SfiPgï Actie 'Goed Verpakt' nu van start College: 'Ambtenaren zien aanpassing als uitdaging met nieuwe kansen...' Loshavens Van Weedestraat straks 'onneembaar' voor personenauto's 1 ACTUEEL! CDA ziet kans voor jeugdhonk in voormalige mavo Inschrijven avondvierdaagse kan ook nog op 7 en 8 juni WOENSDAG 31 MEI 1995 SOESTER COURANT AuIULELI PAGINA 3 Parkeren mag niet meer langs Eemweg Super-aanbieding: Nu 4 halen 3 betalen Doelstelling: afvalberg terugdringen Yoghurt Sinas vlaai PINKSTEREN Geen geluidscherm langs spoorlijn bij Soestduinen De markt in Soest Daar moetje geweest zj/nt 'Goed idee uit de samenleving' Opera-avond in openluchttheater Cabrio: morgen! B. en W. ontkennen grote onrust onder personeel De Soester Duinen Met meer toezicht en betonbanden I «WtlWj [hi-i-ruwf-i "Onrust - hoe komt u daar nou toch by?" Dat is, kort samengevat, zo'n beetje het antwoord van het College van B. en W. aan Jan Vis ser (GL-PS), die onlangs in schrif telijke vragen onrust onder de ambtenaren signaleerde over de manier waarop de reorganisatie van het gemeentelijk apparaat plaatsvindt. Het College vindt dat - zo blijkt uit de beantwoording - overdreven. Volgens B. en W. zijn de voorgestelde uitgavenverminderingen in het kader van de kerntaken-operatie taakstel lend én realistisch. Als ze later onver hoopt onhaalbaar blijken kan het te kort altijd nog - zij het op zeer be perkte schaal - worden verrekend met de voorspelde begrotingsoverschot ten. Dat geldt ook voor de inkomsten- verhogingen, als die op een of andere manier niet gehaald kunnen worden. "Wij handhaven daarom het financiële kader van het voorstel," aldus het Col lege. Wat er met de "overtollige" ambtena ren gaat gebeuren (het gaat om vijf medewerkers met functies op het ter rein van resp. bestuurlijke preventie, energiecoördinatie, emancipatie, alcohol matiging en reprowerkzaamheden) is volgens B.enW. duidelijk: "Uitgangs punt is dat er geen gedwongen ontsla gen plaatsvinden." Andere baan Opmerkelijk is echter hoe het College in die gevallen de verdere "afwikke ling" lijkt te zien: "Indien een perso neelslid geen functie elders verwerft, zal betrokkene een passende functie worden aangeboden binnen de organi satie." Met andere woorden: de getrof fen ambtenaren zullen éérst zelf op zoek moeten naar een andere baan, voordat de gemeente met een vervan gende functie op de proppen komt... Op Vissers vraag of B. en W. bereid zijn de betrokken ambtenaren een juri dische opleiding te laten volgen (bin nen het gemeentelijk apparaat is een tekort aan mensen met een juridische scholing) antwoordt het College dat dat niet de bedoeling is. Het gebrek aan juridische ervaring is nü een ge mis, en als de mensen eerst nog eens een opleidingstraject door moeten le vert dat pas veel later profijt op. Nieuwe kansen Of het College bereid is de onrust on der de medewerkers op een bevredi gende manier op te lossen, vroeg Vis ser ook. Het College lijkt daarover zeer verbaasd te zijn. "Uit de vraag stelling is te concluderen dat er een grote mate van onrust bestaat bij het ambtelijk apparaat. Dat is niet in over eenstemming met de werkelijkheid! Veel medewerkers zien de organisatie aanpassing als een uitdaging, die nieuwe kansen biedt." Het College be looft in dat verband dat er - na de ge sprekken die al gevoerd zijn - binnen kort opnieuw overleg wordt gevoerd met de medezeggenschapscommissie. Ook het motto "arbeid boven inko men" - een van de uitgangspunten voor de kerntaken-operatie - moet enigszins genuanceerd geïnterpre teerd worden, zo blijkt uit de antwoordbrief. Daar kunnen wij ook niks aan doen, lijken B.en W. te zeg gen. "Bij het begin van de kerntaken discussie is geformuleerd dat in geval van een keuzemogelijkheid voorrang wordt gegeven aan arbeid boven inko men. Met nadruk dient gesteld te wor den: in geval van een keuze mogelijkheid. De financiële positie van de gemeente dwingt tot het maken van keuzes, zonder dat er sprake is van volledige keuzevrijheid. In de meeste gevallen moet gekozen worden voor het financiële belang." Consequenties Als voorbeeld van arbeid-boven-inko- men wijst het College op C-drie, waar de prijs die de bezoekers voor de acti viteiten moeten neertellen flink wat duurder wordt ("verhoging van het kostendekkingsniveau", heet dat in het jargon). B. en W. zien verder geen noodzaak om alle vrijvallende salaris- posten onder te brengen op één begrotingspost en verwijzen voor de consequenties van "de vele boter zachte uitgavenverminderingen" (de talrijke toegezegde onderzoeken en PM-posten) opnieuw naar de College inschatting dat de voorstellen realis tisch zijn, en als het anders uitpakt wel op beperkte schaal rechtgebreid kun nen worden met de begrotingssaldi. Het College van B. en W. heeft beslo ten binnenkort een parkeerverbod in te stellen voor de beide zijden van de Eemweg ter hoogte van het VVZ- sportcomplex. Om het verbod is ge vraagd door de sportvereniging. De bezoekers laten hun auto vaak langs de weg staan omdat ze een kortere looproute hebben dan van af de offi ciële parkeerplaats. In de praktijk wor den er zó veel auto's langs de Eemweg neergezet dat de doorgang van het overige verkeer ernstig belemmerd wordt, terwijl het parkeerterrein gro tendeels leeg blijft staan. Natuurlijk laanstraat 67 baarn 02154-15588 In 1994 maakte de gemeente Soest per huishouden ruim 350 gulden onkosten voor de verwerking van huisvuil. De afvalberg wordt steeds groter, maar moet juist worden te ruggedrongen. Als lokale overheid probeert Soest daar van alles aan te doen. Daarom is de actie 'Goed Verpakt' opgezet. In de afgelopen week werd al huis- aan-huis een pakket verspreid met on der meer een gratis boodschappentas, een informatiekrant over de actie en een vel met vijftien voordeelbonnen van verschillende Soester winkeliers. In de actie werken de middenstanders en de gemeente namelijk samen. Zo kunnen de winkeliers hun artikelen met sterren merken. Drie sterren betekent dat het produkt onverpakt wordt aangeboden en onverpakt kan blijven (bijvoorbeeld: spijkers). Twee sterren worden gege ven aan artikelen die verpakt zijn in materiaal dat kan worden hergebruikt (bijvoorbeeld: een fles frisdrank). Ar tikelen die zijn verpakt in materialen die kunnen worden gerecycled, krij gen één ster (bijvoorbeeld: papieren broodzak). In het geval dat de verpak king moet worden vernietigd (bijvoor beeld: frisdrankblijkes), dan krijgt het produkt geen ster. Doel is de consu ment te wijzen op het belang van het terugdringen van onnodige materia len. Dat onderstreepte maandag M.W.C. Udo, hoofd milieuzaken van het Mid den- en Kelinbedrijf Nederland (MKB). In het gemeentehuis stelde hij dat publiekscampagnes, zoals de ge meente Soest die voert, een goede zaak zijn. Ook wees hij op het belang van samenwerking tussen ambtenaren en middenstanders in de voorberei ding. Die is er volgens Joop van Haaften geweest. "Wij hopen dat de winkeliers de uitgedeelde posters in hun etalage hangen, zodat ze ook op die manier de aandacht op de actie 'Goed verpakt' vestigen." In de win kels zijn overigens ook folders ver krijgbaar, waarin informatie over de Wethouder Ries van Logtenstein rechtsvan milieu bedankt voorzitter L.A. van Etten (links) en secretaris Kerver van het MKB Soest voor de steun bij de Goed Verpakt-campagne. actie staat. Het officiële startsein voor de actie werd maandagmiddag gegeven door wethouder Ries van Logtenstein van milieu. Hij werd, tijdens de speech van Udo, verpakt in een levensgrote kartonnen doos de raadszaal ingere den. VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI m 00 Met deze frisse vlaai op basis van yoghurt blijft u zo slank u als een den. En de prijs mag deze week ook gerust slank genoemd worden. <jjj Voor de fijnproevers, van 19.95 voor -L w gj Lekkers vindt u op de Van Weedestraat 46 in Soest. Tel. 02155-21059. VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI VLAAI Op 4 en 5 juni kunt u gebruik maken van het bekende Soester Duinen buffet, dus genieten zoals u van ons gewend bent. Aanvang buffet: 12.00 uur Prijs p.p. 27,50 p.p. Pinkster 3 gangen gourmet Aanvang: 18.00 uur Prijs p.p. 32,50 p.p. Pinkster 4 gangen menu Aanvang: '18.00 uur Menu vanaf: 37,00 Bel en reserveer, dan zit u zeker. Soesterbergsestraat 188, 3768 MD Soest Telefoon 02155-12739 Om in aanmerking te komen voor het isolatiebudget van het ministerie van VROM heeft Soest onlangs een inven tarisatie gehouden van de situaties die - door weg- of spoorverkeer - isolatie- maatregelen vereisen. Daarbij is ge bleken dat het wegverkeerslawaai in Souji, gerekend naar de situatie in 1987 (invoering van de wet Geluids hinder), niet urgent genoeg is om aan spraak te maken op het budget. De norm voor gevelvoorzieningen is in 1987 vastgesteld op 70 decibel. Voor het spoor-lawaai ligt dat een beetje anders. In Soest staan diverse woningen waar men hinder onder vindt van het treinverkeer. De norm is hier 65 dB(A) en alles wat daarboven uitgaat komt dus in aanmerking voor isolatie. Ambtelijk is onlangs de vraag opge worpen of er in Soestduinen niet beter gewerkt kan worden met een geluid- scherm dan met voorzieningen aan de gevel. Uit adviezen blijkt echter het tegendeel. Zo' scherm moet minimaal tien decibel reductie opleveren en wat dat betreft weegt het ongemak niet op tegen het resultaat, omdat er met name bij de Soesterbergsestraat een "gat" is waardoor de beoogde geluidreductie niet gehaald kan worden. Verkeerstechnisch zou er nog wel een oplossing te bedenken zijn, maar uit stedebouwkundig oogpunt is een scherm ook niet gewenst, vinden B. en W. Soest houdt het daarom bij isolatie voorzieningen aan de gevel. Mèer toezicht - met name door de politiesurveillanten - en dikke betonbanden (midden in de laad- en loshavens) moeten ervoor zor gen dat er van de parkeer- mogelijkheden in de Van Weede straat geen "onbedoeld gebruik" meer wordt gemaakt. Verder wil de gemeente met de grond-eigenaars aan de straat praten over de eigendomsgrenzen, waardoor de trottoirs beter kunnen worden in gedeeld. Dat zijn de belangrijkste maatregelen die het College van B. en W. in over leg met de winkeliers wil gaan nemen om het verblijfsklimaat te verbeteren. De maatregelen zijn voorgesteld in een notitie van de ambtelijke afdeling Wegen en Verkeer, als uitvloeisel van de opdracht om - vooruitlopend op de "grote aanpak" van Soestdijk (waarbij o.m. de N-221-problematiek en de rondweg een rol spelen) - alvast een paar tijdelijke verbeteringen aan te brengen. Ook het bestrijden van de "congestie" - de voortdurende verkeersopstop pingen in de winkelstraat - vormde een van de doelstellingen, maar dat probleem kan niet met kleinschalige maatregelen aangepakt worden. Als er in het parkeergedrag wordt ingegre pen verwacht men overigens dat de doorstroming "vanzelf' al zal verbete ren, maar voorlopig zal Soestdijk moeten wachten op de uitkomsten van het N-221-onderzoek en de ontwikke ling van de rondweg (of "parallel- route", zoals het College de omstreden De CDA-fractie in de gemeente raad heeft het College van B. en W. een serieus onderzoek gevraagd naar de mogelijkheid om een jeugdhonk onder te brengen in of bij de voormalige Alfrink-mavo in Overhees. Als dat niet kan moet de gemeente meehelpen met het zoe ken naar een alternatief in de di recte omgeving. De raadsleden Jan Pieter Lokker en Bart Krol spreken zich positief uit over het "project", zoals dat onlangs is voorgesteld door de Stichting Wel zijnswerk Soest. Volgens de CDA-ers is er geld genoeg op de begroting, bij voorbeeld in de potjes die gereser veerd zijn voor het "lokaal jeugd beleid" (50.000 gulden in 1996) en het "meelopersproject" (bijna 100.000 gulden in 1997 en 1998). Een deel van dat geld wil de fractie in elk geval wel eerder gebruiken voor de opvang van jongeren in Overhees. De raadsleden stellen vast dat het Col lege zelf al eens heeft geconstateerd dat Soest voor jongeren een laag voorzieningenniveau heeft en dat de gemeente, volgens het Rijksbeleid, meer sturing moet geven aan het ont wikkelen van een preventief jeugd beleid, dus voor jongeren uit risico groepen. Op dit moment zijn er con crete problemen met jongeren in Overhees, aldus Lokker en Krol, en ze stellen vast dat de jongeren zelf ver antwoordelijk willen zijn voor het op zetten en in stand houden van het pro ject. Bescheiden Omdat het een proefproject met een looptijd van een jaar moet worden wordt er slechts een bescheiden finan ciële bijdrage van de gemeente ge vraagd, vinden de CDA-ers, en de SWS is al bereid om een professionele kracht beschikbaar te stellen. Het pro ject past goed in de plannen om de jongeren tussen 12 en 24 jaar opvang te bieden en daarmee zicht te geven op hulp bij het zoeken naar een opleiding, een baan of verdere hulpverlening. Het project biedt jongeren ook de mo gelijkheid om met leeftijdsgenoten sa men te zijn en zich op eigen wijze te ontspannen, aldus Lokker en Krol. Het CDA vindt een lokaal jeugdbeleid belangrijk en het duo is dan ook blij dat er nu al wordt gewerkt aan het ont wikkelen van een samenhangend jeugdbeleid. "Niettemin zijn wij van mening dat goede ideeën uit de sa menleving, voor zo ver niet strijdig met de ontwikkelde beleidsuitgangs punten, gehonoreerd moeten kunnen worden. Het gaat erom probleem jongeren te helpen en te voorkomen dat jongeren uit bepaalde groepen pro blemen krijgen." Op woensdag 7 en donderdag 8 juni kunnen wandelliefhebbers zich nog inschrijven voor de avondvierdaagse. Die wordt dit jaar van maandag 12 tot en met donderdag 15 juni voor de veer tiende keer in Soest gehouden. De eerste inschrijf-mogelijkheid was afgelopen maandag. Ook volgende week woensdag en donderdag zitten vrijwilligers van het plaatselijke co mité in het wijkcentrum aan de Smitsweg klaar om de namen van de deelnemers op de lijsten te zetten. Ie dereen van zes jaar en ouder kan zich tussen 19.00 en 20.00 uur laten in schrijven. De kosten bedragen vijf gulden per persoon. Vorig jaar deden bijna 2.500 mensen mee. Zoals gebruikelijk kunnen de deelne mers kiezen uit de 5 en 10 kilometer. Op maandag 12 juni brengt de route hen naar Pijnenburg, een dag later worden onder meer het Baarnse Bos en het Breemeentje aangedaan. Tij dens de derde wandeltocht kunnen de deelnemers de duinen bekijken. Op de drie eerste avonden kan vanaf 17.30 uur worden gestart vanaf de hal van de firma Van Asch aan de Industrieweg. Défilé Op de slotdag (donderdag 15 juni) starten alle groepen en individuele lo pers op zowel de 5 als de 10 kilometer om 18.45 uur vanaf de hal van Van Asch. Via onder meer de wijk 't Hart arriveren ze bij de brandweerkazerne aan de Lange Brinkweg. Daar begint het défilé, waarbij de wandelaars wor den begeleid door twee muziekkorp sen en een aantal 'alternatieve muzi kanten'. De route van het défilé vanaf de brandweerkazerne is als volgt: Kerk plein, Dalweg, Raadhuisplein, Heet- akker. Verlengde Talmalaan, Wijnand Toplaan, Titus Brandsmastraat, Wiar- di Beckmanstraat, Jan de Rooystraat, Vrijheidsweg, Nijverheidsweg, Industrie weg. weg wenst te noemen). De maatregelen spitsen zich dan ook toe op het laden en lossen in de straat, waarvoor nog steeds de rijbaan wordt gebruikt, ook al is dat verboden. Voor 90 procent wordt dat veroorzaakt door het "misbruik van de loshavens", die voor vrachtwagens zijn bedoeld maar op grote schaal worden gebruikt door personenauto's Ook de blauwe zone werkt niet echt effectief. Politiesurveillanten De afdeling Verkeer ziet twee moge lijkheden om de beschikbaarheid van de loshavens voor de leveranciers te garanderen. Ten eerste de regelge ving/handhaving, waarvoor men veel verwacht van het toezicht door de politiesurveillanten (die komen in september), en ten tweede door fy sieke maatregelen: dikke betonbanden midden in de loshavens, waardoor ge wone auto's er niet kunnen parkeren. De afdeling verwijst naar de Slotlaan in Zeist, waar men ook een dergelijke oplossing heeft gekozen. De los havens moeten dan ook aan voor- en achterkant worden afgeschermd Het moet de chauffeurs ook makkelijk worden gemaakt om het fietspad over te steken om hun goederen bij de win kels af te leveren, bijvoorbeeld met "doorsteekjes" naar het trottoir. Twee loshavens moeten verlengd worden, twee andere moeten iets opgeschoven, heeft de afdeling inmiddels uit gedokterd. De verblijfsfunctie is vooral een zaak van de trottoirs, stelt de notitie. Niet alle problemen kunnen in dit stadium worden opgelost, zoals dé opvallende verschillen in "stoephoogte" en de hier en daar ver vooruitstekende ge vel, maar in de tussentijd kan er wel wat worden ondernomen om de inde ling te verbeteren. Eigendomsverhoudingen De notitie constateert dat de doorgang menigmaal wordt versperd door ge stalde fietsen, reclameborden, uitstal lingen, wegmeubilair en bomen, met name waar de stoep te smal is om én als trottoir en als fietsenstalling te functioneren. De huidige indeling van de stoep komt voort uit de geldende eigendomsverhoudingen. Als die gren zen zouden wegvallen kunnen de stoe- Aan de "congestie" in de straat is nog niet veel te doen. pen beter worden ingedeeld, zodat ie dereen weet waar hij kan lopen, zijn fiets stallen of een reclamebord neer zetten. De afdeling Verkeer denkt dan bij voorbeeld aan fietsenrekken, prullen bakken, wegmeubilair en reclame borden in een strook direct naast het fietspad, met daarnaast een in breedte variërende "loopstrook" langs de win kels, waar dan eventueel ook nog een strook tegenaan ligt voor de uitstallin gen. Daarover moet dan eerst overleg met de belanghebbenden plaatsvinden. Het College moet daartoe eerst maar eens met de Winkelkring (de win keliersvereniging) om de tafel gaan zitten, aldus de notitie. Met de maatre gelen is een bedrag gemoeid van f 28.000, dat betaald kan worden uit het potje voor de Structuurvisie. Door een misverstand is in de vo rige Soester Courant abusievelijk gemeld dat de opera-avond in het Cabrio-openluchttheater op zondag 1 juni zou plaatsvinden. Oplettende lezers zullen begrepen hebben dat daar donderdag 1 juni (morgena vond dus) had moeten staan. Aan de uitvoering wordt meege werkt door het Soester mannenkoor Apollo o.l.v. Gerard van Dolder, het Cabrio-gemengd koor o.l.v. Berna Kousemaker, en de solisten Dobrinka Yankova (sopraan), Astrid Helaney (contra-alt), Giorgio Mereu (tenor), Geert van Hecke (bas-bariton), met begeleiding van Rixt v.d. Kooy (piano). Het programma vermeldt bekende en minder bekende opera-werken van o.a. Beethoven, Von Gluck, Mozart, Verdi, Ponchielli, Bizet, Saint-Saëns en Puccini. Het con cert begint om 20.00 uur. Kaarten f 15,- zijn verkrijgbaar bij het thea ter aan de Soesterbergsestraat en bij de VVV. SOESTERBERGSESTRAAT 51, SOEST; TEL. 02155 - 12400 RESTAURANTS PARTY- EN VERGADERCENTRUM 4.

Soester Courant | 1995 | | pagina 3