Ja, unicef Catherine Keijl: 'Die kinderen in Mozambique moeten we een kans geven!' Gemeente Soest meet met twee maten t °P jarige Prof. Waterinkschool Gevraagd VAKANTIE- BEZORGERS 'Hoog Sammy, kijk omhoog' Mahler-fan uit Soest maakt cd met Kathleen Ferrier INSDAG 24 MEI Auto's gestolen Soester Courant UNICEF Kans voor een Kind Daar doe je toch aan mee ik word donateur SOESTER COURANT PAGINA 23 Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Echtpaar Van Vulpen hoopt alsnog op bouwvergunning Nieuwe cursussen 1995 Parkeerplaats voor invalide Soester 'DE 5 UURSHOW' EEN WEEK LANG IN TEKEN VAN UNICEF vossenjacht, schminken én De Efteling ïbiaderTetc Zoeken naar sporen van nieuwe tenoren kamerkoor Tourdion ^Woninginbraken Unieke opname 'Das Lied von der Erde Iffitiviteiten Parapsychologie Net op het moment dat u aan een goede vriend denkt, gaat de telefoon en belt die vriend u op. Of u droomt dat een familielid een ongeluk krijgt en enkele dagen later gebeurt dat on geluk echt. Dit zijn voorbeelden van telepathie en voorspellingen, ook wel paranormale verschijnselen genoemd. Er zijn veel verschillende paranor male verschijnselen, zoals buiten- zintuigelijke waarneming, psychoki nese, paranormaal genezen, contact met overledenen, reïncarnatie, bijna dood-ervaringen en uittredingen. In deze cursus komen al deze fenomenen aan de orde. Ze worden besproken zo wel vanuit het standpunt van de onder zoeker als vanuit degenen die de erva ringen meemaken. Voorbeelden ma ken duidelijk wat er precies kan ge beuren en er wordt uitgebreid inge gaan op de werking van het paranor male, zodat de cursist zelf een oordeel kan vormen over de verschijnselen. Voor de cursus is geen voorkennis ver eist. Aanvang cursus: dinsdag 26 septem ber, 20.00-22.00 uur. Docent: mevr. H. Sevink. Cursusadres: voormalige Kand. Alfrink Mavo, Di Lassostraat 65. Aantal lessen: 6 van 2 uur. Cursus prijs: f 100,- Yoga In een tijd die vol is van spanning heeft de Volksuniversiteit opnieuw de cursus "Yoga" georganiseerd. Inspan ning is uitstekend als we ons daarna ook maar ontspannen. We moeten le ren evenwicht te vinden tussen in- en ontspanning. Yoga kan u daarbij hel pen. Éénmaal per week een uur hele maal voor uzelf. Door middel van oe feningen leert u spanning die zich vastzet in het lichaam te ontdekken en los te laten. Het lichaam wordt soepe ler en er komt een betere doorstro ming. Er wordt in deze cursus veel aandacht besteed aan: ademhaling, be wust bewegen, houdingen, concentra tie, ontspanning. U zult ervaren dat u zich door de yoga-oefeningen beter zult gaan voelen. Wilt u hiervoor ge makkelijke losse kleding aantrekken en een plaid of badlaken meenemen. Aanvang cursussen: maandag 25 sep tember, 9.30-10.30 uur en van 11.00- 12.00 uur. Docent: mevr. A. v.d. Klok. Cursusadres: Weegbreestraat 48. Aan tal lessen: 10 van 1 uur. Cursusprijs: f 120,- Inlichtingen en inschrijving bij de Volksuniversiteit Soest/Soesterberg, Steenhoffstraat 9a, tel.: 22195; maan dag en woensdag 13.00-16.00 uur; dinsdag en donderdag 10.00-13.00 uur Het zal je gebeuren. Je hebt gezellig boodschappen gedaan in het winkel centrum Soest-Zuid en je loopt naar de auto op de parkeerplaats. Plotseling zie je je eigen auto voorbijrijden met een wildvreemde achter het stuur. Dat overkwam vorige week een 27-jarige Amersfoorter. Hij probeerde nog zijn Opel Kadett terug te vorderen, maar de dief had de portieren op slot gedaan en reed door. Op de Industrieweg werd een rode Peugeot gestolen. De auto behoort toe aan een 28-jarige vrouw uit Hoogland. "Wij hebben de indruk dat de ge meente Soest selecteert. Wij dach ten dat burgers gelijke rechten hadden, maar dat is niet zo." Dat schrijven Willie en Henk van Vul pen in een brief aan het college van burgemeester en wethouders. De bewoners van de Dorresteinweg krijgen geen medewerking op hun grond een huis te bouwen. Om dat mogelijk te maken, zou het bestemmingsplan moeten worden aangepast. Volgens Van Vulpen heeft het college in de afgelopen jaren voor verschillende andere mensen een bouwvergunning aan de Dorrestein weg verstrekt. In die gevallen moest het bestemmingsplan ook worden aangepast. Nu weigert het college ie dere medewerking. De kwestie kwam in maart al ter sprake in onder meer de commissie ruimtelijke ordening. Het echtpaar heeft in april opnieuw een poging ge daan om medewerking te krijgen in de vorm van een brief. Daarin staat onder meer: "Wij hebben helaas geen stukje grond dat we met de gemeente kunnen ruilen en we hebben ook geen kruiwa gen bij de hand. En dan blijkt het voor de gemeente ineens moeilijk te zijn een voorbereidingsbesluit te nemen." Gegriefd Het echtpaar is vooral gegriefd over het feit dat A.P. van Doorn, die aan de overkant van de weg woont, wel een voor de voor de maand en juni, juli en augustus. EXTRA BELONING Aanmelden: tel. 1 41 52 Wij hebben het echt goed als je het met daar vergelijkt Voor 25 gulden per maand, nog geen gulden per dag, bent u donateur van 'Kans voor een Kind' van UNICEF. Met dat geld voert UNICEF projecten uit voor kinderen in Mozambique. Het is hulp die de problemen op lange termijn oplost. Door gezond heidscentra op te zetten, inen tingsprogramma's uit te voeren, traumabegeleiding en het bouwen van scholen. Doe ook mee en word donateur van 'Kans voor een Kind' van UNICEF. Vul de bon in en stuur die op. Dan krijgen de kinderen van Mozambique weer een kans! U kunt ook bellen: 06-300.121 van Kans voor een Kind' Kinderfonds der Verenigde Naties en machtig UNICEF om maandelijks fl 25,- van mijn rekening af te schrijven en betaal elke maand 25,- met een acceptgiro die ik krijg toegestuurd en machtig UNICEF om éénmalig mijn bijdrage van van mijn rekening af te schrijven (ander bedrag) (ander bedrag) Naam: Voorletters M/V Straat:Huisnr. Postcode:Plaats:... Postbanknr:Bankreknr: Datum:Handtekening Aankruisen wat van toepassing is. Wanneer u met de op grond van deze machtiging verrichte boeking niet akkoord gaat, dan heeft u het recht binnen 30 dagen uw bank/giro opdracht te geven tot terugstorting van het bedrag op uw rekening. Desgewenst kunt u uw ondersteuning altijd stopzetten. Uitknippen en in gesloten enveloppe opsturen naar: UNICEF, Antwoordnummer 10650, 2501 WB Den Haag Postzegel hoeft niet, maar mag wel! Steenhoffstraat 9A, tel. 22195 Op het Hazepad zal een speciale par- ilaats voor een invalide Soester faen aangelegd. De betrokken man icj hiervoor een verzoek ingediend. Ie op grond van het advies van de lisch adviseur van de GGD Inland heeft het college ingestemd. De [parkeerplaats zal zo dicht mogelijk bij de woning van de Soester worden ^Tgelegd. Over de boodschap die deze ooievaar brengt, is geen discussie mogelijk. Dat de metershoge opblaasbare vogel opvalt, lijdt evenmin twijfel. Hij staat voor in de tuin van Franko en Sandra van Asch aan de Bosstraat. Het kolossale plastic dier is aanzienlijk groter dan de tweede zoon die Franko en Sandra in het afge lopen weekeinde kregen, al mocht ook Sam er zijn met zijn 4200 gram, ruim acht pond. Sam meet 51 centimeter, maar zal ongetwijfeld flink groeien. Hoog Sammy, kijk omhoog Sammy. „Iedere keer als ik weer in een ver, vreemd land kom, dan ben ik zeer onder de indruk wat een organisatie als UNICEF voor deze kinderen kan betekenen" zegt Catherine Keijl. Vanaf 15 mei staat 'De 5 Uurshow' een week lang in het teken van UNICEF. Daarvoor bracht Catherine een bezoek aan projecten in Mozambique, het Afrikaanse land dat na een lange oorlog nu aan de wederopbouw gaat beginnen. Catherine Keijl: „In deze tijd hebben we het veel over het einde van de oor log in ons land. vijftig jaar geleden. Toen kwam onze bevrijding en konden we gaan werken aan de wederopbouw. Nu wij inmiddels een welvarend land zijn geworden is het onze beurt om anderen te helpen en dat begint met de kinderen. Want als je kinderen aller eerst een kans geeft, dan geef je een heel land weer toekomst." Catherine Keijl zag overal in het Afri kaanse land Mozambique nog de gevol gen van de burgeroorlog die daar twin tig jaar heeft gewoed. „De situatie is niet best. De mensen hebben te weinig voedsel, de kinderen gaan vrijwel niet naar school en veel gezinnen hebben geen inkomen. De kindersterfte onder baby's is heel hoog omdat ze niet wor den ingeënt." Hulpprogramma UNICEF, het Kinderfonds van de Ver enigde Naties, heeft nu een uitgebreid hulpprogramma opgesteld dat de nood moet verhelpen. „Dat is echt hard nodig," zegt Catherine. „Ik heb in Mozambique heel veel kinderen gezien die lijden aan oorlogstrauma's. Ze heb ben verschrikkelijke dingen gezien, denken dat oorlog heel gewoon is en kennen eigenlijk geen vrede. Nou, als je weet dat nu in Nederland nog men sen 's nachts gillend wakker worden door hetgeen zij vijftig jaar geleden in de Tweede Wereldoorlog hebben mee- De kinderen in Mozambique kunnen wij een kans op een betere toekomst geven gemaakt, dan kun je nagaan hoe het in Mozambique nu is. Dat moet wor den voorkomen en daarom besteedt UNICEF zoveel aandacht aan de traumabestrijding bij kinderen." Dat wordt gedaan door de kinderen te laten tekenen, schrijven, toneelstukjes te laten opvoeren over wat ze hebben gezien. „Dat helpt enorm: er over praten, er mee bezig zijn. Je moet het niet wegstoppen..." Portie narigheid Het valt Catherine altijd weer op hoe goed wij het in Nederland hebben. „Het is natuurlijk een vreselijk cliché, maar we hebben het echt goed in vergelijking met daar. Natuurlijk, ook in Nederland zijn er mensen die het niet breed heb ben en de eindjes aan elkaar moeten knopen. Maar er hoeft in Nederland niemand op straat te slapen en er sterft geen kind van de honger of door gebrek aan gezondheidszorg. Dat is daar alle maal wel zo." In 'De 5 Uurshow' laat Catherine uitge breid een aantal kinderen aan het woord. „En dan zie je dat over de hele wereld kinderen eigenlijk gelijk zijn. Ze hebben allemaal hun dromen en idealen. En ondanks hun dagelijkse portie narigheid kunnen ze toch nog spelen en hebben ze hoop op een betere toekomst." UNICEF wil al die kinderen in Mozam bique een kans geven op een betere toe komst. „Daarom vraag ik u: kijk deze week naar 'De 5 Uurshow' en doe mee met UNICEF 'Kans voor een Kind'. tzweet en keer in de geschiedenis ichool het 25-jarig bestaan in. En dat hebben ze op de Pro- irWaterinkschool dan ook uit- idig gedaan. Vier dagen van de eek stonden in het teken het vijfde lustrum. :ein werd gegeven in een kerk van De Open Hof. Dat lag, toen de protestants chris- ijke basisschool een kerkdienst Een dag later verplaatste het to- p naar het schoolgebouw aan weg. den de kinderen telkens ver- opzienbarende spelletjes, huis-tuin-en-keuken, maar alledaagse spelen stonden De leerlingen kon- ballen lopen, over een andere jongleer- oefenen, zich laten en ook bellen blazen, zelfs konden gaan staan. Smitsweg vertrokken vijf bussen met 239 leerkrachten en ouders Efteling. Het hoeft geen be- dat iedereen zich op bijzondere in 's lands bekendste van de school van een |euw oud kregen een afsluiting net een vossenjacht op vrijdagavond, m Dnder begeleiding van ouders moes- r®: en de leerlingen op zoek naar twaalf cabrio b.| /erklede leerkrachten die zich voort- n"y 1.6. GL lurend in het Smitsveen verplaatsten. \ls ze een leerkracht meenden te ont- noeten, moesten de kinderen vragen: 'Bent u 25 jaar?" De leerkracht ant- Iprf-ric u dan: "Nee, maar de professor r IISPVervo,gens 2af de betreffende ■enoren, vv o leerkracht een letter. Alle letters vorm- iarisch, den het woord 'Watersnaters', zoals •l, (originele °°k de schoolkrant van de Professor Waterinkschool heet. Na afloop wer den nog de prijzen uitgedeeld. Inmid- d F 7il z'tten de leedingen weer netjes in ver de schoolbanken. Wellicht dat ze over 25 jaar helpen als hun kinderen het ineid familieHjftig-jarig bestaan van de school vie- t edelstenen^ 10.000,=) erviezen 'er w.o. In een woning aan de Van der pflesjes, lojWeijdenstraat is op zaterdagochtend zilveren 'beJnMptoken. Bij de inbraak werden j f een bankpasje en spaarzegelboekjes b e umEgesto]en Een 56-jarige man deed bij briljant, de politie aangifte van de inbraak. Bij hanger bezet een woninginbraak in een huis aan de nt, platina Beaufortlaan in Soestduinen zijn een t 3 crt. bril- metalen fotokoffer en een bedrag aan •Joge inter kleinêeld gestolen. In een woning aan de V :hines, itelevisies, sxtiel, iozen divers aus, 'p's etc. Het Soester kamerkoor Tourdion is op zoek naar nieuwe tenoren. Er is nog plaats voor deze groep zangers. Tourdion repeteert elke maandag avond in het gebouw van De Wegwij zer aan de Willaertstraat. Wie belang stelling of vragen heeft, kan contact opnemen met Margriet Hagen, tel. 22486. Muziekminnend Nederland heeft de afgelopen weken zo'n beetje bol gestaan van Gustav Mahler. De echte fans van de grote componist waren dan ook niet weg te slaan uit Amsterdam, waar het grote Mahler-feest in en om het Concert gebouw plaatsvond. Wie er - onvermijdelijk - ook bij was: organist, muziekkenner en platen producent Willem Smith uit Soest, die gerekend kan worden tot de geestdrif- tigste Mahler-adepten en uitsluitend in lyrische bewoordingen over de com ponist spreekt. Smith, in Soest met name bekend als "klassiek" adviseur bij de cd-afdeling van Silver Star (Dillenburglaan), "volgt" Mahler al vanaf zijn kinderjaren in Alkmaar. Via een vriend maakte hij op 11-jarige leeftijd kennis met Mahlers muziek en vooral de tweede symfonie - met het beroemde "Auferstehen" - maakte een onuitwisbare indruk op hem. Sinds dien heeft hij zich ontwikkeld tot een van de kenners, al dwingt zijn be scheidenheid hem erop te wijzen dat er mensen zijn die nog veel meer ken nis hebben van Mahler en zijn werk. "Ik heb het ingedronken. Ik heb m'n eigen visie op Mahler, maar elke keer hoor je weer nieuwe dingen. Zijn mu ziek is me aan het hart gebakken." Willem Smith heeft de afgelopen we ken volop kunnen genieten, maar le verde ook zijnerzijds een belangrijke bijdrage aan de Mahler-herdenking. In de eerste plaats als de officiële foto graaf van het evenement, waardoor hij alle activiteiten op de voet kon volgen, maar ook in een andere hoedanigheid: Als cd-producent - "Willem Smith Productions" - presenteerde hij tijdens het Mahler-symposium een unieke op name van "Das Lied von der Erde", met niemand minder dan de legendari sche alt Kathleen Ferrier, uitgevoerd door het Wiener Philharmoniker on der leiding van dirigent Bruno Walter. De tenorpartij wordt vertolkt door Julius Patzak. De opname dateert van 17 mei 1952. De wereldberoemde zangeres, die tot op de dag van van daag bewonderaars heeft over de hele wereld, stierf op 8 oktober 1953. Staan janken Smith kreeg de oorspronkelijke ge luidsband van de opname nog niet zo Willem Smith voorde portretten van Gustav Mahler en Kathleen Ferrier, die op de hoes van de cd zijn afge drukt. lang geleden in handen van een mede- Mahler-fan die absoluut anoniem wenst te blijven. De band is een bezit waar veel Mahler-liefhebbers jaloers op zullen zijn. "Toen ik 'm voor het eerst hoorde heb ik letterlijk staan jan ken," aldus Smith. De platen maatschappij Decca maakte destijds de officiële studio-opnamen, maar op de band staat het gehele concert "live" opgenomen. "En dat is toch wel een heel bijzondere ervaring," aldus de Soester. Hij heeft in de afgelopen maanden met een vriend heel wat vrije uurtjes door gebracht in de studio om de band zo veel mogelijk "op te poetsen" zodat hij weer fris zou klinken. "We hebben de tikken eruit gehaald, maar zonder de muziek te beïnvloeden." Dat was een hele klus, die niet alleen veel techni sche kennis maar ook inzicht in de muziek vereist. "Een knokpartij," zo als hij het zelf omschrijft. 'Monument' De cd werd nog tijdens het Mahler- feest met groot enthousiasme ontvan gen. Smith is bijzonder trots op de lof die NRC-recensent Kasper Jansen hem toezwaaide. Hij noemde de cd de "derde bijzondere uitvoering" van Das Lied von der Erde die hij in één week end had gehoord: twee keer door Bernard Haitink, de derde keer op de cd die hij omschreef als "een van de fonografische monumenten van deze eeuw", van groot documentair belang. Naast "Das Lied von der Erde" bevat de cd als "bonustracks" gesprekken van Kathleen Ferrier over Mahler en Walter, van Ferriers secretaresse Bernadine Hammond over de opname en van Walter over Ferrier. Direct na de introductie ontstond er een ware run op de "Soester" cd, die inmiddels voor f 46,50 verkrijgbaar is bij de vak- handel, zoals Silver Star en de Gouden Snaar. "De Mahler-liefhebbers weten echt niet wat ze overkomt," aldus Willem Smith. "Ze móeten dit horen. Ik wil dat iedereen gaat janken..." Foto: Goos van der Wilt. gezien deze plaats moest maken voor het plan Boerenstreek. En zo hebben er de afgelopen jaren nog meer van dit soort transacties plaatsgevonden," schrijft het echtpaar Van Vulpen. Het Soester echtpaar stelt dat het met zijn gezin in een noodwoning woont, die dringend toe is aan vervanging. In 1992 deelde de gemeente mee dat het bestemmingsplan een conserverend karakter zou hebben. Als sindsdien aan niemand in het gebied een bouw vergunning zou zijn verleend, had het echtpaar Van Vulpen begrip kunnen tonen voor de negatieve reactie op zijn aanvraag. Nu heerst er slechts onbe grip, omdat de gemeente volgens het echtpaar met twee maten meet. bouwvergunning kreeg. In februari kreeg Van Vulpen nul op het request, omdat de gemeente wilde bekijken in hoeverre het resterende agrarische ge bied kan worden benut voor duurzame landbouw. Amper een maand later kreeg Van Doorn wél een vergunning om een huis en een garage te bouwen. Het perceel en de bouwvergunning werden bovendien verkocht door Van Doorn die in de afgelopen maanden in de clinch met de gemeente lag over activiteiten op zijn nieuwe terrein aan de Koningsweg. "Dan denk je echt: waar zijn we in Soest nou eigenlijk mee bezig," zegt Van Vulpen. Ook een Soester die tweehonderd me ter van de Vat Vulpen's vandaan woont, mocht van de gemeente een woonhuis met schuur bouwen. "Aan-

Soester Courant | 1995 | | pagina 23