 meter hoogte het mooiste uitzicht op de Eem. RAMEN DEUREN KOZIJNEN SERRES en VERBOUWINGEN SHOWROOM: Radiumweg 5, 3812 RA Amersfoort Openingslijden: Ma van 13.00 17.00 Di t/m vrij. van 10 00 - 17.00 uur Zaterdag van 10.00 - 15 00 uur in combinatie met Gespecialiseerd Ir* kleinere bouwtech- nische klussen en onderhoud maar bv aannemingsmaatschappij abm ook verbouwingen en reparaties.

Soester Courant | 1995 | | pagina 7