'Pasje met streepjescode houdt drempel laag voor voorzieningen' cm En dit zijn de knallers van deze week: 500 198 798 898 99 399 37.995,- AUKiy# Muzikaal protest van muziekschool M AG BEST WCSDEN. auto smeering Politieproef: aangifte op lokatie met computer Soest krijgt één loket voor verschillende hulpverlening ONS WERK PvdA-fractie lanceert uniek plan Betere afhandeling inbraken Voorbereidingen gemeente en instellingen HET VLEESCENTRUM 3 Actueel 5 Actueel 11 Soesterberg 13 Sport Inschrijven voor 14e avondvierdaagse Autokraakje Kinderopvang in Soest. HOLLANDSE NIEUWE ^>rer< 1 weer' RUUD SMIT visspecialiteiten Ruim zevenhonderd handtekeningen tegen bezuiniging Werkzaamheden aan Birkstraat-bermen AFSLANKEN Perssinaasappelen Bananen Magere hamlappen Varkensfricandeau Ijsbergsla Nectarines VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest J^Van Breukelen BgQEK - Vast-goed Zonwering Soest SHOWROOM A MITSUBISHI INCLUSIEF LPG INSTALLATIE Normaal 40.795,- Nu ƒ37.995,- 2 h De PvdA-fractie in de gemeente raad heeft vorige week een opmer kelijk plan gepresenteerd om de toegankelijkheid van een flink aan tal voorzieningen in Soest ook voor de lage inkomens te behouden. Het pasje zou in de plaats moeten ko men van de bestaande 100-gulden- regeling, waarvan nauwelijks ge bruik wordt gemaakt. PvdA-fractievoorzitter Kees Boerkoel lanceerde het plan vorige week in de vergadering van de raadscommissie ABZ, waar o.a. over de kerntaken operatie werd gesproken. Een belang rijke factor daarin is de verhoging van de eigen bijdrage die de burgers moe ten betalen voor een flink aantal voor zieningen, zoals muzieklessen, crea tieve cursussen, sport en allerlei an dere zaken, zodat die "kosten dekkend" kunnen worden. De ledenvergadering van de PvdA, waarin de kerntaken-operatie onlangs uitgebreid besproken is, heeft de frac tie op het hart gebonden de toegankelijkheid van die voorzienin gen in het oog te houden, met name voor de lage inkomens. Om de deel name aan allerlei activiteiten op het gebied van welzijn, sport, kunst en cultuur te bevorderen beschikt de ge meente op dit moment over de zgn. "honderd-gulden-regeling": wie er gens aan mee wil doen maar dat niet kan betalen, kan bij de Sociale Dienst een vergoeding van maximaal 100 gulden krijgen. Er zijn niet veel mensen die gebruik maken van de regeling, omdat ze de tegemoetkoming van de sociale dienst pas achteraf kunnen declareren. Als mensen hun loonstrookje of andere inkomensgegevens moeten laten zien om voor de vergoeding in aanmerking te komen werkt dat stigmatiserend, is de algemene klacht. Geen stigma Het PvdA-plan is simpel en vinding rijk: Als iedereen - rijk of arm - zijn pasje moet laten zien, waarop de inkomensgegevens in een magneti sche of streepjescode zijn verwerkt, vallen de lage inkomens niet meer op en is er dus geen sprake van een "stigma". Bij de instellingen kan aan de hand van het pasje bekeken worden wat iemand moet betalen, maar dat blijft verder anoniem. Volgens Boerkoel werkt het pasje - dat overigens nog ontwikkeld moet wor den - bij het bezoek aan een instelling op dezelfde manier als in het zieken huis. "Je geeft gewoon je pasje af, en niemand ziet aan je gezicht of je in het ziekenfonds zit of particulier verze kerd bent..." Voor de PvdA-fractie is de invoering van zo'n systeem min of meer een voorwaarde om in te stemmen met het College-voorstel voor de inkomsten verhogingen en uitgavenverminde- ringen in het kader van de kerntaken- operatie. Boerkoel: "Wij hebben tegen B. en W. gezegd: bezuinigen op de subsidie aan de instellingen is oké, als je de toegankelijkheid voor de lage in komens maar waarborgt." Het pasje biedt daarvoor mogelijkheden, aldus de fractie. Onherkenbaar Volgens Boerkoel is een soortgelijk pasje in diverse andere gemeenten al wel bekend. "Je moet er natuurlijk wel goed over nadenken hoe je het gaat in voeren, want op zichzelf kan zo'n pasje-zonder-meer net zo stigma tiserend zijn als een kortingsbon. De gegevens moeten dus onherkenbaar zijn en verder moet je ervoor zorgen dat het pasje niet fraudegevoelig is." Volgens hem is dat een kwestie van uitzoeken. Het pasje zou bijvoorbeeld speciaal voor Soest ontwikkeld kun nen worden aan een van de universi teiten. De kosten daarvan zouden be streden kunnen worden uit het over schot op de 100-gulden-regeling, of eventueel uit het berekende overschot van volgend jaar. "De kost gaat nu eenmaal voor de baat," aldus Boer koel. Een bijkomend voordeel is dat er met het pasje onbeperkt gedifferentieerd kan worden. "Nu is het bijvoorbeeld zo dat je met een bepaald inkomen - zeg maar even 30.000 gulden - mis schien nog wel recht hebt op korting, maar met 30.001 gulden niet. Dat is niet echt rechtvaardig. Met zo'n pasje kun je een inkomensstaffel makkelijk koppelen aan de kosten van een cursus of wat dan ook. En als het goed uitpakt Kees Boerkoel (PvdA). kun je de toepassing ervan nog verder uitbreiden, bijvoorbeeld voor het zwembad." Volgens Boerkoel hebben de meeste andere partijen intussen welwillend gereageerd op het idee. VVD-wethou der Neks Blommers heeft namens het College laten weten dat B. en W. graag bereid zijn om over het plan van de PvdA-fractie na te denken. Kwaliteitsverbetering en produkti- viteitsverhoging. Dat waren de "doelen" van de themadag over de afhandeling van woninginbraken, waaraan o.m. medewerkers van de politieregio Utrecht (waaronder ook Soest ressorteert) vorige week deelnamen in het KNVB-sport- centrum te Zeist. De themadag luidt een nieuwe afhandeling van de woninginbraken in, waarvan de politie hoopt dat zij de nodige vruchten zal afwerpen. De bij eenkomst werd ook bijgewoond door vertegenwoordigers van het bestuur en het openbaar ministerie. Zij kregen een presentatie van een aantal in de praktijk getoetste werkmethodes, waarbij o.a. de uitkomsten van een onlangs gehouden slachtoffer-enquête (uit drie districten) werden betrokken. De bijeenkomst resulteerde in een aantal "standaards", die voortaan structureel in de afhandeling van woninginbraken gehanteerd zullen worden. In de opleiding van politie medewerkers zal voortaan extra aan dacht besteed worden aan de benade ring van de slachtoffers van woning inbraken, maar daarnaast zal er ge streefd worden naar een efficiëntere samenwerking tussen de politieman of Een warme maaltyd, een ritje met de ouderenbus, hulp in de huishou ding, psychiatrische hulp, thuis zorg. Voor al dat soort zaken kun nen hulpbehoevende Soesters (en Baarnaars) over een poosje by één loket terecht. Tenminste, dat is de intentie van een groot aantal instel lingen en de gemeente Soest. Als het plan wordt gerealiseerd, hoe ven de 'klanten' niet eerst in het tele foonboek te zoeken naar het nummer of het adres van de instelling die ze nodig hebben. Ze kunnen zich dan rechtstreeks wenden tot één adres en/ of telefoonnummer. Via het meldpunt worden de hulpbehoevenden door verwezen naar de instelling of instan tie die ze nodig hebben. Het is de be doeling dat het loket wordt gevestigd bij de Stichting Welzijn Ouderen Soest (SWOS) in het nieuwe zorg centrum aan de Dal weg. Een ander voordeel is dat een goed beeld kan worden verkregen van de behoeftes van de 'klanten'. Behalve de SWOS zullen het RIAGG, de Indi catiecommissie Eemland, de Stichting Kruiswerk, de Stichting Thuiszorg, Verpleeg Thuiszorg, de Verpleeghui zen De Blinkert en Daelhoven, de verzorgingshuizen in Soest en Baarn. Deze organisaties hadden vorig jaar al een intentieverklaring getekend om te komen tot een centraal meldpunt. De besturen van de instellingen en het gemeentebestuur moeten nog nadere afspraken maken, voordat de zoge noemde 1-loketfunctie daadwerkelijk wordt ingevoerd. De investerings kosten worden geraamd op achttien duizend gulden. Daarnaast zal per jaar bijna 93.000 gulden nodig zijn om de 1-loketfunctie draaiende te houden. -vrouw die de aangfite opneemt en de technische recherche, die het sporen onderzoek uitvoert. Op de hoogte Daarnaast krijgen de inbraak-slachtof fers straks een informatiepakket en kunnen ze eventueel gebruik maken van de mogelijkheid om een preven tie-advies te krijgen. Ook zullen de slachtoffers voortaan structureel op de hoogte worden gehouden van het ver loop en de resultaten van het op sporingsonderzoek. Verder gaat de politie bekijken of de media beter betrokken kunnen worden bij het terugbezorgen van gestolen voorwerpen. Het gaat dan vooral om voorwerpen die voor de slachtoffers grote emotionele waarde hebben en die niet op een andere manier bij de rechtmatige eigenaar terug te brengen zijn. Computer Tenslotte gaat de politie experimente ren met het opnemen van inbraak aangiften ter plaatse, waarbij gebruik wordt gemaakt van een draagbare computer. De Utrechtse regiopolitie is van plan de slachtoffer-enquêtes pe riodiek te herhalen, om op die manier de kwaliteit van de afhandeling van woninginbraken te verbeteren en een aanzienlijke verhoging van de pro- duktiviteit te realiseren. Birkstraat49 - Soest - Tel. 12477 DIKKE RIBLAPPEN kilo 9.95 Zie advertentie pag. 2 Altijd kwaliteit en betaalbaar. VRAAG NAAR ONZE BROCHURE BEUKENLAAN 86b. 3762 AK SOEST TEL.02155-13255. FAX02155-25997 GGS pleit voor stimuleringsfonds. GL-PS verwijt CDA 'schijnheiligheid' over jeugdhonk. SWOS wil warm eten voor ouderen twee kwartjes duurder maken. 'Problemen jongeren in kaart brengen'. Grote reünie op Griftland College. Zwaar gewonden uit Tuzla in ons land. Avondvierdaagse verloopt weer goed. Overleg over toekomst De Hoeksteen. Jeugd maakt het JOP schoon. Soest doet goede zaken bij buurman SEC. 'Cracks' houden 'jonkies' van Hees bij. Klaarwaterloop krijgt toch vervolg. AV Pijnenburgers op podium. Vanavond en morgenavond krijgen wandelliefhebbers vanaf zes jaar de mogelijkheid om zich in te schrij ven voor de avondvierdaagse. De veertiende editie wordt van maan dag 12 tot en met donderdag 15 juni gehouden. Inschrijven kan in het wijkcentrum Soesterveen aan de Smitsweg. In het gedeelte van De Praatpaal zit ten medewerkers van het plaatse lijke organisatie-comité zowel van daag als morgen tussen 19.00 en 20.00 uur klaar om de deelnemers te noteren. De wandelaars kunnen kiezen of ze elke dag 5 of 10 kilo meter willen lopen. Het inschrijf geld bedraagt vijf gulden. Op de eerste drie avonden kan vanaf 17.30 uur worden gestart bij de hal van de firma Van Asch aan de Industrieweg. Op de slotavond gaan alle deelnemers om 18.45 uur op pad. Zij verzamelen zich later bij de brandweerkazerne aan de Lange Brinkweg. Daar begint het défilé dat de wandelaars onder meer langs het gemeentehuis aan het Raadhuisplein en door de wijk Klaarwater voert. Bij een autoinbraak aan het Kerkpad is de dief ervandoor gegaan met een radiocassettespeler. Een 48-jarige man uit Soest deed aangifte. Telefoon 033 - 558688 Op zee gekaakt en licht gezouten Bij ons vakkundig schoongemaakt en altijd vers van het mes Uiteraard 1® kwaliteit van weedestraat 149 3761 cd soest tel. 02155 - 1 52 88 Er zat donderdagavond muziek in de vergadering van de commissie financiën, al kan dat alleen letter- lyk worden opgevat en speelden de commissieleden daarin traditiege trouw geep enkele rol. Een aantal leerlingen van de Muziek school Soest zette de bezwaren tegen de taakstelling/bezuiniging voor de school luister bij door een mini-con cert in de raadszaal weg te geven. Kort daarvoor had mevrouw Kastelein van de Ouder Leerlingen Commissie In opdracht van de gemeentelijke af deling Groen en Milieu worden in de periode van 6 t/m 9 juni werkzaamhe den verricht aan de bermen en tussen bennen langs de Birkstraat (gedeelte tussen Avia en grens met Amersfoort). De weg wordt niet afgesloten. Wel zal het verkeer, zowel op de weg als op het fietspad, enige hinder ondervin den. Met de gebruikelijke bebakening zal het verkeer langs de plaatsen van de werkzaamheden worden geleid. De werkzaamheden bestaan uit het wegfrezen van de bovenlaag van ge noemde bermen. Deze zijn in de loop van de jaren opgehoogd door o.m. zand en stof van vrachtwagens, strooi zand gladheidsbestrijding, e.d. Het verwijderen van de bovenlaag is nodig om de ontwatering van de weg en het fietspad te verbeteren en het water bergend vermogen van de aangren zende sloten te benutten. Het te verwijderen bodemmateriaal is blijkens onderzoek niet verontreinigd en zal worden hergebruik bij weg- fundering in de omgeving Zandlaan. tot 35 cm. per behandeling. udio ance Andeweg" Vosseveldlaan 47 Soest Beli. volgens, afspr. 02155-12013 4 kilo kilo kilo per krop kilo (OLC) van de Muziekschool 719 handtekeningen overhandigd aan wet houder Neks Blommers. Die protest actie was opgezet, omdat de Muziek school vanaf 1997 minder geld krijgt van de gemeente. In het eerste jaar gaat het om een verlaging van 50.000 gulden, in 1998 om 150.000 gulden en vanaf 1999 om 250.000 gulden per jaar. De Muziekschool krijgt nu overi gens nog acht ton per jaar. Gevolgen De voorgestelde taakstelling zal grote nadelige gevolgen hebben, meent de Muziekschool. Muziekonderwijs is dan nog alleen weggelegd voor men sen met veel geld. Bovendien wordt gevreesd dat de Muziekschool aan het Kerkplein moet sluiten, omdat de meeste van de zeshonderd Soester leerlingen de eigen bijdrage straks niet meer kunnen betalen en dus afhaken. Op dit moment moeten ze dertig pro cent van de kosten ophoesten. Dat per centage zal verdubbelen, stelde Kaste lein van de OLC, als de geplande taak stelling wordt uitgevoerd. Nu al moet 700 tot 910 gulden voor strijk instrumenten worden betaald per jaar per kind. "Wij vinden het niet verantwoord mee te werken aan een dergelijke afbreuk van culturele waarden voor de Soester bevolking," aldus Kastelein namens de OLC. Zij wees ook nog even op het kwalitatief hoogwaardig produkt dat de Muziekschool levert. Dat laatste blijkt uit de samenwerking met en doorstroming van leerlingen naar de conservatoria, het feit dat hoog ge kwalificeerde docenten uit heel Ne»- Een muzikaal ruggesteuntje. Foto: Goos van der Wilt derland les willen geven op de school en de presentatie van diverse orkesten. Godsdienstonderwijs In een brief aan het college heeft ook de commissie godsdienstige vorming en onderwijs (GVO) nog eens be zwaar gemaakt tegen de beoogde ver laging van subsidie op godsdienst- en levensbeschouwelijk vormingsonder wijs op openbare scholen. Het college stelt dat deze vorm van onderwijs geen kerntaak van de ge meente is. Secretaris J.J.W. Mulder van de commissie GVO schrijft in de brief dat de gemeente binnen de vrij heid van onderwijs de plicht heeft het openbaar onderwijs in stand te hou den. Binnen dat openbaar onderwijs dient godsdienstonderwijs een plaats te krijgen, omdat de basis van de Ne derlandse maatschappij gestoeld is op een joods-christelijke traditie. In het afgelopen jaar heeft de ge meente, volgens de commissie GVO, 2.086 gulden betaald voor de godsdienstlessen die de hervormde en gereformeerde kerken op drie open bare basisscholen heeft verzorgd. Die kosten zullen, aldus de commissie, alleen maar afnemen in verband met het afnemend aantal (blanke) leerlin gen in het openbaar onderwijs. De commissie doet daarom een drin gend beroep op het college de geringe vergoeding voor de godsdienstige vor ming en opvoeding in het openbaar basisonderwijs te handhaven. zie pagina D w BEETZIAAN 24« - 02155-19704 De Mitsubishi Galant 1.8 GLi met standaard stuur bekrachtiging. centrale vergrendeling, toerenteller, hoogte verstelbare bestuurdersstoel, 3 jaar multigarantie en nu ook met LPG installatie. SOEST: Koningsweg 14. tel.: 02155-13227

Soester Courant | 1995 | | pagina 1