Gemeente versoepelt regels oor toekennen WVG-gelden Samenwerking tussen zeven centra voor basiseducatie Geef inbrekers ook in de vakantie geen kans Bestemmingsplan Soestdijk 1995 Rondje Raadhuis Soest wijzigt regeling Burgemeester J. de Widt: 5de jaargang no. 9 wo ensdag 24 mei 1995 Spreekuren Agenda Telefoonnummers Voor WVG naar Huisvesting Mijn vraag... Uitgave gemeente Soest Staf Voorlichting Raadhuisplein 1 '--376?'AV Soest - Telefoon 02155 - 93 459 93 460 hoewel we nog geen gegevens heb- |n uit andere gemeenten, is de ge- ■eente Soest met dit voorstel om de Irordening voor de Wet Voorzie- Ingen Gehandicapten (WVG) te lijzigen en het daaraan te koppe en te wijzigen in ieder geval één van i eerste in Nederland", zegt wet- louder P. V. ten Hove (gehan dicaptenbeleid). In ieder geval ver- vacht hij dat het besluit dat de ge meenteraad in juni geacht wordt te lemen een verdere uitstraling zal nebben. De wijzigingen zijn de volgende: de eigen bijdrageregeling vervalt; - vervoerskostenvergoedingen gana 'omhoog; I- gehandicapten die boven het norm- Iinkomen zitten en om die reden geen ■vergoeding krijgen, kunnen daar voortaan toch voor in aanmerking I komen. Wethouder Ten Hove wijst erop, dat de WVG, sinds deze op 1 april vorig jaar is ingegaan, een gemeen telijke regeling is. Soest benadrukt dat nog eens extra: burgemeester en wethouders spraken zich krachtig uit door te zeggen: "De uitgaven voor de WVG-voorzieningen zijn wat ons betreft principieel niet af hankelijk van de inkomsten van het rijk". Dat betekent volgens de wet houder, dat Soest onafhankelijk van de budgetten het zorgniveau en het uitgavenbeleid bepaalt. Burgemeester en wethouders van Soest hebben "op grond van de er varingen en de verwachtingen", zoals wethouder Ten Hove zegt, besloten om in ieder geval voor de komende viif taar df» WVPi-rpop. Wethouder Ten Hove ling te versoepelen. De evaluatie van de WVG over het eerste jaar zal naar verwachting eerst in septem ber in de gemeenteraad behandeld kunnen worden. Omdat vorig jaar in de begrotingsbehandeling toe zeggingen zijn gedaan, is Soest van mening dat niet gewacht kan wor den op de uitslag van de evaluatie. Vergoeding De individuele vervoersvergoeding is vóór 1 april 1994 door het rijk te ruggebracht van 100 naa 70 pro cent. Als de gemeenteraad hiermee instemt, wordt de vergoeding per 1 juli 1995 tot 85 procent opge schroefd. Burgemeester en wethouders ver- Het gemeentehuis is voor het pu bliek geopend van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 12.30 uur. Het Informatiecentrum (tel. 93777) in de hal van het gemeen tehuis is elke werkdag tussen 8.30 en 16.30 uur geopend. De afdeling Burgerzaken (tel. 93411) is dagelijks van 8.30 tot 13.30 uur geopend. Daarnaast zijn deze beide afdelingen samen met de afdeling Huisvesting (tel. 93893, echter alleen van maan dag tot en met vrijdag van 8.30 tot 10.00 uur, daarna via tel 93411ook open op de vrij dagse koopavond, van 19.00 tot 20.00 uur. - De dependance Burger- en Sa menlevingszaken in het Dorps huis te Soesterberg (tel. 03463- 51412) is voor het publiek geo pend op dinsdag en donderdag van 14.00 tot 16.00 uur. De afdeling Sociale Dienstverle ning houdt in het Dorpshuis zit ting, elke woensdag van 11.00 tot 12.00 uur. Burgemeester en wethouders houden spreekuur na telefoni sche afspraak. Burgemeester J. de Widt en wet houder P.V. ten Hove kan men spreken na telefonische afspraak met secretaresse mevrouw S. van Doorn, telefoon 93443. Een afspraak met de wethouders N. Blommer-Biezeno en R. van Logtenstein kan men via secre taresse mevrouw L. Vogel, tele- 93 665 Informatietelefoon. Op dit nummer is een bandje aange sloten met gemeentelijke infor matie over raadsvergaderingen enzovoort, maar ook over opge broken wegen in de gemeente. Speciaal voor slechtzienden. 93 666 Infolijn afvalstoffen. Voor al uw vragen over afval zo als klein chemisch afval (KCA), groente-, fruit- en tuinafval en zovoort. 93 666 Grof vuil ophalen (aan melden van 8.00 tot 12.00 en van 12.30 tot 16.00 uur. 93 458 Klachtentelefoon milieu. Voor al uw vragen en klachten over milieu. Met uitzondering van klachten/vragen over afval en groen. Voor noodgevallen te lefoon 19 444 (politie), 24 uur per dag. 93 705 Meldpunt Sociale Veilig heid. Voor al uw klachten en vra gen over onveilige plekken, van dalisme, discriminatie, rascisti- sche en aanstootgevende leuzen. 25 346 Meldpunt woonomge ving. Kleine klachten over de woonomgeving die in ongeveer een uur kunnen worden opge lost. Deze worden binnen 24 uur verholpen. foon 93511. Belangrijke telefoonnummers zijn: 06-11 algemeen alarmnummer (politie, brandweer, ambulance). 93 777 Informatiecentrum. Hier kunt u terecht met uw vragen over de gemeente. 93 459 Klachtentelefoon. Voor Klachten over door de gemeente niet of te laat beantwoorde brie ven of het niet nakomen van toe zeggingen. De maandelijkse gemeente raadsvergadering en alle verga deringen van gemeentelijke commissies worden gehouden in het gemeentehuis aan het Raadhuisplein en beginnen om 19.30 uur, tenzij anders aange geven. maandag 29 mei, commissie al gemene bestuurszaken. dinsdag 30 mei, commissie ruimtelijke ordening, verkeer en welzijn. woensdag 31 mei, commissie milieu en openbare werken. donderdag 1 juni, commissie fi nanciën. woensdag 14 en donderdag 15 juni, gemeenteraadsvergade ring. zoeken de gemeenteraad er mee in te stemmen dat de eigen bij- drageregling zoals deze op 1 april 1994 van kracht is geworden met terugwerkende kracht komt te ver vallen. Dit betekent dat gehandi capten die een eigen bijdrage heb ben betaald deze terugkrijgen. Wethouder Ten Hove: "Daarnaast willen we iets doen aan het pro bleem van het inkomen en de ver goeding. Nu is de situatie zo dat iemand die een gulden méér ver dient dan het norminkomen een vergoeding van maximaal 4.250 gulden misloopt. Voor die 'knip' stellen we een 'glijdende schaal' voor. Dat wil zeggen dat het bedrag boven met norminkomen met in gang van 1 juli van de maximale vergoeding wordt afgetrokken. Er is dan sprake van een zogenaamde gekorte vervoersvergoeding. De verhoging van de vervoersver goeding en het vervallen van de eigen bijdrage zal voor een periode van vijfjaar gelden", aldus de wet houder. Nu 'de vakantieperiode in aantocht z'n huis onbewoond achterlaat, zelf De gemeentelijke afdeling Huis vesting behandelt alles wat te maken heeft met de Wet Voorzie ningen Gehandicapten (WVG). De afdeling is gevestigd op de begane grond van het gemeente huis en heeft een volledig rolstoeltoegankelijke balie om gehandicapten te ontvangen. Het gemeentehuis is elke werk dag open tussen 8.30 en 12.30 uur en tijdens de avondopen stelling op vrijdag van 19 tolt 20 uur. Hebt u wat te vragen, kom dan gerust langs. Bellen kan natuurlijk ook. Elke werkdag tussen 8.30 en 12.30 uur. Een medewerk(st)er van het bureau Huisvesting staat u graag te woord. Telefoon 93893. is en de kans op woninginbraken toe neemt, doet burgemeester J. de Widt een beroep op de medewerking van iedere inwoner "om het inbrekers gilde zo min mogelijk de kans te ge- v.'n in Soest toe te slaan". De burgemeester, die onder meer v oorzitter is van de Stuurgroep In tegrale Veiligheid, wijst erop "dat inbrekers een andere invulling ge ven aan het begrip vakantie" dan degenen die deze periode benutten om er op uit te gaan, of dit nu voor een langere periode is of voor een dag. Het is volgens de burgemeester belangrijk dat iedereen die voor kortere of langere tijd weggaat en zoveel mogelijk maatregelen treft om ongewenst bezoek te voorko men. "Sluit ramen en deuren; con troleer of het hang- en sluitwerk wel deugdelijk is. Licht buren, fa milie of kennissen in dat je er niet bent. Zorg ervoor dat de post en kranten zich niet ophopen in de brievenbus maar laat deze regelma tig leeghalen. Doe vooral geen briefje op de deur met de medede ling dat er gedurende een bepaalde periode niemand thuis is. Voor een inbreker is dat juist een uitnodiging om te proberen binnen te komen, vooral ook omdat hij weet dat hij de tijd heeft om rustig te verzamelen wat van zijn gading is". Nog twee tips van burgemeester De Widt: laat in geen geval sleutels Burgemeester De Widt achter, ook niet op 'geheime' plek ken zoals onder de deurmat. Niet minder belangrijk is: laat een adres achter waar men u kan bereiken in het onverhoopte geval dat dit nodig is. Tenslotte geldt voor iedereen: prettige vakantie! Instellingen op het gebied van basis educatie in zeven gemeenten, waar onder Trema 87 in Soest, gaan nauw samenwerken. Als gevolg van een ministerieel besluit moet deze sa menwerking uiterlijk per 1 januari 1997 gestalte hebben gekregen. Voor het gemeentelijk centrum voor basiseducatie Trema betekent dit samenwerking met Amersfoort, Baarn, Bunschoten, Amerongen, Veenendaal en Zeist. Soest is de enige gemeentelijke instelling. De andere zijn allemaal privaatrechtelijke In stellingen. "Met elkaar gaan we de basiseducatie nog meer op elkaar afstemmen dan nu al gebeurt", zegt wethouder mevrouw N. Blommers (volwasseneneducatie). Zij ziet daarin voordelen voor de inwoners: "Het betekent dat alle werkwijzen op elkaar afgestemd zijn. Ben je in In 1993 zijn enkele informatie-avonden gehouden over een nieuw 'be stemmingsplan Soestdijk. Als gevolg van een aantal ontwikkelingen, waarbij met name kan worden gedacht aan de vaststelling van het Streekplan van de provincie Utrecht in 1994 en de resultaten van de inspraak over het nieuwe plan Soestdijk, is dit niet verder in proce dure gebracht. Een aanzienlijk herziene versie van het ontwerp-bestemmingsplan Soestdijk zal medio dit jaar opnieuw in de inspraak komen. De da tum van de inspraakavond is 29 juni 1995, aanvang 19.30 uur in het gemeentehuis aan het Raadhuisplein. Op deze avond zal een vertegenwoordiger de gemeente een (toelich ting geven op het plan alsmede op de planprocedure. Het is bij die gelegenheid tevens mogelijk vragen te stellen en opmerkingen te ma ken. Met het oog op de vakantieperiode is het mogelijk schriftelijke inspraakreacties in te dienen tot 15 september. Nadere informatie over de begrenzing en de inhoud var» de plan herziening zal worden gegeven in de uitgave van Op 't Hoogt die op woensdag 21 juni 1995 verschynt. Neks Blommers Soest klaar bij Tïema, dan kun je gemakkelijk doorstromen naar een eventueel vervolg in bijvoorbeeld Amersfoort. De centra kunnen van eikaars deskundigheid gebruik ma ken, lesmateriaal dat je ontwikkelt kun je samen gebruiken". "Het aardige" van het onderdeel zijn van een groter geheel is ook dat bijvoorbeeld "het onderwijs dat verder gaat dan pure basiseducatie, in Amersfoort gegeven kan wor den. Dat is goed bereikbaar. We vinden dat je altijd goed moet kij ken of je aan moderne ontwikkelin gen voldoet. Trema doet dat; heeft een leerlingenvolgsysteem, waarbij tussentijds wordt gekeken of het goed gaat met degen die zich heeft aangemeld. Aan het eind wordt bekeken waarom iets al dan niet geslaagd is". Als nadeel ziet mevrouw Blommers "het 'eindeloos' vergade ren om ervoor te zorgen dat alles bij elkaar komt". De mensen die bij Trema basis educatie volgen, doen een eind toets. Dat niveau wordt steeds ho ger. "Wij als gemeente zij er tevre den over", aldus mevrouw Blommers. Zij vertelt verder dat Soest meedoet aan een nieuw pro ject: opvang nieuwkomers. Dat Naam:man/vrouw Adres: Telefoon: Ik zou aan het college van burgemeester en wethouders het volgende willen vragen: Insturen vóór vrijdag 2 juni aan Staf Voorlichting, Antwoordnummer 120, 3760 VB Soest. (Een postzegel is niet nodig). gebeurt in samenwerking met Baarn. Het is een nieuw initiatief van het rijk met de bedoeling om te proberen de mensen zo snel moge lijk wegwijs te maken in de Neder landse samenleving. Dicht bij huis Ook in het nieuwe samenwerkings verband blijft Trema in Soest be staan. "Dat blijkt duidelijk uit het feit dat we voor nieuwe huisvesting in de voormalige Kardinaal Alfrink mavo hebben gezorgd. Wij vinden namelijk dat ons Trema basis educatie dicht bij huis moet blijven geven zodat mensen daarvoor niet naar een centrumgemeente hoeven te gaan". Om die reden blijft basis educatie ook in andere gemeenten gehandhaafd. Alleen ze werken voortaan samen. Men moet het meer zien als één school met een aantal dependances. Het kan best eens zo zijn dat er in Soest voor een bepaalde vorm van educatie niet voldoende belangstelling is, maar dat er samen met Baarn of een an dere gemeente wèl een groep ge vormd kan worden". Mevrouw Blommers verwacht niet dat die situatie zich vaak zal voordoen: "Misschien wel in de kleinere plaat sen, maar Soest heeft als één van de grotere gemeenten over het alge meen voldoende eigen leerlingen". Goed besteed geld In de nieuwe situatie krijgen de gemeenten met ingang van 1 ja nuari 1997 van het rijk de budget ten rechtstreeks van het rijk. Voor Soest is dit een bedrag van circa 3,5 ton dat uitsluitend bestemd is voor basiseducatie. Daarnaast legt de ge meente er tot nu toe in het kader van allerlei projecten nog zo'n 4,5 tot 5 ton op toe. "Dat doen we bij voorbeeld via werkgelegenheids projecten. Dat zijn forse bedragen, maar het is heel goed besteed geld", vindt mevrouw Blommers, "omdat bijvoorbeeld mensen die bij de so ciale dienst komen en een uitkering krijgen maar niet voldoende Neder lands spreken om aan het werk te komen, verplicht worden om Ne derlands te leren. Dan moet je na tuurlijk ook de gelegenheid geven om dat te leren. Daarbij komt dat als ze zo snel mogelijk Nederlands leren, dat de duur verkort van hun beroep op de sociale dienst, dus dat verdient z'n geld terug. Daarnaast kan basiseducatie ook op andere gebieden net dèt duwtje geven waardoor mensen weer deel kun nen nemen aan het arbeidsproces". Cijfers Een aantal cijfers over 1994: in dat jaar werden 167 certificaten uitge reikt aan deelnemers aan de basis educatie; 161 deelnemers gingen over naar een volgend cursusjaar. In 1994 kwamen er 117 nieuwe aanmeldingen bij. In totaal waren er 305 cursisten bij Trema, 211 vrouwen en 94 mannen. Zij komen uit niet minder dan 28 landen. Op 't Hoogt: centerfold. Een 'hangplek' voor jongeren in Overhees. - Is dat niet een beetje al te radi caal? Het cadeau voor de gemeente van de eigen personeelsver eniging, zes pauwen, zal toch niet de betekenis hebben van je kunt de boom in? Het schijnt dat voor één pauw al een naam is gevonden: Ton. Jan (PS) is vast de enige visser die vindt dat de eenden in Over hees geen plaag zijn. Beloning voor degene die een goed idee heeft om een eind te maken aan de 'eendenplaag' in Overhees: een bosje Kaapse viooltjes. Krentenbollendropping. Krantekop; Asbestsloop St. Joseph begonnen. - Bestond er in het jaar nul dan ook al asbest? C-bieb. Inspreker H. Majoor tijdens commissievergadering over bouwplan 't Driftje: "De toe komstige bewoners kunnen van uit hun appartement zien of er hagelslag of bruine suiker op mijn boterham zit". Annie de Reuver tegen een jour nalist in de Soester feesttent: "Met dit soort dagen worden wij opgegraven Kun je straks écht zien wie er vroeger uit de veren zijn: de ambtenaren of de pauwen. Als zo'n pauw een uitstapje maakt naar Overhees, is het dan een vreemde eend in de bijt? De 100-jarige J. Broekmaat in Molenschot: "Zonder vrouwen kan ik niet. Zij brengen nou een maal gezelligheid in huis". Levert zo'n lege gasfles nou nog statiegeld op voor de gemeente kas? Eigenaar Tabakorie waar een inwoonster van Soest een ton won in de Staatsloterij: "En een gebakje van de winnares hebben we ook niet gezien"... Nu de kerntakendiscussie iets heeft duidelijk gemaakt over de financiële toekomst van Soest een (gratis!) tip voor het gemeen tebestuur om meer inkomsten te krijgen: bied zelf de buikriem te koop aan die de inwoners moe ten aanhalen... Op 't Hoogt: leuker kunnen we he£ niet maken, wel makkelijker

Soester Courant | 1995 | | pagina 33