cr Nieuws van de bibliotheek /T\ Peter Faber met try-out in C-drie unieke jreed scal art/ióhocK Rob de Nijs weer op De vrije Teugel I CULTUUR WELZIJN I Anton Korteweg bijPoëziekring Volkorenconcert' benadrukt rijkdom van arme Open Hof Boekhai Stichtin ~D WOENSDAG 24 MEI 1995 fonefietconcert op donderdag 22 juni om 19.30 uur SOESTER COURANT PAGlN^OËNSDAG 24 ME Vrijdagavond in 'De Lieve Vrouw' stichting openbare bibliotheek Nieuwe jeugdboeken Schaakfestival in De Vijverhof tot en met zondag 28 mei NNereldH/inkel Ithura-thee Kinderparadijs De Vrije Teugel Pakketten voor Polen Vrijwilligers Vakature Bank Thuishulpcentrale Eemland THC zoekt in Soest vaste vrijwilligers 'Vrolijke verhalen voor onderweg)' )nroerend-goec Orgelfonds gespekt met 1200 gulden Proefschrift van Soester predikant maakt furore 'Living with an idiot' w Bluesnight met de J.P. Band "Ik wens u..." Wim van Zonwei Roh Ho Vüop. beni JS 8eeft di'jaar weer een benefietconcert in kinderparadijs iun^f u'Ugel- °P donderdag 22 J"™. zal h,J anderhalf uur op het podium aan het Vedelaarpad staan. De opbrengst van het optre den komt ten goede aan De Vrije teugel. Een toegangskaart kost 15 gulden. i"J9,94uad Rob de NiJs ook al op in soest. Het merkwaardige feit deed zich toen voor dat amper honderd be en e bezoekers naar hem kwamen uisteren. Overal waar de artiest op treedt (tegen aanzienlijk hogere entreeprijzen) trekt hij wel volle za- len. Rob de Nijs zorgde ervoor dat het con cert toch een succes werd. In plaats van drie kwartier trad hij zelfs ruim een uur belangeloos op. In financiële zin werd het echter voor De Vrije Teu gel een kleine domper. Terwijl het de bedoeling was dat de toenmalige kin derboerderij geld zou overhouden aan het concert, moest het geld toeleggen om de kosten van de geluidsinstallatie te dekken." De eerste reactie van De Nijs was: "Dan kom ik volgend jaar weer!" En de zanger hield zijn woord. Op don derdag 22 juni begint om 19.30 uur zijn optreden dat anderhalf uur in be slag zal nemen. Er is dus tijd genoeg voor De Nijs om een grote greep uit zijn indrukwekkende repertoire te doen. De medewerkers van het kinder paradijs hopen dat er dit keer wel vol doende geld binnenstroomt, zodat on der meer het onderhoud van de speel toestellen kan worden gefinancierd. Jaarlijks maken tienduizenden kinde ren gebruik van deze toestellen. Voorafgaande aan het concert biedt Ds Vrije Teugel een voorprogramma aan. Daarover volgen binnenkort meer mededelingen. Kaarten voor het con cert van Rob de Nijs zijn reeds ver krijgbaar op het kinderparadijs. Zomerkampen In de zomervakantie houdt De Vrije Teugel wederom twee kampweken, van 24 tot en met 29 juli en van 7 tot en met 12 augustus. De kampen be ginnen 's maandags om 12.00 uur en worden op zaterdag om 11.00 afgeslo- Op vrijdag 26 mei treedt Anton Korteweg als laatste gastdichter van het seizoen op by poëziekring Eemland. Na een kort inleidend interview leest de dichter voor uit zijn bundels en belicht hij de ach tergronden van zijn werk. Na zijn studie Nederlands debuteerde Anton Korteweg in 1971 met de bun del Niks geen Romantic Agony, waarin vooral het afscheid van een met God en gezag beladen jeugd naast de ontdekking van de seksualiteit een rol speelt. Daarna schreef hij nog ze ven dichtbundels, die over het alge meen zeer iovendontvangen zijn. Vooral in zijn eerste bundels kijkt hij met een mengeling van rancune en weemoed terug op zijn jeugd in een gereformeerde uorpsgemeenschap in West-Brabant. Kenmerkend voor zijn werk is®üe opgewekte zwartgalligheid waarmee hij het leven beziet. Hij drijft op zachte wijze de spot met gods dienst en seksualiteit, maar vooral ook met zichzelf. Voor Korteweg, die in het dagelijks leven sinds 1986 directeur van het Letterkundig museum in Den Haag is, is dichten een manier om met zichzelf in gesprek te blijven. Hij zegt hier zelf over: "Ik schrijf in mijn gedichten van alles op, ook wat ik niet makkelijk zou zeggen." Vaak is hij in zijn werk ook letterlijk met zichzelf of met een 'jij' in gesprek, zoals bijvoorbeeld in het ge dicht In den vreemde: "Den Haag. Ik voel me er zo ver van huis dat ik me wel een brief zou willen schrijven. Hoe gaat het met me, daar? Eerlijk gezegd niet goed." Hij probeert te leven met de gespletenheid van zijn leven als amb tenaar en dichter. Melancholie en cy nisme strijden daarbij om voorrang. Toch wordt zijn poëzie nooit van een loodzware ernst door zijn relative rende humor en zelfkritiek. Het voor lezen uit eigen werk heeft hij op ironi sche wijze in het gedicht 'Uit lezen' beschreven: "Die avond las ik in Gro ningen. Het was weer eens herfst en dan moet dat. Dat liefde sterft, het verstrijken van tijd, onbereikbaar heid, dat soort dingen. Beschaafd ap plaus, contant betaald en volop drank." Plaats: Theater De Lieve Vrouw, Lieve Vrouwestraat 13, Amersfoort. Aanvang: 20.30 uur. Toegang: f 6,50. Reserveren: tel. (033)618865. 60 Albert Cnyplaan 202 3764 TW Soest Prentenboeken Het doe-het-zelf-huis dat Jan bouwde, van John Yeoman en Quentin Blake. Zelf een huis bouwen blijkt moei lijker dan Jan had gedacht, zelfs met de hulp van een rat, een kat, een hond, een koe met een kreukelhoorn en een melkmeisje dat van boren houdt. Jan en zijn vrienden bedenken hun eigen ver haal bij een oud en geliefd Engels stapelversje. A-boeken (6-8 jaar) Papa Wapper en het rode vracht wagentje, van Hans de Beer. Als hun huis wordt gesloopt kopen papa Wapper en dochter Spruitje een rood vrachtwagentje om in te wonen. Ze maken er een raam in, zetten het bad naast de wasmachine op het dak en hun avonturen kun nen beginnen... Fientje, een wintersprookje, van Patsy Backx. Op weg naar school wordt Fientje door de wind weggeblazen, maar allerlei (sprekende) dieren helpen haar om op tijd voor de leesles op school te komen. B-Boeken (8-12 jaar) Opapaddestoelenpap, van Karei Verleyen. Het bloed van tegenwoordig is niks meer voor vampiers!, een veel te hoog hamburger- en chipsgehalte. Opa D.R.A. Kula ontwikkelt snode plannen om van zijn kleinkinderen weer echte vampiers te maken. Een grappig, spannend griezel verhaal, met nog gekkere tekenin gen van Gerda Dendooven. Pinda's in de koffiefilter, van Yvonne van Emmerik. Vera's oma wordt ernstig ziek. Ze herkent Vera soms niet meer en vaak gelooft oma dat zij zelf een klein meisje is. Vera en haar vrien din Mirjam gaan vaak op bezoek bij oma, want in het tehuis is van alles te beleven. C-boeken (12 jaar en ouder) Irissen twee vurai, van Theo Hoogstraaten. De 13-jarige Els vertelt hoe ze na de hongerwinter van 1944 samen met een aantal andere kinderen naar het eiland Texel wordt ge stuurd om aan te sterken. Al gauw komt Els erachter dat er een groep Georgische krijgsgevangenen door de vijand op het eiland wordt vast gehouden. Wanneer deze mensen tegen de Duitsers in opstand komen laait de strijd in alle hevigheid op. Informatieve boeken De encyclopedie van onver draaglijke vragen, van Ed Zotti. Hier zijn ze dan. De verlossende antwoorden op kwellende vragen zoals: Slapen paarden staande? Kunnen kippen zonder kop rond rennen? Word je oranje als je alleen wortels eet? Waarom slapen we? Kun je iemand dood kietelen? Zijn katten echt kleurenblind? etc. De Centrale bibliotheek aan de Albert Cuyplaan is gesloten op 25, 26 en 27 mei. De filialen zijn gesloten op 25 en 26 mei. Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuyplaan 202, 3764 TW Soest, tel. 02155-15210. Woensdag- tot en met zaterdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30- 21.00 uur. Openbare bibliotheek Overhees Willaertstraat 49. 3766 CP Soest, tel. 02155-12468. Dinsdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Maandag- en vrijdagavond van 18.30- 20.30 uur. Openbare Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b, 3769 DA Soesterberg, tel. 03463-52017. Woensdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. ten Tijdens de zomerkampen over nachten de kinderen van 5 tot en met 12 jaar in tenten. Natuurlijk organi seert De Vrije Teugel een groot aantal activiteiten voor de kampeerders. Er is plaats voor 45 kinderen per week. De kosten van deelname zijn afhanke lijk van het inkomen van de ouder(s). Mensen met een minimum-inkomen betalen 150 gulden per kind, ouder(s) met een modaal inkomen wordt een bijdrage gevraagd van 210 gulden en zijn die meer verdienen, krijgen een rekening van 280 gulden per kind. In dien de prijs een bezwaar vormt om het kind te laten deelnemen, kan altijd overleg worden gepleegd met direc teur Leo van den Berg van het kinder paradijs. Voor informatie en opgave kan men bellen, tel. 18136, of langs komen. Tot en met zondag 28 mei kunnen schaakliefhebbers hun hart opha len in De Vijverhof. In de zaal van het dienstencentrum klinkt van avond om 19.15 uur het startschot voor het eerste Soester Schaak festival. Het hoofdtoernooi, waarvoor de deel nemers de komende vier dagen aan schuiven, bestaat uit negen ronden en wordt gespeeld volgens het Zwitsers systeem. De winnaar gaat met twee duizend gulden naar huis. Het traditionele rapidtoernoor op Hemelvaartsdag krijgt morgen tussen 10.30 en 17.00 uur zijn beslag. Voor de winnaar ligt honderd gulden klaar. Op vrijdag 26 mei is er nog een snel- schaaktoernooi. Dat begint om 19.00 uur en eindigt om 23.00 uur. Belangstellenden kunnen gratis een kijkje komen nemen. Voor het volle dige toernooi-schema zie het sport programma. Vy^Stichting Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 28132 Om het natuurlijk evenwicht te bewa ren kan men zonder kunstmest of che mische middelen thee biologisch te len. Men kan dan organische mest van bladeren en koemest gebruiken. Schaduwbomen en terrassen kunnen het wegspoelen Van de bodem tegen gaan. Bij de Ithura biologische thee is dit al les het geval. Niet alleen gaat het hier om een eerlijk biologisch verbouwd produkt uit Sri Lanka, ook de hand- gevlochten mandjes waarin de thee is verpakt worden in Sri Lanka gemaakt. In de werkplaatsen van Export Production Village (EPV) werken de vrouwen aan deze mandjes. In grote potten worden groene palmbladeren gekookt; papaja-blad wordt als na tuurlijk bleekmiddel gebruikt. Na een week drogen worden ze gladgestre ken, gesneden en gevlochten. De thee, die vaak in grote kisten het land verlaat, wordt nu in Sri Lanka zelf verpakt. De inkomsten van het mengen en verpakken komen nu aan de Srilankanen zelf ten goede. De Ithura-biologische thee is ook in andere verpakkingen verkrijgbaar; ook in de Wereldwinkel Soest, Steen hoffstraat 9a, open 09.30 - 17.00 uur (behalve maandag), tel. 28132. Vedelaarpad 53, tel. 18136 Donderdag 25 mei Ons terrein is de hele dag geopend voor mensen die de dieren willen be kijken of lekker willen picknicken. Vrijdag 26 mei Ook vandaag de hele dag open! Om 15.45 uur vieren we de verjaardag spartijtjes van Wim, Ilse en Ewout. 's Avonds is Michel de gelukkige die met zijn vriendjes in de disco zijn ver jaardag gaat vieren. Zaterdag 27 mei Om 13.30 uur komen Sebastiaan, Rogier, Matthijs en Esmee hun ver jaardagspartij vieren. Zondag 28 mei Open voor iedereen die van ons mooie terrein en de dieren wil genieten. Maandag 29 mei Titsia ontvangt groep 2 van de Ludgerusschool voor het project over jonge dieren om 9.30 uur. 's Middags komt groep 4 van dezelfde school voor hetzelfde project. De Johannes Weststeynschool komt voor een schoolreis. Dinsdag 30 mei Groep 1 van De Wegwijzer komt naar de jonge dieren kijken en er veel over leren, 's Middags is groep 2 van De Wegwijzer aan de beurt. De Hoge- wegschool uit Amsterdam komt een schoolreis vieren. Woensdag 31 mei De Mobiel basisschool viert haar schoolreis. Om 14.00 uur komen er ook veel kinderen uit de buurt genie ten van allerlei activiteiten. Op vrijdag 26 mei is er van 17.00 tot 22.00 uur weer gelegenheid voor het inleveren van pakketten voor familie, vrienden en kennissen in Polen bij de fam. De Groot, Di Lassostraat 40. In formatie: tel. 24377. Smitsweg 311, tel. 12630 Deze week vraagt de Vrijwilligers Vakature Bank Soest/Baarn aandacht voor ondermeer de volgende vakatu- res: 5-128: Stichting voor hulpverle ning aan vluchtelingen te Soest vraagt vrijwillig(st)ers voor huiswerkbege leiding voor vluchtelingen. 6-118: Dezelfde stichting zoekt meerdere vrijwillig(st)ers voor op vang en begeleiding van asielzoekers/ vluchtelingen. 10-115: Afasiesoos Soest zoekt meerdere vrijwilligers die minimaal één keer per maand op vrijdagmorgen van 10.00-12.00 uur de bezoekers kunnen bezighouden met o.a. praten, sjoelen, scrabble, klaveijassen, brid ge, schaken, dammen, handwerken, boeken inkijken en nog meer verschil lende activiteiten. Leeftijd is niet be langrijk. 13-110: Kringloop Centrum Spullenhulp Soest zoekt vrijwilligers voor het bezorgen en ophalen van tweedehands goederen (vervoersdienst). 19-134: Dezelfde organisatie zoekt een vrijwilliger voor de reparatie van elektrische apparaten, zoals tv's, ra dio's enz. 17-115: Verzorgingstehuis in Baarn zoekt een reserve-gastvrouw voor de periode juni - september 1995. Werk tijden van 9.45-11.30 uur. Voor informatie over deze en vele an dere vakatures uit ons bestand kan men terecht bij de Vrijwilligers Vaka ture Bank Soest aan de Smitsweg 311, van dinsdag tot en met donderdag van 9.00 tot 12.00 uur, tel. 12630. tel. 033 - 63 13 34 De Thuishulpcentrale Eemland (THC) zoekt vaste vertrouwde vrijwilli gers, die enkele uren per week on dersteuning willen geven in ge zinnen of situaties waarin ouders/ verzorgers/kinderen/buren de da gelijkse zorg hebben voor een ge handicapte, dementerende of chro nisch zieke. De vaste verzorger kan op die manier even weg, vrij zijn in zijn/haar eigen huis, iets voor zichzelf doen of iets met de andere kinderen of de partner ondernemen. Voor de volgende situatie in Soest worden deze week vrijwilligers ge vraagd. Soesterveen Een alleenstaande moeder zoekt voor haar meervoudig gehandicapt zoontje van 7 jaar voor incidenteel een oppas, 's avonds of overdag; liefst een vrou welijke vrijwilliger met wat ervaring. De jongen is een stevige, lieve boy, die houdt van liedjes zingen en gezel ligheid. Vrijwilligers ontvangen begeleiding en een onkostenvergoeding van f 2,50 per uur. Wie hulp wil geven kan bellen voor een vrijblijvend kennismakings gesprek bij de THC, Kleine Haag 1-3, 3811 HE Amersfoort, tel. 033-631334, of bij contactpersoon Erica Stanton in Soest, tel. 19226. en huis (\er)kopen, dat d tdere dag. Voor de meest i het een ingrijpende bi ie gepaard gaat met n hoofdbrekens", Er jtom ltijd zoveel méér bij kij len Tromp, de nieuw firma die bemiddelt in o 'oed, heeft een opmerkt >od: niet alleen bemiddi er courtage - wat op 1 ele honderden guldens^ en - maar ook een breed idviezen op bet gebied heken, verzekeringen wing en inrichting. Volgende week donderde ■aal Klaren Tromp o: 'tart. Het kantoor is geves 3urgemeester Grothestrat bekoorlijke huizenrijtje bekend staat als "de Zev Op zaterdag 27 mei is in cultureel centrum C-drie een try-out van de nieuwe solo-voorstelling van Peter Faber te zien. De voorstelling be gint om 20.15 uur, kaarten kosten f 17,50, met CJP/Pas '65 f 15,-. Peter Faber was op zijn vijftiende al een verwoed amateurspeler. Hij volgde een mime-opleiding en werkte daarna enige tijd bij de groep Carrousel. In 1970 was hij mede-op richter van het Werktheater, een gezel schap dat op basis van improvisatie werkte. Het Werktheater maakte veel stukken met actuele sociaal relevante onderwerpen. Peter Faber maakte hier jaren lang deel van uit, zij het met enige onderbrekingen voor televisie en vooral film. Hij werkte voor televi sie met name in dramaprodukties, maar verzorgde ook een heel seizoen lang (1977/78) de presentatie van de filmrubriek 'Cinevisie' voor de NOS. Verder was hij te zien in de toneelstuk ken 'Danny Roberta', 'Over de grens' en 'Een nacht ijs'. Voor zijn rol in de succesvolle voorstelling 'het Koekoeksnest', een toneelbewerking van het beroemde boek 'One flew over the cuckoo's nest' van Ken Kesey (schitterend verfilmd met Jack Nicholson in de hoofdrol), werd Peter bekroond met de Louis d'Or. Naast zijn rollen in ongeveer zeventig films, waaronder 'Max Havelaar' en Oeroeg en televisieseries als 'Prettig geregeld' is Peter Faber ook nog verbonden ge weest als docent aan de Theaterschool en aan de Kleinkunstakademie. Be halve dat hij werkzaam was als acteur en docent werkte hij ook als regisseur. Naast produkties voor het Werktheater regisseerde hij studententoneel samen met Shireen Stroker. Weer solo Vanaf 1978 trad hij op met solo-voor stellingen, zoals o.a. 'Wonderen', 'Langzaam Haasten', 'een Optimist' en 'Wilde Vaart', waarin hij niet alleen ac teerde, maar ook jongleerde, tap- danste en circus-acts deed. Nu na ne gen jaar gaat Peter Faber weer solo. Het nieuwe programma heet 'Vrolijke Verhalen (voor onderweg)'. Hij heeft het programma inmiddels geschreven en diverse onderdelen ervan getoetst. De reacties waren zeer positief, Peter blijkt zijn oude stiel, waarmee hij in vele opeenvolgende programma's een groot publiek aan zich verplichtte, moeiteloos weer op te kunnen pakken. Waar gaan de verhalen over? Peter Faber zegt er zelf over: "Stel dat ik werd herboren, welke verhalen en tips zou ik dan willen horen? Ik doe een greep en noem er vijf: Hoe 'ontsnap' ik aan mijn opvoeding...? Hoe 'overleef ik een doodzonde,..? Hoe 'trouw' ik voor de derde keer...? Hoe 'blijf ik le nig...? Hoe 'wordt' een oorlogskindje, bouwjaar '43, direkteur van de Peter Faber Optimist B.V....?" Kaarten zijn verkrijgbaar bij C-drie, Willaertstraat 49, tel. 22188, en bij de VVV, Steenhoffstraat 9a, tel. 12075. Peter Faber. Arm en tóch rijk... Deze W.G. v.d. Hulst-thematiek bleek afgelopen zaterdag onmiskenbaar van toe passing op de Open Hof, het her vormd/gereformeerde kerk centrum in Soest-west. De "volk orenavond" - een benefietconcert van alle vijf "huiskoren" - was in elk geval een succes. De Open Hof is arm, want de kerk is pas nog voor pakweg een miljoen ver bouwd en een flink deel van dat geld moet zelfs nog binnenkomen. Vandaar dat er geen cent overschiet voor een nieuw orgel, wat er volgens sommige kerkgangers absoluut moet komen. Het oude orgel is overigens al ontman teld en de Open Hof "doet" het voorlo pig met het geleende koororgeltje van de Wilhelminakerk, maar volgens ex perts kun je er de gemeentezang van op z'n hoogst een stuk of zestig kerk gangers fatsoenlijk mee begeleiden. Een nieuw orgel wordt dus vurig ge wenst. Het instrument gaat echter om en nabij de 200.000 gulden kosten, en dat moet de commissie Geldwerving op allerlei manieren bij elkaar zien te scharrelen. Vandaar dat zij zaterdaga vond de vijf huiskoren bij elkaar had gebracht; niet alleen de "eigen" koor tjes (cantorij, kindercantorij en jeugdcantorij), resp. onder leiding van Tjalling Roosjen en Inge Radstake, maar ook het Jongerenkoor Soest met Frank Kooiman en de koorgroep van het Oecumenisch Avondgebed met Gerrit van Vembde als "zwaaiers". Het concert, waarmee tevens de ver beterde akoestiek van het kerkgebouw werd beproefd, maakte in elk geval duidelijk dat elk koor zo z'n eigen re pertoire heeft, al werden alle zangen door het publiek met grote welwil lendheid en enthousiasme aange hoord. Vooral het optreden van de kindercantorij maakte een vertede rende indruk. Imposant - zoal niet door de kwaliteit dan toch door de kwantiteit - was ook het gezamenlijk optreden van de meer dan 100 zangers en zangeressen, waarbij zo'n beetje de halve kerk op het podium stond. De opbrengst - een dikke 1200 gulden - lijkt niet veel meer dan een druppel op de gloeiende Open Hof-orgelplaat, maar is vermoedelijk goed voor de aanschaf van een pijp of vier, mis schien vijf. "Geldwerfster" Henny Hogewoning stelde aan het slot van de avond met genoegen vast dat de Open Hof - ondanks de financiële perikelen - tóch rijk was, in elk geval rijk geze gend met veel muzikaal talent en "har monie". De Schoof De Engh De Praatpaal, tel. 12527 tel. 21987 tel. 19546 Buurthuis De Engh Albert Cuyplaan 200, tel. 21987. Inloop buurtbewoners: Elke don derdagavond is er van 19.30 tot 21.00 uur gelegenheid voor bewoners van de Engh om met de buurt werker te praten over problemen in de wijk, daar sa men oplossingen voor te zoeken en buurtgerichte activiteiten te organise ren. Het komt al niet zo vaak voor dat wes- ters-wetenschappelijk werk in India op grote schaal bekendheid krijgt, maar het is nog zeldzamer dat een proefschrift van een gereformeerde theoloog uil Nederland in het vanouds sterk hindoeïstisch-georiënteerde land de aandacht voor zich opeist. Dat is wel het geval met de dissertatie van dr. Jan Peter Schouten, predikant van de Open Hof in Soest. Hij promo veerde enige jaren geleden op een stu die over de "Vira-shaiva's", wat zoveel wil zeggen als "heldhaftige, enthou siaste vereerders van (de hindoe-god) Shiva". De Vira-shaiva's vormen een mystiek-revolutionaire beweging bin nen het hindoeïsme, met de meeste aanhang in zuid-India. In India sa menleving zijn ze in zekere zin "bui tenbeentjes", want de samenleving daar kenmerkt zich in het algemeen niet door een sterk ontwikkelde ge neigdheid tot maatschappij-verande ring, aldus Schouten in een toelich ting. Zijn studie maakt inmiddels furore in India. Het boek ("Nou, het is wel 'voer voor theologen'," zoals de schrijver laat weten) is onlangs in het Engels verschenen en aan een vertaling in het Kannada, de taal die in zuid-India wordt gesproken, wordt intussen ook hard gewerkt. Schouten heeft de laat ste jaren uit India al veel enthousiaste reacties op het proefschrift gekregen. "Blijkbaar is het boek voor een grote groep Indiërs zélf ook interessant, en dan is het leuk dat het zo'n grote ver spreiding krijgt." Foto: Marco Bakkeiden" - waar de gehele ber ping is ingericht als^rece] Steenhoffstraat 46, tel. 19577 Donderdag 25 mei: De dood van zijn vrouw heeft een ó°°r üe Xr^nfc Russische intellectueel volkomen van bij de koop o f h zijn stuk gebracht. Luidkeels huur) van woningen 'kamer en administratie. ,den is eigentijdse kunst li stock van de overburen, d Anna Paulownahuis. Klaren Tromp is de na I de vennoten Dirk Jan Ti- echtgenote Manan zich presenteren op de bc markt. De nieuwe onden leert zich met een urn door de cliënten met alle. of b 'zónder vergoeding - r deskundig advies voor omschreven als schreeuwt hij midden op straat zijn verdriet uit. Maar als hij een "gloed- nieuwe en draaglijke vrouw" heeft ge- den afsluiling Vi vonden, deelt hij de omstanders mee, nndiee verz terwijl hij in het café het ene glaasje na d)eek- r,iifl het n,et het andere naar binnen slaat, dat hij uil Maar Klaren dankbaarheid jegens de samenleving vdaar met ad Zaterdag 27 mei: Sinds 1992 draait de J.P. Band mee in de vaderlandse bluestop. Men be werkstelligt duidelijk een eigen ge luid, waardoor nog eens extra bena drukt wordt dat de blues zeker niet ge stopt is in Chicago. Naast het authen tieke gedeelte wordt er natuurlijk ook (zij het bescheiden) eigen werk ge speeld. Zij staan garant voor een swin gend optreden. Tot ziens dus bij deze Rockin' Good Old Blues Band. De be zetting: Jack: zang en gitaar; Ruud: leadgitaar; Jan: bas en zang; Ben: drums. Aanvang: 22.00 uur. Entree: f 10,-. N.B. Vanaf deze maand is er bij de Bluesnight geen voorverkoop meer. Kaarten uitsluitend verkrijgbaar aan de zaal. zich wil ontfermen over een patiënt van een psychiatrische inrichting. Op het plan wordt nog eens stevig ge dronken. Wat voor type moet het zijn, zo beraadslagen de cafégasten. De een ziet het meest in een "heilige dwaas", maar de man zelf ziet meer in een "ge lukzalige onnozelaar". Op naar het gekkenhuis, waar de man, na de direc teur met twee flessen drank omge kocht te hebben, zijn idioot mag uit zoeken. De directeur kan het met de keuze, ene Vova, eens zijn: "Dat is een goede; dat is een dissident". De echt genote ziet de aktie van haar man niet zo zitten, maar Vova lijkt een vriende lijke verstrooide professor. Maar hij ontpopt zich tot... een gevaarlijke psy chopaat. Hij krijgt driftaanvallen, richt vernielingen aan en weet het echtpaar in de greep van de angst te brengen. Zo begint een opmerkelijke menage trois met een al even opmer kelijk einde. Russische intellectuelen hebben altijd iets tragisch gehad. Wie had er be hoefte aan hun inzichten? De tsaren niet, want die waren niet dol op ver lichte ideeën. De communisten ook niet, want die vonden in Marx en Lenin voldoende denkkracht. Wanho pig moeten intellectuelen zoeken naar een maatschappelijke rol. De schrijver Viktor Jerofejev schreef met "Living with an idiot" een satirisch boek over de historische onnozelheid van de Russische intellectueel. Hij schreef het in 1981, maar de censuur hield publicatie aanvankelijk tegen. Want zelfs de censoren begrepen, dat de idi oot uit het verhaal voor het commu nisme staat. (Vova was ook een bij naam van Lenin.) Er is niet alleen een film gebaseerd op het boek van Jerofejev, maar ook een opera van Alfred Schnittke, die zijn wereldpremière in 1992 Amsterdam beleefde. Het in huis halen van de idi oot betekent voor het echtpaar een reis naar de waanzin, een kijkje in de hel. Elke volgende stap van idiotie dwingt een nieuwe modus vivendi af. Maar met het interieur gaan langzaamaan ook alle normen aan gruzelementen. Op een avond kan de intellectueel niet eens meer zijn eigen slaapkamer bin- Voorfilm: Een ambtenaar van de burgerlijke stand ontdekt, dat zijn wensen altijd uitkomen. Zo maakt zijn baas een smak van de trap van het gemeente huis als hij hem dat heeft toegewenst en brandt het café af waarin de man nen zaten die hem hadden bespot. Als zijn omgeving dit ontdekt en speciale verzoeken indient, bekruipt de wal ging hem om alle egoïsme en materia lisme. In deze satirische afstudeerfïlm giet regisseur Mamin zijn kritiek op de Sovjet-maatschappij in een milde vorm. Hij legt een scherp oog aan de dag voor de in alcohol en bureaucratie ondergedompelde Russische ziel Entree: f 7,50; c.j.p./65-f f 5,00. Aanvang: 20.30 uur. gebied van verbouwinj en de gehele of gedee ting van het nieuwe pa eigen deskundigheid ki voor een beroep doen o.a. een bouwkundig interieurarchitect, aanr ninginrichters. Commercieel én t "Commercieel én creal achiige omschrijving Klaren daarvoor hante stig uit de wereld van nagernent is hij uitste op het gebied van om BOUWBEDRI UITVOERING V/ NIEUWBOUW VERBOUW RENOVATIE EN ONDERHOUC LAANSTRAAT 52 - 37 TEL 02155 -15073 - Ook minder bt de wereld hebb komst. Stichtin zet overal t programma's ren. Boekhant koopt sinds k loos batik kaai Stichting Red derland) te sti De kaarten die zijn in het Burkina Faso slechts f 1.75 1 gaat naar hulpi kelingslanden Stichting Redt daar sinds tien ten voor het ii gen bedreigt drinkwater en jecten wordt gewerkt met c H «HOK ON SEEtZLAAN

Soester Courant | 1995 | | pagina 8