!L Jij 02155-31119* ~l WELZIJNr Reacties V3n Lezers "Ik ben geen sinterklaas voor ouderen" ThuisTest maakt zelfstandig wonen senioren mogelijk Ouderen laten geld liggen bij gemeente Mantelzorg: mooi woord voor duidelijke achteruitgang Veel diabetici onwetend van hun ziekte Toen het einde van de oorlog nabil kwam Reparatie van het vrouwenpensioen J^AGÏiyloENSDAG 24 MEI 1995 SOESTER COURANT PAGINA 29 JAARGANG NR. 5 Secretariaten Ouderenbonden Belangrijke telefoonnummers Vreemde spoorvallen [Huurverhogingregëïs Nieuwe girobetaalkaart VRIJWILUGERSHULP NODIG! Waar onze Euro parlementariërs mee bezig zijn Aktiviteiten PCOB-Soest Aktiviteiten ANBO-Soest Aktiviteiten KBO-Soest(erberg) Ie Seniorenpagina valt onder Irantwoordelijkheid van de stichting Welzijn Ouderen Jiest. lebt u iets over of voor oude- |n te melden, neem dan con- Ict op met of schrijf naar: Verkgroep Publiciteit SWOS, la. Albert Cuyplaan 101, 3764 TM Soest, telefoon 13786 of 23681. De volgende Seniorenpagina zal verschijnen in de Soester Courant van woensdag 21 juni. Kopij graag vóór maandag 6 juni inleveren bij de redactie; adres: zie hiernaast. SENIOREN PAGINA ANBO-Soest: mevr. R. Mulder, Talmalaan 28, 3761 AN Soest, tel. 16795. KBO/St. Jozef: H. Henken, Va leriaanstraat 75,3765 EK Soest, tel. 17938. PCOB-Soest: mevr. J. van der Bijl-de Jong, Buntweg 13,3768 AV Soest, tel. 10845. ANBO-Soesterberg: G. Dus- schooten. Gen. Winkelmanstraat 41, tel. 03463-53338. PCOB-Soesterberg: mevr. Meyerink, Chr. Huygenslaan 108, tel. 52041. Ouderenbus 19190 Maaltijdvoorziening 16324 Ouderenalarmering 14114 S.W.O.S. 23681 C.M.D. 19004 Kruisvereniging 06-8344* Seniorenvoorlichting 27997 Klusjesdienst 23681 Jt is toch anders geworden. Ik hd op de barricade. En kon van- j de WD in alle openheid de li- l-ale ideeën uitdragen, zonder [room. Dat is nu anders. Als die- ir van de Kroon spreek ik in een antwoordelijkheid voor alle in- Iners van Nederland. En dat na- ens een coalitie van drie zeer ver- Stillende partijen. Het afgespro- en beleid onderschrijf ik van rte en zal het dan ook loyaal uit eren. Ik zal dat zo eerlijk moge- t doen door te luisteren naar alle rschillende groeperingen in ons jtd. Ik zal dus geen sinterklaas ior ouderen blijken, maar doen aar het op aan komt. Eerlijk ge- igd, ben ik er wel hartstikke blij lee en ook trots op, dat ik nu dit looie ambt mag bekleden.' lan het woord is onze coördine- Ènd staatssecretaris ouderenbeleid: levrouw Erica Terpstra. Ze maakt bn flitsende start, door al snel een esprek te hebben met de voorzit- ;rs van de diverse bonden. Iets wat |e in de toekomst regelmatig wil toen. Want ze is trots op de juderenbonden. 'In het kader van Je emancipatie en participatie zijn Ie niet meer weg te denken. Ze Zorgen voor een cultuuromslag en moeten kunnen blijven opereren tanuit de eigen identiteit'. Op mijn vraag of zij daarvoor ook geld over 'teeft, wil zij nu echter nog niet rea- >eren. Wel geeft ze aan nog geen zaken te willen openbreken, die al lang vastliggen. En voordat zij ver standige besluiten neemt, wil ze eerst met de minister overleggen. Ze ziet zichzelf niet als een 'kille bezuinigster' en wil genomen be slissingen duidelijk kunnen uitleg gen. In ieder geval wil ze wel, voordat "laar Actieprogramma uitkomt, ten- U hebt misschien ook een 60+- kaart van de NS, om goedkoop te kunnen reizen. Dat kan ik u echt wel aanbevelen. Je komt dan nog eens op plaatsen waar je anders nooit naar toe gaat. Echter, soms sta je verbaasd over de nieuwe ontwikkelingen bij onze NS. En dan bedoel ik niet dat sommige stations op reus achtige molshopen gaan lijken door de graafwerkzaamheden die er ten behoeve van de onder en door elkaar lopende rails ver richt worden. Nee, de verkoop van de plaats bewijzen! Door gebrek aan per soneel zijn de NS ertoe overge gaan op de perrons automaten te plaatsen waaruit een kaartje ge kocht kan worden. Zonder kaartje mag je tegenwoordig het perron niet meer op! Dat staat tenminste op allerlei bordjes die rondom aan het station zijn ge schroefd. U bent dus in overtreding als u afscheid neemt van de kinderen, maar ook als u een kaartje uit de automaat gaat kopen. Want als u naar de automaat loopt, bevindt u zich zonder geldig plaats bewijs op het perron! Vreemde spoorvallen. H.M.J. Kinderdijk Ook dit jaar gaan de huren weer omhoog, maar de huisbaas moet die wel goed aankondigen. Doet hij dat niet, dan hoeft de huurder er niet mee akkoord te gaan. En als er ern stige klachten zijn over het onder houd van de woning, dan kan de huurverhoging ook geweigerd wor den. Dan moeten de gebreken wel bij de huisbaas bekend zijn. Die huisbaas mag zelf bepalen met hoeveel procent hij de huur ver hoogt, met dien verstande dat de verhoging niet hoger mag zijn dan de maximale redelijke huur. De overheid heeft grenzen gesteld: De verhoging mag niet meer bedragen dan zes procent en bij een verho ging tussen de 5,5 en 6 procent moet de huisbaas een punten- overzicht van de woningwaar dering meesturen. Iedere huisbaas moet schriftelijk een voorstel doen om de huur te verhogen en dat moet hij minstens één maand voor de voorgestelde ingangsdatum doen. Dat voorstel moet in ieder geval vermelden de informatie over de huidige huur prijs, het percentage of het bedrag van de huurverhoging, de nieuwe huurprijs en ook de wijze waarop men bezwaar kan maken. minste 2 keer een vooroverleg met de ouderenbonden houden. Vergaderen om te vergaderen, daar aan heeft ze een hekel, dus moet er daadwerkelijk iets te bespreken zijn. Ouderen hebben haar bijzon dere aandacht. Altijd al gehad, maar zeker nu in haar bijzondere ambt. Daarom opende zij ondermeer de Senioren Manifestatie in Den Haag en heeft ook nog eens VA uur uitgetrokken voor een interview met redactie leden van Nestor, Anbo Vizier en Echoklanken. "Ik heb wel even gedacht of het op dit moment al verstandig was, nu alles nog op de rails gezet moeten worden. Maar toch heb ik "ja" gezegd en we zul len elkaar nog wel eens vaker tref fen. Dat kan ook met iedere bond apart, omdat jullie nu eenmaal een verschillende identiteit hebben en dus andersoortige vragen zullen stellen.' Persoonlijk Erica is gek op haar VA jaar jonge kleindochter. "De mooiste en lief ste van de hele wereld, sorry voor jullie lezers". Ik verdiep me regel matig in levensbeschouwelijke vra gen en ben op zoek naar innerlijke harmonie. Daarom lees ik veel over Zen en Boeddhisme. Ook heb ik Japans en Chinees gestudeerd. Toen ik gevraagd werd staatssecre taris van VWS te worden, was ik zo in wolken, dat ik een duik in de golven van de Noordzee nam. Ik was toch in Nederland, met vakan tie kon ik dit jaar niet en zwemmen is nog steeds een hobby', zo vertelt ze in een openhartig en enthousiast gesprek. B.K.S. Solinger Bron: PCOB-Echoklanken ttNoZIEN AtUEN WAr ft WWONOHttV/ Hb ftwr hap WAr HttK flAHT60ENEN f=és\ VOlltNo Pt THVl-STtST 15 Auts in om VEIUMfclP, IttGWKELMCHtlP ENZOVOORT,,,. De ThuisTest is een belangrijk hulpmiddel om te onderzoeken of u als senior in de toekomst ook nog in uw vertrouwde huis of flat kunt blijven wonen. De test is een duide lijk en handig boekje met vragen over woonomgeving, veiligheid, ge bruiksgemak, toegankelijkheid en aanpasbaarheid. In de lijst passeren daarmee alle belangrijke zaken voor het zelfstan dig wonen de revue. Van bushalte tot deurklink, van verlichting tot drempel; bijna 90 onderwerpen worden zo behandeld, voorzien van een beknopte toelichting. Wanneer de vragen door u zijn be antwoord, kunt u in één oogopslag een van de volgende conclusies trekken: 1Mijn woning voldoet grotendeels aan alle eisen; 2. Kleine verbeteringen in de wo ning zijn voldoende; 3. Grote verbeteringen zijn noodza kelijk; 4. Een andere woning is aan te ra den. Achterin het boekje staat beschre ven Waar u voor verdere hulp en in formatie terecht kunt. Het boekje staat verder vol met instructieve te keningen en foto's. De ThuisTest voor senioren is een initiatief van de drie ouderen bonden ANBO, PCOB en Unie KB O in samenwerking met de Stuurgroep Experimenten Volks huisvesting. Een exemplaar van de ThuisTest kunt u bestellen door vóóraf f 7,50 over te maken op Postbanknummer 32 82 61 t.n.v. Seniorenlabel/ ThuisTest te Utrecht. U krijgt het boekje dan automatisch thuis gestuurd. Overige informatie is op te vragen bij het Projectbureau Senioren- label, Postbus 18003, 3501 CA te Utrecht. Ouderen willen zo lang mogelijk zelfstandig blijven wonen. Toch la ten veel ouderen het geld liggen dat het rijk met de invoering van de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG) voor hen bij de gemeenten beschikbaar heeft gesteld. Dit is ondermeer te wijten aan een ge brekkige voorlichting van de ge meenten. Daarnaast hebben veel ouderen de behoefte om financieel onafhanke lijk te zijn. Dit weerhoudt hen een beroep te doen op de overheid. Tot deze opziénbarende conclusie ko men de ouderenbonden Unie KBO, ANBO en PCOB, samen goed voor meer dan 500.000 leden. De WVG geeft naast gehandicap ten ook ouderen het recht op bij voorbeeld vervoersvoorzieningen, rolstoelen en woningaanpassingen. Uit eigen onderzoek weten de ouderenbonden echter dat het aan tal ouderen dat gebruik maakt van de WVG fors achterblijft bij de ver wachtingen. Ouderen menen vaak ten onrechte dat alleen gehandicap ten voor deze financiële middelen in aanmerking komen. Het gevolg is dat gemeenten geld over houden op hun WVG-budget. Een belang rijke oorzaak vormt de terughou dende en voorzichtige voorlichting over de wet. Campagne De ouderenbonden beginnen dan ook binnenkort een grootschalige voorlichtingscampagne onder de oudere bevolking van Nederland. De pakweg 2000 lokale afdelingen worden hierbij intensief betrokken. Deze afdelingen zullen er bij de gemeente bovendien op aandringen om de gelden die bestemd zijn voor de WVG te reserveren, zodat over schotten niet voor andere doelen worden gebruikt. De voorlichtingscampagne start met een uitgebreid informatief ar tikel in de ledenbladen van de Unie KBO, ANBO en PCOB. Ook ko men er informatieprogramma's op de lokale radio-stations. Voor niet- leden ligt een speciale voorlich tingsfolder klaar op de bonds- bureaus. De folder geeft informatie over woon- en vervoersvoorzieningen, het aanvragen van een rolstoel, de eigen betalingen. Ook komen aan bod het "WVG-loket" van de ge meente en de rol van de plaatselijke afdelingen van de bonden. De folder is te bestellen door overmaking van f 1,50 op een van de volgende gironummers, onder vermelding van WVG-folder. Unie van Katholieke Bonden van Ouderen, postgiro 163408. Algemene Nederlandse Bond van Ouderen, postgiro 600510. Protestants Christelijke Ouderen Bond, postgiro 193024. Per 1 mei j.1. is de oude girobetaal kaart vervallen. Sinds enige tijd is een nieuw model kaart in gebruik. Deze kaart is uitgevoerd met fluorescerende letters en een geperforeerd gironummer. Ook is de kaart beter tegen fraude bevei ligd. Het oude model is niet meer geldig. Het gebruik van de girobetaal kaarten neemt intussen behoorlijk af. Een jaar of vier geleden werden nog zo'n 145 miljoen kaarten aan geboden, voor dit jaar verwacht men een gebruik van plm. 55 mil joen kaarten. EN WEET U NIET WAAR U TERECHT KUNT? BEL DAN Banaan minstens veertien centimeter Het stond echt in de krant! Bana nen uit Midden- en Zuid-Amerika moeten minstens 14 centimenter lang zijn en 27 millimeter dik. Ze mogen er ook niet te krom uitzien. Deze kwaliteitseisen heeft de Euro pese Commissie in Brussel onlangs ingesteld. Nu dit heikele probleem is opge lost, kan de Commissie zich mis schien eens gaan bezighouden met het bestuderen van en gevolg geven aan de Resolutie Europees Senio- ren-beleid 1993. Deze resolutie werd in het kader van het Europees Jaar van de Ouderen op 17 juni 1993 tijdens het Seniorenfestival in Utrecht aangenomen en aan de Commissie aangeboden. Toch maar eens vragen hoe het hiermee staat! PCOB-Echoklanken Fietsen: Evenals vorig jaar zijn de fietstochten in de omgeving weer van start gegaan. Bij goed weer worden om de 14 dagen fiets tochten in de omgeving gehouden. Start om 9.30 uur vanaf de spoor wegovergang bij station Soest- Zuid. Rond 12.00 uur is men weer terug. De tochten worden gehouden op woensdagmorgen en wel op 7 en 21 juni, 5 en 19 juli, 2,16 en 30 au gustus. Info: mevr. H. v.d. Wal-Verwey, tel. 15846. Bowlen: De laatste bowling ochtend van het seizoen is weer achter de rug. In september hopen we de ballen weer te laten rollen. Donderdag 28 mei, 14.30 uur: contactmiddag in "Honsbergen"; toegang gratis voor alle inwoners van Soest van 50 jaar of ouder. Men ontvangt 2 consumptiebonnen. Donderdag 22 juni: prachtige tocht naar Holter-, Lemeler- en Hellendoomseberg. Boven op zo'n berg gebruiken we de koffie. Daarna gezellige folklore-middag met volksdansgroep met tussen door koffie en krentenbrood. Prijs f 59,-. Info en aanmelden bij mevr. Ephraïm, tel. 16317, of mevr. Slot, tel. 24677. Zondag 28 mei: Dagtocht passie spelen Tegelen. Woensdag 31 mei: Soos kaar ten in De Vijverhof; 14.00 uur; slui ting van het seizoen. Info soos: mevr. R. Groen, tel. 17580. Info reizen: mevr. R. Korte, tel. 13960. Info evenementen: mevr. A. Jacobs, tel. 15350. Op dinsdag 20 juni organiseert de KBO Soest/Soesterberg een thema bijeenkomst over criminaliteits preventie door en voorouderen. De bijeenkomst wordt gehouden in Honsbergen en begint om 14.00 uur. De toegang is gratis. De zorgverlening staat in Neder land op een laag pitje. Ooit scheen het dat we voorop liepen met ons sociaal bestel. Maar onder minis ter-president Lubbers werden de noodzakelijke bezuinigingen uitge vonden. En het paarse kabinet doet er nog een schepje op, naar het schijnt. Alle ministeries moeten jaar na jaar inleveren. Het gevolg is dat over de gehele linie minder kan worden geboden. De gezondheidszorg kreunt onder de bezuinigingen. Hartoperaties kunnen niet allemaal worden uitge voerd omdat op een kwaad moment tegen het einde van het boekjaar van een ziekenhuis het budget is verbruikt of overschreden. Dus dan worden geen nieuwe gevallen aan genomen. Achteruitgang! De koppeling werd losgelaten van wege de bezuinigingen. Gevolg: bevriezing van de AOW en andere uitkeringen en dat betekent dat de uitkeringsgerechtigden vijftien en meer procent achteruit zijn gegaan. Nederland zwijgt. Een enkele kreet wordt gehoord en de "grijzen" hiel den een demonstratie. De gehandicapten vormen een an dere belangrijke groep in de samen leving die het met minder moet doen. En niet zo'n klein beetje min der, maar een heleboel. Achteruit gang! Ik waag me niet aan cijfers omdat ik niet de beschikking heb over voldoende gegevens. Ik signaleer slechts. Het jeugdwerk krijgt minder subsi die. Achteruitgang! De amateursportverenigingen zul len nieuwe bronnen van inkomsten moeten vinden omdat de overheids steun aanzienlijk wordt terug geschroefd. Achteruitgang! Het culturele leven waarin ama teurs een rol spelen wordt schier de nek omgedraaid en ook voor het gehele culturele beleid geldt het begrip: Achteruitgang! Later bouwen aan wegen en spoor lijnen en waterwegen, behalve dan het prestige-object de Betuwelijn. Bezuinigingen op politiediensten waardoor de veiligheid ernstig in gevaar komt; de kleine criminaliteit nauwelijks wordt aangepakt en de grote misdaad moeilijker kan wor den bestreden. Achteruitgang! Maar het ergste vind ik, dat er stie kem een toenemend beroep wordt gedaan op kinderen van ouders, buren of goede vrienden wanneer zorg noodzakelijk wordt. Daar is het begrip "Mantelzorg" voor uit gevonden. Slinks wordt de tijd te ruggedraaid naar lang geleden, toen het normaal was dat kinderen voor de ouders zorgden tot aan diens dood. Een stap verder en dan moe ten de oud geworden vader en/of moeder bij de kinderen gaan wo nen. Achteruitgang! Een somber beeld? Ik probeer kri tisch de kranten te lezen en de ach- ter-het-nieuws-rubrieken te ver staan. Dan lees ik dat minister-president Kok de koppeling wil herstellen en dat dit idee weerklank vindt bij ver schillende kamerleden. Maar de directeur van de Nederlandse Bank heft onmiddellijk het waarschu wende vingertje en meent dat het kabinet hier nog niet aan toe is. Henk Koster Ruim 200.000 mensen in Neder land hebben suikerziekte zonder dat zij dit zelf weten. De facilitei ten om de patiënten op te sporen en te behandelen zijn er niet. Dit stelde prof. dr. R. Heine in zijn oratie op 17 februari. Hij aan vaardde op die dag de bijzondere leerstoel diabetologie aan de Vrije Universiteit Amsterdam. Heine schat dat er zo'n 400.000 diabetes patiënten zijn. Hij stelde dat het van groot belang is te weten hoeveel mensen de ziekte onder de leden hebben zodat de benodigde zorg daarop kan wor den afgestemd. Uit een grootscha lig bevolkingsonderzoek in Hoorn, enkele jaren geleden, bleek dat 8,3 procent van de Nederlandse bevol king van 50 tot 70 jaar aan diabe tes lijdt. Volgens gegevens van de huisart sen had slechts 3,6 procent van de mensen in die leeftijdsgroep de ziekte. De meest voorkomende complica ties van diabetes zijn afwijkingen aan nieren, zenuwen en ogen. Dia betes is de belangrijkste oorzaak van blindheid boven de twintig jaar. Ook hebben suikerzieken een gro tere kans op hart- en vaatziekten. Voor een goede behandeling zijn volgens Heine duidelijke behan delingsprotocollen en betere sa menwerking tussen hulpverle ners nodig. Hij pleit voor duidelijke richtlijnen in de diabeteszorg. Hierin zouden, naast de protocol len, onder meer samenwerking tus sen artsen en deskundigheids bevordering van de behandelaars moeten staan. Ziekenhuisdirecties, artsen en ver zekeraars moeten gezamenlijk deze richtlijnen opstellen. Het was in de zomer 1944 toen ik ondergedoken zat in de Noord- Oostpolder. Daar zat je toen nog redelijk veilig. En mijn vrienden en ik hadden het er vrij goed. Aanvan kelijk moest er wel aan wennen dat ik soep als ontbijt kreeg. En dat om zes uur- Maar alles went. Zelfs het werken met een schop. We moesten drai nage-greppeltjes graven. De zware bonkige klei bleef aan de spade hangen, waardoor we -onhandig als we waren - met schop en al bijna de greppel uitvlogen als we de klei- klomp zo ver mogelijk op de kavel wilden gooien. Na de eerste week had ik haast geen vel meer op mijn handen. Maar je deed alles om on der de gedwongen tewerkstelling in Duitsland uit te komen. Daar in dat eindeloos vlakke land zagen we de eerste tekenen die het einde van de oorlog voorspelden. Tot mijn grote vreugde werd ik al gauw tewerk gesteld bij de dienst die als taak had scheepswrakken op te sporen en zo mogelijk bloot te leggen om voor het nageslacht te bewaren. In plaats van met een on handelbare spade werden we uitge rust met stoffers en spateltjes. Nie mand drong op snelheid aan. Inte gendeel, alles moest heel voorzich tig gebeuren. Het bleek interessant werk dat ik met liefde deed. Het teken En op een prachtige zonnige dag gebeurde het. Heel in de verte hoor den we een zwaar gebrom dat aan zwol tot een machtige dreun van Informatie hierover zou de moeite kunnen lonen en het schrijven van een briefje en de postzegel hier voor, zou misschien een hele goede investering kunnen zijn. U moet het echter wel doen, om verjaring van uw aanspraken te voorkomen. Op 28 september 1994 heeft het Europese Hof van Justitie uitspraak gedaan inzake de discriminerende uitsluiting van gehuwde vrouwen en vrouwen in deeltijd van de di verse pensioenfondsen en de bedrijfspensioenfondsen. Het Hof oordeelde, dat vrouwen alsnog recht hebben op deelname vanaf 8 april 1976 in de pensioenfondsen. Wat wil dit nu concreet zeggen? Had u vóór 8 april 1976 een arbeidsverleden, dat wil zeggen was u in loondienst werkzaam en werden er voor u sociale premies betaald, of was u werkzaam bij een bedrijf waar een eigen pensioen opbouw mogelijk was, dan zou u als gehuwde vrouw dat pensioen ook hebben móeten kunnen opbou wen. Indien u na de datum van 8 april 1976 b.v. in de W.A.O. terecht zou zijn gekomen, dan zou u ook recht hebben gehad op een premie vrije opbouw van dat pensioen. Het is natuurlijk allemaal afhankelijk van de regels, welke voor die pensioen opbouw geldend waren voor de andere werknemers. Het zou ook kunnen zijn, dat u als gehuwde vrouw werkzaam was in het bedrijf van uw man en daar ook op de loonlijst stond, waarbij de andere premies werden ingehou den. Zeker als dat in een bedrijfs tak was, waar een pensioenopbouw per C.A.O. geregeld was. De Europese rechter heeft uitspraak gedaan, maar dat wil nog niet zeg gen dat de reparatie op grond van discriminatie van de gehuwde vrouw van de pensioenrechten al een feit is. Veel pensioenfondsen nemen een afwachtende houding aan, in de hoop, dat de Nederlandse rechter een uitspraak zal doen, dat de rechten op pensioen vanaf 8 april 1976 zijn verjaard volgens het Ne derlandse recht. Wij menen echter, dat deze zienswijze moeilijk is te handhaven. Hoe het ook zij, als u meent dat u rechten heeft op het pensioen, dat normaal is in de bedrijfstak waarin u werkt, of gewerkt heeft, of in een zelfstandig bedrijf waarin pen sioenrechten konden worden opge bouwd, dan moet u nu zelf aktie ondernemen. Meld u in ieder geval bij het bedrijf, of bij de bedrijfstak of bij het pensioenfonds welke het pensioen zal moeten uitkeren. Doet u niets, dan verjaren uw rechten sowieso. Een uitgebreide folder met veel in formatie over bovenstaande is te krijgen bij: Instituut Vrouw en Ar beid, Meldpunt reparatie vrouwen pensioen, Postbus 11590, 2502 AN Den Haag. A.F.J. Nachbahr Bestuurslid K.B.O. onverzettelijkheid. Het scheen het lied van de overwinnaars. We staar den in de blauwe lucht en daar kwamen ze de machtige vogels. Al gauw lagen we allemaal tegen de dijk en probeerden de Lancasters en de Vliegende Forten en hoe ze verder nog heten mochten te tellen. Het bleek al gauw onbegonnen werk. De ene brede golf na de an dere trok boven ons voorbij. We hoefden ons niet af te vragen wat dat betekende. Het was duidelijk dat nu Duitsland zelf oorlogstoneel zou worden. Een mens denkt niet voldoende na; overzag ook niet wat dit precies inhield. Misschien dat Rotterdam mers zich realiseerden wat ginds te gebeuren stond. Dit was nog maar de eerste keer. Hoeveel keren hebben we staan sta ren naar dat onoverwinnelijke leger in de lucht? En 's avonds als we de kilometerslange wandeling naar kamp Emmeloord weer eens maak ten, hoorden we via de Engelse zender hoeveel bommenwerpers op weg waren gegaan en welke Duitse steden waren gebombardeerd. We dachten er niet bij na dat die steden met de grond gelijk werden ge maakt. We stopden er niet bij stil dat duizenden burgers -voorname lijk vrouwen, kinderen en ouderen - de dood vonden. We juichten al leen omdat we er van overtuigd waren dat dit het begin van het einde zou zijn. Dit zou Duitsland immers nooit lang vol kunnen hou den. Tegenvaller We rekenden ons te vroeg rijk. De verschrikkelijke hongerwinter moest nog komen. Ik zou er verha len over kunnen vertellen, maar dat zou te ver voeren. Dat is niet de bedoeling van dit artikel. Ik wilde slechts aanstippen dat ook voor een groot deel van Nederland nog een heel moeilijke tijd te wachten stond. Later realiseerde ik me dat elke medaille zijn keerzijde heeft en dat in die dagen het Duitse volk zware offers heeft moeten brengen. En ik ben er heilig van overtuigd, dat zij even hevig als wij naar vrede verlangden. Tijdens de feestelijke dagen en vooral toen wij herdachten kwamen deze gedachten bij me op. Gedach ten, herinneringen die velen met mij zullen delen. Henk Koster

Soester Courant | 1995 | | pagina 29