DONCBt OOG VOOR HET MILIEU Openluchtkerkdienst met 'kijkpreek' over Job in Cabrio-theater Helikopter blijft weg bij examenstunt Zwaar ge 1S0ESTERBERGI Overleg en terre Dankbetui NII12X 7f VOOR DE FRMS M101 ov terrein i Harry en Rob zetten de zonnewereld op z'n kop Jeugd maa pagina 11 SOESTER COURANT Natuur O Nabij IVN start nieuwe publiekswandeling in hart van Soest Kinderparadijs I De Vrije Teugel I Kantoorinbraak Meningen van lezers Huurverhoging College waarde BIJ DONKER IS VEELTE ZIEN WOENSDAG 7 JUNI 1995 S CULTUUR WELZIJN Zondag 11 juni (of een week later): op zaterdag 10 en zondag 11 juni V olksuniversiteit Soest/Soesterberg Nieuwe cursussen ZONNESTUDIO AVANT-SOLEIL financieringsmogelijkheden Twee meisjes vi Lente concert door Braamhage koor Dansschoenen weg Zomerkerstdagen bij Avant Soleil FNV houdt openbare vergadering op maandag 12 juni 4 bracht, IVN Etmland, vereniging Ier bevordering van hel natuur- an milieubesef I Afdeling van hal landell|k Insllluul voor Naluurbaicharmlngaaducalla IVN. Op zondag 11 juni start het IVN met een nieuwe publiekswandeling in Soest. De route is 7 kilometer lang en goed begaanbaar. De offi ciële start vindt om 14.00 uur plaats bij het WV-kantoor aan de Steenhoffstraat. Het is voor het eerst dat een door het IVN georganiseerde publieks wandeling plaatsvindt in het hart van Soest, in plaats van in de natuurgebie den buiten de bebouwing. De route is uitgezet in een gebied dat deel uit maakt van het landschap van de Utrechtse Heuvelrug, op de grens met het Eemdal. Het werd zo'n 150.000 jaar geleden gevormd in de voor laatste ijstijd (Saaletijd). De Eng heeft altijd een belangrijke rol gespeeld in Soest en heeft in sterke mate de vorm waarin het dorp zich ontwikkelde be paald. In tegenstelling tot de meeste IVN- wandelingen ligt het accent tijdens deze wandeling niet zozeer op flora en fauna, maar op cultuur-historische waarden van het Soester landschap. Dat is tegelijk ook de reden dat de route de wandelaar voert over de Eng en langs de brink, daar werden respec tievelijk eeuwenlang de voor mens en dier nodige produkten verbouwd en vestigden zich op de overgang van laag naar hoog de eerste landbouwers. In de middeleeuwen heeft Soest zich ontwikkeld als flank-esdorp met als belangrijkste bestaansbronnen: land bouw op de hoge Eng, turfwinning in het Soesterveen en schapenhouderij op de uitgestrekte heidevelden. Er was een gesloten dorpseconomie door middel van de keten: heideplant, schaap, mest, bouwland. Eeuwenlang bepaalde die samenhang afhanke lijkheid de inrichting van het land schap. De samenstellers van de route hebben aan hun werkstuk het opschrift mee gegeven: 'Sporen in het landschap'. Al wandelend zijn nog steeds sporen uit het verleden te ontdekken en ook zijn oude wegenpatronen te herkennen. Belangrijke sporen zijn grafheuvels: aarden heuvels die over een dode wer den geworpen. Op de Eng zullen wij ondermeer bij zo'n grafheuvel stil staan. Al is de Eng als landbouwge bied qua oppervlakte en areaal niet meer wat het ooit was, het feit dat een deel van het gebied nog steeds van woningbouw is gevrijwaard, mag uniek worden genoemd: Soest een dorp met een groen hart in plaats van een stadscentrum. Binnenkort zal de gemeente Soest de nieuwe route markeren. Vanaf juli is de routefolder bij de plaatselijke VW verkrijgbaar. Informatie: tel. 02155- 14841 en 02155-17789. Vedelaarpad 53, I jSL tel. 18136I Donderdag 8 juni: Vandaag komt de Mijlpaal uit Amster dam voor een schoolreis, 's Middags zijn Kristel, Thymen, Tom en Rodin onze jarige jetjes. Vrijdag 9 juni: Om 9.30 uur komt groep twee van de Desmond Tutu school voor het project 'Ganzenpad'. De Polderhofschool uit Almere komt ook om 9.30 uur en deze kinderen gaan een fantasie-schoolreis doen. 's Middags is het de beurt aan Kim, Eline en Marvin om feest te vie ren, want zij komen met hun verjaardagspartijtje. Ook 's avonds blijft het feest, want dan gaan Anouschka, Onno, Sheila, Jacinta en Floortje lekker swingen met hun vriendjes en vriendinnetjes op de kinderverjaardagdisco. Zaterdag 10 juni: Vanaf 13.30 uur is het weer volop feest in het kinderparadijs. Stijn, Wou ter, Lisanne en Arjen komen met hun feestgangers langs om hun feestje te vieren. Zondag 11 juni: Is het paradijs voor iedereen toegan kelijk om te kijken naar dieren, of voor een gezellige middag. Maandag 12 juni: De Montessorischool Pallas Athene uit Amersfoort komt vandaag voor een schoolreis, zo'n 84 kinderen die alle maal als echte boeren de boerderij schoolreis komen doen. De derde Van der Huchtschool komt met groep 1 en 2 om 9.30 uur en om 13.15 uur om het project 'Ganzenpad' te volgen. Dinsdag 13 juni: Is er weer een fantasie schoolreis, dit keer voor 84 kinderen van de Flevoschool uit Huizen, 's Middags komt Kristel met haar feestje. Dit wordt vast ook een kpalfeest. Woensdag 14 juni: Vandaag komen er maar liefst twee schoolreizen, die van De Praatpaal uit Amsterdam en De Viersprong uit Hoevelaken. De Praatpaal neemt 80 kinderen mee en de Viersprong 18. Ook 's middags verwachten we gezel lig veel kinderen. Er worden hele leuke activiteiten gedaan, net als op het feestje van Valery Bij een diefstal uit een kantoor aan de Steenhoffstraat zijn dit weekend computerapparatuur en sleutels gesto len. Een 38-jarige vrouw deed aan gifte. Gaarne mijn reactie op uw schrijven in de Soester Courant van 31 mei j.1. Be woners Commissie nieuw bestuur van huurders. In deze commissie was o.a. aanwezig P.C. Pieren als voorzitter van de Fede ratie Huurders Overleg Soest. Pieren waarschuwde in deze vergadering voor de stijgende armoede onder de minima door deze komende huur verhoging. Hij sprak over een huur- stijging van 3,5 en 4,5 procent. Er zijn A.O.W.ers en uitkeringsgerechtigden die zelf 6 procent krijgen. Ik vind dit een grof schandaal. Als men weet dat er diverse A.O.W.ers zijn die zich na de oorlog krom heb ben gewerkt om ons land uit de rot zooi te halen, en deze mensen nu naar de rand van de afgrond worden gedre ven. Het is gemakkelijk praten door deze bedenkers van de diverse huur verhogingen, als men zelf op een stoel zit van zegge een Ton p.j. Kijk een aai over je bol en ja dan lekker pakken, daar heb ik nou net geen hoge hoed van op. Ik wil iets verder gaan. Nova 31 mei j.1. Of de A.O.W.ers, en uitkeringsge rechtigden er maar even rekening mee houden voor een eigen bijdrage van f 200,- p.j. (ziekte kosten). En dit als dank voor het uit het slob halen van ons land. En dit wilde ik nu even kwijt. J. van Loveren. Een aantal jongeren u berg heeft niet gewa schoonmaakbeurt zoa afgesproken. Toen ze v op een mooie zomers* gesprek met één van hi kwamen, waren ze er overtuigd dat er zake worden gedaan. Met borstels, boenders en werd getracht de vette si op de wanden van Ontmoetings Punt (JO Kampweg was gekliederc len. Dat gelukte ten del rende politie gaf hen de verf verder te verwijder schuurtjes werden toen p kwasten meegenomen, rr taat dat het JOP er weer i Het Comité 50 Jaar Soest en de Oranje C Soest en Soesterberg de gemeente Soest i voor een korte evalual plaats op woensdag 3 Casino aan de Kampr Het voltallige college va ter en -wethouders ma£ aanwezigheid duidelijk zet van deze comiié's 1 deerd. Burgemeester H onderstreepte dit in et spraak. I. Wim Koevoets, voorz Oranje Comité Soesterb Bij aanschaf van een fles contactlensvloeistof 1 iiaIaiim ontvangt u I f™ rSTOUl bij inlevering van uw lege fles. brillen - contactlenzen SMITSWEG 30 - 3765 CT SOEST TELEFOON 02155 - 1 86 26 Als het aanstaande zondag 11 juni goed of op z'n minst redelijk weer is, zullen heel wat kerkgangers van Soest hun schreden niet richten naar de kerk, maar naar het open luchttheater "Cabrio" aan de Soesterbergsestraat. Daar begint om half elf de jaarlijkse openlucht- dienst. Mocht het weer tegenzitten, dan wordt de dienst verschoven naar 18 juni. In dat geval kunnen de kerkgangers op 11 juni "gewoon" terecht in de Wilhel- minakerk en de Julianakerk. Mocht het onverhoopt ook op 18 juni gieten van de regen, dan wordt de dienst ge houden in de Julianakerk. Dat zou trouwens best jammer zijn, want het programma voor deze 19e openlucht- dienst komt waarschijnlijk het meest tot zijn recht in het theater. In plaats van de gebruikelijke preek wordt er immers een openluchtspel opgevoerd, waarin het thema van de dienst is uit gewerkt. Centraal in dat spel staat Job, de bij belse figuur wiens bijzondere lotge vallen de eeuwen door tot de verbeel ding van talloos veel mensen gespro ken hebben. Het verhaal is bekend: aanvankelijk gaat het Job ("oprecht en vroom, godvrezend en wijkende van het kwaad") in alle opzichten voor de wind, maar als hij de inzet wordt van een macabere weddenschap tussen God en Satan wordt hij geconfron teerd met een reeks rampspoeden die zijn geloof buitengewoon op de proef stellen. Dat stervelingen gestraft worden voor hun zonden is in de traditionele geloofsbeleving van velen meestal een kwestie van rechtvaardigheid. Moeilijker is te aanvaarden dat "het kwaad goede mensen treft", zoals in het verhaal van Job zo duidelijk het geval is. Hoewel zijn "omgeving" (de vrienden) Job de geijkte antwoorden voorhouden - lijden loutert; er is geen lijden zonder zin, ook al is die verbor gen, etc. - durft Job het aan om God ter verantwoording te roepen en zijn on schuld vol te houden. Vragen "Job gaat over vragen die zo oud zijn als de geschiedenis zélf en nog niets van hun beklemming verloren heb ben: Als God de wereld goed gescha pen heeft, hoe kan het dan dat...?" zeg gen Eit Algra en Ab Faas, die samen met ds. Jaap Huisman, Roel Vernhout en Jan Buning de openluchtdienst hebben voorbereid. De opzet van de dienst is sinds enige jaren veranderd, leggen ze uit. Faas: "Vroeger was het vooral een soort presentatie van de kerk aan de buitenwereld. De open luchtdienst had een nogal evangelise rend karakter, onder het motto: laten we heel Soest proberen te bekeren." Die bekeringsijver is sterk geluwd en de openluchtdienst is intussen ook al geen strikte aangelegenheid meer van de gereformeerde kerk in Soest-zuid (Wilhelminakerk), want ook de Julia nakerk (Soestdijk) doet mee, en daar door ook de hervormde Emmakerk. De oecumenische samenwerking vlot nog niet echt, want de hervormden in Soest-zuid hebben zich de jaren door altijd wat afzijdig gehouden van het gereformeerde "evenement", maar dat lijkt te veranderen. 'Kijkpreek' De openluchtdienst is overigens een reguliere kerkdienst, maar dan eentje zonder preek. "Het is meer een soort 'kijkpreek'," zegt Ab Faas, die de regie heeft over het spel waarvan de teksten door Eit Algra zijn geschreven. Hij heeft daarvoor de bijbelvertaling van rabbijn Soetendorp bewerkt en •berijmd. De keuze voor de spelvorm sluit volgens beiden aan bij de eeu wenoude traditie van bijvoorbeeld het passiespel en andere bijbelse voorstel lingen. Er wordt dus gespeeld, gezongen en gedanst (dat laatste vooral door een De herders die Job de onheils tijdingen "aanzeggenworden ge speeld door een aantal kinderen. Foto: Goos van der Wilt groep kinderen uit diverse Soester kerken, die de rol spelen van de her ders die de "jobstijdingen" aankondi gen), maar volgens Algra en Faas is het geen musical. De melodieën zijn gemaakt door componist Kees Grobecker en de muziek wordt uitge voerd door een joods muziek gezelschap uit Hilversum. Al met al doen er zo'n 20 medewerkers mee en het hele spel duurt ca. 20 minuten, "zonder verdere stichtelijke woor den," zoals Algra en Faas benadruk ken. In de openluchtdienst van vorig jaar stond, min of meer volgens dezelfde opzet, de bekende profeet Jona cen traal. Ditmaal draait de dienst dus om Job, maar niemand mag, aldus Algra, verwachten dat alle vragen die deze inspirerende bijbelse figuur oproept beantwoord zullen worden. "Op z'n minst blijven er één vraag en hopelijk ook één zekerheid over: de niet te be antwoorden vraag naar de zin van het lijden en de zekerheid dat God, on danks het lijden, nabij is." Weersomstandigheden Zoals gezegd, het doorgaan van de dienst hangt af van de weersomstan digheden. Als het op 11 juni slecht weer is wordt de openluchtdienst een week verschoven. In dat geval worden de kerkgangers aanstaande zondag verwacht in de "droge diensten" in de Juliana- en de Wilhelminakerk, waar ze om half elf resp. door ds. Harry Gij- sen of ds. Jaap Huisman worden be diend. Mocht het op 18 juni ook mis zijn, dan wordt de hele openlucht dienst gehouden in de Julianakerk, ook om half elf. In geval van twijfel kan men de volgende telefoonnum mers bellen: tel. 10547 of 15496. "Om een uur landt er een echte helikopter op het terrein van het Griftland College", zo berichtte een organisatore van het examen- stuntcomité van het Griftland Col lege. De teleurstelling was groot toen om een uur ter plaatse gecon stateerd moest worden dat het helikopterfeest toch niet doorging. De examenkandidaten van havo, mavo en vwo van het Griftlandcollege hadden het allemaal zo mooi bedacht. Een echte helikopter zou tijdens de examenstunt op donderdag 31 mei landen op het grasveld bij de school. De leraren zouden in de helikopter worden gedumpt, om ze vervolgens af te voeren naar een onbekende bestem ming. Helaas, de heli kampte met panne en kon niet komen. Als alterna tief om de teleurstelling enigszins te compenseren, hebben de examenstunters toen maar snel een oude Daf in zilverfolie gewikkeld, zo dat in ieder geval een paar leraren af gevoerd konden worden. Het studentencabaret dat door een aantal examenkandidaten werd opge voerd. was dit jaar snijdend hard. In een verduisterde, bloedhete aula, die was afgeladen met zwetende leerlin gen en angstzwetende leraren, werd een half uur lang tegen de school ge schopt. Pijnlijke wonden werden door de studenten genadeloos opengereten en de leraren die in kleermakerszit voor het podium waren neergestreken, sidderden van spanning op hun beurt. Er vielen rake klappen en het publiek reageerde uitzinnig op de opmerkin gen met naam en toenaam over 'stin kende' en 'onbetrouwbare' leraren. De studenten waren wel zo slim om de le raren er tijdig aan te herinneren dat het 'maar' cabaret was en dat ze dus vooral het korreltje zout niet moesten verge ten. Zilveren sandalen Tijdens de cabaretvoorstelling verwe zen de studenten regelmatig naar een soort van stoffig image van de school. Om dat te symboliseren boden ze di recteur Mulder van het Griftland Col lege een paar zilveren sandalen aan. Nadat 'per ongeluk' een dienblad vol met bekertjes water over het publiek was uitgegooid, waren de leerlingen Lachen, gieren, brullen tijdens de sumoworstelwedstrijd tussen de lera ren van het Griftland College. Foto: Goos van der Wilt aan de beurt. Volgens het cabaret zou den dat 'kuddedieren' zijn en liepen ze allemaal met de massa mee. Zij, van het studentencabaret, suggereerden een eigen mening te verkondigen en anders dan de rest te zijn. Na het cabaret was het de tijd voor sumoworstelen. Voor iedere worstel partij moesten twee leraren zich door een aantal rubberen opblaasbanden wurmen om vervolgens met elkaar het gevecht aan te gaan. Degene die het eerst op de grond lag, was ten over staan van de joelende leerlingen de grote verliezer. Onder andere N. Smid (geschiedenis) en N. Vlaanderen (aardrijkskunde) en vervolgens D. Klaarwater (Frans) en H. van Hunen (Nederlands) moesten een partijtje gaan sumoworstelen. Zo aan het einde van de maand mei zou je als leraar toch wensen dat je vroeger voor een ander beroep had gekozen. Steenhoffstraat 9\ tel. 22195 De Ilias van Homerus in vertaling De Griekse dichter Homerus legde in het epos de "Ilias" zijn visie vast op de gebeurtenissen in het tiende jaar van het beleg van de stad Troje (Ilion) door de Grieken. In deze cursus wor den gedeelten van dit werk in Neder landse vertaling gelezen. Daarbij zal o.a. de literaire, de historische en de mythologische achtergrond van "Ilias" aan de orde komen. Een spe ciale voorkennis is niet vereist. Aanvang cursus: woensdag 27 sep tember, 20.35-22.05 uur. Docent: mevr. drs. E.A. Sijpesteijn. Cursus adres: voormalige Kard. Alfrink mavo, Di Lassostraat 65. Aantal les sen: 10 van PA uur (lx per 2 weken). Cursusprijs: f 125,- (boek f 60,- via docent). Informeer nu vast naar de mogelijkheden. Ruim gesorteerde showroom met diverse merken: o.a. Alisun, Dorpsplein 4 3769 DA Soesterberg Tel. 03463-54418 Meerdere Wijdag 2 juni landde or 18.11 uur een F-27 am vliegtuig van de Koi uchtrnacht op de vliegb; :erberg. Het had twee m Split opgehaald, die zwaa raakten tijdens een rece [aanslag op T\izla. De plotselinge en laffe moi 3p het centrum van Tuzla 1 evens, terwijl een groot a gers gewond raakte. Onde verden vijf meisjes zwaa ïaar het aldaar gelegen ziek maar deze kon, gezi ïtige verwondingen, geen h nen. Het Hoge Commissaria Vluchtelingen zette toen procedure op gang waarop ^reageerde. Ze konden hers Jerlandse ziekenhuizen krij Werken aan zelfvertrouwen Vertrouwen hebben in jezelf. Dat kan toch iedereen? Hoe komt het dan dat zoveel mensen afhankelijk zijn van de mening van anderen? Er zijn talloze situaties denkbaar waarbij ons zelfver trouwen op de proef wordt gesteld: examen doen, solliciteren, eigen me ning weergeven, enz. De heer Römer, klinisch psycholoog en natuur geneeskundige, zal u in deze cursus de basistechnieken voor het ontwikkelen van zelfvertrouwen leren. Aanvang cursus: woensdag 27 sep tember, 20.35-22.05 uur. Docent: dhr. drs. J.M. Römer. Cursusadres: voor malig Kard. Alfrink mavo, Di Lasso straat 65. Aantal lessen: 6 van PA uur. Cursusprijs: f 80,- (syllabus f 25,- via docent). Inlichtingen en inschrijving bij de Volksuniversiteit Soest/Soesterberg, Steenhoffstraat 9a, tel. 22195; maan dag en woensdag 13.00-16.00; dins dag en donderdag 10.00-13.00 uur. Op 23 mei gaf het Braamhage-koor in Braamhage een concert. Het koor zong een zeer gevarieerd programma onder de bezielende leiding van Paul Michel Tijssen, op de piano begeleid door mevr. Bep Huynink. De liederen, in verschillende talen, werden vol overgave en enthousiasme door de dames gezongen, af en toe in samenzang met de toehoorders in de zaal. Ter afwisseling waren er quatre- mains, gespeeld door de hr. Tijssen en mevr. Huynink, eveneens werd een piano-solo gespeeld door mevr. A. Sunier. Er was dan ook na afloop van het con cert een luid applaus en bloemen voor de hr. Tijssen en de dames Huynink en Sunier. Al met al kon men terugkijken op een zeer geslaagde middag. Een 52-jarige Puttenaar ondekte vo rige week dat verschillende kostbaar heden uit zijn auto die aan de Kamp weg geparkeerd stond waren gestolen. De man mistte zijn autoradio, een cd- speler, twee sporttassen, twee trai ningspakken en twee paar dans schoenen. Bij een diefstal uit een auto aan de Oude Tempellaan is een auto telefoon meegenomen. Een 44-jarige man deed aangifte. Wij staan garant voor inzameling èn recycling. jDaarop volgde het slopendt jvan Tuzla naar Split over si 'gaanbare wegen. In Split aa "was één van de vijf meisjes volgen van haar verwondii leden en was het onverant om nog twee meisjes verder ren. Ook voor hun leven vreesd. De twee overgeblev werden voorzichtig in ambulancevliegtuig van d /."lijke Luchtmacht geplaatst "-''"recte hulp voorzien. Het v "keer dat de luchtmacht een nedische evacuatievlucht eerste vlucht vond pk 93 en in totaal werden gewonden vanuit he 'Er gebeuren te veel gewone din gen. Daarom gaan wij iets anders doen. Het wekt mogelijk de juiste emotie op het verkeerde moment', aldus Harry en Rob van Avant Soleil. Zaterdag 10 juni en zondag 11 juni zijn voor Avant Soleil de le en 2e Zomerkerstdagen. Voor de fraaie winkel op het Dorps plein zal Van Oest echte kerstbomen plaatsen, voorzien van de bekende kerstversieringen. De toegang tot de winkel tracht men glad- en sneeuwvrij te houden. Binnen in de zaak zal het één en al kerst zijn. Onder het cd-op- treden van niemand minder dan Bing Crosby zal de Kerstman duidelijk aan wezig zijn. Tevens kan men profiteren van de 'zomerkerstkorting' op de di verse zonnecombi's, cq zonnehemels van zelfs 17,5%. Tot eind juli van dit jaar krijgen vooral beginners het voor deel van 12 keer zonnen voor de prijs van 10. Introducés, mits vergezeld van abonnementhouders, krijgen een gra tis zonnekuur. Dit en nog veel meer wordt deskundig toegelicht door Daniëlle, gastvrouw pur-sang van Avant Soleil. De beide kerstbomen op het Dorpsplein krijgen gezelschap van onder andere een Rolls Royce Cabrio Cornice, het ras- paardje uit de autowereld. Een zo merse kerstshow, die men niet moet missen. kerkeraden van de p gereformeerde kerk ei vormde gemeente zijn c komen dat het gebouw steen aan de Buijs Ballo worden afgestoten. Het het terrein van de gerei kerk, gelegen aan de Ge manstraat, dient als nie lijk centrum aangepast Reeds is een werkgroep 'r< zamenlijk kerkelijk cent: richt en deze heeft het Co W van de gemeente So lijk verzocht de bestemm gebouw Buys Ballotlaan gen, waarop tot sloop 1 overgegaan. Het collegt werkgroep in kennis ges bereid zijn een veranderinj stemming 'bijzondere do< Op maandag 12 juni houdt de FNV af deling Soest/Soesterberg haar jaar lijkse Openbare Algemene Leden vergadering. Het thema van de avond zal zijn: de WAO-problematiek. De heren R.J. van de Brugge, WAO-deskundige van het GAK in Utrecht, en T. Herrema, FNV afdeling SUGO, zullen een inlei ding houden. Daarna is er gelegenheid tot discussie en vraagstelling. De ver gadering wordt gehouden in gebouw 'De Hoeksteen' en begint om 20.00 Vanaf nu kunt u bij ons uw lege fles contactlensvloeistof inleveren. 4

Soester Courant | 1995 | | pagina 10