Hypotheek-adviseurs ...met kennis van zaken. Van Breukelen Vast-goed jÉ.Yan Breukelen Vastgoed Twintigste Oude Ambachtenmarkt in het teken van dank en afscheid Gemeente Soest bedankt Van de Grift en Van Os voor vele verdiensten 7ACTUEEL Talkshow 'Soestand' opnieuw gewijd aan kerntaken-debat Horeca 12 dagen per jaar 'verlost' van geluidseisen INA 4 e Drie uur op toilet vast VRIJWILLIGERSHULP Vrijdagmiddag live vanuit C-drie SOESTER COURANT Tachtigduizend bezoekers in Kerkebuurt PAGINA 5 WOENSDAG 31 MEI 1995 Auto gestolen Koninginnelaan 40, Soest Tel. 02155-17962 Erepenningen uitgereikt Bestuurder gewond bij autobotsing ,1 T 2 a Burge- f betref- :amming c er Prijs e kennis md arti- curiosi- eenige lij reeds kwesties ;egevens ""gangen triciaat", tgebreid erk, ge le Faria, lelingen il. Deze 'e eeuw, i op den i Philips meester a den in Don Emilia 'ens ge- ►apieren i ik ten an Dijl END -5-95 -5-95 -5-95 -5-95 -5-95 5-95 5-95 5-95 5-95 5-95 5-95 5-95 5-95 n (balie ke- plaats Soest adres BEETZLAAN woning vrijstaand woonhuis met dubbele garage en grote tuin indeling woonkamer met open haard (ca. 47 m2), hal, m.k., kelder, 2e woonkamer (ca. 28 m2), ruime sl.kamer (ca. 15 m2}, douchecel verdieping 3 sl.kamers (één ruime sl.kamer, 2 kl. sl.kamers) bijzonderh. lokale verwarming, beg.gr. voorzien van dubbel glas, grondopp. 537 rn2 Gevraagde koopsom f 595.000,- plaats Soest adres ALB. CUYPLAAN woning 4-kamer appartement op de 1 e etage met berging op de begane grond indeling woonkamer, hal, toilet, keuken, bijkeuken, douchecel en 3 kamers algemeen dit appartement heelt een uitstekende ligging servicekst. 337,43 p.m. inclusief erfpacht en voorschot c.v. Gevraagde koopsom nog geen foto beschikbaar MODERNE MIDDENWONING MET BLOKHUT/BERGING plaats Soest adres HAAGWINDE woning moderne middenwóning met c.v. en blokhut/berging indeling hal, toilet, open keuken, woonkamer met parketvloer en open haard verdieping 3 ruime sl.kamers en douchecel mét 2e toilet zolder vaste trap en mogelijkheid voor 4e sl.kamer algemeen deze ruime eengezinswoning verkeert in uitstekende staat van onderhoud, grondopp. 165 m2 Gevraagde koopsom plaats Soest adres SOPHIALAAN woning karakteristieke helft van dubbel woonhuis met goróge indeling entree, hal, woonkamer en suite, keuken, kelder, toilet en studeerkamer; verdieping 3 sl.kamers en badkamer met ligbad zolder vaste trap en mogelijkheid voor meerdere sl.kamers bijzonderh. deze woning verkeert in redelijke staat van onderhoud, grondopp, 280 ir»2 Gevraagde koopsom f 298.000,- Aannemer G.W van de Grift en gemeentevoorlichter B. van Os hebben bij de opening van de Oude Ambachtenmarkt allebei de ge meentepenning ontvangen. Uit handen van burgemeester De Widtontvingen zij deze penningen vanwege hun inzet bij de organisa tie van de jaarlijkse Oude Ambachtenmarkt. Al vijftien jaar werkt Van de Grift be langeloos mee aan de organisatie van de ambachtenmarkt. Hij stelt zijn ter rein en schaapskooi open voor allerlei activiteiten en hij verzorgt voorzienin gen, zoals stroomkasten en toilet wagens. "Bij activiteiten als deze is de gemeente afhankelijk van mensen zo- Maandag heeft een vrouw drie uur opgesloten gezeten in het toilet van haar woning aan de Gemshoorn. Nadat de deur rond elf uur 's mor gens niet meer op de normale ma nier openging, heeft haar kind nog verschillende pogingen gedaan om moeder te bevrijden. Toen ook dat niet lukte heeft de gealarmeerde politie tenslotte de deur geforceerd. De deur werd daarbij zwaar be schadigd, maar de vrouw was zo blij dat ze uit de benauwde situatie was bevrijd, dat dat geen enkele rol speelde. Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Soest - Soesterberg Wordt het wat met de kern taken-operatie, of wordt het niks? En deugt er eigenlijk wel wat van de ingrijpende bezuini gingen op het gemeentelijk ap paraat, die het College van B. en W. heeft voorgesteld? De discus sie in de talkshow "Soestand" is komende vrijdag opnieuw ge wijd aan dit actuele onderwerp, dat de gemoederen in Soest al enige tijd flink bezighoudt. Na de forse kritiek die vanuit en kele politieke partijen al geventi leerd is op de College-voorstellen - die door de raadsmeerderheid van VVD, CDA en PvdA grotendeels worden gesteund - heeft ook het ambtelijk apparaat zélf zich inmid dels in het koor der kritici gevoegd. Logisch, want van sommige amb tenaren staat de functie op de tocht en ze moeten kennelijk op zoek naar een andere baan. Bovendien is van een aantal aangekondigde be zuinigingen nog volstrekt onduide lijk hoe ze zullen uitpakken en of ze wel haalbaar zijn. Een van de deelnemers aan de ronde-tafel-discussie o.l.v. Guus Kruis in "Soestand" is ambtenaar Hans Bouwman, vertegenwoordi ger van de gemeentelijke mede zeggenschapscommissie. De MC veegde onlangs min of meer de vloer aan met het Collegevoorstel. De andere deelnemers zijn politici afkomstig uit "oppositionele" frac ties: Rob Joustra (BAM), Leidje Tomassen (GroenLinks-PS) en Wiebe Meilof (GPV/SGP/RPF). Muziekles voor rijkeluiskinderen? Vooraf houdt Leen Cramer een ge sprek met Arie Keijzer, directeur van de regioriale muziekschool RMA, die naast de bibliotheek en C-drie overduidelijk een van de gedoodverfde "slachtoffers" van de aangekondigde bezuinigingen is. Staat het voortbestaan van het mu- ziek-onderwijs in Soest inderdaad op het spel, of zijn piano-, viool- en saxofoonlessen straks inderdaad al leen nog maar weggelegd voor rijkeluiskinderen...? En hoe denkt de RMA aan deze zeer bedreigende ontwikkelingen het hoofd te kun nen bieden? Andere onderdelen van het actuele praatprogramma die de luisteraars ook ditmaal kunnen verwachten zijn de culturele agenda van Marja Kuipers en - als het even meezit - de column The Talk of the Town van Aad Post. De muzikale omlijs ting is opnieuw in de vaardige han den van Semmy Prinsen c.s. "Soestand" begint, zoals gebruike lijk direct na het nieuws van 17.00 uur en duurt waarschijnlijk tot kwart over zes h half zeven. De live-opname vindt plaats in de on gedwongen sfeer van het expo-café van C-drie, waar publiek zoals al tijd van harte welkom is. De toe gang is gratis, maar drankjes zijn voor eigen rekening. VRIJSTAAND WOONHUIS MET DUBBELE GARAGE VRIJSTAAND LANDHUIS MET BERGING EN GARAGE nog geen foto beschikbaar HELFT VAN DUBBEL WOONHUIS MET GARAGE Koninginnelaan 40, Postbus 471 3760 AL Soest Hypotheken Tel 02155-17962 Fax 02155-26061 j Onroerend-goed Assurantiën Gevraagde koopsom 4-KAMER APPARTEMENT MET BERGING plaats adres woning Schaapscheren, één van de tachtig oude ambachten op de markt. Foto: Goos van der Wilt. kengerei volgens de 'Staphorster stip- werktechniek'. Met een spijker brengt ze op een zwartgeschilderd dienblad gele, groene, rode en blauwe stippen aan. "Deze speciale verf moet je drie weken laten drogen en dan krijg je het er nooit meer af, zelfs niet met terpetine." Het geheim van deze spe ciale verf uit Staphorst wil ze niet ver klappen. Op het weiland aan de Peter van dèn Breemerweg staat een oude dors machine. Twee boeren staan in overals boven op de hoge stapel stro en met hooivorken gooien zij het stro in de dorsmachine. Daarin wordt door flink schudden het graan van het stro ge scheiden. De oude dorsmachine maakt veel lawaai en de omstanders zitten onder de kleine strootjes, maar het is het waard. Ze genieten van een uniek boerentafereel. Tot even voor het middaguur is het goed toeven op de markt. Het is licht- bewolkt en de kraampjes zijn nog goed bereikbaar, 's Middags breekt de zon door en stijgt de temperatuur. Ook het aantal bezoekers stijgt enorm. Duizenden mensen wurmen zich door de nauwe straatjes van de historische Kerkebuurt. Incident In de middag vindt er een opmerkelijk incident plaats. Ter hoogte van de kraam van Van Brummelen aan de Kerkstraat strandt rond drie uur een auto met daarin een dame met een paar honden. De auto staat temidden van de mensenmassa verschrikkelijk in de weg en wordt door een van de organisatoren via de Neerweg wegge reden. Het is een groot raadsel hoe het de vrouw is gelukt om met haar auto ondanks de enorme drukte de Kerk straat te bereiken. Om vijf uur kijken de organisatoren terug op een geslaag de twintigste Oude Ambachtenmarkt, die volgens hen door ongeveer tachtigduizend mensen is bezocht. De ambachtenmarkt heeft nog een grap pig staartje gehad voor de nieuwe voorzitter van Stichting Oude Am bachten, A. van Wanroy. Na afloop zat hij een beetje met een gevonden huis sleutel in zijn maag. Gelukkig stond er een telefoonnummer op vermeld. Het telefoonnummer op de 'huissleutel' bleek toe te behoren aan Jan en Jannie.een pasgetrouwd jong stel. 'Vrienden' hadden zo'n duizend sleu tels met hun telefoonnummer ver spreid door heel Nederland. Van Wanroy was de zoveelste beller. Het ziet ernaar uit dat de 12-dagen regeling voor horecaondernemers definitief wordt vastgelegd. In het proefjaar 1994 is een aantal dagen aangewezen waarop horeca,-onder- nemers vrijstelling konden krijgen van de geluidseisen die voor hen gelden. Ondernemers maken steeds meer gebruik van deze rege ling om een aantal maal per jaar bij een speciale festiviteit wat meer geluidsoverlast te veroorzaken. Voor de horeca gelden strenge geluidseisen die moeten voorkomen dat de buurt last heeft harde muziek, meebrullende cafégasten en andere bronnen van ergenis. De 12-dagen re geling maakt het mogelijk om on danks strenge geluidsvoorschriften toch speciale gelegenheden te vieren waarbij het aantal decibellen van het feestgedruis hoger ligt dan normaal. Voor de proefperiode zijn zes collec tieve dagen aangewezen, namelijk: Koninginnedag, hemelvaartsdag, twee carnavalsdagen, tweede paasdag en tweede pinksterdag. Bovendien mogen de horeca-ondeme- mers op zes dagen naar eigen keuze om vrijstelling van de geluidseisen vragen. Deze zes incidentele dagen zijn bedoeld voor festiviteiten die niet zijn gebonden aan één of een klein aantal horecagelegenheden, zoals de viering van een straatfeest of een jubi leum. Wanneer een horecaondernemer voor een speciale gelegenheid vrijstelling van de geluidseisen heeft, mag deze dus enige geluidsoverlast in de omge ving veroorzaken. Ernstige overlast moet voorkomen worden en waar die grens ligt wordt bepaald door de poli tie. Slechte ervaringen worden ver taald in het niet opnieuw verlenen van een vrijstelling aan de horecaon dernemer. De proefperiode is inmiddels verstre ken en geeft geen reden tot bijstelling van de regeling. Binnenkort wordt aan de gemeenteraad voorgesteld om in te stemmen met een definitieve vastleg ging van de 12-dagen regeling. Op de Parallelweg is vorige week don derdag een auto gestolen. Het gaat om een grijze BMW 316 I, die het eigen dom was van een 46-jarige inwoner van Ermelo. plaats adres woning ndeling Soest SCHRIKSLAAN vrijstaand landhuis op 604 m2 grond en schitterend aangelegde tuin, berging en garage eet-zitkamer met open haard (ca. 50 m2), luxe keuken met inbouwapp., bijkeuken, werkkamer, ruime hal, toilet, m.k. verdieping ouder sl.kamer, luxe badkamer met ligbad, aparte douche en dubbele wastafel, 2 ruime sl.kamers met balkon, apart 2e toilet zolder bergzolder met vlizotrap algemeen dit landhuis is zeer luxe afgewerkt Gevraagde koopsom tekent deze jubileummarkt ook het af scheid van de bakkerskraam van Van Brummelen. Uit dankbaarheid biedt de burgemeester de familie een aarde werken tuinbeeld aan. Na het officiële gedeelte kan het be zichtigen beginnen. Wie dit jaar alles wil zien moet daar al gauw een paar uur voor uittrekken, want er is veel te zien. Zo'n tachtig oude ambachten zijn aanwezig. Op het terrein van de fami lie Van de Grift voeren mensen gehuld in klederdracht eeuwenoude ambach ten uit, zoals boterkarnen, hout snijden, kantklossen en schaap scheren. Nagelknippen Vooral om hoefsmid P. van den Hen gel verzamelt zich een kring van tien tallen mensen. Met hamer en beitel slaat de hoefsmid de oude ijzers van de hoeven van het paard dat het alle maal gewillig ondergaat. "Wie van de kinderen wil een hoefijzer hebben?", vraagt Van den Hengel. Tientallen vin gers schieten de lucht in. De twee uit verkoren kinderen nemen de oude ver sleten hoefijzers als een kostbare schat in ontvangst. Wanneer Van den Hen gel een nieuw hoefijzer met nagels in de hoef van het paard slaat, vraagt een kleine jongen: "Is dat niet zielig voor dat paard?" "Nee joh", legt zijn broer tje hem geduldig uit, "hoeven zijn ge woon de nagels van een paard en nagelknippen doet toch ook geen pijn?" Een eindje verder bij de caviarace moedigen mensen cavia's aan om toch maar alsjeblieft door het goede poortje te lopen. "We hebben André Van Duin, Sjakie Zwart, maar als een kind vraagt om een cavia met de naam Pietje Bell, dan hebben we die ook. Het is maar net wat de mensen willen", vertelt de spelleider. Van al dat slenteren langs kramen en ambachten krijgt de mens trek. Dat is nooit een probleem op de oude ambachtenmarkt. Het aanbod varieert van patat en loempia tot Oudhollandse stroopwafels en krakelingen van bak ker Van Brummelen. Het snoep uit grootmoeders tijd is ook nu nog popu lair bij kinderen uit de jaren negentig. Vele jongens en meisjes lopen met nostalgisch zoethout, stroopsoldaatjes en laurierdrop in hun handen. Geluk kig is de tandheelkunde nu beter ont wikkelt dan in grootmoeders tijd. Geheim uit Staphorst Vlakbij de snoepkraam zit een vrouw in Staphorster kledenrdracht achter haar kraam en lijkt zich van de drukte voor haar niets aan te trekken. Heel op haar gemak beschildert zij keu- Soest REMBRANDTLAAN 19 helft van een zonnige als hij", vertelde de burgemeester in zijn toespraak. Verder bedankte De Widt hem voor zijn inzet om het dorpsgezicht van de historische Kerkebuurt te handhaven. De Widt doelde met name op de panden die Van de Grift in stijl heeft laten opknappen, zoals zijn eigen boerderij en boerderij 't Klooster. 'Geen dank, ik doe het graag', was,het thema van de speech van Van de Grift. Ook in de toekomst blijft hij zijn me dewerking verlenen aan de organisatie van de oude ambachtenmarkt. "Er is eigenlijk nog nooit wat vervelends ge beurd of bewust vernield. Ik heb alle aanleiding om door te gaan, anders sluit je de mens af uit deze mooie buurt", vertelde Van de Grift. Actief mens De Soester B. van Os neemt dit jaar na twintig jaar afscheid als voorzitter van de Stichting Oude Ambachten. Als dank kreeg ook hij de gemeente penning uitgereikt. De markt die in 1975 voor het eerst op vrij kleine schaal plaatsvond, is onder zijn lei ding tot een 'landelijk festijn' uitge groeid, aldus De Widt. Vooral dat dit in een tijd van bezuinigingen altijd zonder subsidie gebeurt, stelde de bur gemeester zeer op prijs. Van Os is een actief mens in de Soester samenle ving. Zo is hij voorzitter van het VVV en het Bentinckfonds geweest. Boven dien is het mede dankzij hem gelukt om honderdduizend gulden bijeen te sprokkelen voor de aanleg van een atletiekbaan voor de atletiek vereniging Pijnenburg. "Het is toch een hele eer zo'n penning die niet vaak Het was een bijzondere Oude Ambachtenmarkt 1995. Bijzonder gezellig, druk, interessant en na tuurlijk bijzonder mooi weer. "Niks nieuws onder de zon, want zo is het altijd", zal een echte Soes ter zeggen. En toch was het dit jaar anders dan andere jaren. De Oude Ambachtenmarkt vierde dit jaar namelijk haar twintigste jubileum en stond bovendien in het teken van dank, waardering en afscheid. Om tien uur verklaart de burgemeester J. de Widt de ambachtenmarkt offici eel voor geopend en hijst de vlag. Hij bedankt de familie Van Brummelen voor hun jarenlange inzet. Ieder jaar zijn zij met een kraam vol lekkernijen uit eigen bakkerij op de markt van de partij. Volgens berekeningen van de burgemeester mochten de organisato ren van de markt in al die jaren al zo'n driehonderd keer in hun huis aan de Kerkstraat naar het toilet gaan. Omdat Van Brummelen stopt met bakken be- Aan de "krekkei" op hun arm is te zien dat Van de Grift (2e van links) en Van Os (2e van rechtswat te vieren hebben. Foto: Goos van der Wilt. wordt uitgereikt. Mijn vrouw Joke wist er wel van, maar ik had dit niet verwacht", vertelde Van Os des gevraagd. A Van Wanroy neemt het voorzitterschap van Van Os over. Namens de dansgroep 'De Krekkel' uit Enschede, kregen Van de Grift en Van Os nog een 'medaille', namelijk een 'Krekkel'. De twee jubilarissen kregen een koek met een rood lint om hun bovenarm gebonden. "Vroeger was dit gebruikelijk, dan kon iedereen zien dat je wat te vieren had", lichtte de vertegenwoordiger van de dansgroep toe. Bij een autobotsing op het kruispunt Heide weg/Plasweg-Larixlaan/Es- doornlaan raakte vorige week een 68- jarige Soester licht gewond. Hij werd aangereden door een 20-jarige plaats genoot. Het ongeluk ontstond als ge volg van een misverstand, omdat de jongere bestuurder veronderstelde dat de oudere voor hém stopte, terwijl deze een van links komende auto wilde laten voorgaan. Toen beiden op hetzelfde moment gas gaven kon een botsing niet uitblijven. De auto's lie pen forse schade op en de oudste be stuurder moest zich aan een hoofd wond laten behandelen.

Soester Courant | 1995 | | pagina 5