5 m waar gewonden uit Tüzla in ons land Avondvierdaagse verloopt weer goed )verleg over toekomst gebouw in terrein van De Hoeksteen eugd maakt het JOP schoon Dankbetuiging voor comité's Frans Wakelkamp neemt plaats in van Van Zee in maatschap WOENSDAG 7 JUNI 1995 'ee meisjes via vliegbasis Soesterberg naar AZU College waardeert inzet organisatoren Zomermarkt in de Pruttelpot Dienblad-workshop Brasserie de Uiin Wie van Soest houdt leest de Soester Courant Kerkdiensten Medische dienst Burgerlijke stand Hulpverlening^ Twee organisatoren gehuldigd voor jarenlange inzet Ons Kent Ons Missiehuis St. Jan Wim Overgoor Philips dealer TENNIS Clubkampioenschap LTV Soesterberg in enkelspel senioren Deeldiploma's NBB bij Badso-badminton Agenda Correspondentie-adres: P. Taai, Van Maarenplein 1, 3769 EN Soesterberg, tel./fax (03463) 51252. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest, tel. (02155) 21841 'ijdag 2 juni landde om precies t.11 uur een F-27 ambulance- jiegtuig van de Koninklijke ichtmacht op de vliegbasis Soes- rberg. Het had twee meisjes uit dit opgehaald, die zwaar gewond akten tijdens een recente bom- nslag op Hizla. plotselinge en laffe mortieraanval het centrum van Tuzla kostte veel 'ens, terwijl een groot aantal bur- rs gewond raakte. Onder anderen Srden vijf meisjes zwaar gewond ar het aldaar gelegen ziekenhuis ge acht, maar deze kon, gezien de ern- ge verwondingen, geen hulp verle- n. Het Hoge Commissariaat voor de luchtelingen zette toen een hulp- ocedure op gang waarop Nederland ageerde. Ze konden herstel in Ne- Vlandse ziekenhuizen krijgen. aarop volgde het slopende transport n Tuzla naar Split over soms onbe- anbare wegen. In Split aangekomen [as één van de vijf meisjes aan de ge- >lgen van haar verwondingen over- den en was het onverantwoordelijk n nog twee meisjes verder te vervoe- n. Ook voor hun leven werd ge- eesd. De twee overgebleven meisjes erden voorzichtig in een F-27 •nbulancevliegtuig van de Konink- jke Luchtmacht geplaatst en van di- :cte hulp voorzien. Het was de 45e eer dat de luchtmacht een dergelijke ïedische evacuatievlucht uitvoerde. >e eerste vlucht vond plaats in juli 993 en in totaal werden 322 zieken gewonden vanuit het oorlogs gebied opgehaald. Van hen kregen 32 Nederland als eindbestemming om van hun verwondingen te herstellen. Zo ook deze twee meisjes die zicht baar pijn leden toen de brancard van uit het vliegtuig in een gereedstaande ambulance wagen werd geschoven. Ze werden daarop met spoed naar het Academisch Ziekenhuis in Utrecht overgebracht. s het voor- ior de prijs gezeld van n een gra- deskundig gastvrouw De beide ïin krijgen idere een e, het ras- Een zo niet moet )e kerkeraden van de plaatselijke ;ereformeerde kerk en de her- 'ormde gemeente zijn overeenge komen dat het gebouw De Hoek- teen aan de Buijs Ballotlaan 2 zal vorden afgestoten. Het gebouw en iet terrein van de gereformeerde cerk, gelegen aan de Gen. Winkel- nanstraat, dient als nieuw kerke- ijk centrum aangepast te worden, leeds is een werkgroep 'realisatie ge zamenlijk kerkelijk centrum' opge- icht en deze heeft het College van B W van de gemeente Soest schrifte- ijk verzocht de bestemming van het »ebouw Buys Ballotlaan 2 te wijzi gen, waarop tot sloop kan worden )vergegaan. Het college heeft de werkgroep in kennis gesteld dat zij bereid zijn een verandering van de be stemming 'bijzondere doeleinden' in overweging te nemen. Zij vinden ech ter dat zonder meer overgaan tot sloop van de bebouwing en nieuwbouw van woningen of winkels wat voorbarig is. Zij willen zich eerst beraden over an dere bestemmingen en zullen dat zo snel mogelijk afronden. Ondertussen hebben zij de werkgroep verzocht hen in kennis te stellen of er nog rekening gehouden moet worden met andere rechthebbenden van het gebouw, zoals huurders enz. De werkgroep wordt ge adviseerd om pas na de instemming van het college met een bepaalde bestemmingswijziging, een architect een bouwplan te laten opstellen. Deze kan bij de afdeling Planologie en Bou wen informeren naar de vereisten voor een bouwvergunning. Nadat een bouwvergunning is aangevraagd han delen wij de verdere procedure af, al dus de brief van het college. FNV af- aar jaar Leden I zijn: de ren RJ. idige van Herrema, :en inlei- egenheid De ver- gebouw m 20.00 rijven in i j.1. Be- tuur van anwezig le Fede- Pieren ;adering nder de huur- n huur- Er zijn htigden /ind dit D.W.ers m heb- de rot- iu naar gedre- >r deze huur- n stoel sen aai akken, hoed Nova tigsge- g mee van f Jit als n van en aantal jongeren uit Soester- erg heeft niet gewacht op de schoonmaakbeurt zoals die was ifgesproken. Toen ze vorige week een mooie zomerse avond in ;esprek met één van hun moeders iwamen, waren ze er direct van overtuigd dat er zaken moesten worden gedaan. Vlet borstels, boenders en afbijtmiddel werd getracht de vette substantie die ;>p de wanden van het Jeugd Dntmoetings Punt (JOP) aan de Campweg was gekliederd, eraf te ha- en. Dat gelukte ten dele. Surveille- ende politie gaf hen de raad het met verf verder te verwijderen. Uit vele schuurtjes werden toen potten verf en. kwasten meegenomen, met het resul taat dat het JOP er weer fris bij staat. Om in de politieke kleuren te blijven, werd een ldein gedeelte paars geverfd. "De witte verf was op en deze kleur leek ons ook wel mooi. Het gedeelte wat beschadigd is, hebben we zo laten zitten, want we nemen aan dat de ge meente dat hele stuk opnieuw zal plaatsen," aldus één van hen. Op de vraag of het JOP nu zo zal blij ven, haalden ze hun schouders op. "Kijk, wij en bijna alle jongeren vin den het JOP best wel een leuke plek. Maar er hoeft maar één geschifte te zijn en dan heb je weer hetzelfde. Het rotte is dat wij voor een stommiteit van één of een paar, in negatieve zin worden benaderd en bekeken. Daarom hebben we het nu schoon gemaakt om duidelijk te maken dat wij best wel zien zitten," aldus enkele jongeren. Het Comité 50 Jaar Bevrijding Soest en de Oranje Comité's uit Soest en Soesterberg waren door de gemeente Soest uitgenodigd voor een korte evaluatie. Dit vond plaats op woensdag 31 mei in het Casino aan de Kampweg, Het voltallige college van burgemees ter en -wethouders maakte met zijn aanwezigheid duidelijk dat het de in zet van deze comité's heeft gewaar deerd. Burgemeester Hans de Widt onderstreepte dit in een korte toe spraak. Wim Koevoets, voorzitter van het Oranje Comité Soesterberg, dankte de burgemeester daarna voor diens mee leven tijdens de feestdagen en de rug gesteun die men van het gemeentelijk apparaat mocht ondervinden. De rollen werden omgedraaid. Burge meester De Widt kreeg de zilveren plaquette van de gemeente Eindhoven en de speld van de Stichting 18 sep- tember-festival uit die stad, vanwege het gastvrij ontvangen van de vijf oud strijders van het 101e American Airborne Di vision. Het werd een korte gezellige bijeen komst, waar ook Commandant Vlieg basis Soesterberg, kolonel Ansink en zijn echtgenote aanwezig waren. Eén van de gewonde meisjes uit Tuzla wordt 'van het vliegtuig naar een gereedstaande ambulance gebracht, die haar met spoed naar het Academisch Ziekenhuis in Utrecht zal vervoeren. De peuterspeelzaal de Pruttelpot aan de Van Angerenstraat houdt op zater dag 17 juni van 10.00 uur tot 13.00 uur haar jaarlijkse zomermarkt in en om de school. Traditioneel is er van alles te koop, zoals speelgoed, kleding, creatieve dingen etc. Grotere stukken worden d.m.v. een veiling verkocht. Voor de kinderen is er een grabbelton en een poppenkast en ze kunnen zich laten schminken. Tegen een kleine vergoeding zijn koffie, thee, cake en crêpes verkrijgbaar. Ouders kunnen van de gelegenheid gebruik maken om kinderen van 1,5 jaar in te schrijven. Ze worden op een wachtlijst geplaatst en vanaf 2,5 jaar zijn ze in de Pruttelpot van harte wel kom. Maandag 12 juni organiseert Anneke Vestering in de Salon van Brasserie de Tuin een gezellige ééndags-workshop dienblad beschilderen. Op originele wijze kan men een dienblad beschil deren met een beer, een eend, bloe men, fruit of met een ander ontwerp. Ook zonder tekentalent gaat men aan het eind van deze workshop naar huis met een zelf vervaardigd dienblad van formaat. De kosten zijn f 135,- incl. dienblad, materialen, koffie, lunch met wijn en tea. De workshop begint 's morgens om half tien en duurt tot ongeveer 17.00 uur. Men kan zich hiervoor opgeven bij Brasserie de Tuin, Rademakerstraat 6 te Soester berg of telefonisch 03463-51273. Te vens kan men zich opgeven voor de ééndags-workshop schelpenspiegel en schel-penkrans of -hoed welke op maandag 19 juni wordt gehouden. Zondag 11 juni ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19.00 cantores Zondag 10.30 dameskoor Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Zondag 09.00 eucharistieviering; an dere dagen 07.30; gebedsdiensten: da gelijks 12.15, 15.30 en 18.00 uur. De kapel is de hele dag open. NED. HERVORMDE GEMEENTE De Hoeksteen, Buys Ballotlaan 2 10.00 ds. J. van Marion GEREFORMEERDE KERK Generaal Winkelmanstraat 99-101 10.00 zie De Hoeksteen STERRENBERG 'De Lichtpunt', Huis ter Heide 10.30 ds. H. Henstra Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: R.M.P. v.d. Wijgerd (Den Dol- der), Paltzerweg 227, tel. 030-289626. Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino- van Schieveen, Kampweg 50, tel. 52467, weekend dienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. GEHUWD 2 juni: Francis Maes en Sasja Tam mer; 2 juni: David Hunt en Veronica Zwalve. Opgaven: Van Maarenplein 1. Hulp Stichting Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen: dagelijks 09.00- 10.00 uur, tel. 51789, b.g.g. 51658 of 51437. Kruiswerk Stichting Kruiswerk N.O. Utrecht 24 uur per dag bereikbaar onder tel. 06-8344* (20 ct. per minuut). Maatschappelijk werk Stichting Thuiszorg en Maatschap pelijk Werk N.O. Utrecht Generaal Winkelmanstraat 103 (geref. kerk), tel. 52606, elke dinsdag en woensdag 09.30-10.30 uur. Politie Dorpsplein 17A, tel. 51555; werkda gen 12.00-13.00 uur, elke donderdag 19.00-21.00 uur; overige tijden: tel. 02155-19444; alarmnummer: 06-11. Grof vuil Tel. 02155-93666. Meer berichten over Soesterberg op pagina 16 In de maatschap fysiotherapie Rademakerstraat (voorheen maat schap Van Zee) konden ze op 15 mei een nieuwe collega welkom heten: Frans Wakelkamp. Na het vertrek van René van Zee zijn de drie fysiotherapeuten Yvonne Buis, Marian Zegger en Karien Bijlenga op zoek gegaan naar een geschikte opvol ger. Die hebben zij gevonden in Frans Wakelkamp. Een jonge enthousiaste Amersfoorter die na zijn basis-oplei ding tot fysiotherapeut, deskundig heid heeft verworven op het gebied van de manuale therapie, de haptonomie en de sportfysiotherapie. Wakelkamp heeft jaren ervaring in een militair gezondheidscentrum. De laatste twee jaar heeft hij gewerkt in een particuliere praktijk in Noord- Holland. Met zijn vestiging wordt de kwaliteit van de dienstverlening op optimale wijze gecontinueerd. De praktijk is geopend op maandag tot en met vrij dag Afspraken kunnen telefonisch worden gemaakt, tel. 52445. V.l.n.r. Frans Wakelkamp, Marian Zegger, Yvonne Buis, Karien Bijlenga. De jubilarissen mevrouw Hagmeijer en de heer Venroy van het organisatie- Bloemenzee tijdens de 41ste avond comité werden na afloop gehuldigd. vierdaagse De 41e avondvierdaagse zit er weer op. Van maandag 29 mei tot en met donderdag 1 juni hebben ongeveer 450 wandelaars aan dit traditio nele evenement deelgenomen. Het evenementen- en kermisterrein aan de Kampweg werd voor het eerst en met succes gebruikt als verzamelplaats voor het défilé. Ook Sterrenberg was met ongeveer 35 deelnemers aanwezig. "Wel wat min der dan in voorgaande jaren, maar dat komt omdat enkele wooneenheden reeds met vakantie zijn," aldus Jan Dekkers. De bekende blauwe, gele en groene kleuren van respectievelijk de Postiljonschool, de Carolusschool en ds Wethouder de Haanschool waren luid en duidelijk aanwezig. Maar ook de woonwijk Wostok met de eigen vlag deed voor de zoveelste keer in successie mee. De kleurige stoet werd gesloten door de individuele lopers, soms versierd met opvallende hoeden. De kleurige stoet, overladen met bossen bloemen, kreeg op het Dorpsplein een muzikale hulde van Odeon. Het was of de feestdagen van begin mei even terug kwamen; het Dorps plein gezellig druk met de vrolijke klanken van muziek. Uiteraard was Frits Hagmeijer en met hem de ove rige leden van het plaatselijke comité blij met dit geslaagde jaarlijkse evene ment. Een wekelijkse column van of over een min of meer bekende Soesterberger. Deze week: het Missiehuis St. Jan van toen en het Kontakt der Kontinenten van nu. In het huidige Kontakt der Kont inenten, gevestigd op het adres Amersfoortsestraat 20, woonden sinds 1926 de paters van de S.V.D. (Societas Verbi Divini). Daar werden studenten geschoold voor diverse missie werkzaamheden. Vanaf 1924 hadden ze onderdak gevonden in Villa Eiken horst, maar die werd al snel te klein voor deze opleiding. Men besloot een nieuw missiehuis te bouwen. Op 3 december 1925 werd de eerste steen voor dit missiehuis gelegd door deken Fock uit Amersfoort. Het was een bijzondere steen, afkomstig uit de Romeinse catacomben van St. Agnes. Het gebouw kreeg als naam 'Missie huis St. Jan' en werd in de zomer van 1926 in gebruik genomen. In 1933 werd het uitgebreid met een kapel, aan de oostelijke zijde van het gebouw. In de meidagen van 1940 werd het inge richt als noodziekenhuis voor de be volking, vanwege eventuele bom inslagen. De broeders-eetzaal werd in gericht als operatiekamer. Gelukkig werd het nooit als zodanig gebruikt. De enige patiënt die begin 1940 werd opgenomen, was een Nederlandse sol daat die in shocktoestand vanuit de Grebbelinie was gevlucht. De Duitse overheersers hadden ook interesse voor dit grote gebouw met gevolg dat het per 22 juni 1940 door hen werd gevorderd. De inboedel werd in de kapel opgeslagen en daarna werd de toegang dichtgespijkerd. De aldaar wonende paters en studenten vonden een tijdelijk onderdak in pen sionaat St. Louis, nabij de Stichtse Rotonde in Amersfoort. In september 1940 gingen ze te voet van Amersfoort naar Steyl, waar ze opnieuw een tijde lijk onderkomen kregen. Kort daarop ging het andermaal te voet en nu naar Teteringen, waar ze tot 1943 verble ven. De studenten, waaronder wijlen pastor Ypma, kregen daarop onderdak in het missiehuis in Veghel, terwijl de paters naar Soesterberg terugkeerden en in de toenmalige oude villa op het terrein van het Cenakel een nieuw ver blijfplaats kregen. Intussen was het missiehuis St. Jan op 27 juni 1940 door de Duitze bezetters in gebruik genomen. Aanvankelijk werd er grondpersoneel van de Duitse Luftwaffe in gelegerd. Kort daarop werden ze afgelost door eenheden van de Reichs Arbeits Dienst. Dat was een para-militaire organisatie die onder andere werd ingezet voor de bouw van stellingen en loopgraven. Ze waren te herkennen aan hun bruine uniformen en rode stoffen armband met daarop het hakenkruis en een witte cirkel. Hun uitrusting bestond uit een schop en zo stond in die tijd een schildwacht bij de hoofdingang, met een schop op zijn schouder. Eind 1942, begin 1943 kwamen de zo gevreesde Hermann Goering-troepen hen aflossen. Deze goed getrainde gevechtstroepen van de Luftwaffe legerden zich met onge veer 120 man in het missiehuis St. Jan. Direct daarna voorzagen zij de be boste omgeving van loopgraven en schuttersputten. De aan de oostkant van de kapel gelegen zandweg, de Richelleweg, werd door hen bestraat. Bekend is nog het bord dat er toen stond met het opschrift: 'Batterie Vo gel'. Het was een verwijzing naar een Duitse Flak-opstelling die in het ver lengde van die weg op de Leusder- heide stond. Het bestond uit een batte rij van zes luchtdoelkanonnen van 88mm. Zij waren in een cirkel van be tonnen bunkers aangebracht en onder ling door een stenen omheining ver bonden. Het personeel hiervan was gelegerd in vlak daarbij gelegen ba rakken. Direct na de bevrijding en wel op 6 mei 1945 werd het gebouw weer aan de paters teruggegeven. De bezetters hadden het niet onbeschadigd achter gelaten. Zo waren de chambrettes op de slaapzalen verdwenen en waren de stenen trappen door de met ijzer besla gen soldatenlaarzen uitgesleten. De varkensschuur achter op het terrein was door een bominslag vernietigd. Het gebouw werd direct goed onder handen genomen en aan het eind van dat jaar kon het weer als missiehuis in gebruik worden genomen. In de loop der jaren werd de naam missiehuis St. Jan gewijzigd in het Kontakt der Kontinenten. De oplei ding werd zo groot dat in 1952 een nieuwe vleugel aan de oostzijde van de kapel werd bijgebouwd. Velen her inneren zich nog de brand in mei 1968 in een slaapzaal van het hoofdgebouw, waardoor het bekende koepeltje ver dween. Zo kennen we nu dit gebouw als het Kontakt der Kontinenten, het centrum voor deskundigheids bevordering, training en vorming, en is het een nationaal en internationaal bekend conferentiecentrum. Jubilarissen Hagmeijer is al vanaf het begin van de avondvierdaagse in Soesterberg bij de organisatie betrokken. Zijn vrouw was voor de veertigste keer actief. Om die reden werd zij na afloop van het défilé gehuldigd. Ook de heer Venroy stond in het middelpunt van de belangstel ling. Hij heeft er inmiddels dertig jaar in het organisatie-comité opzitten. officieel R3demriefstrB#28G Soesterberg (ook diverse andere merken) Verkoop en reparatie van audio-, video- en huishoudelijke apparatuur. Geopend vanaf 10.00 uur. Maandag de gehele dag en woensdagmiddag gesloten. LTV Soesterberg houdt van vrijdag 23 juni tot en met zondag 2 juli club kampioenschappen voor senioren in het enkelspel. Dat gebeurt op hel sportpark aan de Kerkstraat. Ook beginners zijn welkom. Inschrijf formulieren zijn verkrijgbaar in het clubhuis. Onlangs werden de jaarlijkse examens gehouden van de Nederlandse Bad minton Bond. Onder leiding van hoofdtrainer W. Munnik, geassisteerd door F. v. Wankum (BC 't Gein) en B. de Ruiter (BC Amersfoort), werden niet minder dan 43 jeugdleden van badmintonvereniging Badso aan een streng examen onderworpen. Dankzij een gedegen voorbereiding en training slaagden allen. De parade is aldus: Deeldiploma 1: Julika IJsseldijk, Ma rieke Jansen, Sandra van Loveren, Ilo- na Verhoeven, Cindy Stechway, Jos- selin Jacobs, Petra Creutzberg Ties van de Beek, Daiana Dirkx, Michelle Waddell, Jacchien Blijleven en Chantal de Wit. Deeldiploma 2: Peter van der Berg, Peter Schultz, Silvia Hoffmann, Daniëlla de Jong, Myron Koreneef, Carla Evers, Annemijn Verhoeven, Inge Schultz, Raymond van Deyl, Denise van Ooyen, Marlies van der Bremer, Jeroen van Loveren, Harry Buter, Gert Buter, Dennis van Deventer, Margot Parlevliet, Eny Tammer, Daniëlle Steenman en Ruud Stechway. Deeldiploma 3: Arjuna Besemboen, Moniek Visser, Mathijs Elbersen, Laura Korte, Eric Creutzberg, Sander van Lit, Christian de Jong, Rachel van Beem, Brigitte Kalkhoven, Jeroen Bosman, King Pon Tan en King Swing Tan. Woensdag 7 juni 19.30 sjoelen. Drie Eiken Donderdag 8 juni 09.00 aanvragen huursubsidie, Drie Eiken 19.30 jeu de boules, Drie Eiken Vrijdag 9 juni 14.00 spelletjesmiddag, Drie Eiken 17.00 pannekoeken, Drie Eiken Zaterdag 10 juni 08.30 districtstennis LTV, Sportpark 19.00 familietoernooi Badso, Ban- ning-hal Zondag 11 juni 08.30 KNLTB-tennis LTV, Sportpark 14.00 open huis, Drie Eiken Maandag 12 juni 09.30 huisvrouwentoernooi LTV, Sportpark 12.00 Rondje Soesterberg, Radio Soest 19.30 klaverjassen, Drie Eiken 20.00 ledenverg. FNV, De Hoeksteen Dinsdag 13 juni 20.00 tennis grabbelavond, Sportpark 20.00 bridge, Drie Eiken Opgaven voorde agenda: tel. 51252. At Cl L

Soester Courant | 1995 | | pagina 11