HET IS DRUK BIJ SCHOEMAKER Gulm 645,- iet programma's, i iq met energie. 1298,- 1099,- expert SCHOEMAKER Soester ambtenaren mijden 'harde' confrontatie met de politiek i 1 HANDEL WANDEL I •y Q Q WwÊm i WOENSDAG 7 JUNI 1995 SOESTER COURANT PAGINA 7 Véél, heel veel mensen weten de weg naar onze nieuwe winkel te vinden! Geen wonder! Een mooie ruime winkel, veel keus én dezelfde vakmensen, die zijn meeverhuisd! Het is even wennen maar we doen ons best als altijd. Kijk, kies en vergelijk bij Schoemaker. Voor Expert gaat niets te ver. W V WHIRLPOOL Al/V/W 827 WASAUTOMAAT gramma's j?ege/baret/lerm0s. Centr'fugeert 800/400 toeren. ADV.JaST-VANi4ST Eigen vakmensen verzorgen snelle service en garantie, óók in de fabrieksgarantie-periode. Dat is pas zekerheid en service. Dat is Schoemaker. BURG. GROTHESTRAAT 9, SOEST, TELEFOON 035-6010344. DAAR WORD WIJZER VAIU The Talk of the Town De man van veertien miljoen De zegswijze dat de soep niet zo heet wordt gegeten als ze wordt opgediend lijkt zeer wel van toe passing op het verzet (als men het zo al mag noemen) van de Soester ambtenaren tegen de kerntaken operatie. Vijf medewerkers raken straks hun baan kwijt, maar om dat ze niet ontslagen zullen worden is er sprake van een riante situa tie". En dus kiest de mede zeggenschapscommissie (MC) niet voor een harde confrontatie met de politiek, maar voor een redelijke opstelling. Dat was vrijdagmiddag althans op te maken uit de opvallend vredelievende opmerkingen van MC-voorzitter m Frans Donders tijdens de opnamen \Rob Joustra, Wiebe Meilof, Leidje Tomassen, Frans Donders en Guus Kruis tijdens net Kerntaken-gesprek inSoestand. van <je Soester talkshow "Soestand' in C-drie. Hij deed daar mee aan een rondetafel-gesprek onder leiding van Guus Kruis over de kerntaken-opera tie samen met de raadsleden Rob Joustra (BAM), Leidje Tomassen (GroenLinks-Prog. Soest) en Wiebe Meilof (GPV/SGP/RPF). De MC heeft onlangs van zich laten horen met een pittig schriftelijk pro test tegen de gang van zaken, maar Donders toonde zich in "Soestand" een zeer loyaal ambtenaar. Wel onder streepte hij dat de kerntakendiscussie tot dusver een gemiste kans was en dat de MC bijvoorbeeld hecht aan een so ciaal plan, wat het gemeentebestuur volgens Donders tot nu toe even "ver geten" is. Over ontslag maken de amb tenaren zich geen zorgen, maar wel stelde Donders vast dat de gemeente lijke lasten door steeds minder ambte lijke schouders gedragen moeten wor- Extra lage prijzen door gezamenlijke inkoop van 3000 Experts in Europa. (=Fs\ Gratis een jaar lang Expert All-Risks- Kfy Garantie (bij aankopen boven 500,-). Gratis Thuisbezorgen en Aansluiten Kjy van al uw apparatuur. (^g\ Gratis Geluidsgarantie voor een KVy optimaal geluid in uw huiskamer. Gratis Onderhoudskontrakt bij iedere videocamera of-recorder. (=fg\ Gratis Omruilgarantie Kfy bij al uw aankopen. Betaalgemakmetde Expert Creditcard. AEG AFWAS AUTOMAAT 3 Afwasprogramma's, waarvan één spaarpro gramma. Ingebouwde water-j ontharder. Voor 12 stan daardcouverts. VAN.U99T-1 4 SHARP VCA 249 VIDEORECORDER Met Showview, dat programmeren net zo eenvoudig maakt als telefoneren. En PDC, dat opneemt wanneer een programma echt begint en pas stopt als het echt eindigt. VANJZ-99T- 1 Energiezuinig. 18w EDYDV 2204 VRIESKAST Inhoud 178 liter, met 5 laden en 1 klep. Deur links-ofrechtsdraaiendte i monteren. Energieverbruik I 1,36 kWh/24 uur. VANi<-1 GRUNDIG ST 70-94 GROOTBEELD TV 70 cm (eff. 66 cm) Flatsquare beeldbuis. 2x 20 Watt Hifi-stereo geluld. Teletekst en afstands bediening. ADV.J-9497- 4 BOSCH KGV KOMBIKAST 100% CFK-vrij. Koelruimte 195 liter, gehard glazen draagplateaus. Diepvriesruimte 55 liter. Deuren links- en rechtsdraaiend te monteren. Laag energieverbruik. VANlitf- 51 CM TV MET TELETEKST 51 cm (eff. 48 cm) beeldbuis, Teletekst en afstands bediening. VANJ997- SOIUY MHC 801MINISET 2x 60 Watt versterker, 9-bands Spectrum Analyzer, tuner, CD-speler, dubbel auto- reverse cassettedeck. Inkl. afstandsbediening en luidsprekers. NU MET GRATIS SONY DISCMAN T.W.V..2497- den. 'Beetje rot gebracht' In vergelijking met andere gemeenten komen de Soester ambtenaren er ech ter heel genadig van af, aldus Don ders. "Wij willen ook niet onredelijk zijn; de plannen zijn op zichzelf niet zo slecht, alleen worden ze een beetje rot gebracht." Hij liet overigens ook weten dat hij en zijn collega's niet he lemaal gerust zijn op de volgende "in greep" in het ambtelijk apparaat, die voor augustus op het programma staat. "We zijn er al bijna aan gewend dat reorganisaties beginnen als we op vakantie zijn..." Kritischer geluiden waren te beluiste ren bij de politici in het Soestand-ge- zelschap. Met name Leidje Tomasen en Rob Joustra zagen wel wat in uit stel van de besluitvorming over de kerntaken-operatie, zodat ook de amb tenaren alsnog een actieve rol in de discussie zouden kunnen spelen. Don ders voelde daar weinig voor. "Als we opnieuw moeten beginnen leidt dat helemaal tot onrust onder het perso neel." Dót er onrust heerst bestreed hij niet. "De mensen zijn best bang, maar ziek van angst, dat zijn ze niet..." Gelukkig ziek Opmerkelijk was de bijdrage van Wiebe Meilof, die vorig jaar een poosje voorzitter is geweest van de zgn. "klankbordgroep", waarin de po litici in beslotenheid alvast een voor proefje van de kerntakendiscussie na men. Meilof liet weten dat hij af en toe flink boos was geworden omdat de discussie was afgegleden tot het ni veau van een vraag- en antwoord spelletje. "Ik heb zelfs getwijfeld of ik wel voorzitter wilde blijven, maar ge lukkig werd ik ziek..." Tomasseri - die de aangekondigde be zuinigingen op de cultuur sterk ver oordeelde ("Dat is de jeu van het le ven!") - kreeg van Meilof op haar kop. "Cultuur is zeker waardevol, maar daarom is het toch nog geen kerntaak van de overheid, zoals het aanleggen van wegen? De burger moet zélf in houd geven aan de jeu van het leven." Kerntaken zijn volgens Meilof voor zieningen die de burgers op een goed of kwaad moment écht nodig hebben, zoals voedsel of onderdak. "Eten op het bord van alle Soesters, dót is een kerntaak!" Alert Meilof had ook geen kritiek op de ambtelijke leiding van het gemeente lijk apparaat, het Management Team dat de vorige, de huidige en de ko mende reorganisatie heeft uitgewerkt. "Je kunt zelfs vaststellen dat het appa raat heel alert is, en zeker niet stoffig of duffig, want niemand krijgt de kans om lekker op z'n plekje te blijven zit ten. Dat is niet altijd leuk, en mis schien zelfs wel doodvermoeiend, maar ik ben dolblij dat wij - als politici - niet hard hoeven in te grijpen en dat het ambtelijk apparaat dat zélf doet!" Joustra verweet Meilof dat hij het werkgeversstandpunt vertegenwoor digde, maar deze wees in dat verband ook op de opmerkingen van Donders. "Hij maakt het ons wel makkelijk." Op het punt van de "geen gedwongen ontslagen" was Joustra trouwens toch niet erg gerustgesteld. "Dat geldt vol gens B. en W. ook alleen maar zolang de vlag er bijhangt zoals nu..." Muziekschool Eerder in "Soestand" - ditmaal omlijst met levende muziek van Semmy Prin sen en Jan van Vlierden - sprak Leen Cramer met Arie Keijzer, directeur van de Muziekschool, die door de aan gekondigde bezuinigingen wordt be dreigd. Volgens Keijzer zou de RMA twee-derde van het personeel moeten ontslaan om de door de gemeente op gelegde besparing van 250.000 gulden te halen. De muziekschool ziet wel kans om een bezuiniging van ca. 110.000 gulden op te vangen. Volgens Keijzer is cultuur een basis voorziening en zeker een gemeente lijke kerntaak. "Zónder cultuur ga je niet direct dood; het duurt gewoon wat langer." Hij vond het op zichzelf niet onredelijk dat de burgers in de mo derne samenleving betalen wat ze ge bruiken. "Maar waar houdt dat op? Moeten we over vijf jaar misschien gaan betalen voor iedere kilometer straat die we gebruiken...?" Wat gaan we straks doen, met veertien miljoen? Het lijkt het re frein van een populaire schlager, maar het is een vraag waarover minstens één Soester politicus 's nachts in zijn bedje ligt të woelen en te draaien. Veertien miljoen. Dat is het bedrag dat de gemeente begin volgende eeuw in een aparte spaarpot heeft zitten, tenminste als je Loet Jansen, het financiële genie van de gemeen teraad - of in elk geval van D66 - wilt geloven. Die veertien miljoen zijn het prettige gevolg van de kern taken-operatie, u weet wel: dat po ker- of jokerspelletje dat het ge meentebestuur op touw heeft gezet om ervoor te zorgen dat we in Soest straks niet armlastig worden en col lectief tot de bedelstaf geraken om dat het rijk niet meer zo veel schuift. Nu schijnt het intussen allemaal nogal mee te vallen, en Jansen heeft uitgerekend dat het hele pakket van hogere inkomsten en lagere uitga ven, zoals het College van B. en W. aan de gemeenteraad heeft voorge steld, ons in de komende jaren zó veel geld gaat opleveren dat al die bezuinigingen eigenlijk helemaal niet zo hard nodig zijn. Sterker nog: het is volgens hem - als ik hem goed begrepen heb (maar ik geef toe: makkelijk te volgen is-ie meestal niet) - alleen maar een smerig trucje van de VVD-, CDA- en PvdA-coali tie, om er langs deze slinkse en doortrapte omweg voor te zorgen dat ze in 2001 of daaromtrent in énen een hele smak geld op tafel kunnen leggen voor het stiekeme lustobject van hun duistere poli tieke hartstochten: de rondweg door de polder, of zoals tegenwoor dig eufemistisch wordt gezegd: de parallelroute, die overigens hele maal niet parallel loopt maar wel krom, zodat het gewoon eerlijker is om 'm rondweg te blijven noemen. Ook daaruit blijkt trouwens maar weer eens dat politici sterk zijn in het gebruik van verhullende taal, om u en mij zand in de ogen te strooien, en wie dat doet is volgens mij ook slecht genoeg voor zoiets laag-bij-de-gronds als dat vuige rondwegplannetje waarvan Jansen de coalitie verdenkt. Ik ken trou wens mensen die oprecht menen dat politici - van welke kleur dan ook - uit beginsel, per definitie en bij voorbaat tot het uiterste dienen te worden gewantrouwd, omdat ze nóóit zeggen wat ze echt bedoelen. Ik zal de laatste zijn om dat te be strijden, want als het waar is wat Jansen zegt, dat van die veertien miljoen en die rondweg, dan is het een hele minne streek van het Col lege. Dan is al dat gelamenteer over de rgksbezuinigingen en de kern taken gewoon een stukje volksver lakkerij, en dat moet dan maar eens openlijk aan de kaak gesteld wor den. Het beroerde is alleen dat het voor gewone mensen allemaal zo oncon troleerbaar is. De hele discussie over de bezuinigingen voltrekt zich zo'n beetje tussen een paar raadsle den die er verstand van hebben - twee of drie van de zevenentwintig, schat ik, maar ik sta dan ook be kend om mijn zeer optimistische kijk op de mensheid in het alge meen en op die van de Soester poli tici in het bijzonder - hooguit drie dus die er verstand van hebben en een schoolklasvol anderen die maar zo'n beetje doen alsóf ze er kaas van gegeten hebben. Neem trouwens van mij maar aan dat het democratisch gehalte van de gemeenteraad voornamelijk wordt bepaald door het feit dat ze op z'n minst even dom en slecht zijn als wij, de burgers die hen gekozen hebben, en op z'n hoogst nog een stukje dommer en slechter. Als het over de financiën gaat komt er al tijd een soort mistbank in de raad zaal te hangen, waar je dan een paar koppen bovenuit ziet steken - als koeien in een zompig weiland - terwijl de rest wat glazig voor zich uit staart. Jansen is mijn favoriete gemeenteraadslid. Hij is één van die koppen die boven de in Soest toch altijd al zeer laaghangende bewol king uit steken. Hij heeft zijn ver haal over die veertien miljoen al een paar keer verteld, maar er is tot nu toe niemand geweest die fatsoenlijk naar hem geluisterd, laat staan hem echt weersproken heeft. Ja, hoor je dan, die Jansen ziet 't verkeerd, want om minder uit te geven moe ten we eerst méér uitgeven. K(jk maar naar het min of meer gedwon gen huwelijk van de bibliotheek en C-drie, waar de aanvankelijk zo schuchter begonnen vrijage lijkt uit te lopen op een "moetje", zoals we dat vroeger noemden. Ze moeten samen in één gebouw. Da's goedko per, want dan kunnen ze de tele- foon, de fotokopieermachine, de toi letten en de directeur samen delen, dus dan spaar je een hoop geld uit. Maar omdat je aan zo'n gebouw toch ook een en ander moet ver timmeren en verschilderen moet er eerst geld bij, en dat moet je dus kunnen betalen uit de spaarpot die je onderweg naar het jaar 2000 en daarna nog even flink spekt door te bezuinigen. Het klinkt plausibel, maar Jansen heeft volgens mij gelijk als-ie zegt dat het goed beschouwd een rare re denering is. Omdat ik denk dat ik weet wat-ie bedoelt - maar dat weet ik niet zeker - vertaal ik het maar in huiselijke termen: we willen thuis minder stoken; dus isoleren we de boel met dubbel glas; dubbel glas kost geld, en om dat geld te kunnen betalen gaan we nu alvast in de kou zitten. We stoken dus minder om straks nóg minder te stoken. Wie er dan - letterlijk en figuurlijk - op den duur nog warmpjes bij zit is eigen lijk geen vraag: dat zijn uiteraard de rondwegenbouwers in Soest. Ik snap het nog niet helemaal, maar ik krijg er alvast wel kippevel en kille rillingen van. Want volgens Jansen bezuinigen we dus eigenlijk dubbel en houden we op die manier sloten met geld over, vandaar die veertien miljoen en die rondweg. En dóarvoor kleden we dan vijf ambte naren uit, een hele bibliotheek, een halve muziekschool en een kwart cultureel centrum, het godsdienst onderwijs en andere vormen van zwemles op de heidense scholen, bejaardencursussen, een flink stuk wegonderhoud en nog een heel rij tje voorzieningen die we natuurlijk in 2001, als we weer zo veel geld hebben als Jansen zegt, nooit van z'n leven meer terugkrijgen. Jansen heeft het helemaal door, denk ik. Hadden we er daar maar meer van in de raad, een soort Jan sen Jansens dus. In elk geval: als het aan mij ligt - maar dat ligt het niet - is Jansen de eerste kandidaat voor de volgende wethouder van Fi nanciën. Hoewel, zo'n rondweg js natuurlijk óók wel heel erg leuk... a!p. Radio Soest, 2.6. '95 h

Soester Courant | 1995 | | pagina 7