Het openluchttheater in Soest van 1938 tot aan 'Cabrio' 1994 Kinderbijsh kinderen en Hulpverle WOENSDAG 31 MEI 1995 SOESTER COURANT PAGINA 20 WOENSDAG 31 ME door Th. M. Peet Informatie van So Het Openlucht-theater Op 20 oktober 1994 liet me vrouw Berna Kousemaker, ini tiatiefneemster van het 'Open luchttheater Cabrio' weten dat zij - ondanks problemen en het wegblijven van drommen pu bliek - toch door zal gaan met het bespelen van het openlucht theater aan de Soester- bergsestraat in Soest, waarmee zij in 1994 was begonnen. Aan leiding om de gang van het theater vanaf de opening in 1938 tot en met 1993 eens vast te leggen. De Sociale Verzekeringsba trict Amersfoort, maakt hebbenden erop attent da bepaalde voorwaarden re staat op kinderbijslag voo loze kinderen van 16 en 17 werkloze schoolverlaters ve en met 20 jaar. Er is in p recht op kinderbijslag ovei ste twee kwartalen nadat e van 16 of 17 jaar werkloc worden of een kind van 1 jaar werkloos is geworder beëindigen van het onden Voor kinderen die langer maanden werkloos zijn z Jeugdwerkgarantieorganisatie gemeente waar het kind wooi Arbeidsbureau, voor werk garantiebaan. Het kind verd die garantiebaan het miniir Heeft een kind op de eerste een kwartaal een garantiebat het kind niet meer werkloos, geen recht meer op kinderbij dat kwartaal. Ook als het garantiebaan weigert, ontsla of ontslagen wordt, is er geen kinderbijslag. Krijgt het kind né de eerste het kwartaal een garantieb; kunnen de inkomsten daaruit op kinderbijslag beïnvloeden nimale eis voor het recht op k slag is nl. een bijdrage van f week. Het kind kan na zes werkloosheid een zogenaamd ging van de zoektijd met dr maanden krijgen. Is dat het g kan er voor 16- en 17-jarige kinderen recht zijn op één extra kwartalen kinderbijslag schoolverlater van 18 tot 21 verlenging van de zoektijd kr deze recht op een RWW-uitl geen recht op kinderbijslag d Overeenkomst Een kind dat nog scholing nc voordat het met succ (garantie)baan kan vervulle een voorbereidingsovereenkc geboden. De voorbe overeenkomst wordt aangeb terlijk zes maanden nadat werkloos is geworden. Maar het kan dus ook eerder, ontvangt dan een vergoeding geveer gelijk is aan de kind Heeft een kind op de eerste een kwartaal een voorbe overeenkomst dan is het 1 meer werkloos. Er is dan g meer op kinderbijslag over taal. Ook als het 1 voorbereidingsovereenkomst of ermee stopt, is er geen ree derbijslag. Krijgt het kind na dag van het kwarta voorbereidingsovereenkomst Weekend-opvangdienst Maatschappelijke Dienstverleni Hulp in dringende moeilijkhedei dag, zondag en algemeen erkeni gen, tel. (035) 245555. Samenwerking Psychologen ii lijn Praktijk voor diagnostiek, psyc begeleiding, opvoedingsadvieze chotherapie. Volgens afspraak, Stichting Hulpdienst Soester Hulp aanvragen dagelijks tussc 10.00 uur, tel. (03463) 51789 c Nazorg borstkankerpatiënter Informatie: Borstkanker infc trum Utrecht (BIC), tel. 030 - t/m. vrij. 10.00 - 13.00 uur. Werkgroep Kind en Ziekenl Behartigt de belangen van kinc vóór, tijdens en na de ziekenh Informatie: mevr. M. Vrieling, Vrouwenspreekuur Iedere donderdag 20.00-21.00 ring 31A (Vrouwenhuis). Ame (033) 16612. Als je anoniem wili dat. Meidentelefoon Voor specifieke meisjesprobler dag 19.00-21.00 uur: woens 18.00 uur; donderdag 19.00-21 (030)322020. Vrouwen in de Bijstand Vrouwen die problemen hebbel rein van de bijstand kunnen daat bij de werkgroep Vrouwen in i telefonisch dagelijks 12.00-1 18.00 uur. Soest: tel. 17431 Spreekuur: elke 2e vrijdag var 10.00-11.30 uur. in het In Vrouwencentrum, Smitsweg 3 Buro Vrije Tijd Bemiddelt in vrijetijdsbestedin mensen bij elkaar die samen iets op het gebied van hobby en inti bus 3074, 3760 DB Soest, te 14650. VTO-samenwerkingsverbai Vroegtijdige Onderkenning On stoornissen bij kinderen, postbi AE Amersfoort, tel. (033) 63 Slachtofferhulp Soest Praatpaal en vraagbaak voor van misdrijven en verkeerson 27719. Slachtofferhulp Kernland 24 uur per dag telefonisch ber Soest, Soestdijk Soesterberg en 23.00 uur: tel. 02155-2" 23.00 en 7.00 uur: via de meld Amersfoortse politie, tel. 033 Al Anon-groep Soest Steun aan familie van degene veel drinkt of dronk. tel. 123. 15474 Baarn. Ouders van een overleden Landelijke zelfhulp-organisal adres: Evqjine Mossel, Weegb 3765 XR Soest, tel. 14310. Thuishulpcentralc Eeinlan De THC biedt partners en fa menterenden, van chronisch ders van verstandelijk of licha dicapte kinderen hulp door ac oppassen door vrijwilligers. Ir 033-631334. Thuis7.org/Maatschappelij Stichting Thuiszorg en Mi Werk N.O. Utrecht. Bureau Grothestraat 74, 3764 Cr 02155-19004, fax 02155-26: V, Voorjaar 1938 bereikten de plaat selijke pers geruchten over plan nen van de verenigingen Soest- Vooruit en Soest-Zuid om een openluchttheater te stichten 'in het Gemeentelijk bosch terzijde van de Soesterbergsestraat'. Vele jaren eerder was daar al eens een open luchtspel 'Het Teeken des Kruises' opgevoerd. Beide verenigingen streefden, aldus de berichtgeving, een meer permanent theater na en men was druk doende zich te oriënteren over aanleg en exploita tie. Terloops werd daar nog bij ver meld dat zo'n theater indertijd ook was gemaakt bij de Nederlandsche Protestantenbond te Soesterberg. De geruchten bleken werkelijkheid, want in een vergadering in Hotel Eemland, gelegen aan de Van Weede- straat waar thans het kruispunt is met Stadhouderslaan en Nassauplantsoen, werd op 22 juli 1938 door de leden van de VVV Soest-Vooruit met alge mene stemmen besloten 'om f 25,- als grondkapitaal af te zonderen om daar mede met de Vereeniging Soest-Zuid over te gaan tot het in het leven roepen van de Stichting Openluchttheater te Soest.' Het theater zou worden aange legd als particulier werkver- schaffïngsobject op van de gemeente in huur verkregen terrein. Aan wishfull thinking m.b.t. de exploitatiemogelijkheden bleek geen gebrek: 'Naast de exploitatie als open luchttheater is het theater zeer ge schikt voor meetings, landdagen, gymnastiekuitvoeringen en derge lijke. Het risico is zeer gering en ten slotte is nog nooit iets tot stand geko men zonder risico' aldus een optimisti sche heer H.J. Fortiun Harreman. Soest-Vooruit en Soest-Zuid bleven ieder borg 'voor een leening van f 1.000,- met 4% rente per jaar en 5- jaarlijkse aflossing.' Kennelijk al even enthousiast feliciteerde de voorzitter, notaris A.O. Dammers, de beide vere nigingen. De officiële opening van het theater 'dat zoo'n knus en fraai plaatsje in het bosch langs de Soesterbergsestraat heeft gevonden', had plaats op zater dag 3 september 1938. Het theater was met plm. 100 bezoekers bezet die 'de zitplaatsen, gemaakt van heide plaggen al lang voor het aanvangs- uur hadden ingenomen' waarbij 'de conventie plaats heeft moeten ruimen voor de gemoedelijkheid de landelijke sfeer eigen.' Te drie uur trad de heer Batenburg (toen gemeentesecretaris van Soest, Pt.) naar voren om een hartelijk wel komstwoord te spreken tot de autori teiten, in zijn qualiteit van voorzitter van het vrijdag daarvoor geïnstal leerde stichtingsbestuur.' Hij bedankte o.a. de ontwerpers van het theater, Ir. W.C. van Goor, alsmede zijn adviseurs de Heeren Joh. Kraayen- brink, gemeentelijk adviseur van be plantingen, de uitvoerder van de Ned. Heide Mij en de arbeiders die het werk hadden verricht. Daarna volgde de of ficiële opening met een toespraak van burgemeester Visser. Het theater werd vervolgens voor het eerst bespeeld door het Gezelschap van Louis Saalborn. Gespeeld werd 'De Getemde Feeks' van Shakespeare met in de hoofrollen Louis Saalborn en Magda Jansens, ook nu nog be kende ^namen voor toneelliefhebbers. Zij waren, 'uitnemend bijgestaan door de mindere Tooneelgoden de zaal sfeer spoedig vergeten' en gevoelden zich 'op de heideplaggen net zoo thuis 0 als op de planken in de schouw burg.' (Overigens bevonden zich on der die 'mindere Tooneelgoden' wel namen als Ko van Dijk, Ferd. Steme- befg, Lau Ezerman, Carla de Raet en Joh. Kaart sr., in latere jaren tot 'be roemdheden' gerekende toneelspelers Pt.). De toenmalige dorpspoëet E.v.E. 1) wijdde tevoren aan deze uitvoering in zijn gedicht 'Première' o.a. de vol gende regels: Louis Saalborn en de zijnen spelen In openlucht een luchtig spel; Als nu de lucht maar luchtig licht is. Dan lukt dat openluchtspel wel. en 't Bestuur van 't Openluchttheater neemt hare taak niet luchtig op; Met keus van 'stuk' en van 'gezelschap' Sloeg het de spijker op z'n kop! Het openluchtspel 'lukte'; het publiek was enthousiast. In 1939 werd op dit succes voort geborduurd met vier voorstellingen uit het staande schouwburgrepertoire t.w.: Mariken van Nieumeghen een spel in 16 tafereelen; Rond een half miljoen, een blijspel; Amor in de Pas torie, van Jac Balling; Uit het leven der Oranje's, van Ben van Eyselstein, alle vier stukken opgevoerd door 'Het Tooneelgezelschap De Vereenigde Haagsche Spelers' onder leiding van de toen heel bekende Pierre Balledux. Op 10 mei 1940 brak de Tweede We reldoorlog uit. In het raadsvoorstel van 12 december 1955 wordt over de oorlogsperiode het volgende vermeld: 'De oorlog 1940/1945 belemmerde ui teraard de werkzaamheden van de stichting. Zo was er in de jaren 1941, 1942 en 1943 een aanmerkelijk min der gebruik van het theater, terwijl in 1940, 1944 en 1945 in het geheel geen plaats in de Soester Courant daarop voort: 'We hebben een openlucht theater en een stichting openlucht theater en dat theater was prima, maar het is nauwelijks bespeeld' en 'Hele maal niets, terwijl er heel was guldens gemoeid waren met het opknappen van het theater, waarover kenners zeg gen dat het een bijzonder mooi theater is. 'Ik weet het, Soest is een moeilijke plaats maar als we volhouden komt het best in orde.' Toch duurde het nogal wat jaren voor er werd besloten het theater - waar voor de werkzaamheden in 1963 van de 'algemene dienst' werden meegeno men naar de 'sportstichting' - op een andere wijze te exploiteren. Op 18 september 1970 kon worden gemeld dat 'het bestuur van de stichting meer bevoegdheden kreeg: Op ver zoek van het stichtingsbestuur besloot de gemeenteraad op 24 september 1970 de statuten zodanig aan te passen 'dat de stichting aan bestuurkracht zal winnen', wat o.m. inhield dat de ex ploitatie van het theater ook tot de doelstelling van de stichting werd ge rekend. In 1971 t/m 1973 probeerde de theaterstichting door het aanbieden van een gevarieerd programma de 'trek' naar het theater te bevorderen. In de programmering waren o.a. opgeno men (kindervoorstellingen bleven het terrein van de VVV Soest): een uit voering van Shakespeare's De Vro lijke Vrouwtjes van Windsor door een Amsterdamse vereniging o.l.v. de be kende acteur Ben Aerden; een uitvoe ring van de Toneelvereniging 'Het Soester Applaus'; een Beat en Pop avond met o.a. de toen bekende groep Husky; een optreden van het Joego- Slavisch Danstheater 'Abraseic' de be faamde zanggroep The Continentals en Orchestre (1972 én 1973); een Rock en Roll-avond met Long Tall Ernie and the Shakers; het ballet Sud Americano; Nogmaals Beat en Pop: Unit Gloria en Bonnie St. Clair; het Russisch-Oekrains Zang- en Dans ensemble; de Turkse Volksdansgroep Turk Folklor Kuzumu; een non-stop Popconcert met o.a.: Alquin; Mr. Albert; Melrose Abbey; Nafta. (Voor zover na te gaan waren er in 1974 geen voorstellingen meer georganiseerd.) Het resultaat bleef mager; er kwam geen wezenlijke verandering in de pu blieke belangstelling voor het theater en wat daar werd vertoond. Welke wensdromen er ook waren geweest, de werkelijkheid bracht ook nu te geringe aantallen bezoekers, weersomstandig heden buiten beschouwing gelaten. Dat leverde - uiteraard - kritiek op van gemeenteraadsleden, met name van cultuurbevlogen zijde, bij het onder zoek van de ontwerp-begrotingen in de betreffende raadsafdelingen. Posi tief meedenken ontbrak overigens niet, hoewel een voorstel van een lid van de raad om een prijsvraag voor een 'ludieke overkapping' van het theater door de voorzittende wethou der niet werd overgenomen. Die 'vond dat 'ludieke' gepraat maar niets'; men 'moest met een behoorlijk voorstel ko men.' Met ingang van de eerste dinsdag van september 1974 diende als gevolg van gemeenteraadsverkiezingen een nieuw stichtingsbestuur te worden aangewezen. Voor de zittingsperiode 1974-1978 betekende dat een voor het merendeel vernieuwd bestuur. Bijko mend aspect was dat zich inmiddels in Soest op het vlak van de cultuur eigen activiteiten en organen hadden ont wikkeld. Men vroeg zich dan ook bin nen de kring van het openluchttheater af of de binding aan de sportstichting nog wel moest worden gehandhaafd en of de activiteiten voor/in het theater niet beter zouden kunnen worden be hartigd binnen de culturele sector. Bij de behandeling van de ontwerp begrotingen deelden Burgemeester en Wethouders in dit verband het vol gende mede: 'Het college is van mening dat het openluchttheater dient te worden ge handhaafd, omdat dit de enige moge lijkheid is in Soest, in de open lucht bijeenkomsten en manifestaties van grotere omvang te organiseren in een theaterruimte met toeschouwers accommodatie. Dit te meer, omdat in het algemeen, óók voor 1975, de jaar lijkse lasten gering zijn. Juist echter met het oog op de hoge onderhouds kosten hadden enige leden de vraag gesteld of het wel wenselijk was het theater te handhaven. B. en W. blijken nog geen standpunt te hebben ingeno men met betrekking tot een wijziging van de beheers- en exploitatievorm. Het bestuur van de Stichting heeft dat wel aan de orde gesteld.' Bij raadsvoorstel van 17 april 1975 deelden Burgemeester en Wethouders echter mede 'dat tot opheffing van de stichting dient te worden besloten. In dat geval zullen wij belast worden met het beheer van het theater, waarbij wij bijvoorbeeld kunnen worden geadvi seerd door de commissie culturele za ken. Deze commissie heeft zich in positieve zin ten aanzien van de op heffing uitgesproken.' De gemeente raad volgde het voorstel en besloot de 'Stichting Openluchttheater Soest' op te heffen m.i.v. 1 januari 1976. Met ingang van 1976 valt het theater dus onder de directe bemoeienis van Burgemeester en Wethouders i.c. de verantwoordelijke wethouder met 'cultuur' in zijn portefeuille. Eigen programma's en voorstellingen wer den niet meer opgezet. Men keerde te rug naar de oorspronkelijke exploita tie-vorm: verhuur aan gegadigden. Daarvan werd, zo werd mij gezegd, vrijwel geen gebruik gemaakt. Zo verdween in Soest geleidelijk deze vorm van theater-cultuur. Totdat in 1994 Cabrio 'de handschoen opnam' en het theater weer ging bespelen. Baarn, voorjaar 1995 Th. M. Peet oud-secretaris 'Stichting Openlucht- theater Soest'. 1. E.v.E (E. van Eeden 1898-1953) was werk zaam bij het notariaat Dammers, later notariaat Van Veeren. Hij publiceerde met grote regelmaat gedichten in de Soester Courant ca. die over het algemeen waren geënt op de Soester actualiteit. Bronnen: Soester Courant; Soester Nieuwsblad; Gooi- en Eemlander; openbare stukken; Piet Ekel (aanvullende gegevens 1938/39); notities en memorie. Opm. Her en der zijn in het artikel uitvoeringen en voorstellingen genoemd om een beschreven periode wat 'in te kleuren', in lijn met wat werd besproken. Een volledige opgave van alles wat er in het theater heeft plaatsgevonden zou een sisyfusarbeid hebben gevergd waartegen ik mij niet opgewassen voelde. Bovendien zou het re sultaat niet relevant zijn voor dit artikel. Nachrift Het weten hoe het gegaan is kan het effect hebben van weten hoe het niet moet. Positief voor nu is al dat bij slechte weersomstandigheden ge steund kan worden op de zaal-accom modatie van het aanpalende Molen- dael. Haar Soester medeburgers zouden de durf van mevrouw Kousemaker moe ten belonen door - te beginnen 1 juni a.s. - als opmaat van het nieuwe sei zoen te zorgen voor een volle bak. Als bemoediging wil ik haar nog het motto meegeven dat het plan 'Gereedschap voor de bouw van een Theater in Soest - 28 april 1989' van de heren Daal huizen, Ekel en Leijendekker siert: 'Bestijg de trein nooit zonder uw va lies met dromen, dan vindt ge in elke stad behoorlijk onderkomen.' alsmede een zinnebeeldig tuiltje bloe men in de vorm van het gedicht 'Het Openluchttheater' van E.v.E., gepubli ceerd in het Soester Nieuwsblad van 9 september 1938. Th. M. Peet Op een plekje waar men vroeger Heuvels, mos en dennen vond, Daar verrees als paddestoelen, Een theater uit den grond. Slechts met palen en met plaggen En enorme bergen zand, Kwam, harmonisch met d'omgeving, Dit 'natuurlijk' werk tot stand, 't Is een kunststuk van formatie, Uitgevoerd in stijl en lijn, Waar de architect en bouwers, Heusch wel trotsch op mogen zijn. Eerstens is er in een schouwburg, Onontbeerlijk 'het toneel'. En in dit theater vormt het, Met het décor één geheel. Geen parketvloer, geen coulissen, Geen belichting en geen doek, Want dan raakte het karakter, 'Openlucht-theater' zoek. Onnatuurlijk mag een speler, Daar in de natuur niet doen. Speelt een speler niet veel speelscher, In het kommerrijke groen? 't Is te hopen dat het spelen op de jeugd niet overslaat. Ik bedoel hier dat geen jongen In 't theater spelen gaat. Deze schouwburg staat vrij open, Zonder prikkeldraad of hek Gaat de boel niet ruïneeren, Want dan krijg je op je nek! 'k Geef je daarom in gemoede, Hier den vaderlijken raad, Dat het Openluchttheater Is geen plaats voor kattekwaad. Stelt op prijs, dat de Directie, Jullie voor betrouwbaar hield, Zorg dus, dat in ons theater, Zelfs geen sprietje wordt vernield! E.v.E. sprake kon zijn van exploitatie, be houdens dat het theater in 1945, na provisorisch herstel, ter beschikking kon worden gesteld van de in Soest gelegerde Canadese troepen'. Het zal duidelijk zijn dat deze, vrijwel leegstand te noemen toestand, het door zijn ligging toch al kwetsbare theater niet ten goede kwam en dat men eigenlijk weer van vooraf zou moeten beginnen; de middelen daar voor zullen toen vrijwel zeker hebben ontbroken. Toch gaven Soest-Vooruit en Soest-Zuid het niet op: in 1946 vond een algeheel herstel plaats van het in de oorlog grotendeels vernielde theater, zij het dat de opzet zoal niet primitief, dan toch van zeer eenvou dige aard bleef. Uiteraard voldeed dit niet. Uit het ver slag van de gemeenteraads vergadering van 28 mei 1948 blijkt nml. dat bij agendapunt 17 werd be handeld het 'Adres van het Stichtings bestuur van het Openluchttheater, ver zoekende een renteloze geldlening van f 3.000,- voor restauratie van het openluchttheater.' Een raadslid noemde deze aanvraag 'een aanklacht tegen de Soester bevol king. Het zijn vooral de ouderen die schade aan openluchttheater en na tuurschoon toebrengen.' De gemeen teraad besloot uiteindelijk positief. 'De restauratie zal plaats hebben met betonplaten en betonpaaltjes, waarbij met een levensduur van twintig jaar is gerekend. Voorts gaat de gemeente enig (bos)onderhoud verrichten.' Tot en met 1949 kon de stichting door het betrachten van een zeer grote zui nigheid bij de exploitatie aan haar ver plichtingen voldoen. Deze noodzake lijke zuinigheid, gepaard aan telkenjare opnieuw plaats gehad heb bende vernielingen - gevolg van het geheel 'open' liggen van het theater in een moeilijk te surveilleren gebied - leidde er echter toe dat het theater niet de feitelijke verzorging kreeg die voor een goede exploitatie vereist was, zo dat het bij voortduring gebreken ging vertonen. In 1950 kon de stichting voor het eerst in haar bestaan niet aan haar finan ciële verplichtingen voldoen. Afge zien van de boven weergegeven ex ploitatie-moeilijkheden was de directe aanleiding daartoe het bijzonder on gunstige seizoen 1950. Op 21 juli 1950 wijdde de Soester Courant daar aan een redactioneel artikel onder de kop 'Meer belangstelling gevraagd', waarin, onder verwijzing naar de grote activiteit van de inmiddels door Soest-Vooruit aangetrokken directeur, moest worden geconstateerd dat het met de belangstelling voor het theater 'mis is': 'Dat een groot actrice als Nel Oosthout met haar prachtige vertol king van Jeanne d'Arc geen 300 be zoekers kon trekken en dat de be roemde Hindoe-danser Indra Dev Prasad zijn kunst weggaf voor een 150-tal personen, is toch jammerlijk.' Andere voor de zomer 1950 gepro grammeerde voorstellingen waren: 'Zomerdansfeest' van het Ballet der Lage Landen; een muzikaal pro gramma met de koorvereniging 'Sem- per Avanti' o.l.v. Lex Karsemeijer en de solisten Bep Ogterop, Alt-mezzo en Pierre Palla, vleugel; en een Variété-programma, verzorgd door ra dio-artiesten als Toby Riks, Koos Speenhoff Jr en Cor van Veen. De Soester Corant voegde daar aan toe: 'We hebben toch voldoende intelligentia en we hebben toch vele jeugdige personen in ons midden, die qua hun ontwikkeling deze kunst programma's kunnen waarderen. We kunnen toch niet bij de dooddoener blijven: 'In Soest kun je, niets begin nen', een verzuchting die al zoveel ja ren is geslaakt.' Het hielp niet; 1950 werd een slecht jaar. Voor Soest-Vooruit was dit aanleiding zich bij brief van 20 april 1951 tot Burgemeester en Wethouders van Soest te wenden, enerzijds met een uiteenzetting over de toekomst van het theater resulterende in het verzoek tot overname door de gemeente, ander zijds met een verzoek om financiële bijstand. Daarover werd in de raads vergadering van 5 juli 1951 uitvoerig van gedachten gewisseld, waarna werd besloten tot een nieuwe rente loze geldlening, nu van f 1.000,-. 'Door dit besluit bracht uw raad tot uit drukking dat het handhaving van het openluchttheater voor de gemeente van belang achtte' concludeerden Bur gemeester en Wethouders, die deze opvatting ter kennis brachten van de Gedeputeerde Staten van Utrecht. De exploitatie kon dus worden voortge zet. Op het programma voor 1951 stonden o.a. een non-stop Radio-Show met de toen landelijk zeer populaire Jan de Cler en Sylvain Poons met vele ande ren; het gezelschap Tom van Maaren en het Negerballet Berto Pasuka met 22 danseressen en dansers en een Afri kaans Tom-Tom Orkest. Toch lukte het niet het theater exploitabel te ma ken. Althans voelde het bestuur van de VVV Soest zich genoodzaakt om op 11 augustus 1954 aan burgemeester en wethouders te verzoeken het theater door de gemeente Soest te laten over nemen. Op 14 december 1955 stelden Burge meester en Wethouders aan de ge meenteraad voor te besluiten tot kwijt schelding van de eerder verleende ren teloze credieten en de nog te vorderen huur en te willen goedkeuren 'éat de eigendommen van de stichting in li quidatie, om niet worden over geno men door de gemeente Soest.' In de raadsvergadering van 2 december 1955 werd daartoe conform besloten. In de Aanbiedingsbrief bij de ontwerp gemeente- en bedrijfsbegrotingen voor 1956 van 22 november 1955 hadden burgemeester en wethouders reeds geschreven: 'Ook wat het Open luchttheater aangaat overwegen wij in de toekomst met voorstellen te ko men. Wij zijn voornemens ernstig na te gaan in hoeverre het mogelijk is de inrichting van het Openluchttheater grondig te vernieuwen, de toegang te verbeteren en zodoende de aantrekke lijkheid daarvan aanmerkelijk te ver hogen.' De in het vooruitzicht gestelde voor stellen werden in januari 1957 gedaan en bevatten allereerst het in het leven roepen van een nieuwe 'Stichting Openluchttheater Soest'. De Raad sprak daarover op 31 januari 1957. Het bestuur van vijf personen zal be staan uit een wethouder/voorzitter, een lid van de gemeenteraad, twee le den uit de burgerij en een ambtelijk secretaris. De stichting zal uitsluitend het beheer van het openluchttheater tot taak hebben, hetgeen betekent het zorgen voor het onderhoud, het aan brengen van de nodige verbeteringen en het regelen van het in gebruik ge ven aan derden. Het voorstel om een ambtelijk secreta ris aan te stellen die tevens bestuurslid was, ondervond bezwaren: deze secre taris was gemeenteambtenaar en dus niet vrij bij stemmingen. De voorzitter van de raad bestreed die' opvatting: 'De secretaris/administrateur wordt slechts als zodanig aangewezen, maar is als bestuurslid vrij in het uitbrengen van zijn stem. Met 7-9 stemmen blijft de secretaris bestuurslid.' Overigens werd nog besloten het be stuur uit te breiden met nog een raads lid en een lid uit de burgerij. De be noemingen werden echter aangehou den. De werkzaamheden voor de stichting werden ondergebracht bij de ambtenaar algemene dienst. In af wachting van de te nemen maatrege len om het theater bespeelbaar te ma ken werd voorlopig volstaan met het aanbrengen van een afrastering die f 6.325,- kostte. Ondanks het ontbreken van een be hoorlijke accommodatie kon het thea ter in 1958 verschillende malen wor den verhuurd voor kindervoorstelling, uitvoeringen en de opvoering van een toneelspel, dat door 1200 bezoekers bijgewoond werd, zodat het college aan het gemeentebestuur medewer king verzocht heeft om te komen tot verbetering van het openluchttheater. (Het zo druk bezochte toneelspel be trof 'Dorp in onrust' van Kees Spierings, opgevoerd door de plaatse lijke toneelvereniging Ons genoegen t.g.v. een jubileum. In 1958 werd door de stichting in sa menwerking met de dienst gemeente werken een verbeteringsplan ontwor pen, waarover het bestuur van de 'Ver eniging van openluchttheaters in Ne derland' zeer te spreken was. Het plan omvatte een markering van de ingang met zwerfkeien; een betere ingang naar de fietsenstalling; een kassa met bergruimte; enkele lantaarns; een consumptiekiosk met overkapping /om een groot deel van de toeschou wers beschutting te bieden bij slecht weer'; toiletten en een kleedruimte achter het podium; verkleining van het podium; het dichten van de orkestbak waardoor spelers en publiek dichter bij elkaar komen. De zitplaatsen krij gen betonnen platen. Verder werden enkele palen geplaatst, waardoor huurders van het theater zelf 'gemak kelijk toneelverlichting kunnen aan brengen'. De totale kosten (rente en aflossing) 'bedragen 34 cent per zit plaats per voorstelling, berekend naar zes voorstellingen per seizoen.' "Al deze verbeteringen zullen het theater zo maken, dat het voor vele Soester verenigingen een uitkomst zal zijn," aldus Burgemeester en Wethou ders. Met goedkeuring van de ge meenteraad kon dit plan worden uitge voerd. De gekozen en in de statuten vastge legde exploitatievorm - alleen verhuur van het theater en geen eigen exploita tie door het organiseren van voorstel lingen door de stichting - blijkt even als voorheen onvoldoende resultaat op te leveren. De Soester Courant van 4 augustus 1961 schreef daarover o.m.: 'het open luchttheater is deze zomer alleen ge bruikt voor een paar kindervoor stellingen (waaronder de beroemde tv-ster Pipo de Clown, een middag ge organiseerd door genoemde Courant Pt.) en wat gymnastiek demonstraties' en besloot met de verzuchting: 'Soest is een volslagen doodse plaats gewor den, waarin blijkbaar niemand de moed opbrengt om nog iets te organi seren omdat het toch niets uithaalt.' Op 11 augustus d.o.v. borduurde 'Kantman' op zijn vast voorpagina-

Soester Courant | 1995 | | pagina 20