Sommigen kunnen de verleiding niet weerstaan, dus blijft fraudebestrijding nodig Seizoenmarkt dit jaar voor 't eerst op vier lokaties Waterhuishouding in de Boerenstreek Sociaal rechercheur Erik Witteveen: Op 17 juni in Soest Jongeren kunnen moeilijk aan woonruimte komen WOENSDAG iENSDAG 24 MEI 1 PAGIN, OP 'T HOOGT rioolwater zuiverings installatie Data commissie vergaderingen op Kabelkrant Nieuwe brochure in infocentrum: hunraanpassing Loslopende honden: klacht bij politie Lagere kosten compenseren groter aanbod aan vuil WATER IN WATER UIT ene moment is er een piek in bij voorbeeld groenonderhoud en is er minder te doen aan weg verhardingen. Dan is het de bedoe ling dat het hele team meewerkt om die piek weg te werken. Iedereen wordt dan geacht aan groen te wer ken, en omgekeerd natuurlijk ook. Als er echt veel klachten zouden zijn op het gebied van verhardin gen, dan worden de groenmensen ook geacht daarin de nodige werk zaamheden uit te voeren. Dat bete kent dat je minder 'leegloop-uren' hebt en dus dat de doelmatigheid van de inzet van menskracht ver groot kan worden". Voor de heer Van Gent is de meer waarde van de nieuwe teams "dat de burgers weten dat er een vaste ploeg is die ze voor alle mogelijke soorten werkzaamhden kunnen aanspreken. Ze hoeven derhalve niet meer de gemeente Soest te bel len. Het eventuele gevoel bij de burger dat hij van kastje naar de muur wordt gestuurd, wordt hier door min of meer uitgesloten". Hoewel de buurtbewoners de leden van het wijkteam ook persoonlijk kunnen benaderen, blijft het meld punt woonomgeving bestaan om dat dit voor de gemeente het meest doelmatig is. Nu wordt dit nog bij roulatie bezet door verschillende opzichters van de meest betrokken afdelingen. Zij zorgen ervoor dat het bij de functionele afdeling te rechtkomt. In de nieuwe situatie komt een klacht via het meldpunt direct bij de wijkploeg terecht. De uitvoerder daarvan is verantwoor delijk voor het uitvoeren van de werkzaamheden. Tevreden Over de gang van zaken tot nu toe is de heer Van Gent tevreden. "Over 't algemeen hoor ik dat de burgers tevreden zijn, dat ze het plezierig vinden hun ei kwijt te kunnein, dat ze direct een reactie krijgen en vooral ook dat ze vlot geholpen worden. In principe geldt nog steeds dat we trachten binnen 24 uur een klacht te verhelpen, tenzij hiervoor een paar dagen nodig is. Het gaat echt alleen om kleiine klachten die binnen een paar u ur verholpen kunnen worden. Dan staan we er garant voor dat die bin nen 24 uur verholpen is. Als het een grote klacht is, vertellen we ook Wat we met die klacht gaan doem. Voorleggen aan de raad bijvoor beeld, of opvoeren op de meer jarenplanning. Want als iemand zegt: ik wil m'n hele straat her ingericht hebben want zo bevalt het me niet, dan is dat weliswaar een klacht, maar die valt dan niet bin nen de werkzaamheden van de wijkonderhoudsploeg De teams in Soest zullen uit tien tot vijftien mensen bestaan. De basis vormen de teams van de afdeling Groen en Milieu. Daaraan worden toegevoegd zeven medewerkers van de buitendienst van andere af delingen. "Na de start op 1 juli heb ben we ons zelf de tijd gegund tot 1 januari om proefondervindelijk alle knelpunten die er zijn in beeld te brengen", aldus de heer Van Gent. "Je kunt natuurlijk eerst alles tot in de puntjes regelen, maar dat lukt nooit voor honderd procent. Daarom hebben we hiervoor geko zen. We hebben ervaring opgedaan in Smitsveen, we weten ongeveer wat ons te wachten staat, en we kie zen ervoor om met die ervaring wijkbeheer uit te breiden tot heel Soest door gewoon nieuwe wijk teams te vormen. Natuurlijk moet je belangrijke za ken wel van tevoren opgelost heb ben. Je moet bijvoorbeeld weten dat het meldpunt goed functioneert. Maar kleine dingetjes zoals de ver deling van de voertuigen, wat wordt de kleding van de mensen - want het is de bedoeling dat ze her kenbaar zijn- moeten npg geregeld worden. Die herkenbaarheid willen we ook bij de voertuigen, zoals bij het wijkteam Smitsveen, waar op de wagens 'wijkbeheer' staat. Dat willen we ook bij de voertuigen van de nieuwe teams". maatschappelijke behoefte die er is, namelijk een grotere betrokkenheid van de burgers bij het onderhoud van hun wijk. Daarom hebben we bekeken of uitbreiding van hel wijkbeheer zoals dat nu nog in de wijk Smitsveen functioneert, tot heel Soest mogelijk zou zijn". Nu is de heer Van Gent realist ge noeg om te erkennen dat aan 'be heer' in de ene wijk meer behoefte bestaat dan in de andere wijk. Niet temin is besloten wijkbeheer in te voeren in heel Soest, zodat verte genwoordigers of bewoners uit een wijk rechtstreeks naar een bekende onderhoudsploeg kunnen gaan en daar hun verhaal kwijt kunnen. Ook daaraan is, gelet op het aantal klachten en de snelle wijze waarop deze verholpen zijn, het succes van het eerste wijkteam toe te schrijven. Overigens is het aantal klachten niet administratief bijgehouden. In de nieuwe situatie zal dat wel ge beuren, aldus de heer Van Gent, "want we ervaren het wel als een gemis dat we de klachten niet sys tematisch hebben bijgehouden". Doelmatigheid Behalve een zo groot en zo snel mogelijke dienstverlening aan de inwoners is er nog een andere re den voor het opzetten van integraal wijkbeheer, zegt de heer Van Gent. "Er wordt terecht een beroep op ons gedaan om steeds doelmatiger te gaan werken. Het werkaanbod ken merkt zich toch door een zekere vorm van pieken en dalen. Dat geldt zowel voor het groen onderhoud als voor het onderhoud van wegverhardingen, borden, pa len enzovoorts. Door nu grotere wijkploegen te formeren waarin verschillende disciplines zijn on dergebracht, kun je die pieken en dalen in het werkaanbod met elkaar als het waren vereffenen. Op het j)p 29 mei start de procedur /oor de bouwplannen op de Indienen van bezwaren tegen Lei tot en met 26 juni. Tegen d Suni bezwaar gemaakt wordei zonderlijk te worden ingediei Wn de bouwplannen moeten s jis niet zo dat het aantekenen 'inhoudt dat dit tegelijk ook g< en dieren ook in de zomerperiode voldoende water krijgen en dat de waterafvoer richting Eem niet zo zwaar wordt belast in de overgang van winter naar lente. Hiervoor wordt het regenwater in een aparte pijp van de daken naar de vijver partij in het midden van het gebied gevoerd. Daar wordt het door een natuurlijke zuivering geleid. Een deel van het water wordt door sloten en de Praamgracht afgevoerd naar de Eem. Het water dat direct op de grond valt, wordt door de bo dem opgenomen en blijft dus in het gebied. Het vuil water, bijvoor beeld uit het toilet en de spoelbak, wordt via het riool afgevoerd naar de waterzuiveringsinstallatie. L>e öoerenstreek is het nieuwe ge bied waar op 6 juni de eerste schop de grond in gaat voor het realiseren van een aantal woningbouw plannen. De Boerenstreek wordt een ecologische wijk. Behalve dat in de woningen materialen worden toegepast waarbij rekening is ge houden met ecologische aspecten en het feit dat speciale maatregelen zijn genomen ter beperking van het energiegebruik, is vooral ook aan dacht besteed aan de waterhuishou ding in het gebied. Het water komt op drie manieren het gebied in: uit de kraan, als re genwater en als kwelwater. Zowel het regen- als het kwelwater in het gebied wordt langer vastgehouden. Daarmee wordt bereikt dat planten In Soest komen dus twee teams. Soesterberg is volgens de heer Van Gent "een zodanig klein team dat we nog bezig zijn te bestuderen of dat we die wijkonderhoudsploeg groen moeten uitbreiden. Dat zou eigenlijk wel moeten, wil het kun nen functioneren als een volwaar dig wijkonderhoudsteam. Het be leid is er op dit moment op gericht het personeelsbestand niet uit te breiden. Dus staan we nu voor de vraag of we het team in Soesterberg zullen uitbreiden ten koste van de teams hier in Soest of dat er voor Soesterberg een andere opzet van wijkbeheer wordt gekozen. Daar zijn we nog niet uit. Overigens geldt ook voor Soesterberg het zelfde meldpunt. Het izijn, in tegenstelling tot wat velen misschien denken, niet hoofdzake lijk tips van bijvoorbeeld buren die de sociale recherche aanzetten tot een onderzoek naar fraude. De basis voor onderzoeken wordt vooral gelegd door gegevens van de belastingdienst die zogebeten witte fraude consta teert:: legaal werken naast een uitkering. Dat komt altijd uit bij de belasting diens I:, zegt Erik Witteveen, sociaal rechercheur in Soest. Samen met twee collega's van wie één part-time vormt hij het instituut sociale recherche dat werkzaam is in vijf Eemland-gemeenten. Het instituut in Soest-Baarn bestaat schap gerust zeggen dat je als so- tien jaar. Nadat het in 1985 van start ciaal rechercheur werkzaam bent. ging, sloten in 1988 Bunschoten, Bestrijding van sociale fraude is Leusden en Eemnes zich erbij aan. maatschappelijk geaccepteerd, Omdat de norm één sociaal recher- want iedereen is er wel achter ge- cheurop 1.000 uitkeringen is en het komen dat er gefraudeerd wordt, aantal uitkeringen in het gebied van Nederland heeft een goed systeem de samenwerkende gemeenten van uitkeringen, maar het wordt rond de 2.500 schommelt, werd bij een beetje duur. Het wordt duur die gelegenheid het aantal recher- mede door fraudeurs. Ik denk dat de cheurs met 1.5 uitgebreid tot de 2.5 sociale recherche, mede door de die nu in die functie werkzaam zijn. manier waarop mijn voorganger deze heeft opgezet, een goed onder- Er is regelmatig verloop in de uit- deel is geworden binnen de sociale keringen, niet in de laatste plaats dienst door de werkgelegenheidsprojec- De sociale recherche is er niet al ten. Die hebben immers tot doel de leen om fraude op te sporen maar mensen weer aan 't werk te krijgen, ook om die te bestrijden, zowel re- Er is een kleine groep die langdu- pressief als preventief. In het geval rig gebruik maakt van sociale voor- van repressie bestaat het vermoe- zieningen zoals de bijstandswet en den dat iemand fraudeert. Bij ons is de daar van afgeleide regeling het zo, in tegenstelling tot wat voor RWW (Rijksgroepsregeling Werk- de politie geldt: de verdachte, de loze Werknemers); de Wet Inko- vermoedelijke dader hebben wij al. mens Voorziening Oudere en ge- We moeten alleen het verhaal er- deeltelijk Arbeidsongeschikte Werk- omheen maken. De politie daaren- nemers (L\OW) en de Wet tegen heeft een verhaal en moet Inkomensvoorziening Oudere ge- daar een dader bij vinden. Wij moe- deeltelijk Arbeidsongeschikte Zelf- ten aantonen dat iemand daadwer- standigen (IOAZ). kelijk fraudeert. Dat doen wij door een netwerk van contacten Preventief optreden, het voorko men, daar moet je als hele sociale dienst aan werken. Vanaf het mo ment dat iemand hier komt, moetje de gegevens die iemand aandraagt, goed natrekken. Of hij vermogen heeft, hoe het kan dat hij auto rijdt, zijn arbeidsverleden, noem maar op. Dat werd in het verleden ook wel gedaan, maar minder". Belang rijk vindt Witteveen het geven van voorlichting, het uitleggen van de spelregels, het wijzen op de rech ten maar ook op de plichten, en vooral het wijzen op de consequen ties van eventueel 'verkeerd ge drag'. In de afgelopen tien jaar zijn hon derden gevallen van fraude met sociale uitkeringen onderzocht. In 1994 werd in 103 gevallen onder zoek gedaan. In al die jaren is voor tonnen aan fraude boven water ge komen, maar -wat belangrijker is- waarschijnlijk voor een veelvoud van dat bedrag voorkomen, niet in de laatste plaats door ingrijpen van de sociale recherche. Van dat fraudebedrag komt een gedeelte terug, want het fraudebedrag is niet altijd verhaalbaar, bijvoorbeeld omdat de termijn van terugvor dering is beperkt tot vijfjaar. Behalve dat hij kan rekenen op terugvordering, wordt in alle geval len waarin de cliënt uit de uitkering is, ongeacht het fraudebedrag, aan gifte gedaan bij de politie. Als de mensen nog in de uitkering zitten, wordt een fraude tot 6.000 gulden afgedaan met een administratieve sanctie zonder inschakeling van justitie. Alles boven de 6.000 gul den gaat altijd naar justitie. In de toekomst is het zo dat er een boete systeem komt, dat het de sociale dienst in fraudegevallen tot 6.000 gulden mogelijk maakt zelfstandig boetes op te leggen, net als bijvoor beeld de fiscus en de bedrijfsvere niging. Opgelucht Wie betrapt is op fraude met een sociale uitkering, is volgens Witte veen "achteraf opgelucht". Het is ook gebleken dat mensen die struc tureel frauderen die onder een be paalde spanning leven. "Dat is het gevolg van het weten dat het elke maand terugkomt: het elke keer bewust liegen als ze een formulier invullen en dan 'nee' zeggen waar gevraagd wordt of ze inkomsten hebben. Als het ontdekt wordt en het misdrijf valsheid in geschrifte ten laste is gelegd, kan er toch meer dan eens een bedankje af, hoe vreemd dat misschien ook klinkt". Toch neemt het aantal fraude gevallen nauwelijks af. Telkens weer blijken er mensen te zijn die bijvoorbeeld proberen van hun schulden af te komen door te frauderen en juist daardoor nog die per in de put komen. Verder zijn er mensen die alleen maar recht op een uitkering claimen om activitei ten ver verdoezelen die het daglicht minder kunnen verdragen. Maar meestal is het argument: ik kan niet rondkomen van de bijstand. "Mis schien omdat men gewend is méér te hebben en dan ineens door welke oorzaak ook in inkomen terugvalt", zegt Witteveen. "Mensen proberen het voor zichzelf vaak goed te pra ten, dat merkje nogal eens". Hij verwacht, tenslotte, niet dat bin nen afzienbare tijd de sociale re cherche met minder medewerkers toe kan. Er zullen altijd mensen zijn die de verleiding om te frauderen - meestal door naast de uitkering wit of zwart bij te klussen- niet kunnen weerstaan. Daarom blijft fraude bestrijding noodzakelijk. Onder de titel "Flexibele huur- aanpassingen 1995 - Omhoog, omlaag of gelijk?" is een nieuwe brochure verschenen. Deze is gra tis af te halen bij de balie in het gemeentehuis. De brochure is bedoeld voor huur ders die meer willen weten over de belangrijkste zaken over de jaar lijkse huuraanpassing. De Seizoenmarkt die inmiddels is uitgegroeid tot een traditie, wordt dit gehouden op zaterdag 17 juni van 11 tot 16 uur. Er is voor een nieuwe opzet gekozen: geen seizoenmarkt meer op het Raadhuisplein, maar op vier lokaties. De organisatoren on der leiding van coördinator Gerda van der Linden hadden graag ook Soesterberg erbij betrokken. Door dat het Dorpshuis wordt verbouwd, is dit echter niet mogelijk gebleken. Tussen de verschillende lokaties rijdt een gratis bus, zodat belangstellen den overal een kijkje kunnen nemen. Het jaarlijkse open huis waarop tal van instellingen en verenigingen zich aan de bevolking presenteren, wordt gehouden bij de biezen velden aan de Peter van den Breemerweg, in het openlucht theater Cabrio, in het cultureel cen trum C-drie en in de openbare bi bliotheek aan de Albert Cuyplaan. Er zijn nog enkele plaatsen vrij voor verenigingen en instellingen die ook mee willen doen. De biezenvelden worden op 17 juni voor het eerst opengesteld voor het publiek. Het kan er van 11 tot 13.30 uur terecht. Er wordt informatie gegeven over de werking van de velden, waarin de biezen het water zuiveren dat tijdens een fikse re genbui naar de opvangputten bij de Peter van den Breemerweg stroomt. Deze nieuwe opvang moet een eind maken aan de water overlast in de omgeving. De biezen die gebruikt worden voor de reini ging van het rioolwater worden na verloop van tijd gebruikt voor het maken van matten en stoel zittingen A Wethouder mevrouw N. Blommers (cultuur) opent om 11 uur in het openluchttheater Cabrio de sei zoenmarkt. Hier treden onder meer op dansschool Gerla, de accordeon vereniging Animato, de jazzballet- groep van De Springbokken, het mannenkoor Apollo en het Soester Muziekgezelschap. Verder zijn er demonstraties door de ruiter Giorgio Pes en door trampo linespringers. Mogelijk wordt een demonstratie gegeven van het africhten van politiehonden. Op het terrein staan zo'm twintig kramen waar verenigingen en instellingen zich presenteren. In de openbare bibliotheek wordt van 11 tot 15 uur een verkoop van boeken gehouden. De kramen wor den om 13 uur aangevuld met een nieuwe collectie. De ervaring heeft geleerd dat de meeste boeken in een uur uitverkocht zijn. Tijdens de verkoop treedt de jazzformatie Per ron 5b op. Kinderen kunnen hun spulletjes verkopen op een echte rommelmarkt; zij moeten zich voor deelname opgeven bij de jeugd afdeling. De bibliotheek is gewoon opea Voor een hapje en een drankje wordt gezorgd. In de brochure leest u in het kort de gevolgen van de invoering van de 'huursomibenadering'. Ook zaken als de woningwaardering, het huur- verhogingsvoorstel, het maken van bezwaar, servicekosten en huur- liberalisatie komen aan de orde. Ook C-drie houdt open huis. De hele dag door worden zowel binnen als buiten voorstellingen gegeven. Binnen treden bijvoorbeeld op leer lingen van de Regionale Muziek school, het Julianakerkkoor en ver schillende dansgroepen. De bow lingvereniging geeft demonstraties en dat doen, in de sportzaal, ook de Turnvereniging Soest, de gymnas tiekvereniging De Springbokken en de badmintonclub Selby. De pro gramma's worden afgewisseld door buitenoptredens van de theater groep Gebakken Eieren, 's Middags verzorgt brandweer Soest een aan tal demonstraties (zoals vlam in de pan) op het terrein van de school De Wegwijzer bij C-drie, De Afvalverwerking Utrecht (AVU) heeft over het jaar 1994 uit eindelijk een lager bedrag per ton afval in rekening gebracht dan waarmee bij de begroting rekening is gehouden en waarop ook onder meer de afvalstoffenheffing is be rekend. Dat kwam goed uit omdat halverwege het jaar bleek dat de hoeveelheid aangeboden afval met ongeveer tien procent steeg. Daar door leek een tariefsverhoging noodzakelijk te worden. Door de uiteindelijk lage:re prijs per ton is de stijging van het aanbod dus als het ware gecompenseerd. Overigens wordt het tarief e lk jaar vastgesteld op basis van een veel groter aantal kostensoorten. Burgemeester en wethouders geven dit antwoord aan een bewoner van het Scalmeyerpad. Hij wilde infor matie over de besitemming van het 'te veel' betaalde bedrag in verband met de lagere kosten die de AVU in rekening heeft gebracht. Niet vaak De sociale recherche heeft het meest te maken met de bijstandswet en de RWW. In ons land krijgt de niet-werkende een uitkering. "Als hij toch gaat werken en zijn uitke ring behoudt, dan komt er bij de werkende een moment dat hij dat onrechtvaardig vindt. Hij moet im mers veertig uur werken voor zijn gemiddeld 2.200 gulden netto in de maand. Hij ziet dan dat iemand die een uitkering heeft van 1.800 gul den in de maand er daarnaast zeg maar 2.000 gulden bij verdient. Dat gaat op een gegeven moment pijn doen en dan wil de werkende wel eens de telefoon pakken, al komt dat niet zo vaak voor". Overigens is de sociaal rechercheur niet meer 'de kwade politie-ambte- naar, de tandenborstel-teller' die hij in de beginperiode in de; ogen van velen was: er mag nu fraude bestre den worden. Witteveen heeft die veranderde houding ten opzichte van de sociale recherche meege maakt: "Je kunt nu in een gezel- Er is altijd weinig specifiek voor jongeren gebouwd. Bovendien komt er weinig woonruimte vrij voor jongeren. Dit antwoord geven burgemeester en wethouders een bewoner van deTurfstreek die zich afvraagt waarom er zo weinig woonruimte beschikbaar is voor jongeren die het ouderlijk huis uit willen om op zichzelf te gaan wo nen. Overigens beperken overheids maatregelen de mogelijkheden voor jongeren ook, aldus b. en w. Zij die jonger zijn dan 23 jaar en over onvoldoende inkomen be schikken, kunnen geen woonruimte toegewezen krijgen waarvan de huur hoger is dan 500 gulden per maand. Met ingang van 1 juli van dit jaar is dit bedrag fl. 524,17. Tenslotte is het zo dat in de ge meente Soest weinig nieuwbouw wordt gerealiseerd. Het gevolg daarvan is dat er sprake is van min der doorstroming.

Soester Courant | 1995 | | pagina 34