ntgoocheling bij Soest na afgang Peter Wolfsen keert terug bij Soest •aditie in ere hersteld door schakers Landskampioenen bij The Red Stars Merkwaardig duel Soest-Zuid 'OENSDAG 31 MEI 1995 Ronald de Rooij verlaat SEC; Raymond Brandes naar WZ'49 VOETBAL ATLETIEK Van den Broek en Eva Janssen naar AP Memorial BASKETBAL TENNIS Soester Schaakfestival krijgt internationale meester Barsov als winnaar •v PAGINA 15 SOESTER COURANT schrijft zwarte bladzijde uit geschiedenis blauwhemden vol: 8-1 Zoete, sportieve wraak van jongens passerele en John Bertus VOETBAL zondag /anaf morgen kunnen trainers en estuurders van de voetbalclubs veer rustig slapen. De overschrij- ingsperiode voor voetballers oopt vandaag namelijk af. In de fgelopen 31 dagen is het druk ge veest op de transfermarkt. Tot jistermorgen waren de volgende ipelerswisselingen bekend. oest ioest verloor Raymond Brandes die VVZ'49 gaat, maar daar tegen- ver staat dat Peter Wolfsen terugkeert aar de club aan de Bosstraat-Oost. tij speelde dit jaar bij Sparta Nijkerk. ien andere nieuwkomer is Brian riando van Sastum. Zoals de zaken er ;istermorgen voor stonden, blijft loelman Gerard van de Bedem bij zijn lesluit om te stoppen. Daarnaast deed ot gisteren nog een aantal geruchten e ronde van spelers die zouden weg- ;aan. In dat verband is de naam van tnder anderen René van den Deijssel ;enoemd. De kans dat hij daadwerke- ijk verkast, wordt klein geacht, ioest is er kennelijk niet in geslaagd 3uy Dekker binnen te halen. De laat- te verhalen suggereren dat spits Jacco ïngelsman van Baarn volgend sei- :oen voor de blauw-witten uitkomt. )at is niet bevestigd door het bestuur. SEC-zondag -oals al eerder bekend was, houdt fconald de Rooij het voor gezien bij SEC. Een jaar nadat de 'verloren zoon' neerstreek op de Bosstraat-West, heeft hij zich laten overschrijven naar Veensche Boys. Jeffrey Dorrestein gaat terug naar Hees, terwijl Maarten van Daalen volgend seizoen bij HVC onder de lat staat. Ron Daselaar be dankte, evenals vorig seizoen. De aan voerder heeft zich echter niet laten overschrijven, zodat hij wellicht als nog beschikbaar is voor de ploeg van de nieuwe trainer Henk van Asch. Die kan vanaf augustus waarschijnlijk een beroep doen op Saban Aksit. Be stuurslid Henk Verheijen van SEC had gistermorgen nog niet het overschrij vingsformulier van de voetballer bin nen, maar schatte de kans dat Aksit te rugkeert in op 99 procent. Bij SEC komen in elk geval Gerard van Soeren (Soest 2), E. van de Broek (Baarn), Eric Rauch (SOVA'54), Erik Hom en W. Kentie (beiden van AS'80) op de ledenlijst te staan. Van Soeren voetbalde al eerder bij de groen-wit- ten. WZ'49 Voor het nieuwe seizoen heeft VVZ'49 zich in de breedte aanzienlijk ver sterkt Tegenover het vertrek van Abdelhak Belarbi (HVC) staat de komst van zeven spelers. De meest opzienbarende transfers zijn die van Raymond Brandes (Soest) en Wim van Empelen. De laatste speelde bij Spakenburg voordat hij in het afgelo pen seizoen aan de zijlijn stond. Van Soest komen ook Carlos dos Santos de Bahia en Ernst Jansen die daar overi gens niet in het eerste elftal speelden. Andere nieuwkomers bij de afdelings hoofdklasser zijn Marcel van Essen, een spits van KVVA Wim Turksma (Eemboys) en Marcel Henraats van Sporting-Zuid, een vierde klasser uit Amsterdam. Hees Behalve trainer Teus van Kommer vertrekt niemand bij Hees. Danny Brandenburg zou stoppen in verband met zijn verhuizing naar Weesp, maar volgens bestuurslid Fons Hilhorst pro beert de club Brandenburg alsnog te behouden. Zoals eerder aangegeven heeft Jeffrey Dorrestein na twee jaar SEC besloten weer bij Hees te gaan spelen. Ook Krijn Schouten (SEC-za- terdag) fietst volgend jaar naar de Ver lengde Oude Utrechtseweg in plaats van naar de Bosstraat. SEC-zaterdag Naast Schouten verliest SEC-zaterdag ook Razzo van Dam en Richard de Bruin. Beide spelers zijn gestopt, res pectievelijk vanwege werk en verhui zing. De selectie wordt aangevuld met Michel Besseling van Roda'46 en Richard Steensma die in het afgelopen seizoen op de zondag speelde. Eva Janssen en Marion van den Broek van AV Pijnenburg zijn uit genodigd voor de Adriaan Paulen Memorial in Hengelo. De Grand Prix wedstrijd op maandag 5 juni is het meest prestigieuze atletiek- evenement van Nederland. Onder de deelnemers bevinden zich onder anderen Mariene Ottey, wereldkampioene op de 60 meter indoor, en Haile Gebreselassie, de houder van het wereldrecord op de 5 kilometer. Hij zal in Hengelo pro beren het wereldrecord op de 10 ki lometer te verbeteren. Voor de meervoudig Nederlands jeugdkampioene Eva Janssen uit Soest zal de eindtijd op de 1.500 meter, haar favoriete afstand, be langrijker zijn dan haar klassering. Doelstelling van Janssen is de li miet halen voor de Europese jeugd kampioenschappen. De limiet staat op 4.25.0. In verband hiermee komt haar trainer René van Zee over uit Oostenrijk. De voormalige Soester zal ook Marion van den Broek begeleiden. De sprintster is gevraagd deel uit te maken van een gelegenheids estafetteploeg op de 4 x 100 meter. In die ploeg komt verder onder an deren Nannet Karenbeld uit. Zij werd vorig jaar tweede op de 200 meter tijdens de Nederlandse kam pioenschappen. Een mooier cadeau hadden de jon gens passerelle hun club The Red Stars niet kunnen geven voor haar dertigste verjaardag. Dank zij het team van trainer/coach John Bertus werd de basketbalvereni ging voor het eerst in haar bestaan landskampioen! Het jongensteam (13-15 jaar) sleepte de titel binnen in Groningen. Het was de kroon op een succesvol seizoen. In de competitie had Red Stars nauwe lijks serieuze tegenstand ondervon den. Alleen Shooters uit Bunschoten maakte het de Soesters moeilijk. Red Stars en Shooters wonnen ieder één keer in de twee onderlinge ontmoetin gen, zodat een beslissingswedstrijd noodzakelijk was. Via een 61-58-zege in een kwalitatief hoogstaande wed strijd plaatste Red Stars zich voor de kampioenschappen van West-Neder land. In dat toernooi rekende Red Stars simpel af met Goba uit Gorinchem en Blitz uit Voorschoten. Tijdens de eerste dag (vrijdag) van het NK leek Red Stars opnieuw voor een eenvoudige klus te staan. De openingswedstrijd werd met 102-45 gewonnen van Wyba uit Wychen. Wat volgde was de wedstrijd met Weert. De meeste spelers kenden elkaar nog van vorig jaar, toen ze in een lagere leeftijdsgroep tegenover elkaar ston den in de finale om het Nederlandse kampioenschap. Red Stars verspeelde toen een 31-17-voorsprong, verloor nipt en nam teleurgesteld genoegen met de tweede plaats. In Groningen smaakte de sportieve wraak zoet. De ploeg van Bertus was nu breder, be schikte over meer ervaring, werkte een achterstand van 14 punten weg en besliste het duel in haar voordeel: 82- 68. Daarmee hadden de basketballers uit Soest de eerste tik uitgedeeld. Cruciaal Van cruciaal belang was de derde wedstrijd die een dag later werd ge- speeld. Tegen de gedoodverfde kam pioen Den Helder bleef Red Stars overeind: 74-66. De laatste verplich ting, tegen Belial uit Surhuisterveen, was vervolgens een formaliteit: 137- 59. De nationale titel kreeg extra glans, omdat alle tegenstanders erkenden dat Red Stars de verdiende winnaar was. De gouden medaille werd niet alleen binnengehaald door goed basketbal, maar ook door inzet. Daarnaast kan worden gesteld dat Bertus een belang rijk aandeel heeft gehad in het succes van dé jongens passerelle. De trainer/ coach werkt al jaren met de jeugd van Red Stars. Hij leidt basketballers op, "Een vreemde wedstrijd en dat was het," zou de vader van Dik Trom hebben gezegd. Kampioen TV Soest-Zuid won zondag simpel met 2-6 van het reeds gedegra deerde Overburg 2. In een bijzon der merkwaardige ontmoeting. Twee dagen voor het treffen stond Soest-Zuid al met 0-3 voor, omdat Overburg te kennen had gegeven dat het slechts één dame kon opstellen. Sonja Huizinga kon daarom aanvan kelijk aan de kant blijven en zou uit eindelijk helemaal niet in actie ko men. Mariëlle van Soest speelde wel en won haar single met 2-6, 1-6. De tennisster bleek eindelijk haar vorm te hebben gevonden. Trainer Pieter Verbrugh: "Als nieuwkomer had ze het idee dat ze zich moest waarmaken bij Soest-Zuid. Ze nam die druk mee, waardoor ze een poosje onder haar kunnen speelde." Tegen Patrick Liabeuf werkte Rishi Panday zijn beste single van dit sei- Landskampioen! De jongens passerelle bekroonden hun succesvolle seizoen door het jarige The Red Stars de eerste nationale titel te bezorgen. kneedt de talenten en nam als coach al vaak deel aan kampioenschappen. In 1978 en 1981 werd Red Stars met respectievelijk de jongens en meisjes junioren bekerkampioen van Neder land. De jongens passerelle bezorgden de club de eerste landstitel. De vraag is wederom of ze ooit in het eerste herenteam van de Soester vereniging zullen spelen. Want Red Stars is er in de loop der jaren aan gewend geraakt dat goede basketballers om uiteenlo pende redenen de wijk nemen als ze de leeftijd van senior bereiken. zoen af. "Als hij zo doorgaat, hebben we in de derde klasse een sterke heer aan hem. Ja, in principe gaat hij door bij ons," zei Verbrugh na de met 2-6 en 0-6 gewonnen partij. Het verhaal van Arno Jellema's enkelspel was ook al enigszins op zienbarend. Omdat de kaarten al wa ren geschud, kreeg hij eindelijk toe stemming om zijn geliefde tennis te spelen. Jellema mocht zich uitleven en zou zijn tegenstander even les geven. Zover kwam het niet. Zijn tegenstan der liet hem dusdanig lopen, dat Jellema alle zeilen moest bijzetten om met twee keer 6-7 te winnen. Omdat Soest-Zuid de titel al binnen had en Overburg zeker was van degra datie, besloten beide teams de overige partijen niet meer te spelen. Overburg kreeg twee dubbels cadeau. Tegenwoordig maken internationale grootmeesters als Kasparov, Karpov, Short en misschien ook nog wel de Ne derlander Jan Timman de dienst uit op schaakgebied. In de jaren dertig was die rol weggelegd voor dr. Max Euwe en de Rus Aljechin. Beide internationale grootmeesters zaten in die tijd ook in Soest tegenover elkaar, omdat de Soester Schaakclub (SSC) erin was geslaagd een aantal partijen van de tweekamp om het wereldkampioenschap naar Soest te halen. In die tijd hield de SSC elk jaar een meerdaags Hemelvaartstoernooi dat na de Tweede Wereldoorlog te rugkeerde als een evenement van één dag. Bijna zestig jaar later hebben de schakers van de plaatselijke club de oude traditie in ere hersteld. Na vijf dagen Soester Schaakfestival kan worden vastgesteld dat de toon is gezet. De mond-op- mond reclame moet de rest doen. Het EHBO-gebouw aan de Pa rallelweg, zaterdagmiddag. In de hal verkoopt een man consump ties. In de linker zaal is het, on danks de aanwezigheid van circa veertig mensen, bijna muisstil. Ze schaken. In de rechter ruimte zit Rob van Aurich, achter zijn com puter. Van Aurich is één van de organisato ren van het Soester Schaakfestival dat woensdagavond, een uur voor de aftrap van Ajax-AC Milan (1-0, mooie eindstand voor schakers), is begon nen. Nogal wat schakers missen de EC-fïnale, al ontworstelen ze zich even uit hun denkwereld om naar de herhalingen te kijken van het moment t waarop Patrick Kluiven de Italiaanse doelverdediger Rossi passeert. "Hij weet dat goed te keepen," zeggen wij dan. Van Aurich doelt niet op het voetbalfragment dat bij miljoenen Ne derlanders op het netvlies staat gegra veerd, maar op de remise tussen de in ternationale meester Alexei Barsov en Eric de Haan, de beste schaker uit Soest. Na vijf van de negen ronden delen bei den de koppositie met 4,5 punten. "Eric stond beter, maar in tijdnood ging het niet zoals het moet. Barsov wist dat goed te keepen, dat wil zeg gen dat je het toch redt als je slecht staat," verklaart Van Aurich, terwijl De Haan en Barsov aan de andere kant van het gebouw zitten te peinzen in weer een nieuwe partij tegen weer een andere opponent. Barsov is bij de uitstek de favoriet om de hoofdprijs van tweeduizend gulden mee naar huis te nemen. Is dat dan nog wel leuk voor de FIDE-meesters Henk Happel en Harmen Jonkman, de inter nationaal meester en voormalig dameskampioen van Nederland, Erika Belle, maar vooral ook voor de 59 amateurs? "Ja," antwoordt Van Aurich. "Nu kun nen de anderen eens tegen een interna tionaal meester spelen, anders gebeurt dat alleen in een simultaan. En daarin moet zo'n meester toch zijn aandacht verdelen over meerdere partijen." Het is dus een misverstand te veron derstellen dat het Soester Schaak festival zomaar een huis-tuin-en-keu- ken 'toernooitje' is. Op de deelnemers lijst prijken ook de namen van ver schillende ex-jeugdkampioenen, zoals Dennis de Vreugt. In totaal 69 scha kers zijn naar Soest gekomen voor de Zwitserse groep, het hoofdtoernooi. Minder dan waarop was gerekend en ook reden om de aanvankelijk inge huurde zaal van De Vijverhof in te rui len voor de vertrouwde EHBO-zaal, maar allesbehalve een slechte openingszet. Naam "We hopen dat het een groot toernooi wordt, net als voor de oorlog. Het toer nooi moet weer naam krijgen onder de schakers. De mensen willen eerst ho ren hoe het ging. De reacties van de i deelnemers zijn enthousiast. De mees ten hebben gezegd dat ze terugkomen en we verwachten veel van de mond- op-mond reclame. Dit jaar hebben we de pech dat we concurrentie hebben van een toernooi in Amsterdam. Dat is niet door de bond ingezien, omdat Amsterdam het als een toernooi aan meldde en wij als festival. Volgend jaar zal dat niet meer gebeuren. We zullen wel weer een sponsor moeten vinden, anders zullen we het prijzen geld omlaag moeten schroeven," al dus Van Aurich. Tijdens het Soester Schaakfestival is er in totaal 5.995 gulden te verdienen. De winnaar van het hoofdtoernooi toucheert twee mille, de nummer twee 1.250 gulden en de derde prijs levert nog altijd 750 gulden op. Aan de Parallelweg wordt parallel aan het hoofdtoernooi het snelschaak- toernooi (24 deelnemers) gehouden. Op vrijdag 26 mei wint Mark Vink het snelschaaktoernooi in groep A. Hij heeft zijn retourtje Groningen-Soest eruit. Het rapidtoernooi (36 deelne mers) is een dag eerder in groep A ge wonnen door Freek Weijers. Hij houdt honderd gulden over aan een dagje EHBO-zaal. De deelnemers aan het hoofdtoernooi moeten vijf dagen aan de bak, al mo gen ze één ronde overslaan. Ze krijgen dan toch een half punt. De meesten hebben woensdagavond al van die mogelijkheid gebruik gemaakt. Maar het gaat niet alleen om de een- Terugkerend beeld in Soest? Als het aan de organisatoren van het Soester Schaakfestival ligt wel! De Soester Schaak club kan terugzien op een geslaagd evenement Foto: Studio Van Beek ten. De sfeer is uitstekend te noemen. In de kleine zaal schuiven de schakers na afloop van elke ronde aan tafel om de partij nog eens over te spelen, te analyseren. Of om gezellig te babbe len over andere belangrijke zaken. Of om het bulletin te lezen, dat via de computer dagelijks wordt gevuld met informatie over de gespeelde partijen. Dat het festival goed verloopt, blijkt wel uit de activiteiten van de protest- commissie die is samengesteld uit drie deelnemers. De commissie hoeft niet in actie te komen. De Soester Schaakclub, met bijna vijf tig leden niet de grootste van het land, zet een indrukwekkende prestatie neer en levert op het deelnemersveld ook nog eens een respectabel visitekaartje af. De als zevende geplaatste Eric de Haan slaagt er net niet in de hoofdprijs te pakken. Barsov voorkomt een ver tik rassing. De schaker uit Oezbekistan pakt drie punten in de vier laatste ron den, De Haan komt niet verder dan twee, maar eindigt desalniettemin op de derde plaats, achter Xander Wemmers uit Utrecht. Soester Erik Swinkels eindigt met 5,5 punten als achttiende. Hugo van Hengel wordt 27ste (4,5), Roderick Loeber dertigste (4,5), Koen Vegter 42ste (4) en Bram Otto 46ste (3,5). Jeroen van Veenendaal en Michel Everts belastte zich met de bewaking van Filemig, zodat Van den Deijssel op het middenveld het vuur kon aan wakkeren. Voordat hij aan zijn eigen lijke werk kon beginnen, was het al 4- 0. Van der Grift leverde de bal in het hart van de verdediging meteen na de aftrap knullig in en Stam stifte de bal over Van de Bedem die te verbaasd was om in te grijpen. De held van Soest ging drie minuten later zelf de fout in toen hij, enigszins gehinderd door Luits Houkes, de bal los liet. Anton van der Sloot was er als de kip pen bij. Even, slechts heel even werd rekening gehouden met een ommekeer, toen Van den Berg in de 54ste minuut tegen scoorde. Maar nadat Michel Vlas winkel een minuut later de paal raakte, geloofde niemand meer in een verras sing. In het laatste kwart trapten Dick Timmer, doelman Kramer (uit een strafschop), Stam en Filemig nog eens na en was de zwarte bladzijde uit de geschiedenis van Soest vol geschre ven. "Die tweede goal besliste de wed strijd. We zijn nog wel teruggekomen, maar twee individuele fouten deden ons na rust de das om," vatte Schinkel de wedstrijd kort samen. De zwaar te leurgestelde trainer stelde vast dat de ZAP-spelers de vorm van de dag had den. En inderdaad, verdediger André Tielens (ex zaalvoetbalinternational), middenvelder Alois Wijnke en spits Stam droegen de ploeg uit Breezand dat voor de eerste keer in haar bestaan de eerste klasse bereikte. "Zo'n topwedstrijd hadden wij zondag tegen Neerlandia/SLTO," aldus Schinkel die wel voor elk doelpunt een verklaring had, maar niet kon aan geven waarom Soest zichzelf niet kon zijn. "De grote nederlaag zegt me niet zoveel, al is het op zo'n moment wel een afgang. Maar we hebben tenmin ste van een goede ploeg verloren. En laten we niet vergeten, dat we toch een fantastisch seizoen hebben gehad." Dat was ontegenzeggelijk waar, maar er was niemand bij Soest die daar don derdag een boodschap aan had. Want, zoals Schinkel ook opmerkte, duurde het seizoen één wedstrijd te lang voor Soest. Hoeven die geen millimeter ruimte kreeg. "En ik wist dat Soest op de zij kanten kwetsbaar was. Daar hebben we gebruik van gemaakt," aldus de broer van Frank Kramer. 'Dissidenten' Dat was waar, al kwam dat deels door dat Paul van der Grift een 'off-day' had. De doorgaans betrouwbare linker vleugelverdediger leidde door dom balverlies het eerste en het derde doel punt van ZAP in en trapte negentig minuten lang als een pupil in de val van de Noordhollandse tegenstanders. Van der Grift was slechts één van de 'dissidenten'. Schinkel merkte terecht op dat ook de andere vaste waarden in het team, Gerard van de Bedem, Martijn Stalenhoef, Paul Hilhorst en René van den Deijssel, niet in normale doen waren. De laatste kan dat nauwelijks worden aangerekend. Schinkel had hem voor rust aan de rechter kant in de defensie neergezet om de gevaarlijke Stef Filemig aan banden te leggen. Het bleek een verkeerde keuze. Niet zo zeer omdat Van den Deijssel de fout inging (hij werd één keer 'gepoort'), maar omdat hij node werd gemist op het middenveld. Op dat middenveld leed Paul van der Grift in de tiende minuut balverlies. ZAP counterde via de rechter kant, waardoor Luits Houkes naar buiten moest uitwijken. In het centrum profi teerde Ference Stam vervolgens van de ruimte: 1-0. Twaalf minuten later werkte verdediger John Huiberts na een hoekschop de bal via een kluts met Raymond Brandes in de boven hoek. Het was een 'lucky', maar hij telde wel. Risico's Peter van den Berg: "Het duurt weer een tijdje voor dat je zo'n kans krijgt. Na de tweede treffer kwam Soest iets meer in balbezit, doch in de laatste vijf minuten voor rust bleek eens te meer dat ZAP op alle fronten heerste. Schinkel moest ingrijpen en risico' nemen en offerde Wilfred Janmaat op om achterin één-tegen-één te gaan spelen. Michel Vlaswinkel, die zich dinsdagavond weer beschikbaar had gesteld, verving de tegenvallende len deceptie. Een afgang. Een totaal onverwachte anti-climax. Verbou- iereei-d, afgedroogd en gedesillusioneerd verlieten de spelers van Soest donderdagmiddag het veld van Hellas Sport in Zaandam. De ontgoo- heling was troef na de promotiewedstrijd, waarin Zwaluwen Anna ■aulowna (ZAP) de trotse Soester club murw had gebeukt. Met 8-1 ver lezen was Soest-onwaardig, maar tevens de harde realiteit op een zo- perse Hemelvaartsdag. Niemand kon zich herinneren dat Soest ooit zo eschonden uit de strijd was gekomen. Ingeloof heerste direct na afloop van desastreuze wedstrijd bij de spelers Ie verdoofd waren van de genadeloze lap die ZAP had uitgedeeld. Peter tn den Berg, al veertien jaar het legbeeld van de blauw-witten, was s eerste bij zijn positieven: "Het luurt weer een tijdje voor dat je zo'n pis krijgt," doelde de spits op het feit lat de deur naar de eerste klasse met jen harde klap was dicht gesmeten. Vie droomt hier nou van. Niemand riep even verderop een dolge- l bestuurslid van ZAP. "Datje zo hoet verliezen, is heel bitter," sprak aangeslagen trainer Dick Schinkel. Onherkenbaar r dagen nadat het zich fier staande lad gehouden bij Neerlandia/SLTO Tas Soest plotseling onherkenbaar. En dat terwijl Dick Schinkel de op papier elf beste spelers kon opstellen. Nie mand kon een verklaring geven waarom Soest vanaf de aftrap een slechte indruk maakte. Van den Berg: "Het is ook hun verdienste. ZAP is een hele goede ploeg. Maar wij zouden ook fel van start gaan, dus dan zullen het wel de zenuwen zijn geweest." Schinkel en ZAP-trainer Rob Kramer hadden zich door bevriende collega's op de hoogte laten stellen van de kwa liteiten van de tegenpartij. Kramer had bovendien een spion gestuurd naar Neerlandia/SLTO-Soest en zette zijn beste mandekker op Michiel van der 'Datje zo moet verliezen, is heel bit- er, stelde Dick Schinkel na afloop.

Soester Courant | 1995 | | pagina 15